4. září 2015
Novinky

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

8. prosince 2009
Příběhy Magicu: Alara Celistvá, dokončení
Autor: Caranthir @ 15:57 :: 1925 Přečtení :: 3 Komentáře :: :: Story Classics
 


A dokončení toho, co jsme začali před týdnem a pokračovali zde.

 

Kapitola 69 - Jund

Rakka Mar rekapituluje události posledních dní, kdy v rámci Bolasovy agendy podněcovala jundské kmeny v boji. Fakt, že díky splývání dochází na hranicích světů ke katastrofám, vybuchují sopky a bortí se pravěké hory, jí přichází velice vhod. Dívá se na hranice s Grixisem a přemýšlí o tom,  že si přece jen Bolasovo království představovala jinak, mocněji, královštěji.

 

Eid: Rakka přemýšlí nad tím, že Bolas musí být na Grixisu bohem. Hezké.


Kapitola 70 - Naya

Sarkhan a jeho dračí armáda útočí na Nayu, zdejší obyvatelé se ale samozřejmě brání.

 

Eid: Sarkhan dělá bordel na Naye. Karrthusova popisovaná vizáž je naprosto jiná, než na kartě.Kapitola 71 - Bant

Elspeth, zotavená po otřesu mozku, za který vděčí Mubinovi, se vydává do Valeronu. Tam žádá o výslech Gwafy Hazida a snaží se zjistit něco víc o tom, co se děje. Teprve když pošle dohlížejícího klerika pryč (což Gwafa komentuje slovy „Toužila jste být tu se mnou o samotě, ani se vám nedivím.“) a naznačí mu, že jí není neznámá existence jiných světů, Gwafa povolí a dá průchod svému strachu – ví, že selhal (obelisk byl odkryt, ale nikoli aktivován) a bojí se, že si pro něj jeho pán přijde. Když se Elspeth zeptá na onoho pána, Gwafa odpoví jedním slovem. „Drak.“ Bohužel, tímto Gwafovo účinkováni v knize končí, bez konce, bez uzavření.

 

Eid: Elspeth vyslýchá Gwafu a zjišťuje, že za vším stojí drak. Tahle kapitola se mi líbila.


Kapitola 72 - Bant

Mubin již nesnese neaktivitu, navíc odhalil ze starých zápisků, že Řád nebeského oka upravoval staré rukopisy a vymazával odkazy na legendu o Ashe, konkrétně na část o jejím svatém meči, který Bantu přinese vítězství. Takže se rozhodne vzít osud do rukou.

 

Eid: Tahle kapitola se nebezpečně přiblížila tomu, že by měla smysl. Uvidíme, jak to dopadne. Mubin se na rukách vytáhne z postele a rozbije okno, aby upoutal pozornost. Když dorazí jeden z léčitelů, Mubin požaduje vůz.

Kapitola 73 - Naya

Elfové se připravují k boji – Mayael shromažďuje armádu.

 

Eid: Jedna z Mayaeliných poskoků se ptá své paní, proč shromažďuje armádu gargantuánů – jejich bohů – aby zaútočili na obyvatele Horní Dolní opodál. Mayael praví, že je to vůle Prvotvůrce. Její poskok si myslí, že to není nejchytřejší. Je to pravděpodobně nejchytřejší postava v této knize. V dáli je vidět Sarkhanovy draky. Náhodný výkřik do tmy: Bylo by cool, kdyby „Prvotvůrce“ který mluvil k Mayael, byl ve skutečnosti Bolas. Ale Mayael by asi poznala, kdyby šlo o podraz.

 


Kapitola 74 - Naya

Sarkhan vs. gargantuáni, díl druhý. Podrobný popis kam kdo kousnul, byl by z toho nádherný storyboard pro akční scénu ve filmu. Přínos pro děj této knihy – 0.

 

Sarkhan jede Karrthusovi na zádech. Náhodný výkřik: Víte, zatím jediná kapitola, která nastiňovala Bolasovy důvody pro tuto odysseu do stupidity byla právě ta první, ochutnávka. Říkal jsem si, že v tuhle dobu už bychom mohli mít trochu více informací o jeho motivech. Jen taková myšlenka. Místo toho – drak versus gargantuáni. Zíííív.

 

Kapitola 75 - The Maelstrom

Eid: Tato kapitola má jeden odstavec. Popisuje kouli z energie, která byla „větší než zrnko písku“ a a pro člověka by byla „tak akorát do ruky.“ Jak popisné komentáře velikosti. Každé seslané kouzlo jí dodává energii. CHRAMST CHRAMST CHRAMST.

 

Kolega tím chtěl říci, že snaha Bolasových agentů má jeden důvod – rozpoutat co nejvíce konfliktů, nutíc lidi k použití co nejvíce magie.

 

Kapitola 76 – Jundsko-Grixiská hranice

Další bojové scény. Ajani a Kresh při pátrání po Bolasovi opět nalézají stopu Rakky Mar.

 

Eid: Ajani a Kresh se chystají na Rakku. Kresh v rozhovoru nazývá Ajaniho „svou polárkou“. Božíčku. Vběhnou do náruče zombiím.

 Kapitola 77 - Esper

 

Malfegorova armáda zabíjí Esperity.


Kapitola 78 - Grixis

Pokračování boční linie o Světle loučí, Levacovi, Salay a jejich synovi, novopečené zombii.

 

Eid: Salay Levaca totálně z**be. Ženský. Jedna invaze zombií a oni se z toho můžou podělat. Levac se bojí, že je ohroženo jejich manželství. Chlape, fakt si myslím, že na obzoru máš drobet větší trable. Levac spatří bantského avena. Že by tahle odbočka měla přece jenom smysl?

Kapitola 79 - Jund

Boj, boj, boj, boj. Ajani, Kresh a jeho lidé bojují se zombiemi.

 

Eid: Ajani a Kresh zabíjejí zombie. Rakka Mar na ně zaútočí blesky. Jak může sakra Kresh vědět, co je to ozón?


Kapitola 80 - Grixis

Eid: Kaeda, avenský průzkumník, se vrací k Rafiqovi s překvapivou zprávou, že Grixis je opravedu hnusný. Rafiq se rozhodne vrátit se na Bant. Kaeda jej informuje, že viděl Levaca a Salay (ha, propojení linií!)

Kapitola 81 - Jund

Pseudokonflikt mezi Ajanim a Rakkou. Kresh chce Rakku zabít kvůli mužům, o které díky ní přišel v Malactothově sluji. Rakce se to samozřejmě nelíbí.

 

Eid: Rakka sesmahne Kreshe bleskem, ale Ajani ho zase uzdraví. Ajani vyhrožuje, že začne vyhrožovat Rakce. Hezký. Jazalův hlas mumlá něco vágního.


Kapitola 82 - Grixis

Rafiq doráží k úkrytu Levaca a Salay.

 

Eid: „Ochranné runy na rámu dveří explodovaly na něj explodovaly modrým ohněm.“ Tak to je fakt hodně explozí najednou. Huuustý. Rafiq má klasický „Chcete-li přežít, pojďte se mnou,“ proslov. Souhlasí, ale Levac má na Rafiqa prosbu.

 
Kapitola 83 – Jund

 

Za informaci o Bolasovi požaduje Rakka po Ajanim, aby vlastnoručně před ní zabil jednu ženu z Kreshovy skupiny. Pakliže tak udělá, vezme jej k Bolasovi. Ajani o tom přemýšlí, zeptá se bojovnice, zda ji může zabít, ona mu řekne, že ho také zabije, on řekne, že jí zabije lépe než ona jeho, ona řekne, že asi jo, ale bude se snažit. Už už to vypadá, že se Ajani dá na temnou stranu síly, ale nakonec „vyvolá magický výboj hněvu a ZUŘIVOSTI“ mířený na Rakku. Ta se proletí o kus dál do lesa a zanikne ve výbuchu červené a černé many hodném Michaela Baye.

Kapitola 84 - Grixis

Levacova žádost je jasná – chce vrátit a uzdravit Valiho. Rafiq mu vyhoví s tím, že nejmocnější modlitba k Ashe Levacovi jeho syna určitě vrátí v původní verzi.

 

Eid: Rafiq a Levac polapí Valiho, Levacova syna, do sítě. Vali je stále zombie, ale Rafiq věří, že bantská magie jej dokáže „uzdravit“. Tak to ti přeju hodně štěstí, Ráfku.Kapitola 85 – Naya

 

Pokračování Marisiho příběhu. Zrovna je příhodně jeho svátek, tak se rozhodne zjevit se u ohně jednoho kmene, který oslavuje osvobození Divokých nacatlů. Učiní tak, jako prakticky všude v této knize, silně antiklimakticky.


Eid: Jak sakra může zase Marisi vědět, co je to kontinent? Už ho unavuje pracovat pro Bolase a rozhoduje se, že zase vyvolá vzpouru mezi nacatly, a zahájí boj o…vlastně nevím o co. Závěr kapitoly je tak vágní, že nelze říct, zda souhlasili nebo ne.

Kapitola 86 - Naya

Pokračování Sarkhanova boje.

 

Eid: jeden ze Sarkhanových draků to nakoupí. Hodně. Sarkhan troubí ústup, ale nevede armádu, která jej pronásleduje, směrem k Jundu, ale jinam…hádám že k Maelstromu.

 

Kapitola 87 - Grixis

Aha, takže tohle byl důvod celé grixiské linie….Rafiqovi konečně dochází, že bantská víra v Ashu a anděly je v podstatě naivní a utopická, a že svět (a zejména Grixis) jede podle hodně, hodně tvrdších pravidel. Asi nejlepší kapitola celé knihy…a důkaz toho, že pokud na sobě bude Doug Beyer pracovat, jednou by mohl psát skvělé Magicové knihy.

 

Eid: To mě p***r, emoce! Strana 292 a konečně tu nějaké máme! Matčino smutné/agresivní zoufalství nad tím, že její syn je „naživu“, a že to před ní manžel skrýval! Úžasné (výjimečně nejsem ironický). Rafiq se snaží Valiho vyléčit pomocí svého nejmocnějšího medailonu a recitací nejsilnější Ashiny modlitby. Nic se nestane. Levac šílí smutkem a obviňuje Rafiqa, že jej podvedl, když mu slíbil, že jeho syna vyléčí. Salay prohlásí, že jejich syn je mrtvý a nedá se s tím nic již dělat, načež vezme sekeru a usekne zombii hlavu. Levac se zhroutí do její náruče a rozpláče se. Rafiq nedělá nic, jen stojí jako zařezaný, zatímco jeho víra umírá tichou a bolestivou smrtí. TOHLE BYLA DOBRÁ KAPITOLA. Proč jich nemůžeme mít více? Oficiálně říkám, že na mne v téhle kapitole Dougie neuvěřitelně zapůsobil.

Kapitola 88 – Jundsko-grixiská hranice


Eid: Ajani a Kresh hledí na hranicích Jundu na Grixis. Kresh přepíná do „mají tu skoro stejné věci jako u nás, jen tak trošku temnější…tohle přece k**** musíme dát“ módu. Tohle byla také celkem dobrá kapitola, celé tři odstavce.Kapitola 89 - Grixis (víceméně)

 

Aby toho Rafiq neměl málo, dozvídá se, že legenda o Ashe nebyla úplně nejpřesnější ani co se týká osudu Malfegora (bantská verze zní, že se obětovala, aby jej zničila). Namísto toho byl Malfegor jen vržen na Grixis, kde byl vzápětí díky roztříštění Alary uvězněn.

 

Eid:

 

Rafiq: „Do p****, Malfegor není mrtvej.“ Rafiq se chce dostat před Malfegorovu armátu, protože ví, kam míří. Proč ne? Urazit tisíce mil za 2 vteřiny je asi Rafiqovou speciální schopností. Tahle kapitola má v titulku „Grixis“, ale ve skutečnosti jsou na Esperu.


Kapitola 90 - Naya

Marisi verbuje armádu. Zaliki se to nelíbí.

 

Eid: Marisi hodlá zverbovat Tenochův (kdysi Jazalův) kmen. Hodlá jednou provždy zničit Oblačné Nacatly. Proč, nevíme. Zaliki mu nevěří, vetře se do Jazalovy chýše a sebere poznámky, které nashromáždil při zkoumání starých nacatlích legend. Tahle kapitola měla mít tak 20 stran Měla jednu.

 

 

Kapitola 91 - Bant

Vracíme se k paraplegickému nosorožci Mubinovi. Ten se rozhodl pomoci po svém.

 

Eid: N00bin dorazí do Aarsilina domu. Nebo chrámu. Paláce. Whatever. Popisy v téhle knize jsou neuvěřitelné. Říká jí, že je nutno vyvrátit z kořenů Dvanáct Stromů Valeronu. Asi to má být něco důležitého, ale v knize to zatím nezaznělo.


Kapitola 92 - Naya

Zaliki se vydává k Oblačným nacatlům, aby se s nimi podělila o Jazalova zjištění.

 

Eid: Zaliki vyrazí ke Qasalu, městu Oblačných nacatlů, které popisuje jako „super-kmen“. Jak fikaná adjektiva. Zaliki hovoří s velvyslanci Oblačných nacatlů a varuje je, že Marisiho SUPER-kmen se na ně chystá. Na základě Jazalových omalovánek si myslí, že jdou po obelisku, který musí být v jejich městě. Oblační nacatlové nemají žádný obelisk, ale kupodivu mají SUPER-svatou-jako-obelisk-vypadající-věžovitou-věc.

Kapitola 93 - Bant

Mubin se snaží Aarsil dokázat, že Řád nebeského oka zmanipuloval bantskou historii, úmyslně utajil legendu o Ashině meči a namísto toho propagoval globální válku (která se hodí Bolasovi). To se samozřejmě nelíbí Wanathovi, Aarsilině poradci z Řádu.

 

Eid: Mubin říká, že 12 úlomků Ashina meče je zakopáno pod svatými stromy Valeronu. Pablb z Řádu Nicola Bolase hraje hloupého „Co? Klídek, dej si oraz, jsi trošku přepracovaný.“ N00bin říká Aerosol, že Řád je zlý a špatný, (a asi má i zbraně – pozn. Car.). Snaží se to dokázat srovnáním staré knihy a kousku kamene z Giltspire, které byly upraveny. Aerosol mu přikáže jít GTFO (po česku zmizet a nikdy se nevracet.)

 
Kapitola 94 - Naya

Zaliki se v čele Oblačných nacatlů postaví před Qasalem Marisiho armádě.

 

Eid: Zaliki a Marisi si to vyříkávají. Dozvídáme se, že ten, kdo dal Jazalovi do místnosti dračí kouli, byla Zaliki. Ne že bychom to už nevěděli, ale aspoň to víme podruhé. Dvě armády se na sebe vrhnou jako fanoušci Sparty a Baníku.

 

Kapitola 95 - The Maelstrom

Rafiq vysílá Kaedu zpět na Bant se zprávou o návratu Malfegora. Kaeda letí nejkratší cestou, poblíž Maelstromu, který už má velikost solidní Hvězdy smrti. Pár šarvátek s kathari zvládá bez problémů, je přece jen dekorovaný voják Erbovní kasty a držitel mnoha medailonů. Bohužel, zásah deus ex machina nezvládne.

 

Eid: Kaeda letí na Bant, aby varoval před Malfegorem. Když má Maelstrom už za zády, velmi zákeřně jej zasáhne do křídla zbloudilý náhodný výboj a zabije ho.


Kapitola 96 - Naya

Zaliki se rozhodne zabít Marisiho a ukončit tak válku nacatlů. Její šamanská magie jí propůjčí schopnosti a sílu obra. Bohužel, to je právě to, co Marisi chtěl – díky Zalikině magii se z nějakého důvodu zřítí zdivo Qasalské věžě a odhalí pod ním zlatý obelisk.


Kapitola 97 - Naya

Eid: Bolas sedí na vrcholu hory, k smrti znuděný. Jak ti rozumím, chlapče. Cítí, že nayský obelisk byl právě aktivován. Podle mých výpočtů by to měly být všechny, ne? Neviděli jsme akorát grixiský, ale ten asi Bolas vykopal a spustil už dávno. Je spokojen a sféroportuje pryč.


Kapitola 98 - Bant

Eid: Okej, Kaeda není mrtvý, je ale šeredně zřízený (přesněji řečeno, lehce usmažen a bez křídla). Věrný své povinnosti se vydává směrem k Bantu pěšky.


Kapitola 99 - Bant

Mubin dokazuje, že když si rhox vezme něco do hlavy, nezastaví jej nikdo.

 

Eid: Aarsil je v noci probuzena vozkou jednoho z vozů Mubinovy výpravy. Mubin vykopal jeden ze stromů a našel pod ním úlomek Narsilu. Wanath zuří, Aarsil také, ale na něj. Rozkazuje, aby byly okamžitě vyvráceny i ostatní stromy. Bože.

Kapitola 100 - Jund


Eid: Ajani a Kresh do sebe ryjí jako staří manželé. Někdo slyší dračí křídla.Kapitola 101 - Bant

Kaeda doráží na Bant.

 

Eid: Nenávidím tuhle kapitolu. Je to jeden dlouhý dialog, ale bez toho, abychom se dozvěděli, kdo vlastně co říká. Jen dva náhodní strážní. Vidí avena, kterak se zdálky potácí k bráně. Je to Kaeda. Dorazí k němu, uzdraví jej, ale on stejně umře (fajn práce, kluci). Dobré je, že měl u sebe zprávu, která zní „OMFG DĚMONI.“ (Car: Přesněji řečeno „DÉMONI V GILTSPIRE. ČTYŘI DNY.“ Sakra práce, Rafiqu, kdybys toho napsal víc, ten inkoust navíc by se Kaedovi moc nepronesl….)


Kapitola 102 - Jund


Ajani a Kresh sledují, jak se blíží Karrthus. Na obzoru grixiského terénu se vynoří praporce elfí armády z Nayi.

Kapitola 103 -  Maelstrom

Dialog Bolase a Malfegora – Malfegor je sice pašák, ale Bolas ještě větší.

 

Eid: PROBOHA, MALFEGOR UVAŽUJE O TOM, ŽE BY SE OBRÁTIL PROTI BOLASOVI! Jsem tak šokován. Vůbec jsem neřikal už tři měsíce nazpátek, že to tak bude. Jak naprosto nečekané. Naštěstí je Bolas po ruce a naznačí mu, ať na to zapomene a jde dál plnit úkoly mu svěřené, lépe a radostněji. Malfegor ho nenávidí, Bolas je arogantní, bla bla bla. Je tu pár dobrých replik od Bolase, ale nic na úrovni Scotta McGougha. Bolas Malfegorovi sdělí, že by mohl klidně odejít pryč, ale pak Maelstrom zničí Alaru – a pán démonů bez vlastní říše by byl poněkud trapný. Bolas mu nařídí aktivovat bantský obelisk. Takže Gwafa jej opravdu jen odkryl, ale neaktivoval.


Kapitola 104 - Bant

Eid: Rafiq doráží ke Giltspire a zjistí, že je tam shromážděna většina bantské armády. To bude fajn…doufám. Rafiq potkává Elspeth a sděluje jí, že Malfegor je na cestě. Podivná scéna, kde si Rafiq navléká brnění (sloužící jen k tomu, že zdůrazňuje, že si Rafiq fikaně poručil přidělat i plát oceli na ZÁDA). Pak už jen zlato, jdem na to. Malfegorova armáda útočí. Nudné bojové scény. Rafiq myslí na to, že si Asha dává pěkně na čas, a jestli se má podle legendy vrátit v čase nejtěžším, už by se měla aspoň oblékat.


Kapitola 105 -  Maelstrom

Zaliki pokračuje ve zpytování svědomí a promluví si s Ajanim.

 

Eid: Mayael přivedla elfí armádu a Zaliki nacatlí armádu. A jsou to pěkné armády, jak jen armády mohou být. Ajani jim praví, aby rychle zmizeli, protože přijde Bolas. Zaliki mu řekne, že je zodpovědná za Jazalovu smrt. Paráda, to bude dobré. Hlavně nepropadni emo, Ajani. ZAB JI! Zaliki mu vyklopí všechno. Ajani slyší Jazalův hlas, který mu říká, ať Zaliki nechá žít, že byla jen nevědoucí figurka. Takže Jazalův hlas je opravdu Jazalův hlas? Myslel jsem, že to bude Bolas nebo Marisi, nebo někdo. Whatever. Ajani propadá emo.

 


Kapitola 106 - Bant

 

Eid: Elspeth nařizuje svým vojákům, aby zničili Malfegora. Brilantní taktika, Bětko, fakt. Aarsil se znenadání zjevuje na bílém koni (klišé alarm!!!) se znovu skutým Andúrilem….tedy, Ashiným mečem a volá na Elspeth, že jej musí IHNED dostat k Rafiqovi. Umm…očividně jsi tu TY ta, kdo umí létat, proč ho tam nevezmeš sama? Malfegor sešle smrtící kouzlo a vysaje duše ze spousty lidí. Duševní energii pak přetvoří na masivní výboj černé many, který pošle na obelisk. Ten se aktivuje.  Malfegor se otočí zády a vydává se pryč, směrem k Maelstromu. Elspeth přibíhá k Rafiqovi a dává mu meč. Andělé musí být úplně blbí, nebo si prostě nechtějí ušpinit ruce. Rafiq běží směrem k Malfegorovi, Elspeth jej zvedne do vzduchu a pošle jej na toho velkého bubáka. Malfegor je zničen. Silně antiklimaktické, ale whatever.

 

Tak tady s Eidem silně souhlasím. Elspethino doslovné „Pěchota, zaútočte na toho démona. Lučištníci, miřte na toho démona. Mágové, zničte toho démona!“ mne zanechalo na půl minuty v tupém úžasu. Aarsilin příjezd na bílém koni. Elspeth, která v okatém ztělesnění své druhé schopnosti (+3/+3 a flying) dává Rafiqovi létání a sílu. A samotná Malfegorova smrt…Rafiq s mečem letí vzduchem a myslí na to, že je sám ztělesněním Ashina návratu (dokonce prý cítí křídla na zádech). Charakterně na něj letí zezadu. Malfegor si toho na poslední chvíli všimne a otočí se. Rafiq máchne DVAKRÁT mečem a rozetne svatým světlem Malfegorovo tělo ve tvaru X od ramen k bokům. Ten spadne na zem a umře.. Poslední dvě věty jsou prakticky doslovným překladem z knihy. Povídejte mi o nesplněných očekáváních.

 


Kapitola 107 - The Maelstrom

A další rozhodnutí – tentokrát u Maelstromu. Ajani konečně potkává Bolase.

 

Eid: Sarkhan a Karrthus se objeví a napadnou spojené armáda. Ajani si dá dva a dva dohromady a dojde mu, že veškerá mana, kterou armády používají k boji, jen dále krmí a posiluje Maelstrom. V okamžiku, kdy na to přijde, je aktivován bantský obelisk a k čtyřem proudům se přidá pátý. A sakra.

Bože, Beyer vymýšlí strašná adjektiva. Draci jsou „zuřivo-krevní“? WTF. Ajani je zoufalý a neví, co má dělat, takže sešle kouzlo, které všechny odstřihne od many, a znemožní jim tak dále krmit Maelstrom. To je spíš modrá magie, alespoň podle mého názoru. Objevuje se Bolas a pronáší celkem bolasovskou větu.

 

Eidovi tady ještě nedocvakla jedna věc – Doug Beyer se snažil u sférochodců v knize nějak zpodobnit jejich vlastnosti na kartách. Ajani zde odstřihne u všech bojovníků jejich manové vazby na jejich země – to není nic jiného, než Vengeantova ultimátní schopnost jednostranného Armageddonu.

 


Kapitola 108 -  Maelstrom


Eid: Bolas začíná zabíjet vše okolo sebe. Ajani všem radí, aby zdrhli. To všichni učiní, a Ajani sleduje Bolase, jak si usmívá a založí si přední tlapy. Bude sranda.

 

 

Kapitola 109 -  Maelstrom

 

Schyluje se k finálnímu střetnutí Ajaniho a Bolase.

 

Eid: Beyer se snaží napodobit McGougha, ale většinou mu to fakt nevychází. Není to špatné, jen prostě ne tak dobré jako McGoughův bolasovský dialog, nebo (z toho mála, co jsem z Agentů četl) Marmellův. PERFEKTNÍ je ale Bolasova věta „Přežil jsem více apokalyps než tys měl v životě nachlazení“. Ta byla fajn. Bolas s Ajanim chvíli fláká sem a tam, přičemž stále mluví o tom, jak je úžasné býti Bolasem. Dělá jako že ho Ajaniho poznámky rozzuří, ale pak ukáže, že si s ním jen hrál, a hupsne do středu Maelstromu. Snad si vzal bryndáček, protože je čas CHRAMST CHRAMST CHRAMST CHRAMST CHRAMST CHRAMST! Bolasovi se vrací podoba, síla a schopnosti, jakou měl před Nápravou. Poznáme to podle toho, že začne mluvit v kapitálkách. Bolas absorbuje 99% energie Maelstromu, zbyde jen dvoumetrová koule. Ajani nemá co ztratit a hupsne do ní, absorbujíc, co zbylo.Kapitola 110 - Ajani Zlatohřívý

Eid: Ajani uprostřed zbylého energetického kokonu mluví s Jazalem. Jazal mu říká, ať naslouchá. Ajani slyší ozvěny. Jazal se loučí. Jó, okej.

Kapitola 111 - Maelstrom

Eid: Okey, nemám nejmenší představu, co se to teď k**** stalo. Něco o tom, že Ajani vyvolal Bolasovu duši, ta se pustila do boje se skutečným Bolasem a pak oba zmizeli. Ve svých nejhorších snech bych nevymyslel horší závěr této knihy. Chci říct…CO? Co se to právě stalo? Je to zase deus ex machina jako prase, ale tahle nedává ani ten nejmenší smysl. Whatever, jen ať už mám ten hnůj za sebou a můžu se vrátit k Dumasovi.

 

Bohužel, Eid má opět pravdu. Znovuzrozený Bolas se koupe v moci a říká, že by si své navrátivší se schopnosti měl otestovat na Alaře. Ajani, který se díky Maelstromu proměnil z „Mstitele“ na „Zlatohřívého“, nemá proti Bolasovi, nyní nejmocnější bytosti v Multiverzu, šanci, ale přesto mu zařve do očí, že nedovolí, aby zničil jeho svět. Vzpomene si na to, že mu Jazal vždy říkal, že dokáže inspirovat druhé a vytáhnout z nich to nejlepší. Ne že by to někde zaznělo předtím. Ajani pak de facto použije ultimátní schopnost verze Ajani Goldmane a vytvoří avatara z Bolasovy duše (kterou samozřejmě má i Praotec draků). Přízračný Bolas a skutečný Bolas se do sebe pustí, ale protože jsou totožní v síle, inteligenci, taktice a vlastně všem, nemá žádný šanci na výhru. Chvíli se bezúspěšně mydlí a pak v záblesku světla zmizí. Ajani sedí a dlooouho čeká, jestli se Bolas vrátí a zničí Alaru…ale to se nestane. Závěr na zabití.

 


Kapitola 112 - Bant


A teď jsme v Elspethině pokoji. Nemůže dále žit na Bantu, jeho utopie je pryč. Lhala svým lidem, a proto opouští armádu, Valeron, i Bant. Navždy. Rafiq se vrací za Mubinem a sděluje mu, že na Esperu získal etherium, které Mubinovi dovolí znovu chodit (to byl mimochodem Rafiqův tajný záměr při esperském tažení). Kámoši se objímají.Kapitola 113 - Jund

Další sférochodec, tentokrát Sarkhan. Myslí si, že Bolas je stále na živu a přijde si pro něj, protože boj nedopadl podle jeho představ. Stopy Bolasovy krve v jeho žilách jej přivádějí nebezpečně blízko šílenství. Chvíli uvažuje, že by zůstal na nové Alaře, ale pak prostě sféroportuje pryč.


Kapitola 114 - Bant

Ještě jsme neuzavřeli příbeh Rafiqa a Mubina…

 

Eid: Nějaký léčitel s pomocí esperských manuálů graftuje (nebo jaký termín by byl nejvhodnější, přestalo mě to už zajímat) etherium do Mubinových nohou. Nejdřív to jde, ale pak dojde zřejmě k anafylaktickému šoku. Bolí to a on ztratí vědomí. Pak se probudí a umře. Ne! Ne Mubin! Měl jsem k němu takové citové pouto! Jeho osobnost, způsob jak….um….víte, jak byl malý a ….ne, počkejte…jeho lásku k….errr….nebo jak vnímal….hm, asi tak. V jeho smrti se cítím asi tak citově zainteresován jako vůči třetí zombii zleva ve čtyřicáté druhé řadě Malfegorovy armády. Rafiq, který má být za své zásluhy ve válce dekorován, pozoruje pavouka na zdi a přemýšlí, zda byly jeho činy vedeny osudem, nebo zda to byly náhodné nesmysly a za veškerá selhání a smrti přátel může on sám. Hádejte, pro kterou variantu jsem hlasoval? Jeho novým pobočníkem je děvče, které mu „leštilo metály“. Hah...haha...hahahaha!

 

Kapitola 115 - Naya

Ajani, který má nyní v bílé srsti zlaté prameny, čistí podlahu od Jazalovy krve. Zaliki se ptá, zda může dál. Ajani by měl odpovědět: „No nevím nevím, chceš to zase nechat démonické nádobí, které mně zabije a uvrhne zase celý svět do chaosu?“ Ajani jmenuje Zaliki novou kha. Říká, že opouští Alaru. Domyje podlahu a pak zmizí.


A to je konec.

 

 

Tak, to je opravdu konec tohoto díla. Jak jsem pravil již v předmluvě k této minisérii, vynést nad touto knihou verdikt není lehké. Na jedné straně je zřejmé Beyerovo odhodlání učinit zadost slibnému settingu a napsat knihu, která by působila epicky. Zároveň je ale zřejmé, že tento ambiciózní projekt byl nad jeho spisovatelské síly. V knize je pár skvělých momentů, které ukazují Beyerův potenciál, který ale zoufale troskotá na snaze honit příliš mnoho zajíců najednou, rozvíjet několik dějových linií a velké množství postav paralelně – na tom by si vylámali zuby i ostřílení literáti, natož člověk dosud píšící jen sloupky.

 

Celá kniha působí velice uspěchaně – je zde obrovské množství překlepů, některé kapitoly působí jako napsané dodatečně, do knihy se nehodí. Až na pár výjimek se postavám dostává jen malé hloubky (výjimkou  jsou „hlavní“ postavy Ajaniho a Rafiqa). Některé postavy z příběhu nečekaně zmizí (Gwafa), jiné naprosto zbytečně a hloupě umřou (Kaeda, Mubin).  Dougův popis bojových scén je často tak zevrubný, že by se nemusel stydět ani J.R.King (autor cyklu Invasion), ale na škodu příběhu. Spousta zajímavých momentů je zkrácena, a členění na útržkovité minikapitoly budí dojem, že čtete filmový scénář k fantasy filmu plný dětských snů a klišovitých situací (dá se říct, že to působí jako telegramová verze Eragona). A to nezmiňuji strašlivá adjektiva používaná v popisech, případně nelogické nadužívání slov jako „fury“ – tedy „ZUŘIVOST!“.

 

Čemu nerozumím, je fakt, že se D. Beyer na jednu stranu snaží otrocky v příběhu zpodobnit sférochodecké schopnosti (Sarkhan urychluje a inspiruje Kreshovy bojovníky – 1. schopnost +1/+0 a haste, pět Bolasových darovaných draků je narážka na Sarkhanovu ultimátní schopnost;  Elspeth dvakrát použije její druhou schopnost (+3/+3 a flying – jednou v boji s esperity na svého pobočníka Mardise, jednou na Rafiqa), Ajani dokonce hned 3 – výboj, který zničí Chimamatlina elementála nebo Rakku, je Vengeantova druhá „helixová“ schopnost, Vengeantova ultimátka řeší situaci u Maelstromu, a Goldmaneho ultimátka naštve všechny v závěru knihy), na druhou stranu se zoufale nedrží faktů z karet i z jeho vlastního Sférochodcova průvodce po Alaře (Kreshův status a osobnost, Gwafa a Karrthus „vypadají“ úplně jinak, než na kartách, atd.) Další vadou jsou silně antiklimaktické momenty v okamžiku, kdy by člověk očekával něco úplně jiného (sem patří zejména Malfegorův pád), a totální „WTF?“ momenty jako Mubinova smrt.

 

Situace kolem Nicola Bolase je také zklamáním, většinu knihy jeho postava neodpovídá tomu, co bychom očekávali, až na pár světlých momentů – a na konci knihy nemá nikdo nejmenší tušení, jak to s ním vlastně dopadlo. Brady Dommermuth, šéf kreativců, se nechal naštěstí slyšet, že se Bolas určitě vrátí, a že jeho plán údajně nebyl jen prosté CHRAMST CHRAMST CHRAMST. Tak uvidíme.

 

Celkově vzato: Tuto knihu nedoporučuji ani ke koupi, ani k přečtení, snad jen pokud jste hardcore sběratelé Magicových knih. Investujte raději do skvělých Marmellových Agents of Artifice nebo stále solidního The Purifying Fire. U Alary si vezměte do ruky karty, jejich ilustrace a flavortexty, zapomeňte, že jste toto kdy četli, a nechte pracovat svou fantazii. Výsledek bude pro vás uspokojivější

 

Takže díky všem, co dočetli článek až do konce. Do vánoc se s Vámi budu těšit nad článkem zhodnocujícím produkty vydané za poslední dva měsíce a shrnujícím první informace o Worldwake, které se začaly tento víkend konečně pomalu objevovat.

 

-Honza Adam-

Hodnocení
Komentáře
Autor: Dracek @ 8. prosince 2009 17:06
ine nebavil jsem se už tak jako u přechozích dílů, takže jsem nakonec rád že už je to za námi, stejně jako celá kniha :)

Autor: Danken the Elder God @ 8. prosince 2009 22:20
Musím se přiznat, že moc nerozumím slovu antiklimaktický. Co přesně to znamená?Představuji si něco jako "věc která měla být dost hustá, ale nakonec byla dost vetchá", ale netuším, jestli je ta představa správná.

Autor: Martin Magikář @ 10. prosince 2009 20:50
Omg, taková knížka, práce výborná, a vtipná dobře se to čte, kež by takových podobných překladů bylo víc.

Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde

© 2014 CMUSInformacni server pro hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Podmínky používáníProhlášení o soukromí