Recenze
Recenze Planeswalker Decks - Kaladesh
Parádní začátečnický produkt pro všechny nováčky v karetní hře Magic: the Gathering. Chcete začít, ale nevíte, zda zvolit Chandra deck nebo Nissa deck? Přečtěte si tuhle recenzi a pomůžeme vám s výběrem!
Recenze Planeswalker Decků z Magicové edice Kaladesh
Vážené čtenářky a milí čtenáři, dnes jsem si pro vás připravil rozbor Planeswalker‘s Decků z edice Kaladesh. Jedná se o výborný produkt pro úplně nováčky ve světě Magic: the Gathering a začátečníci i mírně pokročilý ho jistě také ocení.
Kaladesh
Standardová edice Kaladesh vyšla v listopadu 2016 a představila několik nových schopností a mechanik. Na poli produktů je pro nás důležitá zpráva o vzniku Planeswalker decků, které tak nahrazují Intro Packy.
Jako nové mechanismy do světa Magic přináší například Energy countery, které využívá Nissa; nebo abillitu Crew, se kterou nás blíže seznámí Chandra. Více informací o nových mechanikách včetně jejich vysvětlení najdete v Pravidlovém okénku z Kaladeshe.
Planeswalker Deck
Balení obsahuje: 60 karet vč. FOIL Planeswalkera, 2x Booster Pack z edice Kaladesh, papírovou krabičku s motivy Planeswalkera a rady a tipy
Jak jsme si již řekli výše, Planeswalker Deck je novou variací na dřívější PCD a Intro Pack Decky. Jak název napovídá, každý jednotlivý Planeswalker Deck obsahuje jednu kartu příslušného Planeswalkera a karty (až na výjimku) s ním spjaté z edice Kaladesh. A v tom je právě ta největší novinka a „boom“ v oblasti nováčkovských produktů – každý z PW deck obsahuje 5 unikátních karet, které nemohou být součástí Boosterů z Kaladeshe, ale zároveň jsou legální na turnajích formátu Standard. Jedinou možnosti (a jistotou) na jejich rozbalení jsou příslušné Planeswalker balíčky. Veškeré „prémiové karty“ mají sběratelské číslo 265-274.
Rozbor Kaladesh Planeswalker Deck: Chandra, Pyrogenius
Prvním rozebíraným balíčkem je ten, kterému vévodí Chandra, Pyrogenius, unikátní Planeswalker ve foilovém provedení. Mimo to balíček obsahuje další „prémiové“ karty – 2x Liberating Combustion (Rare), který kromě 6 damage najde Chandru ve hřbitově či balíčku a dá vám ji na ruku; 3x Renegade Firebrand, 4x Flame Lash a 4x Stone Quarry (reprint). Balíček obsahuje také dvě klasické Rare karty – Fleethwheel Cruiser a Fateful Showdown.
Decklisty Standard
Kaladesh Chandra Deck
WoTC
Maindeck



















Sideboard
Rozbor
Od druhého kola máme k dispozici několik zajímavých Creatures – např. Veteran Motorist je kvalitní out, kromě zajímavých čísel i díky schopnosti podporovat Vehicle a také scry 2, což je přesně to, co do prvních kol potřebujeme. Trpaslík je doplněn o Gearshift Ace a Speedway Fanatic, kteří v případě, že rozjedou (Crew) „vehikl“, dodají určité schopnosti (First Strike, Haste). Ve 2. kole je možné zahrát také první z řady pojízdných strojů – konkrétně Sky Skyff.
Ve 3. kole jsou vaše možnosti zajímavější – můžete poslat létajícího trpaslíka Aerial Responder nebo Brazen Scourge, karty které podpoří váš agresivní nástup, dále také Spireside Infiltrator či Renegade Firebriend, jedna z prémiových karet, která ale bude čekat na vyložení Chandry. Budeme také schopni sehrát první zajímavější Vehicle a to Renegade Freighter - 5/4 Trample v útoku od 4. kola je v Casual Magicu výborná věc. Ve třetím kole již také můžete vyložit Trusty Companion, 3/2 Vigilance, který nemůže útočit sám.
Od 4. kola můžeme položit jakýkoliv Vehicle – Bomat Bazaar Barge, Ovalchase Dragster a z celého decku nejzajímavější Fleetwheel Cruiser – do hry totiž přijde do konce kola jako 5/3 Artifact Creatures s Haste a Trample, tudíž hned v kole svého příchodu může udělit 5 Damage, později je oživitelný za Crew 2. Na čtyřech manách už můžete také hrát první removal decku – Flame Lash, za 4 many – 4 zranění kamkoliv a instantně je poměr, který nám nabídne tato prémiová karta.
Na 5 manách se nám nabízí především Liberating Combustion, další karta, kterou v klasických boosterech nenaleznete. Toto Sorcery za 5 man udělí 6 zranění do cílové potvory a můžete ve svém balíčku nebo hřbitově najít kartu Chandra, Pyrogenius a dát si ji na ruku.
V 6. kole jsme již teoreticky schopni položit na stůl položit vytouženého Planeswalkera, pomocí něhož byste měli ovládnout hru. Zvyšováním Loyalty střílíte do soupeře (soupeřů) za 2, snížením o tři střílíte za čtyři, a hlavní Abillitou je absolutní destrukce soupeře i všech jeho Creatures formou 6 zranění
Shrnutí
Hra s balíčkem je svižná a příjemná, od druhého kola vykládáme Creatures se zajímavými čísly a Vehicles, které nabývají ještě zajímavějších hodnot. Manová křivka je uzpůsobena vrcholu hry v 6.-7. kole, což přesně odpovídá konceptu Planeswalker Decků – dlouhé hry, které oba hráče baví svou variabilitou.
Rozbor Kaladesh Planeswalker Deck: Nissa, Nature's Artisan
Zeleno-modrý deck, který nám Wizards of the Coast v edici Kaladesh nabídli je zasvěcen Nissa, Nature Artisan a nové technice Energy counterů. Prémiové karty uvnitř jsou pak 4x Woodland Stream (reprint), 4x Terrain Elemental, 3x Guardian of the Great Conduit a 2x Verdant Crescendo – Rare karta, která vám najde Basic Land a prémiového planeswalkera - Nissa, Nature Artisan, který je poslední prémiovou kartou. Deck obsahuje také 2 klasické Rare karty – Aethersquall Ancient a Bristling Hydra.
Decklisty Standard
Kaladesh Nissa Deck
WoTC
Maindeck

















Sideboard
Rozbor
V prvním kole budete schopni zahrát Attune with Aether, který vás manově stabilizuje a přidá tolik potřebné Energy Countery nebo Thriving Turtle, která taktéž podporuje energický koncept balíčku.
Na dvou manách můžeme dostat první „prémiovku“ - Terrain Elemental – 3/2 za 2, manového energy elfa Servaint of the Conduit nebo Longtusk Cub, což jsou na Standardu určitě hratelné kousky. Vše doplňuje Sage of Shalia´s Claim.
Ve třetím kole budeme schopni položit další potvory, které podpurují strategii založenou na Energy Counterech – ať už je to Empyreal Voyager, Janjeet Sentry nebo Thriving Rhino. Dále jste schopni zničit Artefakt nebo Enchantment prostřednictvím Appetite for the Unnatural.
Na 4 manách se nám možnosti rozrůstají – ať už jde o prémiového Guardian of the Great Conduit, modrý letec 4/3 letec Long-Finned Skywhale nebo jeden z klenotů celého balíčků – Bristling Hydra. Ze Spellů rádi využijeme Verdant Crescendo, které nám najde Basic Land a Nissa, Nature´s Artisan.
Na pěti-manovém slotu můžeme vyložit Arborback Stomper, který nám přidá životy nebo na Energy závislého Riparian Tiger.
Ve chvíli, kdy máme k dispozici 6 man, můžeme vykládat Nissa, Nature´s Artisan, planeswalkera, který je podle mého mínění lepší, než Chandra, Pyrogenius.
Shrnutí
Planeswalker Deck Nissa je uzpůsoben představení nové techniky Energy counterů, hra s ním je rychlá, variabilní a zábavná.
Slovo závěrem
Edicí Kaladesh se nám představil nový druh balíčků pro začátečníky a mírně pokročilé hráče, které obsahují řadu unikátních (prémiových) karet, které můžete získat rozbalením produktu. Červeno-bílá Chandra má i svá pozitiva např. ve formě removalů, ale pokud by čtenář vybíral, jaký z těchto decků zvolit, mým doporučením by byla Nissa a to především díky lepší manové vyváženosti. Vzhledem k dvou boosterům a velice solidní konstrukci lze produkty doporučit jako ideální vstup do světa Magicu či jako ochutnání nových technik spjatých z edicí Kaladesh.
Pokud vás nějaký z balíčků zaujal a chcete jej vyzkoušet, můžete si jej zakoupit v našem e-shopu zde nebo v e-shopu Veselý drak zde.
Matouš Voldřich
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Wrath of the Machine cEDH Golbez, Crystal Collector Deck Tech
Ktomu poviem ze kazda hracia skupina je ina. Niektore sleduju Brackets etc. a niektore nie. Aspon preto cEDH Bracket je lahko definovat....
všechny komentářePřehled formátů karetní hry Magic the Gathering - III.
Hee hee, ďakujem :).
všechny komentářeStředeční výhledy 10/2025
Hezký článek jako vždy! Já bych z boostru vzal kaktus pro mého synovce, kterému se moc líbí.
všechny komentářeKomandér precon pitva: "Creative Energy" z MH3
Myslím, že je to opravdu hodně individuální, jak kdo na to reaguje. Já čtu všechno, co přijde, tak mě to baví :D Mně osobně je to docela...
všechny komentářeZajímavosti ze světa MTG – Scénické karty ze sady LOTR
Zdravím čtenáře CMUSu, nějak se mi vytratila jedna důležitá scéna, a proto ji posílám sem. Možná to ještě půjde předělat, ale určitě by si...
všechny komentářePanorama Landy
Tony z Dračí jeskyně je nejlepší!
všechny komentáře