Články
A zase ta pravidla...
Opět zdravím všechny příznivce hry Magic: the Gathering. Po delší odmlce zaviněné jednak pracovním vytížením, jednak mírnou leností, jsem připravil kompilát dvou článků R. Tessitoriho ze serveru blackborder.com. Text sestává z obligátních otázek hráčů (a Riccardových odpovědí) a z rubriky Karta měsíce. V původním textu byly ještě postřehy z GP Madrid. Protože ale čas neúprosně letí a od GP Madrid už nějaký ten pátek uplynul, rozhodl jsem se tuto část vypustit.
Otázky hráčů
Q: Co se stane, když vykaskáduji kouzlo s X v sesílací ceně?
A: Hraní kouzla bez placení mana costu se považuje za alternativní sesílací cenu, proto je X v takovém případě vždy rovno 0. Případné přídatné (additional) nebo volitelné (kicker, multikicker) ceny je nutné/možné zaplatit.
A: Nezáleží na tom, zda jde o tvůj nebo protivníkův tah- v daném příkladu jsou pouze spouštěné schopnosti (dále jen TA- triggered ability) kontrolované tebou. Kdyby existovaly i protivníkovy TA, které by se spouštěly současně s tvými, na stack by nejdříve šly TA aktivního hráče a poté TA neaktivního hráče, vždy v pořadí, které určí jejich ovládající hráč. Tolik k třetí části tvého dotazu.
Co se týče druhé části, Meč obsahuje schopnost, jejíž podmínka se ověřuje pouze v okamžiku příchodu bytosti do hry. Je tu rozdíl oproti TA, které jsou psané ve tvaru: When a creature enters the battlefield, IF it's a 1/1 creature,...... (zásadní prvkem je slůvko IF- je to tzv. intervening if clause, více o nich viz. předchozí překlad- pozn. překl.), a které platnost podmínky ověřují i při vyhodnocování TA. Proto nezáleží na tom, zda 1/1 token na sobě má +1/+1 counter v okamžiku příchodu Meče na bojiště.
A konečně se dostávám i k prvnímu bodu dotazu: v okamžiku, kdy obětuješ artefakt (jako součást aktivační ceny Thopter Foundry), spouští se schopnost Modular, jde navrch stacku (nad aktivovanou schopnost Thopter Foundry) a je třeba vybrat cíl- jelikož token na bojišti ještě zdaleka není, nemůžeš ho vybrat jako cíl schopnosti Modular a +1/+1 counter dostane buď jiná artefaktová bytost, nebo nikdo.
Q: Mám 10 životů a na bojišti Death's Shadow jako 3/3. Zahraji Earthquake za . Je Stín smrti po smrti nebo je to 6/6 se třemi zraněními?
A: Rozebereme si podrobný sled událostí. Při vyhodnocování Zemětřasu dostanou současně všechny bytosti a oba hráči tři zranění. Bytosti se smrtelným zraněním ovšem zůstávají na bojišti až do kontroly stavových efektů. K tomu dochází ihned po skončení vyhodnocení Zemětřesení. Když se o slovo přihlásí stavové efekty a chtějí zničit bytosti se smrtelným zraněním, potřebují zjistit P/T Stínu. Jeho statická schopnost mu dává -7/-7, čímž dostáváme 6/6 bytost se třemi zraněními a Stín zůstává na bojišti.
Q: Jak se postupuje, pokud Clone, který kopíruje bytost s persistem, odejde do hrobu?
A: Dejme tomu, že tvůj Clone přišel do hry jako Kitchen Finks. Získáš dva životy. Clone-Finks poté zemřou a jdou do hrobu. Clone kopíruje vše, co je napsané na kopírované kartě, včetně persistu. Ten se tedy spustí a při vyhodnocení udělá to, co musí- vrátí kartu na bojiště. Není podstatné, že se na bojišti karta jmenovala Kichen Finks a v hrobě Clone; pokud schopnost odkazuje na kartu samotnou, činí tak bez ohledu na její jméno (které, jak vidíme, může být proměnlivé v závislosti na zóně, ve které se zrovna nachází). Clone se tedy vrací na bojiště s -1/-1 counterem jako nový Clone a je možno vybrat novou „předlohu“ pro kopírování (třeba původní Finkse, pokud jsou stále na bojišti). Pokud nevybereš žádnou bytost, Clone bude -1/-1 a jde do hrobu.
Q: Ve svém prvním tahu zahraju Bloodchief Ascension. Ve svém druhém tahu zahraju Lightning Bolt za 3 do soupeře, Ascension má první counter. Ve svém třetím kole zahraju Shock za 2 do soupeře, Ascension má druhý counter. V soupeřově tahu zahraju další Shock za 2, Ascension v end stepu získá třetí counter. A já se ptám, mohu nyní zahrát Path to Exile a doufat, že si protivník najde zemi, což by mi umožnilo zahrát Archive Trap za . Ztratil by soupeř poté 26 životů v důsledku aktivní Ascension?
A:První schopnost Ascension zjišťuje na konci každého tahu, zda soupeř ztratil v daném kole alespoň dva životy. V tvém případě se tak stalo a druhý Shock způsobí položení třetího counteru. Jak jsi uvedl, Path to Exile je třeba zahrát až po položení třetího counteru na Ascension, tedy v průběhu end stepu. A je třeba mít na paměti, že Path dává soupeři možnost prohledat knihovnu a najít základní zemi. Pokud o tvém plánu ví, nejspíš zemi hledat nebude. Pokud ano, pravděpodobně prohraje.
Q: Soupeř chce ukrást mojí bytost pomocí Vedalken Shackles. Pokud v reakci posílím tuto bytost (efektem do konce kola), získá soupeř tuto bytost pod svojí kontrolu poté, co posilovací efekt na konci kola vyprší?
A: Ne. Schopnost Klepet ověřuje platnost podmínky "síla menší nebo rovna počtu tvých Ostrovů" ve dvou okamžicích- při aktivaci a vyhodnocení schopnosti. Pokud soupeř aktivuje Klepeta a ty v reakci bytost posílíš, aby její síla byla větší než počet jeho Ostrovů, stane se neplatným cílem a při vyhodnocení bude schopnost counterována.
Q: Dostanu zpět pod svojí kontrolu oživený a posléze Klepety ukradený Mutavault poté, co se na konci kola stane pouze zemí?
A: Ne, a to ze stejného důvodu jako v předchozím případě. Pokud je Mutavault platným cílem v okamžiku aktivace i vyhodnocení schopnosti Klepet, přechází pod soupeřovu kontrolu a hru již dále nezajímá, zda přestane být bytostí.
Q: Ovládám Sacred Ground a oživenou Treetop Village. Pokud zaútočím a soupeř zablokuje jinou 3/3 bytostí, získám Treetopu z hrobu zpět?
A: Ne. Přestože soupeř je evidentně odpovědný za smrt oživené Treetopy, pravou příčinou odchodu do hrobu byl stavový efekt (bytost s obranou 3 se třemi zraněními). Sacred Ground se v tomto případě nespouští.
Q: Protivník zahraje Show and Tell a položí kartu lícem dolů- co to znamená?
A: Show and Tell umožňuje položit na bojiště bytost, artefakt, očarování nebo zemi. Aktivní hráč vybírá jako první a musí kartu označit, třeba tak, že ji položí lícem dolů. Pak vybírá soupeř a opět musí kartu jasně označit, třeba tak, že ji podrží zvlášť v ruce. Nakonec jsou obě karty současně odhaleny a položeny na bojiště. Tvůj příklad znamená, že nemůžeš vybrat svojí kartu a zároveň vědět, co položí protivník.
Q: Při draftu na MTGO jsem byl svědkem situace, kdy zakouzlením Rite of Replication na Bažinu očarovanou Corrupted Zendikonem vznikl Swamp token, který uměl pouze dávat manu. Jak je to možné?
A: Vyhodnocením Rite of Replication (nebo Clone) vznikne kopie cílové (vybrané) bytosti. Pokud je to oživovací země, vznikne pouze země. Kopírující efekty berou v potaz pouze tzv. kopírovatelné hodnoty (jejichž popis najdete v Podrobných pravidlech, odstavec 706.2), což jsou většinou původní hodnoty natištěné na kartě. Pro kopii se neuplatňují žádné vnější efekty vytvořené kouzly či schopnostmi. Zapamatujte si jednoduché pravidlo- kopíruje se pouze to, co je uvnitř obalu- žádné countery, očarování (jako v tomto případě) nebo posilovací efekty.
Q: Potřebuju poradit s kartou Omnath, Locus of Mana. Chápu, že se mana z poolu nevyprazdňuje na konci kroků a fází. Jak je to s manou použitou na sesílání kouzel, počítá se Omnathovi k dobru? Myslím si, že ne, ale pokud tomu tak je, jedná se o nejlepší kartu magicové historie! Díky za odpověď.
A: Máš pravdu. Je to silná karta, ale ne zas tak moc. Umožňuje přenášet manu do dalších kroků/fází/tahů, ale sesílat kouzla bez placení many s její pomocí nemůžeš.
Q: Ovládám dvakrát Finest Hour. Co se stane, pokud zaútočím?
A: Předpokládejme, že v průběhu první bojové fáze zaútočíš jednou bytostí. Obě schopnosti z obou Finest Hour se spouští (na pořadí nezáleží). Bytost obdrží bonus +2/+2, odtapne se a jsou vytvořeny dvě další bojové fáze, které proběhnou ihned po skončení první bojové fáze. V průběhu druhé bojové fáze můžeš zaútočit stejnou bytostí- spustí se pouze dvakrát exalted schopnost, protože "if" podmínka druhé schopnosti není splněna (nejedná se o první bojovou fázi) a bytost dostane další +2/+2 bonus. Nakonec proběhne třetí bojová fáze- pokud ta stejná bytost nemá vigilance nebo ji neodtapneš jiným způsobem, můžeš jako útočníka vybrat jinou bytost nebo můžeš neútočit.
Q: Kdo bude mít navrch- Meddling Mage nebo Isochron Scepter?
A: Vyhraje Žezlo. Když si pečlivě přečteš text jeho schopnosti, zjistíš, že nejdříve se v exile zóně vytvoří kopie imprintované karty, kterou poté můžeš seslat. Meddling Mage zakazuje pouze seslání kouzla představovaného kartou.
Q: Zahraji Volrath's Shapeshifter. Karta na vršku mého hřbitova je Myojin of Infinite Rage. Bude mít Shapeshifter "božský" counter?
A: Bude. Měňavec do hry přichází už jako kopie vrchní karty hřbitova a nahrazující efekt, který poskytuje božský counter, se uplatní.
Q: Zahraji Echoing Truth na token. Pokud je ve hře více tokenů, vrátím takto všechny?
A: Pokud mají všechny tokeny stejný název, tak ano. Pokud není efektem řečeno jinak (např. Dark Depths), jméno tokenu je stejné jako jeho creature type.
Karta měsíce- Chalice of the Void
Na formátech, kde je legální (Extended, Legacy, Vintage), se Kalich (jinak též Čelisti nebo CotV@- pozn. překl.) hraje poměrně dost. Jeho využití je především v kontrolnějších balíčcích. Např. pokud se postaví proti aggru, Kalich s jedním counterem zruší všechny jednomanové bytosti i Lightning Bolt, což vede k výrazné výhodě. Pokud hrajeme aggro balíček proti kontrolu, můžeme přitlačit několika levnými bytostmi a pak Kalichem za 2 zakázat protivníkovi vracení/counterování/ničení. Pojďme se na Kalich nyní podívat z hlediska pravidel.
Začneme converted mana costem (dále jen CMC). Sesílací cena Kalichu je XX. Pokud je na stacku, X je polovina množství many zaplacené za jeho seslání. V jakékoli jiné zóně (ruka, bojiště, knihovna, exil, hřbitov) je X rovno nule.
Příklad: Kalich je možno transmutovat přes Tolaria West nebo přes vyhodnocení triggeru Trinket Mage (důvodem je CMC Kalichu rovno nule). Pokud Kalich otočíme prostřednictvím Counterbalance, můžeme counterovat kouzlo s CMC nula.
Pokud potřebujeme zničit Kalich na bojišti (s libovolným počtem counterů), musíme obětovat Engineered Explosives s nula countery nebo vybrat nula při vyhodnocení Void. Nulu je potřeba zvolit též pro zahození Kalichu přes Void.
Příklad: Chceme zahrát Kalich za 1- zaplatíme a dáme ho na stack; jeho CMC je 2 a je možné ho counterovat prostřednictvím Spell Snare nebo Counterbalancí, která otočí Tarmogoyfa, Fire/Ice nebo Boom/Bust.
Existují efekty, které ovlivňují platbu za kouzlo. Je potřeba mít na paměti, že se takový vliv nepromítá do CMC- Kalich za 1 bude mít CMC rovnou 2, i když bude na bojišti Sphere of Resistance (a celková platba za Kalich tak bude v důsledku přídatné ceny). Stejně tomu bude v přítomnosti Trinisphere (Kalich za 1 má CMC 2 a stát bude v důsledku ovlivnění výsledné ceny).
Kalich na bojišti se neptá, zda byly použity přídatné ceny, zlevnění či zdražení kouzel, alternativní ceny ani ho nezajímá Trinisphere efekt. Jde mu jen a pouze o CMC, čili o cenu vytištěnou na kartě.
Příklad: Kalich je možno transmutovat přes Tolaria West nebo přes vyhodnocení triggeru Trinket Mage (důvodem je CMC Kalichu rovno nule). Pokud Kalich otočíme prostřednictvím Counterbalance, můžeme counterovat kouzlo s CMC nula.
Pokud potřebujeme zničit Kalich na bojišti (s libovolným počtem counterů), musíme obětovat Engineered Explosives s nula countery nebo vybrat nula při vyhodnocení Void. Nulu je potřeba zvolit též pro zahození Kalichu přes Void.
Příklad: Chceme zahrát Kalich za 1- zaplatíme a dáme ho na stack; jeho CMC je 2 a je možné ho counterovat prostřednictvím Spell Snare nebo Counterbalancí, která otočí Tarmogoyfa, Fire/Ice nebo Boom/Bust.
Existují efekty, které ovlivňují platbu za kouzlo. Je potřeba mít na paměti, že se takový vliv nepromítá do CMC- Kalich za 1 bude mít CMC rovnou 2, i když bude na bojišti Sphere of Resistance (a celková platba za Kalich tak bude v důsledku přídatné ceny). Stejně tomu bude v přítomnosti Trinisphere (Kalich za 1 má CMC 2 a stát bude v důsledku ovlivnění výsledné ceny).
Kalich na bojišti se neptá, zda byly použity přídatné ceny, zlevnění či zdražení kouzel, alternativní ceny ani ho nezajímá Trinisphere efekt. Jde mu jen a pouze o CMC, čili o cenu vytištěnou na kartě.
Příklady:
Kalich se dvěma countery:
- zruší Tarmogoyfa, přestože ho soupeř zahrál bez placení manové ceny (třeba přes Mind's Desire);
- zruší Tarmogoyfa, přestože soupeř zaplatil tři many kvůli Trinisféře nebo jednu manu díky Emerald Medallion;
- zruší Shattering Pulse, přestože byl zaplacen buyback;
- zruší Glacial Ray, přestože jste na něj přilepili Arcane kouzlo;
- zruší Engineered Explosives, pokud je X=2.
- nezruší Engineered Explosives, pokud X=3 (např. potřebujete nastavit Explosiva na 2, abyste obešli Kalich, zaplatíte 3 za použití dvou barev)
- zruší Sudden Shock- split second zabraňuje hraní kouzel a aktivování schopností, spouštěné schopnosti ale neovlivňuje.
A konečně, Kalich umí zrušit pouzle kouzla seslaná, ne přímo položená na stack. Pokud chcete zničit Kalich s jedním counterem, je třeba:
- seslat Shattering Spree a zaplatit jednou Replicate; Kalich zruší původní Spree, nikoli však kopii;
- seslat Overload a zkopírovat ho Twincastem; Kalich zruší původní Overload, s kopií nic nezmůže.
Původní články najdete zde a zde. Články byly poskytnuty díky spolupráci serverů cmus.cz a blackborder.com.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.