Články
Dračí Meditace 10
Dračí Meditace 10
Úvodní slovo
Vítám a zdravím všechny příznivce commanderu! V dnešních Meditacích si povíme něco a víc než to o zeleném zabarvení našich generálů. Nejprve si zkusíme zaimprovizovat na téma planeswalkerů, nadhodíme něco málo o možných výhledech nadcházející edice Dark Ascension, a nakonec se opět vrhněme do výčtu všech možných i nemožných commanderů v monogreen i multigreen prostředí.
Nyní tedy ke slíbenému: v jedné z minulých Meditací jsem skuhral nad nedostatkem zelených planeswalkerů a nadhodil jednoho hypotetického (jako takovou parafrázi Sylvan Library) – M12 ukázala, že jsem nebyl daleko od pravdy, navíc hnedle přispěchal Garruk se svojí třetí (!) mutací, aby dohnal Chandru a Jace. Ano, konečně je zelená, co se týče walkerů, vyvážená – což znamená, i vzhledem ke kvalitě těchto nových přírůstků, jistý příslib do budoucna. Chybí snad jen některé barevné kombinace walkerů, snad WG nebo BG – čekejme nějaké překvapení (nebo nečekejme, aby to bylo vůbec překvapení) v dalších měsících.
Jakkoliv byl transformační Garruk v Innistradu „překvapením“, určité zklamání jsme mohli pociťovat např. kvůli absenci legendární, mythické werewolf bytosti. Podle všeho taková zrůda se začne generovat v boosterech s nadcházející expanzí, s Dark Ascension (DKA). Už samotný název napovídá, že všechno bude temnější, noc delší atd.: protože transformovací bytosti (a počítejme s tím, že se bude transformovat ledacos, třeba artefakty – zde mám na mysli třeba aktualizaci již dříve vyšlého Poltergeista – či země: něco na způsob města duchů) už v Innistradu mají „černou“ podstatu (resp. vypadají temně podle orámování karet i podle odstínu ilustrací), v DKA může jít i o multicolored verze – např. červenočerná kombinace může být chápána coby obohacení černého aspektu, jakýsi vyšší princip (ascension), k němuž transformace směřuje. Zjev takto vícebarevných karet by byl také v souladu s výskytem cyklu 2barevných zemí v Innistradu – krom toho máme ještě dalších 5 stejně laděných land (avšak jinak barevně kombinovaných) v aktuálním core setu M12.
Zkusme si tedy takového legendárního vlčka „vytvořit“: „GR: Duulag, Hermit of Kessig Wolf Run; Legendary Creature – human werewolf druid; 2/2 Shroud, haste, Morbid – When another creature dies, transform Duulag, Hermit of Kessig Wolf Run // Krust, Lifeless Barghest; Legendary Creature – zombie wolf; X/X; Trample; X is equal to the number of creature cards in all graveyards. Whenever Krust dies, transform it and put it on the top of your library.“ Opět jen dodávám, že se jedná čistě o hypotézu. Taková karta by v sobě zahrnovala všechny rysy Innistradu: transform, morbid a s tím spojenou práci s hrobem. Mythická esence (flavor) karty by spočívala v „nesmrtelnosti“ (vhodné pro všechny Johnnies), v neustálém „přírodním“ cyklu human druid (života) a zombie wolf (smrti).
O trojbarevných (nabízí se logicky „jund“ kombinace) si zřejmě můžeme nechat zdát – možná, že se s nimi setkáme v závěrečné expanzi blocku, mohlo by jít o jakési barevné „drama“, katarzi nebo chaos, nicméně tohle už je opravdu střílení od boku... Pusťme se tedy raději do dobře známých vod sargasově nazelenalého moře.
Zelená – místo lesů, vod a strání
Utilizer: pokud máme rádi deck typu Eternal Garden (tj. hodně zemí), vlastníme Maze of Ith, Wasteland, Rishadan Port, nebo dokonce boží The Tabernacle at Pendrell Vale, můžeme uvažovat o land-based decku. Azusa v kombinaci s Crucible of Worlds či Life from the Loam umí skvěle zužitkovat Glacial Chasm, z které se rázem stává Circle of Protection: All zdarma (v každém upkeepu přidáme žeton, nezaplatíme životy, obětujeme, zahrajeme Chasm z hrobu, obětujeme zemi, vyndáme další zemi díky Azuse...). Jako přídavek přimícháme např. Exploration, Oracle of Mul Daya či Crop Rotation včetně Reap and Sow a Primeval Titána (bez zemí to prostě fungovat nebude), dochutíme např. Worldly Tutorem, Primal Commandem či Summoner´s Pactem a podáváme s kostkou, tužkou a papírem v 99karetním balení. Netřást, zamíchat, hrát-testovat.
Utilizer, controller: Máte už po krk situací, kdy vám soupeř podstřelí potvoru s myškou na stacku? Jste znudění soupeřovým rušením? Jste alergičtí na blesky? Potřebujete hromosvod? Dosan vám s takovými těžkostmi rád pomůže, jen bude třeba ho nějak ochránit – třeba pomocí Lightning Greaves, nebo ještě lépe Swiftfoot Boots. Balíček plný myšek, samozřejmě s Rancorem, a potvor s hexproofem může být vcelku nepříjemnost pro soupeře. Zbývá už jen samotná konstrukce.
Controller, utilizer: elfích chuťovek vyšla v historii magicu opravdu velká kopa, takže se nebojme: je z čeho vybírat, je co objevovat, jsou i způsoby, jak elfí balík zajímavě variovat (to by vydalo na jeden celý specielní článek). Otázkou zůstává, zda není jako generál lepší třeba Ezuri, Renegade Leader ze Scars of Mirrodin. Výhodou Eladamriho je nízký mana cost a především poskytnutí shroudu našim elfům – je to o mnoho lepší než regenerace.
Controller, beater: 3/2 first strike za 4 many není zase takové terno, to si raději zahrajeme s Mirri, ale přeci jen můžeme celý Glissin deck koncipovat kolem na blocku tehdy populárního dua Viridian Revel a Liquimetal Coating. V této konstelaci za hřích rozhodně stojí Mycosynth Lattice nakombinovaný třeba s Darksteel Forge a kartami typu Creeping Corrosion či Seeds of Innocence.
Beater: většinou soupeř na ruce legendu mít nebude, horší to však bude v multiplayeru. Pokud však Iwamori projde bez drawbacku, bude soupeři rychle téct do bot. Sice to není žádný Uril, ale je o manu rychlejší a trample má i bez očarování nebo myšek. Nenajde-li oponent odpověď, může hra skončit velmi brzy... je to ale dost nudný patron, takže nic pro každého.
Controller, utilizer: zahodit dvě karty je sice velký postih, ale pokud najdeme pádný důvod, proč tak činit (např. Powder Keg bez žetonů na soupeře či Earth Surge na „nás“ nebo jakékoliv další „antény“ atd.), máme slušný manarampový základ, abychom měli co nejvíce zemí v krátké době (Sakura-Tribe Elder, Rampant Growth), tak koneckonců proč ne...
Controller, utilizer, beater: přestože stojí tenhle Kamahl šest (!) man, umí (investujeme-li do něj kromě many také naději v pořádný damage) díky zabudovanému a instantnímu overrunu sám nebo se společností útočit se solidními čísly. Podobně jako Jolrael zvládá decimovat i soupeřovy zdroje nebo využívat naši landovou převahu. Jediná jeho nevýhoda je těžkopádnost: čekat jedno celé kolo na jeho využití není zrovna pro pohodlné hráče.
Utilizer: co napsat? Ideální do tokenového balíku (pokud jsme už nezaměstnali Kamahla), otázkou však zůstává, zda monogreen stačí na stavbu celku, aby to vše fungovalo tak, jak má. Možné bomby: Sprout Swarm, Deranged Hermit, Gaea´s Cradle a možná třeba Symbiotic Deployment (a k tomu Awakening či Seedborn Muse)...
Utilizer: zde platí to samé, co u předešlé Kaysy, až na to, že Meng, pocházeje z edice Three Kingdoms, bude pro Evropana poněkud hůře sehnatelný... ale peníze řeší všecko, right?
Beater, controller: forestwalk sice nevypadá příliš nebezpečně, ale first strike a zejména vigilance (přidáme-li k Mirri nějaký slušivý equipment, máme rázem kartu, která umí nejen kontrolovat bojiště, ale i útočit jako divá kočka) z ní dělá prvotřídního zabijáka. Samotný Rancor má potenci způsobovat těžké újmy na zdraví... Navíc její nízký mana cost ji předurčuje k šéfování rychlému tlačáku se spoustou permanentního i dočasného posilování.
Beater: tak trochu připomíná Molimo, ale slůvko shroud nám signalizuje, že půjde o něco docela jiného. Zřejmě nebudeme v Multaniho decku hrát aury či equipmenty, zato budeme chtít lízat karty, tedy pokud možno co nejvíc. Dvojice Regrowth & Harmonize nám zajisté vytane na mysli, neboť kontrolněji založená konstrukce s deathtouch/flash kreaturami, podpořená Mind´s Eye či Urza´s Blueprints (o Sylvan Library nebo Sensei´s Divining Top ani nemluvě), vybavená např. Desert Twisterem bude to pravé ořechové.
Utilizer, controller: jestliže se nám líbí koncept kolem havěti saprolingů, máme-li je jak vyrábět (již zmíněný Sprout Swarm či Thelonite Hermit), posilovat (Muraganda Petroglyphs) a využívat (Symbiotic Deployment + Seedborn Muse/Awakening), můžeme o Nematě vážně přemítat. Můžeme se ptát, zda pro nás není lepší volbou třeba Thelon of Havenwood, který navíc přináší houbařský koncept (a tady je přímo imperativ: hrát Ghave, Guru of Spores ze speciální edice Commander!), černou barvu jako zdroj zabíjení, chuťovek (Necrogenesis) či karetní výhody.
Utilizer, beater: kolem něj se dá postavit pozoruhodný deck využívající množení many přes koncept tzv. rampy, Doubling Cube, nafukovacích bytostí (Killer Bees, Unyaro Bees). Abychom nezoufali po jeho ztrátě, hrajme Upwelling; abychom předešli jeho zabití, zapojme různé zdroje shroudu (Lightning Greaves, Steely Resolve – zde navíc můžeme uvažovat o přidání elemental prvku). Držme si trumfy, a když náhodou Omnath zapluje do věčných lovišť, buďme připraveni s pořádným Chord of Calling nebo bytostmi s mechanikou flash (krom Scryb Rangera a Cloudthreshera toho sice příliš není, ale pořádných zelených instantů najdeme spoustu, vyjma jednoho zmíněného např. Squall Line), případně si „pomůžeme“ přes Aluren či Vernal Equinox, aby nám mana z poolu jen tak nevyšuměla...
Utilizer, beater: pamatujme, že se tento pán umí odtapnout sám, tudíž dokáže v jednom kole zdvojnásobit naše zdroje, udělat „šméčka“ s ostatními bytostmi s tapovací aktivační abilitou a ještě k tomu si zaútočit za 7. Navíc pokud hrajeme snake bytosti (a vsadím se, že do toho půjdeme: nejen známé a oblíbené „bojky“, ale třeba Kashi-Tribe Elite, jenž nám naznačuje provázání s několika legendárními hady z Kamigawa blocku, nebo Ohran Viper; dále pak produkci tokenů via Snake Basket, Orochi Hatchery nebo Sosuke´s Summons atd.)
Utilizer: jistě se najde někdo, kdo miluje legendární permanenty. Ve společenství karet jako jsou Lightning Greaves či Champion´s Helm bude hraní prestižních bytostí samá radost, dodejme pár obligátních kusů jako „vatu“, skvělým doplňkem bude Time of Need. S Jitte nebo Sword of Kaldra (samozřejmě včetně Shield a Helm of Kaldra) umí i zabíjet na general damage...
Utilizer, beater: efektivně a efektně skloubit v balíčku koncept treefolků a saprolingů, navíc se obejít bez bílé a černé (tady vzpomínám na Dorana), to je úkol takřka pro koumavé designéry. Horda 1/1 tokenů v čele s velikým treefolkem: Overwhelming Stampede je více než vhodná varianta... Raná fáze balíčku by byla tvorba tokenů, dále by následovalo využívání Gaea´s Cradle k vyvolání tučných špeků, tj. treefolků (již zmíněný Nemata, Grove Guardian, dále kombinace Everbark Shaman společně s Battlewand Oak, o Dungrove Elder ani nemluvě).
Nejenom zelenou živ je člověk
(Pozn.: Dnes již v commanderu platí, že má-li náš generál v textu např. aktivační abilitu jiné barvy než má jeho celková barva, řídící deck může obsahovat barvy obě, respektive všechny. Tak např. Memnarch může být buď generál striktně bezbarvého, nebo i modrého balíčku.)
Utilizer, beater: zabudovaný koncept získávání životů dostává díky černé (opět oblíbená Sanguine Bond) nový rozměr, navíc s Lorwynem přišlo několik relevantních černých elfích karet, a to včetně Nath of the Gilt-Leaf.
Utilizer: nechceme-li si nechat od WOTC radit, co a jak hrát (tedy zapomenout na edici Commander a ignorovat Ghave, Guru of Spores), zařadíme Thelona jako generála našeho fungus/saproling decku – hlavně thallidi z Time Spiral blocku. V černozelené také máme k dispozici všemi milovanou mechaniku proliferate... Jen se ochudíme o bílý aspekt, což přináší spoustu výhod.
Utilizer: nudí-li nás monogreen a zamlouvá se nám Reki, the History of Kamigawa, je pro nás Sisay ideální partnerkou. Taktéž vyšla ve sběratelské sadě From the Vault: Legends, takže pro esteticky náročnější hráče bude královnou právě tato verze. Krom toho všeho: s bílou přísadou si můžeme zahrát také Day of Destiny a hromadu legendárních samurajů, rytířů, andělů, psů atd...
Controller: do rychlejšího decku plného bytostí ideální commander. Jen musíme kolem něj stavět deck, notně se omezovat a drahé kusy hrát jen z rodiny kreatur. To nám však nebrání hrát dvojici Fauna Shaman & Survival of the Fittest...
Beater: pravda, vracet si generála na ruku není zase tak zásadní výhoda, leč znamená to, že nás nebude stát tolik many (a tady se nabízí podivné lízací kombo s Psychic Possession...). Přidejme ještě výhodnou kombinaci s Kavu Predator, ale zoufejme nad takřka zbytečnou zelenou částí textu: trample použijeme vskutku zřídkakdy, když můžeme prostě létat... na hrochovi...
Utilizer, beater: je nutno hrát kolem ní velmi pozorně a dostatečně agresivně. Při útoku do sebe dokáže pumpnout s investicí zelené many např. Colossal Might, Brute Force či Blood Lust (a flexibilnější verzi Blood Frenzy), Blazing Shoal, Berserk či Fatal Frenzy si můžeme jen domyslet... Hlavní je, aby Radha při útoku přežila, to snad ani nemusím připomínat.
Utilizer: další varianta na tokeniště. Tentokrát se nazajímáme o přesný typ tokenů, prostě vyrábíme dvojbarevné elfy nebo zdvojnásobujeme všechny tokeny včetně slonů, červů, opic atd. Největší výhoda Rhyse je jeho velmi nízký a flexibilní mana cost. Pro pohodlnější manipulaci doporučme např. Thran Turbine nebo celou plejádu variant Llanowar Elfů včetně manarampy...
Utilizer, beater: je více než rozumné dávat tomuto rekovi k vínku vigilance, aby dokázal útočit a zároveň povolat vlka. Flavorově je možno ladit do vlčích, ba vlkodlačích forem (Mayor of Avabruck, i když v „denní“ formě neposílí našeho elfího hrdinu).
Uzavírka všeho
V úvodu jsme naznačili možný vývoj událostí po Innistradu (otázka „barevnosti“ a transformace), zamnuli si ruce nad vyrojením monogreen planeswalkerů v nedávné době a pustili se do rozboru nejzajímavějších zelených legend, co se týče konstituování našich commander decků. Poznali jsme, že důraz je logicky kladen na podporu tokenové a manarampové strategie, avšak objevují se i výrazné tendence kontrolovat hru (Gaddock, Dosan) a podporovat karetní výhodu (Azusa, Sisay, Reki).
Řehoř
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.