Články
Dračí Meditace 7
Dračí Meditace 7
Úvodní slovo
Pozdravení ke všem EDH stolům (tedy tam, kde svádíte bitvy commanderů). V posledních Meditacích jsme ukončili cyklus zevrubných rozborů jednotlivých barev, v těch dnešních půjdeme na dřeň: náš mikroskop bude prohlédat jednotlivé (možné i nemožné) generály všech barev. Podle předešlého plánu: od modré až k bílé, s poznámkami k některým multicolored podobám. Nejprve však dlužno podotknout pár obecnějších věcí, o kterých jsme již okrajově hovořili, takže: trocha shrnutí...
Jediná barva decku: všehoschopná modrá aneb Pár poznámek
Zaprvé: hrát s úspěchem monocolored commander balík vyžaduje vymačkat z dotyčné barvy co nejvíc, tj. využít všechen potenciál, který daná barva nabízí. Pokud chybí nějaký prvek, doplňujeme bezbarvým materiálem (země, artefakty, eldrazi kouzla) – tato složka balíčku bude fungovat jako jakýsi tmel: zlepšovat konzistenci celého decku.
Zadruhé: je důležité vyvažovat slabiny té které barvy právě oním „tmelem“. V tomto ohledu je asi nejméně náročná monoblue: jediné, co modré chybí, je snad jen keyword lifelink (a vůbec schopnost získávat životy... tedy až na výjimky Delusions of Mediocrity nebo Illusions of Grandeur), což se ale jednoduše dá doplnit právě equipmenty či jinými artefakty. Z tohoto důvodu se zdá, že monoblue je zdaleka nejsilnější forma jednobarevných EDH konstrukcí (už tím, že modrá obsahuje slušnou manipulaci s artefakty – Fabricate, Reshape, Transmute Artifact apod.).
Zatřetí: pamatujme, že repertoár zvláště instant a sorcery efektů bude dosti omezený. Pokud se bojíme stereotypu, zařaďme mimo předvídatelných brainstormů, swordů, edictů a jiných také něco nápaditého. Nebojme se prolistovat krabici crap commonek či uncommonek: i tam se dají najít poklady, stačí jen mít oči na stopkách a najít ten správný „jiný úhel pohledu“. Poměrně často se stává, že nám nějaká nenápadná karta uniká, i když ji máme neustále na očích. Pak ji zařadíme do balíčku a zjišťujeme, jak skvěle nám do konstrukce zapadá. Inu, sovy nejsou tím, čím se zdají být...
Začtvrté: jednobarevná podoba našeho balíčku nám dovoluje jednoduše a bezbolestně vyměňovat generály dle potřeby. Pokud nás jeden omrzí, hoďme jej na střídačku. Tím je monocolored EDH deck celkem (po konceptuální stránce) flexibilní a adaptabilní: můžeme tak pohodlně přenastavovat mechanismy (jednotlivá témata – viz první Meditaci věnovanou modré barvě) uvnitř balíčku, aniž bychom radikálně měnili celkové barevné schéma.
Modrá je dobrá, nebo rovnou nejlepší...
Trošinku předražený, nicméně jakýs takýs dopad na hru má ihned po vyložení (může přinejmenším tapovat soupeřova generála před útokem). Jeho UUU abilita je však dostatečně šílená na to, abychom jej alespoň vyzkoušeli. Potíže ale nastanou, pokud budeme k Aboshanovi chtít sehnat nějaké parťáky: použitelních cephalidů je snad jen pár looterů a Cephalid Retainer. Nakonec nám zbývá pouhých několik modrých (a slabých) changelingů, Mutavault a Mistform Ultimus (!) s některými mistform iluzemi z Onslaught blocku... ze zoufalství nám je k užitku třeba i Unnatural Selection. Každopádně je škoda, že ACE takto ztrácí potenciál.
Sice umlít soupeři cca 90 karet je docela fuška, ale taková Traumatize nebo tučně hraná (a kolem ní nutno hrát patřičný počet modromanových symbolů) Sanity Grinding může tento „úkol“ dosti usnadnit. Pro takovou strategii bude Laquatus ideální komandant – jde jen o to, zda pro nás přeci jen nebude atraktivnější Circu, Dimir Lobotomist. Mlecí balík bude jistojistě ve hře tří (a více) hráčů velmi málo efektivní, a tak se černomodrá kombinace (s potenciálem být agresivnější než monoblue) zdá být flexibilnější...
Arcanis the Omnipotent (AtO)
Těžko říci, jestli se jej vyplatí mít v generálově stanu: možnost vracet si jej na ruku je totiž zřídkakdy využitelná. Nicméně poněkud schizofrenní charakter Arcanise nás může vábit, stejně jako odpuzovat: neustále ho budeme tapovat pro Ancestral Recall namísto útočení – to je sice úžasná výhoda, avšak pro praktické (a zábavytvorné) využití je AtO celkem nudný generál. Dělá pořád to samé a jedna z jeho abilit je poněkud podřadná... raději bych jej (i když nepochybuji o jeho kvalitách) zařadil do main decku a na místo generála postavil Teferiho – ten je koneckonců zajímavější, zábavnější, a na rozdíl od AtO konceptutvorný (a celý balíček je tak „živější“).
Je-li v našem milovaném formátu zabanován Tinker, je s podivem, že tento mág zakázán není (osobně bych jej v player vs player zakázal – alespoň jako generála). Využití je nasnadě: agresivněji laděný monoblue artifact deck s množstvím předražených broken non-creature artifactů plus nějaká ta práce s hrobem: Argivian Restoration například.
Může být geniální v čistě tribal (samosebou wizard) decku. Vytváří karetní výhodu hned po příchodu do hry. Přestože se silou nula nebude příliš schopná udělovat commander damage, uplatní se jako draw engine převelice. Přidejme Patron Wizard etc. a máme kontrolní balíček s rekurentním přísunem nových karet.
Protože náš oblíbený Painter´s Servant dostal razítko „banned“, musíme si pomoci jinak. Tuto celkem manově nenáročnou legendu hrajeme s kartami typu Flashfreeze, Blue Elemental Blast, případně některé (pravda, není jich tolik) bytosti s protekcí. Jediné, co oproti servantovi neumí, je přebarvovat karty v knihovně, hřbitově a v rukách hráčů.
Představme si strategii s Show and Tell (byť to není zrovna laciná koupě), Quest for Ula´s Temple a Quicksilver Amulet. Bytosti zde působící budou veliké, drahé a typu Serpent, Leviathan, Octopus nebo Kraken. To může být věru zábavný balíček schopný lecčíms překvapit. Nicméně nebude lehké jej vycepovat tak, aby konkuroval osvědčeným praktikám... bude třeba dosti testovat a měnit, měnit, měnit...
Balíček specializovaný na karty typu Control Magic či Treachery by mohl uživit tuto merfolčici. Funkční může být její odtapnutí či haste: poslouží nám např. Thousand-Year Elixir, Lightning Greaves či zbrusu nové Swiftfoot Boots. Její aktivačka bude hrozit soupeřovým generálům, a tak její kvalita bude růst s počtem našich oponentů: chtěl bych si ji zahrát v multiplayeru.
Máme-li sklony ke kombům, je právě tento kus pro nás tím pravým. Kombinace s Arcane Laboratory je nám jasná, přidejme karty typu Snap, Cloud of Faeries apod. a máme vhodnou synergii s toutou flipovací legendou. Dlužno dodat, že se můžeme ze strany ostatních hráčů setkat s odporem: hrát proti takto svinskému lockdownu není příliš příjemné... Osobně takové hraní commanderů nedoporučuji.
Krásná karta, i když v současném magicu již nemoderní a těžkopádná. Sice v porovnání se Zur the Enchanter je poněkud podřadná, ale zábavný a zajímavý balíček kolem karet jako jsou Unstable Mutation nebo Pemmin´s Aura s ním postavit můžeme. Kamarádit s ním může např. Iridescent Drake – připojme ještě aury typu Illuminated Wings nebo Cunning pro karetní výhodu a agresivnější odpich. Jediná škoda je ta, že Hakim se umí očarovat jen během upkeepu...
Jako do jisté míry experimentální commander by se dal zneužít. Ale pozor: pokaždé je třeba exilované instanty co nejdřív využít, protože při opětovném sesílání Kaho už budou "staré" karty mimo jakoukoliv hru. Z tohoto důvodu bude Kahův balíček náročný na ochranu generála - praktikujme Dispel či Intervene k ochraně našeho vůdce. Představme si s ním těžkopádný control deck s maximálním množstvím (nejen výše zmíněných) instantů společně třeba s Cognivore.
Kami of the Crescent Moon (KotCM)
Další varianta „mlecího“ commandera, navíc s použitím Font of Mythos, Howling Mine, Black Vise a ledajakých blokovacích enchantmentů typu Energy Field se může stát KotCM kvalitním a levným podpůrným generálem. Wash Out & Evacuation v takovémto decku jest samozřejmostí.
Pokud máme dost kontrolních taktik, zaujměme agresivní postoj. Maximální množství bytostí, pokud možno schopných „ještě něco dělat“, například Venser, Shaper Savant nebo Vendilion Clique... jen bychom měli přísně postupovat, co se týče volby equipmentů: pokud možno nulový equip cost, nejvýše (a potom musí vybavení být opravdu pořádné, například Skullclamp) jednomanový.
Dle nových pravidel commanderu můžeme jako „modrého“ generála (tj. náš deck může obsahovat modrou manu) hrát tohoto wizarda. Možné kombinace: Azami, Lady of Scrolls, Mycosynth Lattice (a zde je třeba ještě zmínit Karn, Silver Golem, který takto umí vyhodit do povětří soupeřovy země). Memnarch je velmi silný v pozdějších fázích hry, kdy si zvládá „půjčovat“ libovolný permanent bez ochrany shroudem.
Společně s Hakimem ji lze velmi úspěšně hrát – monoblue aura balíček s mocným draw-engine a wizard synergií (Supreme Inquisitor, Patron Wizard). Udělejme si z Rayne malého morphlinga (Pemmin´s Aura nakombinovaná třeba s Leaden Fists – a máme rovnou takřka Greater Morphlinga!), máme-li rádi komba, hrajme ještě červenou a kombinujme Niv-Mizzet, the Firemind jako commandera s Ophidian Eye či Curiosity k nekonečnému 1 damage do soupeře.
Umím si velice živě představit clone balíček plný kradení a kopírování permanentů. Tento commander by pro takové hraní byl optimální. Zásadní pro nás je, že umí kopírovat i legendární bytost (cizího generála), aniž by se uplatnilo tzv. legend rule. Také je luxusní fakt, že Sakashima onu bytost necíluje, tudíž je možno množit i takové hrůzy, jako je třeba Uril, the Miststalker.
Vcelku jasný kandidát v pomyslné anketě nejoblíbenějšího generála. Jen škoda, že pokud ho takto hrajeme, nemůžeme si již v balíčku zahrát Mystical Teachings, který se jeho vlivem mění na tutor na příšery. Teferi je především hůře zničitelný commander – zahrajeme-li si jej před koncem soupeřova kola, oponent s ním už nic neudělá, tedy dokud nebude mít další main fázi... Také kazí jakékoliv karty s funkcí suspend, zkvalitňuje hraní Ertai´s Meddling a Delay (dělá z nich čistokrevné counterspelly), znemožňuje hraní myšek na agresivní generály typu Rafiq či Uril, zakazuje soupeřům rušit naše kouzla atd. S ohledem na jeho okamžitý dopad na hru je zajisté jeden z těch (nej)kvalitnějších možných generálů.
Aneb důvod, proč mít v balíčku zakomponované Spreading Seas, Aquitect´s Will nebo Lingering Mirage (fungují jednak jako eliminace nebezpečných nonbasic landů, jednak jako zprostředkovatelé neblokovatelnosti – stačí mít v decku více islandwalk potvůrek a jejich smysl je na světě). Krom toho umí při útoku vyvolat efekt typu Acquire (ostatně odtud pramení přídomek „Acquisitor“) – tipujeme, že první nalezený artefakt bude Lightning Greaves... Také je Thada Adel rodu merfolk, tudíž je samozřejmá spolupráce s různými lordy a již zmíněnou Aquitect´s Will.
Vendilion Clique (VC)
V highlanderu (protože je každá karta v balíčku jen „jednou“) opravdu nefér trigger: má v dlouhodobém měřítku mnohem větší dopad na hru než v Legacy prostředí. Nejvíc veselé je vrátit boomerangem na ruku soupeřova commandera, vzápětí zahrát VC a dát nebohého generála na spodek knihovny. Navíc poměr cena – výkon je více než solidní. Krajně agresivní legenda se strašidelnou abilitou – ideální pro naši hru. Relevantní jsou také jeho creature typy: faerie & wizard.
Vytvořit kolem něj balíček plný rušení a boomerang efektů není žádný velký problém. V monoblue však těžko najdeme kartu, se kterou by si opravdu rozuměl. Přichází v úvahu černá: Warped Devotion může být v takto nastaveném decku smrtící. Recoil, Man-o´-War, Cavern Harpy a podobné, pokud možno „when it enters the battlefield“ potvory jsou základní elementy pro tuto konstrukci. Jen takový malý problém: Venser nemůže figurovat v UB decku jako commander... takže raději třeba Dralnu, Lich Lord (pamatujme na důležitou změnu: dle Gathereru je Dralnu zombie wizard, nikoliv zombie lord... logické a především funkční), což je vlastně chodící Yawgmoth´s Agenda a Lich v jednom.
Vhled do modrých multicolor generálů
Nehodlám tady psát o Sharuum, Rafiqovi nebo Zurovi – to už všichni známe a víme, jak a co hrát. Cílem Meditací je nalézat něco nečekaného, objevovat nové, nikoliv plácat dokola to samé, co známe z herní praxe. Proto se v krátkém vhledu zmíním o méně známých vícebarevných (a zároveň modrých) legendách. Vynechávám pětibarevné generály – je jich relativně málo a myslím, že si zaslouží odstaveček extra, třeba někdy jindy...
Esper trojkombinace je nadmíru produktivní. Sice budeme muset oslabit spolupráci artefaktů (nebude tak silná jako s Sharuum, the Hegemon) a zesílit vliv enchantmentů, nicméně v kontrolně laděném esper decku bude Ertai kvalitní kus. Možné cíle pro jeho aktivační abilitu: Archon of Justice, Hatching Plans, Trinket Mage se Skullclamp v mozku atd.
Silně konceptutvorný slizák. Když nepočítáme graftovací bytosti z Dissension, máme potvůrek s pěknými aktivačkami ve všech edicích přehršel. Vzpomínám si, že někde někdo psal o kombinaci Memnarch + Karn, Silver Golem + Experiment Kraj + libovolný planeswalker... sice dle nových pravidel již toto není uskutečnitelné, leč hráčská kreativita a faktor náhody spolu jistě sehrají mnoho zábavných situací!
Osobně bych artifact/enchantment balíček chtěl hrát minimálně trojbarevný, ale i tak je Hanna slušná podpora pro naše nečisté záměry. Rozumí si se Seal of Removal nebo Declaration of Naught (samozřejmě většinou se jménem soupeřova generála...).
Kolem této sfingy se dá utvořit mocné letectvo s různými libůstkami – různé „enters the battlefield“ triggery a podobně. Navíc je u Isperie důležitý náš oblíbený „fun factor“ – hádat karty. Tu by nám práci mohlo usnadnit různé nahlížení soupeři do ruky – například nová Gitaxian Probe.
S banováním Emrakula to už taková síla nebude, nicméně stále zůstává plno drahých a dražších kandidátů na jeho místo v decku. Ostatně jiní eldrazi se na výsluní dostanou velmi snadno... Ještě je třeba oprášit univerzální Clockspinning (psal jsem o něm v minulých Meditacích) a vzhůru k upkeepu!
Velmi, velmi, velmi, velmi drahý generál, jehož seslání se vyplatí až od sedmé investované many, avšak pokud máme již na stole připravené bird tokeny, budou se dít věci... je třeba znát i jeho gathererovou úpravu: sám má podtyp bird wizard, tudíž je naše kreativita připravena k řešení konstrukčních problémů...
Lord of Tresserhorn (LoT)
Když se na něj podíváme do gathereru, vidíme, že má podtyp zombie. To samotné už by nás mělo inspirovat k vymýšlení podivností. Navíc trio barev grixis nám slibuje mnoho: máme k dispozici rušení (a tak lze ochraňovat LoT před swordy), kvalitní zabíjení, lízání a malé a větší bytosti včetně jejich reanimace.
Další adept na „zlodějský“ balík, ovšem je třeba také počítat s Homeward Path, která hravě může celou naši taktiku rozbít: zaveďme pro jistotu Pithing Needle a černé ničení zemí včetně Ghost Quarter, Strip Mine nebo Wasteland a je (doufejme) po problému...
Existuje pravidlo (a nutno dodat, že neoficiální), že hraní MAP ve formátu commander má errata: lze hledat artefakty se shodnou converted mana cost. Někdo to tak hraje a z tohoto generála se rázem stává postrach a zajímavý puzzle při výstavbě struktury celého balíčku...
Chceme-li hrát hardcore faerie, je Oona asi nejlepší volba – naskýtá se možnost hrát brutální Glen Elendra Liege, která s množstvím tokenů dělá hotové peklo, navíc černá znamená další volby, především kvalitní instantní zabíjení (Diabolic Edict a Geth´s Verdict) a „brouklý“ Profane Command.
Dle nového wordingu se jedná taktéž o faerii, sice tentokrát bez černé přísady, leč bílá a zelená dělá také svoje: bílá nám umožňuje hrát swordy a pathy včetně Mirror Entity, zelená přináší Scryb Ranger, Scryb Sprites a poněkud podivnou faerii Chameleon Colossus. Pokud v modré složce bude obsažen tradiční proliz, rušení a případné nekalé triky ve stylu Dominate (aby nebyla Rubinia sama), bude se jednat o netradiční a zábavný EDH faerie deck. Nezapomínejme na staré a nové botky!
Uzavírka všeho
Načrtli jsme více či méně zřejmé aspekty výstavby a hraní monocolored commander decků (z hlediska jejich generálů), jejich výhody a nevýhody, včetně problematiky vyvažování (nebo eliminace) slabin jednotlivých barev. Ukázali jsme si, čeho je monoblue schopná, co se týče možností jejích generálů, a okrajově jsme zmínili i pár méně známých vícebarevných generálů, o kterých je dobré povídat. Opět podotýkám, že článek neslouží k opakování dobře známých postupů a strategií, nýbrž k poodhalování netušeného, čeho si třeba na první pohled nevšimneme nebo časem zapomínáme: karet je čím dál víc a je stále těžší se v jejich multiverzu orientovat. Příště si posvítíme na černou ve stejném duchu jako doposud...
Za pozornost děkuje
Řehoř
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.