Články
Dračí Meditace 8
Dračí Meditace 8
Úvodní slovo
Po menší odmlce (nějaké ty povinnosti, že) se vracím, abych zde kypřil půdu našich commander strategií – nyní s přihlédnutím k černé barvě jako určujícího prvku našich EDH decků. Nejprve si ujasníme pár (pro někoho možná šokujících) samozřejmostí: jednak obecné charakteristiky černé barvy – a možná se budeme v kontextu Meditací trošinku opakovat, ale to nevadí, ba naopak – a jednak si projdeme všechno to, co nám nabízí spektrum monoblack generálů. Závěrem opět uvedeme několik zajímavých multicolored legend, abychom výčet zplastičtili a zpestřili.Jak víme, paleta černé si umí poradit se všemi permanenty kromě enchantmentů. Tuto slabinu často hráči napravují přimícháním bílé/zelené nebo houfným přidáváním nestárnoucích disket. Pro čisté fanoušky černé barvy pak nezbývá než zahazovat a extraktovat. Lze tedy říci, že si vlastě černá poradí s čímkoliv, co není přímo ve hře: velmi podobně jako – mnohými ceněná jako ta „nejsilnější“ z barev – modrá.
Než se pustíme do analýzy jednotlivých zajímavostí, povím ještě toliko: s hraním monoblack decku mám jisté zkušenosti; určitě nebudu sám, když zde naznačím, že není vhodné hrát příliš mnoho (a z osobní zkušenosti: nejradši bych nehrál ani jednu takovou kartu) kondicionálních zabíjení, např. Terror, Dark Banishing či Doom Blade – protože co je horšího (a demoralizujícího!) než situace, kdy nás kouše trapná bytost a my máme na ruce jednu jedinou kartu, která by ji mohla zabít, ovšem kdyby nebyla např. černá... Proto zvláště do monoblack decku zařazuji co nejvyšší počet edictů a vůbec karet, které se neohlíží na nic (oblíbená, flexibilní a rychlá Contagion, Dismember atd.) – zpříjemníme si tak hru a zároveň zefektivníme potenciál removalu. Jistou výjimkou z pravidla může být Smother, který si vždycky cíl najde – menší bytosti hrají i kontrolněji zaměřené konstrukce, nebo výborná (a z artového hlediska dynamicky atraktivní) Expunge.
Rozhlédneme-li se po celičkém arzenálu, co nám černočerná nabízí, vidíme, že v úzkém rozmezí formátu z nejdostupnějších – Standardu – absentuje jakákoliv kvalitní reanimace. V poslední době vydaný (ale nereprintovaný v M12) Rise from the Grave se sice tváří zajímavě, ale nic extra to není. Pokud se podíváme jen zlehounka dále, zjistíme, že v průběhu několika málo let nebylo vydáno (s exkluzivní výjimkou Beacon of Unrest v 10. edici) žádné opravdu hratelné vytahování z hrobu. Již výše zmíněné opomenutí řádné reanimace v M12 pro nás může být signálem, že v následujících edicích vyjde něco konečně chutného, např. hypoteticky takto: Undead Harvester; 2BB Creature – Zombie Wizard; 2/2 intimidate; When UH enters the battlefield, put target creature card from a graveyard onto the battlefield under your control. If UH leaves the battlefield, sacrifice (exile?) the creature. Mutace karet Necromancy a Sower of Temptation vypadá nadějně, uvidíme, co si pro nás WOTC připraví... aktualizace (pozn. aut.): spoiler Innistradu nám prozrazuje, že vyjde Unburial Rites, otázkou zůstává, zda s tímto přírůstkem budou černomilní mágové opravdu spokojeni...
S edicí Innistrad přichází, jak víme a sledujeme, snad všemi oblíbená mechanika flashback. Prozatím je ve spoileru přítomen flashback placený (různobarevnou) manou, je jen otázkou času, kdy se objeví karty po vzoru Cabal Therapy či Dread Return – s „podivným“ flashback costem. Dočkáme se i tak šílených slov, jako je „sacrifice all creatures you control“, „put 10 top cards from your library into your graveyard“ nebo „discard your hand“? Můžeme se jen dohadovat, co přijde s dalšími expansemi...
A nyní něco docela jiného... Kvůli větší přehlednosti a klasifikaci si pro naše (nebo spíše moje) potřeby roztřídíme generály podle základní charakteristiky – v dalších našich setkáváních budeme takto rozčleňovat naše commandery, tak si prosím zvykněme:
- Beater: zpravidla s velkými čísly a combat či evasion abilitami (first strike, haste, trample, fear, flying); s takovými generály budeme nejspíše počítat s kontrolnější verzí celkového balíčku – množství zabíjení pro čistku stolu, aby náš beater mohl za krátkou dobu vyhrát hru na general damage.
- Controller: typ bytosti, která výrazně ovlivňuje běh hry – její tempo (zabíjí bytosti „na dálku“, ničí země nebo jiné permanenty, znemožňuje nebo omezuje soupeřovo hraní kouzel či jeho útok...); podtypem tohoto typu může být tzv. utilizer: ten, který nám pomáhá coby podpora našich bytostí nebo karetní výhody (hledání karet v knihovně, „nafukování“ bytostí, preventování všeho druhu apod.)
- Reanimator: nic, co by nás mohlo překvapit; zkrátka takový commander, který umí tahat z našeho či cizího hřbitova bytosti (nebo i jiné permanenty) přímo do hry. Očekáváme dostatečný počet (záleží na tom, jak silný aspekt reanimace bude) reanimačních outletů – např. Zombie Infestation nebo poněkud nemotorná Mortifobia – a kvalitního diskardu a zabíjení (Hymn to Tourach, Barter in Blood)
- Tribal: v černé se nabízí hned čtyři produktivní tribal témata: vampire (o jejich současném vzestupu na výsluní není dlužno psát dál), zombie (tradiční podtyp, dnes poměrně ve stínu tribalu vampire – někdo z toho může být smuten, že nevychází příliš kvalitních zombií), spirit (spousta starých karet, např. Ihsan´s Shade, dostala nově podtyp „spirit“ – je potřeba sledovat Gatherer; zde bych doporučoval kombinaci se zelenou – viz závěrečný výčet generálů), rat (v commander formátu lze hrát v libovolném množství Relentless Rats – pokud je skombinujeme se zajímavými krysími samuraji z Kamigawa blocku, budeme mít pozoruhodný a zajímavý balíček)
- Sacrificer: v podstatě konceptuální charakteristika (vlastně hybrid mezi controllerem a utilizerem), kolem níž konstruujeme celek – většinou obětujeme naše vlastní potvory či jiné permanenty, abychom docílili nějakého dalšího efektu. Na stavbu patrně nejsložitější typ generála – bude třeba mnoha hodin testování.
- Joker: sem patří všechny suicide/funny varianty – není jich sice mnoho, ale pokud jsme zvrácení, každý si takového šaška najde... (namátkou: Squee, Goblin Nabob – bude nás skoro vždy stát pouhé tři many, pokud ho po smrti nedáme do command zóny, ale do hrobu... přidejme trochu flavoru, např. Goblin Game, pár staplů, aby se nám pořád někdo nesmál, něco do ruky, třeba Jitte nebo Tenza, Godo´s Maul, a máme funny balíček schopný i důstojné hry)
Černá je silná káva
Anowon, the Ruin Sage (AtRS)
Máme-li čistě upíří deck středního proudu (odpovídající modelu aggro-control), Anowon pro nás bude jeden z nejlepších controllerů. Jediná jeho nevýhoda je v tom, že na první smrt budeme čekat celé jedno (navíc soupeřovo!) kolo, kdy se může přihodit celá fůra nemilých událostí... Na druhou stranu: pokud soupeř nemá odpověď, je AtRS banhammer na všechnu non-vampire havěť, čímž získáváme tempo a kontrolujeme hru. Rozumí si s Blade of the Bloodchief či Sangromancerem.
Controller/utilizer: vysoký casting cost z něj dělá finishera v balíčku s černými koníky, přičemž hnedle se nabízí jeho subtype: totiž opět vampire, přičemž je škoda, že znehodnocuje naše hraní Mutavaultu či Mishra´s Factory. Sice s čísly 3/3 se z něj těžko přetěžko stane beater, avšak jako vítaná podpora útoku bude solidním pilířem kdejakého weenee decku.
Utilizer/reanimator: zombie, co posiluje všechny miniony? Kolik že je v celém magicu minionů? A bude mít Balthor po každém vyložení co oživovat? To jsou otázky pro další a další experimentátory-konstruktéry. Na jazyk přichází slůvko dredge, ale bez přístupu k zelené to jaksi nebude ono... Nebo že by Morality Shift (pěkný obrázek, mimochodem)?
Beater/controller/utilizer: Klasický „správňák“ toho umí víc. Jednak poměrně účinně solit s pětkou dopředu, jednak se parádně zvětšovat blokováním (nebo spíš: zabraňovat soupeři v útoku – a zde je třeba podotknout, že Baronovi sluší vigilance a kamarádí se mj. s Imp´s Taunt) - nemluvě o vskutku pregnantní proliferate. Pokud s ním chceme kontrolovat stůl, budeme si s ním zachraňovat jiné upíry v případech nouze. Sice za 8 man těžkopádný, ale překvapivě flexibilní a hlavně stylový. Až na tu „reálnou“, obchodní cenu... Ouvej!
Chainer, Dementia Master (CDM)
Reanimator/utilizer: Nočních můr v magicu není zdaleka tolik, ale CDM je dokáže s dostatečným hrobem množit do bezvědomí (a smrti) protihráče. Doporučuji dodat co největší náklad diskardu na jeho ochranu (aby můry nemizely z povrchu stolského: s ohledem na Chainerovy ability je to např. Mesmeric Fiend) a zajistit přísun relevantních equipmentů (Swiftfoot Boots, Lightning Greaves). Pokud jsme znuděni určitým stereotypem v EDH, přidáme ještě staré kousky v podobě bouchačů Nightmare či Laquatus´ Champion.
Beater (/sacrificer/utilizer): Jde o to, jak ho hrajeme. Může jít o pouhého beatera s nevýhodou (kterou vyvažujeme dostatkem bytostí na obětování), anebo kolem jeho nevýhody přímo stavíme deck – s bytostmi, co leccos spustí, když zemřou či jinak opustí hru. V tom případě se jedná i o sacrificera, potažmo utilizera.
Beater/sacrificer/utilizer: Zde nás Crovaxova abilita přímo nutí, abychom obětovali a obětovali – aby vůbec byl schopen boje, protože hladoví upíři jsou mrtví upíři, jak známo. Velmi žádaná je kombinace s Blade of the Bloodchief, Bloodghastem a dalšími umrlými kamarády. Na rozdíl od předchozího bijce je schopen dát pod nůž bytost každý náš upkeep. Zařazujeme co nejvyšší počet drobotiny, jak libo, jestli zaměřené na tribal, nebo ne – karta nás nenutí (jako u Anowona), abychom hráli jen a pouze upíry...
Utilizer/joker: Tokenotvorných bytostí v černé zas tolik nenajdeme, Endrek však malých tokenů umí vyrobit požehnaně. K užitku (regulaci a zužitkování thrullů) nám bude Fallen Angel, Vampire Aristocrat nebo návratný Fallen Ideal, na „vylepšení“ neduživých chudáčků nám bude fungovat Death Pit Offering... možností, jak jej zneužívat, je mnoho přemnoho. Jedinou nevýhodou je Endrekova celková křehkost, což velice rádi řešíme nasazením botek...
Beater/utilizer/controller: Ve striktním monoblack controlu ideální commander, jehož brutální síla (tedy pokud kolem něj stavíme deck: dostatek Sign in Blood, Hoarder´s Greed nebo Necrologia – ideálně se Spellbook, Reliquary Tower či Venser´s Journal aj.) se dá vyměnit za efekt ne nepodobný Mutilate. Flexibilní a zajímavý adept na místo generála.
Controller: Poněkud schizofrenní šéf. Místo aby se vrhal do boje s pětkou dopředu, zabíjí nekalé bytosti a dělá upíří tokeny. Vzdáleně připomíná dávného Shauku, Endbringer – nejdříve vyklidí pole, poté si zaútočí sám (tedy Kalitas sám nebude...). Platit za zabijáckou abilitu BBB však není zrovna příjemné – mezi legendami existují flexibilnější a ne tolik těžkopádní generálové...
Utilizer/sacrificer/controller: I když sám neumí obětovat, budeme s největší pravděpodobností kolem něj stavět deck se spoustou obětovacích outletů, pokud možno zabudovaných přímo v bytostech. Jako doplněk přidejme například již zmiňovaného Endreka, přimíchejme trochu reanimace a máme zábavný balíček s roztodivným složením. Za pozornost stojí také to, že v multiplayeru je „flipovaný“ Kuon opravdu chutný! A to myslíme i na skutečnost, že takový Infest jej v enchantment promění v jednom kole...
Controller/beater: V čistém MBC může figurovat jako ultimátní čistka stolu, zároveň jako důsledný zabiják. Jeho upkeep cost eliminujeme pomocí Extraplanar Lens nebo klasickou Cabal Coffers. Konstrukčně však pro nás není Kuro nijak zajímavý, v podstatě bezkoncepční (ještě že ne antikoncepční!). V úvahu připadá snad jako přísada do decku kolem Kaalia of the Vast.
Controller/utilizer: Tento kumpán má spíše rys stylovosti a old-school flavoru, než že by byl přímo vzorový kandidát generálského stavu: špatně se hraje s Call to the Grave, nerozumí si s Zombie lordy apod. Je to ale cool bytost, na jejíž kvality čekáme jedno celé kolo po vyvolání – bude nám to stát za to?
Beater: Různými rituály a Cabal Coffers (možno počítat i s Magus of the Coffers, abychom pověstnou zemi „zdvojnásobili“) nasycený deck by mohl užít tohoto wizarda – ztěžka (ale přece!) ho budeme hrát na general damage, ale i tak je "lose life" trigger příjemný způsob, jak obejít COP, přičemž mějme na pamětích, že mirrodinský příchod hesla proliferate jej ještě dále vylepšuje.
Utilizer/sacrificer: Je s podivem, že název této karty příliš nekoresponduje s legendárním subtypem, nicméně máme-li v oblibě krysy – a do dnešních dob jich vyšlo požehnaně –, užijeme tohoto krysáka. Opět připomeňme, že v commanderu lze hrát kartu Relentless Rats v libovolném množství, a dodejme, že obětování krys Marrow-Gnawerem zužitkujeme například všeobecně proklínaným Grave Pactem či Disease Carriers. Doplňme hratelnými changeling bytostmi a Mutavaultem a funkční krysí deck může být na světě!
Beater/controller: Divíte se, proč controller? Inu, vsadíme-li na karty typu Angel´s Trumpet, Akroma´s Memorial či equipmenty s keywordem vigilance (namátkou Sword of Vengeance), budeme významně ovlivňovat soupeřovu bojechtivost. V každém případě se zlá Mirri hodí do agresivnějších konstrukcí, jak již naznačeno, s dostatečným počtem equipmentů.
Controller/beater/utilizer/joker: Pravda, poněkud problematický pašík, leč v kombinaci s Maralen of the Mornsong (který mimochodem může v RB konstrukci znamenat game over, budeme-li na stole mít pecku jménem Stranglehold) může pro soupeře představovat vážnou hrozbu. Taktéž se jeho vliv propojuje například s Underworld Dreams. Rozhodně bych jej kategoricky nezavrhoval s povrchním tvrzením, že vlastně soupeř bude ten první, kdo si lízne karty navíc... vždy se dá tato „nevýhoda“ nějak obejít nebo anulovat – nechť je tato snaha pro naše konstrukce jedním z hlavních konceptů balíčku.
Utilizer: Augur of Skulls, Overeager Apprentice, Thrull Surgeon – to jsou jen některé bytosti, které bychom mohli kombinovat s touto legendou. Provázání s různými enchantmenty (za zmínku stojí nový nadějný Heartless Summoning z Innistradu) a především Skullclamp může vyústit v zajímavý a zábavný balíček.
Beater: Tupá síla. Nic víc. Ani nemusíme hrát Ogre podtypy bytostí, stačí jej zahrát (třeba po vzoru Juzám Djinna hned druhé kolo přes Dark Ritual), čistit mu cestu a útočit. Celkem nuda, řekl bych...
Multicolored (aneb není černá jako černá):
Utilizer/beater: Jde o to, zda budeme následovat koncept kolem samotné Doranovy ability, či budeme jen hrát podle možností atraktivní trojkombinace barev (což by byla škoda a vzhledem k filosofii formátu v první řadě nuda). Commander formát je totiž prostředí, kde je každý deck otevřen novým interpretacím, pojetí a konceptům – pokud nebudeme v EDH využívat Doranovu podivuhodnou schopnost, připravíme se tak o organický, neustále se proměňující celek decku. Samotná konstrukce tak nebude zábavná, balík se pro nás stane rutinou neustále se opakujících vzorců: a to je zhusta proti celkovému pojetí (čili filosofii) našeho formátu. Přidávejme proto všelijaké +0/+X efekty, bytosti s výrazně vysokou odolností a především černé i zelené tutory pro případ, že by nám Dorana vypreparovali Condemnem, Bant Charmem či Spin into Myth, aby nám 1/5 a podobné potvorstvo nestálo ladem... Doran je natolik podivuhodný stromek, že by si zasloužil exkluzivní EDH článek – dost možná se k němu někdy v podrobném rozboru vrátíme.
Beater: S příchodem edice Innistrad počítáme také s červenými upíry. Jako „slepovací“ prvek pro nás budou upíří lordi: Vampire Nocturnus bude sice v trojbarvě složitější na hraní i samotnou konstrukci, avšak zůstává pro nás brutální Bloodlord of Vaasgoth a nový transformovací Bloodline Keeper/Lord of Lineage. Červená pro zabíjení a některé (zvláště atraktivní Olivia Voldaren) bytosti. Modrou užijme pro karetní výhodu a rušení zlomových karet – jak také jinak?
Utilizer/sacrificer (/beater): Agrokontrol s užitím bytostí s „enter the battlefield“ efekty, Reveillarkem, False Prophet a třeba Helm of Possession může být jednak zábavný, jednak i konkurenceschopný. Zatímco černá představuje karetní výhodu, zabíjení a plejádu rozmilých potvůrek, bílá jí sekunduje vším kromě (bohužel) karet navíc. Jen škoda že už nemůžeme trikovat s damage na stacku...
Utilizer/beater: Tento pán je přímo (konstruktéry R&D i námi, samotnými hráči) předurčen k devour mechanice, sacrifice efektům a synergii Earthquaků, Pyroclasm a podobných triků. Takto integrovaný s vnitřním pojetím decku současně množí +1/+1 žetony a funguje následně jako prvotřídní beater.
Controller/sacrificer/utilizer: Jen málokterá legenda se může pyšnit nízkým manacostem, relevantní abilitou a slušnými čísly v pravém dolním rohu. Tato nás navíc odměňuje za hraní multicolored bytostí, v případě krajní nouze se dokáže obětovat sama. Ideální mrcha.
Beater/controller/utilizer: A máme tu kamaráda s keywordem hellbent! Jde tu snad jen o to, aby bylo co ničit a abychom na stole již měli nachystaný Cursed Scroll, Keldon Megaliths či Gathan Raiders. V kontextu commander formátu vlastně RB suicide – ale ne sebevražda skrze ztrátu životů, nýbrž ztrátu karetní výhody...
Controller/beater: Elfí deck s konceptem masivního diskardu nám i s černou přísadou nezakazuje hrát klasické „evergreeny“ čistě zelených elfů: černá je tedy bonus, který se počítá!
Beater/sacrificer: Kvalitních démonů vyšlo v posledních edicích dost a dost: dokonce se nám v M12 vrátil s mutací Demonic (Diabolic) Tutoru. Manově levnější démony hledejme v Kamigawa blocku – tam najdeme i v této konstelaci výtečný Mark of the Oni či Blood Speaker – či v Innistradu v kartě Bloodgift Demon. Pokud opustíme démoní téma, zůstanou nám bytosti a artefakty, jejichž odchod do věčných lovišť nám dá nějakou výhodu (Mindslicer nebo Solemn Simulacrum) či se nám stejně nějak vrátí zpět (Krovikan Horror, Nether Traitor).
Controller/utilizer/sacrificer: Zde se tolik nerozepíšu. Stačí si připomenout různé Innocent Blood, Barter in Blood a samoobětovací havěť, pokud možno dvojbarevnou.
Joker/controller: Tato libůstka si zaslouží pozornost především díky přítomnosti mechaniky proliferate – v modré a černé toho v Scars of Mirrodin blocku vyšlo slušné numero. Zabíjet v tomto legračním decku můžeme pochopitelně přes infect...
Tribal/utilizer: Jeho nízký manacost a ideální dvojkombinace barev ho předurčuje především jako zástupce tribal decku – ať už typu merfolk, rogue či oboje. Přítomnost rušení, kvalitního zabíjení a solidních kontrolních či agresivnějších bytostí znamená obávanou kombinaci...
Utilizer/controller/sacrificer: Je hodné obdivu, kolik různých témat lze „nabalit“ na tuto paní. Kromě produkce bílých tokenů lze počítat s persistem, obětovacími outlety pro černé bytosti, karty s evokem atd. Nejlépe všechno dohromady v úhledném, přehledném a propojeném balení. Je toho mnoho: jen zřídkakdy nalezneme tak rozmanitého commandera, jako je Teysa – výzva pro každého kreativního konstruktéra!
Utilizer/controller: Kolem tohoto „máničky“ můžeme taktéž stavět mnoho konceptů, variant a podobných zrůdností. Rozumí si s Contagion Clasp, Infestem, umí zablokovat bytost a zároveň ji oslabit, zesměšňuje cizí generály hrané na commander damage apod.
Uzavírka všeho
Zamysleli jsme se nad některými výhledovými aspekty černé barvy (zejména v commander kontextu) v současných a budoucích edicích, rozvrhli jsme si charakteristiky možných commanderů, na jejichž základě jsme sestavili dílčí názvosloví podstat. Jako v minulém příspěvku, i zde jsme psali o jednotlivých legendách, v závěru taktéž s kratším výsekem do multicolored prostředí. Naznačili jsme možnost existence série článků exkluzivně o některých oblíbených commanderech. V příští části si doslova posvítíme na červený odstín našich balíčků.
Za pozornost děkuje
Řehoř
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.