Články
Důležité schopnosti
Důležité schopnosti
To, že hráč při svém zlepšování prochází několika stádii, už všichni určitě víte. Znamená to také ale, že je potřeba některé věcí zlepšit. Existuje totiž spousta dovedností, na kterých je třeba pracovat, pokud chcete být lepším hráčem. Některé z nich však nelze získat bez dlouhého tréninku. Nedostatek těchto schopností je někdy způsoben nedostatkem talentu, obvykle je ale problém v tom, že hráč o těchto dovednostech neví!
Někdy je používáte, občas je dokonce můžete i využívat, ale je těžké je zlepšovat, pokud nevíte, které z nich jsou zapotřebí vždy.
Podle mého názoru patří mezi příčiny i nepochopení toho, co to znamená být dobrým hráčem. Chci proto, abyste chvíli přemýšleli: “Co to znamená být dobrým hráčem?”
…
…
Ještě chvíli přemýšlejte.
…
…
Jsem si jistý, že spousta z vás odpověděla stylem: “Někdo, kdo hraje lépe než průměrný hráč, někdo kdo ví, jak hrát, nebo někdo kdo zahraje správně většinu situací”.
Často vídám někoho, kdo hraje opravdu dobře a o kom diváci říkají, že je fakt dobrej. Ale je to tak? No… svým způsobem ano. Ale je to dost na označení „dobrý hráč“? Umět situaci dobře zahrát je důležité, ale je to všechno? To ani náhodou!
Osobně znám spoustu lidí, kteří vědí, jak hrát a jaká volba je v téměř jakékoliv situaci ta správná. Myslí si, že to je vše, co je důležité. Zapomínají však na další, možná důležitější, schopnosti.
Dnes vás seznámím s několika nejdůležitějšími, často nepochopenými, schopnostmi, které lze v Magicu použit. Osobně zastávám názor, že skvělý hráč by je měl ovládat všechny!
Zkušenost
Začnu definicí:
Zkušenost – Schopnost, která nám pomáhá činit správná rozhodnutí v situacích, které jsme zažili nebo které se prožitým situacím podobají.
Správné použití této schopnosti je pravděpodobně nejzáludnější, a to i přes to, že se jedná o jednu z nejčastěji používaných. Aby přinesla potřebný užitek, musíte mít v zásobě velké množství odehraných her. Dříve nebo později schopnost „zkušenost“ získá každý, třeba i nevědomky. To ale neznamená, že její získání bude u všech probíhat stejně.
Za „zkušené hráče“ označujeme nejčastěji ty, kteří hrají dlouhou dobu nebo jen prostě moc. Většinou je takové označení správné, ale věc není tak jednoduchá.
Tak za prvé, ne všechny zkušenosti jsou stejně hodnotné a jen skutečnost, že jste odehráli velké množství her nestačí. Mohli jste hrát na jiné úrovni nebo jste své zkušenosti špatně vyhodnotili. Každá odehraná hra vám přinese nové poznatky, nebo vám to alespoň pomůže vytvořit lepší představu, jak něco funguje (nebo nefunguje). Ale ne vždy jsou zkušenosti dobré…
Můžete nabrat plno neužitečných zkušeností. Můžete získat chybný dojem, jak daná věc funguje. Asi nejlepším příkladem takové situace je testování balíčků pro konstruované hraní. Někdo při testování souboje archetypů X a Y získá dojem, že ve většině případů vítězí X, a někdo jiný zas, že lepším balíčkem je Y! Jak je to možné? Oba tvrdí, že s daným matchupem mají „zkušenosti“. Oba své zkušenosti považují za správné. A přesto oba došli k rozdílným závěrům. Někdo totiž chybně použil zkušenosti k potvrzení špatného výsledku. Naštěstí není nic těžkého praktickým testováním chybný závěr vyvrátit. Velký problém je to pouze v případě, že si svou chybu neuvědomíme a špatné poznatky využíváme – a naše zkušenost se tak stává nebezpečnou.
Za druhé: I když máte velké množství zkušeností, neznamená to, že víte jak je využít. Většina formátů umožňuje porovnání se staršími podobami, a my tak můžeme své zkušenosti využít. Pokud ale nevíme, který formát pro porovnání použít, můžeme snadno vybrat naprosto neporovnatelný formát. Musíte si být jisti, že zkušenosti z minulosti lze v současném případě použít. Získat takovou jistotu není snadné, ale nikoliv nemožné!
Intuice
Co to je intuice?
Intuice – Schopnost umožňující nám správné rozhodnutí v situacích, které jsme nikdy nezažili.
Pravděpodobně nejobtížněji získatelná schopnost. Podle mého názoru ne každý je schopen si tuto schopnost osvojit. Tím se liší například od zkušenosti – ta je protipólem intuice, i když se s ní může velmi dobře doplňovat. Každý má nějakou intuici, ale většina hráčů ji nijak netrénuje nebo nemá talent pro její správné použití.
Svou intuici využíváme v případě, že hrajeme proti balíčku, se kterým jsme se nikdy nesetkali. Při draftování formátu, který jsme ještě nedraftovali. Když stavíme balíček pro formát, který jsme nikdy nehráli.
Občas v takových případech využíváme zkušenosti. Vybavujeme si totiž poznatky, které souvisí s řešeným problémem. Ale co když jsme v situaci, že nevíme co dělat? Právě v těchto nejobtížnějších situacích se pozná, kdo je opravdu dobrý hráč. Tehdy totiž přichází ke slovu intuice.
Připomínám, že si většina lidi neuvědomuje význam intuice pro hru a neví, jak ji správně trénovat. Většina hráčů v neočekávané situaci znervózní a začne panikařit. V takové chvíli se pozná rozdíl mezi dobrým a špatným hráčem. Dobrým příkladem je snaha některých hráčů doslova se na biflovat jak sideboardovat. Když pak přijde na věc, přehlédnou některé detaily a sideboardování pokazí…
Víte kde udělali chybu? Potlačili svou intuici, dokonce vypustili i logiku. Nerozumím totiž jedné věci: jak chtějí tito hráči správně sideboardovat, když ani neví, proč kterou kartu sideboardují. Každá změna má svůj důvod. Není to, jako když se snažíte zapamatovat hromadu bezvýznamných čísel. Je potřeba rozumět tomu, jak funguje balíček, sideboard a hlavně celý formát. Chceme-li jít až do detailů, pak je třeba pochopit samotný princip hry. Pokud jen postupujete podle nějakého návodu stylu „v případě X udělejte...“, pak si koledujete o problém. Rozhodně nejste na cestě k vítězství.
Osobně návody k sideboardování nepoužívám jinak, než jen jako kontrolu, zda jsou všechny karty v sideboardu použitelné. Pokud nerozumíte tomu, proč něco děláte, nikdy svou intuici nevyužijete. Navíc v případě, že narazíte na balíček, který jste předtím neviděli, budete ztraceni. Kam se mám podívat teď? Nemusíte se dívat nikam! Jen využijte svou intuici a pokuste se zjistit, jaká možnost je nejlepší. Ujasněte si, jak se hra bude vyvíjet, které karty budou užitečné a které zbytečné. Zapojte logiku i své instinkty. Někteří dobří hráči tomu říkají „věřit svému žaludku“. Každý váš den je plný rozhodnutí, která jste museli udělat pouze vy a vaše intuice.
Sebedůvěra
Jednou z nejdůležitější věcí, kterou potřebujete k tomu, abyste mysleli vítězně, je sebedůvěra. Kdo jiný má věřit vaším schopnostem a dovednostem, když ne vy sami? Důležité je nepodlehnout vlivu názoru ostatních. Nezáleží, jak myslí oni, ale jak myslíte vy. Znám spoustu lidí, kteří zastávají názor: „Jsou lepší než já, tak proč bych jim měl odporovat”. Je důležité všímat si, kdo vám radím, ale nevěřit radám slepě. Pokud vám plno lidí říká, že tahle karta je dobrá, někde jste se dočetli, že ta karta je dobrá, a dokonce jste viděli, jak díky ní někdo vyhrál, ale vy si přesto stále myslíte, že je špatná, pak není důvod ji automaticky hrát. Neznamená to totiž, že mají pravdu! Někdy je třeba předpokládat, že všichni ostatní se mýlí. Může to znít tak trošku arogantně nebo přehnaně, ale pokud by lidé takhle nemysleli, pak bychom nepotkávali převratné či dosud nevyzkoušené nápady. Často totiž právě hráči, kteří myslí jinak než ostatní, přijdou s novým typem balíčku nebo herním postupem, který by bez jejich odlišného názoru neexistoval.
Pokud si myslíte, že jste dobrý, tak proč nevěřit svým nápadům? Proč nevěřit svému žaludku? Pokud máte pocit, že něco může být dobré, pak to zkoušejte, dokud se neprokáže opak! V tom je síla jistoty; je třeba nebát se zkoušet vše, co je podle vás potřeba, i kdyby vám všichni říkali, abyste to nedělali. Někdy uděláte chybu a budete muset přijmout stejný pohled na věc, jako mají ostatní. To je v pořádku, není třeba se obviňovat. Ale co když to budete vy, na čí straně bude pravda?
Tato dovednost je důležitá při stavbě balíčku. Nedokážu si představit nikoho, jak mění podobu formátu a přitom si nevěří. Zpočátku si ostatní budou myslet, nebo vám dokonce tvrdit, že jste blázen. Ale co může být lepší motivací, než snaha dokázat jim, že máte pravdu? Věřte mi, je potřeba si věřit, pokud chcete být úspěšný hráč. Věřte svým názorům, nápadům, své hře a svému balíčku. Jakmile se začnete respektovat, začnou vás respektovat i ostatní.
Osobitost
A dostáváme se k poslední dovednosti.
Osobitost? Cože? Copak to je dovednost?
To je. Dovednost, kterou můžete zlepšovat pouze pilováním tří ostatních, a tedy, v podstatě, ta nejdůležitější, kterou je třeba zlepšovat.
Svou hráčskou osobitost formujete díky svým zkušenostem. Intuice vám pomůže být si dostatečně jist sám sebou a vy tak budete mocí lépe tvarovat svou osobitost.
Všiml jsem si, že ať lidé čtou, slyší nebo vidí cokoliv, vždy se najde nějaký pochybovač. Nezáleží na tom, jak dobrý je hráč, který něco tvrdí, když vy máte diametrálně odlišný názor. To že je někdo lepší hráč, neznamená, že má vždy pravdu. Musíte samozřejmě mít dobrý důvod k tomu, abyste nesouhlasili. Ale co když ho máte? Pokud nebudete svou osobitost tvarovat, nikdy nebudete věřit svému názoru, pokud nikdy nic nezkusíte, pokud nikdy nebudete mít pocit, že víte víc než uznávaný hráč, pak se nejspíše zaseknete a nikdy se nezlepšíte. Je přirozené, že čím lepší jste, tím víc pochybujete. Jak si zlepšíte své schopnosti, když vždy budete poslouchat to, co ostatní říkají? Jak si chcete vyvinout vlastní vědomí? Je to podobné konceptu „neučte se nazpaměť sideboardovací strategie”, který je použitelný i pro ostatní případy.
Klidně se s vámi vsadím, že tohle platí i mimo Magic. Pokud jste si svou osobitost osvojili při nějaké jiné činnosti, určitě tuto zkušenost využíváte při hře. Pokud ne, ještě není pozdě s tím začít. Zamyslete se trošku. Určitě si uvědomíte, že téměř všichni výborní hráči mají svůj osobitý styl. A nejen to, u většiny z nich objevíte odlišný způsob myšlení!
Jsou díky tomu někteří lepší než ostatní? Nutně ne. Prostě si jen vyvinuli odlišný styl hry, jiné metody a nedrží se stejných názorů nebo nehrají stejné balíčky. Je pro ně pohodlnější jednat jinak. A právě díky tomu je tahle strategická hra tak úžasná. To, že není jen jedna správná cesta a k úspěchu lze dojít rozdílným způsobem, dělá tuhle hru tak snadnou a zároveň tak obtížnou!
Takže tohle je moje rada: Je v pořádku být jiný, myslet jinak, pokud je to podle vás ten správný směr. Nebojte se být sami sebou a nepovažujte názory ostatních za absolutní pravdu!
Na shledanou příště a trénujte své dovednosti!
Joel
Originál "The Great Skills" přeložil Miroslav "Jacomo" Řezanina. Překlad byl uveřejněn na základě spolupráce se serverem Blackborder.com
PS: A nezapomeňte: Lepší je mít štěstí a být dobrý, než jen mít štěstí.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.