Magic the Gathering má jeden formát, který je hodně oblíbený mezi staršími hráči a ten se jmenuje Cube. V článku najdete základní návod na Vintage a Legacy Cube.
Foto: Wizards of the Coast
Jak draftovat Cube - návod pro obyčejné smrtelníky
Cube draft je forma draftu, kdy karty nejsou v klasických zabalených boosterech, nýbrž v předem připraveném poolu, který může mít mnoho podob (legacy cube, power cube, podle toho, které karty jsou v něm obsaženy).
Tento draftovací formát je zajímavý tím, že si zde můžete zahrát karty, které si jinak již jen těžko zahrajete (buď jsou velmi drahé, nejsou legální na většině formátů (a když jsou, tak nejsou hratelné). Kde jinde byste si mohli zahrát Black Lotus, Moxy, nebo třeba Balance, Channel, či Library of Alexandria)?
Cílem tohoto článku je poskytnout návod průměrnému hráči, jak draftovat Cube. Druhý cíl je čistě osobní a jde o to, že mi napsání článku pomáha si utřídit myšlenky a ujasnit si některé věci (doporučuji každému, kdo to myslí s jakoukoliv formou magicu vážně).
Pojďme si říci tři základní pravidla, které odlišují CUBE od obyčejného draftu. Všechny tři je dále rozvádím, co pro nás z toho plyne.
V Cubu nejsou prakticky žádné nehratelné karty, či karty, které by byly vyložený odpad.
Je zde hodně atraktivních nezákladních zemí.
Cube obsahuje určitá témata, neboli archetypy balíčků.
V Cubu nejsou prakticky žádné nehratelné karty, či karty, které by byly vyložený odpad
Tento fakt znamená, že budete mít posbíráno poměrně hodně playablů, klidně třeba 35-40, zatímco do balíčku potřebujete pouze 23. Budete mít tudíž z čeho vybírát.
Pro Vás to také znamená, že místo 24.,25. či 26. karty je lépe si vzít nezákladní zemi, kterou určitě budete hrát (ať už fixaci nebo např. Tectonic Edge, či Mutavault). Nebo případně „zasvačit“ klíčové karty, které by Vám mohli velice vadit (dobrým příkladem může být zasvačení Wrath of God, pokud hrajete např. bílé koně, či Armaggedon, pokud hrajete control, či Courser of Cruphix, pokud hrajete fritku). Toto však neplatí na MTGO po zavedení "ligového hraní", kdy nehrajete téměř níkdy proti těm, s kterými jste draftovali. V ostatních případech (když hrajete s přáteli) doporučuji svačení jen klíčových karet, které extrémně vadí Vašemu archetypu.
Taktéž je vhodné dávat přednost dobré sideboardové karté před podprůměrnou kartou do balíčku (zde mám na mysli karty typu disenchant, či pyroclasma).
V Cubu se vám také často může stát, že dva hráči berou stejnou barvu vedle se a vůbec to nemusí být poznat (či vadit), jelikož v různých archetypech potřebujete různé karty a dohromady si nemusí vadit. Dobrým příkladem je černá, která má mnoho drahých karet přes dvě a tři černé (k tomu musíte být heavy black), zatímco hráč po pravici bere černou jako druhou, či třetí barvu (nebo fritka vs. hráč, který bere kombo storm).
Je zde hodně atraktivních nezákladních zemí
Tato informace pro Vás znamená taktéž několik implikací. Jednak je poměrně jednodušší zafixovat manu a hrát klidně troj, či čtyřbarvy. Dále je možné nabrat karty typu Wasteland, Treetop Village, Tectonic Edge, Mutavault apod. Je třeba si uvědomit, že tyto nestandardní země Vám umožní hrát dodatečné karty, které mohou mít efekt na hru (viz výše: playablů budete mít dost, ale nezákladní země Vám přináší extra value).
Ohledně fixace je dobré brát klasické doublelandy, či ravnicové duály poměrně brzy, jelikož potom každá fetchka má pro Vás větší hodnotu než bez duálů (mimo to samozřejmě existuje i spousta kouzel, které umí najít nezákladní země, ale musí být typu základních zemí, jako např. Farseek). Fixace je pak mnohem jednoduší. Pokud hrajete trojbarvu, či více barev, doporučuji brát fixaci dost brzo. Pokud hrajete aggro, mono color, tak doporučuji brát důležité landy taktéž velmi brzy (již zmíněný Wasteland, Tectonic Edge, Mutavault, Rishadan Port, Mishra’s factory apod.). Speciální doporučení pro MTGO cube, berte brzy signety, obdobná artefaktová fixace je vzácností.
Často cube obsahuje určitá témata, neboli archetypy balíčků
Silný balíček v Cube není ten, co má hromadu silných karet, ale ten, kde jednotlivé karty spolupracují a vytváří synergii. Proto je potřeba při draftování brát zřetel na výsledný balíček a stále kontrolovat, jaké karty Vám typově chybí (může to být 1 drop v rychlém červeném, či tutory v combo balíčku, či karty typu Wrath of God v controlu).
Pojďme si zkusit vyjmenovat základní typy balíčků, které se často v Cubech objevují
Mono Red – zde asi není co vysvětlovat, jde o klasickou fritku. Čísté smažení ale často nejde nabrat, proto je důležité nabrat early dropy (bytosti jedno a dvojmanové), dále je třeba nabrat karty, které Vám ulehčí hodně práce (Sulfurix Vortex, Purphuros, God of the Forge, Shrine of Burning Rage apod.), či jsou odolné vůči hromadnému ničení (Chandas Phoenix, Ashcloud Phoenix, ale také Plainswalkeři Chanra, Sarkhan, či Koth). Od věci není ani země ničení, ať už v klasické podobě (Avalanche Riders, Molten Rain), či v hromadnější podobě (Winter Orb, či Tange Wire).
Příklad monored balíčku je níže.
Kdy se pustit do Mono redu? Pokud kolem Vás jde na čtvrtý a vyšší pick jedna z těchto kare (Sulfuric Vortex, Shrine of Burning Rage, Hellrider, Eidolon of Great Revels) , neváhejte!
Mono White (dříve také bílé koně) – jedná se opět o rychlý balíček, který startuje s jednomanovými (Savanah Lions, Isamaru, Hound of Konda, Elite Vanguard) a dvojmanovými dropy (Precint Captain, Accorder Paladin atp.), který můžete doplnit jak o dražší kusy (Emeria Angel, Baneslayer Angel, Restoration angel apod.), či ho hrát opravdu rychle, že zakončíte křivku na 3 manách a naberete k tomu Armageddon, Ravages of War, Tangle Wire či Winter Orb).
Není vůbec od věci do balíčku zařadit znepříjemňovače (Thalia, Guardian of Thraben, Imposig Sovereign, Aven Mindcensor). Osobně také rád hraju 1-2 antény typu Crusade, Glorius Anthem apod. a to z toho důvodu, že proti kontrolům nechci pokládat více jak dvě potvory na stůl, abych nebyl náchylný na hromadné ničení (Wrath of God, Damnation, Toxic Deluge apod.). Tuto službu také dobře odvedou planeswalkeři, kteří jsou taktéž na hromadné zabíjení immuní.
Do balíčku je vhodné nabrat také nějaké zabijení, abychom se mohli zbavit nepříjemných blokerů (Swords to Plowshares, Path to Exile, Joureny to Nowhere, Oblivion Ring, Faith Fetters; pozor, nechcete brát zabíjení, které je omezeno na útočící bytost, protože to Vám blokera neodstraní). Upřednostňuji univerzální zabijení typu Faith Fatters, kterými se zbavíte i Plainswalkerů, či artefaktů před zabíjením jen na potvory).
Výhodou mono whitu před mono redem je to, že má efektivnější zabíjení na bytosti, dále globální zeměníčení (Armageddon, Ravages of War), lépe se zbavuje enchantmentů a má o něco lepší potvory. Nevýhodou je pak to, že neumí přímý damage do soupeře (často soupeř stabilizuje na několika životech a vy ho nejste schopni doťuknout), nemá selektivní land destrukci a také, že se hůře zbavuje Plainswalkerů (viz direct damage). U mono Whitu se může vyplatit splashovat modrou či červenou (modrou např. na rušení, červenou na smažení – helixy, ale i zajímavé Plainswalkery apod.). Méně zajímavá je černá (ale může dávat smysl pokud naberete např. Gerards Verdict, či Soriny, nebo dobré zabíjení). Zelená splash moc smysl nedává. Za zmínění také stojí "sub" verze tokeni, kdy hrajete hodně Crusade a různé tokeniště typu Spectral Procession, Raise the Alarm atp. Sem se vejdou i Plainswalkeři, kteří buď rozdávají countery, nebo dávají tokeny.
Příklad balíčku:
Mono Black – zde máme dvě možnosti, jednak mono black aggro, či mono black control.
Mono Black Aggro – zde je podobný princip jako u mono redu, či mono whitu s tím rozdílem, že zde najdeme zajímavý discard (Hymn to Tourach, Stupor, Thoughtseize, někdy i Mind Twist) a pak „neférové“ lízací efekty typu Necropotence, Phyrexian Arena apod. Ne v každém Cubu jsou zastoupeny karty an Aggro v dostatečném množství (na MTGO momentálně ano v podobě Vampírů, ale zatím s nimi mám pouze jednu spíše negativní skušenost). Výhodou černé je, že má velice efektivní zabijení, dobrý discard a zajímavé extra draw efekty.
Příklad balíčku:
Mono black control – docela zajímavý archetyp, kde chcete mít lízání navíc (Phyrexian Arena, Underworld Connections, Graveborn Muse; Confidanta či Pain Seera nechcete, neboť hrajete i dražší karty), dále chcete přidávání životů (Corrupt, Tendrils of Corruption, Consuming Vapors apod), spoustu efektivního zabíjení (klasické terrory, ale určitě i edicty, či Wratové efekty) a pak pár „goodies“, které zabijí oponenta (Desecration Demon, Grave Titan atd.). Možností je i zařazení tématu Reanimace, ale tam se může hodit nějaká ta splash (zejména na modrou, která také umí doručit bytosti do hřbitova). S reanimací nemám velké zkušenosti, pokud je vy máte, doplňte Vaše postřehy do komentářů.
Příklad balíčku:
Zelená rampa – jedná se o balíček, který rychle manově akceleruje (elfové, kostky, manové artefakty) a pokládá drahé, veliké potvory, kterých se soupeř jen těžko zbavuje. Často se nebude jednat o mono green, ale spíše o dvou, či tří-barvu. Nejčastější je asi červeno zelená rampa, kde červená slouží k zabíjení soupeřových bytostí a zároveň sama nabízí různé zajímavé potvory po tom, co narampíte (Inferno Titan, Bogardan Hellkite atd.). Docela dobře jde hrát i s černou, kde můžete narampit do Shoeldred, Whispering One, Garruka, Apex Predatora, Griselbranda apod.).
V zelené pak najdete klasiku (Craterhoof Behemoth, Hornet Queen a mnoho dalších prasátek). V zelené pak máme také zajímavá hledání potvor, např. Greeen Sun Zenith, Tooth and Nail atd., to celou strategii ještě podpoří. Do balíčku se taktéž mohou vejít Eldrazi, tj. Ulamog, Kozilek, či Emrakul. Za zmínku určitě stojí i velmi kvalitní Wurmcoil Engine, či Sundering Titan). V rampě chcete mít pár univerzálních odpovědí na různé potvory / planeswalkery / enchantmenty, přičemž lépe spolupracuje v tomto ohledu zelená s černou (Heros Downfall, Maelstrom Pulse, Abrupt Decay). Není také od věci do balíčku přidat nějaké "lízání", ať už v podobě Garruka, Caller of Beast, Genesis Wave apod.
Co se týká MTGO Vintage Cube, tak tam je také dost efektivní mono green, či jen malá splash, jelikož jsou zde karty, které Vás odměňují za zelenou (Rofellos za lesy, či Natural Order, který potřebuje ke spuštění obětovat zelenou potvoru). Proto je dobré sbírat urychlení v podobě elfíků, nikoliv kamenců, kteří neposkytují toto "tělo", ale také nedají bonus Behemothovi, který často ukončuje hru z ruky, z Eureky, z Natural Order, ze zeleného Zenithu atp :-). Behemotha považuji za vůbec nejdůležitější kartu do zelené rampy.
Příklad balíčku:
Komba – komb může být v Cube několik, ty nejznámější jsou:
Sneak Attack – snažíte se vyložit nějakou velkou bytost, která může svým útokem ukončit, nebo aspoň rozhodnout hru. Pro tento účel se hodí dobře Emrakul, či Ulamog, jelikož s hastem zaútočí hned a soupeř přijde o velký počet permanentů (a životů často také :-). Existují různé „verze“ Sneak Attacku, tj. možnosti, jak dostat do hry bytosti za 10+ many. Např. Through the Breach, Eureka, Show and Tell, Channel atd. Dále chcete mít v balíčku vyhledávání tohoto komba (tutory) a/nebo vyhledávání relevantních potvor (Survival of the Fittest, Fauna Shaman apod.). Dobré je také prolízávání a nějaké to hromadné ničení stylu Earthquake).
Storm – balíček, který zahraje mnoho kouzel v jednom kole a ukončí jednou z karet, co má na sobě napsáno Storm (Brain Freeze, Tendrils of Agony apod.). V současném legacy Cube na MTGO se toto kombo nevyskytuje. Naopak ve Vintage Cube ano. Ale přijde mi, že ho "chce" draftovat každý, proto spíše opatrněji, než se do této varianty položíte (je z ní těžké utéct, jelikož karty se nehodí téměř do žádné jiné strategie).
Oath of Druids – karta, která Vám odemílá knihovnu, dokavad nenajde bytost. Tu pak dá přímo do hry. Pokud máte v knihovně třeba jen 3 opravdu velké pašíky (Emrakul, Progenitus, Wurmcoil engine), pak Vám vždy přinese to, co potřebujete. Problém tak spíš může být najít ten jediný Oath, tudíž potřebujete hned několik tutorů v balíčku, podpořených různými kontrolními kartami. Není od věci nadraftovat i karty, které Vám zamíchají hřibot do knihovny (Emrakul). Případně karty, které umí vracet Oath ze hřibotva na ruku, pokud má soupeř ničení enchantmentů (Regrowth, Witneska atp)...
Tinker, aneb artefakty – do balíčku naberete spoustu artefaktů, které mají spolu synergii (pokud v Cubu artefaktové téma existuje). Za zmínku určitě stojí karty jako: Tinker, Mishras Workshop, Tezzereti, všechny kostky, ale také např. All is Dust, či Ugin. K ukončení hry může sloužit např. Tezzeret, který ze všech artefaktů udělá bytosti, nebo Wurmcoil Engine, Sundering Titan, Blightsteel Colossus atp. Často se Vám bude hodit i vracení artefaktů z hrobu (Academy Ruins, či ). Další karty stojící za zmínku v tomto archetypu: Tolarian Academy, Wildfire, Myr Battlesphere, Metalworker, Karn, Ugin, Trinket Mage, Inkwell Leviathan apod.). Pozor, Eldrazi nejsou artefakty a tak je nenajdete např. Tinkerem.
Další specifická komba jsou: Reanimace, Living Death, Recurring Nightmare, Yavgmoths Will.
Kontroly – toto je velké téma a sem by spadlo hodně balíčků. Nejčastěji se hraje control s modrou, která jediná má možnost rušení. Nejčastější dvě barvy k modré jsou bílá a černá (mají přístup k hromadnému ničení bytostí kartami Wrath of God/Damnation). Smyslem je mít v balíčku counterování, univerzální odpovědi, hromadné ničení, lízání karet a několik karet, kterými ukončíte hru (ty se mohou lišit balík od balíčku, ale hodně populární jsou všichni Planeswalkeři a dále bytosti, které nejdou / téměř nejdou zabít – True Name Nemesis, Palinchron, Aetherling, poté pár karet, které často znamenají téměř jistou výhru typu: Upheaval, Ugin, Nicol Bolas).
Midrange strategie – balíčky, které nemají vyhraněnou strategii jako takovou, ale posbírají „goodies“, neboli prostě kvalitní karty, přidají nějaké to zabíjení a může to stačit. Osobně mám rád v takových balíčcích nějaké urychlení (artefakty, elfové) a začít sázet na stůl nepříjemné bytosti. Dobré je také nabrat karty, které hned při příchodu tvoří karetní výhodu (Eternal Witness, Nekrataal, Grave Titan atp.). Vhodný je také nějaký disrupt soupeře, ať už v podobě discardu, rušení, či země ničení.
Příklad balíčku:
Tím jsem vyčerpal všechny hlavní archetypy. Pokud jsem na něco zapomněl, dejte vědět do komentářů. Níže ještě několik konkrétních příkladů, abyste si mohli udělat představu.
Na závěr TOP first picků v legacy Cube (výběr je zatížený mou zkušeností a mými oblíbenými archetypy):
Wurmcoil Engine
Jace, Mind Sculptor
Upheaval
Vedalken Shackles
Elspeth, Suns Champion
Splinter Twin
Shrine of Burning Rage
Karn, Liberated
Control Magic
Ancestral Vision
Jak sami vidíte, hodně first picků je v modré a je to jeden z důvodů, proč je obecně modrá předraftovaná. Pokud si nějaký takový first pick otevřete a modrá potom vyschne, doporučuji změnit co nejdříve barvu.
Další karty, které jsou vhodné jako first picky, zejména pro jejich power level, ale některé také kvůli tomu, že Vás nemusí až tolik commitovat a rádi si je zahrateje v každém balíčku (viz artefakty / bezbarvé karty):
Armageddon
Treachery
Hymn to Tourach
Liliana of the Veil
Kiki Jiki, Mirror Breaker
Splinter Twin
Chandra
Koth
Rofellos
Tooth and Nail
Shadowmage infiltrator
Gerrards Verdict
Ashiok
Kiora
Vraska
Umezawas Jitte
Grafted Wargear
Batterskull
Winter Orb
TOP 10 v Power Cubu:
Black Lotus
Moxy
Ancestral Recall
Mind Twist
Library of Alexandria
Time Walk
Balance
Mana Vault
Grim Monolith
Channel
Ostatní karty, které jsou kandidáty na first pick:
Tinker
True Name nemesis
Vampiric Tutor
Demonic Tutor
Sulfuric Wortex
Bazalt Monolit
Sword of Fire and Ice
Skullclamp
Stoneforge Mystic
Plus všechny karty výše uvedené na seznamu pro Legacy Cube.
Pár zajímavých balíčků z aktuálního Vintage Cubu 2017:
RG tlačák
UG Control
Tomuto balíčku chybělo efektivní zabíjení planeswalkerů. Highlightem byla Library of Alexandria a Reccuring Nightmare, která točila Nakraatala, Mulldriftera, Shriekmaw a Wurmcoil Engine.
UG rampa
Tomuto balíčku trochu chybí zabíjení a ještě jedna kvalitní zelená bytost, do které narampí. Super je Rofellos, Geas Cradle, Jitte, Natural Order, Behemoth, či Ancestral Vision. Určitě by šlo i lépe fixovat modrou barvu.
GB rampa
Jedna z nejlepších Ramp, co jsem na MTGO nabral. Hra může často "končit" již ve třetím kole přes Natural Order na Progenituse. Natural Order jde hledat i Imperial Sealem. Balíček má i dostatek zabíjení (na rampu), umí vyplnit "špatné draw" přes card advantage (Harmonize, Oracle of Mull Daya, Garruk), umí zabít z ruky (Behemoth, Behemoth přes Natural Order nebo přes Tooth and Nail). Do dokonalosti snad chybí jen Geas Cradle :-). Eureku a Heartbeat of Springs jsem sidoval jen na soupeře, kteří z těchto karet těží jen málo.
Jak postupovat při draftu?
V průběhu draftu existuje několik přístupů, jak se během něho chovat a jak karty vybírat. Ten základní, je zvolit si jeden archetyp a ten forcovat (tj. neuhnout z něho, i když se zrovna do něj neobjevují karty). Z mého pohledu toto není nejlepší strategie, protože může vést občas k velmi špatnému balíčku.
Druhý přístup je přizpůsobovat se. Během několika prvních karet brát, co považujete za nejsilnější (i když první čtyři karty budou každá do jiného archetypu). Teprve poté se zorientovat a zjistit podle dalších boosterů, který archetyp je volný. V každém archetypu je několik opravdu důležitých karet a pokud Vám daná karta přijde na 5-6 pick, je dost bezpečné se do tohoto typu balíčku pustit.
Třetí přístup, který jsem pozoroval u zkušených hráčů je brát z počátku především doublelandy a fetchky, kdy si budujete manovou základnu a teprve později se rozhnodnout, do čeho půjdete. Tento přístup má výhodu oproti druhému přístupu v tom, že budete mít o dost lepší mana base, ale zase Vám může chybět nějaký ten opravdu klíčový kus, pokud zrovna danou strategii budete hrát.
Obecně je bezpečnější brát alespoň 2 barvy, jelikož v monocolor balíčku se Vám může stát, že nebudete mít dost playeblů. Čím více barev, tím více silných karet pravděpodobně naberete. Dobře se barvy splashují se zelenou, která má mnoho fixace.
Kdy se ještě dá balíček, či archetyp změnit? Nejpozději se začátkem druhého boosteru byste měli měnit. Ale pozor, existuje past: jelikož druhý booster koluje obráceně a i po změně Vám nemusí chodit ty karty, co potřebujete. Naopak se Vám často stane, že zprava Vám toho chodí málo a poté zleva jsou v daném archetypu / barvě žně.
Specifické rady pro MTGO:
na MTGO je celkem oblíbený storm, obecně jej nedoporučuji draftovat, pokud vyloženě není otevřený.
artefaktové téma je na MTGO velmi těžké nadraftovat. Ne že by bylo velmi oblíbené, ale jde o fakt, že artefakty může hrát každý a tak jsou často "vybrané". Již několikrát jsem začal draft Mishras Workshopem, či Tolarian Academii a poté jsem musel tento archetyp vzdát
Často bývají otevřené: monored, green rampa, černo-zelená a bílo-červená;
TOP 10 pro každou barvu, respektive přehled first picků, které se dle mého názoru vyplatí brát jako první pick v prvním boosteru. U některých barev to nevydá ani na TOP 10, u některých naopak existují i více než 10 first picků.
#
Modrá
Černá
Červená
Zelená
1
Ancestral Recal
Mind Twist
Sneak Attack
Natural Order
2
Time Walk
Demonic Tutor
Kiki-Jiki
Rofellos
3
Tinker
Vampiric Tutor
Sulfuric Vortex
Craterhoof Behemoth
4
Bribery
Griselbrand
Through the Breach
Channel
5
Jace, the Mind Sc.
Grave Titan
Eidolon of the G. R.
Green Suns Zenith
6
Upheaval
Imperial Seal
Hazoreth, the Fervent
Survival of the fittest
7
Control Magic
Pack Rat
Chandra, Torch of D.
Primeval Titan
8
Treachery
Liliana of the Veil
Wheel of Fortune
Garruk Wildspeaker
9
Opposition
Recurring Nightmare
Garruk, Primal Hunter
10
Time Spiral
Bitterblossom
Sylvan Library
11
Ancestral Vision
Sheoldred
12
Consecrated Sphinx
Dark Confidant
13
True-Name Nemesis
14
Jace, Architect of T.
#
Bílá
Artefakty
Zlaté
Landy
1
Stoneforge Mystic
Black Lotus
Ashiok, Nightmare W.
Library of Alexandria
2
Elesh Norn
Moxy
Rakdos Return
Gaeas Cradle
3
Ravages of War
Sol Ring
Progenitus
Mishras Workshop
4
Armaggedon
Mana Vault
Miraris Wake
Tolarian Academy
5
Balance
Ugin the Spirit D.
Nahiri
Bazar of Baghdad
6
Iona
Grim Monolit
Ajani Vengenant
7
Sun Titan
Mana Crypt
8
Moat
Jitte
9
Shrine of Burning R.
10
Karn Liberated
11
Coercive Portal
12
Wurmcoil Engine
13
Blightsteel Colosus
14
Batterskull
15
Memory Jar
16
Metalkworker
17
Ulamog
18
Myr Battlesphere
19
Sundering Titan
20
Thran Dynamo
21
Top
Obecně zlaté karty nejsou příliš vhodné na First pick, jelikož Vás zavazují hned do dvou a více barev. Naopak artefakty touto nevýhodou netrpí a proto je raději first pickuji.
Několik komentářů ke každé barvě:
Modrá - jak je patrné, má nejvíce first picků. To asi všichni víme, ale má to i další implikaci, modrá bude během draftu často draftovanou barvou. Pokud ji draftujete, počítejte spíše s modrou splashí než heavy blue.
Černá - taktéž poměrně silná barva. Hodně vyčnívá Mind Twist, který dokáže rychle rozhodnout hru. A pak má spousty tutorů, které použijete ve spoustě balíčků. Osobně hodnotím vysoko Griselbranda a Grave Titana, jsou to výborné potvory na reanimaci. Grave Titan se dá zahrát i z ruky. Pack Rat vidím často podceňovanou, ale často umí rozhodnout rychle hru, pokud soupeř nemá na první krysu zabíjení. Podceňovaná mi přijde i Reccuring Nightmare.
Červená -Sneak Attack a Kiki Jiki jsou na nejvyšší pozici, na těchto kartách se dá založit balíček (se Sneak Attackem asi máte více možností, tak proto je výš), ale i Kiki Jiki má k sobě hned několik potvor (Deciever Exarch, Restoration Angel apod.). Ostatní jsou prostě výtečné karty do fritky, mimo Through the Breach, který je podobný Sneak Attacku a Kikimu, ale již má omezený okruh působnosti.
Zelená - bývá často podceňovanou barvou, ale ve skutečnosti dokáže být velmi silná. Na první místo řadím Natural Order, jelikož dokáže ve třetím kole prakticky ukončit hru (první kolo elf, ve třetím kole hrajete Natural Order na Progenituse, na kterého existuje jen někoilk odpovědí v celém Cubu a pravděpodobnost, že hráč je zrovna má v balíčku a že si nějakou z nich lízne je velmi blízko nule). Druhou příčku okupuje Roffellos, který je asi nejlepší manovou akcelarací. V třetím kole s ním můžete mít 6 man, což už dá na takové karty jako je Primeval Titan, Wurmcoil Engine, Garruk Primal Hunter, jejichž rychlé položení taktéž často ukončuje brzy hru. Craterhoof Behemoth je karta, kterou chci mít v každé zelené rampě, jelikož umí za příznivých podmínek ukončit hru ještě v tom samém kole (a dá se vyhledat Natural Oder, Green Sun Zenith apod.). Channel je na čtvrté místě, ale je taktéž velice efektivní. Nejlepší jsou k němu Eldrazi, Wurmcoil Engine, či Ugin. V druhém kole je to taktéž prakticky vždy konec hry. Z ostatních bych ještě zmínil kombinaci Survival of the Fittest, který je super s, ale také se zajímavými potvorami v balíčku (doporučuji nabrat potvory schopné zničit artefakty, bytosti, získat karetní výhodu, či zabít soupeře - zmíněný Craterhoof Behemoth :-).
Bílá - bílá nemá moc first picků a ani v těch, které jmenuji, nejsou některé moc sexy. Často tak bývá podceňovanou barvou. Vyniká však v removalu (Will of the Council, Swords to Plowshares, Oblivion Ring, Wrath of God), ale také v kvalitě planeswalkerů - Gideoni, Elspeth. Často se vyplatí switchnout do bíle, když vidíte, že ji nikdo nedraftuje. Stoneforge mystica si rád first picknu, jelikož s pár equipmenty často dokáže vyhrát hru sám o sobě. Elesh norn je super jak do reanimace, tak do kontrolů. Ravages of War a Armageddon dokáží ukončit hru ve čtvrtém kole /potom co v prvních třech kolech položíte pár koníků). Zajímavý je také Moat, které některé balíky nedokáží vůbec porazit, ani na něj nemají odpověď.
Budu rád za všechny Vaše komentáře a zejména za Vaše osobní postřehy při draftování Cubu.
Připadá mi, že článek je hodně zaměřen na Legacy/Vintage Cube, než tolik na kostku jako takovou obecněji (vzhledem k úvodu to asi i dává smysl).
Pod pojmem "draftovací kostka" si představuju libovolnou sestavu určenou k draftování, i bez splnění bodů 1) a 2). Dokonce si myslím, že hrát s kostkou "nehratelných" karet by byla větší bžunda (sranda), i když hrát s kartami, na který si hráč běžně nesáhne určitě bude epický zážitek.
Výpis archetypů mi přišel je zajímavější - až na několik, které jsou postaveny na specifických kartách se budou vyskytovat i v jiných než legacy/vintage kostkách (např. blok).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře