Moc pěkné téma, jen je to těžké předat ostatním. Za sebe ale mohu potvrdit, že mindset dělá v dlouhém horizontu strašně moc. A to nejen v Magicu, ale i ve všech aktivitách v životě.
1 hlas
Dnes se podíváme na téma na které se už v několika článcích a rozhovorech na Cmusu narazilo, ale nikdy nemělo svůj vlastní prostor - Mindset.
Malý heads-up, na začátku to bude více všeobecné a na konci trochu více přímo k Magicu. Doufám, že to pomůže jak těm, kteří potřebují věci mít i s nějakým obecným komentářem a i těm které zajímá přímá aplikace.
Začnu situací která se mi stala tento týden, protože někdy je lepší příklad výmluvnější než důkladný rozbor.
V době současné pandemie se mě a mojí partnerce také nevyhnula potřeba účastnit se hromadných videohovorů. V našem případě se jedná o náhradu za sportovní tréninky, kde trenér něco s komentářem ukazuje několika desítkám lidem. Je pro něj příjemné pokud má nějakou zpětnou vazbu, hlavně video. Webkameru zapne takových pouhých 20% účastníků a i u nás v pokoji, protože žijeme spolu, to byl boj.
Možná takový vnitřní boj zažívá i někdo z vás. Jedna z možností se soustředí na možné negativní důsledky. Nemá cenu tomu dát šanci, protože vidí neutrální a nebo negativní výsledek. Ta druhá se soustředí na proces, na příležitost ke zlepšení a její využití. Jedna situace, dva lidé a dvě různě nastavené mysli.
Na příkladech jste mohli poznat, že mindset nás ovlivňuje neustále. Představte si, že bysme byli takto několik měsíců nebo let, ale každý sám. Jeden z nás by si pokaždé zapnul kameru a druhý nikdy. Už jen to, že jeden z nás by mohl mít většinu svých vlastních chyb opravených a druhý ani jednu by začalo vytvářet velký rozdíl. Z toho důvodu správně naladěný mindset (tj. Growth mindset) nám pomůže dlouhodobě dosahovat mnohem lepších výsledků než špatně naladěný (tj. Fixed mindset). Tohle celé samozřejmě platí i v Magicu. Jinak by mě o tom ani na Cmus psát nenechali. 😁
Pojďme se s mindsetem seznámit trochu z odborného pohledu. Dle psycholožky Carol S. Dweck, tíhneme buď k zafixovanému stavu mysli (Fixed mindset) nebo rostoucímu stavu mysli (Growth mindset). Pokud máte zájem můžete si přečíst její knihu, která se doporučuje i MtG rozhodčím - Mindset: The New Psychology of Success. Navíc v porovnání s jedním článkem získáte mnohem komplexnější informace.
Následujícími body se dá shrnout definice obou typů mindsetů. V závorkách naznačuji základní nastavení jedince, tak aby byl snadno vidět vzorec.
Growth Mindset je zaměření na příležitosti ke zlepšení se, bez ohledu na ostatní věci. Nejde mu o potvrzení vlastních schopností, protože je nevnímá jako něco hotového. Rozvíjí je. A časem se mu to vrátí i s úroky. Zatímco Fixed mindset má strach jakou má image, věří, že jeho schopnosti jsou fixní, a tak jediné při snaze může být potvrzení co už ví nebo selhání, kterému se chce vyhnout.
V tuto chvíli by pro vás nemělo být těžké identifikovat k jakému typu tíhnete. Pokud si projdete body nahoře a porovnáte Growth mindset a Fixed mindset. Kde se víc najdete jako MtG hráč? Pokud prohrajete přezkoumávate své rozhodnutí nebo viníte například svoje špatné draw? Na velkém turnaji přejete dobrý výsledek kamarádovi ve všech případech nebo vás štve, když skončí lépe jak vy?
Nesmím zapomenout aspoň rychle zkusit vysvětlit, proč důraz na výsledek není dobře. V Magicu stejně jako třeba v pokeru je podstatný vliv variace. Výsledek hry proto může záležet na vlivech které neovlivníme. Pokud se ovšem nebudeme věnovat věcem, které neovlivníme můžeme se více věnovat více věcem, které ovlivníme. To znamená, že hry, které rozhodne variace házíme za hlavu a můžeme vynaložit všechnu snahu získat pro sebe co největší množství her, kde nerozhoduje variace, ale schopnosti hráčů. Ani nejlepší hráč na světě nevyhraje všechno (variace), ale vyhraje dost na to aby byl na světě lepší, než ostatní (schopnosti).
Je tudíž asi jasné, že mindset je vlastně jen o tom kolik příležitostí k vlastnímu rozvoji využijeme a kolik jich přehlédneme, protože podlehneme vlastním emocím. Jít proti vlastním emocím bude stát hodně lidí spoustu úsilí. Není snadné se po několikáté prohře v řadě (například v Aréně) udržet v klidu. Hlavně pokud jste přesvědčení, že to nebylo fér. Negativní, ale i pozitivní (například radost z výhry) emoce, které mají velkou intenzitu jsou pro rozvoj našich schopností špatné. Nedovolují nám totiž často objektivně zhodnotit náš výkon a znamenají, že dáváme velký význam samotnému výsledku. V neposlední řadě kvůli emocím ignorujeme pravděpodobnost jako součást hry, takže zabrousíme trochu do statistiky, abychom viděli, jak to vlastně funguje.
Rozhodující hra velkého turnaje. Vezmeme si svých úvodních 7 karet a s očekáváním se na ně podíváme. Soupeř na našem výraze začne vidět známky zklamání a pak slyší slovo mulligan. V 60 karetní knihovně, která obsahuje 24 zemí jsme na úvodní ruce neviděli ani jednu. Ještě než začala pořádně hra se dostáváme do méně výhodné pozice kvůli ztrátě jedné karty.
Pravděpodobnost, že za těchto podmínek neuvidíme žádnou zemi na úvodní ruce, je 2,16% (můžete si ověřit na https://aetherhub.com/Apps/HyperGeometric). To nám po zaokrouhlení dělá 22 případů z 1000 her. Není to mnoho, ale první fakt, který osobně rád “zapomínám” je ten, že při třeba 1000 hrách je pravděpodobnost této situace prakticky garantovaná. Pokud si teď myslíte, že to číslo je moc velké, protože 1000krát se do rozhodující hry velkého turnaje nedostaneme, tak si vymyslete libovolně volný vzorek. Nyní si představte nekonečnou řadu čísel, stejně jako je ℿ (pí). Na této nekonečné řadě jsou všechny možné kombinace, i ty těžko uvěřitelné, v mém případě by to bylo, že 1000 krát po sobě vám vyjde pravděpodobnost 2,16%. 1000x po sobě ze 7 karet žádná země. Šance jsou to sice zanedbatelné, ale existují. To samé bude platit i pro opačné situace, to je kdy nám bude vycházet vše, co potřebujeme. Z toho všeho vyplývá, že konkrétní dopad na nás vždy existoval, my jsme si maximálně nechtěli připustit, že je to možnost, nebo jsme si říkali, že si zasloužíme něco jiného.
To mi připomnělo MČR 2007, kde jsem v rozhodující hře posledního kola podlehl budoucímu mistru republiky Tomáši Langerovi po té, co jsem v poslední hře během asi 10 po sobě jdoucích kolech nedokázal najít jednu kartu z asi 30% knihovny, která by mi vyhrála na místě hru. Navíc mě to posunulo až na 17. celkové místo, když ceny získala TOP 16. Byl jsem z toho nějakou dobu zklamaný, ale později mi došlo, že stejně tak jsem na turnaji byl několikrát v opačné situaci (například top deck 2 kola po sobě 2 kopií jediné karty, která uměla hru zvrátit) a zároveň jsem přišel o body v předcházejících kolech i vlastními chybami, takže jsem se možná do situace, kde jsem v posledním kole riskoval špatnou variaci dostal sám.
Ať vám k tomu můžu ukázat ještě můj vlastní hezký graf, tak na chvilku odbočíme ještě k pokeru.
V tomto grafu můžete vidět průběh mých 1601 turnajů a jejich výsledků (pokud chcete větší vzorek - hledejte Chiren80 1 million hands). V mém grafu je větší propad několik desítek turnajů, kde se mi nedařilo. Místy mi trvalo třeba 150 turnajů nebo 200 turnajů než jsem to srovnal (to znamená hodiny a hodiny hraní). Pointa je, že s neúspěchy a variací musíme počítat všude, ale neúspěch neznamená, že jsme neúspěšní. A to ani pokud neúspěchů sbíráme spoustu, a tak není důvod se vzdávat.
Magic je stejně jako poker hlavně hra matematiky. Každému našemu rozhodnutí by se dala přiřadit nějaká hodnota, která by značila jak moc nám dané rozhodnutí pomáhá vyhrát. Možná jste se s tímto konceptem někteří setkali třeba v pokeru, kde se označuje jako expected value. Pokud nevíte co si pod tím MtG představit, tak si zkuste pustit nějaké youtube video hráče s balíčkem, který plně ovládá. Osobně mám názor, že čím starší formát, tím lépe, protože oproti novějším formátům jsou plné interakce. Balíku ani formátu nemusíte rozumět, ale když tento hráč vysvětluje své kroky všimnete si, že od každého svého rozhodnutí očekává nějaký pravděpodobný výsledek (ten určuje hodnotu rozhodnutí, které k němu vede). Občas vidíte, když situace dopadne jinak než hráč předpokládal i jeho reakci. Pokud například soupeř hraje tech, který je ojedinělý, tak dobrý hráč má tendenci to přejít, protože ví, že jeho rozhodnutí bylo v danou situaci správné a že pokud se ve stejné situaci rozhodne pokaždé takto, jen výjimečně bude potrestán. S tímto přístupem maximalizujeme šanci na dobrý výsledek.
Upřímně doufám, že jsem dnes pomohl alespoň někomu ukázat způsob jak zlepšovat dlouhodobě svoji hru a že si třeba za pár let přečtu v nějakém rozhovoru “Vše to začalo, když jsem začal pracovat na svém mindsetu.” 😉. Každopádně mi nezapomeňte napsat jestli máte nějaký dotaz. Rozhodně nebyl prostor pokrýt všechno a do detailu. A zároveň se podělte o tom k jakému mindsetu tíhnete a jak vnímáte jeho vliv na Magic.
Díky za přečtení a zase příště!
Moc pěkné téma, jen je to těžké předat ostatním. Za sebe ale mohu potvrdit, že mindset dělá v dlouhém horizontu strašně moc. A to nejen v Magicu, ale i ve všech aktivitách v životě.
1 hlas
Pěkný článek, který by skutečně vydal na celou knihu :-)
Jenom nevím, jestli úplně souhlasím s tím posledním příkladem. I když soupeř hraje "podivný" tech, tak stojí za to si to zapamatovat, protože je dobré vědět, co nás poráží, protože ono je i pak možné, že se ten "tech" stane "legitimní" součástí metagame a pak ho budeme muset "obehrávat" vlastně už i "cíleně"...
Ale je to skutečně pěkný článek! :-)
1 hlas
Díky. :)
To je rozhodně pravda. Chceme si odnést zkušenost z této situace a to právě navazuje na to moji (nejasně formulovanou) myšlenku. Měl jsem na mysli zvládání emocí v ten moment. Dobrý hráč, jak říkáš správně ty, hledá zkušenosti. Hráč s horším mindsetem podlehne v těchto situacích negativním emocím namísto právě hledání zkušeností.
0 hlasů
Nejvíc mě štvou hry, kdy prohraju nezávisle na mých herních rozhodnutích. Pak mi přijde, že taková hra byla úplně zbytečná. Většinou to souvisí s počtem potahnutych zemí.
0 hlasů
Ano. Ale i takový je občas život...
1 hlas
Podle toho, co psal autor výše, tak bych tyto hry absolutně ignoroval a vůbec se jimi nenechal štvát. Cca 20% prohraješ, ať zahraješ skvěle, nebo špatně. Na tyhle se nezaměřuj. Zaměřuj se na ty, kde to můžeš ovlivnit - jak na ty, kde jsi to udělal dobře, tak na ty, kde jsi to udělal špatně. A to tě může posunout..
0 hlasů
Stále častěji vídám situace, kdy někdo prohraje jenom proto, že mu nepřišly země (což se prostě v mtg stává, to všichni víme) a dovolí si na to postěžovat. Načež se na něj zbytek herny sesype, že má špatný mindset. Tím vlastně někomu, kdo prohrál a nemohl za to, ještě hromadně cpou, že to za to mohl a je to jenom jeho chyba. Neříká se podobným jevům mobbing, neboli kolektivní šikana? Řeči o mindsetu pro mě v magicu mají pachuť ultrakorektních frází.
0 hlasů
Nadávání hráčů a hráčům a mobbing jsou podle mě už ale trochu jiná témata, než je mindset (takže o tom už článek nehovoří - když odpovím akademicky). Respektive taky to je jistý "mindset", protože bych chtěl poznamenat něco jako, že:
"Když se zbytek herny sesype na hráče, že má špatný mindset, pak ten zbytek herny má špatný mindset taky."
Buďte k sobě ohleduplní, zdvořilí a racionální.
0 hlasů
Super článek! Zrovna se s takovýmto problémem potýkám a zkusim tyto informace implementovat. Více podobných prosím!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře