Články
Jak na legacy? II.
JAK NA LEGACY? II.
Pár tipů, jak začít pro každou barvu: 1. část – Bílá, Černá, Červená
Dámy a pánové, usaďte se prosím na svá místa, letadlo s názvem „Legacy“ právě startuje. Vítejte na palubě, poletíme kolem celé jedenapůlky se zastávkami na každé barvě. Náš let bude mírně adrenalinový, proto není vyloučeno, že barva vaší tváře půjde přes zelenou do červena, či zběláte strachy než dorazíme do vaší nejoptimálnější destinace. Únikové východy jsou draft, extended a pro bussines class vintage. Tarmogoyfy máte pod sedačkou. Příjemný let vám přeje nízkonákladová společnost Monocolor decks.
Trošku netradičně a odlehčeně jsme začali náš druhý výlet do světa bez hranic (pomineme-li tedy legacy banned list http://www.wizards.com/Magic/Magazine/Article.aspx?x=judge/resources/sfrlegacy ). Jak jsem sliboval, proklepneme všech pět magicových elementů z pohledu jednobarevných balíčků a možností, jak je postupně barevně vylepšovat. A to vše samozřejmě s ohledem na finance.
Jednobarvy jsou v čistě matematickém průměru slabší, než jejich rozmanitější sourozenci. Vymyslet totiž takových 38 karet jednoho odstínu, keré dobře spolupracují a jsou dostatečně silné, může být často problém. A zdá se, že s přístupem ke třem-čtyřem barvám, k úspěchu stačí jen vyzobat třešinky na dortu od každé (viz třeba baseruption decky jako tento: http://www.deckcheck.net/deck.php?id=28746 ). Zdání však klame. Idea balíčku je někdy tak úzce spjata s konkrétní barvou, že další rozšiřování je spíše kontraproduktivní (zářným příkladem je fritka). Zásahy do mana-base nezapříčiní jen občasnou colour screw (nedostatek many určité barvy), ale zvýší i náchylnost vůči Wastelandům, Stiflům na fetchky, Blood Moonu a tak podobně. S monobarvou téměř každý z nás s magicem začínal, ale dnes bych se chtěl vyvarovat „děsivým kombům smrti“ jako je třeba „Untap-Crab“ :) a pokusím se v každé barvě upozornit na několik skutečně seriózně hratelných balíčků.
+ = GG
Úvodem naší exkurze bych chtěl předeslat, že i jednobarevné balíčky vyžadují nějakou tu investici a úplně za „babku“ je jen málo z nich. Předpokládám, že magic už hrajete a vlastníte nějaké karty třeba z extendu a vaše volba balíčku bude směřovat právě tím směrem, kde najde váš card pool uplatnění. I v mono-barvě najdeme pár extra drahých kousků. Budu se proto snažit vždy nastínit možnosti, jak se i jejich hraní vyvarovat máte-li do peněženky opravdu hluboko (Pro příklad: Force of Will se nahrazuje velice špatně – spíš bych řekl, že drtivá většina balíčků s modrou bez ní nemá smysl, oproti tomu třeba taková The Tabernacle at Pendrell Vale je naprosto luxusní kontrolní země, ale 2-3 tisíce, za kartu, která se v balíčku tolik neprojeví, je pro začátek hodně silné kafe :) ).
Tím se dostávám k problému takzvaných „stompy“ balíčků. Pro každou barvu se v jedenapůlkovém turnajovém hraní s objevuje alespoň jeden zástupce (mezi nejznámější patří červené Dragon stompy, v modré Faerie stompy – viz skvělý rozbor Saši Bátory http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/602/Faerie-Stompy.aspx , či Angel stompy s bílou a podobné mechanizmy předvádí i různé typy staxů). Tyto decky využívají rychlého seslání manově náročnějších karet, často za pomoci playsetů Chrome Moxů, City of Traitors, Ancient Tomb a svou manovou výhodu podporují Chalice of the Void, Trinisphere a podobnými podlostmi. Bohužel vývoj na černorytířské burze ceny těchto základních stavebních kamenů žene nevlídně nahoru, takže pro mnohé – krizí postižené – to nebude nejvhodnější odrazový můstek. Nicméně kvůli své síle, neotřelému způsobu hraní a v neposlední řadě i výsledkům ty nejlepší nemohu v naší mono-colour módní přehlídce opomenout.
BÍLÁ
Barva, která disponuje nejlepším zabíjením na fieldu (Swords to Plowshares), zajímavými anti-combo sideboardovkami, wraty, ničením enchantmentů a spoustou zajímavých dvoumanových „koníků“ je spíše doplňková záležitost. Že se dokáže emancipovat a má dostatek silných pecek i na aggro, vám dokáže balíček:
Death & Taxes | *** |
Main Deck | Sideboard |
11 Plains 3 Karakas 4 Rishadan Port 3 Flagstones of Trokair 1 Eiganjo Castle 4 Ethersworn Canonist 4 Flickerwisp 3 Isamaru, Hound of Konda 4 Serra Avenger 3 Jotun Grunt 3 Mangara of Corondor 4 Aether Vial 3 Umezawa’s Jitte 4 Swords to Plowshares 3 Oblivion Ring 3 Cataclysm | 4 Relic of Progenitus 4 Silence 3 Disenchant 2 Runed Halo 2 Tivadar of Thorn |
Death & Taxes
Záměrně jsem zvolil trošku „vyhrocený“ build tohoto white weenie. Klasičtí bijci bílé, jako je Jotun Grunt, Sarra Avenger či Isamaru mašírují po boku poněkud zvláštní bandy podivínů s nicneříkajícími schopnosti. V čem je jádro pudla zkusím osvětlit. Pouhé tapování do útoku chatrných 2/2 by na legacy k vítězství asi nestačilo, proto si proto si horda s vlajkou Death & Taxes zahrává s podlým „exilováním“ permanentů. Oblivion Ring je pouze záchranná brzda pro krajní nouzi. Hlavní kouzlo balíčku tkví v kombinaci Karakasu a Mangary of Corondor. Mnoho nechápajících odpojivších se soupeřů na MWS mne přimělo k vysvětlení. Ano, „removni cokoliv snadno a rychle“ manufaktura opravdu funguje! Dáte abbilitu Mangary na stack, zareagujete vrácením Karakasu a kouzlo je na světě. Legenda utíká potřást si s vaší pravicí a exile je stále na stacku. S „mangem“ na ruce se jen kocháte, jak soupeřův goyf či nepříjemná země putuje do věčných lovišť. Mangarův fígl funguje obdobně i s dobrým letcem Flickerwspem – nejlépe nečekaně přes vial. Aby vás soupeř nepřečíslil, či nehledal příliš vehementně odpověď na vaše triky, chrání vás hned play set Canonistů. Úžasný Vial spolu s Jitte, Ringem a nějakým koníkem přímo vybízí k dávno zašlé hrozbě jménem Cataclysm. Občas může být pomalá, ale při správné konstelaci hvězd totálně zvrátí hru a vám zanechá vše co je potřeba. Sideboard je třeba doladit podle místní metagame, ale bílá skýtá dost možností, tak by to neměl být problém
Death & Taxes pravda nepatří k opravdovému legačkovému nebi, ale milovníky bílé jistě tato šance vrátit WW svojí dávnou slávu potěší. Pokud se vám čarování s „Ještědem“ (Karakas) nelíbí, můžete sáhnout pro klasičtější buildy s Mother of Runes, Exalted Angely či Figure of Destiny.
ROZŠÍŘENÍ:
W/B Deadguy Ale – Přidáním černé malinko bezzubý balíček získá levný discard (Toughtseize), karetní výhodu (Dark Confidant), přeci jen o trošku lepší univerzální removal (Vindicate), schopné koníky (Tidehollow Sculler) a tuny zajímavostí do SB (Engineered Plague, Extirpate ...).
Dalšími možností je Boros (Bolt, Helix, Lavamancer atd..) nebo W/G aggro.
Stax | *** |
Main Deck | Sideboard |
6 Plains 4 Ancient Tomb 4 City of Traitors 3 Mishra’s Factory 4 Flagstones of Trokair 4 Wasteland 4 Mox Diamond 4 Armageddon 4 Crucible of Worlds 4 Chalice of the Void 4 Oblivion Ring 4 Ghostly Prison 3 Smokestack 3 Trinisphere 3 Magus of the Tabernacle 2 Elspeth, Knight-Errant | 4 Aura of Silence 3 Sphere of Law 3 Rule of Law 3 Hanna’s Custody 2 Wrath of God |
Stax
Pro uspěchanější lidi noční můra, pro zlomyslné mocná zbraň, dobrý sluha, ale špatný soupeř. O spoustu dalších příměru si tenhle mnohými proklínaný balík přímo říká. Proč proklínaný? Stax na druhé straně stolu vás může dohnat až k šílenství. Pokud šlape jak švícarský chronometr, nedovolí vám zkrátka nic. Kombinace 8 landů co dávají 2 bezbarvé s Mox Diamondy zajistí dobrou šanci na Trinisphere či alespoň Chalice s jedním counterem v prvním kole. V druhém přiskočí pan dozorce na vaše potvůrky Magus of the Tabernacle nebo časovaná bomba v podobě Smokestacku.
Pro uspěchanější lidi noční můra, pro zlomyslné mocná zbraň, dobrý sluha, ale špatný soupeř. O spoustu dalších příměru si tenhle mnohými proklínaný balík přímo říká. Proč proklínaný? Stax na druhé straně stolu vás může dohnat až k šílenství. Pokud šlape jak švícarský chronometr, nedovolí vám zkrátka nic. Kombinace 8 landů co dávají 2 bezbarvé s Mox Diamondy zajistí dobrou šanci na Trinisphere či alespoň Chalice s jedním counterem v prvním kole. V druhém přiskočí pan dozorce na vaše potvůrky Magus of the Tabernacle nebo časovaná bomba v podobě Smokestacku.
Jak tedy balíček funguje? Snažíte se protivníkovi co nejvíce znepříjemnit hru. Trinisféra, kalichy a manová akcelerace vám přinesou pár kol náskok, kdy soupeř pokládá jen země a vy se můžete soustředit na zvelebování vlastního zázemí. Magus a Ghostly Prison je dostatečná pojistka na krvelačné hordy, Oblivion Ring řeší ostatní svízelnosti, ovšem naprosto klíčovou kartou je Crucible. Nekonečné protáčení Wastelandu či každé kolo hrdině chump-blokující mishrovka není jediným důvodem. Ve staxu se vše točí kolem otravování soupeřovy mana base, proto je Crucible nedocenitelný i kvůli ultimátnímu Armageddonu a Smokestacku (případně poslouží i Flagstony a Moxy). Bez many soupeř nezapltí Prison, Maguse ani Trinispheru, levnější kouzla si nezahraje díky kalichům a co náhodou proklouzne, sežere Smokestack a nebo Ring. Stabilizovanou hru pak už snadno ukočírujete k vítězství díky bojeschopným Assembly Workerům (oživlé mishry), kápovi z Tabernáklu či bezkonkurenční Elspeth (movitější mohou zařadit jako finishera Baneslayer Angela). Sideboard řeší vaše slabiny (kombo, fritku..) a především opponentovo sideboardování – takový Pernicous Deed opravdu nepotěší, ale přes Auru of Silence a váš mana hate se soupeř bude muset urputně snažit.
Suma sumárů nutno podotknouti, že balíček je velice účiný a stabilně dosahuje turnajových úspěchů. Stinnou stránkou jest jeho nestabilnost a především poněkud nudné hraní. Ale jak jsem psal úvodem, zlomyslnější hráči si desítky kol protivníkova trápení – kdy se neděje prakticky nic – opravdu užijí.
ROZŠÍŘENÍ:
W/G TriniStax – zelená je pro celkem komplexní stax skoro kosmetický doplňek – to dokazuje i brilantní build Briana Peterse, který nedávno vyhrál turnaj StaCityGames v Philadelphii http://www.deckcheck.net/deck.php?id=29940 – Horizon Canopy zajistí přísun karet, a Choke v sideboardu vyhraje nemálo přímořských duelů.
Dva zástupce z bílé už jen krátce doplním o několik dalších možností:
The Mighty Quinn – Zajímavý kontrol, který získává čas čtveřicí Orims Chantů a Abeyancí (spolu s Isochronkou dovedou i vyhrát hru) – potvory zastaví Wrathy či Moatem a v pravý moment vyhraje v jediném kole na Painter's Servant + Grindstone kombo (Servant jednotně změní barvu všech karet v soupeřově knihovně takže Grindstone odemele svou číši až do dna). Zajímavý deck a díky Servantovi už nemusíte znuděného protivníka pižlat tokeny ze Sacred Mesy. Inspiraci hledejte třeba zde: http://www.deckcheck.net/deck.php?id=29491
Soldiers, Kithkins, WW – Bílé hordy využívající creature typů a nebo síly Crusade respektive Honor of the Pure jsou také občas k vidění. Nebojte se experimentů! :) http://www.deckcheck.net/list.php?type=White+Weenie&format=Legacy
ČERNÁ
Pox | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Wasteland 3 Mishra’s Factory 3 Urborg, Tomb of Yawgmoth 11 Swamp 1 Tomb of Urami 2 Nether Spirit 4 Tombstalker 3 Crucible of Worlds 4 Dark Ritual 4 Duress 4 Hymn to Tourach 4 Innocent Blood 4 Pox 4 Smallpox 2 Sensei’s Divining Top 3 The Rack | 4 Extirpate 4 Leyline of the Void 3 Culling Scales 4 Engineered Plague |
Pox
Záměrně jsem vybíral co nejlevnější build poxu. Povedlo se. Pox je skutečně ve svojí finanční kategorii velice dobrou volbou, pokud si ale odpustíme Sinkhole, dostáváme se ještě úplně jinam. Idea decku je jednoduchá – zdecimovat soupeřův stůl a ruku natolik, aby vám Tombstalker mohl doletět pro vítězství. Potvory si Pox dává k svačině, ať už přes Innocent Blood (edikt s nejlepším poměrem cena/výkon, jelikož vy obětovat nebudete), nekonečné blokování Nether Spirita či Small i big Pox. Ruku v ruce jde ruinování zemí Wastelandy a obojí dokáže zahodit Hymna. Nejlepším trikem je rozhodně Smallpox, protože v ideálním případě soupeři vezme 3 karty (zemi, potvoru a kartu z ruky) a vám jen jen land a ještě dostanete do hřbitova Spirita, který se už ve vaší ruce třásl na záhrobní párty. Zahozené, vlastními poxy zničené a použité země můžete vyrvat ze spárů cháronovy říše opět pomocí Cruciblu a věřte, že se vám to bude hodit. Na legacy se obecně hraje poměrně málo zemí, takže snad brzi přijde moment, kdy soupeř už nebude mít co obětovat a zahazovat. The Rack tak začne být místo karty klučík-decků věru palčivým problémem. Vyčištěný prostor a poxy naplněný hřbitov využije nekompromisní Tombstalker, pro něhož jsou opravdovou hrozbou snad jen Swordy. Jen doplním, že Mishrovky a Spirit si s tou troškou životů, co po poxech zbyly, dovedou také poradit.
Extirpate v sideboardu je lepší než obvykle. Je tradičně dobrá na hrobolezce a Loamy, ale po baby-poxu můžete opponenta připravit o všechny Tundry, Forsáže nebo Swordy. Černá má vždycky problém, kdy na stůl přes její discard proklouzne nepříjemný permanent, zajímavým řešením je Culling Scales. Potžíe, které neřeší ani sideboard, dělá fritka. A to v černé skutečně babo raď, když ani neštovice nezabírají.
ROZŠÍŘENÍ:
Movitější si mohou Pox vyšperkovat nejlepším ničení zemí – Sinkhole a s novou dobou přichází i nové nápaday, jmenovitě: Bloodghast. Neblokuje, ale útočí a to zatraceně dobře, vyskakuje často a v hojném počtu, mě se ale do koncepce celého decku nezapadá. Jiní si ho pochvalují. Je to tedy otázka preferencí a taky testingu. Jako win-conditon se používá i Chimeric Idol či Phyrexian Totem, čili proti gustu žádný dišputát
B/G Pox – Se zelenou získáte snad nejlepší mass-removal na legačce – Perník. Země taháte přes Life from the Loam (není náchylný na zničení jako Crucible) a proto si můžete dovolit skvělý Ravens Crime. Sideboard doplní notorický a pro černou nepostradatelný Krosan Grip.
B/W Pox – Nejuniverzálnější Vindicate je tím hlavním důvodem, proč zařadit bílou. K vidění jsou i Ghostly Prison a spousta sideboardovek. S bílou nebo zelenou se také často dostaneme do paradoxní situace – Poxless Pox (poxy bez poxů) – myšleno tak, že s dostatkem ničení zemí už ani velký pox nehrajete.
Suicide
O suicide black a jeho upgradování byl můj úvodní článek http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/1342/Jak-na-legacy.aspx , takže se o něm moc rozepisovat nebudu. Spíše zájemce odkážu na diskuzi nejfundovanějšího jedenapůlkovém serveru The Source, kde se na posledních stránkách řeší nové buildy s Gatekeeper of Malakir, Nyxathid, Vampire Nighthawk a podobně: http://www.mtgthesource.com/forums/showthread.php?t=3451
O suicide black a jeho upgradování byl můj úvodní článek http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/1342/Jak-na-legacy.aspx , takže se o něm moc rozepisovat nebudu. Spíše zájemce odkážu na diskuzi nejfundovanějšího jedenapůlkovém serveru The Source, kde se na posledních stránkách řeší nové buildy s Gatekeeper of Malakir, Nyxathid, Vampire Nighthawk a podobně: http://www.mtgthesource.com/forums/showthread.php?t=3451
Další celočerné balíčky se objevují spíš jako Rogue decky. Vyzkoušet můžete reanimaci (odbanování Entomb dává možnosti útočit s Akromou v prvním kole, a to je výzva :) ), či mono black conrol s Bitterblossomy a Contamination. Máte nějaký vlastní nápad? Skvěle, vynalézavosti se meze nekladou, protože černá je zkrátka dobrá! :)
ČERVENÁ
Goblini | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Goblin Ringleader 4 Goblin Matron 4 Goblin Lackey 4 Goblin Warchief 4 Goblin Piledriver 3 Gempalm Incinerator 2 Goblin Chieftain 2 Skirk Prospector 2 Siege-Gang Commander 1 Stingscourger 1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker 1 Goblin Sharpshooter 4 Aether Vial 8 Mountain 4 Wasteland 4 Rishadan Port 4 Wooded Foothills 4 Bloodstained Mire | 4 Pyrostatic Pillar 3 Blood Moon 2 Pyroblast 2 Red Elemental Blast 4 Relic of Progenitus |
Goblini
Červená je z dnes prezentovaných mono-barev rozhodně nejlepší. Což o goblinech v rámci své kasty platí jak by smet. Rozebírat gobliny asi nemá moc smysl. Hráli se na dvojce, extendu, legacy i jedničce a proto předpokládám, že s principem tohoto decku jste měli už tu čest se seznámit. Je jich mnoho, jsou naštvaní a málo co je dokáže zastavit. Pokud nenajdete odpověď na Lcackeye v prvním kole, bývá často vymalováno. Doplňme to skvělou karetní výhodou díky Ringleaderovi, univerzálním tutorovou gobliní paní mámou (Goblin Matron), haste, obtěžováním Wastelandy a Porty, „trikovacím“ Vialem a vyjde nám jednoznačný výsledek, zelení mužíčci jsou sakra dobří! Proto gobos patří mezi skutečné Tier 1 balíčky, což potvrzuje i zařazení do kategorie Decks to beat na servru „The Source“ ( http://www.mtgthesource.com/forums/showthread.php?t=5557 ). Poslední otázkou, kterou zbývá vyřešit je: Jaká verze goblinů je nejlepší? Odpověď není jednoduchá. Před sebou vidíte spíše klasičtější build, který vyvažuje rychlost a univerzálnost. K vidění jsou i decklisty se čtyřmi Mogg War Marshally a čtyřmi Skirk Prospektory. Do současných buildů se dere nováček Warren Instigator a téměř všichni piloti goblinů do svých řad přijali Goblin Chieftaina a Stingscourgera. Ostatně posuďte sami, jak si s volbou té nejlepší bandy zubatých mužíčků poradili ostatní: http://www.deckcheck.net/list.php?type=Goblins&format=Legacy
Červený sideboard většinou řeší komba (Pillar), vícebarevné kontroly (Moon), nejvíc znepřátelenou barvu – modrou (blasty) a tradičně i hřibtov (Relic)
ROZŠÍŘENÍ:
R/B Goblini – S černou získáte tolik potřebné navíc tutorovatelné zabíjení Warren Weirding, Earwig Squad, co vás zbaví sideboardovek nebo komba v opponentově knihovně a příznivce filmu Pulp Fiction jistě potěší: Jsem Mr.Worth (Wolf?) a řeším problémy! (Wort, Boggart Auntie) Sideboard podpoří na příklad Thoughtseize.
R/W Goblini – Swordy, ničení Disenchant a podpora SB stojí možná také za zvážení...
Fritka | *** |
Main Deck | Sideboard |
18 Mountain 4 Mogg Fanatic 4 Keldon Marauders 4 Lightning Bolt 4 Fireblast 4 Incinerate 4 Magma Jet 4 Price of Progress 3 Volcanic Fallout 4 Lava Spike 4 Rift Bolt 3 Flame Rift | 4 Smash to Smithereens 1 Volcanic Fallout 3 Pyrostatic Pillar 3 Pithing Needle 4 Relic of Progenitus |
Fritka
I na mistrovství světa v Římě fritka v českých barvách ukázala, že není mrtvá (a to na žádném formátu). Fritka se prostě neptá a tvrdě si to „smaží“ za svým cílem. Nedivte se mému decklistu, mým záměrem bylo předvést něco skutečně levného. Máte-li nějaký základ třeba z extendu, stačí skutečně za pár šupů doplnit balík o jedenapůlkový nádech (Price a Frieblast) a hurá na turnaj. Je-li pro vás fritka na hrají jasná volba, sežeňte si nejdražší blesk Chain Lightning vyměňte ho za Flame Rift a máte kompletní balíček. Burn se díky své přímočarosti občas jen smutně kouká, jak mu celá hra utíká mezi prsty – Ichorid, rozjetí goblini nebo pro firitku „konečná“ Counterbalance + Top („obejít“ se dá Rift Bolty a Fireblastem). Na druhou stranu frtika je rychlá (také nemáte rádi remízy na čas?), nenáročná na hraní a mnohým top balíčkům dělá neuvěřitelné problémy, takže může projít turnajem jako nůž máslem. Čím méně se v určitých končinách fritka hraje, tím spíše se jí to k údivu nepřipravených místních borců může povést.
Sideboard je pro burn velice důležitý. Smash je dva v jednom – blesk a záchrana třeba před Chalice na jedna. Pillar doporučují čtyři z pěti kombohráčů. Needle se snaží obejít protekční kruhy a smrtelné hrátky s „káčou“ a „kántrbaklažánem“ (zajímavou alternativou je proti modré obecně Vexing Shusher). :) Hrob už ani zmiňovat nemusím.
ROZŠÍŘENÍ:
R/G Tarmoslight – Přidáte Goyfa, Kird Ape, Krosan Grip – nejlepší blesky zůstanou a balíku nedojde dech. „Tlačák“ jak má být.
R/G/W Zoo – Vlastníte-li tarmoslight, přidejte bílou na Qasali Pridemage, Wild Nacatl a Path to Exile a máte jeden z nejlepších decků současné legačky. Viz úspěchy: http://www.deckcheck.net/list.php?type=Zoo&format=Legacy
Dragon Stompy | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Ancient Tomb 4 City of Traitors 11 Mountain 4 Gathan Raiders 4 Magus of the Moon 4 Simian Spirit Guide 2 Taurean Mauler 3 Arc-Slogger 4 Rakdos Pit Dragon 2 Blood Moon 4 Chrome Mox 4 Seething Song 3 Trinisphere 3 Umezawa’s Jitte 4 Chalice of the Void | 1 Blood Moon 2 Ingot Chewer 3 Pyrokinesis 2 Powder Keg 2 Tormod’s Crypt 2 Red Elemental Blast 1 Pyroblast |
Dragon stompy
Dragon stompy = simply clever (nebo cleaver?). Stompy balíčky jsem popsal v úvodu, tak se zde moc rozepisovat nebudu. Nejsilnější zbraní červených stompů je Blood Moon (v některých verzích hraný dokonce 8x), Trinisphere nebo Chalice do prvního kola. Když žádná z podpásovek nedorazí, můžete hru začít přinejhorším s pořádným pašíkem a Jitte. Rychlost v podobě manové akcelerace vykupujete drsnou karetní nevýhodou (Mox, Spirit Guide, Seething Song). I s tím balík počítá a z brzkého odsunu karet dělají hellbentoví Gathan Raiders a Rakdos Pit Dragon svojí přednost. Když se vše hezky sejde, jsou dragon stompy opravdu brutální – Blood moon na nožičkách, Dragon, Jitte – bum bang a je konec! Balíček je ale značně nekonzistentní a jeho přímočarý a bezhlavý styl často narazí na jedny Swordy, Daze nebo Forsáž a z bláta už se nevyhrabe. Přes to přeze všechno ta potenciální síla, kterou dračí stompy mají, stojí za vyzkoušení.
ROZŠÍŘENÍ: Stompy jsou typickým balíkem soustředícím se jen na jedinou barvu, proto jakékoliv „dobarvování“ netřeba. Berte draky takové jací jsou, nebo nechte být :)
První tři barvy máme tedy za sebou. Snažil jsem se potcivě vybrat to nejznámější nebo nezajímavější, co pro legacy toto spektrum může nabídnout. Pokud jsem na nějaký důležitý balík zapomněl, nebo deck-list, o kterém píši je naprosto zcestný a vy máte lepší návrhy – neváhejte napsat do kometářů. Smyslem článku je ukázat možnosti a inspirovat potencionální jedenapůlkové hráče do začátku.
Příště se podíváme na zoubek zelené, multicolor (bez drahých duálů) a barvě, která všude procpává naprostou plívu. Pětimanové kouzlo, se kterým ještě ztratíte život a kartu? Pche.. to by snad hrál jedině nějaký pomatený komiksový superhrdina :)
Děkuji za pozornost, ohlasy a podněty (pro úspěch článek opět doplňuji alterovanými kartami různých autorů – enjoy).
Tonda „PointDexter“ Frič
PS: Jako minule přináším zas jeden „úchylnější“ balíček. V našem legačkovém pokračování rozebíráme možnosti jednobarevných balíčků. Je možné i tuto hranici překročit? Myslím teď směrem k zápornému znaménku? Ano, odbanováním Metalworkera vyvstává otázka, neobejdeme se dočitsta bez barev?
Artefact Stax | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Wasteland 4 Mishra’s Factory 4 Mutavault 2 Horizon Canopy 4 Ancient Tomb 4 City of Traitors 2 Ghost Quarter 4 Crucible of Worlds 3 Tangle Wire 3 Smokestack 4 Metalworker 3 Staff of Domination 1 Karn, Silver Golem 4 Mox Diamond 3 Trinisphere 4 Chalice of the Void 4 Ensnaring Bridge 3 Powder Keg | 4 Masticore 1 Trinisphere 1 Staff of Domination 4 Relic of Progenitus 3 Tormod’s Crypt 1 Defense Grid 1 Powder Keg |
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.