Články
Jak na legacy?
JAK NA LEGACY?
Chceš si zahrát s již „legendárními“ kartami? Chceš prozkoumat nejpestřejší formát Magicu lépe než jen přes internet? A co na vlastní kůži poznat pocit z prvního vyhraného duálu?
... ale nevíš jak začít, abys nemusel vyloupit banku? Čti a uvidíš sám...
Chceš si zahrát s již „legendárními“ kartami? Chceš prozkoumat nejpestřejší formát Magicu lépe než jen přes internet? A co na vlastní kůži poznat pocit z prvního vyhraného duálu?
... ale nevíš jak začít, abys nemusel vyloupit banku? Čti a uvidíš sám...
Na úvod musím podotknout, že tu rozhodně nechci psát, jak moc fajn legacy je. Že je to tak rozmanitý formát, kde na úspěch má reálnou šanci několikanásobek typů balíčku, než třeba na dvojce či extendu. Že není tak rychlý a přecpaný kombo decky, jak by se podle karetních možností mohlo zdát. Ne, budu psát o tom, že se není čeho bát, LEGACY NENÍ JEN O PENĚZÍCH!
Předem se omlouvám zkušenějším hráčům, že jim tento článek nejspíš nepřinese kýžené informace, ale účel je trošku jiný. Chtěl bych spíš dodat odvahu těm, které Legacy sice láká, ale mají představu, že po „jedenapůlkových“ kolbištích pobíhají jen tisíci koruny na nožičkách, a tak to raději ani nezkusí.
Hlavní finančním problém legačky je vícebarva. Ono na úvod vysolit hezkých pár tisíc, abyste měli jen země, je spolehlivý zabiják většiny tužeb na stavbu balíčku. Tahle deprimující skutečnost přesně odrazovala i mne, když jsem se na pole nejhezčího formátu chtěl vydat. Než se tedy dostaneme k možnostem „Jak na legacy“, popíšu vám, za jaký konec jsem to vzal já. A ono to vyšlo!
Asi před rokem a půl mě přestal bavit extended a byl jsem pevně odhodlán, že pokořím legacy! Začal jsem pátrat a vyzvídat, jaký balík by byl pro mou hráčskou duši, ale také peněženku nejoptimálnější. Vzal jsem to čistě pragmaticky. Duály a fetchky nemám (byl jsem dost čerstvý navrátilec k magicu, takže jsem nevlastnil téměř nic), takže hledám jednobarevný balíček, který bych případně do budoucna mohl „upgradovat“ o nějakou další barvu k větší dokonalosti. Díky vzájemným sympatiím volba padla na balíček zvaný Suicide black či mono black aggro.
Black Suicide | *** |
Main Deck | Sideboard |
17 Swamp 4 Wasteland 4 Dark Confidant 4 Hypnotic Specter 4 Nantuko Shade 3 Withered Wretch 3 Carnophage 4 Dark Ritual 2 Diabolic Edict 1 Duress 4 Hymn to Tourach 4 Thoughtseize 3 Umezawa’s Jitte 3 Smother | 2 Duress 1 Smother 3 Extirpate 4 Engineered Plague 3 Pithing Needle 2 Perish |
Balík zřejmě moc popisovat nemusím – díky discardu si čistí cestu pro malé potvůrky s klíčovou Jittou. Ač se možná na první pohled nezdá, na pole plné goyfů, tresholdů, loamů a dreadgů je skvělou volbou Wretch. Nejlepší kartou balíčku je pro svojí obrovskou výhodu v tempu Dark Ritual. Pokud by někdo hledal inspiraci právě v černém aggru, tak musím podotknout, že dnes bych ho hrál nejspíš malinko jinak. Minimálně Tombstalker a nový Gatekeeper of Malakir by stáli za zvážení.
Zpět ale k mému příběhu o vývoji balíčku. Po prvních krůčcích na tenkém jedenapůlkovém ledu se začaly dostavovat úspěchy. Pár vyhraných duálů a jediná remíza, která mě dělila od top8 na velké legacy na GP Vídeň mě mile překvapily a vlily mi optimismus do žil, že prosadit se na legačce s levným balíkem zkrátka jde.
Nicméně s počtem odehraných turnajů se začaly projevovat i nedostatky celočerného Suicidu. A to především neschopnost zbavit se zahraného enchantmentu či artefaktu. Ku příkladu enchantresska, Counterbalance + Top či Chalice of the Void za 1 a následně za 2 byly pro černou neřešitelný problém. Okamžik na posilu pro můj balíček v podobě další barvy byla tu. Po chvilce váhání nad „Pikulou“ (černo-bílé aggro s Vindikacemi a Swords to Plowshares) zvítězila zelená s lákadly typu Krosan Grip, Pernicous Deed a nečekaně i největší celebrita mezi magicovou faunou – goyf. Úplně se mi nezamlouvala klasická koncepce agresivní Evy Green (jako například zde: http://www.deckcheck.net/deck.php?id=27258 ), tak spatřila světlo světa o fous pomalejší, zato univerzálnější, verze.
Eva Pernicous | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Bayou 3 Polluted Delta 3 Bloodstained Mire 4 Wasteland 8 Swamp 3 Tombstalker 4 Tarmogoyf 4 Dark Confidant 3 Nantuko Shade 4 Thoughtseize 3 Sensei’s Divining Top 3 Smother 3 Pernicious Deed 2 Duress 4 Dark Ritual 4 Hymn to Tourach 1 Umezawa’s Jitte | 1 Pernicious Deed 1 Umezawa’s Jitte 3 Krosan Grip 3 Extirpate 3 Choke 4 Engineered Plague |
Se zelenou balík získal kýžené ničení problematických permanentů, ale i útočnou sílu díky Tarmogoyfovi. Sensei's Divining Top spolu s fetchkami přinesl větší konzistenci a prolomil obavy z vražedné kombinace Confidanta a Tombstalkera – úžasného letce, který na legacy umírá v podstatě jen na Swordy, o něž se leckdy postará dobře mířený discard (A možnost zahrát Stalkera v prvním kole – fetchka, rituál, duress, rituál, stalker – je jen jako třešnička na dortu). Kvůli „perníku“ a nedostatku místa je v decklistu Jitte jen jednou a úplně jsem eliminoval občas hranou Hypnotic Spectru, která je bez rituálu zoufale pomalá. S balíkem jsem do dnes spokojen a dovedl mě k nejednomu turnajovému úspěchu.
Po prvním vyhraném Scrublandu mě ale nahlodala myšlenka, že proces „tuningu“ není u konce. Proč nevylepšit slabinu v cíleném zabíjení zosobněném pouze v neuniverzálním Smotheru, dostat přístup k lepšímu sideboardu a k Vindikacím? Navíc mou myšlenku podpořil i Brian Kowal, který se právě s takovým černo-zeleno-bílím balíkem umístil na pátem místě na GP Chicago.
Dead Eva | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Bayou 4 Scrubland 4 Bloodstained Mire 4 Windswept Heath 1 Plains 1 Swamp 4 Wasteland 4 Dark Confidant 4 Tarmogoyf 3 Tombstalker 4 Tidehollow Sculler 4 Thoughtseize 4 Hymn to Tourach 4 Dark Ritual 4 Vindicate 4 Swords to Plowshares 3 Sensei’s Divining Top | 4 Engineered Plague 4 Duress 3 Extirpate 4 Pernicious Deed |
Oproti Kowalově verzi jsem do svých řad povolal Tidehollow Scullery, namísto chatrných Mesmeric Fiendů. Výhody předčily zápory a výměnu 1/1 horrora s možností hrát přes rituál, za barevnou artefaktovou 2/2 jsem uskutečnil hlavně kvůli, u nás rozšířeným, goblinům (Lackeye si dá Sculler k svačině a i s rozjetým Piledriverem se popere statečně). Tak, a skutečný kompetetivní balíček je na světě.
Tímhle příběhem jsem chtěl naznačit, že nic není nemožné. Bez nějakých výrazných finančních prostředků jsem celkem nenásilně pozvolna a po troškách vylepšoval jednobarevné aggro až do podoby decku, se kterým je možné uspět i na GP. Dokáže to každý, stačí chtít a nebát se úvodních kolísajících výsledků.
Jak tedy na to? Nejlepší je asi začít stavět na vaší karetní zásobě z jiných formátů. Taková fritka, affinita či dreadge vyžaduje do své eternální podoby jen pár kosmetických úprav a sem tam se na nějakém menším turnaji prosadí extendový či dokonce dvojkový balík.
Jste-li nuceni začít od píky, i na příkladu mého příběhu doporučuji zvolit jednobarevný deck – hlavně kvůli již zmiňovaným strašákům: fetchkám a dual landům (nestrachujte se hrát, když pro začátek v balíčku nemáte dostatek starých duálů – většinu času pro ně stejně fetchkujete, tak stačí jedna půjčená Taiga a když vám přijde na ruku Stomping Ground, tak 2 damage váš r/g „tlačák“ jistě rozdýchá). Ne každý mono-color dává prostor na úpravy o další barvu, ale přinese vám lepší orientaci na jedenapůlkových bojištích a třeba i pár vyhraných duálů do začátku něčeho sofistikovanějšího. A proč tedy rovnou ze své slabiny neudělat přednost. Jednobarva hraje hlavně základní země, takže použití podpásovek jako Blood Moon, Back to Basic, Wasteland či Price of Progress je na snadě.
Hlavní je chtít, nebát se a hrát. Občas totiž třeba z extendu dobře nahraná affinita přinese lepší výsledky, než rozpačité tápání se sice perfektním půjčeným 4c landstillem, který je ale na hraní o dost náročnější také kvůli nutné znalosti fieldu a konstrukce ostatních decků. Netvrdím, že dobrý hráč s dobrým balíkem neuhraje dobrý výsledek, ale pro účely začínajícího legačkového harcovníka bych zvolil jednodušší aggro / aggro-conrol s jasným způsobem hraní. Abych nemluvil pouze do větru, předkládám poměrně úspěšnou konstrukci právě „strojů“.
Affinity | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Ancient Den 4 Vault of Whispers 4 Seat of the Synod 4 Darksteel Citadel 2 Blinkmoth Nexus 4 Frogmite 4 Disciple of the Vault 4 Ornithopter 4 Arcbound Ravager 3 Myr Enforcer 4 Arcbound Worker 3 Master of Etherium 2 Atog 2 Fling 4 Thoughtcast 4 Cranial Plating 4 Springleaf Drum | 3 Echoing Truth 4 Ethersworn Canonist 4 Relic of Progenitus 2 Disenchant 2 Spell Snare |
Světe div se, ale jediný pořádný rozdíl oproti extendu je přítomnost Disciple of the Vault. Tento nenápadný panáček je pro svou ultimátní schopnost povolen poze na eternal formátech ne náhodou. Když začne dirigovat hru spolu s Ravagerem, potřebujete k vítězství skoro poloviční úsilí. Jsou-li na stole dva, soupeři začíná již znateleně téci do bot. Navíc discipl je 1/1, může ve volném prostoru útočit, dávat manu přes „buben“ či v případě douze chump-blockovat soupeřova Lackeye a podobně. Druhou a poslední změnou je Fling, který po vydání Soul's Fire už není tak převratnou novinkou. Na rychlém formátu plném Wastelandů bych Fling přeci jen zařadil pro jeho dvoumanový casting cost. Sideboard je třeba doladit na místní field, ale je připraven na combo, hrobolezce i nepříjemné hromadné ničení. Controly by affinita měl přetlačit díky plátům a spoustě potvor, a zoo? Už jste někdy slyšeli větu, že stroje jsou vždycky lepší než zvířata? :)
Affina rozhodně není tier 1 deck, ale k pár vyhraným turnajům už své piloty nekompromisně donesla. Je to mocná zbraň, která dokáže porazit cokoliv, ale též zoufale prohrát díky jediné sideboardovce. A je to příklad, jak můžete sáhnout do šuplíku na zaprášený balíček, přidat do něj 4 karty a ještě dnes vyrazit na turnaj, kde se nevyhrávají nějaké nejisté boostery, ale karty, které mají skutečnou hodnotu. Pro úplnost více decklistů affinity zde: http://www.deckcheck.net/list.php?type=Affinity
Díky mému příběhu o legačkovém chudáku, co ke štěstí přišel, se krátí prostor i čas pro článek určený. Doufám, že jsem vám, stále ještě váhajcícím, naznačil cestu, která vede ke krásné a tajemné truhle s názvem legacy. Pár nahodilých příkladů snad reflektuje, že eternal není jen o pětimístných sumách nutných investic. A příště si už posvítíme na konkrétní možnosti, co nám legacy přináší i bez škrabošky, revolveru a adresy nebližší spořitelny. Mluvím především o mono-color počinech, protože každá barva skýtá hned několik decků, které se dají bez uzardění vzít na turnaj! „Multikulturní“ jedinci nemusí mít obavu, že se nemrkneme i na vícebarevné balíky bez duálů.
Děkuji všem za přečtení a omlouvám se za chyby ať už faktické, gramatické či stylistické. Inu je to moje první dílo zde, snad ne poslední. Tak buďte prosím shovívaví a jakoukoliv konstruktivní kritiku pište do komentářů
Tonda Frič na CMUSu PointDexter
PS: Jak jsem psal o největším strašáku – fetchkách a duálech – mám tu pro opravdové „terrafobiky“ :) jednu chuťovku. Verzi balíčku využívajícím storm a Goblin Charbelcher, který hraje zemi pouze jedinou! Ne, není to recese, belcher dokáže zabít v prvním kole!
1 Land Belcher | *** |
Main Deck | Sideboard |
1 Taiga 4 Simian Spirit Guide 4 Street Wraith 4 Elvish Spirit Guide 4 Tinder Wall 4 Desperate Ritual 4 Seething Song 4 Burning Wish 3 Empty the Warrens 4 Land Grant 4 Rite of Flame 4 Chrome Mox 4 Goblin Charbelcher 4 Lion’s Eye Diamond 4 Lotus Petal 4 Manamorphose | 1 Empty the Warrens 4 Pyroblast 1 Cave-In 1 Shattering Spree 1 Diminishing Returns 1 Hull Breach 1 Pyroclasm 1 Reverent Silence 1 Tendrils of Agony 3 Blood Moon |
PPS: A Taiga se zde skutečně dá bez problémů nahradit slabším bráškou z Guildpactu.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.