Hodně pěkný článek! (Který jsem určitě už četl, ale tohle nikdy neomrzí :-))
Když vidím ty odkazy dole, tak si říkám: Nešlo by postupně zmapovat všech 30 let českého/československého Magicu?
0 hlasů
Karty Magic the Gathering v letech 1994-1997. Jak se hrály MTG karty v devadesátkách? Jak to vypadalo na turnajích? Co si dneš už nedokážeme představit a co naopak zůstalo stejné? Dozvíte se v článku.
Článek původně vyšel před mnoha lety. Připomínáme jej jako zajímavost pro ty, kteří jej nečetli, nebo jen chtějí zavzpomínat na začátky karetní hry Magic the Gathering v České republice.
MtG do roku 1997
Divoká doba
Tak je jasné, že počátky byly divoké. Hra bez obalu s revised duallandami po hospodách. Výměny karet připomínající spíše loupež než korektní transakci. Neznalost pravidel. Neinformovanost. Velká euforie. Byly to začátky nejenom MtG, ale obecně sběratelských karetních her vůbec.
Každý kdo začínal se tehdy dopustil mnoha pochybení při výkladu pravidel. Bylo málo zasvěcených, kteří by chyby opravovali. Nebylo žádnou zvláštností, že Black Knight přežil Wrath of God, Fireball a Disintegrate se nemohl hrát do hráčů, protože to by bylo příliš silné. Swords to Plowshers removovaly creaturu po zbytek turnaje, pumpovací efekty setrvávaly do konce hry ... atd.
Tehdejší pravidla skýtala mnoho odlišností od těch dnešních, ať už to byla existence interruptů (dnešním jazykem laicky řečeno interrupty jsou split secondová kouzla na která lze reagovat pouze split secondovými kouzly) nebo to bylo jiné členění combatu, kde ve fázi damage prevention se již nemohly hrát jiné efekty než interrupty. (fuj tajbl)
V neposlední řadě to bylo pravidlo, že počet životů u hráče se checkoval na konci fáze a bylo proto možné, dostat se třeba pomocí City of Brass na nula životů nebo do záporu a díky zahranému kouzlu se dostat opět do kladných čísel a přežít.
Obr: Tehdejší TOP 10 z časopisu Legenda.
Co ale bylo pro hru do konce roku 1996 naprosto typické byla absence solidního míchání. Dnes již tradiční míchání na hromádky se objevilo teprve s návratem hráčů z MS 1996. Do té doby byl Dark Rituál přilepený k Hypnotic Spectře nebo k Necropotenci a počet zemí v decku byl nižší než bylo ve skutečnosti třeba.
Adrenalinovým bonusem byla hra o ante (každý hráč vsadil náhodně jednu kartu z balíčku a když prohrál hru tak prohrál i kartu), která by se i dnes někdy hodila, aby si hráči lépe rozmysleli zda na turnaj vzít levnou monogreen mašinu nebo 12 Ravnica duálů + dalších 30 rerů ze 36 nonlandů. Samozřejmě pak se ale turnaje těžko hrají, když při každé kontrole decklistu musíte ještě kontrolovat co hráč někde prohrál, případně vyhrál … :-)
Ještě několik dnes už perliček:
- hráč, který začínal si i lízal 8. kartu
- vyložit kartu před zatapováním many byl přestupek
- na turnajích jste nadraftovali a mohli klidně hrát s někým jiným, než od svého stolu
- v TOP 8 velkých turnajů se neukazovali decklisty
… a určitě mě pamětníci doplní o mnoho dalších „specialit“
Organizované hraní
Ruční losování na turnajích prováděné někdy i samotnými hráči nebudilo přílišnou důvěru a to i přesto, že někteří losující byly o moc lepší než první programy, které zajišťovaly „patřičný“ servis a nezávislost.
Soupis decklistů byl zbytečností, což ovšem vedlo k poněkud divokým situacím. Přeci jen, když seslal G/W (Ernhamgeddon) proti WW červené sorcery Anarchy (RR2 – Destroy all white pernaments) přes obětovávací zídku Tinder Wall (0/3 za G – za sacnutí dej RR do mana poolu) ... “pro jistotu” hned v první hře, aby se to nekazilo, tak vše začalo směrovat k pravidelným decklistům.
Obr: Úryvek reportáže z Mistroství ČR a SR z časopisu Legenda
Nejzásadnější rozdíl oproti současnosti byla absence dostupného internetu a dobrých webových stránek o MtG. Inspiraci hledali hráči v časopisech a hlavně se snažili sami tvořit, což samozřejmě pestrosti hry přidalo.
Hrací místa
Myslím, že hospody byly nejčastějším hracím místem obecně. V Praze se vyprofilovala hlavním hracím místem Najáda. Což byl klub asi 3 zastávky tramvají od Florence. Zaměřením čajovna, ale Melda by tam jistě ke své spokojenosti sehnal i jiné sypání než Earl Grey. V Najádě proběhl zřejmě i první draft v Čechách. Královsky jsme se bavili i proto, že se hrálo o ante. Přeci jen hra, kde vsadíte Mahammoti Djinna a tudíž je i mj. nepoměrně těžší vyhrát má úplně jiný šmrnc než když se o nic nehraje. Poté co jsem někde prohrál Serrated Arrows mě to už bavilo míň … J. Najáda nejprve vyhradila hráčům horní patro čajovny, ale pak byla zřízena ve sklepení i samostatná místnost.
Shánění karet
Tak výměny byly mimořádně dobrodružnou záležitostí. Ne že by snad dnes někdy nebyly, ale přeci jen ceníky, internet a dobré obchody s kusovkami dokážou zabranit mnoha divočinám. Z těch opravdu vypečených výměn si pamatuju Wrath of God za GiantGrowth (kdo by ničil všechny creatury … vždyť to ničí i vlastní). Podobně tak Armageddon za Circle of protection Artifacts (kdy ten co “pouštěl” Circle musel dle nějakého nesmyslného ceníku ještě něco přihodit, aby se to “cenou dorovnalo” … a samozřejmě legendární výměnu 2 za 1, kdy Taiga byla směněna zcela nevýhodně za 1 forest + 1 mountain, což jak jistě uznáte je naprosto nevýhodná sváča.
Mezi známé události té doby patří take nákup velkého množství karet (i starších než u nás vydávaných revised) v zahraničí, které se ukázaly později jako falešné. Dodnes možná jsou ozdobou některých alb, nebo jednokarťáků.
Balíčky
Deckům v roce
Obr. Rubrika Komba smrti za časopisu Legenda
Balíčkem který bych ještě měl zmínit byla určitě Stáze, kterou v dalších letech již základní edice nenabídly a bylo by škoda ji nevzpomenout. A určitě take stojí za zmínku Squandered Resources + Cadaverous Bloom. Z těch základních to byl určitě Ernhamgedon nebo MaroGedon, U/W counterpost, zelená mašina, fritka, Winter Orb lock. Nechci se rozepisovat o přesné chronologii balíčků (příliš nízký honorář ... J ), ale je jasné, že vydání edice Alliance bylo zásadním krokem a Visions se také povedly.
Turnaje a úspěchy Českého Magicu ve světě
Na domácí scéně se postupně rozjížděly různé turnaje o jejichž organizaci píšu o něco výše. První mistrovství republiky bylo v roce
První mistrovství světa se koná v roce 1994 (finále ve formátu I, ale nezapomeňte, že to byl jenom zlomek dnešních karet, takže jste si z Lotusů a Moxů nemohli vyčarovat tak úplně všechno co dnes …). Další mistrovství světa v roce 1995 se neslo tuším ve znamení Land Taxu a bylo již s českou účastí, která ale nezanechala vážných stop na výsledkové listině. V roce 1996 na MS udělali Češi díru do světa svým 2. místem v týmech a 3 místy v TOP32. Jedná se o nejlepší týmové umístění České Republiky v historii. Za Českou republiku hráli tehdy 4 hráči z pražského klubu Najáda a nechci nijak budit nemístné centristické vášně, nicméně skutečnost, že to bylo právě z jednoho klubu hrála při dobrém výsledku bezesporu roli. Rok 1997 přinesl našim barvám radosti určitě nejvíce. Nejprve Ivan Stanov obsadil fantastické 2. místo na PT v New Yorku. Ostatně na tomhle PT hrálo 8 !! Čechů. Z nichž kromě Ivana další 2 skončili v TOP
Obr: Ondřej Baudyš na mistrovství světa, foto převzato z časopisu Legenda
Často jsem musel za ta léta odpovídat lidem na otázku, proč tehdy šlo uspět a dnes to jde o něco až o hodně hůř. Nechci snižovat výjimečnost Jakuba ani Ivana, jejichž talent je nesporný a kdo ho nedocenil, tak ten hře vůbec nerozuměl, ale poměr k úspěchu jaký potřebujete dnes, opravdu méně závisí na talentu. Zázemí ze kterého přicházíte je pro Váš úspěch dnes daleko důležitější. Informace, které sdílíte s ostatními skupinami elitních hráčů Vás kladou v profesionálním měřítku daleko před ostatní „amatérské“ skvělé hráče. A to už vůbec nehovořím o skutečnosti, že PT a MS dnes hraje dvakrát více lidí a na MS bylo z asijských zemí cca 10 hráčů a spíše na chvostu a dnes jich je tam
Přemýšlel jsem zda mám alespoň na závěr vyjmenovat „piloty“ tehdejší doby. Osoby, které svými schopnostmi nebo entuziasmem výrazně pozitivně ovlivnily vývoj na počátku MtG u nás nebo i ve světě. Připadal bych si ale jak Josef Somr, který ve 4. díle basníků vzpomíná nedožitých sokolů. Opravdu bych nerad někoho opomenul.
Děkuji jim všem za skvělé chvíle a Vám za dočtení.
Ondřej Baudyš
Pokud by Vás zajímal pohled i na období následujících let, podívejte se některý z následujících článků:
Chainer
27.07.2022 22:22
Hodně pěkný článek! (Který jsem určitě už četl, ale tohle nikdy neomrzí :-))
Když vidím ty odkazy dole, tak si říkám: Nešlo by postupně zmapovat všech 30 let českého/československého Magicu?
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|