Články
Legacy - rozbor MBA
Ahoj!
Vítám vás u druhého článku o jedenapůlce. Minulý měl poměrně příznivou odezvu (díky!), tak se snad podobné dočká i ten dnešní. Mohlo by tomu napomoct i to, že téma jste si zvolili sami.
Ano, ano. Součástí minulého článku byla anketa - dnes bude zase - a musím přiznat, že mě její výsledek potěšil. Vzhledem k tomu, že „agro" je moje nejoblíbenější generální strategie, tak mám samozřejmě radost, že se mi bude dnešní článek psát sám. A když navíc tvrdím, že Legacy je mj. definovaná důrazem na creature combat, tak je jistě signifikantní začít rozbory balíčků nějakým tím „potvorákem". A jaký jsem nakonec vybral? MBA, neboli Suicide, příp. Černé knechty. Je to úspěšný a dostatečně silný balíček, často hraný a poměrně laciný.
Historie
MBA je jeden za prapůvodních, archetypálních balíčků, jejichž kořeny sahají hluboko do historie Magiku. Dvě nejskvělejší období teď ve stručnosti zmíním.
První bylo tzv. „Necrosummer", jak se někdy přezdívá létu roku 1996, kdy agresivní celočerný balík dominoval hernímu poli. (Nutno zmínit, že balíček samozřejmě nevznikl 22. června 1996 a různé jeho verze by se daly vysledovat ještě hlouběji do minulosti, přinejmenším do doby vydání Fallen Empires a především Ice Age.) Páteř balíčku tvořila zdánlivě nekonečná záplava laciných černých knechtů a samozřejmě Hypnotičky. K narušování oponentova herního plánu sloužil discard a ničení zemí. Pokud se hra protáhla, nastupoval nějaký velký finišer, obvykle Animate Dead, Sengir Vampire nebo Ihsan´s Shade, případně velký Drain Life podpořený Lake of the Dead. Nejzásadnější karta v balíčku byla ale bezkonkurenčně Necropotence, která taky balíčku dala jméno. Není zde místo pro vyčerpávající popis toho, jak neskutečně silná tahle karta byla. Snad jen postačí, když uvedu, že Necropotenci si dnes zahrajete pouze na Vintage... a i tam je restriktovaná. Víte co? Dejte si čtyři kopie Nekry do balíku, přidejte Ivory Tower a uvidíte sami..
Druhé úspěšné období přišlo v době Tempest bloku. (Balíček tehdy z dost jednoznačného důvodu dostal svoje dnešní jméno, Suicide.) Vyrojily se tehdy hordy laciných zombií (Sarcomancy, Carnophage), kýbl rytířů se shadow, Culling the Week a především - Hatred. To byla karta, která vyhrávala hry; často i tím, že nepřišla. Nedávno jsem na toto téma slyšel moc hezké vyjádření, které mi ulpělo v paměti:
„To bylo lehký. Tapneš ty dva kousky, cos dal v prnim kole. Nic? Tak za čtverec... Blesk? Tak Hatred... Dík za hru, máš to dobrý."
Poměrně pěkné čtení na téma Nenávisti najdete také na adrese:
http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/feature/23
Tak, to byl takový výlet do minulosti, snad nás moc nezdržel. Teď už se budeme věnovat moderní Legacy a černým koňům, které na ní můžeme potkat.
Než začnu se samotným rozborem, tak bych chtěl ještě zmínit, jak vznikal. Prozkoumal jsem různé verze balíčku, které se umístily na velkých turnajích. Na webových fórech jsem sledoval diskuse a brainstorming ke starým i nejnovějším verzím MBA. V neposlední řadě jsem se svým testovacím partnerem odehrál mnoho her a také jsem využil jsem jeho zkušeností, které s MBA nasbíral během turnajového i mimoturnajového hraní. Během testování a následných rozborů mi byl velmi nápomocný, a upozornil mě na některé méně známé aspekty tohoto balíčku. Zároveň je to moc příjemný společník.
Chtěl bych tímto moc poděkovat Tondovi Fričovi. Dal mi dobrou školu.
Tak a ještě poslední, ale opravdu poslední odbočka před rozborem. Je mým cílem představovat úspěšné a zajímavé jedenapůlkové balíky. S důrazem na slovo „jedenapůlkové". Když už si vybírám monoblack agro, tak bych samozřejmě mohl zvolit balíček, který jednak mnohem víc využívá „brokeness" formátu Legacy a také zároveň mnohem lépe „metagamuje". Je to Demon Stompy. Bohužel jde ale o balík složitější na hraní a také má mnohem „nezřetelnější kontury", takže začátečníci, resp. ti, kdo se tolik nezajímají o Legacy, by asi jeho kouzlo neocenili. Ale pro zájemce o poněkud odlišný pohled na MBA přikládám tuto linku:
http://www.mtgthesource.com/forums/showthread.php?p=198724#post198724
Tak! Úvod máme konečně za sebou, teď se koukneme na kartičky. Nejdřív je pěkně rozdělím podle typu, ceny a funkce, pak přidám pár zajímavých alternativ a nakonec se pokusím splácat nějaký životaschopný decklist.
Použité ingredience
Základem agresivních balíčků jsou potvory, tak začněme s nimi:
První na řadě jsou bytosti, kterými budete udělovat damage a které nemají žádnou speciální funkci, kromě toho, že jsou buď manově nenáročné, nebo umí růst.
Sarcomancy + Carnophage. Tyhle zombie se většinou hrají v páru. Jednak jsou to nejlepší černé bytosti za „jednu lebku" a navíc mají poměrně očividnou synergii. Občas bývá trochu nepříjemné, že odstraněním žetonu Sarcomancy se nezbavíte problémů se Sarcomancy.
Barrow Ghoul, Drekavac, Rotting Giant, Wretched Anurid. Někdy se hrají, tak je zmíním. Vy je nehrajte a ani se o nich nezmiňujte. A pokud už je budete hrát, tak doufám, že hned jak přes Dark Ritual položíte Anurida, tak vám Duress na oponentovu ruku ukáže čtyři Rite of Flame a dvoje Empty the Warens...
Nantuko Shade. MBA má poměrně bohatou historii „foukacích" bytostí a tohle je asi nejlepší z nich. I přes jeho poměrně zřejmý nedostatek (pro+eva=0), je pořád sto... nebo aspoň dvojnásobně lepší než Order of EH nebo Knight of Stromgald. Nanukem budete porážet soupeře. Dokáže tlačit už od počátku (narozdíl od Frozen Shada, který se občas hrával v původní Nekře). Zároveň se s ním skvěle trikuje, protože oponent nikdy neví, kolik Dark Ritualů máte v ruce. Je to taky poměrně jednoznačný způsob, jak využít svou volnou manu, když vám chybějí cíle pro Hymny a Sinkholy. V pokročilé fázi hry je to neuvěřitelný zabiják, který často dokáže zvítězit jedním dvěma útoky. Navíc je to taky jedna z mála potvor, která se bez obavy postaví do cesty Tarmogoyfovi a vzhledem k tomu, že Goyf se stal měřítkem silné bytosti a hraje se všude kromě Solidarity, tak Nantuko Shade je jasný „no-brainers auto-include as an 4-of", když dovolíte citaci.
Následuje několik potvor s bílou protekcí. Platí pro ně několik následujících zásad - unikají Swords to Plowshares, přeperou Silver Knighta, nezajímá je Serra Avenger či Mystic Enforcer a mohu blokovat Loxodon Hierarcha s prstem v nose.
Stromgald Crusader. Skutečně? Ano. A klidně i původní Order of EH nebo Knight of Stromgald, ale Crusader má oproti nim obrovskou výhodu - létání namísto prvního úderu. Je sice moc hezké, že s prvním úderem můžete blokovat bez obav hordy Piledriverů, Mongoos a kdoví čeho ještě, ale stejně dobře mohou tyhle pozemní hordy donekonečna chumpovat vašeho skvělého knechta. Ne tak Stromgald Crusadera, který je přeletí. Ale žádný oheň to popravdě řečeno není a pokud už se hraje, tak spíš jako „nanuk pro chudý", případně „nanuk 5-8".
Black Knight. Stejně jako výše zmiňovaní „foukači", i on se umí vyhnout namáhavým polním pracem. Že je dobrý s Jittou, to asi nemusím příliš rozebírat, snad jen dodám, že se často, ne-li dokonce výhradně hraje společně s Cursed Scrollem.
Hand of Cruelty. Má bushido a hezký obrázek.
Následují utilitární potvory, čili ty, které hrajeme pro jejich nějakou podpůrnou vlastnost. První a nejdůležitější z nich je...
...Dark Confidant. Sice to není Necropotence na nožičkách, ale proti správnému oponentovi dokáže vygenerovat slušnou karetní výhodu a zároveň se ještě tapovat do útoku. Potíž s Bobem Maherem je v tom, že přitahuje pozornost jak málokterá jiná karta. Navíc má „dozadu" nejmenší možnou hodnotu, takže ho zabije i ošklivý pohled nebo hlasitější prd. A s tím tapováním do útoku to také není tak žhavé. Navíc mi poněkud uniká důvod, pro který bych v balíčku, který se snaží získat okamžitou převahu, měl hrát něco, co mi v dlouhodobém výhledu přinese karetní výhodu, nota bene nejistou. V nejnovějších buildech Boba často nahrazuje... ale k tomu se dostaneme.
Withered Wretch. Ten mě poněkud rozčiluje. Wretch ke totiž přesně z té sorty karet, které mi pro své evidentní rouhačství vadí a se kterými mi WotC neskutečně lezou na nervy. Zombie kněz! A k tomu ten flavor text. Pitomci... Z herního hlediska je ale „umírající nešťastník" výborný kousek, pokud ovšem natrefíte na správnou metagame. Ponižuje Tarmogoyfa a já opět zmíním, jak je důležité být na tuhle obludu co nejlépe připraven. Threshold nebo creaturegeddon si taky nemůže dovolit nechat Wretche příliš dlouho otravovat. Samosebou stěžuje práci balíkům závislým na hrobě a narozdíl od Krypty má p/t, takže ho klidně můžete hrát i maindeck - což často rozhodne první hru ve váš prospěch.
Evasivní bytosti:
Dauthi Horror/Slayer. Za dvě many dostanete potvory s obvyklými statistikami co se síly a odolnosti týká, zato ale v podstatě neblokovatelné. Nutno zmínit, že se k nim váže jedna nepříjemnost - občas vás bude dost mrzet, že nemůžete blokovat a když připočteme všechna zranění, která si s balíčkem sami nasekáte, tak vás pár neblokovaných útoků může snadno srazit do kolen. Já bych hrál buď dva na chuť, nebo osm až dvanáct, ale pak bych zase balíček stavěl trochu jinak...
Hypnotic Specter. Hypnotička je skutečný držák a úvod žabina-rituál-spektra je snad jedno z nejslavnějších magikových zahájení, srovnatelné s Traxlerovým protiútokem, když si vypomůžeme přirovnáním ze světa rozděleného na 64 políček. Stejně jako Confidant, je i Spektra neskutečný bleskosvod. Velice často se dokonce přistihnete, že hrajete nejdříve Spektru a teprve po následném fritu sešlete potvoru, na které vám opravdu sejde. Hypnotička má prostě na čele reflexní barvou namalovaný zaměřovací kříž a pro jistotu ještě kolem blikají diody. Spíš skončí v hrobě, než že by oponenta kousla, ale takhle se to brát nedá, to byste nemohli hrát nic. Navíc by pro vás neměl být problém si ohlídat, aby soupeř neměl v ruce nic, co by mohlo Spektru poškádlit.
Různé:
Phyrexian Negator. Hm. To je těžké. Tenhle chlapík vám vyhraje tolik her, kolik vám jich prohraje. Pokud bych chtěl na neznámé metagame hrát Negatora, tak bych jako kostru použil spíš Demon Stompy. Ono suicide sem, suicide tam, ale všeho s mírou. Ve světě, kde běhají 4/4 a 5/6 za dvě many není Negator nijak zvlášť dobrá volba. Pokud se ale vaše herní pole skládá převážně z kontrolnějších balíčků, nebo stormových komb (s výjimkou EtW), pak může být Negator ještě zajímavý.
Tombstalker. Tak, trochu jsme přeskočili, co? Ze tří man rovnou na osm, pěkně vysoko do vzduchu a navíc tam prý píšou 5/5 nebo co... Jestli vám to přijde jako divné spojení s Dark Confidantem, tak vás rovnou vyvedu z omylu. Tombstalker se hraje namísto Confidanta. Někteří hráči jsou totiž s Bobovým výkonem tak hrubě nespokojeni (nikdy neprojede, dolízne málo karet, moc kouše, umírá na Fandu, atd...), že se rozhodli nahradit Confidanta tímto obřím letcem. Pokud teď začnete zuřivě hájit Boba a zmiňovat jeho „neskutečnou karetní výhodu, vole!", tak vás znova upozorním - ta karta velice často neudělá nic, nic a lautr nic. Tombstalker (kromě toho, že ponižuje Goyfa a jak už jsem zmínil, to je prý moc dobré), je hrozba sám o sobě, nedá se sejmout bleskem, Smotherem nebo žetonem z Jitty. Směje se Counterbalanci a Engineered Explosives. A jeden jediný Dark Ritual vám umožní zahrát ho o čtyři kola rychleji. Když připočtu, že budete mít hrob plný použitého discardu, zabíjení a „eldéček", tak můžete Tombstalkera dát v druhém či třetím kole. Což je znatelně větší nářez, než doufat, že „možná... snad... pokud půjde vše dobře... tak v příštím upkeepu dolíznu." Jako obvykle - nejvíc záleží metagame a herním stylu.
Rád bych zdůraznil, že rozdělení bytostí podle funkce není nějaké dogma. Některé z nich volně přecházejí hranice mezi „druhy" a jsou obtížně zařaditelné, jiné zase hrají různé role v různých matchupech, nebo se dokonce jejich role mění v samotném průběhu hry. Příklad místo slibů:
Hypnotička začíná souboj většinou jako podpůrná potvora. (Jde nám o její schopnost odhazovat soupeři karty.) V okamžiku, kdy je soupeř bez nich, zajímá nás jediné - že má křídla.
Tolik k potvorám. Myslím, že to stačí a snad každý si dokáže sestavit nějakou svou hordu. Teď se budeme věnovat zbytku balíčku, zemím a non-creature kouzlům. Nebude to nic pro slabé povahy - hrajeme černou, že?
Země:
Swampy. Jo, hrajeme černou, tak je potřebujeme. Je velice příjemné, že se naše mana nekazí na barvu a díky nepřítomnosti feček jsme odolní vůči Stiflu. V buildech s Tombstalkerem občas můžeme pár feček vidět. Představují příjemné zrychlení pro velkého démona a pokud jsou v balíčku v rozumném množství, tzn. takovém, aby nám nevadil Stifle a Pithing Needle, tak jsou samozřejmě přínosem.
Wasteland. V optimálním případě probíhají naše úvodní kola jako sled masivního rušení v podobě zahazování karet a ničení zemí, samozřejmě těch oponentových. Wasteland je v tomhle velice nápomocná, protože ničí země za pouhé tapnutí, její efekt se obtížně ruší a zároveň ji v nezbytném případě můžeme použít jako zdroj many. Ničí sice jen non-basiky, ale snad nemusím příliš zdůrazňovat, jakou paseku to udělá s vícebarevnými balíčky.
Tuborg, Tomb of Yoghurt. No, někdy se hraje, někdy ne. Nedoporučuju víc než dva kousky. Udělá z Wastelandů bažiny, takže mohou dopovat Nantuka. Ve zcela bezvýznamném množství případů pomůže oponentovi k černé maně, od které by jinak byl odříznutý.
Kouzla:
Tak nejprve rušení. (Používám zde český ekvivalent anglického slova „disruption", kterým se obvykle na zahraničním webu označuje zahazování karet a ničení zemí. Přesnější překlad by zněl „přerušení" nebo „rozvrat", ale to je poněkud nevhodné, tak tedy „rušení". Nenechte se mýlit obvyklým užitím tohoto výrazu pro modré kántrování... princip je stejný, jen barevné provedení je jiné.) Tak tedy rušení, nebo-li to, čím soupeři bráníme ve hře. Začneme discardem:
Duress. Základní discard - za jednu manu jedna karta. Nutno též dodat: za málo peněz málo muziky. Duressem se nezbavíte bytostí a proto je vhodný spíš do soubojů s komby nebo kontroly. Proto si radši za stejnou manu pořídíme...
Cabal Therapy. Tady dost záleží na tom, jak máte balíček postavený, jak rozumíte poli a jestli máte dobrý odhad. Jinak se vám bude věčně stávat, že nebudete mít bytost na obětování do flashbacku, nebo budete jmenovat špatné karty. Na druhé straně Therapie umí vytvořit karetní výhodu a je to velice příjemný způsob, jak se zbavit otravné Carnophage nebo spíš Confidanta. Tady jsem hodně na vážkách a skutečně se neumím rozhodnout. Pro mluví to, že až na Therapii je balík poměrně autopilot. Proti mluví už zmiňované potíže s jejím účinným sesíláním.
Co se týká discardu, tak jedna karta získala v tomhle ohledu tak špatnou pověst, že byla dokonce omezena na Standardu. (Sice jen na dva měsíce a před x lety, ale myslete na to..) Pánové...:
Hymn to Tourach! Čtyři různé obrázky a tisíc způsobů týrání. Pro nejlepší efekt kombinujte s Dark Ritualem a Duressem. Netřepat, nemíchat, spotřebujte do konce main fáze. Nemám co bych dál napsal, Hymn to Tourach je prostě koncentrovaná buzerace. A to si pamatuju doby, kdy stávala 5 Kč a utírali jsme si s ní nosy. Dnes? Bažiny bych hrál jen kvůli Hymně...
Unmask. Tahle karta sice vytváří karetní nevýhodu, ale pro některou metagame se může hodit. Skvělým příkladem budiž MBA Billa Starka, který ho v naprosto extrémním prostředí loňského Grand Prix v Columbu dovedl ke třetímu místu:
http://www.deckcheck.net/deck.php?id=8384
http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/daily/bd281
U prvního odkazu věnujte určitě pozornost kolonce „Event information", v tom druhém se soustřeďte na Starkův popis toho, jak se na turnaj připravoval. (Dva odstavce začínající „I was prepared.")
Sinkhole.Teď půjdeme vyrušovat o kousek dál - do hájemství landestrukce. A hned s nejlepším kouskem. Sinkhole je tak zatraceně dobrá karta, že je její rarita až trapná. Taky je to pro jistotu nejdražší kartička z balíčku, trollandtoad.com prodává betovou za 35 USD. Resp. prodával by, kdyby nějakou měl na skladě. Sinkhole společně s Wastelandou je spolehlivý a hlavně rychlý způsob, jak zlikvidovat soupeřovu manu. V kombinaci s discardem se pak často stává, že po úvodních pár kolech nemá soupeř co by hrál a za co. Přesto vás možná překvapí, že Sinkhole je asi nejčastěji odsidovávaná kartička... To je samozřejmě tím, že Legacy je velmi rychlý formát. Někdy prostě ztráta jedné země není nic, čím by se oponent zabýval. Navíc se Sinkhole dá snadno zrušit Counterbalancí či Spell Snarem a fečku Sinkhole taky trefí jen s obtížemi. Ze stejného důvodu nebudeme přidávat žádnou další landestrukci.
Tolik k rušení. Samozřejmě můžete zařadit cokoliv jiného, ale tohle jsou asi nejobvyklejší a nejsilnější karty. Pokročíme dál, mrkneme se v rychlosti na artefakty.
Aether Vial. Musím ji zmínit, ale rychle na ni zapomeňte. Bude vás zdržovat, žádnou zvláštní manu navíc s ní nevyčarujete a přes modrou zeď protikouzel se dostanete discardem. Nebrat.
Chrome Mox nebo Mox Diamond. Občas je k vidění, ale není to žádné zvláštní terno. Černá má lepší způsob akcelerace, navíc bez zbytečné karetní nevýhody. Moxy jsou taky všeobecně špatný topdeck v pozdější fázi hry. V Demon Stompy se samozřejmě používají, ale to je jiná písnička…
Cursed Scroll. Záleží na metagame. Někdy může být dobrý, pokud se pole skládá z velkého množství kontrolních balíčků. Nejen, že Svitek dostanete do hry rychle, ale zároveň tím soupeři ztěžujete sideboardování. Také je to dobrý způsob, jak se vyhnout situaci, kdy vám dojde dech - s Cursed Scrollem na stole je to takřka nemožné a popravdě řečeno, čím víc hellbent, tím víc adidas. Je to také další cíl, který musí soupeř píchnout Jehlou, což je jen dobře. Zní to sice nelogicky (proč dávat soupeři na výběr z více cílů?), ale vzhledem k tomu, že Jehla na Nantuko Shada či Jittu opravdu zabolí, je jen dobře, pokud musí oponent rozptylovat zdroje.
Umezawa´s Jitte. Myslím, že tady budou stačit jediná nesmrtelná věta: „A jestli tomu nerozumíte, vraťte se na základní školu, ať vám to vysvětlí." Hrajte tři kopie.
Mask of Memory. To je takový můj tajný favorit. Zatím ale jen musíme čekat, kdo si první všimne synergie mezi evasivními potovrami, Maskou a Tombstalkerem.. Prozatím je to věc v MBA nevídaná.
Sword of Fire and Ice. Narozdíl od Jitty je tenhle equipment dost situační. Také se k němu váže jedna potíž - na herním poli, kde byste ho skutečně využili, asi nebudete příliš chtít hrát Suicide. Snad by mohl být jeden kus dobrý do sideboardu, goblini a fritka se hrají skoro všude a skoro pořád. A když nikdo jiný, Negator z téhle výbavy bude mít určitě radost.
Enchantmentů si moc nezahrajeme. Když odmyslím Sarcomancy, tak se toho moc nenabízí. Snad jen Bad Moon, to je taková klasika. Do sideboardu Engineered Plague a případně Leyline of the Void tamtéž.
Mrkneme na instanty a už se blížíme ke konci. Tady uvidíme takřka samé zabíjení.
Smother. Kdybych měl vypisovat, které všechny nestvůry se třesou hrůzou před Smotherem, tak zaplácám půl stránky. Na to není místo, tak snad jen připomenu ty nejčastěji zmiňované - Goyf, Goyf, Goyf, Terravore a Arcbound Ravager.
Sudden Death. Poměrně raritní kus, ale pokud se u vás hraje hodně Ravagerů nebo Balothů, nelze než doporučit.
Diabolic Edict. To je jedna z mála karet, která obchází černou protekci či nezničitelnost a zároveň jediná, která obchází necílovatelnost (shroud). Není nutný rovnou playset, ale nebál bych se aspoň dvou kousků.
Zbývá poslední karta. Tou je Dark Ritual. O téhle kartičce by šla napsat seminární práce, takže skutečně jen ve stručnosti. Dark Ritual je základ MBA. Umožňuje naprosto šílená úvodní kola, kdy kombinace rušení a rychlých hrozeb rozhodne hru dřív než doopravdy začala. Stačí jeden jediný a o zábavu obvykle bývá postaráno. Už mnoho hráčů se přesvědčilo o tom, že Dark Ritual následovaný kombinací dvou tří karet je dostal do situace, ze které se už nedokážou vymanit. Vypíšu tři nejproklínanější první kola:
Swamp>Dark Ritual>Hypnotic Specter (klasika)
Swamp>Dark Ritual>Duress>Hymn to Tourach
Swamp>Dark Ritual>Thoughtseize>Sinkhole (on the draw)
Už tohle by stačilo, aby si člověk Dark Ritual zamiloval. Když ještě připomenu, že se s ním dá zrušit Mana Leak nebo „přikrysit" Nanuk, tak jsem snad každého dostatečně přesvědčil, že Ritual prostě do Suicidu patří. Hrajte čtyři.
Tak tedy zkusíme splácat nějaký decklist? Bude to jenom taková základní kostra, protože bez znalosti konkrétní metagame namá cenu bazírovat na nějakém přesném soupisu. Ale z předchozího jste snad poznali, které karty jsou nejdůležitější a mají v balíčku nezastupitelné místo. Tak tedy:
Decklisty.
Agro decklist pro slepou metagame:
4 Carnophage
4 Dark Confidant
4 Nantuko Shade
2 Withered Wretch
4 Hypnotic Specter
4 Dark Ritual
3 Smother
4 Thoughtseize
4 Hymn to Tourach
4 Sinkhole
3 Umezawa´s Jitte
4 Wasteland
15 Swamp
A samozřejmě kontrolní decklist pro slepou metagame:
4 Nantuko Shade
2 Withered Wretch
4 Hypnotic Specter
3 Tombstalker
4 Dark Ritual
2 Extirpate
2 Diabolic Edict
3 Smother
3 Duress
3 Thoughtseize
4 Hymn to Tourach
4 Sinkhole
2 Umezawa´s Jitte
4 Wasteland
1 Polluted Delta
2 Bloodstained Mire
13 Swamp
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
Zbývá sideboard, což je ale skutečně věštění z křišťálové koule. Strašně moc záleží na tom, jak moc se člověk orientuje na Legacy, které balíčky mu subjektivně vadí, co je zrovna v módě, atd. Pokusím se teď vytvořit nějaký všeobecný sideboard a ani se nebudu namáhat sepisovat ho pro každý decklist zvlášť. Uvidíte ostatně, že s takovým sideboardem bych byl asi na každém turnaji vítám - vzhledem k počtu karet v něm, byl bych vlastně „bye na nožičkách".
Sideboard:
S pravděpodobností hraničící s jistotou užijete během jakkoliv velkého turnaje Pithing Needle. Budou vám vadit Engineered Explosives a Pernicious Deed. Taky vás nijak zvlášť nepotěší různé equipmenty, ačkoliv spíš budete jmenovat Shuko nebo Cranial Plating, než třeba Jittu. Jehla dále vypne některé otravné potvory jako Fanatika, Lavamancera nebo (Psych)Atoga. Survival of the Fittest je taky jasný cíl. A proti High Tidu můžete klidně píchat fečky, je to pořád lepší než sušit Smother.
Asi si budete chtít poradit s hrobem a 1-2 Wretchové maindeck nemusejí stačit. Přidáme dalšího, nabízí se taky Leyline of the Void, Krypta, ale asi nejlepší je Extirpate. Obtížně se na něj reaguje, stojí jednu manu a využijete ho i proti normálnějším balíčkům, než je Ichorid.
Nevím, jestli jsem zmiňoval, že se teď strašně rozmohla potvora jménem Tarmogoyf. Když k tomu připočtu ještě Nimble Mongoosu a Mystic Enforcera, nebál bych se dát do sidu Perish.
Pokud bych hrál Negatory, nebo kdybych snad měl strach z Pyroclasmy, tak bych snad přidal jeden Sword of Fire and Ice.
Engineered Plague se nabízí sám. Hlavně nezapomeňte během hry sledovat, co oponent hraje za nestvůry. Někdy takhle můžete najít neobvyklé, ale zdrcující uplatnění pro Mor i mimo jeho běžné použití proti goblinům či elfům. Ostatně, použít ho můžete i v mirroru, akorát nezapomeňte ty svoje zombie, rytíře či kleriky odsideboardovat.
Null Rod je takový bezbarvý Kataki a potkáváte-li často Affinitu nebo Ill-Gotten Gains, šup s ním do sideboardu.
Určitě užijete Snuff Out, Chainer´s Edict a snad i Darkblast.
Proti různým kombům, která generují velké množství tokenů, se hodí Engineered Explosives nebo Powder Keg. Soudkem jde taky ničit Worship, ale ten mnohem spíš trefíte discardem. Ale ta možnost tu je, tak na ni upozorňuju.
Hardcore sideboard:
4 Pithing Needle
3 Perish
4 Engineered Plague
4 Extirpate
Softcore sideboard:
2 Pithing Needle
2 Null Rod
3 Extirpate
1 Powder Keg
1 Duress
1 Chainer´s Edict
2 Perish
3 Engineered Plague
Rozbor matchupů co nejvíce zkrátím. Mám k tomu tři důvody. Vzhledem k tomu, že všeobecnou představu jste si jistě udělali z popisu jednotlivých karet, nebudu opakovat už známé. Další důvod je ten, že Legacy má tak široké herní možnosti, že bych mohl popsat deset stran a stejně by zbývalo spousta matchupů, které bych nerozebral. Třetí důvod je ten, že dost vážně hrozí, že se mi tenhle rozbor vymkne z ruky, takže bude lepší ho směřovat k závěru.
Matchupy:
Agro. Záleží na tom, jaké to je agro. Má zabudované nějaké kombo, které musíme narušit? Kdo hraje víckrát Jittu? Umíme se zbavit jeho potvor? A on našich? Pomůže sideboard víc nám nebo soupeři? Typický problém je třeba Boros, který ufrituje nejhorší potvory, Nanuka chvíli chumpuje a pak pošle blesky do kebule. Gobliny bychom naproti tomu měli porážet, od čeho jsou v záloze čtyři Mory, že? Hodně taky záleží na tom, jak se pochlapí Confidant. Otočit dvě Spektry není zrovna výhra.
Vyndaváme většinou Confidanta a Sinkhole, dovnitř jde Engineered Plague, je-li pro něj využití, SoFI a samozřejmě zabíjení.
Kombo. Tady je trochu problém, že některá komba přímo touží po discardu, jiná zase zabíjejí v reakci na Dark Ritual. Tendrily a Donate zase jen čekají, kdy Confidant otočí cokoliv jiného než zemi. Ale po první hře už budete bezpečně vědět, jak ten konkrétní balíček zabíjí a jistě budete vědět, jak sideboardovat. Obvykle se vyplatí přitlačit rušení a Extirpate, někdy Powder Keg nebo EE. Proti některým kombům je nečekaně silná Jitta - buď pomůže uniknout ze smrtícího dosahu Tendrils of Agony, nebo sejme klíčovou potvoru. (Což nemusí nutně znamenat jen oponentova Cephalida! Při této příležitosti si osvěžte wording Bridge from Below...)
Kontrol. Discard a ničení zemí, kombinovat s pořádným tlakem. Potíž obvykle vzniká v okamžiku, kdy přestanete stíhat zároveň narušovat a tlačit. Tou dobou už snad položíte Nanuka nebo Jittu, což by hru mohlo rozhodnout. Horké chvilky vám začnou v okamžiku, kdy se kontrolu povede rozjet jakýkoliv draw engine. Důležité je nezazmatkovat. Každý stroj na karty je sice z dlouhodobého hlediska nebezpečný, ale snad se vám podaří ukončit hru dřív, než by ji mohl zvrátit. Ještě nepříjemnější situace je, když má balíček zabudovaný kombo jako Counterbalance/SDT, příp. toolbox typu Survival of the Fittest nebo Trinket Mage. V naprosté většině případů ale kontroly budou vaši nejsnazší soupeři, pokud se ovšem naučíte nenabíhat si do hromadného zabíjení.
V závěru snad jen zmíním, že Suicide se také dá hrát se splashí a obzvlášť verze s Tombstalkery, kde beztak máte pár feček, k tomu přímo láká. Přidávám linky na nejobvyklejší decklisty. Zajímavé je, že se takřka nesplashuje modrá, zato je velmi oblíbená zelená (Goyf, Perník, Krosan Grip), červená (frit či Brand of Horror kombo) a především pak famózní výtvor Chrise Pikuly, bíločerný Deadguy Ale.
http://www.mtgthesource.com/forums/showthread.php?t=8220&highlight=eva+green
http://forums.mtgsalvation.com/showthread.php?t=54805
http://www.deckcheck.net/deck.php?id=3392
Co se feček týká, tak tady bych ještě zmínil jednu věc, ačkoliv mi působí přímo tělesné utrpení o tom vůbec psát. Často fečky vídám v monocolored balíčcích, pro které, pokud je nespojíme s efektem typu Sylvan Library nebo Vrtačkou, není v balíčku žádné využití. Jen balík prodražují a otevírají ho Stiflu, prý za cenu toho, že mají mít příznivý vliv na poměr líznutých kouzel a zemí - fečky mají balíček tzv. „čistit od zemí“. Nemyslím si, že je tomu tak. Viz tento článek:
http://magic.tcgplayer.com/db/print.asp?ID=3096
Nejsem schopen tvrzení v něm obsažená vyvrátit ani potvrdit. Na střední škole jsem se ke své škodě víc věnoval Magiku než matematice, takže si neumím zveřejněné závěry sám ověřit. Stejně tak nedokážu simulovat milión her a v jejich průběhu sledovat poměr, ve kterém si lížu kouzla a země. Logický a matematický základ legendy o fečkách, které čistí lépe než Pur, Silan a Perwoll dohromady, mi však dodnes nikdo nevysvětlil a ani se o to nepokoušel. (Vynechávám vysvětlení typu „to je jasný, ne, vole, každej to řiká...".) Dokud se ke mě nedostanou jiné informace, nedoporučuju hrát v celočerném Suicidu fečky - snad kromě těch dvou tří, které občas přikrmí Tombstalkera.
Tolik tedy k mému prvnímu rozboru. Možná vám z něj jde hlava kolem a sám musím přiznat, že ho považuju za nedostatečný. Naštěstí se tím nemusíme trápit. Věci, které vám teď nejsou zřejmé, se vám sami budou odhalovat před očima, jak budete postupně rozkrývat tajemství Legacy. Jestli jsem tomu trošku přispěl, tak jsem rád.
Příští článek bude trošku odlehčenější. Rozeberu v něm v krátkosti nejdůležitější karty, které definují Legacy a prozradím vám jejich limity a skryté síly. Do té doby nashledanou.
Závěrem…
A ta slibovaná anketa nakonec? Ta je snadná. Řekněme, že by se DCI zbláznili a řekli by, že chtějí na Legacy odbanovat jednu ze dvou nejsilnějších karet, které se kdy v MBA hrály. A je to jen na vás, která to bude. Co byste vybrali? Co byste si zahráli radši? Výběr je následující:
1) Mind Twist
2) Necropotence
Jsem teda dost zvědavý...:)
PS: Aha, ještě vám dlužím cenu balíčku dle Černého Rytíře... Vychází to na cca 10 tisíc, samozřejmě záleží na verzi. Největší vítr v peněžence udělají Thoughtseizy a Sinkholy, druhé jmenované bych snad ani nehrál. Přece jen, co je moc je příliš a beztak jdou věčně jako první ven. Pro budgetovou verzi bych určitě použil Duressy a Icequake. I když Icequake... to je fakt slabota. To snad radši Chimney Impa...
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře