Články
Magická motivace
Udržujte svou míru motivace vysoko
Mít motivaci je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Ať už děláte nebo se snažíte o cokoliv, potřebujete mít tu správnou motivaci, abyste dosáhli správných výsledků. Co se Magicu týče, občas stačí k vaší motivaci dobré výsledky. A tato motivace vede ke zlepšení vašich výkonů.
Jsem si jistý, že každý z vás si vybaví nějakou důležitou výhru, která vás motivovala k další účasti v turnaji. Neznamená to, že byste bez motivace nemohli vyhrát, jen to bude podstatně těžší…
Tohle pravidlo platí i pro ostatní činnosti, které nemusí přímo souviset s hraním. Určitě jste si někdy zvedli chuť k práci poslechem své oblíbené písně. A to platí i pro Magic: Copak vás hraní vašeho oblíbeného balíčku či jen oblíbené karty nepovzbudí? I na maličkostech záleží víc než si myslíte…
Občas je motivací snaha vyhrát nebo jen být lepší než posledně. Ale ne vždy je to tak snadné… Většinou vás motivuje pomyšlení na něco, o co moc stojíte, ale čeho není tak snadné dosáhnout. Bez toho to není ono. Musí jít o něco náročného, něco co většina lidí nezvládne - o "komplikovanou výhru".
Zkuste si představit následující situaci: Co by se asi stalo, kdybyste šli na PTQ, kde by se kvalifikovala polovina lidí na Pro Tour? Nebo kdyby se kvalifikace rozdělovala náhodně podle toho, kde kdo sedí? Možná to zní směšně, což taky je, ale jedná se o dobré příklady toho, jak cenná věc jako je kvalifikace na Pro Tour může ztratit cenu, pokud ji získá téměř každý nebo se dá získat příliš snadno. Určitě se shodneme na tom, že odměna je tím cennější čím nepravděpodobnější je ji dosáhnout, případně čím méně lidí ji získá.
U většiny věcí ve světě, ve kterém žijeme, by se tato cennost vyjádřila cenou, kterou je třeba zaplatit, pokud byste si danou věc chtěli koupit. Vstup na Pro Tour však není možné koupit a tak zbývá jen jediná možnost: Vyhrát celé PTQ. Tohle samozřejmě svým způsobem platí také pro Grand Prix nebo Pro Tour, ale pro účely tohoto článku se omezíme pouze na hodnotu výhry PTQ.
Osobně si myslím, že pro hráče magicu není větší motivace než jeho první vyhrané PTQ. Potkal jsem hodně lidí, kteří chtěli skončit s hraním, ale díky výhře PTQ si to rozmysleli. Výhra byla něco, co se jim dosud nepodařilo a díky ní získali motivaci, která jim chyběla k tomu, aby pokračovali v hraní. Ale ne vždy to nakonec dopadne dobře. Většina z nich skončila, neboť se nedostavil zázrak. Co se stalo s motivací? Můžu vám říct, že účast na Pro Tour představuje zcela nový svět k prozkoumání a množství nových cílů, kterých lze dosáhnout. Dalo by se to přirovnat k nové úrovni hraní. A motivace je to poslední, co při vstupu do tohoto nového světa potřebujete.
Problém ale nastává ve chvíli, kdy se jako hráč vyvíjíte. V tom případě roste i potřeba motivace. Když hrajete svůj první turnaj vyšší úrovně, může vás motivovat už samotná účast, ale když takové turnaje, jako je Grand Prix nebo dokonce Pro Tour, hrajete často, potřebujete ke své motivaci něco víc. Určitě si dobře pamatuje, jak jste se těšili na svůj první turnaj, a nezáleží o jaký typ šlo. S každým dalším ale vaše chuť klesala a pro udržení motivace jste potřebovali něco víc. Jste totiž lidské bytosti a tak máte sklon snít o věcech, které nemáte. A ve chvíli, kdy je máte a zvyknete si na ně, začnete je podceňovat a ignorovat. Místo nich začnete usilovat o něco "většího". Někdy se dokonce ohlédnete a pomyslíte si: "Jak jsem se mohl spokojit JEN s tímhle!". Můžete dojít k názoru, že nebudete šťastni dokud neskončíte v nejlepší osmičce, i když je to statisticky nesmírně obtížné.
Neobviňuji vás, jestliže se tak cítíte; je to naprosto logické, soutěživé, lidské. Vždy je něco většího, čeho se dá dosáhnout. A nezáleží na tom, co už jste dosáhli. Jen pozor, snaha o něco až moc těžkého může být velmi frustrující. Už jsem se tím zabíral ve svých předchozích článcích, takže nebudu zabíhat do detailů.
Jedna věc mě na tomhle tématu zaujala. Pokud svých cílů dosahujete jen zřídka, pak buď:
- Nejste dostatečně motivovaní.
- Měli byste si určit snazší cíle, které odpovídají vaší zkušenosti a dosavadním výsledkům.
Zlepšete svůj psychický stav
Nedostatečná motivovanost může mít několik důvodů. Některé jsou tak zřejmé, že o nich ani nepřemýšlíme! Dnes se zaměřím na to, co můžete udělat pro lepší psychickou pohodu a motivaci v období několika týdnů před turnajem. Také si ukážeme několik důležitých věcí, které vám pomůžou ve chvíli, kdy jdete na důležitý turnaj.
Není to tak dávno, co jsem mluvil o tom, jak může lidi frustrovat, když nedosahují dobrých výsledků. Většinou ale frustrace nezávisí jen na výsledcích, ale je tu i několik dalších věcí, které ani nemusí nijak souviset se samotným turnajem! Všechno tohle můžete vylepšit, pokud budete vědět co vám zlepšuje náladu a zvyšuje vaši motivaci. To je důležité hlavně v případě, že na turnaj musíte cestovat někam daleko.
Podívejme se tedy na ty nejvíc opomíjené a nepochopené skutečnosti, které ovlivňují motivaci. A nezáleží na tom, zda je to PTQ, Grand Prix nebo Pro Tour:
1. Cestujte s lidmi, které znáte
Vaši náladu během turnaje ovlivňuje velké množství faktorů, ale tenhle může být jedním z nejdůležitějších a také nejpodceňovanějších zároveň.
Čím delší je cesta na turnaj, tím je tento faktor důležitější, ale i krátká cesta s někým kdo vás moc nepovzbudí nebo v jehož společnosti se necítíte dobře není dobrý nápad. Protože občas nemáme jinou možnost, cestujeme s lidmi, které sice známe a se kterými se můžeme bavit, ale přesto to nejsou lidé, v jejichž společnosti bysme se cítili dobře. Tohle působí nejen na vaši psychiku před turnajem, ale ovlivňuje i další věci jako je testování a příprava. To platí dvojnásob v případě, že se nejedná o osoby, se kterými jste zvyklí testovat. Já vám doporučuji cestovat s někým, jehož společnost máte nejraději. A to i v případě, že máte možnost cestovat například s nějakým lepším hráčem, se kterým však příliš nevycházíte. Pokud je to dlouhá cesta, měli byste zvážit všechna pro a proti. Můžete (ale nemusíte) se sice jednu dvě věci od něj naučit, ale jeho společnost vás může rozhodit natolik, že to negativně ovlivní vaši hru!
2. Testujte s lidmi, se kterými cestujete
Tohle samozřejmě není vždy možné, ale rozhodně vám to doporučuji. A to hlavně v případě Pro Tour. Pokud máte s někým strávit několik hodin v letadle, čekáním na letišti nebo s ním bydlet několik dní na hotelu, pak celé takové skupině bude chybět možnost sdílet během této doby své nápady. Nejhorší je, pokud před dotyčným (nebo on před vámi) musíte své nápady nebo balíček skrývat. V takovém případě se může vztah mezi takovými osobami značně narušit.
Někdy je lepší testovat s lidmi, se kterými se chystáte cestovat (a proto je důležité si tyto společníky dobře vybrat, jak jsem uvedl dříve), i když to nejsou zrovna nejlepší hráči na světě.
3. Užijte si svou cestu
Tohle možná zní divně, ale věřte mi, užit si čas před velkým turnajem je pro vaši psychiku velmi důležité. Pokud jste unavení, znudění a když už se dostanete na turnaj, dělali byste radši něco jiného, pak nejspíš budete nesoustředění a bez motivace. A to rozhodně vaši hru ovlivňuje. Proto si den před turnajem udělejte volno a zabývejte se čímkoliv, na co máte chuť. Pokud jste někde daleko, pak může být dobrým nápadem vyrazit do města. Ale stejně tak si můžete vyrazit na party či podniknout něco zábavného. Navíc se tím vyhnete "přílišnému testování". Pokud jste celý týden hráli a snažili jste se pochopit meta-game, abyste našli těch nejlepších 75 karet, máte balíček, který sice porazí nejrozšířenější balíček, ale s jakýmkoliv jiným prohraje. V takovém případě je to nejlepší, co můžete udělat, dát si pauzu, vychladnout a občas prodiskutovat formát se svými kolegy. Může vám prospět, když při procházce nebo čekání na večeři proberete balíčky a meta-game nedávného Pro Toru nebo Grand Prix. Ale přílišné soustředění se pouze na Magic, kdy se zapomínáte bavit i jinak, může vaši náladu i motivaci značně poškodit.
4. Hrajte svůj oblíbený balíček
Nehrajte balíček, který vám nevyhovuje - to je věčné téma. Ještě bych mohl dodat: “Váš balíček není špatný jen proto, že to někdo řekl” nebo “nehrajte balíček jen proto, že lidé říkají že je velmi dobrý”. Vždy byste měli hrát balíček, kterému věříte. Hrát s balíčkem, který nemáte rádi, vaší motivaci neprospěje a vy prohrajete spoustu her díky své horší hře, i když technicky bude váš balíček lepší. Pokud svému balíčku věříte, a co je důležitější, pokud si myslíte, že je balíček dobrý a vy s ním vyhráváte, pak přece není důvod ho měnit. Je pravděpodobné, že skončíte u balíčku, který není z nejlepších a vy budete litovat, že jste nehráli balíček, který tak dobře znáte. A co je horší: K tomuhle poznání můžete dojít během turnaje. Pak budete se budete cítit mizerně a nemotivovaně. Proto buďte opatrní, když se rozhodujete, co budete hrát.
5. Mezi koly pracujte na své motivaci
Pokud prohrajete, zkuste mezi koly zapracovat na své motivaci. Dřív jsem na toto pravidlo často zapomínal, ale zjistil jsem, že má svůj význam. Jestli patříte mezi hráče, které prohra rozhodí tak, že nejsou schopni s nikým mluvit, nebo i jen být, tak se změňte! Možná si myslíte, že je vhodný “trest” nebo chcete samotu využít ke zlepšení soustředění. Ale věřte mi, takhle to nefunguje. Tenhle přístup vám jen škodí, protože se neustále probíráte tím, co se stalo v minulém kole. Pokud se ale uvolníte a zasmějete s přáteli, dostanete se brzy zpět do správné nálady a budete se moci soustředit na další kolo. Může vám to přijít bezvýznamné, ale funguje to!
6. Jděte na turnaj, jen když chcete jít
Tohle pravidlo je asi to nejdůležitější ze všech. Spousta lidí neuspěje jen proto, že prostě vůbec o účast nestáli. To znamená, že jim nezáleží na výhře nebo prohře. Chci tím říct, proč chodit na turnaj, když nemáme zájem hrát? Někdy nás mohou motivovat přátelé, ale jsme to my sami, kdo určuje, zda stojí za to hrát. Pokud se chcete pobavit po turnaji, pak si lze jen zahrát a hodit výsledky za hlavu. Pokud ale chcete uspět, musíte pro účast obětovat čas a peníze a přesto nejste dostatečně motivovaní nebo chcete raději dělat něco jiného, pak se na turnaj vykašlete. Neměli byste se účastnit. Jen klid, to se stává, že občas potřebujete pauzu nebo vás hraní nebaví. Základem hraní (a každého jiného koníčka) je hrát, protože chceme. Výhra je jen bonus. K čemu je možnost vyhrát peníze nebo jinou cenu, pokud nemáme nic, co by nás k výhře motivovalo?
Jak jsme si ukázali, motivace je pro tuhle hru stejně důležitá jako pro cokoliv jiného. A dovednost udržet se motivovaný je jednou z vašich nejlepších zbraní při účasti na každém turnaji. A tuhle dovednost můžete využít i v jiných aspektech svého života. Je jen na vás, jak s ní naložíte. Já jsem vám poskytl pár rad a nápadů, jak ji zlepšit a jak se vyhnout nedostatku motivace v případě, že motivace důležitá. Ale je velká spousta dalších věcí, které vám mohou také pomoci (A jak jsme si ukázali, některé můžete považovat za nedůležité). To, které jsou pro vás ty pravé, objevíte s pomocí svých zkušeností.
Hodně štěstí na vaší cestě k maximální motivaci Magicového hráče! :)
Originál "Magical Motivation" přeložil Miroslav "Jacomo" Řezanina. Překlad byl uveřejněn na základě spolupráce se serverem Blackborder.com.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.