Články
Modern metagame, aneb co se hraje začátkem roku 2023
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na populární formát Modern. Pokud Vás zajímá, s čím se na tomto formátu můžete začátkem roku 2023 potkat, tak si rozhodně nenechte utéct dnešní článek.
Modern metagame, aneb co se hraje začátkem roku 2023
Ahoj,
po dlouhé době spolu opět zavítáme do sféry MtG. Potěším především tabletop a MTGO hráče, protože si rozebereme modernovou metagame. Pro připomenutí jako vždy upozorním, že vycházím z dat zveřejněných na mtgdecks.net a tak pokud některé věci ohledně tier listu vnímáte jinak, určitě svůj postřeh nezapomeňte napsat dolů do komentářů.
V dnešním článku se podíváme na 10 nejlepších balíků z této databáze. To ovšem neznamená, že jsou to jediné validní volby. Jinak by youtubeři a streameři nemohli prakticky o každém balíku tvrdit, že je to “nejlepší balíček” a maximálně přidat otazník. Chci tím říct, pokud tu ten svůj nenajdete, nemusíte zoufat. 😉
1) Izzet Murktide - 10.6%
O první příčce se z mého pohledu moc dohadovat nedá. Navzdory tomu, že o pozici nejsilnějšího balíčku formátu na chvíli přišel, tak se opět vyhřívá ve světle reflektorů. Všichni již pravděpodobně znají, ale pokud modern nehrajete, tak se jedná o tempo deck využívající Murktide Regent, Ledger Shredder nebo Ragavan a mix cantripů, burnspellů a counterspellů obsahující klasiky jako Counterspell nebo Lightning Bolt. Obrovskou silou je tu také samotný sideboard, který dokáže aspoň trochu zvrátit téměř každý nepřiznivý matchup. Pokud potkáte mirror, tak stejně jako proti všem balíkům spoléhajícím na Lightning Bolt zahrajte ve druhém kole Ledger Shredder následovaný Mishra's Bauble.
Pozitivní trend nárůstu umístění tohoto balíčku jen dokazuje jeho současnou dominanci a nečekám, že se to jen tak brzy změní.
Přikládám i odkaz na gameplay, Andrea Mengucci není třeba představovat.
2) Hammer Time - 7.5%
Stoneforge Mystic přinášející kladiva se zvládá obejít i bez svého mazlíčka Lurruse. Můj osobní favorit spoléhá na rychlé a efektivní kombo Sigarda's Aid a Colossus Hammer, které mu umožňuje instantně zvětšit své bytosti do síly někdy až One-punch mana. O takové situaci jsem psal i ve svém loňském reportu, kdy Ornithopter ukradla hru soupeři na 20 životech přes Ensnaring Bridge. Konzistenci přidávají Stoneforge Mystic a Puresteel Paladin a doplňují bytosti s evasion.
3) Rakdos Scam - 5,4%
Díky meme od Aspiringspike jsme dostali název pro balíček, který přestože se řadí mezi “fér” balíčky, tak umí v prvním kole kousky, které bych rozhodně jako fér neoznačil. Evoke Grief a po vyhodnocení ability zacílit Undying Malice, to udělá pořádnou paseku v úvodní ruce každému soupeři a po cestě si ještě tento Scam stihne pořídit 4/3 menace. O něco agresivnější kombo nabízí Fury. K tomu v jeho repertoáru najdete Blood Moon. Doplněno je to o staple Thoughtseize, Seasoned Pyromancer nebo Ragavan.
4) Temur Cascade - 5%
Temur Rhinos. Pokaždé, když vidím tento deck, tak mám flashback na Jumanji. Ve světě MtG nosorožci představují jednoduchý plán, s obrovskou value, kdy obejitím suspendu zneužívají zelené rare - Hypergenesis flashback. Dnes místo celé ruky na stůl, tvoříte pár rychlých nosorožců zahráním Shardless Agent, tím za pouhé 3 many získáte 10 útočné síly a to matematika se kterou málokdo zvládne držet krok. Samotné dobrovolná restrikce toho, že nic nesmí stát méně než 3 many, aby balíček fungoval jak je zamýšleno není problém. I tak za pomoci Fury, Force of Negation nebo Brazzen Borrower nejsme odkázaní pouze na pomalejší kouzla.
5) Jeskai Breach - 4.1%
Přiznám se, že jsem si chvíli lámal hlavu, co s tím. Pod tímto názvem se skrývá celkem různorodá směs balíků, ale bohužel (možná naštěstí) ne ten červený Breach, kteří si ještě mnozí z Vás vybaví. Jeskai Breach může být kombo, čistý value deck nebo value deck obsahující kombo a to už je hodně velká range když si vedle sebe dáme decklisty. Databáze to ovšem nerozlišuje. Na druhou stranu proti neznámému soupeři si také nebudete moci být úplně jistí, co si z toho přichystal. Kombo stojí na libovolném artefaktu za 0 many, například Mishra's Bauble, Grinding Station a Underworld Breach. Millnete si celou knihovnu a pak přes Escape zahrajete Thassa's Oracle. Bez komba velmi připomíná Izzet Murktide bez Murktide, ale s 3-costovým Teferi a Prismatic Ending.
6) Amulet Titan - 3.6%
Ani šestý balíček v pořadí není žádným nováčkem na kompetitivní scéně. I bez Summer Bloom můžeme vidět extrémní linie již ve druhém kole za pomoci Amulet of Vigor, Azusa, Lost but Seeking a Primeval Titan. Urza’s Saga dodala balíku konzistenci v podobě hledání Amuletu a na hledání bytostí je zde Summoner's Pact nebo Turntimber Symbiosis. V tomato případě nesmíme zapomenout i na země, které tvoří takzvaný toolkit. Schopnost Primeval Titan pak umí najít Slayers' Stronghold + Boros Garrison pro okamžitý další tutor s útokem nebo spoustu dalšího pro podstatné navýšení zranění, graveyard hate, ničení enchantmentu, artefaktu nebo nonbasic země nebo samotný Valakut.
7) Burn - 3.3%
Modern bez Burnu nemůže existovat. Zajímavé je, že skladba tohoto balíku se extrémně dlouhou dobu nemění. Což z něj dělá ideální vstupní balíček do Modernu, zvlášť pokud nebudete hrát příliš často. Strategie je dost přímočará a moc se podle soupeřů nemění a test času zatím ukazuje, že do decklistu také nebudete muset zasahovat příliš často, jestli vůbec. Balíčku na síle přidává i počet “fetch” a “shock” landů, které nastavují Burnu laťku níže. Mezi klíčovými kartami najdete Eidolon of the Great Revel, Boros Charm, Lava Spike nebo Goblin Guide.
8) UW Control - 3.2%
Další Magicová klasika.V Modern Horizon 2 dostala několik silných odpovědí - Solitude, Counterspell, Prismatic Ending. To UW kontrolu spolu s malým Teferi, Time Raveler, Supreme Verdict a Challice of the Void umožňuje zpozdit a v lepším případě úplně zastavit soupeřův plán. V moment, kdy tohoto dosáhne a má okno na rozvíjení své strany stolu, můžete čekat jednoho z planeswalkerů, obvykle Jace, the Mind Sculptor nebo Teferi, Hero of Dominaria, kterými hru ukončí.
9) Yawgmoth Evolution 2.9%
Prémiové infinite creature combo formátu, které má aggro plán. Jak již název prozrazuje, balíček stojí na Yawgmoth, Thran Physician a Undying bytostech, ke kterým pak stačí přidat Zulaport Cutthroat. Celé to spojuje Eldritch Evolution a Chord of Calling, které nutí soupeře respektovat Vaši combo linii a otevírá to tak více prostoru pro klasický beatdown. I tak se snaží primárně dosáhnout combo killu, především před sideboardem.
10) Temur Creativity 2.6%
Na závěr tu máme balík postavený kolem Indomitable Creativity, jehož cílem je do hry dostat Archon of Cruelty se záložním plánem v podobě Persist. Ke generování potřebných tokenů složí Dwarven Mine a Prismari Command. Archon of Cruelty je výborná bytost v každé situaci ať už jsme pozadu nebo napřed.
To završilo dnešní přehled. Jak je vidět, tak metagame je zajímavá a nabízí něco pro všechny typy hráčů. Já se ke svému favoritu v článku přiznal, tak mi napište dolů, který je ten Váš. Po dlouhé době bez článků s MtG tématikou se toho bude z mojí strany objevovat zase trochu více, to znamená, že pokud byste si o něčem opravdu rádi přečetli, tak si o to můžete zkusit dole také říct. 😉
Mějte se a zase příště!
Pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak by se Vám mohl hodit jeden z autorových předchozích článků, kde se zaměřuje na začátky v této populární karetní hře.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 22/2024
UPDATE: Z textu je zřejmé, že bylo zamýšleno, že tyto Výhledy vyjdou ještě před Eternal Weekendem (a byly tak i nachystány). Bohužel vinou...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentářeStředeční výhledy 21/2024
Není to o tom, že by bylo něco špatně. Tvoje analýza je v podstatě správná. Jenom bys měl ale ještě zmínit jednu kartu... ;-)
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentáře