Články
Nakouknutí na legacy 3
Opět zdravím všechny příznivce legacy u dalšího nakouknutí.
Dnes jsem se rozhodl důkladněji rozebrat jeden z nejsilnějších agrodecků v historii tohoto formátu - Gobliny. Gobliny můžete hrát čistě červené a nebo si vybrat některou barvu na splash. Bílá na Swords to Plowshares, popř. Armageddon + sideboard, zelená na Krosan Grip v sidu a občas se hraje i Tin Street Hooligan, na vintage jsem viděl dokonce i modrou splash (v top 8 na jednom americkém vintage mistrovství skončila velice agresivní a rychlá verze Goblinů splashující modrou na Ancestral Recall a Time Walk), ale v současné době si myslím, že nejlepší varianta je s černou, která nám dává výborné tribe karty a něco pěkného do sideboardu se tam také najde.
Hned na začátku bych chtěl zdůraznit, že ačkoli si většina lidí myslí, že se jedná o jednoduchý deck, tak úplně tomu tak není. Nechci tady tvrdit, že jediný, kdo je dokáže bezchybně pilotovat je Stephan Hawkins, ale často slýchávám nesmyslné přirovnávání jednoduchosti Goblinů k Burnu, což je podle měnesmysl, který zkusím vyvrátit v rozborech jednotlivých karet.
Opět jsem si pro vás připravil dvě verze k rozboru. S tou první vyhrál Chris Osinski SCG Open (dva ze tří postsurvivalových SCG Open vyhráli Goblini a celkově byli pětkrát v top 8) a druhá je, tak trošku už tradičně, moje vlastní.
Goblins | Chris Osinski |
Main Deck | Sideboard |
4 Gempalm Incinerator 2 Goblin Chieftain 4 Goblin Lackey 4 Goblin Matron 4 Goblin Piledriver 4 Goblin Ringleader 1 Goblin Sharpshooter 1 Goblin Tinkerer 4 Goblin Warchief 3 Mogg War Marshal 2 Siege-Gang Commander 1 Skirk Prospector 4 Aether Vial 4 Bloodstained Mire 4 Rishadan Port 4 Taiga 4 Wasteland 6 Mountain | 2 Relic of Progenitus 1 Tormod’s Crypt 1 Boartusk Liege 1 Stingscourger 3 Krosan Grip 4 Mindbreak Trap 3 Pyrokinesis |
Goblins | Lukáš Kraft |
Main Deck | Sideboard |
4 Wasteland 4 Badlands 8 Mountain 3 Scalding Tarn 1 Wooded Foothills 1 Bloodstained Mire 1 Arid Mesa 4 Goblin Lackey 4 Goblin Piledriver 4 Goblin Warchief 4 Goblin Ringleader 4 Goblin Matron 2 Gempalm Incinerator 1 Siege-Gang Commander 1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker 1 Goblin Sharpshooter 2 Wort, Boggart Auntie 4 Skirk Prospector 4 Aether Vial 3 Warren Weirding |
Aether Vial – Zpravidla to bývá jediná nonland, nongoblin karta v celém decku (tedy maindecku). Možnost pokládat zadarmo a nescounternovatelně bytosti po křivce a landy využívat třeba jinak (Rishadan Port, Wasteland) zlepšuje tento deck o třídu, možná o víc. Noční můra Staxů a Controlů. Nezapomeňte, že soupeř může zareagovat pouze na tapnutí Vialu, ale ne už na samotnou bytost. Proto není od věci, tapovat Vial každé kolo, i když zrovna nic k vyložení nemáme (a nebo nechceme). Oponent pak hůře zacílí případný Stifle a nebo se může nechat vyprovokovat k unáhlenému seslání jiné karty.
Goblin Lackey – První kolo Lackey, druhé Siege-gang přes Lackyho abilitu a Piledriver z ruky. Třetí kolo oponent umírá… Jde to ještě jinými způsoby ve třetím kole a ve všech, až na jediný (co mě teď napadá), figuruje Lackey. Bohužel je ale legacy plná nepřejících oponentů, kteří blokují, countrují a zabíjejí bytosti, takže se vám to nebude stávat tak často a většinou k tomu bude potřeba drobného přimíchnutí. Každopádně může být Lackey velká akcelerace, která na úvodní ruce vždycky potěší. A nakonec tu máme ještě malou kvízovou otázku. Na úvodní ruce máte Aether Vial, Goblin Lackey, Goblin Matron, Goblin Warchief, 2x Mountain a fetchku. Co zahrajete? Vial a nebo Lackyho?
Skirk Prospector – Chris hraje jen jednoho, já rovnou playset. Když je na stole, tak prakticky vynuluje Daze, bytosti s lifelinkem a nebo třeba Umezawa’s Jitte. Perfektně se kombí s Goblin Sharpshooterem. Poskytuje nám výhodu proti Staxu a Dredge. Zároveň je to ale jedna z těch problematičtějších karet v decku, protože velké množství hráčů nerado obětovává (a nebo zase příliš zbrkle) svoje bytůstky, i když by to pro ně znamenalo výhodu. Často nabízí více možností, jak danou situaci zahrát (a tím pádem i zkazit). Já osobně na něj nedám dopustit.
Goblin Piledriver – Hlavní zabiják decku. Nezřídka kdy jeho power překročí jedenáct. Dokonce i protekce před modrou není od věci. Jace ho nevrátí (no dobře, to by se stejně asi moc nestávalo), Merfolci (vyjma Mutavaultu), Rhox War Monk ani token z Thopter Foundry ho nezablokují. Teprve s jeho vydáním a s vydáním Goblin Warchiefa začala éra Goblinů jak je známe dnes.
Mogg War Marshal – Za dvě many dva Goblini není úplně od věci. Dvoumanový slot v tomto decku trpí asi nejvíce a tenhle úderník ho zaplňuje poměrně zdařile. Občas lze kombit s Prospectorem (1R add RRR). Kdyby nic jiného, tak je to chumpblocker, co vám chvilku vydrží.
Gempalm Incinerator – Jako 2/1 ho budete sesílat jen svátečně, ale i to se občas hodí. Není to bůhvíjaké zabíjení, Goyfa nebo Tombstalkera hned tak nepopravíte, ale je to cantrip a pořád zbývá dost cílů, které zabije spolehlivě. V mirroru k nezaplacení.
Goblin Tinkerer – Já osobně ho nemám příliš v lásce a prakticky ho nehraji. Ne, že by bylo tak málo artefaktů, co by Goblinům vadily, ale jeden v základu se mi nikdy nezamlouval a do sidu se najde určitě něco lepšího. To ale neznamená, že by neměl svoje kvality. Je to další kousek do dvoumanového slotu. Bez újmy na zdraví zničí Vial, Mishrovku, Jehlu, Občas nějaký ten Mox… No a když padne za vlast při destrukci Jitte, jednoho z Mečů a nebo třeba Crusible of the Worlds tak to bude rozhodně férová výměna.
Goblin Warchief – Vítěz druhého SCG Open Iain Bartolomei hrál jenom tři, ale tak trošku jsem ho podezříval, že si od něj někdo před turnajem jednoho vypůjčil po Ostravsku (odcizil) a on už nestačil čtvrtého sehnat, protože jinak tomu nerozumím. Podle mě je to jeden za základních pilířů tohoto decku a jeho zlevňovací schopnost společně s haste pro všechny z něj dělají nepostradatelnou kartu. Jinak ještě nezapomeňte, že zlevňuje všechny gobliní spelly, takže i Warren Weirding a nebo prowl cost u Earwig Squad. Jediná nevýhoda je, že s ním na stole si už Tin Street Hooliganem Artefact nezničíte.
Goblin Chieftain – V Goblinech se dříve hrával jeden Goblin King a nebo jeden Goblin Pyromancer. Oba byli situačně dobří (druhý zmíněný obzvlášť proti mirroru), ale zase taková hitparáda to nebyla. Nový lord, který posiluje pouze vaše hordy, rozdává jim haste a dokonce sám má haste je už jiná sorta. Mě se sice do mojí verze s černou nevešel, ale do monored verze bych ho určitě zařadil.
Goblin Matron – No a máme tu univerzální tutor na jakoukoli nonvial, nonland kartu v balíčku. A je to také ta karta, která dělá, podle mého mínění, Gobliny složitější než třeba Junk, Merfolci, Burn, ZOO… Často vidím jak někdo zahraje Matronu a neví, jestli si má najít Piledrivera do tlaku a nebo spíš karetní výhodu jako Ringleader, Kiki-Jiki a nebo Wort, a kterého z nich případně vybrat. Hodně hráčů si bere bezmyšlenkovitě Ringleadera s tím, že to nechají na osudu, a že si něco určitě vytočí, i když, v momentě kdyby zvolili správnou kartu, by mohli vyhrát zápas ihned a nebo pravděpodobně v dalších kolech.
Goblin Sharpshooter – Výborný v kombinaci s Prospectorem. Za pár vašich bytostí udělá soupeři Wrata a nebo dorazí střelbou jeho samotného. Jedna z mála možností, jak překonat Moat. Po jeho řádění toho z elfů moc nezbude.
Goblin Ringleader – Je to tak trošku o štěstí, kolik a jak kvalitních goblinů vám přitočí, ale v balíčku, kde mimo Vialů a zemí nic jiného není, byste museli být docela smolaři, aby nic nedonesl. Je dobré si uvědomit, že s počtem nasideboardovaných nongoblin spellů klesá i jeho síla. Proto se občas vyplatí odsideboardovat jednoho pryč.
Siege-Gang Commander – To je ta druhá varianta, jak se dostat přes Moat nebo ze zapikované situace. Pět man je už sice poměrně hodně, ale díky zlevňování, Vialu, Lackymu a nebo Prospectorovi to není tak hrozné a síla této karty za to rozhodně stojí.
Manabase tohoto decku se mi zdála trošku riskantní. 12 potencionálních zdrojů červené, ale 4 z toho jsou fetchky a 4 zwastelandovatelné Taigy. Bál bych se, že dostanu Wastelandem a půjdu na párek, ale Chris asi věděl, co dělá.
Rishadan Port – Goblini jsou manově náročnější balíček, takže Port budete využívat hojně pro manu, nejen pro jeho abilitu. Pokud už není co vykládat (a nebo je na stole Vial), Port zpomaluje soupeře a nebo mu blokuje barvu. A ono tapnout před útokem Mishrovku, Mutavault a nebo Maze of Ith se taky vyplatí. Výhoda oproti Wastelandu je, že Portem potrápíme i basic landy.
Wasteland – Dalo by se o něm říci prakticky to samé, co o Portu, jen s tím rozdílem, že nefunguje na basic landy a jeho efekt je definitivnější.
Sideboard:
Relic of Progenitus – Nějaký ten graveyard removal by v decku neměl chybět a Relic je můj nejoblíbenější. Nejen že je dobrý proti Dredge, Loamům a Landům, ale jeho efekt zabije útočícího a nebo blokujícího Goyfa a nebo Knight of Reliquiary. A jelikož je to cantrip, tak se nemusíte bát ho nasidovat ani když si nejste úplně jistí.
Tormord’s Crypt – Jiný graveyard hate. Nezpomalí vás, neblokuje vám manu a můžete ho použít hned v prvním kole. Osobně se mi ten poměr Relic/Crypta 2/1 moc nelíbí. Asi bych hrál jen Relic, ale možná to mělo hlubší myšlenku, co já vím (třeba se bál Chalice of the Void a nebo Pithing Needle?)
Boartusk Liege – Další lord, tentokrát o manu dražší, ale podstatně odolnější vůči hlavnímu nepříteli Goblinů – Engineered Plague
Stingscourger – Gobliní Man’o’war, kterého sideboardujeme, když nám soupeř ukázal nějaké nepříjemné tele. Občas se hraje i v základu, ale na momentální field to není zatím nutnost.
Krosan Grip – to je ten důvod, proč hrál autor 4 Taigy. Nepříjemných enchantmentů a artefaktů je spousta (Pernicious Deed, Explosions, Engineered Plague, Humility, Moat, Counterbalance…). A ničení se splice second si s nimi dovede suše poradit.
Mindbreak Trap – Ano, storm je špatný matchup. Proto je důležité se na něj řádně připravit. Goblini jsou docela rychlý balíček a hráč ANTu často nemá čas ohlídat si kombo discardem. V takovém případě ho Mindbreak Trap vyškolí (tedy když jí máme).
Pyrokinesis – Do mirroru a proti elfům rozhodující. Proti ZOO a Merfolkům také není špatná. Prostě posvačí jakékoli agro s drobnějšími bytostmi.
Výčet karet, které se objevují v mojí verzi a nejsou v Chrisově je tentokrát velmi krátký. Pominu-li Badlandy a větší počet fetchek, jedná se o černé tribe karty a Kiki-Jiki, Mirror Breaker.
Warren Weirding – Černý tribe edict, který dokáže zabít i lecjakou velkou mršku. Pamatujte u něj na toto: Za prvé - je to tribe sorcery, takže zvětšuje oponentům Goyfy. Zdálo by se, že to je jasné a ihned to praští do očí, ale jelikož na legacy žádnou jinou tribe kartu jen tak nepotkáte (žádná mě nenapadá), tak se na to občas zapomíná. Za druhé – oponentův Mutavault je také goblin, takže Weirdings na něj nemá ten kýžený efekt. A za třetí – občas vám může vyhrát hru, když ho zahrajete sami na sebe. Tokeni jsou černí, mají haste a jsou dva, takže se někdy může stát, že vyměnit svoji Matronu za dva haste gobliny, bude rozhodující (třeba před útokem s Piledriverem).
Kiki-Jiki, Mirror Breaker – Za pět man už chcete něco, co dělá pořádný cirkus. Velká část goblinů v decku má When comes into play efekt, který Kikačka-Džikačka umí perfektně využít. Také nezapomeňte, že když uděláte tokena v oponentově end stepu, tak vám vydrží do vašeho kola. Takoví dva piledriveří tokeni do útoku navíc vám většinou vykouzlí úsměv na rtech. Kiki je opět jedna z těch složitějších karet, ale dokáže vyhrát zapikované partie a hru činí zábavnější.
Wort, Boggart Auntie – Já jsem s touto kartou natolik spokojený, že hraju rovnou dva. Bývá dobrým bleskosvodem veškerého možného zabíjení, ale když se na stole chviličku ohřeje, tak se začnou dít věci. V rybníčku to zašplouchá a z hrobu se nám začnou vracet všichni naši zelení kamarádi a tribe edicty. To už si to oponent většinou začíná skládat. Ještě chci zdůraznit, že Wort má fear. Vím, že je to na něm napsáno, a že umíte číst, ale moje zkušenosti mi velí, abych to raději připomněl.
K sideboadu vám opět jen řeknu svoji klasiku, že ho často měním. Ale vždy uvažuji o těchto kartách (které u Chrise nebyly).
Earwig Squad – Jeho efekt zabije většinu Kombodecků (těch co nevyužívají Wishe), ale já ho rád sideboarduji i na všechny decky, hrající Engineered Plague. Jednak je dost silný, že i po dvou Morech zvládá nějaké to zranění udělit, a když ho zahrajeme za prowl, soupeři zbude v decku max. jeden a tím vám zas tak neuškodí. Je vcelku fajn, když se povede zahrát přes Prospectora ve druhém kole.
Thoughtseize – Většinou se mi v sidu místo pro playset najde. Proti určitým deckům chcete odsideboardovat Prospectory (třeba decky s Mory) a mezeru v jednomanovém slotu pak lze dobře doplnit právě discardem (někteří hráči dávají přednost Cabal Therapy, ale já mám v Goblinech radši Seizy), který proti takovému decku, jako když najdete.
Pithing Needle – Pernicious Deed, Sensei's Divining Top (v Counterbalanci), Maze of Ith a nebo třeba COP Red – Jehla si svůj cíl většinou najde.
Další karty, se kterými si občas zahrávám jsou třeba: Umezewa’s Jitte, Red Elemental Blast/ Pyroblast, Extirpate, Shattering Spree… - Ale to se jedná spíš o takové tušení nebo konkrétní špatnou zkušenost s nějakým deckem, který by se mohl objevit, tak si na něj vyloženě stavím sideboard na míru.
No a jak vypadají jednotlivé matchupy?
Burn – Je to jen o rychlosti. Nasideboardujete na něj většinou jen Pyrokinesis (pokud vám v sidu nečeká nějaká vyložená lahůdka a nebo vám neukázal něco nestandardního), protože je lepší než vaše pomalé zabíjení, které půjde pryč. Je to hop nebo trop matchup. Já osobně to mám také tak 50 / 50.
Dredge – Záleží na počtu Prospectorů v základu a graveyardhatu v sidu. Pokud je obojího dost, stává se Dredge hratelným soupeřem.
Elfové – Méně příjemný balíček, než by se na první pohled mohlo zdát. Sharpshooter je proti nim sice super, ale rychlost Elfů vám ho často nedovolí vůbec seslat. Po sidu přijde Pyrokinesis, a to už mu snadno vysvětlíte, kdo že je tribe vládcem na legacy.
Merfolci – Současná verze s 16 lordy je trošku více nepříjemná, než ty minulé, ale stále se jedná o lepší matchup pro Gobliny. Piledriver (s modrou protekcí) na začátku výborně blokuje, později se řítí jako neblokovatelný útočník kupředu.
Landstill – Vadí vám Humility, Moat (pokud je hraje) a různá Wrata (Firespout jsou pro vás taky Wrata). Hůře si poradí s větším tlakem na úvod a pokud dostane nějakým tím Wastelandem, nemusí to už rozchodit. Možná by to tak nemělo být, ale já s ním mám kladnou bilanci.
Landy – První jsem většinou prohrával. Po sidu už to bylo zajímavější, ale rozhodně by se nedalo říct, že je to dobrý matchup. Vadí vám hlavně The Tabernacle at Pendrell Vale. Ideální je zbořit ho Wastelandem a removnout ze hry (po sidu), ale to se lépe řekne, než udělá, a pokud nemáte nějaký explozivní start a nebo naopak jemu to nedojde, tak asi moc bodů nezískáte.
Agroloam – Podobně špatný matchup jako Landy, i když vám vadí jiným způsobem. Nepříjemně velké bytosti, Seismic Assault a hlavně Devastating Dreams (díky Burning Wishům v 6 kopiích) vás rozhodně nepotěší. Opět bude muset úřadovat graveyardhate a budete se mu snažit odstranit Life from the Loam. Pokud někde tuším víc Landů a Loamů, přidávám do sidu Extirpate, která tyto matchupy vylepšuje.
Bant – Dobrý matchup. Není příliš rychlý a co si vzpomínám, tak všechny moje hry s Bantem byly poměrně nevyrovnané a rychlé. Rhox War Monka zastaví Piledriver nebo Prospector (stejně jako Jitte). Kiki-jiki i Wort mu dělají značné potíže.
Junk – Pokud vám to přijde rychle, tak by první hra mohla být vaše. Po sidu vás navštíví Mory a Perníky a bude zle. Horší, až středně špatný matchup.
ANT – Jeden z nejhorších matchupů, co můžete potkat. Ty tři, čtyři kola, co mu dáte mu většinou stačí. Discard ho sice trošičku zpomalí, ale vás také, protože byste místo něj často hráli bytost, takže lepší varianta je Squad a nebo Mindbreak Trap. Každopádně nejčastěji vám nezbude než doufat, že si to nějak špatně spočítá a nebo, že se zabije sám…
Counterbalance – Je to dost vyrovnané. Jemu vadí Vial, vám Firespout. Problém je, že Vial nemusí projít, kdežto Firespoutu asi sotva zabráníte. Co si tak vzpomínám, tak moje vzájemná bilance s CB bude tak 55 na 45 pro CB. Needle v sidu jsou na něj jako dělané.
ZOO – Path to Exile, blesky a k tomu nepříjemné (Grim Lavamancer) a nebo velké bytosti. I přes to se to ale dát hrát, i když statistika bude lehce na jeho straně.
No a jelikož už mě k tématu nic moc nenapadá, tak jen děkuji za pozornost a příště nashledanou.
Krafťák
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Spitting Slug je nádherná flavor kartička. Keď mu tie dve many doplatíš, tak flusne nepriateľovi do ksichtu ešte predtým ako sa stretnú v...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře