Články
Nakouknutí na legacy
Zdravím všechny čtenáře CMUSu.
Nedávno jsem si povšiml, že už tady píše kde kdo, a tak jsem se rozhodl taky přispět svojí troškou do mlýna.
Napadlo mě sice zajít na nějaký turnaj a podle toho pak brečet, jak jsou všichni podvodníci a míchači a nebo na druhou stranu, jak jsem si všechny povodil, ale takových článků je tu už dost, tak jsem se radši zaměřil na teorii. Konkrétně na legacy.
Když jsem začal hrát legacy pravidelněji (začátek roku 2005), bylo základním kritériem jakéhokoli balíčku to, jestli je schopný porážet gobliny. Pokud ne, nemělo vůbec smysl o něm uvažovat (jestliže nejste z těch, co rádi prohrávají). Goblini byli v té době všude a karty jako Tivadar's Crusade byly nedílnou součástí mnoha sideboardů. Netrvalo dlouho a goblinům se objevil silný soupeř v podobě tresholdu (koncem roku bylo na GP Lille v top 128 32 goblinů a 37 tresholdů). Pořád to bylo ale víceméně o dvou archetypech. Za těch pět let situace velmi pokročila a legacy je dnes rozhodně nejpestřejší constructed formát (a když už se situace s gobliny nedávno opakovala v podobě survivalu, včasné zabannování opět pročistilo field). Dnes není výjímkou, že v top 8 najdete 8 různých decků. A tato různorodost je to, co dělá tento formát tak zábavným. Nechci tu teď vyjmenovávat, co se nejvíc hraje a co ne (mimo to už to tu přede mnou udělal Sváťa), ale rozhodl jsem se dnes rozebrat jeden deck, který není tak známý, ale zato je blízký mému srdci. A tím deckem není nic jiného než enchantresska. Je to balíček víceméně zaměřený proti agrům. A jelikož agra jsou na legacy stále převládající strategie, dá se s ním udělat i pěkný výsledek. Budu tu prezentovat svojí vlastní konstrukci a také jednu rozdílnější, zahraniční (rozumněj tuzexovou). To aby vás neděsilo, že vám tady nějakej pražskej kindoš bude cpát jenom svoje bludy.
Je možné, že leckdo z vás vidí tento balíček poprvé, takže si nejdřív ve zkratce řekneme, jak to všechno vlastně funguje.
Ideálně pomocí akcelerace zahrát druhé kolo (občas první, ale to se nám povede jenom s moxem) Argothian Enchantress nebo Enchantress's Presence. Pokud projde, bývá půl vítězství doma. Každý váš enchantment už pak má countrip a další enchantreska oponenta zpravidla dorazí. S přibývajícím počtem tresek si lížete stále víc karet. Nalížete si velkou část balíčku a pomocí andělů ze Sigil of the Empty Throne a nebo komba Words of War + Serra's Sanctum soupeře v jednom kole dorazíte. Tou dobou už na stole míváte Solitary Confinement jištěný kartou Sterling Growe a váš oponent je tam spíše do počtu. Když to příjde rozumně, tak v 5., 6. kole už zabíjíte, ale confinement může navštívit hru i o dvě kola dříve. Teoreticky je confinement udržitelný od druhého kola, ale stává se to zřídka a vyjma matchupů s komby to ani není potřeba.
Při pouze jedné enchantressce ve hře se může stát, že vám dojdou enchantmenty a smutně koukáte na ruku plnou zemí a moxů. Takový je život, ale i tak nemusí být hra nutně ztracena. Mezi enchantmenty, co se vám zatím nahromadily na stole, by mohla být Elephant Grass, která proti agrům dodá nějaké to draw navíc. A pokud je ještě na stole i Sylvan Library, museli byste být velcí smolaři, aby mezi následujícími třemi kartami nebylo něco, co vám to pomůže rozjet.
Ty bystřejší z vás už asi napadlo, co se asi stane, když vám onu enchantressku oponent zcounteruje, zahodí, zničí a nebo dokonce když jí nebudete mít na úvodní ruce... No nebudu vám nic nalhávat, situace se tím poměrně zkomplikuje. Bez enchantressky to zkrátka moc nefunguje. Ale žádné strachy, současný field tomuto decku poměrně přeje a většina modré hraje v základu pouze Force of Will a Daze (pokud náhodou narazíte na nějaký deck s Counterspelly a Spell Snary, tak nejspíš nevyhrajete). Po sidu přibude ještě Spell Pierce, ale stejně jako u Daze se okolo něj dá hrát a jediné co vám opravdu vadí je Force of Will. Decky bez counterování se jak argotiánky, tak presence zbavují poměrně těžko, a proto, aby jedna forsáž, discard a nebo ničení neznamenaly automaticky konec, jsou v decku ještě Sterling Grove. Ty nejen že ochrání vaše enchantmenty před Qasali Pridemagey, Krosan Gripy, Vindicate a podobným svinstvem, ale hlavně se umí obětovat a najít nám na vrch knihovny Presenci (popř. něco jiného).
No a moje verze má, na rozdíl od těch zahraničních, ještě playset Sylvan Library, která se perfektně kombí s Words of War (funguje to tak, že můžete slova použít třeba 3x, aniž byste ztratili životy) a v úvodních kolech vám může pomoci (za životy) rychleji se prolízat k potřebné enchantressce (a to Mirri's Guile neumí). Se Sylvan Library je to dohromady 16 karet, z nichž alespoň jednu chcete mít na úvodní ruce, abyste nemuseli muligenovat.
Doufám, že teď už máte trošku představu, jak by to mělo fungovat a vzhůru na decklisty.
První decklist je můj a druhý je z top 8 jakési italské legacy série a je to docela typická treska, jaká se hraje v zahraničí.
Rád bych tu rozebral funkci jednotlivých karet v decku. Nejdříve moje verze:
Argothian Enchantress + Enchantress's Presence - základní kámen celé strategie.
Sterling Grove - Chrání vaše enchantmenty. Po obětování dokáže najít to, co zrovna potřebujete.
Sylvan Library - v úvodních kolech vám může pomoci najít enchantressku. Před tím, než se rozhodnete zahrát confinemet, si to můžete nechat dát klidně za 8 (pokud to situace dovolí). Karty navíc mohou být rozhodující. Kombí se s Words of War
Wild Growth + Utopia Sprawl - bez nich by to rozhodně nešlo. Manová akcelerace a v případě sprawlu i barevná fixace, která se po příchodu pár enchantressek změní na zelený ancestrál.
Exploration - při dostatku zemí na úvodní ruce zastopupí growth a sprawl. Často urychlí o kolo vítězství. Vždycky víte co odsideboardovat :-)
Seal of Cleansing + Seal of Primordium - nějaký ten nepříjemný enchantment či artefact se vždycky najde...
Elephant Grass - zastaví nebo výrazně zpomalý agrodecky. Za jednu zelenou jako když najdeš. Cumulative upkeep většinou nemusíte držet moc dlouho.
Solitary Confinement - pokud je ještě jištěn Sterling Growem, tak není moc karet co by tento zámek dokázaly rozbít (z těch co se hrají snad jen perník a exploziva). S dvěma a více enchantresskami na stole by neměla být jeho nevýhoda žádný problém. Oponent často rovnou vzdává.
Words of War – nejčastější ukončovatel oponentova strádání
Sigil of the Empty Throne - je to sice trošku dražší kousek, ale anděly dělá zadarmo (a hodně). Alternativní wincondition v bílé barvě.
Chrome Mox - dříve jsem hrával Elvish Spirit Guide a doteď si nejsem jistý, co je lepší. Guida se dala použít jako chumpblocker, perfektně obcházela Dazu a nepotřebovala pro svůj efekt už další kartu. Mox může dávat i jinou barvu (podle imprintu). Je to trvalý zdroj a v pozdějších fázích je vždycky co imprintnout. Každopádně argotiánka zahraná v prvním kole potěší.
Serra's Sanctum - veledůležitá zem. Díky ní můžeme zabíjet s Words of War v jednom kole. Je legendární a v prvním kole vám moc many většinou nedá, takže dvakrát postačí.
Zbytek landů je poměrně jednoduchý. 4 GW fečky, 3 Savany, 1 Taiga, 1 Plains a 8 Forestů. Já osobně mám radši větší počet basiclandů (to je důvod, proč jsou tam jen 3 savany). Wastelandů je všude dost a není důvod, proč se nechat zbytečně zpomalovat. Taky pláň hraju, na rozdíl od většiny kolegů, jen jednu. Za prvé se na ní nedá dát sprawl a za druhé mám dost bílých zdrojů.
Karty, které tam italská verze má a já ne (a proč tomu tak je).
Replenish - rozhodně dobrá karta, ale pokud nečekáme field plný counterování, discardu a enchantmenthatu, tak nevidím důvod hrát jí v základu. Většina ostatních enchantressek ho hraje, ale u mě putoval po pár hrách do sideboardu a nakonec se ani tam nevešel. Ale mám ho připravený mezi sideboardovými kartami, o kterých před většími turnaji uvažuji a občas ho i zařadím
City of Solitude - podobně jako Replenish spíše sideboardová záležitost
Karmic Justice - pro mě zatím opět jen sideboard
Lignify - krásný případ košického zabíjení. Hráči tresek ho mají docela v oblibě, ale nechápu proč. Sorcery zabíjení za dvě many, které sice může být countripem a dá se najít pomocí Sterling Growe, ale bytost tam pořád zůstává (i když jako 0/4). Dá se obětovat, dá se naequipovat, může dostat exalted... Nehledě na to, že pokud tuto auru někdo zničí, očarovaná bytost může rovnou útočit.
Mirri's Guile - výhoda oproti sylvánce je jasná - guile stojí jen jednu manu. Já osobně mám radši knihovnu, protože v decku, kde jsou jen 4 fetchky, se nám ten vršek knihovny moc neobměňuje.
Moat - asi každý hráč tresky vám řekne, jak je to úžasná a nepostradatelná karta. Tedy až na mě. Moat je rozhodně super, ale v mém decku měl stejný osud jako replenish. Po pár hrách putoval do sideboardu, a pak úplně pryč. V drtivé většině případů to byl jenom o manu dražší confinement. Argument, že Moat funguje i bez enchantressky na stole (narozdíl od confinementu) není až zas tak důležitý, protože když nemáte enchantressku, tak jste nejspíš stejně nahraní. Goblini vás dokáží ustřílet přes sharpshootera a siege ganga, ZOO přes blesky a lavamancera a merfolci vás přeletí commanderem... Každé agro, co mě teď napadá, ho dokáže obejít. Moat ho sice zpomalí, ale to zvládne Elephant Grass taky. Nemyslím si, že by byl nezbytný, a tak jsem ho nezařadil...
Oblivion Ring - občas hrávám jeden v základu místo seal of cleansing. Neurazí, ale dá se bez něj hrát
Runed Halo - určitě zajímavá karta. V základu často bývá i ve více kusech. Pomůže vám vyřešit nepříjemného goyfa, piledrivera a nebo třeba i Tendrils of Agony. Mě se příliš neosvědčila, ale má potenciál.
Enlightened Tutor – v mnou vybrané verzi sice není, ale jinak občas vidět bývá. Je to prakticky další Sterling Growe, tzn další potencionální enchatresska nebo to, co zrovna potřebujete. Pokud hrajete v sideboardu nějaký artefact, může vám ho najít
Tak a to je k mainu asi tak vše, co mě napadá. Samozřejmě, že se na internetu objevují i různé mutace zabíjející vším možným i nemožným (Hunting Pack) a hrající karty, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli (Gaea's Touch), ale ty častěji zastoupené karty jsem tu (doufám) obsáhl.
A teď ještě pár slov k sideboardu. Stejně tak jako u všech decků ho přizpůsobujeme fieldu, jaký očekáváme, takže nemá smysl ukázat tu 15 ideálních karet, ale spíše nástin karet, o kterých bychom uvažovali.
Aura of Silence - o manu dražší Seal of Cleansing, který je perfektní do mirroru, proti staxu, affinitě, counterbalanci...
City of Solitude – proti counterování a pokud náhodou potkáte solidarity
Karmic Justice - za oponentův Pernicious Deed nebo Engineered Explosives mu ztrestáme všechny permanenty
Blood Moon - vám většinou moc nevadí (jen nefunguje kombo words + sanctum, takže je zabíjení zdlouhavější), ale některým oponentům umí pěkně protáhnout obličej. Já osobně ho prakticky nehraji, ale v některých verzích bývá i v základu
Choke - nepotěší kontroly s modrou ani merfolky
Sacred Ground - pokud tušíte bourání zemí
Wheel of Sun and Moon - na dredge, loamy, landy apod.
Ground Seal - na podobný typ decků jako předchozí karta, jen s tím rozdílem, že je to countrip a tak se někdy hraje i v základu. Jeho efekt je sice omezenější, ale většinou postačí.
Swords to Plowshares - na Goblin Lackey, Medling Mage a vlastně na všechny agra. Nejlepší zabíjení
Orim's Chant - na kontroly a komba
Leyline of Sanctity - komba, burn a discard
A nakonec bych rád ještě nastínil jak asi tak vypadají jednotlivé matchupy proti častěji hraným deckům. Předem bych chtěl říci, že je to velmi orientační, protože jednotlivé verze legacy decků (a obzvlášť u nás) se často velmi liší. Proto spíš než o objektivní srovnání matchupů, tu jde spíše o moje subjektivní zkušenosti a dojmy.
Burn, Goblini - neumí si poradit s enchantmenty. Pokud vám to příjde rozumně a oponentovi nepřijde awesome draw, tak by to neměl být problém
Merfolci, ZOO, Treshold - už vám umí trošku ztížit život, ale pořád je to soupeř se kterým byste si měli poradit
Lands, Stax - necountrují a ani rychlostí příliš neoplývají. Mají spoustu mrtvých karet proti agru. U landů vám nejčastěji vadí jen exploziva. Převážně ale máte dost času zabít oponenta, než je začne protáčet. Stax je o dost nepříjemnější, protože Trinisphere vás může hodně zbrzdit, Chalice of the Void vám také vadí a Armageddon může být vaše konečná. Pokud si ale dobře vzpomínám, tak jsem proti Staxu (jak hnědému, tak bílému) s treskou hezky dlouho neprohrál. Hodně záleží na konstrukci, ale obecně jsou to docela hratelné matchupy
Agroloam, Bant - takový střednější matchup, ale pořád by to mělo být přes 50% pro tresku
Pox, Pikula - tohle je hodně random matchup. Nepříjemný discard, ničení zemí a umí se zbavit argotiánky. Dost často ale po zahození vaší ruky už nic moc nepředvede, a pokud si to trošku lížete, dá se to vyhrát. Moje zkušenosti jsou tak 50 / 50
Dredge - Iona je nepříjemná a první hru vás často zabije. Druhá a třetí bývají vyrovnanější, ale Dredge určitě není soupeř, proti kterému byste vyhrávali často. Já to vidím tak na 40%
Eva Green, Junk - discard, pulse / Vindicate, Pernicious Deed. Tohle nechcete potkávat. Opět hodně záleží na verzi (vlastně spíš na počtu perníků), ale většinou to nebude víc než tak 35%
Landstill, Counterbalance - špatný matchup. Pokud se vám podaří protlačit nějakou enchantressku je to hned veselejší, ale spíš to budete vy, kdo bude odcházet do brečícího koutku. Procenta snad radši ani netipuji
ANT, Solidarity - pud máte v sideboardu Orim's Chanty a bílé Leyliny, tak to ještě nemusí být tak zlé, ale pořád bych vaše šance viděl tak někde okolo 35%, přinejlepším
Úplným závěrem bych chtěl jenom dodat, že enchantresska je velice zábavný balíček (tedy pro toho, kdo ho hraje), a pokud máte rádi haldy permanentů na stole a dlouhá kola, tak je to pro vás jasná volba. Není to sice ten typ decku, který si půjčíte před turnajem od kamaráda a turnaj s ním vyhrajete, i když ho držíte poprvé v ruce, ale s troškou tréninku se to určitě poddá.
No, a pokud jste to dočetli až sem, tak vám děkuji za pozornost.
Krafťák
Nedávno jsem si povšiml, že už tady píše kde kdo, a tak jsem se rozhodl taky přispět svojí troškou do mlýna.
Napadlo mě sice zajít na nějaký turnaj a podle toho pak brečet, jak jsou všichni podvodníci a míchači a nebo na druhou stranu, jak jsem si všechny povodil, ale takových článků je tu už dost, tak jsem se radši zaměřil na teorii. Konkrétně na legacy.
Když jsem začal hrát legacy pravidelněji (začátek roku 2005), bylo základním kritériem jakéhokoli balíčku to, jestli je schopný porážet gobliny. Pokud ne, nemělo vůbec smysl o něm uvažovat (jestliže nejste z těch, co rádi prohrávají). Goblini byli v té době všude a karty jako Tivadar's Crusade byly nedílnou součástí mnoha sideboardů. Netrvalo dlouho a goblinům se objevil silný soupeř v podobě tresholdu (koncem roku bylo na GP Lille v top 128 32 goblinů a 37 tresholdů). Pořád to bylo ale víceméně o dvou archetypech. Za těch pět let situace velmi pokročila a legacy je dnes rozhodně nejpestřejší constructed formát (a když už se situace s gobliny nedávno opakovala v podobě survivalu, včasné zabannování opět pročistilo field). Dnes není výjímkou, že v top 8 najdete 8 různých decků. A tato různorodost je to, co dělá tento formát tak zábavným. Nechci tu teď vyjmenovávat, co se nejvíc hraje a co ne (mimo to už to tu přede mnou udělal Sváťa), ale rozhodl jsem se dnes rozebrat jeden deck, který není tak známý, ale zato je blízký mému srdci. A tím deckem není nic jiného než enchantresska. Je to balíček víceméně zaměřený proti agrům. A jelikož agra jsou na legacy stále převládající strategie, dá se s ním udělat i pěkný výsledek. Budu tu prezentovat svojí vlastní konstrukci a také jednu rozdílnější, zahraniční (rozumněj tuzexovou). To aby vás neděsilo, že vám tady nějakej pražskej kindoš bude cpát jenom svoje bludy.
Je možné, že leckdo z vás vidí tento balíček poprvé, takže si nejdřív ve zkratce řekneme, jak to všechno vlastně funguje.
Ideálně pomocí akcelerace zahrát druhé kolo (občas první, ale to se nám povede jenom s moxem) Argothian Enchantress nebo Enchantress's Presence. Pokud projde, bývá půl vítězství doma. Každý váš enchantment už pak má countrip a další enchantreska oponenta zpravidla dorazí. S přibývajícím počtem tresek si lížete stále víc karet. Nalížete si velkou část balíčku a pomocí andělů ze Sigil of the Empty Throne a nebo komba Words of War + Serra's Sanctum soupeře v jednom kole dorazíte. Tou dobou už na stole míváte Solitary Confinement jištěný kartou Sterling Growe a váš oponent je tam spíše do počtu. Když to příjde rozumně, tak v 5., 6. kole už zabíjíte, ale confinement může navštívit hru i o dvě kola dříve. Teoreticky je confinement udržitelný od druhého kola, ale stává se to zřídka a vyjma matchupů s komby to ani není potřeba.
Při pouze jedné enchantressce ve hře se může stát, že vám dojdou enchantmenty a smutně koukáte na ruku plnou zemí a moxů. Takový je život, ale i tak nemusí být hra nutně ztracena. Mezi enchantmenty, co se vám zatím nahromadily na stole, by mohla být Elephant Grass, která proti agrům dodá nějaké to draw navíc. A pokud je ještě na stole i Sylvan Library, museli byste být velcí smolaři, aby mezi následujícími třemi kartami nebylo něco, co vám to pomůže rozjet.
Ty bystřejší z vás už asi napadlo, co se asi stane, když vám onu enchantressku oponent zcounteruje, zahodí, zničí a nebo dokonce když jí nebudete mít na úvodní ruce... No nebudu vám nic nalhávat, situace se tím poměrně zkomplikuje. Bez enchantressky to zkrátka moc nefunguje. Ale žádné strachy, současný field tomuto decku poměrně přeje a většina modré hraje v základu pouze Force of Will a Daze (pokud náhodou narazíte na nějaký deck s Counterspelly a Spell Snary, tak nejspíš nevyhrajete). Po sidu přibude ještě Spell Pierce, ale stejně jako u Daze se okolo něj dá hrát a jediné co vám opravdu vadí je Force of Will. Decky bez counterování se jak argotiánky, tak presence zbavují poměrně těžko, a proto, aby jedna forsáž, discard a nebo ničení neznamenaly automaticky konec, jsou v decku ještě Sterling Grove. Ty nejen že ochrání vaše enchantmenty před Qasali Pridemagey, Krosan Gripy, Vindicate a podobným svinstvem, ale hlavně se umí obětovat a najít nám na vrch knihovny Presenci (popř. něco jiného).
No a moje verze má, na rozdíl od těch zahraničních, ještě playset Sylvan Library, která se perfektně kombí s Words of War (funguje to tak, že můžete slova použít třeba 3x, aniž byste ztratili životy) a v úvodních kolech vám může pomoci (za životy) rychleji se prolízat k potřebné enchantressce (a to Mirri's Guile neumí). Se Sylvan Library je to dohromady 16 karet, z nichž alespoň jednu chcete mít na úvodní ruce, abyste nemuseli muligenovat.
Doufám, že teď už máte trošku představu, jak by to mělo fungovat a vzhůru na decklisty.
První decklist je můj a druhý je z top 8 jakési italské legacy série a je to docela typická treska, jaká se hraje v zahraničí.
Enchantress | Krafťák |
Main Deck | Sideboard |
4 Argothian Enchantress 3 Chrome Mox 3 Solitary Confinement 3 Elephant Grass 3 Exploration 1 Seal of Cleansing 1 Seal of Primordium 4 Enchantress’s Presence 1 Sigil of the Empty Throne 2 Words of War 4 Sterling Grove 4 Sylvan Library 4 Utopia Sprawl 4 Wild Growth 4 Windswept Heath 1 Plains 2 Serra’s Sanctum 1 Taiga 3 Savannah 8 Forest |
Enchantress | |
Main Deck | Sideboard |
4 Argothian Enchantress 2 Replenish 1 City of Solitude 4 Elephant Grass 4 Enchantress’s Presence 1 Karmic Justice 1 Lignify 2 Mirri’s Guile 1 Moat 2 Oblivion Ring 1 Runed Halo 1 Sigil of the Empty Throne 3 Solitary Confinement 4 Utopia Sprawl 4 Wild Growth 1 Words of War 4 Sterling Grove 8 Forest 3 Plains 2 Savannah 2 Serra’s Sanctum 1 Taiga 4 Windswept Heath |
Rád bych tu rozebral funkci jednotlivých karet v decku. Nejdříve moje verze:
Argothian Enchantress + Enchantress's Presence - základní kámen celé strategie.
Sterling Grove - Chrání vaše enchantmenty. Po obětování dokáže najít to, co zrovna potřebujete.
Sylvan Library - v úvodních kolech vám může pomoci najít enchantressku. Před tím, než se rozhodnete zahrát confinemet, si to můžete nechat dát klidně za 8 (pokud to situace dovolí). Karty navíc mohou být rozhodující. Kombí se s Words of War
Wild Growth + Utopia Sprawl - bez nich by to rozhodně nešlo. Manová akcelerace a v případě sprawlu i barevná fixace, která se po příchodu pár enchantressek změní na zelený ancestrál.
Exploration - při dostatku zemí na úvodní ruce zastopupí growth a sprawl. Často urychlí o kolo vítězství. Vždycky víte co odsideboardovat :-)
Seal of Cleansing + Seal of Primordium - nějaký ten nepříjemný enchantment či artefact se vždycky najde...
Elephant Grass - zastaví nebo výrazně zpomalý agrodecky. Za jednu zelenou jako když najdeš. Cumulative upkeep většinou nemusíte držet moc dlouho.
Solitary Confinement - pokud je ještě jištěn Sterling Growem, tak není moc karet co by tento zámek dokázaly rozbít (z těch co se hrají snad jen perník a exploziva). S dvěma a více enchantresskami na stole by neměla být jeho nevýhoda žádný problém. Oponent často rovnou vzdává.
Words of War – nejčastější ukončovatel oponentova strádání
Sigil of the Empty Throne - je to sice trošku dražší kousek, ale anděly dělá zadarmo (a hodně). Alternativní wincondition v bílé barvě.
Chrome Mox - dříve jsem hrával Elvish Spirit Guide a doteď si nejsem jistý, co je lepší. Guida se dala použít jako chumpblocker, perfektně obcházela Dazu a nepotřebovala pro svůj efekt už další kartu. Mox může dávat i jinou barvu (podle imprintu). Je to trvalý zdroj a v pozdějších fázích je vždycky co imprintnout. Každopádně argotiánka zahraná v prvním kole potěší.
Serra's Sanctum - veledůležitá zem. Díky ní můžeme zabíjet s Words of War v jednom kole. Je legendární a v prvním kole vám moc many většinou nedá, takže dvakrát postačí.
Zbytek landů je poměrně jednoduchý. 4 GW fečky, 3 Savany, 1 Taiga, 1 Plains a 8 Forestů. Já osobně mám radši větší počet basiclandů (to je důvod, proč jsou tam jen 3 savany). Wastelandů je všude dost a není důvod, proč se nechat zbytečně zpomalovat. Taky pláň hraju, na rozdíl od většiny kolegů, jen jednu. Za prvé se na ní nedá dát sprawl a za druhé mám dost bílých zdrojů.
Karty, které tam italská verze má a já ne (a proč tomu tak je).
Replenish - rozhodně dobrá karta, ale pokud nečekáme field plný counterování, discardu a enchantmenthatu, tak nevidím důvod hrát jí v základu. Většina ostatních enchantressek ho hraje, ale u mě putoval po pár hrách do sideboardu a nakonec se ani tam nevešel. Ale mám ho připravený mezi sideboardovými kartami, o kterých před většími turnaji uvažuji a občas ho i zařadím
City of Solitude - podobně jako Replenish spíše sideboardová záležitost
Karmic Justice - pro mě zatím opět jen sideboard
Lignify - krásný případ košického zabíjení. Hráči tresek ho mají docela v oblibě, ale nechápu proč. Sorcery zabíjení za dvě many, které sice může být countripem a dá se najít pomocí Sterling Growe, ale bytost tam pořád zůstává (i když jako 0/4). Dá se obětovat, dá se naequipovat, může dostat exalted... Nehledě na to, že pokud tuto auru někdo zničí, očarovaná bytost může rovnou útočit.
Mirri's Guile - výhoda oproti sylvánce je jasná - guile stojí jen jednu manu. Já osobně mám radši knihovnu, protože v decku, kde jsou jen 4 fetchky, se nám ten vršek knihovny moc neobměňuje.
Moat - asi každý hráč tresky vám řekne, jak je to úžasná a nepostradatelná karta. Tedy až na mě. Moat je rozhodně super, ale v mém decku měl stejný osud jako replenish. Po pár hrách putoval do sideboardu, a pak úplně pryč. V drtivé většině případů to byl jenom o manu dražší confinement. Argument, že Moat funguje i bez enchantressky na stole (narozdíl od confinementu) není až zas tak důležitý, protože když nemáte enchantressku, tak jste nejspíš stejně nahraní. Goblini vás dokáží ustřílet přes sharpshootera a siege ganga, ZOO přes blesky a lavamancera a merfolci vás přeletí commanderem... Každé agro, co mě teď napadá, ho dokáže obejít. Moat ho sice zpomalí, ale to zvládne Elephant Grass taky. Nemyslím si, že by byl nezbytný, a tak jsem ho nezařadil...
Oblivion Ring - občas hrávám jeden v základu místo seal of cleansing. Neurazí, ale dá se bez něj hrát
Runed Halo - určitě zajímavá karta. V základu často bývá i ve více kusech. Pomůže vám vyřešit nepříjemného goyfa, piledrivera a nebo třeba i Tendrils of Agony. Mě se příliš neosvědčila, ale má potenciál.
Enlightened Tutor – v mnou vybrané verzi sice není, ale jinak občas vidět bývá. Je to prakticky další Sterling Growe, tzn další potencionální enchatresska nebo to, co zrovna potřebujete. Pokud hrajete v sideboardu nějaký artefact, může vám ho najít
Tak a to je k mainu asi tak vše, co mě napadá. Samozřejmě, že se na internetu objevují i různé mutace zabíjející vším možným i nemožným (Hunting Pack) a hrající karty, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli (Gaea's Touch), ale ty častěji zastoupené karty jsem tu (doufám) obsáhl.
A teď ještě pár slov k sideboardu. Stejně tak jako u všech decků ho přizpůsobujeme fieldu, jaký očekáváme, takže nemá smysl ukázat tu 15 ideálních karet, ale spíše nástin karet, o kterých bychom uvažovali.
Aura of Silence - o manu dražší Seal of Cleansing, který je perfektní do mirroru, proti staxu, affinitě, counterbalanci...
City of Solitude – proti counterování a pokud náhodou potkáte solidarity
Karmic Justice - za oponentův Pernicious Deed nebo Engineered Explosives mu ztrestáme všechny permanenty
Blood Moon - vám většinou moc nevadí (jen nefunguje kombo words + sanctum, takže je zabíjení zdlouhavější), ale některým oponentům umí pěkně protáhnout obličej. Já osobně ho prakticky nehraji, ale v některých verzích bývá i v základu
Choke - nepotěší kontroly s modrou ani merfolky
Sacred Ground - pokud tušíte bourání zemí
Wheel of Sun and Moon - na dredge, loamy, landy apod.
Ground Seal - na podobný typ decků jako předchozí karta, jen s tím rozdílem, že je to countrip a tak se někdy hraje i v základu. Jeho efekt je sice omezenější, ale většinou postačí.
Swords to Plowshares - na Goblin Lackey, Medling Mage a vlastně na všechny agra. Nejlepší zabíjení
Orim's Chant - na kontroly a komba
Leyline of Sanctity - komba, burn a discard
A nakonec bych rád ještě nastínil jak asi tak vypadají jednotlivé matchupy proti častěji hraným deckům. Předem bych chtěl říci, že je to velmi orientační, protože jednotlivé verze legacy decků (a obzvlášť u nás) se často velmi liší. Proto spíš než o objektivní srovnání matchupů, tu jde spíše o moje subjektivní zkušenosti a dojmy.
Burn, Goblini - neumí si poradit s enchantmenty. Pokud vám to příjde rozumně a oponentovi nepřijde awesome draw, tak by to neměl být problém
Merfolci, ZOO, Treshold - už vám umí trošku ztížit život, ale pořád je to soupeř se kterým byste si měli poradit
Lands, Stax - necountrují a ani rychlostí příliš neoplývají. Mají spoustu mrtvých karet proti agru. U landů vám nejčastěji vadí jen exploziva. Převážně ale máte dost času zabít oponenta, než je začne protáčet. Stax je o dost nepříjemnější, protože Trinisphere vás může hodně zbrzdit, Chalice of the Void vám také vadí a Armageddon může být vaše konečná. Pokud si ale dobře vzpomínám, tak jsem proti Staxu (jak hnědému, tak bílému) s treskou hezky dlouho neprohrál. Hodně záleží na konstrukci, ale obecně jsou to docela hratelné matchupy
Agroloam, Bant - takový střednější matchup, ale pořád by to mělo být přes 50% pro tresku
Pox, Pikula - tohle je hodně random matchup. Nepříjemný discard, ničení zemí a umí se zbavit argotiánky. Dost často ale po zahození vaší ruky už nic moc nepředvede, a pokud si to trošku lížete, dá se to vyhrát. Moje zkušenosti jsou tak 50 / 50
Dredge - Iona je nepříjemná a první hru vás často zabije. Druhá a třetí bývají vyrovnanější, ale Dredge určitě není soupeř, proti kterému byste vyhrávali často. Já to vidím tak na 40%
Eva Green, Junk - discard, pulse / Vindicate, Pernicious Deed. Tohle nechcete potkávat. Opět hodně záleží na verzi (vlastně spíš na počtu perníků), ale většinou to nebude víc než tak 35%
Landstill, Counterbalance - špatný matchup. Pokud se vám podaří protlačit nějakou enchantressku je to hned veselejší, ale spíš to budete vy, kdo bude odcházet do brečícího koutku. Procenta snad radši ani netipuji
ANT, Solidarity - pud máte v sideboardu Orim's Chanty a bílé Leyliny, tak to ještě nemusí být tak zlé, ale pořád bych vaše šance viděl tak někde okolo 35%, přinejlepším
Úplným závěrem bych chtěl jenom dodat, že enchantresska je velice zábavný balíček (tedy pro toho, kdo ho hraje), a pokud máte rádi haldy permanentů na stole a dlouhá kola, tak je to pro vás jasná volba. Není to sice ten typ decku, který si půjčíte před turnajem od kamaráda a turnaj s ním vyhrajete, i když ho držíte poprvé v ruce, ale s troškou tréninku se to určitě poddá.
No, a pokud jste to dočetli až sem, tak vám děkuji za pozornost.
Krafťák
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.