Ostatní
5C Sliveři na Highlander
5C Sliveři na Highlander
Zdravím všechny čtenáře CMUSu. Tímto článkem se rozloučím se svým bývalým balíčkem, který již nebude, až na něm opět zapracuji, aktuální. Jistě, proč psát, nebo především, proč číst o balíčku, který není aktuální? Koncept balíčku by se dal shrnout jedním slovem, jemuž se bude většina hráčů dříve, nebo později, věnovat – sliveři. Zvláště s novou edicí si na ně alespoň pár hráčů posvítí. Proto tento článek můžete brát jako inspiraci a proto jsem si dovolil jej napsat dlouhý.
Obsah
Struktura celého článku je následující. Nejprve krátké informace o mně, abyste věděli, s kým máte tu čest, následovaná historií vzniku balíčku. Poté celková strategie balíčku a konečně soupis jednotlivých karet a jejich role v balíčku. Většina karet v balíčku hraje svou unikátní úlohu, proto je celý článek relativně dlouhý. Karty jsou sepsány v tomto pořadí; 1 – landy, 2 – nesliverské karty, 3 – sliveři.
Poslední část je krátká úvaha o budoucnosti balíčku.
Především se věnuji různým trikům a interakcím, neboť jak mi kamarádi s oblibou říkají, jsem podlý, zlý a zákeřný. Těžko říct proč.
Informace o autorovi
Mé jméno je Josef Mikoláš a mou domovskou hernou je Temný střelec v Praze. MtG jsem objevil s příchodem sedmé edice a skončil s příchodem Mirrodinu, s nástupem druhého Mirrodinu jsem opět začal hrát a skončil jsem s Innistradem. Díky nedostatku času v posledním roce bylo mé hraní spíše sporadické. Proto pomalu přecházím na trvalejší formáty. Na modern jsem si postavil Ascenzi, asi týden před banem jsem ji dokončil. Ohledně jednokarťáků, opravdu nemám finance na Bayou a spol. Věřím, že spousta z vás na tom finančně bude podobně a jejich jednokarťáky nebudou dosahovat ceny nového auta, aby se tvářili neporazitelně, ale hlavní roly bude hrát zábavnost. Co se mého posledního standardového balíčku, zombií barvy grixis, líbila se mi jejich zábavnost a komplexnost, podobným způsobem jsem se pokusil sestavit i své jednokarťáky.
Historie stavby balíčku
Původní pokus o sestavení jednokarťáku jsem věnoval svým oblíbeným barvám, Dimir. Ale chtělo to něco víc, manové urychlení. Tedy jsem zvolil barvy BUG. Vytahal jsem zajímavé karty, setřídil je a řekl jsem si: „Moc pěkný tower.“ Seškrtal karty asi o 80% a již se to začínalo více blížit počtu sta karet. Stejný proces stačilo aplikovat jen párkrát. Také, jaký formát jednokarťáku zvolit? Highlander, nebo Commander? Commander přináší jistotu jedné karty a nutí na ní myslet a hrát karty přímo proti commanderovi. Dříve výborný Phantasmal Image, zabiják generálů. V Highlanderu musím myslet na vše, proto má volba padla na tento, z mého pohledu více chaotický formát. Balíček fungoval, bavil mne a obsahoval pár zákeřností. Ale něco tomu stále chybělo. Po několika pokusech o úpravu jsem nakonec začal od znovu. Ale snažil se využít prvních zkušeností. Vždy se mi líbila soudržnost sliverů. Všechny si je vytiskl a poté skládal, až nakonec po mnoha úpravách vyšel balíček, jehož decklist vidíte níže. Chtěl jsem mít balíček co nejkomplexnější, ale hlavně zábavný, a aby úplně nezruinoval mou peněženku a proti němuž bych si dokázal najít soupeře. Dal by se v mnoha věcech vylepšit a s příchodem M14 budou sliveři ještě zajímavější. Balíček tedy v současné chvíli vypadá následovně.
5C Slivers Kizuoto Main Deck Sideboard 1 Amoeboid Changeling
1 Basal Sliver
1 Birds of Paradise
1 Brirthing Pod
1 Brook Sliver
1 Coalition Relic
1 Congregation at Dawn
1 Crypt Sliver
1 Crystalline Sliver
1 Darkheart Sliver
1 Demonic Tutor
1 Dormant Sliver
1 Elvish Harbinger
1 Essence Sliver
1 Evolution Charm
1 Fauna Shaman
1 Firewake Sliver
1 Frenetic Sliver
1 Fungus Sliver
1 Fury Sliver
1 Gemhide Sliver
1 Green Sun’s Zenit
1 Harmonic Sliver
1 Hibernation Sliver
1 Homing Sliver
1 Horned Sliver
1 Hunter Sliver
1 Chord of Calling
1 Joiner Adept
1 Krosan Grip
1 Living Death
1 Magma Sliver
1 Might Sliver
1 Mirror Entity
1 Mnemonic Sliver
1 Muscle Sliver
1 Necromancy
1 Necrotic Sliver
1 Opaline Sliver
1 Overwhelming Stampede
1 Patriarch’s Bidding
1 Psionic Sliver
1 Pulmonic Sliver
1 Quick Sliver
1 Reap and Sow
1 Reflex Sliver
1 Riku of Two Reflections
1 Rite of Replication
1 Root Sliver
1 Sedge Sliver
1 Shifting Sliver
1 Sliver Legion
1 Sliver Overlord
1 Sliver Queen
1 Sylvan Scrying
1 Synapse Sliver
1 Talon Sliver
1 Telekinetic Sliver
1 Toxin Sliver
1 Two-Headed Sliver
1 Vigor
1 Ward Sliver
1 Winged Sliver
1 Ancient Ziggurat
1 Celestial Colonnade
1 Creeping Tar Pit
1 Crumbling Necropolis
1 Dryad Arbor
1 Dust Bowl
1 Exotic Orchard
1 Grand Coliseum
1 Halimar Depths
1 Hhomeward Path
1 Jungle Shrine
1 Lavaclaw Reaches
1 Madblind Mountain
1 Mirrodin’s Core
1 Mountain Valley
1 Murmuring Bosk
1 Mutavault
1 Raging Ravine
1 Rapture Spire
1 Reflecting Pool
1 Riftstone Portal
1 Savage Lands
1 Seaside Citadel
1 Sejiri Steppe
1 Shimmering Grotto
1 Srcane Sanctum
1 Stirring Wildwood
1 Swamp
1 Tolaria West
1 Unstable Frontier
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Vault of the Archangel
1 Vesuva
1 Vivid Crag
1 Vivid Creek
1 Vivid Grove
1 Vivid Marsh
1 Vivid Meadow
Pokud karty rozdělím do základních rolí, statistika by vypadala následovně. Jen podotknu, že karty zastávající více kategorií mají své zastoupení ve všech kategoriích, například Green Sun’s Zenit jsem počítal jak do tutorů, tak hledání landů a manaakcelerace. Jedná se jen o hrubý nástřel.
sliveři | reanimace práce s hrobem | hledání landů | Manaakcelerace | drawakcelerace | artifact & enchantment odpovědi | tutory |
42 | 4 | 4 | 6 | 4 | 3 | 8 |
Základní strategie balíčku
Získat manovou stabilitu, vytutorovat tutory a zasypat soupeře jednak slivery, jednak překážkami, co mu hru znesnadní. Jelikož téměř každý sliver ovládá unikátní schopnost, je třeba je volit obezřetně, s ohledem na protivníkovu hru. V případě nepříjemného cílení soupeřem pak obětovat vlastní creatury pro nějaký zisk. Balíček umí také operovat s hrobem. Snaží se vše, co jen může, řešit přes creatury. Vzhledem k nedostatku financí, balíček nemá některé věci, které by si zasloužil. Tento deck je primárně určen pro hraní s kamarády, při turnajovém hraní by se snad nedostal na poslední místo. Koncept balíčku pochází ještě z dob, kdy neexistovali dostatečně bojovně slušní sliveři za jednu manu. A hezky po vzoru sliverů a kvantové fyziky, vše souvisí se vším.
Slabiny balíčku jsou velké spoléhání na tutory a na nonbasic landy. Druhou je v současné době téměř nulová odpověď na soupeřův hrob. Velmi nepříjemné je též kradení a kopírování potvor, neb sliveři posilují celý stůl. Žádný gravehate jsem si mohl dovolit jen ze tří důvodů, v místě kde jsem hrál, byla práce s hrobem mizivá, jednalo se spíše o testování síly a pokud už si soupeř něco zreanimuje, balíček dokáže odpovědět. Ale slibuji, že tento nedostatek bude napraven.
Dle pravidel uvedených v popisu soutěže obsahuje tento balíček jednu zakázanou kartu, všemi oblíbený tutor Brithing Pod. Byť s touto kartou balíček operuje, jeho výměna je před případným turnajovým hraním snadná.
Další zajímavostí je, že se balíček slova jednokarťák drží snad až příliš horlivě. Ano, celý balíček obsahuje doslova každou kartu jen jednou, dokonce obsahuje pouze jeden jediný basic land. Jedná se o ohromnou slabinu. Trochu to dehonestuje mé prohlášení o nutnosti myslet na všechny možnosti. Setkání s krvavým měsícem znamená většinou mou vlastní krev. Nicméně balíček obsahuje i několik obran proti této kartě. Bohužel pětibarva je na manovou stabilizaci velmi náročná. Mít tak hromadu feček a shocklandy z Ravnici... Co fečka, to libovolná barva many.
Většina jednokarťáků s zelenou se snaží urychlit svůj vzestup pomocí klasiky, cultivate, harrow, Kodoma’s Reach. Ani jednu tuto možnost využít pochopitelně nemohu. S ohledem na náročnou manovou poptávku se většina landů snaží tvářit co nejvíc pětibarevně.
Popis karet
Landy
Většina manabáze je velmi pomalá. Landy jdou do hry pomalu, nevyskakují z knihovny, jak čertíci z krabičky, nicméně za odměnu poskytují to příslovečné „něco navíc.“ O manaakceleraci se starají creatury. Ale jak již bylo řečeno, nejde ani tolik o výhru, jako o hru. Prvním cyklem landů, jsou běhací landy. 5 duallandů ze světa Zendikaru. Sami o sobě jsou pouze kartou poslední záchrany, bez podpory je nejsilnější Creeping Tar Pita, která může likvidovat planeswalkety. Případně landy obětuji do první linie obrany. Další živé landy jsou Mutavault a Dryad Arbor. Mutavault mluví sám za sebe, většinou hodně nahlas, a Dryáda je snadno vyhledatelný Forest.
Zbytek landů se v různých variantách snaží dodat všechny, nebo velké množství many. Například takový Exotic Orchard se může zdát nevýhodný, ale balíčku se hodí jakákoliv barva many, tedy proč ne i tento funny-land? Ze stejného důvodu jsem zařadil kdysi 30ti korunovou Vesuvu. Staré dobré časy, kdy jsem si ještě říkal „nákup počká, stojí jen pár kaček.“ Kdo by to neznal? Thespian’s Stage by byla moc pěkná náhrada.
Dust Bowl, levná náhražka oblíbené wastelandy, za manovou náročnost vás nikdo nebude mít rád. Jelikož většina rozumných lidí hraje více, než jeden basic land, bývá to značně nepříjemné, ale nikoliv fatální. Vault of the Archangel je odpovědí na případnou problémovou hru, lifelink umožní balíčku neprohrát a další možnost přidat sliverům deathtouch nemusí být k zahození. Důležitý land je Homeward, krásný land, který vyšel pouze v edici commander. Je zde především z důvodu obrany. Většina soupeřů je schopna krást creatury. Tento land je tedy pojistkou, proti takovému zlotřilému jednání.
Jednokarťák mi vždy připadal, jako těžkopádný formát. Ohromný kráčející stroj, nezadržitelně postupující vpřed. Proto mi nevadí 26 landů vstupujících na bojiště tapnutých a pouhých 13 odtapnutých. Murmuring Bosk je taplý pouze většinou díky schopnosti Changeling.
Support
S ohledem na pomalost landů je třeba zemím trochu pomoci. Většina tutorů, tedy těsně po začátku hry, hledá jakýmkoliv způsobem manu. Nestydím se pomocí Demonic Tutoru vyhedat land. Birds of Paradise – manastabilizace a případně velmi dobrý náboj do Brithing Podu. Congregation at Dawn je dvousečná zbraň. Pokud hledám odpověď, může soupeř změnit rychle plány, nebo se připravit na mé. Většinou je to však jen naprosto dokonalý instantní tutor.
Elvish Harbinger je velmi zajímavé manové urychlení, s jeho pomocí je možné vyhledat si Fauna Shamana, tedy další tutorování, nebo nějakého Shapeshiftera.
Výhodou Mirror Entity je schopnost za pouhou manu, nebo i zdarma, dělat ze všech nesliverských kreatur soudržnou masu. To dělá hlavně z landů novou hrozbu. Síla je přímo odvozena od situace na stole. Stejně jako u karty Overwhelming Stampede. Jediná karta mající pouhý jeden význam a to tupou sílu. Všichni sliveři se posilují, ale hromadného posílení do síly není zas až tolik. S případným nakumulováním síly se ovšem jedná o tupou sílu, s níž se musí počítat. Hypotetická situace. Na stole je Sliver Legionář a 3 další nic nedělající sliveři. Sliver legionář je tedy 10/10 a díky tomuto posílení získají všechny mé creatury +10/+10. To je za málo peněz docela hodně muziky, a jelikož sliveři se mají rádi, stačí většinou zahlásit „útočím za hodně.“
Riku of Two Reflection je v balíčku zařazen především kvůli mé slabosti k této kartě. Možnost zkopírovat jakékoliv kouzlo, relativně levně. Kouzel nemám mnoho, většinou jen tutory, o to více potěší. Jeho primární rolí je množení potvorstva. Jedná se o enter the battlefield effect, což stojí za zapamatování. S dostatkem many jde zahrát Zenit, zkopírovat a namnožit každou příchozí creaturu. Chce to jen trochu manu, kterou je balíček schopen relativně snadno vygenerovat.
Balíček obsahuje celkem slušnou plejádu reanimačních kouzel. Čistě proto, že nemám rád hrob nevyužitý. Nejslabším kouzlem z této výbavy je nepochybně Evolution Charm. Jeho jedinou výhodou je možnost hrát instantně anebo preferovat landy. Necromancery je o něco lepší. Hraji především díky možnosti soupeře zaskočit instantním zahráním na jeho creatury. S ohledem na Riku of Two Reflections, tato karta svede v budoucnu boj s Unburial Rites. Velmi známou kartou je Living Death. Prostá výměna živých a mrtvých na obou stranách. Ve většině případů se jedná o hromadné ničení, kdy budu silnější, než soupeř. Stačí pár triků, jak tuto kartu vylepšit, těsně před zahráním obětovat veškeré své potvrostvo a naběhnout si do counterspellu… doporučuje 9 z 10ti modrých mágů Poslední podobu reanimace je Patriarch’s Bidding. Snad jen zmíním, že soupeř by měl kouzlo Life’s Finale hrát s rozmyslem.
Kartu Brithing Pod snad není třeba představovat. Balíček s ní počítá, ale nespoléhá na ní. Ale díky banlistu, bylo by vhodné tuto kartu nahradit jinou. Jedna z možností je libovolný další sliver, nicméně, Pod je tutor. Tedy kandidáty na záměnu jsou… Hibernation’s End. Nový Garruk a Stará Liliana. Tito kamarádi se jistě o místo rádi podělí. Protean Hulk. Increasing Ambition pro více příležitostí, nebo velmi zábavný tutor Conflux, či Wild Pair. Oba poslední tutory jsou manově drahé, nicméně může s nimi být zábava.
Sliveři
Konečně, popis sliverů a jejich úlohy. Nejprve připomenu, Elvis Harbinger dokáže najít 2 slivery, schopnost Changeling. A jakýkoliv zelený sliver je snadno vytáhnutelný z knihovny přes zelený zenit.
Nejdůležitějším sliverem ze všech je Gemhide Sliver. Také nikdy nežije moc dlouho. Ze sliverů dělá manaptáky, stabilizuje a urychluje, až to hezké není. Druhé místo dvoumanového slotu obsadil Crypt Slivera. A koho by nezachránila regenerace, toho zachrání Hibernation Sliver. Krom ochrany, spouští libovolný enter the battlefield effect. Nebo, což je ale náročné na manu i životy, spustit schopnost za tapnutí, vrátit na ruku, vykouzlit a díky někde získanému haste znovu machrovat. Životy je možno nabrat mnoha způsoby, tedy s cenou to nebývá tak horké. Hunter Sliver je poté již jen sliver, který poskytuje čistou radost z lovu, kdy budete soupeři útočit do jeho miláčků schovaných za takzvanou nepropustnou bariérou. Crystalinie Sliver je oproti ostatním sliverům jediný, kterého si musíme velmi důkladně promyslet, jestli ho na stole vůbec chceme. Spousta sliverů potřebuje kolegy cílit, o což se připravíme. Posledním dvoumanovým sliverem z výčtu je Quick Sliver. Sice se tváří jako dvoumanový, zábavnější je na konci kola, nebo do bloku vykouzlit armádu.
Třímanový slot je již celkem živý. Důkazem toho je Necrotic Sliver. Tato nemrtvá sliverská potvora z Planar Chaos se neptá, dělá ze všech sliverů chodící Vindicate. Umírá mlád. Tedy… tak mlád, co tomu jen jeho necrotické tělo dovolí. Harmonic Sliver je nepřítelem jakékoliv Mirrodinské invaze. Nevýhodou je nemožnost volby. Sedge Sliver, důvod, proč hraji ten jeden swamp. V původní verzi highlanderu dokonce žádný basic land nebyl, drobná chybička. Tento Sliver umožňuje regeneraci i přes schopnost shroud. Firewake sliver, zelený hastovač mající malý zanedbatelný bonus, v případě hraní Podu tkví jeho síla v manacostu. Homing Sliver, možnost instantně si vyhledat libovolnou odpověď. Frenetic Sliver je velice zajímavý kousek v barvách Izzetu. Tento přehlížený sliver poskytuje možnost 50 na 50, sliver se vyexiluje a vrátí zpět anebo zemře. Jak moc se taková situace hodí? Tak zaprvé, opravdu vážně potřebuji enter the battlefield efekty. Ale důležitější je ochrana před hromadným ničením. Dokáže obejít i necromancery proklínaný Terminus – záchrana nebo hrob. A ano, spolupráce s Living Death je velice šikovná. Dokáže alespoň nespáchat přímou sebevraždu naběhnutím do counterspellu.
Čtyřmanový slot okupují některé velice zajímavé bytosti. Telekinetic Slivera ocení všichni příznivci Tumble magnetu. Možnost udělat si volný průchod, nebo bezpečnou obranu, či podstřelování strategií vyžadujících „tapni v čase sorcery.“ Shilting Sliver bývá až moc silný. Nejdivnější creaturou celého decku je Dormant Sliver. Jeho výhoda předčí jeho nevýhodu, ale chce to cit. Většinou se jedná o co nejrychlejší obětování do libovolného efektu. Přímo mezi slivery je 8 způsobů, jak se jej samovolně zbavit. Balíček jich posléze obsahuje více. Bez Brithing Podu se jedná o slabší creaturu. Toxin Sliver je takový mazel. První pohled na něj prozradí, že se jedná o deathtouch. Na pohled druhý se jedná o superdeathtouch. A jelikož regenerace je v jednokarťácích celkem oblíbená…
Pátý manový slot krom legendárních bytostí okupuje neméně nepříjemní kumpáni. Nejvykombenější sliver je Psionic Sliver. Na první pohled se nezdá tak silný. 3 zranění do sebe, přičemž má jen dva životy do obrany. Ve chvíli, kdy jsou sliveři posílení, jedná se o velice šikovný kulomet. Ale pokud jsou na stole ještě Fungus Sliver a nebo Vigor, je jeho masochismus mnohem poutavější. Pulmonic Sliver je další způsob reanimace, nebo spíše recyklace zabitých sliverů. S možností prolizu více, jak jedné karty za jednoduché procyklení, to už něco znamená. Dva velice nebezpeční sliveři jsou Ward Sliver a Brood Sliver. Štít a meč. Pokaždé, když do soupeře je dáno sliverem zranění, vytvoří jednoho pomocníka. Nikoliv za každé udělené zranění. Vzhledem k nepřebernému množství různých obcházení soupeřovi obrany, případného snadného dodání doublestriku se jedná o další creaturu s terčem na čele.
Poslední trojice karet balíčku jsou legendární pětibarevná monstra. Sliver Legion. I am legion, for we are many. Jen tupá síla. Ale panečku jaká. Sliver Overlord, sliver, kterého jsem si mimochodem rozbalil v čínském boosteru. Jedná se o šikovnější a především, průtokový tutor a nebo přivlastňovač cizích sliverů. Pakliže je tedy ukraden, mohou mému balíčku nastat problémy. Pokud má soupeř kradení jen na jedno kolo, stačí poté aplikovat Overlordovu první schopnost na sebe. Na druhou stranu si velice dobře rozumí s Amoeboid Changeling. Cílová creatura se stane krom jiného i sliverem a já si jí přivlastním. Kontrol trvá, i pokud potvora přestane býti sliverem. A jako poslední, Sliver Queen, dělající čest svému jménu. S přátelským Basal Sliver dokáže vygenerovat neomezené množství creatur, které přijdou a umřou. S přidáním manaslivera a haste, jedná se o generaci nekonečného množství many. Což se může hodit.
Závěr
Nejprve něco o nových sliverech. Nelíbí se mi. Jednak jejich vzeření neodpovídá původním, ale hlavně, popírají jejich myšlenku. Sliveři vždy sdíleli své schopnosti, ať byli na kterékoliv straně barikády. Jejich nový wording nesoucí se v duchu změny pravidel „já mám svou stranu a ty svou“ tuto myšlenku popírá. Ale spolknu pýchu a hrát je budu.
Co se týká budoucnosti balíčku, nejlepší sliver z nové řady je Bonescythe Sliver. Druhá možnost dodání neskutečné ničivé síly. Nedej Bolas, dodání mirrodinských mečů. Druhý nejlepší sliver je Manaweft Sliver.
Thornocaster sliver svede boj s Psionic Sliverem. Oba mají svůj způsob, kterým dělají de facto totéž. Osobně více fandím modrému sliverovi, líbí se mi jeho combo potenciál a cena 15ti korun.
Znovu zvážím kartu It That Betrays, která dokáže s kartou Living Death dělat neskutečné divy. A z cyklu Eldrazi stojí za zvážení i All in Dust s Ghostflame Sliver.
Zelený charm nahradí nepochybně Eternal Witness.
A s novými slivery není na škodu pohlédnout na kartu Mirrorweave, která je o trochu silnější, než dříve.
Poslední věc, cena sliverů. Královna sliverů stojí 800. V těsném závěsu za ní se drží Legionář s cenou 500. To jsou slušné pálky, ale pokud se vyřadí, s cenou kolem 100 korun se pohybují jen 4 sliveři a poté jde již cena rapidně dolu. Jak jsem se snažil ukázat, stabilní pětibarva jde postavit z landů za pár korun.
Děkuji, že jste mi věnovali tak dlouho pozornost a vašim vlastním konstrukcím mnoho zdaru.
Kizuoto
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.