Ostatní
Affinity na Vintage
Affinity na Vintage
Když jsem jednou viděl se na extendu prohánět affinitku, tak jsem si řekl, že by nebylo špatné oživit tenhle deck na Vintage. Ze začátku jsem vyšel z extended verze a postupně ji utvářel tak, aby fungovala a snažil se nepřidávat drahé karty. A tohle mi nakonec vylezlo
Lands ( 20 )
3 City of Brass
1 Tolarian Academy
4 Mishra's Factory
4 Vault of Whispers
4 Great Furnace
1 Strip Mine
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
2 Wasteland
Creatures ( 23 )
4 Myr Servitor
4 Ornithopter
4 Arcbound Ravager
3 Arcbound Worker
4 Dark Confidant
4 Simian Spirit Guide
Artifacts ( 11 )
4 Skullclamp
4 Cranial Plating
1 Sol Ring
1 Mana Crypt
1 Lotus Petal
Enchantments ( 3 )
3 Pyrostatic Pillar
Instant ( 3 )
3 Pyroblast
Sideboard ( 15 )
2 Wasteland
1 Pyrostatic Pillar
1 Pyroblast
3 Duress
4 Chalice of the Void
4 Leyline of the Void
Manabase je tvořena 20 zeměmi.8 znich je artefaktových (4 Vault of Whispers+4 Great Furnace). Tři pětibarevná City of Brass upevňují barevnou stabilitu. Tolarian Academy nesmí chybět, prostě co artefakt, to mana. Mishra's Factory-ačkoliv se to nezdá, tak jsou v decku boží, protože sjíždějí soupeře, občas se prožerou do Skullclampu, blockují, nejsou to přímo artefakty, které jsou zraňovány hate kartami (hlavně Nul Rodem, Katakim, Energy Fluxem...) Urborg zvyšuje podíl černé many v decku. Strip Mine a Wasteland slouží jako mana nebo landdestrukce, podle potřeby.
23 bytostí je i na extend celkem dost. Myr Servitor je úžasný v kombinaci s Skullclampem a dvojce těchto panáčků funguje i celkem dobře proti Katakimu a Fluxu. Díky Ornithopter, Arcbound Ravagerovi a Arcbound Workerovi se deck dá vlastně považovat za affinitu, ačkoliv se v decku nehraje žádná karta s affinitou. Dark Confidant dělá karetní výhodu, za kterou deck neplatí až zas tolik životů díky velice nízkému průměrnému castng costu, který zvyšuje jen poslední z bytostí-Simian Spirit Guide. Ta většinou slouží jako manové urychlení k Confidantovi nebo Pillaru-přece jen je důležité první kolo, ale občas vyběhne jako 2/2 bytost, na kterou si hate jentak nepřijde.
Pyrostatic Pillar zlepšuje matchup proti Storm kombu, ale zároveň hryže soupeře, který hraje jen svoje rušení aopd. Decky, proti kterým je nic moc . Pyroblast je na power i nepower prostředí asi nejlepší volbou, protože dokáže zničit Flux i ochránit kouzlo před rušením nebo mu znemožnit hraní jeho bomb...
Sideboard obsahuje 2xWasteland, 1xPyrostatic Pillar, 1xPyroblast, 3xDuress, 4xChalice of the Void, 4xLeyline of the Void. Pyrostatic Pillar, Chalice of the Void a Duress na komba. Pyroblast na vše, co ruší nebo hraje modré bomby. Leyline na Ichorida, Flashdecky. Wasteland jsem nasideovával skoro pořád, protože soupeř si připraví svoje Null Rody, Energy Fluxy... a je nutné snížit počet artefaktů a zvýšit počet neartefaktových zemi. Nebo občas nehraje modrou ani Storm, takže Pillar i Pyroblast jsou mrtvé karty.
Nyní tedy pár slov k tomu, jak sideovat proti některým deckům.
Flash
+1 Pyroblast
+3 Duress
+4 Chalice of the Void
+4 Leyline of the Void
+2 Wasteland
-3 Pyrostatic Pillar
-1 Sol Ring
-1 Mana Crypt
-4 Ornithopter
-1 Skullclamp
-1 Cranial Plating
-2 Arcbound Worker
-1 Arcbound Ravager
Flash je jedním z nejhorších soupeřů-stačí mu jen pár karet, pár zemí a zahrátí Flashe s Hulkem na ruce. Vadí mu celkem Leyline, která když je od začátku hry na stole, tak má Affinita aspoň nějakou šanci. Chalice of the Void soupeře zbaví přebytečných Pactů, takže mu bude chvilku trvt než své kombo nakopne. Není možné soupeře dřív zabít než zahraje své kombo, proto se odsideují potvory a zvýší se šance, že začnete s Chalice nebo Leyline a zeměmi-bez tlaku, ale stále lepší než kdyby místo landů byly potvory, které by nebylo možné zahrát.
-3 Pyroblast
-3 Pyrostatic Pillar
+2 Wasteland
+4 Leyline of the Void
Stax není příjemným matchupem, díky Wastelandu, Cruciblu a spoustě mrtvých karet. Ale jakmile začnete rychle a třeba se prolíznete se Skullclampou, tak se dá zvítězit. Problém občas je používání Wastelandů. Jednak je hraje sám a jednak používá Crucible, takže zničení City of Brass v prvním kole dělá občas jen karetní výhodu v soupeřův prospěch. Proti některým verzím decků s workshopem se nevyplácí odsideovávat Pyroblasty (zvlášť proti UR Staxu), soupeř si v pohodě hraje své žízně a pak najednou přijde Tinker a je konec hry-Leyline na ruce od začátku dělá vlastně jenom muligan a soupeř za celou hru nemusí vůbec použít hrob.
Fish
-3 Pyrostatic Pillar
-1 Sol Ring
-1 Mana Crypt
-1 Lotus Petal
+1 Pyroblast
+2 Wasteland
+3 Duress
Fish je celkem dost dobrým matchupem a to, ačkoliv hraje Null Rody, Kataki, navíc v Side Rebuild,
Energy Flux nebo Hurhyl´s Recall. Před side je správnou taktikou snaha je dostat do hry co nejrychleji Skullclamp , Cranial Plating nebo Dark Confidanta, bytosti a Mishrovky by měly pak ušlapat soupeře. Sideboarding se liší podle verze, proti které hrajete a je jich celkem hodně. Soupeř bude sideovat nějaký ten další hate, proto jsem snižoval množství artefaktových manových zdrojů a nahrazoval je Wastelandy. Pyrostatic Pillar je před side celkem dobrý, ale po side je nepříjemné se kousat pod Pillarem a pod Fluxem nebo Null Rodem, proto radši ven-občas se dá nějaký nechat uvnitř. Duress může být lepší či horší právě podle verze, kterou soupeř hraje. UW je agresivnější a Duress se dá použít jen ze začátku, aby ochránil před Jitte, Energy Fluxem, v pozdější fázi je dost nepoužitelný. Proti UB Fishi se vyplatí Duress více, ale záleží dost na soupeřově side.
Grimlong/Pitchlong
+1 Pyrostatic Pillar
+2 Wasteland
+1 Pyroblast
+3 Duress
+4 Chalice of the Void
-4 Ornithopter
-2 Arcbound Ravager
-2 Skullclamp
-2 Cranial Platingy
-1 Arcbound Worker
Balíček měl ze začátku ohromné problémy s decky zabíjející na Tendrily proto se dovnitř dostaly karty jako Pyrostatic Pillar a REB (ale také kvůli jejich využitelnoti proti mnoha jiným deckům).
Proto jsem vyzkoušel udělat side mírně anti a odisdeovat bytosti za karty, které soupeři udělají kombení opravdu těžké. Není možné zabít rychleji než kombo-deck potřebuje minimálně jedno kolo na útok, takže tato strategie je asi nejoptimálnější možná. Equipmenty se odsideovávají, jelikož bytostí je po odsideování Ornithopter, Ravagerů, Workera v decku celkem málo. Už v některých hrách před side chodí jen Equipmenty bez potvor, což může být dobré proti kontrolu, který radši zruší Skullclamp než Myr Servitora, ale proti kombu to není ideální stav, protože to se o Equipmenty moc nestar, prostě Vás jednoduše zabije rychleji. Je otázka, na kolik hrát Chalice, protože za jedna se člověk zalockovává. Toto rozhodnutí se dělá z aktuálního stavu ruky -je hloupé hrát Chalice za jedna, když je na ruce Duress a dva Pyroblasty.
GAT
+2 Wasteland
+1 Pyroblast
-1 Sol Ring
-1 Mana Crypt
-1 Pyrostatic Pillar
Groatog se stal opět ratelným po odrestrictování Gushe a proto je nutno s ním počítat. Nicméně proti Affintě by neměl být tolik silný, záleží, zdali vyběhne rychlá Dryáda nebo ne-to je obvykle moment, který rozhodne hru. V první hře si soupeř většinou nechává nějaké kontrolní draw, protože dnešní field je přeplněn komby. Takže pokud začnete rychlým tlakem on nemůže stihnout zrušit vše. Watelandy mohou dost jednoduše rozhodnout hru v váš prošpěch, soupeř hraje málo zemí a pokud začne první kolo Duallandem, tak se nikdy nevyplatí čekat, protože na dvou zemích již může hrát Gush a to je hodně nepříjemné. Po side se asi proti vám objeví Energy Flux nebo Rebuild. Flux se dá rozdejchat, Rebuild už mnohem hůře. Pokud se snažíte zalockovat soupeře Pillarem a on najednou dá Rebuild, tak je nejspíš konec, pokud nemá již jen málo životů. Rebuild+ Dryáda na stole=GG. Soupeř bude celou hru pod tlakem a nakonec si nebude nejspíš moct dovolit útočit, takže můžete chvilku čeka na Ravagera nebo Platiing a potom ho zabít. Ani on nebude zahálet a bude se snažit dostat k Berserku, ale vaše cesta by k potřebným kartám by měla být snazší.
Ichorid
-3 Pyrostatic Pillar
-3 Pyroblast
+2 Wasteland
+4 Leyline of the Void
Ichorid je matchup o Watelandech a Leyline. Nyní už spíš o Leyline, protože již není pro Ichorida tolik těžké zabít po první aktivaci Bazaaru-(pokud má člověk trochu štěstí-nesmíte jako já najít Bazzaar až po muliganu do 4 karet). První hru prohrajete. Zbylé dvě se snažíte Muliganovat do Leyline a Ichorid se musí snažit, protože pokud není jeho luckpool opravdu velký, tak to nebude tolik jednoduché-dá se uvažovat i o Yixlid Jailerovi v side, který by mohl ještě trochu víc pomoci.
Nakonec jsem si nechal pár slov k některým kartám, které jsem v decku zkoušel a nefungovaly či naopak, které jsem zkoušel a zjistil, že do decku jednoznačně patří.
Fling-karta, terá nedělala nikdy nic moc, byla použitelná jen, když byl na stole Arcbound Ravager a Spousta artefaktů-jinak dávat dvě damage hru nikdy nerozhodlo a stav, kdy je na stole hodně artefaktů a Raveger obvykle znamená s jinou artefaktovou bytostí, že se blíží vaše vítězství
Disciple of the Vault-dlouho jsem ho v decku držel, jakožto jednu z nejlepších karet, které spolupracují s artefakty v decku, ale nicméně Disciple funguje jen, když je Ravager na stole nebo Skullclamp ve hře s artefaktovými bytostmi-většinou jsem Discipla prožrával do Skullclampu. Jediné případy, kdy se Disciple sám o sobě aspoň trochu hodí je po side proti Fluxu a pokud soupeř hraje Bombermana, tak mu znemožní kombit s Black Lotusem (než si najde spellbombu a zbaví se ho)
Myr Enforcer- bytost která má čísla a to je tak všechno, po side naprosto nehratelná. V decku jsem ji měl zařazenou jen v době, kdy jsem hrál více artefaktových zemí, nyní affinita jeho cenu moc často nesnižuje.
Frogmite-podobný případ jako Enforcer, akorát má nižší cenu a nemá žádná ohromující čísla. Za dvě many bytost 2/2 nic moc neřeší
Urborg, Tomb of Yawgmoth-výborná země, pomáhá v udržení stabilní černé many a ačkoliv i soupeři pomáhá v tomtéž mně se dost osvědčila. Zároveň může sloužit jako "landdestrukce" proti soupeřově Urborgu. Pokud se vám tato země v decku nelíbí, tak ji vyměňte za Badland
Simian Spirit Guide-ze začátku pokus, deck potřeboval trochu urychlit a tak jsem ji přidal, původně jsem se bál, že nebude v decku tolik užitečná a její lízání v pozdější fázi bude převažovat její použití na začátku. Testing ukázal, jak hluboce jsem se mýlil, je neskutečně důležité hrát proti kombu Pillar ihned a Guiide to umožňuje, zároveň začínat prvním kolem země, Simian RFG-Confidant se ukázalo jako zvratové. Simian dovoluje dělat špinavé Triky s Pyroblastem, mnoho mých soupeřů hrálo první kolo Timetwister neboAncestral Recall a já je rušil, bez vyložení jediné země na stůl. A i 2/2 bijec se cení proti Energy Fluxu, Rebuildu, Katakimu a Hurkyl´s Recallu
Ornithopter-Ačkoliv nefunguje tolik dobře s Skullclampem jako Servitor a Worker, její schopnost lítání rozhoduje mnoho her. Equipnutí Ornithoptéry dvěma Skullclampy je brutální. Zároveň Orni s jedním je vynikající blocker
Mana Crypt-Karta, která deck hodně nakopává, ale často jsem ji odsideovával, protože soupeři používají mnoho hate karet a nepřijde mi jako ideální varianta se zabíjet Mana Cryptou poté, co soupeř zahraje Null Rod, pokud je pro někoho tato karta drahá, tak se dá
jednoduše vyměnit za Wasteland a balíček tím nebude nijak výrazně oslaben
Dark Confidant-ze začátku pokus, který občas prohrával hry-otočení Myr Enforcera dost zabolelo, nyní je v decku nejvyšší Casting Cost
Mishra´s Factory-země, která je skvělá, jediná věc, co by od ní člověk mohl chtít je, aby dávala jakkoliv barevnou manu a to už by chtěl opravdu hodně...
A to je pro dnešek z mé kuchyně vše. Snažil jsem se vytvořit balíček, který není drahý a mohou si ho zahrát i méně majetnější hráči. Netvrdím a nkdy jsem netvrdil, že hraju nebo jsem vždy hrál jen nejlepší balíčky (je těžké celkem určit, který balíček je nejlepší ) a dá se najít spousta důvodů, proč tento deck nemůže být nejlepší, ale nicméně je zábavný a splňuje krtérium, aby dával rozumné množství možností a možných cest vedoucích k výhře. Spousta lidí na MWS mi poté, co jsem je s deckem zabil napsala něco ve smyslu CRAP DECK WINS, ale takový je život... Myslím, že se mi můj cíl celkem povedl můžete posoudit sami. Pokud by někdo chtěl deck hrát, napsat své zkušenosti s ním, tak se v nejbližší době na Fóru CMUS.CZ nebo MTG.SK objeví téma, kde se můžete vyjádřit. A to je pro dnešek vše tjády dády dá... THE END
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.