Ostatní
Almost retro - Planar Chaos - Co kdyby?, díl II.
Naštěstí se mi podařilo najít zdrojové soubory, a proto vám mohu (s ročním zpožděním po sadě) nabídnout dokončení jejího rozboru. Doufám tedy, že si článek užijete, ač je to skoro rok, co byl napsán.
Vítám vás zpátky u procházky nostalgickými odkazy a barevným chaosem sady Planar Chaos. V dnešním díle se podíváme na zoubek modré a černé barvě.
MODRÁ
Novým mottem modré je ZRADA a KLAM.
- dávání bytostem +X/-X nebo –X/+X.
- shapeshifting (měnění bytostí)
- zahazování karet
- bdělost (vigilance)
Stejně jako u jeho bílého kolegy je Aeon Chronicler víceméně kartou osobitou pro PC. Jeho schopnost je svázána s doménou modré barvy, tedy lízáním karet.
Tento vodní měňavec se umí proměnit v obranáře nebo útočníka, dle libosti. Proto je na jeho obrázku buď merfolk s kopím nebo vodní had. Co do hodnot i do manové ceny je tato karta vzdáleným potomkem Wall of Wonder.
Vezměte Rabid Wombata, natřete jej namodro a udělejte z něj Auru. Doporučují čtyři z pěti domácích kutilů.
Tento shapeshifter není ve své podstatě ničím jiným než dražším a vylepšeným Zombify…ovšem v modré.
Copatá, kabalským jménem Fulla, vlastním jménem Barra nebo Garra (podle knížky, kterou čtete). Kabalská vyvolávačka, která byla jakožto postava stvořena kvůli tomu, že její ilustrace, původně určená pro Diabolic Tutor, byla příliš impresivní, aby byla vyplýtvána na „pouhé kouzlo“. Její funkce je dokonale symetrická původní kartě, což je ale v tomto případě spíše nevýhoda. I tak má ale podobná kompozice ilustrace a pohled průzračně modrých očí přespříliš inteligentního dítěte něco do sebe.
Vzpomenete si ještě na šestou třídu základní školy a zoologii? Pak si vzpomenete možná i na pojmenování nejnižšího řádu organismů – prvoků, čili Protozoa. Proto nám tady nyní poletuje „časoprvok“, který se jako správný jednobuněčný organismus množí dělením na dvě identické kopie. Jak se ale stalo, že tyhle shluky cytoplazmy narostly do proporcí 3/3, to se mne neptejte.
Kolik –mancií vlastně existuje? Díky této kartě víme jen jediné – zase o jednu více než předtím. Volně přeloženo „rozdvojomancie“.
Když vám kouzlo selže, zamrzí to. Když to pokazíte tak, že se vám z mysli ztratí ještě jedno další, je to na pováženou. Proto „ukrutné selhání“.
Viz Ghost Tactician. Dreamscape (shoda jména s jinou hrou ze stáje WotC čistě náhodná) Artist se naučil od zelené kouzlo Harrow. Jeho flavor text obsahuje slovní hříčku „sleight of land“, což je narážkou na „sleight of hand“, tedy volně přeloženo „karetní trik“.
Toto kouzlo rozvíjí jednu z vlastností, která byla modré přidělena v rámci „sessel wechsel“ provedeného v Planar Chaosu, charakterizované nejlépe vzorcem +X/-X, vysvětlovaného schopností modré manipulovat myslí a potažmo i tělem oběti.
Tato karta je colorshiftem Kismetu, karty z Legends. Proto je ve flavor textu zmíněn jistý Gjornersen. Proč si autoři ale vybrali zrovna tohoto chlapíka, to nevím.
Colorshift Skulking Ghosta z Mirage. Proto je autorem citátu Hakim Vypravěč.
Jodah, nesmrtelný arcimág, pra-pra-pravnuk Urzův a ústřední postava děje Ice Age bloku, při tvorbě svého mstitele od svého prapředka drobet opisoval. Vizuální podoba bytosti se pak inspirovala u artefaktu z Ice Age, soldevijského golema.
Bazaar of Baghdad. Bohužel, na toto se tvoří vizuální nebo flavor odkaz jen velice těžko.
Colorshift trpasličího všeuměla. Flavor text, kde se Tahngarth rozhořčuje nad merfolky, je parafrází na jinou kartu z Weatherlightu, ze které předloha pochází – Vodalian Illusionist.
Náš přítel ovečkář, který se vrátil mezi fialkami, dostal nového kamaráda v colorshiftu karty Humble. Co je pěkného…nehledě na alternativní realitu, Teferiho studentská léta na Tolarii vypadala zase stejně…
“Chcete, abych udělal z mých nepřátel voly? Umím něco lepšího…“
—Teferi, student druhého ročníku
Jsme ve spárech Chaosu. Proto je jeden z pětice charmů pouhým colorshiftem karty starší, která, světe div se, docela seděla požadavkům kreativců na trojici schopností.
Aneb „šimpanzizace“. Ač jsem slyšel spoustu názorů, že na opičku byl na této kartě proměněn právě Torchling, ve skutečnosti se jedná o typického představitele obyvatel Dominarie v době Time Spiral, spjatých s červenou barvou.
„Colorshift“ Primal Clay. Úmyslně dávám slovo do uvozovek, neboť předlohou byl v tomto případě artefakt. A cože se v této kartě skrývá? Nechme mluvit flavor text.
Tocasia smetla ze stolu nářadí, ozubená kola a hřídele. Pak před dvěmi bratry, zírajícími na ni s očima doširoka rozevřenýma, zahájila lekci syrové, čisté elementální magie.
Ale? Archeoložka Tocasia, první mentor Urzy a Mishry, pod jejímž vedením učinili první kroky k osudu mistrů artificérů? Kdoví, jak by se situace vyvíjela v této linii, kde by se Urza nestal artificérem, ale elementalistou? Bránil by se pak místo proti Phyrexii nájezdům ohnivých efreetů z Wildfire? Kdoví…co kdyby?
Kromě opravdu sexy jména zde nenajdu odkaz na minulost.
Colorshift Headhuntera. Proto nese ve jméně název prominentní modré lokace z Onslaught bloku, projektu Riptide.
Colorshift Sorceress Queen. Stejně jako Headhunter nese ve jméně odkaz na svět svého původu, v tomto případě Serendib, domov džinů a efreetů, jeden z 1001 roztříštěných světů Rabiahu. Jak hovoří flavor text: “I drak bude poslušný jako kotě, když bude sám sebe považovat za otroka.”
Řeknu vám, docela mi trvalo, než jsem si uvědomil, že tomu drakovi stojí na hlavě.
Co kdyby planeswalkerka Serra nebyla spjata s bílou, ale s modrou manou? Co kdyby si jako svou preferovanou podobu nezvolila anděla, ale sfingu? Pak by Seřřin svět nebyl světem plujících luk, světla a andělských chórů, ale mystických jezírek, z nichž by se Seřřiny „dcery“ snažily vyluštit kousky možných budoucností. Nejenom o této variantě pojednává článek Douga Beyera, který vám doporučuji také přečíst.
Další z +X/-X akvizicí modré. Všimněte si, že celé tělo Parazita je jakoby stvořeno z nožiček jeho morph ulity.
Tahle karta odkazuje snad maximálně jen na blok Ice Age, kde jste občas potřebovali na luštění textů některých karet oddechový čas.
Když se tahle ilustrace objevila v Nakazawově feature článku, dal bych ruku do ohně za to, že bude patřit rumorovanému černému sliverovi, který rozdává first strike. A ono nic.
Hezké zpodobnění vanishingu (opět ty růžové jiskry nahoře vpravo)
Solidní provázání jména a schopnosti plus pěkná ilustrace od Borose a Szikszaie.
Popojedem. Tady se mne neptejte.
Venarianské zlato bytost na nějakou dobu zaměstnalo a uspalo. Jeho odlesk pak dokáže lidi přimět zapomenout, cože to chtěli vlastně seslat…navěky. A kdože nám to tady usíná na pobřeží?
Ano. Modrá v Chaosu umí nejen lízat, ale i zahazovat.
ČERNÁ:
Leitmotivem černé barvy je i v Planar Chaosu, nepříliš překvapivě, KORUPCE.
- „extortion“ kouzla
- přesměrovávání kouzel
- kradení bytostí nebo životů
- první úder
První z černých karet představuje barevně posunutou verzi kouzla Reprisal na nožičkách. Podobně jako na Reprisalu samotném (tedy jeho 7th verzi, nikoli Alliances) dostává na frak drak.
Blightspeaker okoukal hledací schopnost rebelů od svých bílých předchůdců. Paradoxně, životy v minulosti neubíral enchantment s názvem Blight (který by se přímo nabízel), ale jeho sourozenec Cursed Land.
Colorshift Sea Serpenta. Když si přečtete jeho flavortext, pomyslíte si, že Mark Rosewater svou minulost scénáristy seriálu Roseanne někdy prostě nezapře.
První z „extortion“ kouzel, které do jisté míry vycházejí z „punisher“ mechaniky představené v Odyssey bloku. Zatímco předtím šlo o volbu ze dvou efektů, nyní lze za určitou oběť samotné kouzlo zrušit. Efekt stejný, jen snad ten wording je o něco jasnější.
Do jisté míry protiklad kruhů ochrany, čemuž odpovídá i vizuální stránka.
Zdeněk Galuška, autor nezapomenutelných Slovácko sa súdí aj nesúdí, již před svou smrtí nestihl dokončit svůj poslední povídkový projekt Od kolébky po fajku. Zde se to nejenom podařilo, ale dokonce to dotáhli ještě o kousek dál. Pokud jste si všimli v TS Premature Burialu (který je s Cradle to Grave provázán flavor textem), určitě vás napadlo, že se ve FS dočkáme něčeho, co bude ničit bytost, která ještě nepřišla do hry. Očekávejte tak zřejmě enchantment ve stylu Standstillu.
Co je horší? Hněv boží, nebo přímo zatracení? Damnation je úžasnou vizuální citací současné podoby Wrath of God (což asi nemusím připomínat nikomu, kdo se díval 1. ledna na wizardy), s tím rozdílem, že zatímco Hněv zdobí koule energie valící před sebou vše, co jí přijde do cesty, Zatracení nám předvádí doslova černou díru nasávající vše okolo. Slovy týmu zodpovídajícího za Card of the Day, „white blows, black sucks“.
Druhá „extortion“ karta. Všimněte si, že bojovník opírající se o kámen vidí sám sebe ve světlejší realitě v oknech nalevo.
Co se nám to líhne ze smrtící housenky? Přece smrtící hmyz.
Colorshift Whirling Dervishe. Proto se prohání po písečných dunách jako vystřižených z Arabian Nights.
Zotročení, nová verze Control Magicu. Černá verze nejen bytost sebere, ale ještě ji přinutí vysávat svému původnímu pánovi životy. Když se tato ilustrace objevila poprvé, všichni poukazovali na podobnost s Consecrate Land, která se ale ukázala čistě náhodnou. Všimněte si, že se drakovi řinou z očí černé proudy hnisu – produkt pobytu v mrtvými Phyrexiany otrávených bažinách, totožné s těmi na Sudden Spoiling.
Zajímalo vás, co toto slovo znamená? Vyříznout, potažmo vytrhnout i s kořenem. Pozoruhodné je, že tato ilustrace byla původně určena pro kartu s úplně jiným efektem – „nové“ Word of Command, jejíž minimalistická ilustrace byla inspirací pro původní sketch. Ačkoli bylo potom kouzlo změněno, přidán split second (a díky tomu i ostrý předěl), světlý pruh u očí zůstal jako památka na původní záměr.
Zde si černá půjčila od svých sousedek červené a modré schopnost přesměrovávání. Nicméně v případě černé to není zadarmo.
Colorshift Kor Chant. Místo zpěvu máme nyní žalozpěv. Opravdovou perlou Kor Dirge je ale jeho flavor text :
Nový evincar Rathu vyhubil ohavné moggy a podrobil si jako otroky jinou rasu – takovou, která jí více připomínala její vlastní kočičí eleganci.
Mirri, která byla v této linii postižena upíří kletbou místo Crovaxe, šla v jeho šlépějích a stala se vládkyní Rathu. Jako všestranné poskoky si pak podrobila národ Korů, jejichž rysy v sobě mají mnohé kočičí prvky.
Kabalské truhly se sice dávno rozpadly, ale jejich síla zůstává. Na rozdíl třeba od Magus of the Bazaar nebo Library, zde je v pozadí dobře patrná podoba předlohy.
Colorshift Thirst. Jiná barva, stejný hnus. Na rozdíl od předlohy žádný flavor text.
Půlnoční medailonek stál svému majiteli zřejmě i za ten kus palce, co mu na pravé ruce chybí. Jako off-color abilita pro černou bylo zvoleno tapování, které na černé kartě mimo Planar Chaos figurovalo pouze dvakrát – jednou z toho za bílou manu.
Dejte přirozenému predátorovi instinkty a schopnosti upíra a výsledkem je vpravdě smrtící bytost. Více si o téhle čičince a její alternativní životní dráze přečtěte u Crovaxe.
Přijde vám tahle bradavičnatá kůže a smutný, usmrkaný výraz obětního beránka povědomý? Není divu. Jim Nelson si jako inspiraci pro nádech obrázku zvolil nebohého obětovacího thrulla z Tempestu.
Ministr zdravotnictví varuje: hrát Muck Drubba přes madness s Lightning Axe není dobré pro vaše zdraví a bránici vašeho soupeře.
Null Profusion je colorshiftem Recycle, kombokousku z Tempest Bloku a podle mých informací jednoho z důvodů, proč byla rozvázána spolupráce s manželi Fogliovými jakožto ilustrátory pro Magic. Byli prostě pro tuto hru moc „funny“. Vzhledem k původu karty (Tempest blok) neudiví, že autorem citátu je někdejší evincar Rathu Volrath.
Předposlední „extortion“ karta. Ilustrace odpovídá názvu, to je tak vše, co mohu dodat.
Rathi Trapper je podobným případem jako Revered Dead. Tato karta je oficiálně colorshiftem Master Decoy z Tempest bloku, proto je na ilustraci zpodobněn sedící skyshroudský elf ve svém typickém oděvu. Její jméno odkazuje na funkčně identickou kartu Benalish Trapper. Kdybych měl posuzovat kartu já, klonil bych se spíše k colorshiftu Benalish Trappera – rathský lovec má totiž v sobě phyrexianskou páteřní housenku, kterou používali Phyrexiané k vytváření a ovládání zombií průběhu Invaze.
Další z těch lepších kousků. Byla vám tahle žlutá potvora na pohled povědomá? Mohla být. Už se na jedné kartě totiž vyskytla…na Weatherlightové verzi kouzla Guided Strike, které jakoby náhodou za zahození karty sesílá.
A to ještě není vše. Nejeden člověk si řekl…co je to sakra Kusite? Odpověď je skryta v následujících dvou řádcích.
G U I D E D S T R I K E
R I D G E D K U S I T E
Marná sláva, hra s anagramy u kreativců stále vede na plné čáře.
Modrý člen cyklu nosí karty, bílý vojáky. Černý pak umí za každý sejmutý žeton mini Drain Life.
Colorshift Forgotten Lore. Vizuální podobnost obrázků samozřejmě čistě záměrná.
Bůhvíproč mi při pohledu na tento obrázek naskakují hvězdné války. Karta, na kterou by podle mne byla sedla ilustrace použitá na Synchronous Slivera jako zadek na hrnec. Dražší a silnější dvojče Talon Slivera.
Poslední „extortion“ karta, která dala cyklu jméno. Tematická ilustrace má navodit iluzi plynutí/zpomalení času.
Jeden z nejhezčích příkladů provázání funkce a ilustrace. Dřevěná loutka, již jste vytrhli pánovi, si ještě sama zatíná do těla pilu, až se sypou piliny všude okolo. Provázání diskardu, typické vlastnosti černé, s dočasnými zcizovacími efekty, dříve viděnými v modré nebo červené.
Colorshift Spirit Link, a pro změnu hodně špatný příklad, co se provázání funkce a ilustrace týká. Ačkoliv se jedná o kousek inspirovaný Walkerovou ilustrací z Deváté edice, netopýr se zde vrhá na svého pána, což mi zrovna s tím přidáváním životů dvakrát nesedí (ledaže by mu jeho mazlíček chtěl takto dávat infúzi, na což bych dvakrát nesázel).
Černí wurmové od posledního kousku posílili o jedna u obou čísel, nicméně za cenu vanishingu, v tomto případě hodně razantního. Proto také většinu wurmova těla pokrývají červené jiskry vanishingu.
Ve třetím, závěrečném díle nás čekají barvy červená, zelená, vícebarevné karty a jediná „chaosová“ země.
- Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Áno, chyba lávky sa mi tam vloudila. Máš úplnú pravdu, ak nezaplatím, deje sa to automaticky. Ďakujem za milú spätnú väzbu a pri...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře