Ostatní
Boros allcommon
Jmenuji se Kuba a jsem z Prahy. Tohle je můj první článek, tak chci v komentářích vidět hodně oprav a připomínek :]. Za divná slovní spojení se předem omlouvám.
Není tomu tak dávno, co jsem si v místní herně Dungeon zakoupil svůj první balíček. Byl to allcommon, všude znám pod názvem Boros (RW aggro, viz dále) a stál mne asi 450,- (a to jen z toho důvodu, že lightning bolty stály tehdy 60,-). Bylo to někdy v době, kdy vyšla edice M11. Když jsem šel na svůj první turnaj v Dungeonu, nevěřil jsem balíčku moc a o to víc jsem byl překvapený, když jsem se umístil na pěkném pátém místě a domů jsem si odnášel svůj první booster.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Článek budu směřovat dál tímto směr;, v další části bude rozbor mého balíčku – to vše hlavně proto, abych povzbudil i jiné začínající hráče, kteří stejně jako já nemají úplně velké finance a přesto by chtěli hrát.Tento článek je jim věnován.
Nejdřív bych chtěl poděkovat a doporučit program Magic Workstation (dále jen MWS), který mi hodně dopomohl k úspěchu. (kdo by ho neznal, čtěte v článku Magic Workstation – tipy, jak na něj.)
Tady je decklist první verze mého decku a rozbor jednotlivých karet a následuje popis úprav v průběhu vznikání nových edic atp. a nakonec decklist mého současného už ne úplně allcommon decku. Protože jsem stejně nemohl chodit na allcommon turnaje, tak mi nějaké levné stříbrné karty nevadily.
Jakub | allcommon |
Main Deck | Sideboard |
4 Plated Geopede 4 Steppe Lynx 4 Zektar Shrine Epedition 4 Kor Skyfisher 4 Cerodon Yearling 4 Lightning Bolt 4 Burst Lightning 4 Searing Blaze 2 Flame Slash 4 Evolving Wilds 4 Terramorphic Epanse 4 Teetering Peaks 6 Mountain 4 Plains |
Takhle nějak vypadal původní decklist mého allcommon Standart Boros decku. Jak vidíte, balík byl spíše taková červenobílá fritka – klasický Lightning bolt, staggershock ani burst lightning dnes nechybí snad v žádném mono-red balíčku. Tak už k rozborům:
Plated Geopede, Steppe lynx: Jádro balíčku. Boros se zabývá mechanikou landfall, tedy když přijde jakýkoliv land do hry pod mou kontrolu, tak tyto potvůrky dostanou +2/+2. V tomto balíčku vzniká kombo PG/SL + fatch-land (EW/TE), který nám do hry přinese dvě země „najednou“ a Lynx i Geopeda narostou do velkých rozměrů.
Zektar shrine expedition: stejný princip, akorát jednorázovka. 7/1 trample na jedno kolo není k zahození, ale je snadno sestřelitelná. Dnes se hodí více do GR aggro decků, kde ji můžete dát necílovatelnost (Víno – Vines of Wastwood) a jede se J…
Kor skyfisher: 2/3 flying za dvě many, to zní jako sen, má však nevýhodu, musíme si po jeho zahrání vrátit na ruku jeden ze svých permanentů. Je to však taková nevýhoda? Permanent je totiž i land, takže tímto způsobem využijeme schopnost landfall i bez landů na ruce.
Cerodon Yearling: Na první pohled vypadá tato potvora skvěle, na ten druhý však už tolik ne J. Nyní už je jen na extended formátu a předtím jsem ho většinou odsidovával. 2/2 vigilance, haste za bílou a červenou a bílou se sice hezky barevně hodí do mého balíčku, není však ani dobrý do bloku a jako 2/2 haste do útoku za dvě různé to taky není žádná bomba. Viděl bych raději v Naye.
To vše k potvorám účel blesků je asi samozřejmý- buď odstřelit protivného blokera nebo je rovnou nasázet do soupeře, kde sparing blaze umí oboje, ale jen při landfall je to k něčemu…
Země jsou asi také jasné, korem Skyfisherem jsem rád vracel teetering peaks a proč čtyři pláně ku šesti horám je asi také zřejmé.
Jen sideboard jsem zatím neměl moc vymáklý, tak jsem tam z těch levných karet naházel Kora Firewalkera, Sanctifiery, Lone Missionary atd.
Tak nějak vypadal můj první balíček, se kterým jsem nejčastěji chodil na turnaje pro začátečníky do zmíněné pražské herny Dungeon. Možná to bylo začátečnické štěstí, že jsem si z těch pár turnajů odnesl i pár boosterů, ačkoliv téměř nic se mi z nich nehodilo. Každopádně se mi však náklady na balík vrátily s úroky formou karet Sun Titan, Fauna shaman a několik hezkých prom z turnajů. Upozornění: NEBOJTE SE JÍT NA TURNAJ S ALLCOMMONEM, ZA KTERÝ TO UMÍTE! POLOVINA HRÁČŮ HRAJÍCÍCH BALÍČKY NAD 3000 KČ JE NEUMÍ OVLÁDAT!
Posléze jsem objevil velice šikovnou potvůrku Squadron Hawk, kterou dnes zneužívá úplně každý deck, který hraje bílou. Tak jsem nahradil odrotované Cerodony. Z nově vyšlých Scars of Mirrodin jsem zkoušel Perilious Myr nebo Assault Strobe, ale nic se na dvojce neosvědčilo. S příchodem edice Mirrodin Besieged se Standart určitě hodně změnil. Já jsem stále zkoušel různou kombinaci balíku na MWS a zjistil jsem, že většina současných decků není dostatečně připravena na ten můj. Na MWS jsem se také hodně cvičil v ovládání mého Borosu a pokud se článek ujme, mám doma sepsaných několik pěkných reportů…
„Prozatimní finální“ verze je zde a očekávám připomínky a spory o jednotlivých kartách :
Jakub | boros Allcomoon |
Main Deck | Sideboard |
4 Steppe Lynx 2 Manic Vandal 2 Goblin Bushwhacker 4 Adventuring Gear 4 Lightning Bolt 4 Journey to Nowhere 3 Arc Trail 2 Sylvok Lifestaff | 1 Manic Vandal 1 Arc Trail 1 Sylvok Lifestaff 2 Emeria Angel 2 Leonin Relic-Warder 3 Mark of Mutiny 2 Revoke Existence 3 Kor Firewalker |
Creatures:
Samozřejmě jádro balíku zůstalo Lynxa i Geopeda jsou nezbytnou součástí.
Kor Skyfisher jsem jednoho odebral a přidal dvě země. Nyní mám 24 zemí, za což mě určitě všichni vypískáte, ale nevím zda je to vada MWS, mě ty landy nechodí….
Squadron Hawk: jediná karta zajišťující karetní výhodu, za to však nenahraditelnou. Do aggra by se asi vůbec nehodily bez přítomnosti několika equipmentů, viz dále.
Manic Vandal: Ten se ve většině případů osvědčil dokonale. Třeba proti pravému borosu se mi několikrát podařilo zničit mu jeden z jeho mečů (Sword of Feast and Famine, popř. Sword of Body and Mind), stejně tak u balíku Caw! Blade. V mainu jen po dvou kusech, někdy jen překáží, většinou ho však ještě dosiduju. Hezky se doplňuje se Skyfisherem.
Goblin Bushawcker: Tady jsem dost váhal, jestli ano či ne, líbí se mi však goblinova multifunkčnost. Po zahrání druhého hawka je můžu hned všechny poslat do nepřítele za dvojnásobek dmg anebo je to alespoň 2/1 haste za dvě červené, to se taky ještě dá přežít. Goblin Guide je přeci jenom za dvě stovky, což pro mě nemá příliš efekt…
Spells:
Adventuring gear: Nejvíce osvědčená novinka. Často vyhrávám hru, kde na úvodní ruce mám pouze hawka a gearu a k tomu nějaký ty fatch landy. To je opravdu úžasný equipment – landfall, pro koho a kdy se mi zachce.
Lightning Bolt: Se snad nemusim vyjadřovat Nejlepší červenej removal (nejen removal) za poslední dvě století .
Journey to Nowhere: Ať chci nebo nechci soupeře s UB, UWB, UW, UG a já nevím ještě s jakým jiným kontrolem se mi často nepodaří dodělat do šestého, sedmého kola, kdy přijde na stůl první titán nebo Wurmcoil Engine. Proto mám na ruce pro jistotu tenhle krásný bílý „removal“, který si poradí s veškerou takovou havětí… Nebo pod něj můžeme přinejmenším schovat protivnou zeď.
Arc Trail: To je zase skvělý removal proti aggru, například jinému Borosu nebo těm bíloartefaktovým balíčkům, které neustále potkávám na MWS.
Sylvok Lifestaff: To už je pouhá třešnička na dortu proti fritce. Buď mi střílí do potvor a pak mne ne a ne zabít nebo všechno střílí do mě, ale pak jsem zas rychlejší já se svým letectvem.
Sideboard:
Leonin Relic-Warder: s tím si nejsem tolik jist, jeho schopnost je vzhledem k jeho manacostu i síle dobrá, ale je lehko sestřelitelný a to jsem potom radši, když jsem soupeři exilnul wrmcoila revoke existencí
Mark of Mutiny: Mým nejtěžším soupeřem bývá zpravidla RUG cobra kontrol nebo jak se to jmenuje. Balíček, který pomocí cobry ve čtvrtém kole vytáhne Inferno Titána a to má už od třetího kola na stole Jace … Tady je jediná možnost vypůjčit si v pravou chvíli soupeřova titána, zaútočit s ním třeba rovnou za devět (nejdřív mu samozřejmě zničit případný tumble magnet.)
Kor Firewalker: skvělý proti fritce i proti jinému borosu (který ho ovšem nasiduje také )
Emeria Angel: asi hlavně proti všem různým aggro balíkům, jako allies, bílá afinita nebo infect – umí udělat pár pěkných blokerů, je ale snadno sestřelitelná.
S tímto balíčkem teď chodím hrát a říkám, že to není na allcommon turnaje, to bych ho postavil úplně jinak. Je stavěn jednoduše tak aby se mohl rovnat nejhranějším balíčkům na nynější dvojce, ale až vydají New Phyrexii, tak bude zas k ničemu.
Cena všech karet se pohybuje 5 – 10 kč na www.mysticshop.cz, kromě snad karet Arc Trail a Emeria Angel, ty jsou asi o 10 kč dražší. A samozřejmě legendární lightning bolt je taky dražší karta (35,-), ale ten musí být úplně v každém balíčku na Standart, ve kterém byste chtěli hrát červenou.
Tak to je aspoň chvilkový odpočinek od všech balíků typu „Stoneforge mystic stokrát jinak“ či „Jace na tisíc způsobů“. Pokud se Vám článek líbil, ale chtěli byste něco dodat, tak jak jsem řekl: přijímám připomínky všeho druhu. A kdybyste jevili zájem, mohu, jak už jsem se zmiňoval, sepsat i nějaké reporty z turnajů nebo z MWS na příště.
OPAKUJI: ČLÁNEK JE URČEN PRO ZAČÍNAJÍCÍ HRÁČE, KTEŘÍ STEJNĚ JAKO JÁ DOMA NEMAJÍ ZLATOU ŽÍLU, ALE CHTĚJÍ SI ZAHRÁT.
Díky moc za pozornost
Kuba
Poznámky:
Allcommon – formát turnajů, na kterém můžete hrát jen commony neboli běžné karty. Turnaje v Praze jsou každý čtvrtek v Dungeonu
Aggro – Typ balíčku. Aggro – agresivní, tedy velice útočný a rychlý.
Kontrol – další typ balíčku. Snaží se udržet hru svým kántrováním a ničením dokud na stůl nedostane něco, co může zvrátit hru, jako jsou titáni, někteří planeswalkeři atp.
Fritka – Druh aggro balíku. Čistě červený agresivní balíček plný blesků a rychlých bytostí. Viz http://magic-league.com/deck/69868/standard_t2.html#Caw-Blade65750
Caw Blade – Druh balíku, ani kontrol ani aggro. V současnosti nejúspěšnější a nejhranější balík. Viz http://magic-league.com/deck/69868/standard_t2.html#Caw-Blade65750
Removal – ničení určitého typu karet.
Fatch-landy – land, který sám o sobě většinou nevyprodukuje manu, ale za tapnutí následném seknutí (sacrifice) si můžeme v knihovně najít jakýkoliv basic land a dát ho do hry.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.