Ostatní
Cesta do amsterodamu - III
Protože se PT Amsterodam koná již tento týden, je jistě nejideálnější chvíle na poslední zastavení naší nepravidelné série o možnostech a zajímavostech z tohoto formátu.
Původně jsem chtěl tak jako v předchozích dílech projít výsledky turnajů z Magic Online a nějaký z úspěšných balíčků vám představit, nicméně se tento formát netěšil zájmu hráčů a tak se od minule zde žádné turnaje nekonaly. Proto se dnes podívám na výsledky extented turnajů ze serveru Magic-league ( Hrané pomocí freewarové aplikace MWS), kde se tento formát hraje už více než měsíc, takže by zdejší výsledky mohly něco vypovídat, navíc poslední velký turnaj se zde hrál v neděli.
Nedělní turnaj serie Master tedy přinesl toto složení top 8: RG agrro, RG Scapeshift, 5c Control, UWR Reveilark, RG Scapeshift, UWR Reveilark, UWR zeměničení a klasické UB víly.
Přesněji tedy máme top8 ve které je 1 potvorový balíček
1 UB Faerie
1 5c Control
1 rogue deck ( UWR zeměničení)
2 RG Scapeshift
2 WUR Reveilark
Na jednu stranu je tento výsledek zvláštní, protože zde není zastoupeno Nausseum combo ( které se mimo přidání Grove/ Fire comba hraje cca tak, jak jsme si ukazovali v první části této serie), jenž patří mezi top balíčky a určitě se PT bude hrát. Stejně jako přítomnost UWR larků, jenž na PT, kde se dá očekávat více combo balíčků a Faerie nebudou moc dobrou volbou, ale na Magic-league se rozhodně více různých mutací doranů, nebo RG decků kolem Grove/ Fire comba, takže to není špatná volba. Na straně druhé se tu stále silně prosazuje RG Scapeshift, což je nejúspěšnější balíček z Magic Online a rozhodně další výborná volba v tomto formátu, protože umí hrát téměř proti všem standardním zástupcům tohoto formátu ( Doran, 5c , víly, RG aggra), ale dělají mu problémy rychlejší combo balíčky s modrou (Nausseum, UG scapeshift). Poté zde máme jen víly. O jejich schopnostech nikdo nepochybuje a field by se s trochou fantazie vlastně dal rozdělit na balíčky, jenž víly poráží a ty jenž se snaží porazit balíčky, jenž poráží víly a nakonec zástupce Rogue balíčků UWR landdestrukce a 5c control, jenž se také snaží o svůj comeback z bývalé dvojky.
UWR Reveilark
(hrál EatsMortals )
UWR Reveilark | EatsMortals |
Main Deck | Sideboard |
4 Mystic Gate 4 Arid Mesa 3 Cascade Bluffs 4 Celestial Colonnade 1 Glacial Fortress 3 Plains 3 Mountain 3 Island 4 Mulldrifter 2 Sower of Temptation 4 Wall of Omens 3 Reveillark 1 Siege-Gang Commander 1 Glen Elendra Archmage 1 Baneslayer Angel 3 Path to Exile 1 Day of Judgment 4 Lightning Bolt 1 Ajani Vengeant 3 Cryptic Command 3 Jace, the Mind Sculptor 1 Wrath of God 3 Volcanic Fallout | 2 Glen Elendra Archmage 1 Baneslayer Angel 1 Wrath of God 1 Volcanic Fallout 3 Runed Halo 4 Mage 3 Negate |
( hrál magicrichi )
RUW | magicrichi |
Main Deck | Sideboard |
3 Arid Mesa 3 Cascade Bluffs 4 Celestial Colonnade 4 Mystic Gate 3 Plains 2 Mountain 2 Island 3 Knight of the White Orchid 4 Mulldrifter 3 Reveillark 2 Sower of Temptation 1 Venser, Shaper Savant 4 Wall of Omens 1 Baneslayer Angel 3 Cryptic Command 1 Elspeth, Knight-Errant 3 Jace, the Mind Sculptor 1 Ajani Vengeant 2 Volcanic Fallout 2 Day of Judgment 4 Fieldmist Borderpost 3 Path to Exile 2 Mana Leak | 2 Glen Elendra Archmage 4 Meddling Mage 3 Runed Halo 1 Volcanic Fallout 2 Negate 2 Faerie Macabre 1 Baneslayer Angel |
Při bližším prozkoumání zjistíte, že jde jen o použití toho nejlepšího z červené, modré a bíle v controlním mixu ochuceném trochou triku s reveilarkem a dezertem jménem Jace the Mind Scultor. Balíček se v první hře snaží odrazit nápor soupeře a postupně pomocí karet hromadného ničení a karetní výhodě z reveilarka a jeho bandy převzít kontrolu nad hrou, což je plán, na němž není nic zvláštního ani nového a pokud fungoval tolikrát,není důvodem, aby nefungoval znovu, přeci jen Magic je i přes občasné změny pravidel pořád cca stejné hra.
Co však balíček získává pro boj proti bytostem, to postrádá v boji proti combo balíčkům, s těmi je první hra velmi špatná, protože je nedovedeme téměř nijak odrazit. ( máme sice několik commandů či mana leaků, ale zároveň nedovedeme rychle zabít soupeře, takže mu většinou dáme dost času na to, aby si nejen svou skládanku poskládal, ale co je horší i ochránil.) To se snaží vylepšovat sideboard a opravdu po něm nastávají soupeři krušné chvíle, přeci jen přes staré dobré meddling mágy a šikovné Glen- elendra Archmage se už vyhrává hůře, nicméně pořád mi nepřijde náš sideboard natolik dobrý( za stavu kdy většina combo decků hraje Grove/Fire combo), aby komba spolehlivě porážel a pokud budeme povětšinou proti těmto archetypum začínat s 0:1, není ani zdejší nabídka proti kouzel tím, za co bych dal ruku do ohně.
Celkově jde o docela veselý a hravý balíček na turnaj, kde nečekáme mnoho podlých karetních kombinací, pokud však není prostředí v němž ho budeme hrát vyloženě potvůrkové, je asi lepší vsadit na jiného koně.
WU Aggro (hrál Ryk)
UW aggro | Ryk |
Main Deck | Sideboard |
8 Plains 4 Glacial Fortress 4 Celestial Colonnade 2 Windbrisk Heights 1 Adarkar Wastes 1 Island 4 Mystic Gate 3 Vendilion Clique 1 Burrenton Forge-Tender 3 Thistledown Liege 2 Ranger of Eos 4 Knight of Meadowgrain 1 Student of Warfare 4 Figure of Destiny 4 Meddling Mage 3 Honor of the Pure 4 Mana Leak 4 Spectral Procession 3 Path to Exile | 3 Burrenton Forge-Tender 1 Oblivion Ring 2 Kitchen Finks 3 Negate 4 Ethersworn Canonist 2 War Priest of Thune |
Pokud mám na mysli koně, myslel jsem třeba opravdu koně, tentokrát však s modrou příchutí, pro co jiného než rušení. Jde o mutaci white weenie, kde některé kusy nahradil mana leak, meddling mage a vendilion clique. Čímž náš balíček sice o něco zpomalil a ubral na svém All-in stylu, za to však získal možnost říct ne, a přeci jen několik rychlých koníků a jedno v dobrou chvíli zahrané zakazování dovede napáchat pěknou paseku. Je však otázka, jak velikou přeci jen rušení v podobě Mana Tithe či bíle Memory Lapse s Time spiral blocku uměli celobílý koníci a absenci mana leaku nahrazovali větší rychlostí. Tento balíček představuje podle mě takovou horší variantu na téma koně, protože se snaží přiblížit Faeriím a napodobit jejich herní projev, nicméně za to platí konzistencí a silou a ve finále nedosahuje kvalit ani koní ani víl.
Pokud přeci jen chcete připravit soupeři nepěkné překvapení ve svých koních a přidat barvu, dá se uvažovat o modré splashi třeba jen na Meddling mage v maindecku a něco jako Negate v sb, čili něčemu spíše podobnému Kitkinům jenž hrál Cedric Philips loni na GP Tampa. Ostatně cannonistu v sideboardu můžete hrát vždy, a pouhý „mydlář“ nebo 4 kusy rušení nenaruší tolik koncepci vašeho balíčků. Dvojzemí k tomu existuje dostatek a rozhodně se vyhněte kartám jako Vendilion Clique, jenž jsou sice vynikající, ale do bílého útočného balíčku se mnoho nehodí.
Scapeshift je jedna z těch zajímavějších karet nového Extentedu a po úspěšné RG verzi je tu i UG verze, jenž se snaží s absencí Ravnicových shock landů vyrovnat pomocí kartičky Prismatic Omen, jenž mění na hory pro jistotu všechny naše země. Decklist, jenž zde uvádím, sice není prověřený mnoha výsledky a časem, ale potenciál mu stejně jako originalitu autorovy nejde upřít a stojí za vyzkoušení.
UG Prismatic-Scapeshift (hrál CheaterHater)
UG Scapeshift | CheaterHater |
Main Deck | Sideboard |
6 Forest 6 Island 4 Misty Rainforest 4 Flooded Grove 4 Valakut, the Molten Pinnacle 4 Sea Gate Oracle 4 Farhaven Elf 3 Primeval Titan 3 Cultivate 4 Prismatic Omen 4 Mana Leak 4 Ponder 4 Scapeshift 3 Negate 3 Preordain | 1 Sphinx of Jwar Isle 2 Narcolepsy 4 Flashfreeze 3 Obstinate Baloth 2 Wipe Away 3 Avenger of Zendikar |
Mimo stability zajištěné tradičně modrou barvou, je dobré,že počítá s náhradním plánem na výhru, pokud soupeři projde nějaké Cranial extraction nebo extirpace po discardu a svede soupeře ubít Avengerem či Sphinxou. Slabinou může být skutečnost, že již nejde o jednokaretní combo a potřebujeme jak Scapeshift a 7 zemí tak Prismatic omen, což může být složitější na složení.
Pro představu jak moc různorodý dovede tento extented být, dobře poslouží následující příklad. Znáte tento dvojkový balíček?
http://sales.starcitygames.com//deckdatabase/displaydeck.php?DeckID=34249 Ano v současné chvílí uspěšná „dvojková“ Pyromancer Ascension je dalším dobrým balíčkem pro extented, stačí jen přidat oblíbené Grove/ Fire combo a nějaký Cryptic command a máte levný a schopný balíček, za který se nemusíte vůbec stydět. Jen je třeba pamatovat na to, že vám velmi vadí kartička Relic of progenitus a je dobré na ní mít nějakou odpověď ( například pithing needle). Tento balíček totiž dovede snadno vyhrát první hru, ale právě po sideboardu prohrajete na relicem vybavené soupeře, pokud se na tento podlý, ale v tomto formátu běžný tah nepřipravíte.
Pokud jste kontrolní hráč a po vyslovení Faerie máte husí kůži, je možná vaší cílovou stanicí pětibarevný control. Tento balíček může vypadat třeba tak, jak ukázal na posledním Masters eventu Wichtelman.
5c control | . |
Main Deck | Sideboard |
4 Grove of the Burnwillows 2 Vivid Meadow 4 Vivid Crag 4 Vivid Creek 4 Reflecting Pool 4 Cascade Bluffs 3 Island 1 Mountain 3 Vendilion Clique 3 Baneslayer Angel 3 Sphinx of Jwar Isle 4 Relic of Progenitus 4 Punishing Fire 4 Broken Ambitions 4 Mana Leak 4 Cryptic Command 3 Puncture Blast 3 Jace, the Mind Sculptor | 1 Vendilion Clique 1 Baneslayer Angel 3 Teferi, Mage of Zhalfir 4 Plumeveil 4 Leyline of Sanctity 2 Teferi’s Moat |
Jeho verze je na první pohled plná netradičních karet. Například Puncture blast, jenž sice dovede elegantně vyřešit příšery jako Kitchen Finks. Nicméně pokud hrajeme plný počet Relicu maindeck, byl by možná klasický Lightning bolt lepším. Relic maindeck je také netradiční, nicméně se dá pochopit, přeci jen vadí hodně soupeřům a rozbourává soupeřovo Fire/ Grove combo, jenž dovede jinak kontrol zřetelně potrestat.
Netradiční karty a má láska ke controlům mě donutila si tento list i vyzkoušet a z výsledků jsem byl poněkud rozpačitý. Velmi často jsem trpěl na absenci kvalitního prolizu v prvních kolech a vyloženě trpěl na 3 zemích. Hodně vaších draws je také poněkud pomalých pro tento formát a zážitky z hraní puncture blastu byly velice skličující.
Například matchup s vílami je však díky Grove/ fire combu daleko příjemnější, než tomu bylo na staré dvojce a pokud máte tuto skládanku a dost zemí je reálné víly porazit. Nicméně jen před sideboardem, po něm sice nasadíte Plumveil a konečně se zbavíte v tomto matchupu jalového relicu, soupeř ale nasadí relicy vlastní a k tomu tectonic edge na vaše Groves a věřte mi že Puncture blastem na něj opravdu dojem neuděláte( jasně ty lze nahradit teferim, ale snažím se zde naznačit, že balíček opravdu v této podobě není to pravé a pokud jsou v tomto formátu strategie, jenž hrají první ligu, tohle je takový okresní přebor, jemuž do A soutěže chybí několik jmen a nový stadion).
Mohl bych dále pokračovat v ukázkách toho, co jde a nejde úspěšně hrát, nicméně si myslím, že bych stejně nemohl ani při sebevětší snaze obsáhnout všechny možné strategie a ostatně to ani nebyla ambice. Z toho, co zatím máme k dispozici to tedy vypadá, že na PT Amsterodam sice máme zbrusu nový formát plný zajímavých karet, který je však do značné míry definován přítomnosti Faerii, Grove/ Fire comba a silného combo balíčku kolem karty Ad Nausseum. Své místo ve formátu mají i variance na téma Scapeshift a je otázka, zda se objeví něco kolem karet Fauna shaman/ vengevine, například v combinaci s Bridge from below a maguss of the Bazzar, pro něž tu sice na první pohled nemusí být mnoho prostoru ( relic má v sideboardu snad každý stejně jako kdekdo disponuje Grove/ Fire combem), ale kdo ví, jak to nakonec dopadne. Rozhodně bude zajímavé sledovat, s čím tento víkend příjdou Japonci, Američani nebo Češi.
Jaroslav Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.