Ostatní
Cesta proti proudu času: svět magicu v čase slonů a iluzí
Ještě než začneme, rád bych Vás odkázal na články, které se zaměřují na období předcházející:
- Magic v Česku před rokem 1997 ZDE.
- Československý Magic v letech 1998 a 1999 ZDE.
- Československý Magic v letech 2000 a 2001 ZDE.
Dnes bych se rád trochu vrátil v čase. Přesněji mezi roky 2001-2002. Lehce nastíním co se tenkrát hrálo, kdo měl zrovna dobrý rok a které strategie byly v kurzu. Primárně se budu věnovat turnajům série PT, ale neopomenu ani mistrovství ČR či úspěchy našich hráčů v seriálu Grand Prix.
Na podzim 2001 spatřila světlo světa nová sada Odyssea. Ta byla první sadou stejnojméno blocku, který později doplnily ještě edice Torment a Judgement. Ústředním motivem těchto edic byla práce s hrobem. Poprvé jsme se mohli seznámit se schopnostmi treshold a flashback. Velmi brzy po prewie se do závratných výšin vyšplhala cena hned dvou karet z této sady a to Call of the herd a Shadowmage Inflitrator. Jejich cena se pohyboval dlouhodobě kolem 800kč, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně. Ke cti obou karet je však třeba dodat, že své uplatnění nacházely na obou tehdy nejhranějších constructed formátech (standart, extented).
Pro Toury
Prvním turnajem PT byl New Yourk. Zde se hrál na dnešní dobu již archaický formát a to Team limited (tříčlené teamy). V něm poprvé a ne naposledy vyhrála legendární německá sestava Phoenix Foundation ve složení Kai Budde, Dirk Baberowsky, Marco Blume.
Dalším Pro Tourem v pořadí byl extented ve městě New Orleans. Ten opanoval kombo balíček kolem karet Illusion of Grandeur a Donate. K prvnímu místu tato kombinace dopomohla již jmenované německé legendě jménem Kai Budde. Stal se tak prvním hráčem který vyhrál hned 5 turnajů PT. Ve finále se mu postavil Finský fenomenální konstruktér Tuomi Walamies, nicméně na německého soupeře nestačil. Kai Budde navíc svou výhrou v New Orleans získal celkem 4 tituly z posledních 6 turnajů PT, což se asi již nikomu nepovede překonat. Team YMG sice na Buddeho Iluze nestačil nicméně obohatil turnaj zajímavou reanimační strategíí stojící na dvou kartách z nové sady. První byl Entomb a tou druhou Zombie Infestation. Že šlo o velmi dobrou strategii dokazuje účast hned dvou reanimací v top8 a David Humpherys dovedl své umrlce až do semifinále. Ostatně o Entombu či reanimaci jste možná slyšeli i v souvislosti s jinou dobou, či jiným formátem. Zajímavostí je že tým YMG se bude o průlom s reanimací úspěšně pokoušet i v dalších letech a jejich „kapitán“ Rob Dogherty dokonce i po zákazu entombu.
Reanimator | David Humpherys |
Main Deck | Sideboard |
3 Rishadan Port 19 Swamp 1 Avatar of Woe 2 Krovikan Horror 1 Multani, Maro-Sorcerer 1 Nether Spirit 1 Squee, Goblin Nabob 1 Verdant Force 2 Animate Dead 3 Buried Alive 1 Contamination 4 Duress 4 Entomb 4 Exhume 1 Massacre 4 Reanimate 4 Vampiric Tutor 4 Zombie Infestation | 1 Ascendant Evincar 1 Avatar of Woe 1 Bone Shredder 3 Coffin Purge 2 Contamination 2 Massacre 1 Null Rod 1 Perish 2 Phyrexian Negator 1 Terror |
Po New Orleans se nejprestižnější magicová honba za slávou a dolary přesunula do San Diega kde se z prvního místa radoval Farid Meraghni z Francie. V silné top8 se mimo něj objevil tehdy úspěšný a známý Jeff Cuningham či známá dvojice Američanů Eric Froehlich a Neil Reeves. Tato dvojka se dovedla prosadit nejen v MTG ale i v jiné karetní hře kterou mnoho čtenářů cmusu a majitelů českých sázkových kanceláří doslova nesnáší. Za zmínku stojí i třetí místo Donneiho Gallitze. Tento americký veterán a člen teamu Tongo Nationals se právě až v San Diegu 2002 dočkal své top8 na kterou mnohokrát předtím neúspěšně zaútočil umístěním v mnoha top16. Českou republiku zde reprezentoval Pavel Matoušek, nicméně nepostoupil ani do druhého dne.
Block constructed Oddysea blocku si mohli profesionální hráči poprvé zahrát na PT Osaka 2002. Ve finále tu porazil Oliviera Ruela Ken Ho. Ken Ho tu zbořil jednu zajímavou statistiku magicových turnajů a totiž že poslední hráč z invitationals v následujícím roce vyhraje PT( Olivier Ruel byl poslední na Invitational turnaji v Kapském městě 2001). Nejhranější balíčky tvořily modro-zelené beatdowny a celočerné controly. David Price do té doby znám jako „král beatdownů“ na tomto turnaji pilotoval černý control. Fanoušci byli zděšeni, nicméně Davidovo 25. místo značí, že někdy není změna na škodu. Dle předpokladů měli na turnaji zazářit členové teamu Magic Colony. Šlo o uskupení hráčů kolem dvojice Kibler- Rubin. Mimo nich tuto partu tvořili například William Jensen, Brian Hegstag, Chris Benafel, Matt Linde, Brock Parket či Ken Ho. Zatímco poslední jmenovaný vsadil na UG a celý turnaj vyhrál, většina jeho kolegů vložila své naděje do Kiblerova URB speciálu a tento kontrol své majitele povětšinou zanechal velmi daleko od výplatních pozic.
Mono Black Control, 5th place | Olivier Ruel |
Main Deck | Sideboard |
4 Cabal Coffers 23 Swamp 4 Laquatus’s Champion 4 Nantuko Shade 2 Shambling Swarm 4 Chainer’s Edict 2 Diabolic Tutor 1 Haunting Echoes 4 Innocent Blood 4 Mind Sludge 1 Morbid Hunger 3 Mutilate 1 Rancid Earth 3 Skeletal Scrying | 4 Braids, Cabal Minion 3 Mesmeric Fiend 1 Morbid Hunger 1 Mutilate 3 Rancid Earth 2 Shambling Swarm 1 Skeletal Scrying |
Posledním turnaj PT před mistrovstvím světa hostilo Francouzké město Nice. Draftování tu přineslo první místo Eivindu Nitterovy. Pro nás je však velmi zajímavé 39. místo Jaroslava Sity. Jarda si před posledním draftem držel výbornou pozici a stále byl ve hře o top8. Bohužel poslední draft a následná kola byla hotovým podobenstvím mizérie a celkový výsledek tak pro něj musel mít celkem hořkou příchuť. I tak však šlo o nejlepší výsledek České Republiky na Pro Touru v této sezoně. Relativní dostupnost této lokality přiměla k účasti i další reprezentanty namátkou třeba Vladimíra Komanického, Jana Brodzáka, Aleše Borka, Zdeněk Lysák či Petra Nahodila. Petr Nahodil si svým zdejším angažmá vysloužil přezdívku agent „007“. Přesně takové totiž bylo jeho skóre v tomto turnaji. Není bez zajímavosti že v případě že by po prvních třech prohrách dropl, byl by nadále kvalifikován na mistrovství Evropy díky svému vysokému místu ve světovém žebříčku. Petr se namísto toho rozhodl bojovat, aby nakonec proher měl sedm a kvalifikace zmizela v nenávratnu.
Mistrem Evropy se stal David Brucker. Cestu mezi 32 finančně honorovaných si neproklestil nikdo z našich účinkujících i když Jaroslav Sita nebyl příliš daleko (35. místo).
Mistrovství světa se poprvé konalo až v daleké Sydney. Českou republiky tu zastupovala čtveřice úderníků ve složení Vladimír Komanický, Libor Marek, Arnošt Žídek jako národní team a Tomáš Krejsa jako solitér. Do peněz v jednotlivcích se dostal Vladimír Komanický (56. místo). V teamech jejich účinkování stačilo na 13. místo z 38 hrajících teamů. Mistry světa v teamech se staly Němci ( s Kai Buddem v sestavě). Pohár mistra světa jednotlivců si potom domů odvezl mohutný Brazilec Carlos Romao. Jistou atrakcí byl třináctiletý účastník Cole Swannack z Nového Zélandu. Přes svůj věk se nezalekl zkušenějších soupeřů a obsadil velmi hezké 17. místo. Nejhranějším balíčkem byl control zabíjející Psychatogem a různé verze opozic s veverkami.
2002 Worlds (Type 2): Squirrel Opposition
Squirell Opposition | Sin Han How |
Main Deck | Sideboard |
8 Forest 5 Island 3 Karplusan Forest 2 Shivan Reef 4 Yavimaya Coast 4 Circular Logic 3 Deep Analysis 3 Fire/Ice 4 Opposition 3 Squirrel Nest 4 Birds of Paradise 3 Flametongue Kavu 3 Llanowar Elves 4 Merfolk Looter 3 Phantom Centaur 4 Wild Mongrel | 1 Flametongue Kavu 3 Gainsay 3 Quiet Speculation 2 Ray of Revelation 4 Roar of the Wurm 2 Simoon |
Grand Prix
V seriálu Grand Prix jsme v této sezoně měli přeci jen více úspěchů než v „první lize“. Hned na GP ve Vídni ve formátu Odyssea sealdeck/boster draft obsadil smolné 9. místo Martin Lažnovský a 11. místo Jakub Šlemr. V top 32 byli navíc ještě Jan Brodzák, Zdeněk Lysák a Vladimír Komanický.
Pavel Matoušek nás 15. místem výborně reprezentoval na GP v dalekém Hong Kongu. Opět se jednalo o limited. Jen o pár měsíců později byl Vladimír Komanický ve stejné disciplíně na GP dokonce 14. Jen daleký Hong Kong vyměnil za bližší Heidelberg.
Češi úspěšně pokračovali ve vývozu svých limited schopností i na GP v Neapoly. Jan Brodzák tu byl 11., Zdeněk Lysák 14. a Petr Nahodil 18.
Nejzajímavější však dozajista je dnes již legendární GP Londýn ve Formátu Oddysea Block Constructed. Zde nevyhrál nikdo jiný než mistr světa z roku 1997 Jakub Šlemr. Ten si jel tento turnaj zahrát čistě pro radost a bez velkých ambicí. Jenže kombinace Kuba Šlemr a příšerky tapující se do útoku opět jednou předvedla své přednosti a doplatil na to i jeho finálový soupeř Christoph Holzl, který v turnaji do té doby nepoznal hořkost porážky.
UG Threshold | Jakub Slemr |
Main Deck | Sideboard |
3 Centaur Garden 8 Forest 11 Island 4 Aether Burst 1 Breakthrough 4 Careful Study 4 Mental Note 3 Roar of the Wurm 3 Standstill 4 Basking Rootwalla 4 Nimble Mongoose 4 Werebear 4 Wild Mongrel 3 Wonder | 4 Envelop 1 Forest 2 Krosan Reclamation 2 Phantom Centaur 4 Squirrel Nest 2 Upheaval |
Seznam GP úspěchů této sezony uzavřel 25. místem na GP Hamburg Jaroslav Sita.
Masters
V sezoně 2001-2002 pokračovala také serie Masters, neboli turnaj pro 32 nejlepších hráčů světa který se konal během Pro Tourů. Hrálo se vyřazovacím systémem s tím že na turnaji byly velmi pěkné finanční premie. Například na prvním Masters této sezony v New Orleans byli nejlepší hráči oceněni takto(http://www.wizards.com/sideboard/article.asp?x=MASTERSNOR01843finstandp). Pohár z Masters si v této sezoně odnesli: Mike Pustilnik, Ryan Fuller, Team Phoenix Foundation a Alexander Witt. Česká republika neměla v této sezoně na těchto turnajích žádného zástupce (Historicky jediným účastníkem byl v sezoně předchozí Jakub Šlemr).
Invitationals
Další prestižní akcí byl Invitational event. Šlo o turnaj pro šestnáctku VIP hráčů, kteří tentokrát místo peněz soupeřili o právo zvěčnit se na magicové kartě dle své vlastní fantazie. Tento ročník se konal až v Kapském Městě a z prvního místa se radoval Kai Budde. Jeho výtvor potom nesl jméno Voidmage Prodigy. Jeho schopnost obětovat kouzelníka byla podle Buddeho zvolena s ohledem na to, aby on sám mohl někdy alespoň teoreticky obětovat své konkurenty kteří vyhráli Invitationals dříve a jejichž výtvor je také kouzelník ( Finkel(Shadowmage Inflitrátor) Pikula(Medlling Mage).
Mistrovství republiky
Formátem tohoto roku byl standart( Invasion blocku- Oddysea block) a boster draft Oddysea blocku).Přesněji všichni účastníci si zahrály 7 kol standartu. Poté se určilo nejlepších 64 dle pořadí a ti nastoupili k prvním draftu. Potom se pole zredukovalo na 32 štastlivců, kteří zasedli k draftu číslo dvě. Po něm již nastoupila top8 dle celkového pořadí k boji o titul mistra republiky opět ve formátu standart. Titul nakonec připadl Vladimíru Komanickému (psychatog control). V top4 mimo něj byl ještě Tomáš Kuchta (monoblack control), Libor Marek (RG tlačák) Arnošt Žídek (Madness). Jen pro úplnost dodávám i jména ostatních účastníku top8. Adam Koska, Jan Urbanec, Mirko Nývlt a Jan Brodzák.
Balíčky o kterých se mluvilo
Za nejzásadnější bych v tomto roce označil Ilusion/ Donate combo, SuperGrow a Psychatog control.
Psychatog control je modročerný control který jako win condition používal právě psychatoga, který dovedl narůst do obludných rozměrů díky velkému množství karetní výhody. S balíčky kolem této karty se ostatně hráči potkávali i v dalších letech.
2002 Worlds (Type 2): UB Psychatog
UB Psychatog | Diego Ostrovich |
Main Deck | Sideboard |
1 Cephalid Coliseum 2 Darkwater Catacombs 10 Island 4 Salt Marsh 3 Swamp 4 Underground River 4 Nightscape Familiar 4 Psychatog 4 Chainer’s Edict 3 Circular Logic 4 Counterspell 3 Cunning Wish 2 Deep Analysis 3 Fact or Fiction 4 Force Spike 3 Repulse 2 Upheaval | 3 Duress 1 Fact or Fiction 3 Ghastly Demise 1 Hibernation 1 Mana Short 1 Opportunity 2 Probe |
Ilusion/Donate bylo jedno z nejúspěšnějších comb všech dob.
Donate Illusions | Kai Budde |
Main Deck | Sideboard |
14 Island 4 Shivan Reef 4 Volcanic Island 4 Accumulated Knowledge 2 Brainstorm 1 Capsize 4 Counterspell 4 Donate 3 Fire 4 Force of Will 4 Illusions of Grandeur 1 Impulse 3 Intuition 4 Merchant Scroll 4 Sapphire Medallion | 1 Hibernation 2 Hydroblast 3 Morphling 4 Pyroblast 3 Pyroclasm 2 Stroke of Genius |
SuperGrow je balíček vzniklí evolucí z MiracleGrow. Praotcem této strategie je Američan Alan Comer a jeho evoluci měla na svědomí známá dvojka Brian Kibler/Ben Rubin.
Super-Gro | Brian Kibler - Finalist |
Main Deck | Sideboard |
4 Flood Plain 4 Tropical Island 4 Tundra 1 Savannah 1 Island 4 Quirion Dryad 4 Werebear 4 Merfolk Looter 3 Mystic Enforcer 4 Force of Will 3 Daze 3 Winter Orb 3 Swords to Plowshares 4 Sleight of Hand 4 Brainstorm 4 Land Grant 2 Foil | 4 Legacy’s Allure 3 Submerge 1 Swords to Plowshares 2 Wax/Wane 1 Winter Orb 4 Meddling Mage |
Tímto bych ukončil krátkou návštevu v sezoně 2001-2002 a příště nás čeká sezona 2002-2003.
Jaroslav Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře