Ostatní
Čtvrteční Modern – Banned and Restricted
V pondělí nám WotC nadělí nový Banned and Restricted list a celá MTG komunita očekává, že ohlášení nebude obsahovat pouze větu „no changes“. Na Standardu žádné zákazy očekávat nelze, ale na Modernu a dalších formátech je úprava povolených karet téměř jistá. Proto bych pár větami zmínil i možné kandidáty na banán.
První na ráně je jistě Treasure Cruise, která ve správném balíku funguje stejně jako i na Vintage omezený Ancestral Recall. Karta hodně změnila Modern (Legacy jakbysmet, kde to víří asi větší emoce). Karta dala vzniknout, respektive vyniknout balíku UR Delver, který se rychle dostal mezi nejoblíbenější a nejhranější balíky a prokázal svou schopnost vyhrávat velké turnaje.
V prvních chvílích, kdy se balík začal hrát, jsem Cruise jednoznačně odsoudil jako kartu nutnou k zabanování (na Modernu). Postupem času, kdy jsem s, i proti balíkům s Treasure Cruise něco odehrál, si jistý nejsem. Ano, líznout 3 karty za jednu manu je opravdu silný, ale nekonzistentní efekt. Tím, že nekontrolujete karty, které líznete, ne vždy Cruise přinese kýženou výhodu a ve zmíněných Delverech si často líznete jen dašlí proliz, což sice může přinést dalšího Elemental tokena, nebo Prowless trigger, ale to nemusí být dostačující odpověď na soupeře. Balíky, které dokáží z Cruse získat lepší výhodu zase typicky neumí tak rychle naplnit hrob. Poslední výsledky z Major turnajů ukazují, že balíky s Treasure Cruise rozhodně formátu nedominují. I když se více přikláním k myšlence, že Treasure Cruise ban dostane, nebudu překvapený, pokud na formátu zůstane.
Podobně laděná karta, o které se hovoří jako materiálu na ban je Dig Through Time. Stojí o modrou manu více, což z něj dělá daleko hůře spashovatelnou kartu než z Treasure Cruise a lízne o kartu méně. Na druhou stranu si ty dvě karty můžete vybrat, byť z omezeného poolu 7 horních karet. V neposlední řadě se jedná o instant, takže s jeho zahráním můžete počkat až na konec soupeřova kola, nebo se jím pokusit najít odpověď na soupeřovy akce, o které se právě pokouší. DTT se hodí daleko více do balíků, které vítají kvalitu karet nad kvantitou. Jedná se o kartu, kterou velice dobře utilizují kombo balíky, snažící se cíleně najít chybějící součásti komba. Karta poměrně výrazně pomohla Scapeshiftu, který se tak těší stále větší oblibě a dosahuje lepších výsledků. I když není tak univerzální jako TC, stále je to poměrně silné líznutí dvou karet, takže polemika nad banem zde být může. Na druhou stranu, nijak výraznou roli na formátu nehraje. Zabanovat kartu jen proto, že ve specifické situaci vyhrává hru? Nemyslím si. Ban DTT bych tedy neočekával a překvapí mne, pokud na modernu k jejímu omezení dojde.
O balících s Jeskai Ascendancy se začalo mluvit jako o dalších Eggs, tedy o balíku, který je založený na velkém počtu odehraných kouzel, konzistentním Turn 3 kill a dlouhému hernímu času. První dostupné články, videa a výsledky z MTGO tomu nasvědčovaly. Realita je však jiná. V úvodu byl balík dobrý, ale těžil hlavně z toho, že byl neznámý a pokud se na něj soupeři připraví, rozhodně s ním není jednoduché vyhrát, natož ve 3. Kole a v časovém limitu. Ránu balík dostává i na MTGO, kde, díky velkému počtu triggerů vzniká velká režie pro správné nastackování a potvrzování triggerů, které ukrojí nemalé množství z nekompromisně nastaveného časového limitu pro vaše akce a způsobuje prohry na jeho vypršení. Ascendancy tím pádem nedominuje a v zásadě není důvod k jejímu zákazu, zvlášť pokud dojde k zákazu Treasure Cruise, která je nedílnou součástí Ascendancy balíků. Avšak pro ban zde stále důvod je – balík založený na Ascendancy dokáže hru poměrně protáhnout a pro soupeře může znamenat třeba i deseti, patnácti minutové nudné divadlo, které musí strpět, než hráč Ascendancy balíku svou show ukončí. Osobně vnímám možnost zabanování jako pravděpodobnější, než, že zůstane. Důvod pro ban nebude power level, ale „zábavnost“ a konzistentní průběh turnajů.
S Ascendancí byla hodně spojena i karta Glittering Wish, která v zásadě plnila roli Ascendance číslo 4. – 7. Její cena raketově vzrostla a byla klíčem k úspěchu prvních verzí Ascendancy balíků. Do vzniklé paniky tak spadl i Glittering Wish a byl jednou z nejohroženějších karet, zvlášť proto, že ve WotC více než kombo karty zakazují karty, kombu napomáhající. Konzistentní turn 3 kombo na formátu být nemůže, nekonzistentní ano. Současné Ascendancy Combo však Glittering Wish nehraje a jak jsem psal výše, ani formátu nedominuje. Je tedy nepravděpodobné, že by právě Glittering Wish spadl do seznamu zakázaných karet.
Siege Rhino. Tento nosorožec byl Modernovými hráči v době spoiler sezóny KTK opomíjen a výrazné oblibě se netěšil. O to více úspěchů slaví. Pomohl výrazné změně balíků postavených na Birthing Podu a i díky jemu je tento balík stále turnajovou jedničkou. Dovolil silný návrat Rock balíků, kdy bany ověnčený Jund z fieldu téměř vymizel a Pre KTK Junk nebyl natolik kvalitní náhradou. Dnešní Junk – Abzan – midrange se jistě řadí mezi ty lepší balíky s prokazatelnými turnajovými výsledky. Nosorožeč se dostal i do různých podob Zoo, nejtypičtěji do good stuff čtyřbarvy nebo pětibarvy (domain zoo). Příchod nosorožce na stůl pro jeho majitele znamená seslání Lightning Helixu zdarma, který na stole zanechá 4/5 trample tělo, což je na modernové poměry opravdu slušný macek. Díky tomu, že kombo balíky byly v poslední době na ústupu a fér balíky postavené na Delverech, Zoo nebo pálení s Rhinem těžce zápasí, stal se Nosorožec velice silnou kartou a někteří Pro hráči se k němu vyjadřují tak, že nejlepší způsob jak si s ním poradit je: hrát vlastního. Za 4 many se ale jedná o velice drahou bytost, navíc tříbarevnou, takže Rhino zapadne jen do specifických balíků. Těžko tedy očekávat, že by takto karta dostala ban.
Fetch landy spřátelených barev jednoznačně pomohly některým balíkům ke konzistentnější mana bázi a umožnily hrát více basic landů. Herní zemětřesení však nezpůsobily, otřásly pouze cenami a to nejen původních Onslaught verzí ale i cenami Zendicar fetch landů, kde největší ztrátu zaznamenal Místy Rainforest, který dnes dle typu balíku nahrazují hlavně Windswept Heath, Wooded Foothills. Ban těchto zemí by mne ani v nejhorším snu nenapadl. Nepředpokládám, že účel tohoto reprintu měl za úkol zvýšit dostupnost fetch landů pro Legacy s tím, že se na modernu zakážou (což by se dalo řešit vydáním v nestandardní sadě).
O Birthing Podu se už dlouhou dobu vedou diskuze, několikrát byl horkým kandidátem na ban. Přežil. Přežije i pondělí? Toť otázka. Pod stále patří na špičku Modernu hlavně díky své flexibilitě. Už dávno se nehraje jako čistý kombo balík s Melirou. Kombo je spíše třešničkou na dortu než primárním plánem jak vyhrát hru. Z Podů se stávají více midrange balíky. Poslední iterace implementovaly Siege Rhina, což stejně jako u Rock balíků znamená, že se značně zlepšil matchup proti fér balíkům. Melira Pody byly například hodně náchylné na Burn, který mohl vychytat klíčové kombo prvky dřív, než se všechny sešly na stole. Dnešní podoba Podů je v matchupu proti Burnu favorizována. Navíc mnoho výher Pod balíčků pramení z čistého midrange plánu, nikoli z Podování, takže z tohoto důvodu si nemyslím že je ban podu nutným krokem. Pokud se navíc bude do popředí zájmu vracet RG Tron (čemuž nasvědčuje víkendová TOP8 na GP Omaha a výhra na SCG Premier IQ v Philadelphii), budou právě midrange balíky nejvíce zasaženy, Pod nevyjímaje.
Další karty dle mého nejsou tak výrazné aby nějak radikálně měnily poměry sil a dalo se o jejich zákazu polemizovat. Naopak, v současné situaci se jistě najdou advokáti o uvolnění některých dříve zakázaných karet. Kteří kandidáti se na střídačce rozcvičují?
Je možné, že Treasure Cruise bude zabanována a nahradí ji o něco slabší Ancestral Vision, u které nezáleží, jak rychle dokážete plnit hrob. Musíte si počkat čtyři kola a platit budete předem, nikoli při dodání. Díky tomu nemůžete operativně rozhodnout, zda líznout hned nebo ještě vyčkat a samotného líznutí z AV se ani nemusíte dožít. TC rozhodně Modern neválcuje, slabší AV tím pádem také ne. Pokud dojde k banu TC, návratu AV bych se nijak nedivil.
Jund postupem času dostával od WotC jen klacky pod nohy. Nejdříve Bloodbraid Elf, později Deathrite Shaman. Balík hlavně se šamanem opravdu dominoval. Odebrání šamana mu hodně ubralo a lidé přešli na Junk. Nicméně Bloodbraid Elf se v současné metagame jeví jako jedna z nejpravděpodobnějších karet, která by mohla ban list opustit. Na rozdíl od Living Endu nebo Restore Balance které kaskádu používají pouze pro jednu konkrétní kartu, Elf bude v balících, pro které jsou čtyři many vrcholem manové křivky. Kaskáda tak vytočí zcela náhodnou kartu. Ano, když trefí Lilianu nebo Goyfa, je to soupeři určitě nepříjemné, pokud ale vytočí Thoughtseize, když je soupeř bez karet, žádnou přidanou hodnotu nepřinese. Jeho samotné 3/2 haste tělo bez dalších schopností je za čtyři many drahé. Uvolnění BBE může pomoci návratu Jundů, může pomoci různým Zoo, přitom ale nepůjde o nějaký extrémní zásah do vyváženosti formátu. Pokud tedy dojde k uvolnění karet z ban listu, je u mne BBE nejžhavější kandidát.
Deathrite Shaman je také spekulovanou kartou. Tento všestranný šaman byl poměrně výrazným pomocníkem v mnoha balících a jeho ban výrazně změnil podobu modernu. Pokud by zůstala Cruise, bylo by odbanování šamana poměrně logickým krokem, protože by mohl soupeřům znesnadnit použití delve. Power level shamana je ale opravdu velký, a jeho opětovné uvolnění do modernu vidím spíše jako zbožné přání, než reálnou možnost.
Kromě TC na modernu pomalu a jistě mnoho hráčů objevuje krásu karty Murderous Cut, pokud přidáme DTT, pak máme asi nejčastější delve karty, které se na modernu hrají. Self mill může být zajímavé téma pro modern. Zatím se žádný neuchytil. Povolením Golgari Grave-Troll by modern získal asi nejlepší dredge kartu, která podpoří i delve mechaniku (za předpokladu zákazu TC). Power level této karty je na modernu limitovanější než na legacy a nepředpokládám tak, že by někdo dokázal sestavit funční obdobu Dredge z Legacy, ale otevírá se prostor pro zcela nový archetyp, což modernu může prospět.
Diskutuje se i o dalších kartách, ale argumenty pro a proti u nich nejsou natolik silné či logické, že je nemá smysl komentovat. Jedna z možností je například Stoneforge Mystic nebo dokonce Jace, the Mind Sculptor, který by mohl podpořit různé kontroly, které v současném fieldu nejsou skoro vůbec vidět.
Jak to bude ve skutečnosti, uvidíme za čtyři dny. Do té doby můžeme dále spekulovat, těšit se, doufat, že naše neoblíbené dostanou stopku a naše oblíbené karty dostanou zelenou.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře