Ostatní
Čtvrteční Modern - Gruul Aggro
Cílem této série článků je, poskytnout inspiraci k tvorbě balíků pro formát Modern, které uvítají především začínající hráči, nebo ti, kteří nechtějí do balíku investovat desetitisíce korun. V sérii se snažím udržet cenovku navrhovaných balíčků v kategorii „budget“. Za budget pro formát Modern považuji balíky s cenou maximálně 5 tisíc korun, což sice není pro začátečníka málo, ale není to žádná závratná částka, kterou by si nemohla většina fanoušků Magicu, včetně nepracujících, školou povinných, dovolit investovat, byť jim třeba nějakou dobu bude trvat tuto částku ušetřit. Ze stanovené finanční hranice však nechci dělat dogma, a pokud pro to bude dobrý důvod, může se stát, že cena některých balíčků tuto hranici překročí. I když popisované balíky nebudou patřit do špičky formátu, měly by být bez problémů hratelné. Na výhru větších turnajů nejspíše mít nebudou, ale na lokálních turnajích a FNM, kde nepotkáte jen turnajové jedničky, byste měli mít s navrhovanými balíky šanci na nějaké ceny a nedá se vyloučit, že takový turnaj dokonce vyhrajete.
Dnešní balík, jak již název napovídá, bude věnován Gruulským barvám, tedy červené a zelené. Jedná se o balík plný malých agresivních bytostí a jeho hlavním herním plánem je tapování bytostí do útoku. Pokud soupeř příliš nereaguje, může balík vyhrát už ve třetím kole. Do značné míry je podobný RG tlaku z ISD-RTR standardu a připomíná klasické modernové Zoo, které se však hraje jako tří až pětibarevné, a i když i tyto obsahují poměrně levné karty, díky náročné manové bázi nejde stabilně poskládat v rámci našeho budgetu.
Klasické agro v podobě Zoo balíků se hojně objevily na PT Born of the Gods díky odbanovaní karty Wild Nacatl, po něm však mnoho hráčů do sideboardu dala více hromadného ničení v podobě Anger of the Gods nebo Pyroclasm, které na většinou Zoo bytostí bohatě stačí a díky tomu je tento typ balíku opět na ústupu. Pokud ale máte tyto karty na paměti, dá se kolem nich poměrně slušně hrát. Balík bude jistě velkým zpestřením mnohých modernových turnajů.
Pojďme se tedy podívat na decklist o kterém si budeme dále povídat.
Gruul Aggro | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
4 Stomping Ground 4 Copperline Gorge 4 Rootbound Crag 7 Mountain 1 Forest 4 Rakdos Cackler 4 Tattermunge Maniac 4 Dryad Militant 4 Burning-Tree Emissary 4 Jund Hackblade 4 Flinthoof Boar 4 Boggart Ram-Gang 4 Ghor-Clan Rampager 2 Dismember 3 Mutagenic Growth 3 Lightning Bolt | 4 Destructive Revelry 3 Skullcrack 2 Molten Rain 3 Pillar of Flame 1 Lightning Bolt 2 Torpor Orb |
Manová báze
Manová křivka balíku efektivně končí na třech manách, 20 zemí by tak mělo na nároky balíku stačit. Balík hraje playsety Stomping Ground, Copperline Gorge a Rootbound Crag. 12 dualů poskytuje poměrně slušnou barevnou stabilitu. Doplňuje je 8 basic landů. 7 hor a jeden les. Zelenou barvu dokáže stabilizovat také Burning-Tree Emisař. Někdy však narazíte na problém chybějící zelené many, nebo vám přijdou Rootbound Cragy, když máte na stole jen Copperline Gorge a mana vás o něco zpomalí, navíc kombinace těchto dvou duálů neudělá z Prasete 3/3 bytost.
Bytosti
Rakdos Cackler, Dryad Militant a Tattermunge Maniac jsou jedno manové bytosti, které budou vytvářet úvodní tlak. Všechny jsou v balíku po čtyřech kusech. Cackler je 1/1 s Unleash, takže pro vaše účely 2/2 co neumí blokovat. Tattermunge Maniac je 2/1 tělo za zelenou nebo červenou manu. Jeho nevýhodou je, že musí útočit pokaždé, pokud může. Poslední bytost je Dryad Militant, kterou budete sesílat za jednu zelenou manu. 2/1 tělo je pro prvotní tlak dostačující, má ale další důležitou roli, a sice že instant a sorcery, které jdou do hrobu, jsou rovnou exilovány, Dryáda tak může alespoň trošku potrápit hráče hrající Snapcastery.
Tattermunge je asi nejhorší jedno manová bytost balíku. Do agra by se daleko více hodila Goblin Guide, Maniac je ale multicolor bytost, která zlepšuje výkon jiné karty, o ke které se záhy dostanu. Pokud riziko menšího počtu vícebarevných bytostí podstoupíte (a podstoupíte investici cca tisícovky navíc), můžu její zařazení jen a jen doporučit.
Na dvou manách v balíku najdete Burning-Tree Emissary, Jund Hackblade a Flinthoof Boar. Efektivně na dvou manách najdete i Ghor-Clan Rampagera, kterého budete využívat hlavně kvůli schopnosti Bloodrush za dvě many, než jej sesílat jako bytost za 4.
Flinthoof Boar je 2/2 prase za bezbarvou a zelenou, které, pokud je na stole Mountain bude rovnou 3/3. Pokud po jeho příchodu zaplatíte červenou manu, Prase dostane haste. Prasátko je tedy skvělý play do 3. kola, kdy přijde na stůl a rovnou zaútočí.
Burning-Tree Emisař je součástí téměř každého červeného nebo zeleného agra. 2/2 Bytost za dvě many jakékoli kombinace zelené a červené po svém příchodu na stůl do mana poolu přinese jednu červenou a jednu zelenou manu, kterou okamžitě můžete využít na další spell. Typicky tak na stůl dostanete Emisaře „zadarmo“.
Jund Hackblade je 2/1 karta za červenou a zelenou nebo černou. Pokud ho ale máte na stole společně s jinou multicolor bytostí, je z něj 3/2 a má haste. Parádně si tak rozumí s Burning-Tree Emisaři a nejraději přicházejí společně ve 2. Kole. Hackblade pak rovnou zaútoči. Pro případ soupeřova ničení nebo situace že nemáte právě Emisaře na ruce, bude vhodné, aby byla na stole už z předchozího kola nějaká multicolor bytost. Hackblade je tedy tím důvodem proč Goblin Guide není 100% ideální kartou do tohoto balíku.
Tří manová bytost je v balíku jen jedna a sice Boggart Ram-Gang, kterého lze seslat za jakoukoli kombinaci zelené a červené many, má 3/3 tělo s haste a wither, což je schopnost, která bytostem, kterým namísto damage přiděluje -1/-1 countery. To se může hodit proti persitovým bytostem v Birthing Podu nebo k oslabení případné soupeřovy větší bytosti.
Poslední bytostí je již zmíněný Ghor-Clan Rampager. Ten je za červenou, zelenou a dvě bezbarvé many, 4/4 tělo s trample. Jako bytost jej budete hrát spíše výjimečně. Hlavní roli zde hraje v podobě combat triku díky jeho schopnosti Bloodrush. V průběhu útoku zaplatíte červenou a zelenou manu, zahodíte Rampagera a jedna z vašich bytostí dostane do konce kola bonus +4/+4 a trample. Čímž typicky překonáte některého ze soupeřových chump blockerů nebo se vyměníte s větší bytostí. V každém případě značně navýší výstupní damage vašich bytostí a je klíčovou kartou k rychlé výhře.
Kouzla
Oproti bytostem je v této kategorii poměrně prázdno. Najdeme zde dva Dismembery, které pomohou se soupeřovými většími bytostmi díky -5/-5, byť vás to bude stát čtyři životy, protože černou manu v balíku nemáte. Tři Lightning Bolty, klasické 3 damage, které použijete buď jako removal nebo jako doražení soupeře a posledním kouzlem jsou tři Mutagenic Growth, které přidají cílové bytosti +2/+2 za jednu zelenou Phyrexiánskou manu (buď jedna zelenou, nebo 2 životy), ty se budou hodit jako navýšení damage, přežití bloku nebo ochrana proti soupeřovým bleskům, kdy v reakci na něj budete mít možnost bytost nafouknout.
Sideboard
V sideboardu najdete čtvrtý Lightning Bolt, který se bude hodit jako dodatečný removal do mirroru nebo proti kombům nehrající bytosti. Podobný účel mají i tři kopie Skullcracku, ty se ale hodí na UWR jako reakce například na Lightning Helix nebo Revelaci, hodí se v boji proti Batterskulu nebo proti Podu, kde pomůže hlavně při příchodu Kitchen Finks, nebo může oddálit kombo s Archangel of Thune.
Proti Podu najdete v sideboardu ještě tři Pillar of Flame, které se dokáží zbavit persistových bytostí a Voice of Resurgence a mohou sloužit i jako dodatečný blesk do hlavy.
Proti Podu, UWR a Twinům se budou hodit i dvě kopie Torpor Orbu. Twin, Kiki a Melira kombo zcela vypne, v případě UWR zabrání Snapcasterovi dát nějakému spellu v hrobě flashback a těmi jsou typicky removaly nebo countery, takže efekt Orby je opravdu relevantní.
Proti Tronům a balíkům s oživovacími zeměmi uvítáte dvakrát Molten Rain.
Poslední kartou v sideboardu jsou čtyři kopie Destructive Revelry, která umí zničit artefakt nebo enchantment a dát jeho kontrolorovi za 2 do hlavy. Karta oproti Ancient Grudge není tak dobrá ve hře proti Affinity, ale na druhou stranu je použitelná i proti enchatnmentům, má tedy širší záběr. Skvělá je proti Tronu, kde dokáže zničit kterýkoli proliz, umí se zbavit Oblivion Stone a hodně tricky je proti Wurmcoil Engine.
Matchupy
Každý hráč má vlastní zkušenosti, na které nenechá sáhnout. Proto je možné, že nebudete s následujícími řádky souhlasit.
Burn – spíše špatný matchup
Díky velkému počtu zabíjení jen stěží vaše bytosti vydrží na stole déle. Stále ale můžete soupeře přetlačit. Bude to ale těžký boj. Mutagenic Growth si šetřete na soupeřovo ničení. Dismember a minimálně Tattermunge Maniac budou karty, které budete chtít odsidovat, dovnitř přidáte burn.
BG a Jund – neutrální matchup
Jedná se o poměrně pomalý balíček, ale díky discardu a velkému počtu ničení nebude hra proti němu ideální. Bytosti, které hraje, jsou typicky větší než ty vaše. Velký problém způsobi Courser of Kruphix a Scavenging Ooze, které umí damage race soupeři vylepšit a navíc reprezentují velice slušné tělo pro obranu a posléze i útok. Snažte se vyvarovat hraní více stejných bytostí, které by byly lákavým cílem pro Maelstrom Pulse. Po sideboardu lze očekávat Pyroslasm nebo Drown in Sorrow. Držte proto Mutagenic Growth pro tyto účely.
UW – neutrální matchup a UWR control – špatný matchup
UW kontrol je většinou pomalý, hrajte kolem counterů, pokud soupeř není zatapaný, Problém budou dělat Snapcasteři, jednak dokáží zablokovat naše bytosti a navíc umožní zahrát removal z hrobu. Velkým plusem je v tomto matchupu Dryad Militant, která, dokud je na stole pošle všechny instant a sorcery padající do hrobu rovnou do exilu a tím oslabí Snapcastera. Varianty s červenou hrají více ničení, zde hra bude velice obtížná. Po sideboardu se rozhodně bude hodit Torpor Orb a Skullcracky, Které omezí Snapcastery a umí bojovat s Lightning Helixy.
RG Tron – dobrý matchup
I když Tron hraje Pyroclasmy v základu, dokážete být velice rychlí a soupeř neklade jiný odpor. Nejvíce vám bude vadit Wurmcoila, na ni se před sidem nejlépe hodí Dismember, po sideboardu pak Destructive Revelry. V tomto matchupu je rychlost vaše hlavní výhoda.
Splinter Twin – neutrální matchup
Twin umí spustit kombo ve 4. Kole, držte si tedy na 4. Kolo otevřenou manu removal. Pokud soupeř nezahraje kombo včas, máte šanci prorazit, byť se od soupeře dočkáte nějakého toho ničení a counterů. Do her po sidu budete chtít co nejrychleji na stůl dostat Torpor Orb.
Melira Pod a částečně i ostatní varianty – špatný matchup
Kromě špatného boje proti kombu tohoto balíku stojí i slušný potenciál v bytostech soupeře, které co do kvality jednoznačně ty vaše překonají ať už čísly, tak schopnostmi. Téměř každá karta v sideboardu je na Pod dobrá. Rozhodně užijete Pillary, Torpor Orby, Skullcracky a případně i Destructive Revelry.
Affinity – neutrální matchup
Affinita je hodně rychlá a dokáže vás zabít stejně rychle jako vy ji. Bude se tak jednat o klasický damage race dvou agresivních balíků. Destructive Revelry bude skvělou volbou, podobně jako další blesky.
Scapeshift a Storm – dobrý matchup
Balíky nekladou odpor, potřebujete je zabít dříve, než spustí své kombo. V případě Stormu se po sideboardu hodí Destructive Relvery, jinak uvítáte Blesky na místě dismemberů.
Závěr
Cena balíku bez basic zemí (pokud existuje více verzí jedné karty, je započtena vždy nejlevnější varianta) na Černém Rytíři v době přípravy článku činila: 2514 Korun. K předpokládanému stropu pro budget balík zbývá ještě pěkná hromádka peněz. Z ceny 2514 Korun celých 1532 Korun tvoří manová báze a 356 Korun dělají karty v sideboardu. Pokud byste zkusili balík bez sideboardu a jen s basic zeměmi, vyjde na 626 Korun, což je opravdu za hubičku.
Proč chcete tento balík hrát:
- Rychlý agresivní balík, umí vyhrát už ve 3. Kole.
- Balík je konzistentní (až na občasnou color screw).
- Snadný pro pilotáž, v zásadě jen tapujete bytosti do útoku.
- V rámci své ceny podává slušné výkony.
- Na místní turnaj či FNM je to dobrá volba.
Proč nechcete tento balík hrát:
- V konkurenci Tier 1 balíků dokáže rychle ztratit dech.
- Jedná se o dvoubarevný balík, občas narazíte na situace, že nemáte druhou barvu many k dispozici.
- Oblíbené UR a UWR balíky hrající blesky a Snapcastery balíku vadí asi nejvíce.
- Červené balíky často hrají levné sweepery, proti kterým se balíček neumí efektivně bránit.
Možné úspory
Možností úspor tento balík příliš nepřináší. Pokud budete hrát v místě, kde neočekáváte příliš balíků se Snapcastery nebo Pody, pak můžete ze sideboardu odstranit Torpor Orb a nahradit je třeba dalšími blesky nebo posilováním. Úspora bude kolem 140 korun.
Někdo může mít tendenci šáhnout na nejdražší karty balíku – Stomping Ground a nahradit je třeba Karplusan Foresty, což udrží barevnou stabilitu a uspoří 680 Korun, problém ale je, že tato výměna znamená horší spolupráci s Rootbound Crag a Flinthoof Boar, touha po úspoře se tak může vymstít v horší stabilitě a menším tlaku, proto bych touto cestou rozhodně nešel. Pokud už přeci jen budete chtít na zemích uspořit, Karplusan Foresty použijte jako náhradu Cooperline Gorge. Úspoříte jen 240 Korun, funkčnost Rootbound Cragu i Prasete zůstane stejná.
Další země, která jde s přimhouřením oka použít je Pillar of the Paruns a nahradila by pravděpodobně opět Cooperline Gorge. Tato zeměn dává jakoukoli barvu ale jen na multicolor spelly. Balík, hlavně po sideboardu hraje relativně dost kouzel jednobarevných, proto bych tuto záměnu nedoporučil. Cena 79 korun by také nebyla příliš velkou úsporou.
Možné vylepšení
Tato kapitole od té předchozí naopak hodně nadupaná. Otázkou je, kam byste chtěli balík směrovat a zda ho vylepšeními spíše nepřestavíte na nějakou klasičtější verzi Zoočka, které tolik nestojí na multicolor bytostech.
Tattermunge Maniacy nahradí Goblin Guide, což znamená nárůst ceny o 1016 Korun a pokud budete počítat s tím, že Jund Hackblade nebude vždy v 2. Kole 3/2 Haste, mohu tuto výměnu vřele doporučit.
Rakdos Cacklera může nahradit Kird Ape což je dalších cca 145 Korun. Opět jde tato výměna na úkor Hackladeho, navíc ne vždy budete mít ve hře Forest, takže ani Opice nebude v plné své síle. Pokud přesto do této výměny půjdete, bylo by už na zvážení vyměnit i zmíněného problematického Hackblada. Ideálně za jinou dvou manovou bytost, která by si rozuměla s Burning-Tree Emisaři. Skvělý by byl Tarmogoyf, ale cena jednoho Goyfa překonává cenu celého balíku, takže na něj raději zapomenete. Jeho typickou alternativou bývá v levných balících Strangleroot Geist, nerozumí si ale s Burning-Tree Emisaři a ani mana báze balíku není připravená stabilně podporovat bytost za dvě zelené many. Vhodnou alternativou tak bude Gore-House Chainwalker, Lightning Mauler nebo Firefist Striker. Chainwalker s Unleash bude stejně velký jako Hackblade s jiným multicolorem na stole ale nebude mít haste a nemůže blokovat. Mauler je jen 2/1, ale díky Soulboundu může získat haste ještě s další bytostí. Striker je také jen 2/1 bytost, bez haste, ale pokud zaútočí ve třech, zamezí jedné soupeřové bytosti v blokování. Kdybych měl z těchto tří vybírat, vyhrál by Chainwalker.
Také můžete šáhnout po Arid Mesa, popřípadě po Verdant Catacombs (najít basic forest se může hodit), do limitu 5000 se vejdou dvě. Připouštím, že Fetch land pomůže barevné stabilitě, ale dva kusy balík zase příliš nevytrhnou a výkon rozhodně nestoupne adekvátně k ceně, může se ale jednat o investici do budoucna, kdy se začnete zaobírat stavbou lepších balíků.
V příštím článkům se budu věnovat ne zcela obvyklému combo/control balíku, který, pokud by nebylo drahých sideboard karet vyjde jen lehce přes tisícovku.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.