Ostatní
Čtvrteční Modern - Jund
Po sérii Modern budget balíků se dnes budu věnovat roky ověřenému a osvědčenému balíčku v barvách Jundu, tedy černo, červeno zelenému midrange, který patří na opačnou stranu cenové křivky. Jeho pořízení od píky, snadno překročí hranici 40 tisíc korun, což už je cena, za kterou pořídíte i slušný legacy balík.
Před pár týdny jsem se konečně stal hrdým majitelem pro balík klíčových (a nejdražších) karet a začal zvažovat, ke které verzi BGx balíku se přikloním. Po dlouhém přemýšlení a porovnávání možností jsem dospěl, že červená barva, alespoň pro mé potřeby, přináší více než bílá.
Jund na modernu patřil vždy mezi nejlepší balíky a přežíval banování klíčových karet, ať už šlo o Bloodbraid Elfa nebo naposled o Deathrite Shamana, se kterým balík jednoznačně dominoval. Po banu Shamana jeho sláva poklesla, navíc hodně hráčů přesedlalo z Jundu na Junk, tedy zaměnili červenou barvu za bílou a někteří hráči zůstávají pouze u BG varianty přezdívané Rock, která má stabilnější manu ale na druhou stranu hůře hledá odpovědi na mnohé nástrahy soupeřů. Jistou dobu se těšil oblibě i AJundi – Jund splashující bílou na Ajani Vengeant, případně Path to Exile a Lingering Souls.
Pojďme si nejdříve říct, proč chtít balík hrát. Následující část článku je aplikovatelný i pro Junk a Rock, protože strategie balíčků je v základu zcela stejná, každý má ale odlišné prostředky.
Jund je velice flexibilní balík, který lze přizpůsobit tak, aby byl schopen porážet kterýkoli balík na fieldu. Balík staví na narušování soupeřové strategie pomocí discardu, na univerzální sadě ničení, vysoce efektivních bytostech a Planeswalkerech, kteří pomáhají získat kontrolu a dominanci. Díky tomu se dá říci, že má drtivou většinu matchupů 50 na 50. Jen málo balíků je pro Jund vyloženě těžkým matchupem, a i když těch vyloženě dobrých také není moc, s většinou balíků dokáže hrát vyrovnanou hru v první hře a po sidu se šance typicky zlepší, už jen proto, že máte k dispozici široké spektrum různorodých a hlavně kvalitních odpovědí na jakýkoli balík.
Díky tomu, že Jund má s velkou částí fieldu vyrovnaný matchup, v podstatě žádný soupeř nebude snadný. Proto se Jund odvděčí hlavně zkušeným hráčům, kteří mají Modern nahraný a mají o formátu dobrý přehled. Samozřejmě že znalost formátu a možností soupeřů je důležité pro každý formát a balík a dává jeho hráči výhodu v tom, že alespoň tuší, co bude následovat. Pro hráče Jundu to ale platí dvojnásob. Když víte proti komu, co, jak a kdy hrát, dokážete vyrovnané matchupy naklonit na svou stranu. Nutnost znát field a finanční nákladnost Jundu z něj dělá balík, který rozhodně nelze doporučit začátečníkům, pro zkušenější (a movitější) hráče, může být naopak lákadlem a velkou výzvou, která může ověřit jejich hráčské schopnosti.
Zanechme ale teorie a pojďme se věnovat kartám v balíku, decklist může vypadat následovně:
Jund | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
4 Blackcleave Cliffs 3 Raging Ravine 4 Verdant Catacombs 1 Blood Crypt 1 Stomping Ground 1 Overgrown Tomb 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 1 Twilight Mire 2 Swamp 2 Forest 2 Bloodstained Mire 2 Wooded Foothills 4 Dark Confidant 4 Tarmogoyf 3 Scavenging Ooze 2 Courser of Kruphix 3 Liliana of the Veil 1 Chandra, Pyromaster 4 Lightning Bolt 4 Thoughtseize 3 Inquisition of Kozilek 3 Abrupt Decay 2 Anger of the Gods 1 Maelstrom Pulse 1 Slaughter Pact 1 Terminate | 1 Obstinate Baloth 1 Thrun, the Last Troll 1 Engineered Explosives 1 Batterskull 1 Golgari Charm 1 Olivia Voldaren 3 Fulminator Mage 1 Anger of the Gods 1 Jund Charm 2 Ancient Grudge 1 Kitchen Finks 1 Shatterstorm |
Mana
Jund je balík, kterému vyhovuje 24 zemí, které dokáží pokrýt jeho manovou křivku a potažmo barevnou náročnost. Verdant Catacombs jsou základní fetch landou balíku. Doplňuje je dvojice Bloodstained Mire a Wooded Foothills. Pokud chcete hledat některý z duálů, bude vhodné nejdříve využít Mire a Foothills, protože katakomby mohou hledat všechny basicy.
Dále balík hraje shock landy, od každé v jednom kuse – Overgrown Tomb, Blood Crypt a Stomping Ground. Shocklandy pomáhají barevné stabilizaci při hraní kouzel s dvěmi stejně barevnými mana symboly.
Shocklandy doplňuje Blackcleave Cliffs, která je parádní zemí do úvodních kol, kdy přichází do hry netaplá a jste schopni zahrát jak discard tak Bolt, oproti shocklandům je to úspora životů, které jsou pro Jund velice důležitý zdroj. V pozdější fázi hry už tak dobrá není, protože do hry přijde vždy tapnutá. Nicméně tempo v úvodu hry bez přílišné ztráty životů je klíčové.
Raging Ravine je jeden z možných man landů, které Jund může využít. Některé verze Jundu ji kombinují s Treetop Villange, avšak v současné době je požadavek červené many vysoký, proto plní i roli barevné stabilizace. Její aktivace je proti Treetopce poměrně vysoká, odměnou však je, že s každým útokem Ravine povyroste. Je tak vítanou hlavně v delších hrách.
Twilight Mire, tzv. filtrační země, plní roli barevné stabilizace a usnadňuje hraní karet za dvě zelené nebo dvě černé many. Některé Jund Balíky hrají na tomto místě (nebo náhradou za jedny Blackcleave Cliffs Fire-Lit Thicket, což je pro změnu červeno zelená filtračka).
Dříve se v Jundech hrály Grove of the Burnwillows, hlavně v době, kdy byl legální Punishing Fire. S jeho banem už však tuto zemi Jund nutně nepotřebuje. Pokud se ale rozhodnete ve svém Jundu přitlačit na červené a zelené karty, může se hodit jako náhrada za některou z Blackcleave Cliffs, jinak se bez ní určitě obejdete. Výhodou této země je, že přijde vždy netaplá a její používání nestojí žádné životy. Menší problém však je v tom, že soupeř, pokud Burnwillows použijete pro barevnou manu, získá život. Ale v drtivé většině matchupů bude tato nevýhoda irelevantní. V pozdější fázi hry již budete tapovat jen pro bezbarvou manu a za tu soupeř životy nezíská.
Urborg, Tomb of Yawgmoth udělá ze všech zemí i swampy. To se hodí ke stabilizaci černé many, zvláště ve verzích, které tlačí hodně na červenou a zelenou manu. Tricky je pak tapování fetchlandů pro černou manu. To může být v některých vypjatých situacích výhodné. Nevýhodou však může být to, že soupeřovy země mohou také produkovat černou manu, což nemusí, ale může využít i ve svůj prospěch. Vlastní stabilizace je ale důvod, proč Urborg chcete hrát.
Swamp a Forest ve dvou kusech jsou důležité jednak při hře proti Blood Moon efektům, tak se hodí na hledání po Path to Exile/Ghost Quarteru, a lze je fetchovat jen za jeden život. V některých matchupech bude nutné na stav svých životů hodně myslet. Někdo do balíku přidává i Mountain, ta ale nemá význam při ochraně proti Blood Moonu, Mountain tak může pouze ušetřit případné životy v situaci, kdy potřebujete dostat do hry netaplý červený zdroj many.
Bytosti
Tarmogoyf je jednoznačně nejdražší karta Modernu. Jedná se o bytost za jednu zelenou a jednu bezbarvou manu. Tělo má */*+1, kde hvězdička je adekvátní počtu typů karet napříč všemi hroby, může tedy nabývat hodnoty od 0 do 8. Dá se o ni říct, že je to karta s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Díky velkému počtu discardu a flexibilního zabíjení, kterým Jund disponuje, balík dokáže rychle naplnit hrob tak, aby Goyf přicházel na stůl typicky jako 3/4 bytost v druhém kole. Proti balíkům jako například Affinity je typické tělo spíše 4/5. Samozřejmě ne vždy se to podaří. Pokud hrajete proti balíkům s Lightning Bolty, vyvarujte se hraní Goyfa dokud nebude alespoň 3/4. Pokud v hrobě nebude instant, pak lze Goyfa hrát i jako 2/3 bytost, kdy případný bolt skončí v hrobě při resolvu a tím zároveň povýší Goyfa na 3/4. S KTK se na Modernu staly populární karty s Delve (Treasure Cruise, Dig Through Time, Murderous Cut), které Gofa mohou oslabit, stále je ale bytostí, kterou chce hrát snad každý balík s přístupem k zelené maně.
Dark Confidant, přezdívaný Bob, je 2/1 bytost za jednu černou a jednu bezbarvou manu, což samo o sobě není žádná hitparáda, podstatnější ale je jeho schopnost v upkeepu ukázat a líznout kartu. Tato schopnost však může být i poměrně bolestivá, protože za takto líznutou kartu dostanete pecku adekvátní mana costu líznuté karty. Karetní výhoda pro balík, který obvykle mění karty jednu za jednu, je velice důležitá. Počítejte ale s tím, že někdy se vám stane, že vás schopnost Confidanta zabije, nebo minimálně výrazně poškodí. V době Deathrite Shamana uměl Jund ztracené životy získávat poměrně snadno, bez něj už si ale musíte dávat větší pozor, pokud nemáte nervy na to, otáčet v upkeepu kartu, když jste na jednom, dvou či třech životech, nebude Jund balík pro vás. S nárůstem agresivních Delverů a burnů mnozí hráči Boba částečně, nebo dokonce zcela nahrazují jinými bytostmi, typicky takovými, které umí přinést nějaké životy, chybějící karetní výhodu pak v extrému dohání splashí moderé barvy a hrají Treasure Cruise!
Scavenging Ooze je další bytost za dvě many, zelenou a bezbarvou s 2/2 tělem. Tělo Oozy není opět žádná hitparáda, ale klíčová je její schopnost exilovat karty z hrobu, což je také její klíčová úloha v balíku, kdy rozvrací strategie postavené na hrobu. Výhodou je, pokud je exilovaná karta bytost, tak Ooza získá +1/+1 counter a k tomu přinese 1 život. Tím se stává i jistou kompenzaci ztráty životů díky Confidantovi, za země či Thoughtseize. Podobně jako u Goyfa je vhodné s hraním Oozy vyčkat, pokud soupeř hraje Lightning Bolt, ideální čas je tehdy, když máte po jejím zahrání k dispozici dvě zelené many a v hrobech jsou alespoň dvě bytosti.
Courser of Kruphix je dobrým zdrojem karetní výhody a umožní vám hrát landy z vršku balíku. Hraním země navíc přidá život, což se Jundu vždy hodí a je poměrně dobrý blocker na soupeřovu drobotinu. Velkou výhodou je, že hrajete s odhalenou vrchní kartou balíku, takže můžete lépe plánovat následující kolo. Bohužel to samé ale bude platit pro oponenta, který tak přesně vidí, které karty si líznete. Courser se dobře kombinuje s Dark Confidantem, Chandrou a Tarmogoyfem. Spolupráce s Confidantem tkví v tom, že díky odhalené kartě víte, co si přes něj líznete. Pokud je to karta s vyšším mana costem a máte relativně nízký počet životů, můžete použít fetch land a drahou kartu z vršku zamíchat. Naopak, když je na vršku pro vás dobrá karta, tak s fetch landem vyčkáte. Samotnou aktivaci fetch landu, vám Courser kompenzuje, jeden život ztratíte, ale jeden zase získáte. Podobně kvalitní je i spolupráce s Chandrou. Díky odhalené kartě můžete zvolit nejvhodnější Chandřinu schopnost. V neposlední řadě, pokud vám Coursera soupeř zabije, bude to příjemný boost pro Tarmogoyfa, který v hrobě kromě bytosti uvidí i enchantment.
Alternativní bytosti
Kitchen Finks se hojně hrávaly v době před vydáním Deathrite Shamana, který je nahradil. Shamana zase nahradily Scavenging Ooze, které plní roli grave hate a přinesou nějaký ten život navíc. Finky při příchodu přidají dva životy a poskytují slušné 3/2 tělo, které pokud zemře, přidá další dva životy a na stole se prezentuje jako 2/1. Kitchen Finks se s rostoucím výskytem agresivních balíků opět začaly v Jundu hrát, záleží, zda si u vás vyslouží místo v mainu.
Kitchen Finks se hojně hrávaly v době před vydáním Deathrite Shamana, který je nahradil. Shamana zase nahradily Scavenging Ooze, které plní roli grave hate a přinesou nějaký ten život navíc. Finky při příchodu přidají dva životy a poskytují slušné 3/2 tělo, které pokud zemře, přidá další dva životy a na stole se prezentuje jako 2/1. Kitchen Finks se s rostoucím výskytem agresivních balíků opět začaly v Jundu hrát, záleží, zda si u vás vyslouží místo v mainu.
Huntmaster of the Fells je velice silnou bytostí proti fér balíkům. Při přichodu do hry poskytne jednak 2 životy a navíc s sebou přinese 2/2 token vlka. Přítomnost Huntmastera nutí soupeře hrát své kouzla a zamezit tak jeho otočení, kde představuje již 4/4 bytost s trample a při samotném otočení umí dát za dva do hráče a do potvory.
Olivia Voldaren je použitelná v mnoha matchupech. Umí fungovat jako removal menších bytostí, větší zase umí přetáhnout pod vaší kontrolu. To vše na 3/3 létajícím těle, které se umí samo zvětšovat. Olivie tak pro soupeře vytváří hrozbu, na kterou musí najít rychlou odpověď.
Grim Lavamancer je velice křehkou bytostí, ale umí proměnit karty v hrobě za damage, kterou může přidělit jak bytosti, tak hráči. Umí se snadno zbavit bytostí s 1 nebo 2 dozadu, nebo dostřelit soupeřovu bytost po bloku, umí střílet shock do hráče a případně jeho Planeswalkerů. Jistou nevýhodou je, že použití jeho schopnosti může oslabit Tarmogoyfa, popřípadě Scavenging Ooze. Pokud soupeř navíc nasiduje grave hate, bude Lavamancer velice špatný.
Thrun, the Last Troll je nerušitelná 4/4 bytost za 4 many s hexproof a možností regenerace. Pro férové balíky je to velice nepříjemná bytost, které se ho zbaví v podstatě jen edicty nebo Wrath of God případně dalšími sweepery, pokud nemáte manu na regeneraci. Sám o sobě také znamená poměrně dobrou hrozbu bez soupeře, pokud nemá na stole vhodné obránce.
Thrun, the Last Troll je nerušitelná 4/4 bytost za 4 many s hexproof a možností regenerace. Pro férové balíky je to velice nepříjemná bytost, které se ho zbaví v podstatě jen edicty nebo Wrath of God případně dalšími sweepery, pokud nemáte manu na regeneraci. Sám o sobě také znamená poměrně dobrou hrozbu bez soupeře, pokud nemá na stole vhodné obránce.
Pack Rat byla jednou z nejhranějších karet nedávného standardu a své místo si nachází i v modernu, byť zde nedosahuje takové slávy. Osobně se mi Pack Rat plán v Jundu příliš nelíbí, ale někteří hráči pro tuto kartu sáhnou. Pokud soupeř nenajde rychlou odpověď, Krysa se rozmnoží a tím i značně vyroste. To se hodí proti cílenému removalu, kdy soupeř sice zabije jednu krysu, ale další se na stůl, klidně v reakci, opět dostane. Krysí plán je vhodný hlavně do dlouhých her, kde se na stůl podívá ve chvíli, kdy máte volnou manu na vytvoření kopie. V této fázi hry typicky vy i váš soupeř hrajete v top deck módu a pokud si líznete Thoughtseize, Inkvizici nebo desátý land, jsou to mrtvé karty, pro které díky Krysám najdete velice dobré uplatnění. Hrát krysy v úvodu hry není příliš dobrý nápad, protože nemáte manu na to, abyste vytvořili kopii. Osamocená krysa velice rychle umře v podstatě na jakýkoli removal. Nepříjemné také mohou být explozíva za 2.
Goblin Rabblemaster se hodí do agresivněji laděných podání balíku. Pokud na něj nemá soupeř odpověď, dokáže hru rozhodnout poměrně rychle. Problematickou stránkou je ale jeho křehkost. Díky tomu je hraní Rabblemastera za 3 many poměrně riskantním kouskem, navíc jím generované tokeny, v případě, kdy je Rabblemaster na stole, budou nuceny útočit i v případě, kdy je to krajně nevýhodné.
Planeswalkeři
Liliana of the Veil je po Jace, the Mind Sculptor asi nejlepší planeswalker v MTG vůbec. Za dvě černé a bezbarvou manu se jedná o planeswalkera s třemi loyalty countery. Její +1 schopnost donutí všechny hráče zahodit kartu, což je výborné proti kontrolům a kombům. -2 schopnost zase donutí cílového hráče obětovat bytost, což ublíží agru a hlavně midrange. Občas se tato schopnost bude hodit v případě, kdy budete na nízkém počtu životů a soupeř vám ne a ne zabít Confidanta. Ultimátka za -6 pak dokáže soupeři hodně zkomplikovat hru.
Chandra, Pyromaster v balíku plní hlavně roli karetní výhody pomocí +0 schopnosti. V pozdějších fázích hry je tedy vítaným top deckem. Její +1 schopnost slouží jako removal malých bytostí a -7 může být pro soupeře zcela zdrcující, schopnost je ale lepší v balících jako Burn než v Jundu, kde je velká pravděpodobnost, že přes ultimátku nenajdete vhodnou kartu, kterou byste mohli zahrát.
Alternativní Planeswalkeři
Garruk Wildspeaker byl v Jundech hodně oblíbený. Příchod Liliany jej z balíku vytlačil. Po Garrukově příchodu na stůl a pužití +1 schopnosti odtapnete dvě země, čímž získáte lepší tempo a ochráníte ho proti Boltu. -1 zase poskytne příjemné 3/3 tělo do bloku a případně i do útoku, pokud nebudete mít vhodnější bytosti. Pokud máte na stole několik bytostí, Garrukova ultimátka za -4 pravděpodobně hru ukončí.
Kouzla
Lightning Bolt. Blesk za jednu červenou dávající za 3 do potvory nebo do hráče je kartou, kvůli které chcete hrát v balíku červenou barvu. Bolt je formát definující karta s flexibilním použitím. Buď se hodí jako zabíjení bytostí, nebo umí dostřelovat hráče či jeho planeswalkery.
Thoughtseize za jednu černou je nejlepší discard kartou, která kdy vyšla. Umí kouknout soupeři do ruky a zahodit jakoukoli nonland kartu. Tím jednak získáte přehled o tom, co na vás soupeř peče, ale také můžete jeho plán narušit zahozením klíčové karty. Nevýhodou však je, že toto vás stojí krom jedné černé many i dva životy.
Inquisition of Kozilek je podobně jako Thoughtseize zahazování za jednu černou manu. Také zahazuje nonland karty, ale je omezená na karty s mana costem 3 a méně. Tento limit může být nepříjemný, ale ve většině matchupů si cíl najde. Výhodou je, že vás to, na rozdíl od Seizy, nestojí žádné životy. Některé verze hrají více Inkvizicí než Thoughtseize, aby chránily více své životy. Inkvizice bude velice vítanou a nedostatkovou kartou proti Burnu.
Abrupt Decay za zelenou a černou je instantní ničení jakéhokoli nonland permanentu s mana cost 3 a menším. Jedná se o velice flexibilní zabíjení. Výhodou Decay je, že jej není možné zrušit, bohužel limit mana costu a fakt, že neumí zničit oživené země, Decay také omezuje, ale pořád se jedná o zabíjení, které si poradí téměř se všemi nejproblematičtějšími kartami formátu. Někteří hráči preferují rovnou 4 kopie main, případně mají čtvrtou v sidu.
Anger of the Gods je skvělou odpovědí na rostoucí oblibu Delver balíků, které přijdou o všechny své bytosti, které ani nenaplní hrob pro snadné zahrání Treasury Cruise, na většinu Zoo balíků a na Pod, který se poměrně nedávno také těšil velké oblibě. V těchto hrách se dokáže postarat skoro o každou bytost, které se nadobro zbaví av případě Podu „vypne“ nepříjemný Persist. V některých matchupech ale bude Anger mrtvá karta.
Maelstrom Pulse bývala typickou součástí každého Jundu, s vyšším výskytem burnů a Delverů, kde část bytostí disponuje schopností haste, není sorcery zabíjení v kurzu jako dříve. Jedná se však o odpověď v podstatě na cokoli a v jakémkoli množství. Bohužel nemůže cílit země, jedna kopie si ale téměř vždy do Jundu cestu najde.
Terminate je bezpodmínkové zabíjení bytostí za dvě many, navíc tato bytost nemůže regenerovat. Asi nejlepší zabíjení, které může Jund nasadit.
Slaughter Pact je další zabíjení bez podmínek, které hrajete „zadarmo“. Soupeř tak nemá jistotu, že jeho bytost přežije i v situaci, kdy jste plně zatapáni. Nevýhodou nulového mana costu je fakt, že v následujícím upkeepu musíte zaplatit dvě bezbarvé a jednu černou manu, jinak prohrajete hru. Slaughter Pact tak hrajete „na dluh“ a to i za předpokladu, že máte dostatek volné many.
Další karty, vesměs Sideboardové
Obstinate Baloth je slušné 4/4 tělo za čtyři many, podstatné je, že při vstupu do hry přidá 4 životy, hodí se tak proti Burnu a různým Zoo, kde znamená i slušné tělo do bloku.
Fulminator Mage s tělem 2/2 za tři many není žádný cvalík, ale jeho schopnost se obětovat a zničit soupeři nonbasic land je klíčová vlastnost. Umí rozbíjet Tron, umí ničit man landy a různé utility země jako Gavony Township. Ideální je s ním zablokovat soupeřovu bytost a před damage obětovat.
Engineered Explosives je univerzální sweeper všech nonland permanentů s mana costem až 3 (více s mana bází balíku nepůjde). Hodí se proti balíkům, které se snaží vytvořit swarm tokenů nebo levných bytostí. Může se ale hodit na ničení kdečeho otravného.
Golgari Charm je za dvě many velice flexibilní karta. Může sloužit jako combat trik, kde dáte svým bytostem regeneraci nebo soupeřovy zmenšíte o 1 (což bude pro X/1 bytosti smrtelné) nebo se jeho pomocí můžete zbavit enchantmentu. Společně s Pulsou jsou to jediné karty v balíku, které vás zbaví nepříjemné Leyline of Sanctity.
Ancient Grudge je ničení artefaktů za jednu bezbarvou a červenou. V hrobě ji pak můžete hrát za jednu zelenou díky flashbacku. Karta tak můžete využít rovnou dvakrát, což se určitě hodí.
Shatterstorm je s manacost 4 hodně drahá karta, ale může zcela zničit hru hráči Affinity (a obecně balíků hrajících a spoléhajících na artefakty). Výhodou je, že zničený artefakt nemůže regenerovat.
Forked Bolt se v posledních týdnech začala těšit nevídané popularitě. Díky rozšíření Delver balíků se jedná o velice flexibilní zabíjení, umožňující výměnu 2 za 1, stále umí zabít X/2 bytost a může zacílit hráče, pokud to bude potřeba.
Jund Charm je další flexibilní kartou a hodí se proti leckterému balíku. Umí fungovat jako instantní Pyroclasm, instantně exiluje hrob cíleného hráče nebo cukruje bytosti, což může změnit matematiku při vyhodnocování combatu. Problémem je, že stojí tři barevné many, černou, červenou a zelenou. Což ne vždy budete mít ve 3. Kole, kde se bude hodit pravděpodobně nejvíce jako Pyroclasm.
Dismember nabízí poměrně flexibilní možnost placení mana costu, ať už zaplatíte všechny 3 many, nebo jen jednu bezbarvou a zbylé platíte životy. V určitých případech může sloužit alespoň jako zmenšení soupeřovy bytosti a tím ji lépe blokovat (a nečekaně zabít).
Batterskull je výborný artefakt, který na stůl přijde rovnou s 0/0 tokenem, který je Batterskullem vybavený, což z něj dělá 4/4 bytost s Vigilance a Lifelink a je připraven k okamžité obraně a následnému útoku. Dokáže tak poměrně dobře udržet soupeřovy útočníky na uzdě. Pokud vám soupeř zničí token, můžete jej equipnout na jinou bytost nebo za 3 many vrátit do ruky a opětovně zahrát. Ve hrách proti agresivním balíkům a burnu ulehčí stabilizaci. Alespoň za předpokladu, že se páté many dožijete.
Matchupy
Affinity – těžký matchup
Největším problémem soupeřova balíku bude Etched Champion, kterého se umíte zbavit v podstatě jedině Lilianou, pokud soupeř nemá na stole další bytost. Abrupt Decay a Pulsu se snažte šetřit na Cranial Plating a Ensoul Artifact, další removal pak používejte na soupeřovy bytosti. Pozor si dávejte i na Arcbound Ravegera. Removal používejte především v reakci na equip plátů nebo na modular Ravegera. Affinity je velice rychlý balík a svým infect plánem umí vyhrát už ve 3. kole. Pokud zvolí cestu klasické damage, dokáže hru rozhodnout o kolo později. V takovém případě je potřeba vlastní životy co nejvíce šetřit. Díky tomu není vhodný Dark Confidant ani Thoughtseize. Díky záplavě bytostí, které Affinity chrlí na stůl bude špatná i Liliana. Naopak Jund Charm, Anger of the Gods, Engineered Explosives, Shatterstorm a Ancient Grudge budou skvělými pomocníky.
Největším problémem soupeřova balíku bude Etched Champion, kterého se umíte zbavit v podstatě jedině Lilianou, pokud soupeř nemá na stole další bytost. Abrupt Decay a Pulsu se snažte šetřit na Cranial Plating a Ensoul Artifact, další removal pak používejte na soupeřovy bytosti. Pozor si dávejte i na Arcbound Ravegera. Removal používejte především v reakci na equip plátů nebo na modular Ravegera. Affinity je velice rychlý balík a svým infect plánem umí vyhrát už ve 3. kole. Pokud zvolí cestu klasické damage, dokáže hru rozhodnout o kolo později. V takovém případě je potřeba vlastní životy co nejvíce šetřit. Díky tomu není vhodný Dark Confidant ani Thoughtseize. Díky záplavě bytostí, které Affinity chrlí na stůl bude špatná i Liliana. Naopak Jund Charm, Anger of the Gods, Engineered Explosives, Shatterstorm a Ancient Grudge budou skvělými pomocníky.
Boggles – neutrální matchup
Agresivní balík spoléhající na hexproof bytosti a spoustu enchantmentů, které necílitelnou bytost nechají vyrůst do extrémních čísel. Balík však těchto bytostí nehraje mnoho. Pokud se ji dokážete zbavit, soupeř nemusí do konce hry narazit na další. Nejpodstatnější roli v boji proti tomuto balíku hraje Liliana, která nechá obětovat soupeřovu bytost, tím obejde jak hexproof, tak i Totem Armor. Chandra, Slaughter Pact a Terminate jsou v tomto matchupu v podstatě mrtvé karty, byť mohou zabít Dryad Arbor nebo Kor Spiritdancery. Naopak se bude hodit Golgari Charm, Engineered Explosives nabité na 1 (pozor totem armor jednomanové aury stihne bytost zachránit, nedivte se tomu). Více toho nemáte, pomoci ale může i Fulminator Mage, který může nabourat soupeřovu mana bázi, která umí hráče Boglů potrápit i bez Fulminátora. Na play můžete nechat Angery a doufat, že soupeřova bytost Angery nepřeroste. Po sideboardu počítejte s tím, že soupeř dá do hry Leyline of Sanctity aby zamezil edictům Liliany a zamezil discardu, který je proti Boglům velice výkonný. Golgari Charm a Pulsu bych doporučil šetřit právě na Leyline. Pozor na edikt Liliany ve chvíli, kdy má soupeř nevyužitý zelený fetch land. V reakci na Lilču může v balíku najít Dryad Arbor, kterou může obětovat namísto hexproof bytosti, mějte proto v záloze removal.
Agresivní balík spoléhající na hexproof bytosti a spoustu enchantmentů, které necílitelnou bytost nechají vyrůst do extrémních čísel. Balík však těchto bytostí nehraje mnoho. Pokud se ji dokážete zbavit, soupeř nemusí do konce hry narazit na další. Nejpodstatnější roli v boji proti tomuto balíku hraje Liliana, která nechá obětovat soupeřovu bytost, tím obejde jak hexproof, tak i Totem Armor. Chandra, Slaughter Pact a Terminate jsou v tomto matchupu v podstatě mrtvé karty, byť mohou zabít Dryad Arbor nebo Kor Spiritdancery. Naopak se bude hodit Golgari Charm, Engineered Explosives nabité na 1 (pozor totem armor jednomanové aury stihne bytost zachránit, nedivte se tomu). Více toho nemáte, pomoci ale může i Fulminator Mage, který může nabourat soupeřovu mana bázi, která umí hráče Boglů potrápit i bez Fulminátora. Na play můžete nechat Angery a doufat, že soupeřova bytost Angery nepřeroste. Po sideboardu počítejte s tím, že soupeř dá do hry Leyline of Sanctity aby zamezil edictům Liliany a zamezil discardu, který je proti Boglům velice výkonný. Golgari Charm a Pulsu bych doporučil šetřit právě na Leyline. Pozor na edikt Liliany ve chvíli, kdy má soupeř nevyužitý zelený fetch land. V reakci na Lilču může v balíku najít Dryad Arbor, kterou může obětovat namísto hexproof bytosti, mějte proto v záloze removal.
Burn – těžký matchup
Pálení je pro Jund velice špatný soupeř. Nemáte moc možností jak se mu bránit. Současné Burny umí zabíjet už ve třetím kole a takové tempo Jundu prostě nevyhovuje, zvlášť, když většina damage nepochází od bytostí. S příchodem Born of the Gods a Eidolona se hry proti burnu hodně zkomplikovaly a Eidolon je jednoznačně hrozba, která si vyžádá urgentní řešení. V tomto matchupu musíte myslet na své životy maximálně. Po sidu jednoznačně nechcete hrát Confidanta a Thoughtseize, která sice v průměru ušetří jeden život, ale místo ní najdete lepší karty. Prim sideboardu bude hrát jednoznačně Obstinate Baloth, Kitchen Finks, Batterskull, pomoci pak mohou Golgari Charm (regenerace), Jund Charm (ideálně v režimu hunteru na Finkse), Explosiva (ideálně na 2 před příchodem Eidolona, nebo na 1 proti zbylým bytostem, dle situace). I s těmito kartami ale bude vyhrát proti burnu velice složité.
Pálení je pro Jund velice špatný soupeř. Nemáte moc možností jak se mu bránit. Současné Burny umí zabíjet už ve třetím kole a takové tempo Jundu prostě nevyhovuje, zvlášť, když většina damage nepochází od bytostí. S příchodem Born of the Gods a Eidolona se hry proti burnu hodně zkomplikovaly a Eidolon je jednoznačně hrozba, která si vyžádá urgentní řešení. V tomto matchupu musíte myslet na své životy maximálně. Po sidu jednoznačně nechcete hrát Confidanta a Thoughtseize, která sice v průměru ušetří jeden život, ale místo ní najdete lepší karty. Prim sideboardu bude hrát jednoznačně Obstinate Baloth, Kitchen Finks, Batterskull, pomoci pak mohou Golgari Charm (regenerace), Jund Charm (ideálně v režimu hunteru na Finkse), Explosiva (ideálně na 2 před příchodem Eidolona, nebo na 1 proti zbylým bytostem, dle situace). I s těmito kartami ale bude vyhrát proti burnu velice složité.
Melira Pod – neutrální matchup
Melira umí vytvořit combo v nekonečném počtu životů a nekonečné damage. Hojně spoléhá na bytostech s Persistem a Birthing Podu, kterým hledá potřebné kousky komba a odpovědi na aktuální situaci na fieldu. Dobrou odpovědí na Pod jsou Anger of the Gods, Thoughtseize a Scavenging Ooze. Tyto karty vám mohou zajistit snadnou výhru, ale ne vždy je budete mít k dispozici. Angery zabité bytosti exilují, tím vypíná Persist, pokud bytost obětuje sám soupeř, nebo ji zabijete vy, ve chvíli, kdy jde na stack persist trigger, dochází na řadu Scavenging Ooze, která v reakci persist potvoru vyžere. Thoughtseize umí zahodit klíčový Pod a drahé soupeřovy bytosti. V následných hrách Pod typicky přechází z combo na midrange, kde se snaží uklizovat kvalitní bytosti a Gavony Township pro vytvoření tlaku. Díky Persistu je špatná Liliana, Chandra sice umí zabít manovače, ale jinak příliš nezmůže, navíc je poměrně pomalá. K dobru přijdou další Angery, Jund Charm, Batterskull, Olivia, Ancient Grudge (jeden/dva pody si soupeř určitě nechá). Fulminator Mage může ničit Gavony Township.
Melira umí vytvořit combo v nekonečném počtu životů a nekonečné damage. Hojně spoléhá na bytostech s Persistem a Birthing Podu, kterým hledá potřebné kousky komba a odpovědi na aktuální situaci na fieldu. Dobrou odpovědí na Pod jsou Anger of the Gods, Thoughtseize a Scavenging Ooze. Tyto karty vám mohou zajistit snadnou výhru, ale ne vždy je budete mít k dispozici. Angery zabité bytosti exilují, tím vypíná Persist, pokud bytost obětuje sám soupeř, nebo ji zabijete vy, ve chvíli, kdy jde na stack persist trigger, dochází na řadu Scavenging Ooze, která v reakci persist potvoru vyžere. Thoughtseize umí zahodit klíčový Pod a drahé soupeřovy bytosti. V následných hrách Pod typicky přechází z combo na midrange, kde se snaží uklizovat kvalitní bytosti a Gavony Township pro vytvoření tlaku. Díky Persistu je špatná Liliana, Chandra sice umí zabít manovače, ale jinak příliš nezmůže, navíc je poměrně pomalá. K dobru přijdou další Angery, Jund Charm, Batterskull, Olivia, Ancient Grudge (jeden/dva pody si soupeř určitě nechá). Fulminator Mage může ničit Gavony Township.
Splinter Twin – dobrý matchup
Zvláště čisté UR verze Splinter Twinu hrají primárně na combo, které díky dostatečnému počtu discardu, dokážete rozbít dříve, než jej soupeř dokáže poskládat a pokud ne, máte spoustu removalu. Tempo verze umí vyvíjet na své soupeře tlak, bytosti jsou ale poměrně křehké. Tarmo Twin je podstatně větší výzvou a umí na stůl vyložit i těžkou váhu v podobě Tarmogoyfa nebo Huntmastera. Nicméně boj proti takovýmto bytostem Jundu svědčí, stále by neměl být matchup s Tarmo Twinem podstatně horší. Pro boj s Twiny máte poměrně dobrá základ. Špatné jsou v podstatě jen Angery a Chandra, které neumějí odpovědět na soupeřovo kombo instantně. Ze sidu se budou hodit Golgari a Jund Charm. První umí zabít Perstermita i s jeho kopiemi, umí zničit Twin, umí na chvíli zastavit rozjeté kombo postavené na Exarchovi, druhý opět zničí Pestermity, ale hodí se i na zrušení hrobu, v reakci na Snapcastera nebo zamezení brzkého zahrání Dig Through Time.
Zvláště čisté UR verze Splinter Twinu hrají primárně na combo, které díky dostatečnému počtu discardu, dokážete rozbít dříve, než jej soupeř dokáže poskládat a pokud ne, máte spoustu removalu. Tempo verze umí vyvíjet na své soupeře tlak, bytosti jsou ale poměrně křehké. Tarmo Twin je podstatně větší výzvou a umí na stůl vyložit i těžkou váhu v podobě Tarmogoyfa nebo Huntmastera. Nicméně boj proti takovýmto bytostem Jundu svědčí, stále by neměl být matchup s Tarmo Twinem podstatně horší. Pro boj s Twiny máte poměrně dobrá základ. Špatné jsou v podstatě jen Angery a Chandra, které neumějí odpovědět na soupeřovo kombo instantně. Ze sidu se budou hodit Golgari a Jund Charm. První umí zabít Perstermita i s jeho kopiemi, umí zničit Twin, umí na chvíli zastavit rozjeté kombo postavené na Exarchovi, druhý opět zničí Pestermity, ale hodí se i na zrušení hrobu, v reakci na Snapcastera nebo zamezení brzkého zahrání Dig Through Time.
UWR Control – neutrální matchup
I když máte hodně discardu, který soupeři hodně vadí, UWR bude vaše hrozby negovat. I když dokážete na stůl dostat Tarmogoyfy a Scavenging Ooze, musíte se mít na pozoru před Wrath of God nebo Supreme Verdiktem. Anger bude v matchupu mrtvou kartou, podobně jako Abrupt Decay, který sice čas od času nějaký cíl najde. Uplatnění ze sidu najde Thrun, Batterskull, Fulminátor (primárně na Celestial Colonade), hodit se může Jund Charm.
I když máte hodně discardu, který soupeři hodně vadí, UWR bude vaše hrozby negovat. I když dokážete na stůl dostat Tarmogoyfy a Scavenging Ooze, musíte se mít na pozoru před Wrath of God nebo Supreme Verdiktem. Anger bude v matchupu mrtvou kartou, podobně jako Abrupt Decay, který sice čas od času nějaký cíl najde. Uplatnění ze sidu najde Thrun, Batterskull, Fulminátor (primárně na Celestial Colonade), hodit se může Jund Charm.
URx Delver – spíše dobrý matchup
Delveři se těší v posledních týdnech velké oblibě díky Ancestral Recall z Kharns of Tarkir. Jednotlivé balíky se od sebe hodně liší. Některé hrají krom trojky bytostí (Delver, Pyromancer, Swiftspear) v podstatě jen prolizi za blesky, jiné hrají více rušení. Bytosti soupeřů jsou sice poměrně silné, ale jsou docela křehké a dosáhne na ně všechen removal, který v balíku máte. Díky tomu, můžete mít dostatečný počet odpovědí, pokud je ale nemáte, umí Delveři zabít poměrně rychle. Navíc mnohé verze hrají Vapor Snag, kterým se zbavují nepříjemných blockerů, takže nelze spoléhat na to, že vašeho Tarmogoyfa nezničí blesky, jednodušeji vám ho vrátí do ruky. V tomto matchupu typicky nechcete Dark Confidanta, Maelstrom Pulse také není, díky sorcery speedu dostatečně dobrý removal. Vhod naopak přijdou Explosiva (za 1 případně za 0 pokud má soupeř na stole armádu Pyromancerových tokenů), Jund Charm, Golgari Charm, Angery a Kitchen Finks. Díky těmto kartám získáte poměrně slušnou výhodu oproti soupeři. Toto rozhodně platí proti UR verzi, UWR verze je podstatně komplikovanější matchup, protože soupeř má k dispozici Path to Exile a Lightning Helixy, takže dokáže lépe reagovat na vaše hrozby a umí si doléčit ztracené životy.
Delveři se těší v posledních týdnech velké oblibě díky Ancestral Recall z Kharns of Tarkir. Jednotlivé balíky se od sebe hodně liší. Některé hrají krom trojky bytostí (Delver, Pyromancer, Swiftspear) v podstatě jen prolizi za blesky, jiné hrají více rušení. Bytosti soupeřů jsou sice poměrně silné, ale jsou docela křehké a dosáhne na ně všechen removal, který v balíku máte. Díky tomu, můžete mít dostatečný počet odpovědí, pokud je ale nemáte, umí Delveři zabít poměrně rychle. Navíc mnohé verze hrají Vapor Snag, kterým se zbavují nepříjemných blockerů, takže nelze spoléhat na to, že vašeho Tarmogoyfa nezničí blesky, jednodušeji vám ho vrátí do ruky. V tomto matchupu typicky nechcete Dark Confidanta, Maelstrom Pulse také není, díky sorcery speedu dostatečně dobrý removal. Vhod naopak přijdou Explosiva (za 1 případně za 0 pokud má soupeř na stole armádu Pyromancerových tokenů), Jund Charm, Golgari Charm, Angery a Kitchen Finks. Díky těmto kartám získáte poměrně slušnou výhodu oproti soupeři. Toto rozhodně platí proti UR verzi, UWR verze je podstatně komplikovanější matchup, protože soupeř má k dispozici Path to Exile a Lightning Helixy, takže dokáže lépe reagovat na vaše hrozby a umí si doléčit ztracené životy.
Zoo a obecně Agra – neutrální matchup
Pokud mají agra dobrý nástup, Jund bude vždy pozadu. Pokud ale agro zaváhá, Jund stabilizuje a soupeři už v zásadě nic nedovolí. Jund v těchto hrách hraje kontrolní roli. Důležité je, abyste se snažili eliminovat ztrátu životů z mana báze a discardu. Většinou proti těmto balíkům opouštíte Toughtseize a Chandru na řadu pak přichází Obstinate Baloth, Batterskull a Kitchen Finks.
Kombo balíky – spíše dobrý matchup
Záleží na konkrétním kombo balíku, který proti vám stojí. Některé komba jsou snadno porazitelná díky discardu, některé jsou proti němu odolné. Některé porážíte removalem klíčových částí komba. Každé kombo ale funguje diametrálně jinak a žádá si specifický přístup. Díky flexibilním kartá Jundu lze proti kombům velice dobře hrát i s absencí rušení. V těchto hrát typicky odsidováváte pomalé karty jako Chandra nebo Pulsa, do hry pak vkládáte patřičné odpovědi závislé na soupeři.
Pokud mají agra dobrý nástup, Jund bude vždy pozadu. Pokud ale agro zaváhá, Jund stabilizuje a soupeři už v zásadě nic nedovolí. Jund v těchto hrách hraje kontrolní roli. Důležité je, abyste se snažili eliminovat ztrátu životů z mana báze a discardu. Většinou proti těmto balíkům opouštíte Toughtseize a Chandru na řadu pak přichází Obstinate Baloth, Batterskull a Kitchen Finks.
Kombo balíky – spíše dobrý matchup
Záleží na konkrétním kombo balíku, který proti vám stojí. Některé komba jsou snadno porazitelná díky discardu, některé jsou proti němu odolné. Některé porážíte removalem klíčových částí komba. Každé kombo ale funguje diametrálně jinak a žádá si specifický přístup. Díky flexibilním kartá Jundu lze proti kombům velice dobře hrát i s absencí rušení. V těchto hrát typicky odsidováváte pomalé karty jako Chandra nebo Pulsa, do hry pak vkládáte patřičné odpovědi závislé na soupeři.
O víkendu nás čeká modernové GP v Madrid, které bude určitě dobré sledovat, protože je to po dlouhé době jeden z mála turnajů v tomto formátu. Budou balíky s Treasure Cruise dominovat? Je Jeskai Ascendancy Combo skutečně tak dobré jak se mnozí domnívají? Uvidíme.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.