Ostatní
Čtvrteční Standard - Hyper agresivní White Weenie
I když se release Journey into Nyx nezadržitelně blíží, dovolím si popsat balík, který tuto novou sadu nevede v patrnosti. Budu se věnovat White Wheenie s lehkou černou splashí. Balík je mémě tradiční verzí, která spoléhá na prvotní tlak a je tomu uzpůsobena i manová křivka končící na dvou.
Bílé koně, ať už čistě bílé nebo se splash červené nebo černé se objevily už s příchodem Therosu. Ze začátku byl balík poměrně oblíbený (i díky příznivé ceně), ale postupem času uvadl a potkat se s ním už není příliš obvyklé. Se zpomalením formátu se k němu opět někteří hráči vracejí. Dnes se budu věnovat jedné z nejčerstvějších variant, která na první pohled do decklistu vypadá spíše jako smetiště karet zbylých po draftu či sealed decku. Tady je:
White Wheenie | Brian Benns |
Main Deck | Sideboard |
4 Azorius Arrester 4 Boros Elite 4 Daring Skyjek 4 Dryad Militant 4 Loyal Pegasus 4 Judge’s Familiar 4 Soldier of the Pantheon 4 Imposing Sovereign 2 Keening Apparition 4 Brave the Elements 3 Profit // Loss 11 Plains 4 Mutavault 4 Godless Shrine | 2 Pithing Needle 3 Fiendslayer Paladin 3 Glare of Heresy 3 Last Breath 2 Acolyte’s Reward 2 Keening Apparition |
Celková aktuální cena decku je necelých 4595 korun. Pokud vypustíme playset Godless Shrine a Mutavalut, částka je necelých 900 korun z čehož ještě uberou commony a uncommony, kterých po draftu najdete na stolech či v koši pěkný paklík. Balík tak patří mezi ty levnější, a pokud si odpustíte druhou půlku Profit // Loss, je to i přijatelný budget balík na občasné hraní a nějaké to FNM, kde si vystačíte jen s 18-19 pláněmi.
Strategie balíku je velice prostá – snaží se vyvinout rychlý tlak svými jednomanovými potvorami, které podpoří dvomanové kusy a občas si pomůže protekcí přes Brave the Elements a Profit // Loss. A soupeře ubít rychle množstvím, nikoli kvalitou. O tom, že balík dokáže uhrát slušné výsledky, svědčí i jeho 10. Místo na SCG Open Charlotte a několik 3-1 a lepších umístění v Daily Eventech na Modu.
Balík má nejlepší chvíle v začátku hry, která by měla kulminovat ve 3. – 4. Kole. Není příliš nakloněn hře v pozdějších fázích hry, kdy soupeři umí na stůl dopravit hrozby, přes které se už stěží dokáže dostat a celkově mu dojde dech. Nicméně s tímto musí každý hráč agresivního balíku postaveného na množství levných potvor předem počítat a hrát de facto all-in.
Nyní něco k výběru karet:
11 Plains, 4 Godless Shrine, 4 Mutavault
Maindeck obsahuje karty s mana costem maximálně 2. Výjimku tvoří Profit // Loss, ale od něj nejčastěji použijete jen Profit část, která je za 2 many. Tří dropy pak najdete tři v sideboardu. Balík si tak dokáže vystačit s 19 zeměmi, což mu dává velkou šanci na to, aby netrpěl mana floodem a nízká křivka tak mnohdy umožňuje začít s one lander rukou bez větších potíží. Mainboard neobsahuje žádnou kartu, která by vyžadovala dvě barevné many na zahrání, čtyři bezbarvé mutavaulty tak nejsou potíž. Další výhodou této mana báze je, že neobsahuje jedinou zemi, která by do hry musela přijít taplá, což je pro agresivní vícebarevné balíky dost klíčovou a bohužel častou brzdou.
4 Boros Elite, 4 Dryad Militant, 4 Loyal Pegasus, 4 Soldier of the Pantheon
Toto jsou vaše agresivní one dropy. Až na výjimku v Boros Elite, mají všichni shodně 2/1 tělo, což sice není mnoho, ale za 1 manu je to dobrý kauf. Proti soupeři, který spoléhá na cílený removal tak balík dokáže vysypat dostatečnou zásobu malých potvůrek, které nestačí zabíjet je to paráda. Boros Elite umí vyrůst v slušné 3/3 tělo, pokud má dva společníky v útoku. Trošku problematickým může být Loyal Pegasus, který sám o sobě nic nedělá a aby mohl útočit nebo blokovat, potřebuje parťáka, kterým může být i Mutavault. Jeho výhodou je, že má evasion v podobě lítání.
4 Daring Skyjek, 0 Precinct Captain
Jediný agresivně laděný dvoudrop v balíku. Trojka dopředu z něj dělá slušného útočníka a s Batalionem se nemusí strachovat z pozemních blockerů. Kapitán se do balíku i přes jeho ověřenou kvalitu nedostal a to z důvodu dvou bílých symbolů v mana costu. Tento balík musí bezpodmínečně na stůl chrlit potvory, pokud by mu Kapitán uvízl na ruce z důvodu, že nemá na stole dvě pláně, bude to zatraceně velký problém.
4 Azorius Arrester, 4 Imposing Sovereign, 0 Banisher Priest
I když tyto potvory mají 2/1 tělo, stejně jako většina ostatních, manově levnějších kolegů, nemají roli bijců, ale umí udělat prostor pro beztrestný útok zbytku vašich potvor. Arrester v podobě detainu jedné kreatury ji nejen vypne pro blok, ale i útok a hlavně ji zakáže aktivaci případných abilit. Sovereign pak donutí přicházet potvory na stůl taplé, což balík ocení hlavně ve hře proti hojnému počtu haste potvor a samozřejmě mu dá kolo, kdy je na stole o blockera méně.
Absence Banisher Priesta je sice nemilá, ale mana cost tři, navíc přes dvě bílé many není pro balík nic, co by chtěl hrát – s výjimkou Fiendslayer Paladina.
4 Judge’s Familiar, 2 Keening Apparition
Poslední potvory obsažené v maindecku plní specifické role. Judge’s Familiar s 1/1 tělem a létáním není nijak výrazný, ale jeho schopnost counterovat soupeřovy instanty nebo sorcery může výrazně pomoci a soupeř tak bude tuhle potvoru nucený obehrávat, vůbec nemluvě o situaci, kdy se vám jich na stole sejde více kopií. Keening Apparition má na poměry balíku nadprůměrné tělo 2/2, ale to není důvod, proč v balíku je, jeho hlavní činnost je pomoc s nepříjemnými enchantmenty, kterého se za cenu vlastního života umí zbavit. Samozřejmě, že občas narazíte na balík, kde jeho schopnost nevyužijete, ale enchantmentů a enchantment kreatur už je na standardu poměrně dost na to, aby si jejich ničení zasloužilo místo v mainboardu.
4 Brave the Elements
Karta asi nepotřebuje bližší popis. Protekce proti zvolené barvě pro všechny bílé potvory dokáže zlomit hru. Ať už proto, aby potvory přežily nějaké to cílené ničení nebo třeba i ránu od overload Mortarů nebo Electrickery, tak poslouží jako skvělý evasion, kdy soupeři zamezíte vaše potvory blokovat. Karta tak je často klíčem k vítězství.
3 Profit // Loss
Nejčastěji využijete část Profit, která nafoukne všechny naše potvory o +1/+1 a umožní se tak poprat se soupeřovými většími potvorami, nebo jednoduše dáte více damage. Čím více potvor útočí, tím účinnější karta je. Ideální je tak kombinace Profit a Brave the Elements, kdy naše potvory nebude moct soupeř blokovat. Loss část karty si balík užije jen v late game, kdy dokáže odstranit například tokeny Elspeth nebo v mirroru dokáže soupeře téměř zcela odzbrojit.
0 Ajani, Caller of the Pride, 0 Spear of Heliod
Ani jedna ze zmíněných karet si do decku cestu nenašla. Důvodem je manová náročnost, byť k jednomu kousku Spear of Heliod bych byl povolný, nicméně hrát ve 3. Kole Spear není tak nebezpečné, jako zahrát 2-3 další potvory, navíc 19 zemí balíku nebude garantovat, že budou tři země takto brzy k dispozici.
Nyní se podívejme na možnosti sideboardu.
2 Pithing Needle
Někteří Planeswalkerři nebo i efekty některých karet – například Polukranos – mohou balíku hodně uškodit, není proto od věci jehlu zařadit a použití takových schopností soupeři zatrhnout.
3 Fiendslayer Paladin
Jediná výjimka celého balíku v požadavcích na manu. Tři many, z toho dvě bílé jsou docela zásadní, ale „Hexproof“ proti Boros Burnu a mono Blacku, plus přidaný lifelink a first strike budou klíčové vlastnosti. Proti černé ani nemusí být problém hrát Paladina o něco málo později, protože mono Black zrovna nepřekypuje rychlostí. Frita se ho pak efektivně umí zbavit jen pomocí Chained to the Rocks, což je karta, kterou na takový balík nejspíše odsiduje.
3 Glare of Heresy
Karta, která bude vhodná hlavně na UW control nebo Devotion, kde se dokáže zbavit Detention Sphere, Elspethy nebo Archangel of Thune. Proti mirroru pak funguje jako removal, zvláště pokud soupeř hraje Spear of Heliod.
3 Last Breath
Oblíbený dvojkový removal na všechno, co má sílu 2 a menší. I když dá soupeři 4 životy, dokáže se zbavit mnoha protivníkových potvor. Dobrá bude na Mono Black, kde je v podstatě jediným řešením rychlé krysy do začátku a poradí si s Nightveil Spectrou, je dobrá proti burnu, kde si ji pošetříte na Chandra’s Phoenixe, v modré se umí zbavit lecčeho, hlavně Mastera.
2 Acolyte’s Reward
Karta funguje jako pěkný combat trick. Zajímavá bude proti deckům bez plošného ničení, kde balík udrží slušnou devotion, v tomto případě si i malá potvora dokáže dovolit blokovat násobně většího útočníka, nebo naopak do něj může vesele zaútočit a zabít ho, nebo dát slušný „blesk“ soupeři do hlavy.
2 Keening Apparition
Další dvě kopie této karty budou dobré proti kontrolům s Detention Sphere, ale bude dobrá i proti Naya Hexproof, nebo deckům hrajícíh více enchantmentů. Teoreticky bude fajn i proti mono Blacku, kde dává větší šanci na zničení Underworld Connections, byť zde bych předpokládal, že je soupeř spíše odsiduje.
Takže to byl popis White Wheenie decku, který není v této podobě příliš obvyklý. Jelikož je za rohem release Journey into Nyx, nejspíše si jej v takové podobě ani neužijete. Zmíním zde ale pár karet, které mohou balíku přidat nové možnosti.
Mana Confluence
Jedna z nejvíce hype karet spoiler sezóny. Funkčně lepší reprint City of Brass dává šanci, že se bude hrát nejen na bloku a dvojce, ale najde si cestu i do modernu a legacy i vintage, minimálně jako náhrada tam, kde se City of Brass hrává. Agresivní balíky, jako je právě i mnou popisovaný, si nemohou příliš dovolit zpozdit hru tím, že jako první co udělá, bude zahrání Temple, nebo dokonce Guildgaty. Mana Counfluence tak přináší další manovou fixaci v podobě země, která do hry přijde netaplá, umožňuje konzistentnější přístup k splash barvě, popřípadě dokáže přidat další splash barvu. Drawback v podobě jednoho životu, za každou vyprodukovanou manu v určitých situacích nebude zrovna ideální, ale za cenu, že agro zahraje svůj one drop v prvém a ne v druhém kole a za barevnou fixaci to rozhodně stojí.
Athreos, God of Passage
Do této varianty koníků už jde o relativně drahou kartu, ale minimálně jako sideboardovku proti burnu, kontrolu nebo mono blacku si ji dokážu představit. U méně agresivní verze koní je to jasný kandidát na mainboard. Balík si normálně neumí získat žádnou karetní výhodu, proto bude efekt Athreose výbornou posilou a v zásadě se nebude muset bát útočit do soupeřovy silnější obrany, protože pokud potvory neprojdou a soupeř nebude chtít platit životy, skončí zpět na ruce a díky malému mana costu se rychle vrátí netaplé na bojiště. Nejžhavějším kandidátem pro tohoto boha se zatím jeví WB Humani s Cartel Aristokratou a Xathrid Necromancerem.
Aegis of the Gods
Hypotetická sideboard karta proti burnu nebo mono blacku. V prvém případě nutí soupeře k tomu, aby se Aegise zbavil a mohl dál smažit hráče do hlavy, v druhém může předejít discardu, kdy Thoughtseize, Duress nebo Lifebane Zombie nebudou moci zacílit hráče kontrolujícího Aegise, bohužel discard často přichází dříve než právě Aegis.
Nyx-Fleece Ram
Podobně jako Aegis, bude zajímavý proti fritě a malým agrům. 0/5 tělo slibuje, že dokáže blokovat téměř cokoli, co tyto balíky hrávají a nelítá to, taktéž není snadný cíl pro samotné pálení, protože 5 damage už je opravdu hodně a majiteli přinese jeden život v každém svém upkeepu. Otázkou je, zda skutečně takto defenzivní kartu balík potřebuje.
Launch the Fleet
Tato karta je pro tuto podobu balíku jak dělaná, potvor, které půjdou z domu do útoku, bude dost, chce to jen najít dostatek many. Free 1/1 bílý voják určitě není k zahození.
Ajani’s Presence
Po Brave the Elements, další spell, který umí ochránit potvory, v tomto případě si poradí i s hromadným ničením, jako je Supreme Verdict. Bohužel s 19 zeměmi neochrání více než jednu či dvě potvory. Využít ale půjde i v útoku a obraně.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.