Ostatní
Čtvrteční Standard – RG Midrange s KTK
Khans of Tarkir je po delší době sadou, která se těší velké oblibě a to díky ohlášenému reprintu fetch landů z Onslaught, což nejen ovlivní způsob, jakým se bude hrát Standard, ale výrazně zamává i Modernem, na kterém se tyto země stanou legálními (na toto téma bych chtěl věnovat svůj příští článek). O cenové vichřici v jejich ceně ani nemluvě.
Už Pro Tour Journey Into Nyx ve formátu Theros Block Constructed, který je typickou ukázkou toho, jak bude vypadat následující Standard formát. Ukázal, že po odrotování RTR bloku bude standard pomalejší a dominovat mu budou midrange balíky. Tomu přidávají i spoilery KTK, které nějakými výraznými posilami pro agresivní strategie nedisponuje (alespoň v době psaní článku, kdy je vyspoilována asi polovina sady).
Dnes tedy budu psát právě o midrange balíku v RG barvách, který je při prvním pohledu velice podobný buď současným, nebo blokovým RG Monstrům a adaptuje pouze málo nových karet. Pokud jste RG nebo oblíbenější Jund Monstra hráli, investice do tohoto balíku už nebude nijak extrémní.
I když je KTK sada postavená primárně kolem tříbarevných kombinací, pro začátek volím osvědčenou dvou barvu s tím, že kdykoli, až se formát trošku etabluje, můžete přejít na tří barevný balík velice jednoduše. Nejpravděpodobněji to bude barva modrá a tím se balík stane příslušníkem Temurského klanu, který přinese například Savage Knuckleblade (věřte, že o téhle kartě jistě ještě hodně uslyšíte), Temur Ascendancy nebo Temur Charm. Rozšíření barevné kombinace ale není předmětem tohoto článku.
Pojďme se podívat na to, jak zhruba může RG midrange v THS-KTK standardu vypadat:
RG Midrange s KTK | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
2 Bloodstained Mire 8 Forest 3 Mountain 4 Temple of Abandon 2 Windswept Heath 4 Wooded Foothills 4 Elvish Mystic 4 Sylvan Caryatid 4 Courser of Kruphix 3 Polis Crusher 4 Polukranos, World Eater 4 Stormbreath Dragon 3 Lightning Strike 3 Magma Jet 3 Xenagos, the Reveler 2 Nissa, Worldwaker 3 Sarkhan, the Dragonspeaker |
Jak už jsem napsal v předchozím odstavci, v zásadě se jedná o RG Monstra z THS Bloku, které nacházejí jen málo nových karet. Není ale od věci vejít na nový formát s konzervativnějším přístupem bez zbytečných experimentů, což vám může ušetřit investice do nových karet a případné zklamání z neúspěchu.
Mana
Největším trhákem KTK jsou fečky. I když je to obrovský fenomén a předprodeje sady lámou rekordy, neočekávám jejich extrémní boom na standardu, protože bez možnosti najít duál, nejsou v tří a více barevných balících příliš dobré k barevné fixaci, protože ne vždy bude na ruce fečka požadované barvy. Ztenčování balíku, tedy potenciál odfiltrovat z něj země a lízat pak relevantní karty je sice jistě dobrý bonus, ale v případech, kdy máte málo zemí, může být tento fakt spíše k neprospěchu, protože si snižujete šanci na líznutí další potřebné země.
Jelikož pracujeme na dvoubarevném balíku s manovou akcelerací a stabilizací, fečky rozhodně nebudou na škodu. Zařadíme 4 v RG kombinaci a po dvou, které budou hledat jednu z našich dvou barev. Samozřejmostí budou i 4 Temple of Abandon, který bude opravdovou barevnou stabilizací, navíc s přidaným scry a v případě, že vám mana přijde nestabilní, můžete přidat Frontier Bivouac a otevřít si tak navíc modrou splash nebo použít Rugged Highlands. Do celkového počtu 23 zemí doplníme basicy. 8 lesů a 3 hory. Na balík s křivkou končící na 5 manách a několika možnostech manové akcelerace je to dostatečný počet.
Forestů je v balíku podstatně více a to z důvodu, abychom mohli celkem s jistotou hrát Elvish Mystica v prvním kole a Caryatidu v druhém. Caryatida pak pomůže v barevné fixaci.
Bytosti
Na rovinu si řekněme, že tady se žádná revoluce nekoná, a bytosti balíku vesměs známe z předchozího standardu či THS Block constructed. Co se však zásadně mění, je Courser of Kruphix. To že je to dobrá karta ví asi každý, ale s příchodem KTK a fetch landů se jeho využitelnost zvyšuje a jeho životnost bude také větší, protože levný removal v podobě Ultimate Price, Doom Blade, Mizzium Mortars, Dreadbore, Abrupt Decay nebo Golgari Charm odrotují a zatím není dostatek adekvátní náhrady v takovém počtu. Coursera také nezamrzí odchod Lifebane Zombie, Supreme Verdictu, který typicky ničil Coursera a manovou akceleraci.
Určitě znáte symbiózu Coursera s Domrim, Scry landy, Chandrou či Underworld Connection. Díky odhalené vrchní kartě máte možnost správně sekvencovat vaše rozhodnutí ve využití schopností vašich karet - maximalizujete šance že Domri trefí bytost, že si líznete removal, který nutně potřebujete apod.
Ze standardu odrotují Domri a Connection, takže orgie s manipulací s vrchní kartou už nebudou tak cool jako dříve a o to zajímavější budou fečky, které umožňují zbavit se nepotřebné karty na vršku knihovny, tím že si najdete zemi a balík znovu zamícháte (ano, můžete se dostat k té samé nebo pro situaci ještě horší kartě, ale každý den není posvícení). Ve spojení s Courserem navíc kompenzujete ztrátu životů způsobených aktivací fečky a dokonce na tom jeden život vyděláte – zahrajete fečku, získáte život, odpálíte ji, život ztratíte, ale do hry přijde nalezená země, za kterou opět život získáte. Za stabilizaci tak v zásadě získáváte, než ztrácíte.
Courser hlavně kvůli oslabení removalu neskutečně získává na relevanci a i díky tomu jeho cena po nedávném poklesu při vydání v Clash Packu opět roste a je na svém maximu. Nebojím se nyní tvrdit, že Courser bude formát definující karta, kterou musíte hrát nebo na ni mít rychlou odpověď.
Elvish Mystic je klasickým manovým elfem, kterého si přejete hrát v prvním kole a pokud se nezdaří Mystic, do druhého kola máme Caryatidy. Opět další kus manové akcelerace, která poskytne jakkoli barevnou manu, což bude v KTK bloku velice důležité a Caryatidu bude chtít hrát snad každý balík hrající zelenou, stejně jako chce hrát Coursera. I cena Caryatidy, která výrazně roste, její relevanci v novém standardu potvrzuje.
Na čtyřech manách zde máme čtyřikrát populárního Polukranose, který je sám o sobě pěkné prasátko a jeho monstrozita si poradí s leckterou malou havětí. S akcelerací pak není výjimkou, že se na stůl podívá již ve třetím kole, což neuvítají hlavně tlačáky postavené na malých bytostech. I když je Polukranos legendární bytost, je v balíku 4x. Jeho kvalita si to vyžaduje. Jednak je pro soupeře jeho přítomnost na stole poměrně velký problém a bude se ho snažit rychle zbavit, tak vám zase bude mnohdy vyhovovat zahrát nového a obětovat starého, již monstrozního. Můžete tak znovu využít monstrozity a zbavit se otravného smetí.
Třikrát se do balíku podívá Polis Crusher. Ten má slušné tělo a důležitou protekci proti enchatnemtům. Nemůže ho tak například blokovat Courser of Kruphix, nedostane Banishing Lightem a sám později umí enchantmenty ničit. Enchantmentů bude na novém standardu nepoměrně více než doteď, takže jeho schopnosti jsou zcela relevantní.
Poslední bytostí balíku je Stormbreath Dragon, který se v podobném typu balíku velice osvědčil. 4/4 lítací drak, s protekcí na bílou, haste a zajímavou monstrozitou je prostě paráda a mnohdy jím snadno soupeře dorazíte.
Ostatní kouzla
V balíku najdete šest blesků. Tři lightning strike a tři magma jety. Ty oceníte hlavně při zbavování se malých bytostí nebo při dorážení soupeře nebo jeho planeswalkerů. Magma jet navíc přináší dodatečný scry, který pomůže ovlivnit draw. Mějte na paměti schopnost Morph. I velké prasata se na stůl často dostanou jako 2/2 bytosti a levný removal se bude hodit a ochrání vás před případnými překvapeními.
Nebyl by to RG Midrange, aby nenašel místo na Xenagos, the Reveler. Tento walker je také dostatečně prověřeným v současném standardu a byla by chyba jej opět nezařadit. Přináší karetní výhodu v podobě 2/2 Satyrů s haste, které umí vyrábět a velice relevantní může být i jeho schopnost generování many. Ultimátka je také parádní, ale v případě Xenagose na ni typicky nedojde.
Nissa, Worldwaker je dostatečně proven karta, která dokáže vyrábět relevantní bytosti z nepotřebných zemí. Schopnost odtapovávat foresty v tomto balíku však nebude tolik relevantní. Nicméně 4/4 Elementálové s trample budou většině soupeřů dělat jistě problémy.
Poslední kartou balíku je Sarkhan, the Dragonspeaker. Tahle karta bude jistě patřit k těm často hraným, protože schopnosti tohoto planeswalkera jsou velice zajímavé.
+1 přemění Sarkhana na 4/4 lítacího draka s indestructible. V této podobě Sarkhan neztrácí Loyalty a nejde zničit. Díky haste může Sarkhan útočit rovnou v kole, ve kterém se podívá na stůl a je poměrně těžké se jej zbavit. Hero’s Downfall ho může ve vašem kole zabít jen v reakci na aktivaci této schopnosti. -3 schopnost dokáže zabít leckterou bytost – v podstatě každou, která má vzadu méně než 5. Ultimátka, vám přinese při draw dvě karty navíc, ale za cenu zahození ruky na konci vašeho kola. V červené je to jistě zajímavá schopnost, otázkou je, zda budete mít chuť ji aktivovat nebo raději použijete +1 kterou už pravděpodobně soupeře dorazíte. Oproti drakovi má také výhodu, že pokud soupeř zahraje Elspeth, není jej možné zabít pomocí její -3 schopnosti, na druhou stranu Sarkhana nemůžete použít do bloku.
Sideboard
U balíku zatím sideboard neřeším, protože je těžké tipovat, jak bude vypadat nový field standardu. Kandidáty na místo v sideboardu mohou být Destructive Revelry na ničení enchantmentů a artefaktů, Uravel the Aether pro podobný účel, primárním cílem však budou bohové. Hunt the Hunter se bude hodit do mirrorů, stejně tak Peak Eruption, který může lehce rozhodit barevnou stabilitu. K zahození nemusí být Arbor Colossus, Bow of Nylea či samotná Nylea. Určitě stojí za zvážení i Fated Conflagration, který může fungovat jako skvělý removal na Elspeth, která bude pro tento balík velice nepříjemným soupeřem. Pokud by se ukázaly nějaké tlačáky postavené na malých bytostech, za zvážení bude stát Anger of the Gods. Pokud se hojně rozšíří karty s Morph, pak nebude od věci zařadit nějaké Magma Spraye.
Tak jak tak, změna standardu bude poměrně výrazná, protože jej opustí velice silné karty jako Sphinx’s Revelation, Supreme Verdict, Desecration Demon, Blood Baron, Obzedat, Abrupt Decay, Rakdos’s Return a mnoho dalších. Rozhodně se ale na tuto změnu těším a nemůžu se dočkat, jak budou vypadat první velké turnaje s Khans of Tarkir.
Jaký bude váš oblíbený klan z Khans of Tarkir?
Jaký bude váš oblíbený klan z Khans of Tarkir?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.