Ostatní
Čtvrteční Standard - W/B Agro/Humans
S novou sadou hodně posílila černo zelená kombinace, která dostala svůj Temple of Malady. Na fieldu lze vyjímečně potkávat i UWR kontroly, které podpořil Temple of Ephipany a hlavně Kernaos, který jako jeden z mála bohů Therosu dělá soupeři vrásky na obličeji, aniž by musel obživnout.
Jednou z nejvíce propíraných karet v době spoilerové sezóny Journey into Nyx byl jistě Athreos, God of Passage, jehož mana cost 3 z něj dělá dobře hratelného boha a jeho triggerovaná schopnost určitě není k zahození. Bohužel Atheros se na dvojce zrovna velkému zájmu netěší. V balíku, který by jej v pohodě uživil – B/W Midrange – bohužel zas tak dobrý není, i když zde najdeme velkou část vysoce kvalitních bytostí, není jich tolik, aby v soupeř v případě naléhavé potřeby nemohl tři životy zaplatit a potvoru poslat do hrobu, namísto do soupeřovy ruky.
Před release se hojně hovořilo o BW agru nebo Humanech, kteří se objevili krátce po release M14, kde byla skvělá synergie mezi Cartel Artistokraty a Xathrid Necromancerem. Bohužel po krátkodobém boomu tohoto balíčku přišel jeho pád, přeci jen nebyl tolik úspěšný, byť se archetyp ještě několikrát snažil o reinkarnaci v podobě různých verzí White Wheenie s případnou splashí červené nebo černé, dominance midrange balíků agresivním strategiím příliš nepřeje.
S novým Athreosem se však věštila velká budoucnost. Synergie Aristokratů a Necromancera zde dostává nový rozměr, nejen že pro Aristokraty za cenu bytosti získáte protekci a 2/2 zombii, soupeř je navíc postaven do situace, zda se vám bytost vrátí na ruku, nebo zda dostane Lightning Strikem. Praxe ale ukázala, že v agru, kde je Athreosova případná dovednost nejlépe využitelná, často raději chcete líznout kvalitní tří manovou bytost, která může útočit nebo blokovat, nikoli enchantment, který samotnou přítomností na stole nic neovlivní. Větší počet Necromancerů a Aristokratů navíc neprospívá rychlosti balíčku.
I přes tyto uvedené fakta se dá tento balík na turnajích potkat, byť je to spíše výjimečné a s různými variantami. Víkendový SCG Open v Indianapolis, něhož se účastnilo 566 hráčů, dokázal balík katapultovat Natahlii Zaringovou na krásné 14. místo, které na TOP8 stačil teoreticky jen jeden bod. Její balík byl sice označen jako BW Humans, pojetím je ale blíže BW agru, přeci jen v něm nějací ti typičtí Humani chybí.
Pojďme si tedy tento balíček přiblížit.
BW Humans, SCG Indy 14. místo | Natahlia Zaring |
Main Deck | Sideboard |
4 Mana Confluence 4 Godless Shrine 2 Temple of Silence 4 Mutavault 3 Plains 6 Swamp 4 Soldier of the Pantheon 1 Cartel Aristocrat 4 Hero of Iroas 3 Xathrid Necromancer 4 Tormented Hero 4 Gnarled Scarhide 4 Spiteful Returned 4 Underworld Coinsmith 4 Herald of Torment 1 Athreos, God of Passage 4 Thoughtseize | 2 Mogis’s Marauder 2 Sin Collector 1 Xathrid Necromancer 2 Banishing Light 1 Deicide 2 Gift of Orzhova 1 Master of the Feast 3 Doom Blade 1 Glare of Heresy |
4 Mana Confluence, 4 Mutavault, 4 Godless Shrine, 2 Temple of Silence, 6 Swamp, 3 Plains
Deck má manovou křivku vrcholící číslem 3, z toho je 16 karet za jednu a 13 za dvě many. 23 zemí je více než dostatečný počet. Godless Shrine je osvědčenou zemí v BW barvách a Mutavault v dobrém agru bez přehnaných požadavků na barevnou manu být prostě musí a tento balík opravdu přehnané manové nároky nemá.
Pláně a Swampy doplňují počet zemí s tím, že se snažíme omezit země přicházející taplé a upřednostňujeme černou. Mana Confluence zde slouží jako rychlá fixace barvy bez zpoždění a otevírá prostor na nějaký zcela offcolor spell, což v tomto balíku není využito. Pro vícebarevné agra je tato země vítanou posilou a stane se téměř jistě jejich nutnou součástí.
Poslední zemí je Temple of Silence ve dvou kopiích. Pro tento balík, který chce hlavně rychle tlačit, se snažíme jejich počet omezit, protože mít na úvodní ruce jen Teply společně s Mutavaultem, není zrovna nejlepší rozjezd. Přednost tak dostává rychlost balíku. Problém barevné many by samozřejmě měla řešit Mana Confluence.
4 Soldier of the Pantheon, 4 Tormented Hero, 4 Gnarled Scarhide
Trojice agresivních bytostí, která dává dohromady základní pilíř balíku. Tyto bytosti jsou už v agru široce osvědčené. Všechny nabízejí 2/1 tělo, za jednu manu, které má nějakou tu schopnost navíc. Výhodou karty Gnarled Scarhide je zabudovaný bestow efekt, který tak z tohoto jedno manového bojovníka udělá i poměrně slušný top deck v pozdějších fázích hry. Jeho nevýhodou je, že nemůže blokovat a také fakt, že se jedná o echchantment a je tak vystaven. Tormented Hero, se pak může stát dobrým cílem pro naše bestow bytosti, které tak dokáží o něco změnit damage race. S těmito bytostmi budete chtít začít hru a tlačit, dokud to bude možné.
1 Cartel Aristocrat, 4 Spiteful Returned, 4 Underworld Coinsmith, 4 Hero of Iroas
Na řadu přicházejí dvou manové bytosti. První z nich je Cartel Aristocrat, který může dostat protekci proti kterékoli barvě za cenu obětování jiné bytosti, může si tak obstarat snadný průchod soupeřovou obranou, nebo naopak snadno blokovat soupeřovy větší bytosti. Spiteful Returned sice vlastním tělem 1/1 za dvě many rozhodně neoslní, má však bestow za čtyři many a může posílit jiné bytosti. To klíčové na něm však je, že v případě kdy on sám, nebo jím očarovaná bytost zaútočí, bránící hráč ztratí dva životy, nehledě na to, zda Spiteful způsobí damage nebo ne. Underworld Coinsmith dokáže poskrovnu léčit rány, které jsme obdrželi, pokud však máme many a životů dostatek, můžeme si dovolit ubírat je soupeři.
Poslední dvou manovou bytostí je Hero of Iroas, který v tomto balíku dává docela dobrý smysl. V balíku je celkem 12 bytostí, kterým umí vystavit slevový kupón v podobě 1 bezbarvé many, pokud jsou seslány v bestow režimu a 8 z nich jde hezky po křivce. Pokud případný bestow zamíří samotného Hera, nebude k zahození jeho heroic abilita.
3 Xathrid Necromancer, 4 Herald of Torment, 1 Athreos, God of Passage
I když tento balík neobsahuje tolik humanů jako některé jiné, Xathrid Necromancer najde své uplatnění a nějakou tu zombii do hry přinese, sám však není s 2/2 tělem za 3 many nějak výrazný, je to však alespoň částečný zdroj karetní výhody. Když přičteme Aristokraty, kteří za seknutí humana získají protekci, Necromancer dá Zombíka a do této dvojky zasáhne Athreos, který buď vrátí obětovanou bytost na ruku nebo dá soupeři za 3 do hlavy. Po release se objevily balíky, které na tomto „kombu“ hodně stavěly, ale reálná praxe ukázala, že to tak jednoduše nefunguje. Athreos při svém příchodu na stůl nic nedělá a k oživení dojde spíše výjimečně, jeho zařazení „na chuť“ ale vítám. Poslední tří manovkou je playset Herald of Torment, což je 3/3 letec za 3 many, který svého kontrolera v upkeepu kouše za 1 život, je ale skvělým doplňkem balíku, díky bestow může poskytnout 3/3 boost a lítání kterékoli jiné bytosti, která tak bude snáze útočit.
4 Thoughtseize
O této discardovací kartě, bylo napsáno již mnoho řádek. Zahodit soupeři za cenu jedné černé many a dvou životů klíčovou kartu se vždy hodí a může být klíčem k úspěchu.
Nebyl by to Magicový balík, kdyby neobsahoval sideboard.
2 Mogis's Marauder
Marauder po svém příchodu poskytne bytostem intimidate a haste, kolik jich bude závisí na devotion k černé. Marauder tak bude dobrý proti všem balíčkům, které nehrají černou a zároveň udržují defenzivu, přes kterou není pro malé bytosti tohoto balíčku snadné proniknout, typicky tedy midrange. Marauder často dokáže rozhodnout zákopovou válku, nebo „znenadání“ neblokovatelně projet vším na stole a soupeře zabít.
2 Sin Collector
Sin Collector je také již po X té propíraná karta, která po svém příchodu do hry umožní kouknout soupeři do ruky a vyexilovat mu nějaký ten instant nebo sorcery. Primárně je zde proti kontrolům a nebude úplně od věci proti Burnu, byť je to další cíl pro Searing Blood.
1 Xathrid Necromancer
Proti kontrolům, jako “ochrana” proti Supreme Verdictu a proti černé devotion je tady čtvrtá kopie Necromancera. Do většiny matchupů jej však spíše odsidujete.
2 Banishing Light
Balík v mainu nehraje žádný removal. Dva Banishing Lighty se budou hodit do mnoha matchupů, kde se budeme chtít zbavit nepříjemných permanentů. Naskýtá se sidování proti kontrolu, kde cílí primárně Detention Sphere nebo Elspeth, pozor ale, že všechny Banishing Lighty může soupeř snadno vyřadit další Detention Sphere.
1 Deicide
Další odpověď na soupeřovy echantmenty, dokonalý proti bohům. 100% jej bude potřeba proti Mono Blue, využití ale najde proti širokému spektru balíků.
2 Gift of Orzhova
V souboji dvou ager bude Gift skvělým obracením damage race. Bude se hodit I proti burnu, pokud jej sešleme ve chvíli kdy je soupeř zatapovaný.
1 Master of the Feast
5/5 tělo za 3 many je skvělé, byť soupeři poskytne kartu v našem upkeepu, což mnohdy nebudeme chtít. Pokud je naše šance na proniknutí soupeřovou obranou jen ve vzduchu, bude skvělým finisherem.
3 Doom Blade
V souboji proti nečerným agrům a midrange bude Doom Blade nezaplatitelnou pomůckou, která nás zbaví toho nejhoršího, co na nás soupeř přichystá.
1 Glare of Heresy
Primárně bude tahle karta sloužit proti kontrolům a bude cílit Detention Sphere nebo Elspeth. Dobrá bude i proti B/W Devotion či Midrange, proti Naji a Junku.
Balíček je určitě méně typickou verzí agra, kdy čerpá inspiraci z černých a bílých ager a snaží se najít ideální kombinaci. I když uspěl na SCG Open, osobně mu šanci na nějaké větší rozšíření nedávám, přeci jen, formát je dnes plný midrange strategií, které agru začnou klást překážky už v druhém kole v podobě Sylvan Cariatid následovaných Courser of Kruphix, což jsou karty, přes které se agro bez výrazných kombat triků jen stěží dostává a jakmile soupeř položí na stůl kvalitní čtyř manové bytosti, je většinou dobojováno.
Tento balík nemá dostatek triků, ale na druhou stranu dokáže pomalejšího soupeře trestat v podobě Underworld Coinsmitha a případně jedné větší bytosti očarované Spiteful Returned. Díky relativně velkému počtu bestow bytostí a Xathrid Necromancerům balík dokáže docela slušně čelit plošnému ničení, kterého bude proti tomuto balíku opravdu hodně. Drown of Sorrow, Anger of the Gods, overload Mizzium Mortars, Supreme Verdict...
Pro hráče, kteří mají rádi agresivněji laděné balíky a nechtějí hrát provařené archetypy, je BW Agro určitě možností, kterou se vydat, zvláště pokud nehrajete jen na turnajích plných tier 1 balíčků.
Pokud budete chtít balík modifikovat, většina vhodných karet, které lze přidat, bude patřit spíše do nižší cenové hladiny, balík tak poskytuje mnoho možností transformace za nízkou finanční investici ať už půjdete více do tématu humanů, přidáte více bílé nebo naopak černé a druhá barva v balíku bude jen splashí na pár karet.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.