Ostatní
Extendedový občasník #43
Spoiler Zendikaru se nám pomalu naplňuje a já stejně jako všichni ostatní s napětím sleduji, jaké hightlighty nám tato sada ještě přinese. Zatím ale ještě není spoiler kompletní, takže novou sadu rozebírat nebudu, ale i tak se v občasníku budu věnovat věcem budoucím.
S rotací tak silného bloku jakým je Onslaught zmizí z hracího pole mnoho balíků a musí se tudíž nutně objevit nějací nástupci. A právě s několika nadějnějšími variantami bych vás chtěl dnes seznámit. Samozřejmě se může stát, že s těmito balíky se v příštím roce vůbec nepotkáte, ale z úvodních testingů zatím vychází poměrně dobře. Jedná se o Agro Rock, Dredge, All-in red, Merfolky a Tron.
Agro Rock
4 Verdant Catacombs 4 Treetop Village 4 Mutavault 4 Overgrown Tomb 1 Llanowar Wastes 2 Forest 2 Swamp | 4 Llanowar Elves 4 Dark Confidant 4 Tarmogoyf 4 Putrid Leech 4 Kitchen Fings | 4 Duress 2 Thougtseize 2 Doom Blade 2 Maelstorm Pulse 3 Umezawa´s Jitte 3 Chrome Mox 1 Slaughter Pact 1 Darkblast 1 Slaughter Pact | Sideboard : 1 Darkblast 3 Extirpate 2 Thougtseize 3 Viridian Shaman 2 Deathmark 4 Great Stable Stag |
Zeleno-černé karty dosahují poslední dobou slušné kvality a tak nový agro rock čekal jen na tu správnou dobu, aby prorazil na scénu. I díky novým opozičním fetchkám se tak může stát zrovna teď. Je to možná jediný extendedový balíček, který může využít kdysi skvělého Boba – Dark Confidanta. Ani zde však není žádnou stálicí balíku a pokud se na formátu bude prosazovat hodně fritky a zoa, tak se vyplatí nahradit. I když nejlepší náhradou je zrovna náhodou Bitterblossom, který se s confidantem bude prát o místo v základu, což také není karta, která by nějak děsila hráče fritky. V balíku je ale 25 karet za 0 man a i zbytek křivky se drží na nejmenších možných manových slotech, takže zas tolik se confidantem určitě nepokoušete.
Balíček je navíc opravdu rychlý, takže ztráta pár životů ho zas tolik nemrzí. Do tlaku jsou tu další kamarádi z dvoumanového slotu. Goyf i Leech patří mezi kusy s větším útokem a ani Kitchen Finks není do útoku úplně marný. Navíc dokáže podržet defenzivu ve chvílích, kdy byste se náhodou dostali pod tlak. Kromě urychlujících manových elfů má balíček ještě osm bytostí mezi zeměmi. Někomu to může přijít jako moc, ale balíček dokáže velmi rychle vyházet celou ruku na stůl a pak není nic lepšího, než pumpovat volnou manu právě do Treetop a do Mutavaultů. Deck navíc není barevně tak náročný, aby se balíček mohl na mutavaulty kazit, jako je tomu třeba u Merfolků. Díky osmi oživovacím zemím a take šestici discardu by neměl být žádný problém přejet kdejaký control a i na komba je balíček docela dobře vybavený. Sideboard tyto matchupy vylepšuje ještě doplněním thoughtseizů do plného počtu a hodně použitelná bude na novém formátu i extirpate, jelikož se najde řada balíčků, která bude při zabíjení spoléhat jen na jednu kartu. Na kontroly je tu ještě Great Stable Stag, který je s Jittou opravdu noční můrou každého hráče faerií /on je tedy problémem i bez Jitty, ale s ní to dostává teprve ty správné grády/.
Zabíjení zase není v balíku tolik, takže do saidu určitě patří i nějaké deathmarky, aby ten matchup se zoem nebyl tak špatný. Netvrdím, že se Agro Rock bude hrát zrovna tak, jak jsem ho zde navrhl, ale určitě je to balík, který si vyplatí vyzkoušet, minimálně kvůli tomu, abyste věděli, jak se v dalších měsících bránit hordám oživlých zemí…
Dredge
4 Misty Rainforest 4 Scaldin Tran 1 Island 2 Watery Grave 2 Steam Vents 1 Breeding Pool 1 Dakmor Salvage | 3 Llanowar Mentor 4 Magus of the Bazzar 2 Fatestitcher 4 Golgari Grave-Troll 4 Stinkweed Imp 4 Nacromoeba 2 Bloodghast 1 Sphinx of Lost Truths 1 Flame-kin Zealot 1 Mulldrifter | 4 Burning Inquiry 3 Goblin Lore 4 Bridge from Bellow 1 Darkblast 3 Dread Return 4 Chrome Mox | Sideboard : 4 Ancient Grudge 4 Thougtseize 4 Echoing Truth 1 Iona, Shield of America 1 Ancestor´s Chosen 1 Fatestitcher |
Dredge byl hratelným balíkem už na minulém extended, kde však dost často trpěl na stará pravidla a rovněž i na antiloam sideboard. Loamy nám odrotovaly, fanatici už ztratili svoje kouzlo a proto není důvod, aby dredge zůstával nadále v pozadí. Kromě dvou výše zmíněných faktorů napomůže renesanci dredge i nová skupina hrobolezců – Bloodghast. Tento upír umí vyskočit do hry při každém položení země, což v některých situacích znamená s fetchkou i dvakrát za kolo. A to je o Dread Return navíc než s obyčejnou Nacromoebou. Balíček hraje ale pouhých 14 zemí a proto je potřeba občas upírovi trošku pomoci. K tomu zde slouží dredgovací země – Dakmor Salvage, která vám zajistí příchod upírů v ten pravý čas. Upír ale není jenom nábojem do dread returnu, v kontrolním matchupu je to i regulérní zabiják, na kterého je potřeba si dávat velký pozor. V testingu se mi už několikrát stalo, že jsem byl uhlodán směskou upírů, elfů a nacromoeb. Stejně jako ve starém dredgi fungoval Ichorid, tak zde máme alespoň částečnou náhradu. Proto je možné, že se do budoucna objeví i dredge více se zaměřující na tyto nové bytosti. Další úplnou novinkou je pak Sphinx of Lost Truths. Po odchodu onslaughtového kouzelníka je to výborný prolíz, na kterého dredge čekal. Pokud hrob neskýtá cestu k zabití, ale alespoň Sfingu, je velká šance, že vše dokážete v tom správném kole. Možná se díky dostatečnému množství bytostí bude dát hrát i ve dvou kopiích, to ale ukáže až důslednější testing. Poslední novou kartou, která pomáhá tento balíček oživit je Burning Inquiry. Mnoho hráčů hledělo na Tome Scour jako novou potenciální možnost do dredge, Burning Inquiry se mi ale jeví jako lepší. U karty sice potřebujete trošku štěstí, pokud ji chcete hrát v prvním kole, ale bez štěstí by moc nefungoval ani celý balíček, proto radši sázím na riziko. Když už se nepovede zahodit tu správnou kartu, tak je alespoň šance, že pokazíte úvodní ruku soupeři. Burning Inquiry také konečně nabízí použitelný jednomanový prolíz, doteď byl dredge odkázán na dvoumanové kusy. Proti Spell Snaru bojuje taky Llanowar Mentor, který mi přijde jako ideální bytost do prvního kola. Zahození správné karty je zde jistotou a možnost alternativního killu příjemným bonusem.
Jinak tedy balíček funguje stále stejně a spolu s Hypergenesí je to určitě nejrychlejší kombo formátu. Turn 2 kill se bez obrany soupeře zdaří jen v o trochu méně případech než s hypergenezí a při ideal draw to dredge dokáže zvládnout i v kole prvním. Těžko říci, kolik se bude hrát v sideboardech karet na ničení hrobů, ale obecně si myslím, že to zas taková sláva nebude a proto bych jako sideboardovou možnost upřednostňoval Ancient Grudge před Jehlou. Grudge rozbije kryptu stejně dobře jako Relic, navíc posvačí i nepříjemná explosive a čelisti, což jsou karty, které se budou objevovat rozhodně častěji. Grudge si navíc nejdřív odemeleme do hrobu, takže není potřeba tolik fetchka tutorů k jeho najití. A to nemluvím o matchupu s Affinitou. Thoughtseize pak zaopatřuje další velký problem, kterým je Gaddock Teeg a pomáhá i v boji proti ostatním kombům, proto zde není podle mne o čem hovořit. Když už vás soupeř na stole něčím překvapí, je další sideboardovou nutností echoing truth. Zbytek už je celkem na vás, mně se líbí kombinace Iony a Ancestral Chosena, díky většímu množství bytostí můžete oba borce reanimovat už ve druhém kole, což mi přijde jako slušný start do partie. Třetí fatestitcher je tu pak pro potapování soupeře, aby nemohl odpálit explosiva, dva sice většinou stačí, ale co když se zrovna ten jeden skrývá na spodku. Pokud jste tedy hráli dredge už někdy v minulosti a dlouhou dobu jste čekali na možnost si ho na extendedu opět vyzkoušet, tak teď je asi ta nejlepší příležitost. Tak s chutí do toho…
All-in Red
16 Mountain 2 Gemstone Caverns | 4 Deus of Calamity 4 Simian Spirit Guide | 4 Chrome Mox 4 Rite of Flame 4 Desperate Ritual 4 Seething Song 3 Blood Moon 4 Chalice of the Void 3 Empty the Warrens 4 Chandra Ablaze 4 Manamorphose | Sideboard : 2 Akroma, Angel of Fury 3 Arc-Slogger 4 Martyr of Ashes 3 Magus of the Moon 3 Shattering Spree |
All-in Red sice nezískal v nových sadách příliš mnoho posil, je zde však jedna, která stojí nad všemi ostatními – Chandra Ablaze. Stojí sice o manu více než Demigod, ale vylepšuje do té doby spousty nepříjemných matchupů. Čtyři manamorphosy zvyšují šanci na její zahrání v prvním kole, kdy se jeví naprosto ulitmátní. Pokud se soupeř zmůže vůbec na nějakou bytost, tak tu Chandra bezpečně zastřelí a za pár kol je vítězství doma. Chandra nadále výrazně vylepšuje matchupy proti skoro všem kombům /až na dredge/, které se až doteď jevily jako bídné a proti pomalejším deckům stačí její zahrání často i v druhém kole, aniž by se zmohly na odpor. No a nejhezčí je, jak se krásně vysmívá swordům.
Těžko soudit, který ze svou možných demigodů by měl Chandru v jejím válečném tažení doprovázet. Já jsem zvolil Deuse, který pokud není první kolo zabit, dokáže sám zalockovat soupeře, což Demigod úplně tak doslova neumí. Na druhou stranu se Demigod více kombí s Chandrou a po položenéném planeswalkerovi stačí za deset do šišky a jde se na další. Volba je na vás a na novém fieldu. Určitě bych ale nehrál oboje, to mi zde jako výrazně lepší přijde třetí alternativní kill – Empty the Warrens. Je pravda, že goblini jsou už ohraná písnička a když má soupeř explosiva, tak jde celá vaše snaha v niveč, ale pokud je nemá, tak máte soupeře, díky manamorphosám a čelistem, většinou na dvě kola pod drnem. Vše doplňuje tradiční Blood Moon. Díky opozičním fetchkám se už na něj moc těším, pro zoo to bude ještě tužší boj než dříve. A po saidu ještě tužší, jelikož do základu se nevešel už žádný Magus of the Moon. Agresivní balíky a elfy řeší ještě martyr of ashes, zbytek je spíše na kontroly a pro případy, že se maindeckoví zabijáci na danný matchup tak nehodí /soupeř se často připraví na goblin a chandru, proto není špatné ukázat se třeba s Akromou a Sloggerem. Shattering Spree je zde pak spíše z tradice, časem se zde místo něj pravděpodobně ukáže nějaký kousek zaměřující se na nejhranější deck fieldu.
Chandra tedy vyvolala v mnoha hráčích pocit návratu starých časů, těžko ale říci, zda je možné dostávat ji do hry v prvním kole v dostatečném množství případů /tak 40%/. I kdyby se to náhodou nedařilo, tak je zde stale osvědčená strategie Čelist-Deus a proti neexplosivním balíkům i Empty the Warrens, což spolu se zmatečnými manabasemi tvořených novými fetchkami a stále stejně silnými blood moony může stačit na nejedno vítězství.
Merfolci
18 Island 4 Mutavault | 4 Cursecatcher 4 Silvergill Adept 4 Stonybrook Banneter 4 Lord of Atlantis 4 Merrow Reejerey 3 Merfolk Sovereign | 3 Spell Snare 4 Mana Leak 3 Cryptic Command 3 Umezawa´s Jitte 2 Chrome Mox | Sideboard : 3 Trickbind 3 Threads of Disloylty 2 Sower of Temptation 3 Vendilion Clique 2 Wake Trasher 2 Venser, Shaper Savant |
Merfolci byli vždy hratelní na dvojce i na legačce, na extendedu je však zastupoval jiný kmen – Faerie. Těm však nyní odchází nejdůležitější kontrolní karta – Riptide Laboratory. Bez ní se o místo nejúspěšnějšího agrokontrolu mohou směle prát i Merfolci. Balíček je dostatečně rychlý, při nástupu – první kolo Cursecatcher, druhé kolo Lord, třetí kolo lord je to čtvrté kolo celkem hotovka, stejně tak se ale balíček může naladit na kontrolnější vlnu, přeci jen je v něm více rušení než ve většině ostatních decků na fieldu. Cursecatcher je zde ideální bytostí pro tento formát. Jedna mana, si sice můžete říct, že není zas tolik, ale při současné rychlosti extended to bývá ono klíčové kolo navíc, které vám umožní vyhrát hru. Cursecatcher navíc může díky jedenácti lordům vyrůst do slušných rozměrů, že se ho zalekne i kdejaký Goyf. Zlevňovač je potřebný hlavně na sideboardové kusy, ale dokáže vás nakopnout i v první hře, jedna mana se často hodí, zvláště když plánujete do útoku zapojit i mutavaulty. Tyto země sice občas dokáží hodně rozhodit vaší manovou základnu, na druhou stranu to jsou obří merfolci, jejichž potenciálem nelze pohrdnout. Jediným prolízem v balíku je pak Silvergill Adept. Komu to přijde málo, může si místo spell snarů zařadit ancestral vision. Někteří tvdí, že je to lepší, Vize vám zachrání krk, když vám dochází dech, ale já si myslím, že merfolci jsou dostatečně agresivním balíčkem, aby zvítězili na jeden nádech. Jitty na zabíjení a moxy pro urychlení snad ani nemusím komentovat, snad jedinou spornou kartou je právě onen spell snare a počet modrých commandů. Tři jsou podle mne akorát, přeci jen je to karta, kterou chcete vidět na úvodní ruce, jelikož vám obvykle zaručí vítězství. Ať už zruším-vrátím nebo tapnu-líznu, obě kombinace jsou v tomto decku celkem ultimátní.
Celomodrý sideboard neskýtá mnoho možností k experimentování, proto se dá očekávat, že se objeví Merfolci i v různých barevných kombinacích, v drtivé většině případů s bílou. Tato kombinace má jednak merfolčí zemi, jednak nový UW dual, díky čemuž nebudete muset tolik fetchkovat a hlavně široké možnosti doplnění – Mana Tithe, Sword, Meddling Mage, CoPy, atd. Merfolci si dokáží celkem snadno poradit s komby a proto se sideboard většinou dělí na dvě hlavní části – na antikontrolní karty /hlavně třeba řešit globální zabíjení/ a na antibeatdown karty /soupeř vám jen tak tak stíhá střílet lordy, takže každé kradení dělá divy/. Každopádně si myslím, že v následujících měsících se rozhoří tuhý boj a nejlepší agrokontrol fieldu a merfolci rozhodně nezůstanou pozadu…
Tron
4 Urza´s Tower 4 Urza´s Power Plant 4 Urza´s Mine 3 Misty Rainforest 3 Breeding Pool 1 Island 1 Forest 2 Tolaria West 1 Academy Ruins | 1 Sundering Titan 1 Triskelion 1 Ethernal Witness 4 Wall of Roots 4 Kitchen Fings | 4 Condescent 4 Chalice of the Void 3 Chrome Mox 4 Simic Signet 3 Gifts Ungiven 4 Thirst for Knowledge 1 Mindslaver 1 Tooth and Nail 1 Life from the Loam 1 Spell Burst | Sideboard : 4 Tarmogoyf 2 Threads of Disloylty 3 Flashfreeze 1 Tormod´s Crypt 2 Engineered Explosives 1 Naturalize 1 Oxidize 1 Viridian Shaman |
Tron byl v loňské sezóně jeden z mála balíků, který byl schopen vzdorovat elfům a proto se objevil už na PT v Berlíně. Postupem času ale jeho sláva uvadala, Faerie se ukázaly jako lepší control, s elfy se dokázaly vypořádat stejně efektivně a špatný matchup něměly ani se zoem, kde tron přeci jen trochu strádal. S odchodem Laboratoře se ale místo nejlepšího kontrolního balíčku uvolnilo a faerie budou mít těžkou cestu opět se prodrat na vrchol. Na ten by se mohl dostat právě i tron, ačkoliv je ve hvězdách, v jaké barevné kombinaci se nejvíce prosadí. Bílá velmi ztratila odchodem Decree of Justice, což byla do tronu ultimátní karta, díky níž málokdo uvažoval nad jinou než nad UW variantou. Teď už toho bílá tolik nenabízí, Baneslayer Angel je sice velké zvíře, které zastíní i Exalted Angela, ale hodí se spíše do UW controlů než do tronu. Dále bílá nabízí Wrata, Swordy a Oblivion Ringy + řadu karet do sideboardu, ale nic nějak zvlášť převratného. Červená sice nabízí tyče, kde můžete topit přebytečnou manu a k tomu má stejně jako bílá nějaké to zabíjení, chybí zde ale zase sideboardové možnosti. Lépe už je na tom černá, která je sice bez Xsových karet, ale má wrata, instantní zabíjení, vracení z hrobu a slušný sideboard jako jsou extrakce, Persecute, NoSB a tak dále. Osobně se mi tron s černou líbí asi nejvíce, ale jeho decklist se příliš nebude lišit od toho z minulé sezóny a tak zde uvádím decklist UG tronu, který je relativně novější. Má sice značnou nevýhodu v absenci klasického zabíjení, dokáže ale lépe pracovat s Gifty a zeměmi. Potíž je ale třeba takový Gaddock, který vám vaši strategii úplně rozvrátí. Jinak jsou ale potvorové balíky asi stejným problémem jakým jsou pro UB Tron. Zatímco UB Tron užívá klasické zabíjení, UG jim předhazuje blokery. Kitchen Finks je stálice, která vám na dvě kola podrží bloky a ještě k tomu dodá nějaký ten život. Výborně se v balíku vyjímá i Wall of Roots, jelikož její schopnost dokážete využívat jak ve svém, tak v soupeřově kole. A když ne, tak je to opět alespoň slušný blocker. Zelená variance umí také lépe pracovat s Gifty, díky Loamu se vám nemůže stat, že byste ten tron po giftu nesložili a Eternal Witness vám také dokáže vrátit vše potřebné. Poslední výhodou UG tronu jsou nové opoziční fetchky, což je luxus, který UB tron nemá. V Tronech se ale nejedná o nic stěžejního, fetchky se vám do decku většinou ani nevejdou v plném počtu a zpřátelené barvy nemají problem zařadit nějaký ten dual navíc. Ani sideboard neskýtá žádnou odpověď na Gaddocka, pokud tedy nepočítám Goyfy a Threadsy, což dává balíčku možnost přetlačit agro, aniž byste měli složený tron. Posledními zelenými kartami je trojice ničení artefaktů. Zde UB tron žádnou podobnou alternativu nenabízí, hraje ale zase nějaké vracení, které může mít v určitých případech stejný efekt. Nelze tedy s určitostí říci, který tron bude právě ten nejlepší a je i možné, že to nebude ani UB ani UG varianta. Chytřejší budeme až tak za měsíc, kdy nám profesionální hráči odhalí své techy na PT Austin.
PT Austin můžou také ještě ovlivnit nějaké pecky z nové sady, která se od pohledu tváří velmi nabitě. Na extended jsem si ale zatím nevšiml ničeho, co by mělo formát nějak překopávat, ale až v sobotu vyrazím na prewiew, tak budu třeba překvapen. I vám ostatním přeju mnoho příjemným překvapení v sealed decích, hodně rozbalených dualů, vyhraných boosterů a v příštím čísle se už konečně poohlédnu po tom, co nová sada přinese v praxi…
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.