Ostatní
Hospodský multiplayer EDH deck - Karador, Ghost Chieftain
Hospodský multiplayer EDH deck - Karador, Ghost Chieftain
Zdravím a vítám vás u svého rozboru. Na CMUSu mám zveřejněný zatím jediný článek, většina z vás mě proto asi nezná, takže se nejdřív představím. Jmenuji se Michal Sobola, je mi něco mezi 20 a 30 lety, MTG se věnuji spíš rekreačně, přesto již velice dlouho, konkrétně od vydání Exodusu. Rozbor svého balíčku se pokusím podat z pohledu sobě vlastnímu: hraji hlavně pro zábavu a času na hraní není nazbyt. Pokud se mám rozhodnout pro investici do stavby nového balíčku, chci mít jistotu, že z něj vytěžím maximum zábavy. S rozborem bych začal takříkajíc úplně od nuly. Pokud vás omáčka okolo nezajímá, můžete přeskočit o pár nadpisů níž. :o)
Jak jsem se rozhodl postavit jednokarťák
Formát EDH postupně nabíral na popularitě a já se mu stále vyhýbal. Snad proto, že jsem ještě neznal dostatek lidí, se kterými bych mohl hrát, možná proto, že jsem tento formát ještě nezkoušel ani s půjčeným deckem, ale nejspíš asi proto, že jsem měl tak trochu strach s počáteční investice. Stále více lidí mě ale přesvědčovalo a já nakonec podlehl.
Proč právě bílá, černá, zelená a jak jsem ke generálovi přišel
Nejdřív jsem zvolil barvy a následně k nim hledal generála. Možná trochu neobvyklé pořadí, ale pro mě jakožto pro úplného nováčka to bylo lepší. Stačilo jen najít vhodné barvy a do nich potom generála. Černá jako moje nejoblíbenější byla jasná, chtěl jsem také bílou a k doplnění se zdála nejvhodnější zelená. Možností na šéfa této trojbarvy naštěstí moc není a když jsem na fóru mtgsalvation.com našel poutavě psaný článek o Karadorovi (který nějak nemohu dohledat), nadchl mě natolik, že bylo vybráno.
Počáteční investice
První objednávka ingrediencí nebyla příliš náročná. 1200 Kč předkonstruovaný Counterpunch (sehnal jsem pouze německý, ale to jsem vlastně chtěl), From the Vault: Realms (které bych si koupil tak jak tak) a objednávka kusovek (převážně duálů) asi za 2000. Cena samozřejmě zdaleka nebyla finální, ale spoustu dražších kousků (Wasteland, tutory, fetchky…) už jsem doma měl. No nebylo to tak zlé, jak jsem očekával. A co víc, bylo už s čím hrát.
Karador, šéf všech strašidel
A jsme u té nejdůležitější části – proč právě Karador? Důvodů je mnoho. WBG má na všechno odpověď. Máte rádi kontrolní styl hry, chcete rušit soupeřovi hrozby, ale nudí vás styl „země, jeď“? Jste v hloubi duše temný mág, rádi kujete pikle s odloženými kartami na hřbitově? Chcete mít plán B, pokud hlavní strategie selže? Chcete mi i plán C, D a E? :o) Nevadí vám časté hledání v knihově a rozmýšlení, jakým způsobem změnit strategii v závislosti na situaci na stole? Pokud jste si odpověděli na většinu otázek kladně, je to deck právě pro vás.
A co ten Karador vlastně dělá?
V prvé řadě se zlevňuje. Za každou bytost ve hřbitově o jednu bezbarvou manu. To ale funguje i na zdražování o 2 za každou jeho smrt, tudíž manová náročnost je přijatelná. Druhá vlastnost umožňuje v každém našem kole zahrát jednu bytost z hrobu. Není to Sheoldred, musíme zaplatit i mana cost, i tak je to ale schopnost velice příjemná, což také definuje hlavní strategii decku: reanimaci. Jeho další výhoda a zároveň nevýhoda spočívá v tom, že neumí moc útočit. S generálským damage nemůžeme moc počítat, ale díky tomu vydrží déle ve hře: vždy je na stole něco, co je potřeba odstranit spíš.
Kostru jsem se ovšem snažil navrhnout trochu komplexněji: pokud náhodou přijdeme o hřbitov (což se stává, často stává), můžeme v klidu pokračovat dál jako klasická rampa. Balík není takzvaně „čistě generálský“, stále umíme uklidit stůl, vyplivnout velké prase a rozdupat s ním kamaráda.
Stejně tak umíme ustát větší ofenzívu: soustředění přesuneme na life gain a kontrolní prvky, které decklist obsahuje jakbysmet. No triků máme k dispozici nesčetně, lepší ale bude, když vše popíšu až u jednotlivých karet.
Počty jsem se snažil vyvážit co možná nejlépe, čas od času ale pár karet vyměním. Vždy se najde něco, co lze vylepšit. Jednotlivé části decku jsem rozdělil do logických celků, kterým se budu věnovat detailněji.
Země (38)
Základní (9)
Spousta karet hledá základní země, bez základních zemí to prostě nejde. Nechceme být úplně nahraní z karet jako Blood Moon, Back to Basics nebo Ruination. 9 je rozumný počet.
Duály (11)
1x Overgrown Tomb
1x Godless Shrine
1x Temple Garden
1x Woodland Cemetery
1x Isolated Chapel
1x Sunpetal Grove
1x Twilight Mire
1x Fetid Heath
1x Wooded Bastion
Ravnicové shock-landy, filter-landy, M10-13 / Innistradové duály. Od každého hezky po třech. Při implementaci původních duálů (Bájou, Savana, Scrubland) bych nahrazoval prostřední trojici, pro omezení zemí, které mohou jít do hry taplé.
Fetchky (6)
1x Misty Rainforest
1x Marsh Flats
1x Arid Mesa
1x Verdant Catacombs
1x Bloodstained Mire
1x Wooded Foothills
Šest je tak akorát. Nechceme se fetchovat příliš často, chceme mít ale jistou možnost dohledat chybějící barvy. Cenově velice náročný odstavec, ale také velice snadno nahraditelný: Evolving Wilds, Terramorphic Expanse, původní fetchky z Mirage jako například Grasslands. Nebo přidáme víc duálů. Cokoli.
Ostatní jedno- a vícebarevné země (7)
1x Horizon Canopy – duál s možností prolizu, rozumí si se Sun Titánem.
1x Vesuva – klon na zemi není na škodu.
1x Murmuring Bosk – správná trojbarva s akceptovatelnou nevýhodou
1x Command Tower
1x Dryad Arbor
1x Bojuka Bog
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
Dryad Arbor se mi prostě strašně líbí. A ano, i tohle je důvod proč mít něco v balíčku. Výhodou je, že si umíme najít potvoru fetchkou, umíme ji zasurvivlovat, umíme se přes ni prolíznout Skullclampou. Bojuka Bog je naprosto luxusní nekántrovatelný grave hate. Nepříjemné je si tuto zemi líznout hned ze začátku hry, v opačném případě je to ale vždy milý topdeck. Vesuvu hraji zase jen proto, že ji mám a Urborg je jasná volba pro fixaci černé.
Bezbarvé (7)
1x Homeward Path – pokud by nám chtěli soupeři něco krást.
1x Temple of the False God – pohodová akcelerace.
1x Dust Bowl – boření zemí vždy přijde vhod.
1x High Market – naprosto výborná karta.
1x Wasteland – ale proč ne, pokud ho člověk vlastní.
1x Tectonic Edge – legální Strip Mina pro singleplayer.
1x Maze of Ith – jedna z nejlepších nemanových zemí vůbec.
High Market je opět je to designově velice povedená karta, takže je radost ji vyložit, což ale výjimečně není ten hlavní důvod. Tím je samozřejmě Skullclamp. A jako malý bonus umí ochránit vlastní potvůrky před Swordama či Pathem, případně generála před zamícháním do knihovny. Homeward Path je další země na kterou se v EDH balíčcích zapomíná, přesto by měla v každém být. I když sami hrajete hodně kradení, i tak za ten jeden slot stojí.
Ani cenově to není tak zlé: Wasteland a bludiště můžeme vynechat, zbytek „utility“ zemí je cenově přijatelný. Pokud karty vlastníme, super, pokud ne, netřeba zoufat. Wasteland může být Ghost Quarter, Maze of Ith může být Mystifying Maze za 20 korun.
Příšerky
Rampa (7)
1x Weathered Wayfarer – pozor, tento chlapík hledá jakoukoli zemi.
1x Sylvan Ranger
1x Sakura-Tribe Elder
1x Farhaven Elf
1x Wood Elves
1x Yavimaya Elder – dědek vždy přinese malou karetní výhodu.
1x Solemn Simulacrum – klasika.
Rampy by mohlo být mnohem víc, ale jak jsem říkal, snažím se o vyvážené poměry. Na creature rampu jsem si vyčlenil 7 slotů, do kterých jsem se snažil dát nejvhodnější kandidáty. Tyto mršky chceme hrát během prvních několika kol. Když se na úvodní ruce náhodou zjeví Survival, budeme zahazovat prasata a hledat malé rampa-elfy. V pokročilé fázi hry tomu bude zase naopak.
Malé otravné příšerky (9)
1x Essence Warden – tož proč ne.
1x Suture Priest – umí být velice nepříjemný.
1x Withered Wretch – další grave hate, s dostatkem many dokáže potrápit.
1x Fauna Shaman – co může být lepší než Survival? Dva Survivaly.
1x Qasali Pridemage
1x Spike Weaver – umí zamlžit skutečnosti.
1x Trostani, Selesnya's Voice
1x Mindslicer
1x Shriekmaw
Druhý blok potvor jsem nazval „Malé otravné příšerky“, protože to je přesně to, co dělají. Karetní výhody moc nepřinesou, ale umí být na stole rychle a umí zlobit.
Jedna Essence Wardenka je tu opravdu na chuť, životy přidává po troškách, ale do multiplayeru je fajn. Naproti tomu Suture Priest slouží jako antitokenová hrozba. Každý soupeř si raději rozmyslí generování hromady tokenů, když vidí tohoto kluka na stole. Spike Weaver neboli mlžík je jeden s prvních cílů pro naše tutory: 3 countery stačí akorát na 3 soupeře, abychom ho ve svém kole zase oživili admirálem. To Trostani zde není kvůli nějakému populování, ale jakmile se dostaneme ke hraní našich největších borců, 6 až 8 životů za pouhé vyložení na stůl přijde vhod. Mindslicer přináší řešení všech problémů, které se ještě nestaly: zdá se vám, že má některý soupeř příliš mnoho karet na ruce? Mindslicer mu to rozmluví. Stačí ho jen trochu popohnat třeba Podem nebo High Marketem.
Karetní výhoda (8)
1x Stoneforge Mystic – najde Skullclamp nebo meč.
1x Blade Splicer – pouze tělo na blok.
1x Eternal Witness
1x Restoration Angel
1x Bloodgift Demon
1x Reveillark – výborný cíl pro Pod, jinak letadlo co reanimuje.
1x Acidic Slime
1x Thragtusk
Předposlední skupinu příšer jsem nazval stroze „Karetní výhoda“, kde její využití je jasné už od pohledu. K čemu je dobrá Witnesska, Thragtusk nebo Resto Angel snad ani říkat nemusím, některé další kousky jsou ale zajímavější. Reveillark ekologicky recykluje odložené bytosti (včetně Spike Weavera), slimák prostě obalí slizem artefakt nebo enchantment a Bloodgift Demon je spokojený chlastající démonek který umí starou dobrou Phyrexian Arénu.
Pokud tedy ze začátku nelízneme dostatek rampy, balíček stále umí fungovat. Máme poměrně dobrý arzenál malých a levných bytostí, které umí soupeřům znepříjemnit život v jakékoli fázi hry.
Velké otravné potvory (10)
1x Wurmcoil Engine – tři v jednom.
1x Sun Titan – vrací fetchky a rampicí blbiny.
1x Avenger of Zendikar – trocha botaniky neuškodí.
1x Lord of the Void
1x Rune-Scarred Demon
1x Sheoldred, Whispering One
1x Luminate Primordial – ten, co dělá Swords to Plowshares.
1x Sepulchral Primordial – ten, co krade z hrobu.
1x Sylvan Primordial – ten, co boří non-creature a hledá foresty.
1x Vorinclex, Voice of Hunger
Do této chvíle jsme si akorát syslili země, plnili hrob a zdržovali oponenty, takže je nejvyšší čas na nějaký protiútok. Desítka velkých hochů byla vybrána k jedinému: zabít, rozdrtit, rozdupat, zničit. Snad akorát Rune-Scarred Demon je spíš tutor než finisher, všechno ostatní ale vytváří masivní karetní výhodu spolu s tlakem či zamčením soupeřových zdrojů. Trojce Primordialů je do EDH naprosto geniální sama o sobě a poslední bytost na křivce, Vorinclex, umí nejen akcelerovat, ale také dobře bránit a hlavně locknout soupeře.
To by bylo k bytostem. Říkáte si, kde jsou synergie s Karadorem? Jsou všude. Malé, nevýrazné efekty, které zvolna plní hrob, spousta ETB (enters the battlefield) schopností, kde opakované hraní jedné a té samé karty přesouvá výhodu na naši stranu stolu. No nelze je vyjmenovat všechny, i já stále objevuji nové možnosti, které balíček nabízí.
No a jdeme na kouzla.
Rampa (8)
1x Land Tax
1x Farseek
1x Cultivate
1x Skyshroud Claim
1x Mana Reflection
1x Darksteel Ingot
1x Chromatic Lantern
1x Coalition Relic
Tři artefakty, dva enchantmenty a tři sorcery. Zatím to vypadá, že akcelerace balíček obsahuje dostatek. Zde je možností nesčetně, každý si může zvolit libovolnou kombinaci karet která mu vyhovuje. Snad bych jen podotknul, že Skyshroud Claim dává země untaplé, a jelikož jsme zvyklí na opak, občas se na to zapomíná.
Tutory (3)
1x Worldly Tutor
1x Demonic Tutor
1x Jarad's Orders
Tutory jsou potřeba, ale nesmí se to s nimi přehánět. Čtyřmanový tutor rozhodně není dobrý topdeck, když potřebujeme řešit situaci na stole. Mě zbyly na tutory pouhé 3 sloty, takže jsem se snažil vybírat opravdu ty nejlepší. Worldly je legální náhrada Vampiricu pro singleplayer, je také o mnoho dostupnější. Demonic je prostě Demonic, tím člověk nic nezkazí. :o) A Jarad Order’s je naprosto ultimátní kouzlo pro naši věc. Witnesska do hrobu, Sun Titan do ruky nebo Rune-Scarred Demon do ruky, Mystic do hrobu… Cokoli nás jen napadne. I kdybychom měli hledat jen Solemna a Wood Elfy.
Equipy (2)
1x Skullclamp
1x Sword of Light and Shadow
K Mystikovi jsou potřeba equipy, ale abych se přiznal, tyto dva bych hrál i bez něj. Skullclamp je tak dobrý, že je možná trochu nefér, ale zakázaný není, tak proč ne. A žádné kyber kombo tam k němu stejně nemám. Bílo-černý meč se může zdát jako zvláštní volba, ale z existující pětice mečů je můj nejoblíbenější. Navíc se pěkně kombí se Survivalem respektive Fauna Shamanem.
Hromadné zabíjení (4)
1x Day of Judgment
1x Wrath of God
1x Austere Command
1x Terminus
Cílené zabíjení (4)
1x Path to Exile
1x Swords to Plowshares
1x Selesnya Charm
1x Mortify
Ostatní (2)
1x Nihil Spellbomb
1x Aura Shards
Hromadné zabíjení se mi tam vešly jen 4, dvoje Wrata, jedny Wrata s možností volby a nepříjemný Terminus. Cílených by také mohlo být méně, to jen já mám rád odpovědi na všechno: 3 rovnou exilují, čtvrtý umí i enchantment, takže se také hodí. Přidáme jednu Spellbombu, trochu stálejší boření artefaktů a enchantmentů a dostáváme se k poslední čtveřici karet.
Pekelná čtveřice (4)
1x Survival of the Fittest
1x Greater Good
1x Defense of the Heart
1x Birthing Pod
Tu jsem možná nazval trochu infantilně, ale když ony jsou opravdu tak strašně moc silné, až to hezké není. Survival se zdá překvapivě nejslabší z nich, negeneruje příliš karetní výhody, plní ovšem hrob a hledá správné potvory do správné situace. Aktivní Pod vám sice může namalovat terč na čelo, ale umí také vyhrát hru z ničeho. Karty jsou v decku krásně po křivce, tudíž můžeme hledat cíle tak, aby vždy něco provedly při vstupu do hry nebo při odchodu z ní. Defense of the Heart většinou nehledá 2, ale 3 karty. Pro mě je zpravidla první cíl Demonic Tutor démon, druhý vybírám v závislosti na situaci. I když nejčastěji asi hledám nestvůru, kterou jsem si už dlouho nezahrál. A nakonec Větší Dobro (já vím, je to zboží…) umí nejen lízat tuny karet, ale také plnit hrob. Což samozřejmě chceme. Tento enchantment sám o sobě mnoho neudělá, ale pak přijde Wurmcoila a hned máme 2 malé červy a o 3 karty v ruce navíc.
Co se do balíčku nevešlo
Spousta, jistěže spousta karet se tam nevešla. Možností je tak moc, že bylo opravdu těžké vybírat. Každý casual EDH deck by ovšem měl mít svůj sideboard, který tedy neslouží jako pravý sideboard, ale před každou cestou do hospody můžeme prohodit pár karet, jen abychom si je vyzkoušeli. Podle chuti, podle nálady.
Jiné dobré karty byly samozřejmě vynechány úmyslně: Damnation – zbytečně drahé oproti Day of Judgement. Maelstrom Pulse, Vindicate – opět, proč utrácet když mám za 5 korun Putrefy nebo Mortify. Planeswalkery nehraji úmyslně ani jednoho, vím, jak to vypadá, když se nějaký dostane na stůl… I když jeden z velkých Garruků za zvážení stojí. Černý Mikeš v decku byl, ale vyndal jsem ho. Ano, je dobrý, undying všemu zní jako super nápad! Bohužel zkušenost s ním je spíš negativní. Ve většině případů mi ho někdo ukradl a vesele mě s ním zabil. :o) To je také důvod, proč nehraji různé Eldrazi, Avacynu a podobnou havěť. To nejhorší, co může být použito proti mně je Vorinclex, a ten se nějak rozchodit dá... Bribery do Ulamoga se rozchází mnohem hůř.
Závěrem
Chybí snad jen celý deck pohromadě a mé rozloučení. Děkuji za přečtení článku a těším se na komentáře.
EDH - Karador, Ghost Chieftain Michal Sobola Main Deck Sideboard 1 Karador, Ghost Chieftain
3 Swamp
3 Forest
3 Plains
1 Overgrown Tomb
1 Godless Shrine
1 Temple Garden
1 Woodland Cemetery
1 Isolated Chapel
1 Sunpetal Grove
1 Twilight Mire
1 Fetid Heath
1 Wooded Bastion
1 Horizon Canopy
1 Vesuva
1 Murmuring Bosk
1 Command Tower
1 Misty Rainforest
1 Marsh Flats
1 Arid Mesa
1 Verdant Catacombs
1 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
1 Dryad Arbor
1 Bojuka Bog
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Homeward Path
1 Temple of the False God
1 Dush Bowl
1 High Market
1 Wasteland
1 Tectonic Edge
1 Maze of Ith
1 Weathered Wayfarer
1 Sylvan Ranger
1 Sakura-Tribe Elder
1 Farhaven Elf
1 Wood Elves
1 Yavimaya Elder
1 Solemn Simulacrum
1 Essence Warden
1 Suture Priest
1 Withered Wretch
1 Fauna Shaman
1 Qasali Pridemage
1 Spike Weaver
1 Trostani, Selesnya’s Voice
1 Mindslicer
1 Shriekmaw
1 Stoneforge Mystic
1 Blade Splicer
1 Eternal Witness
1 Restoration Angel
1 Bloodgift Demon
1 Reveillark
1 Acidic Slime
1 Thragtusk
1 Wurmcoil Engine
1 Sun Titan
1 Avenger of Zendikar
1 Lord of the Void
1 Rune-Scarred Demon
1 Sheoldred, Whispering One
1 Luminate Primordial
1 Sepulchral Primordial
1 Sylvan Primordial
1 Vorinclex, Voice of Hunger
1 Land Tax
1 Farseek
1 Cultivate
1 Skyshroud Claim
1 Mana Reflection
1 Darksteel Ingot
1 Chromatic Lantern
1 Coalition Relic
1 Worldly Tutor
1 Demonic Tutor
1 Jarad’s Orders
1 Skullclamp
1 Sword of Light and Shadow
1 Day of Judgment
1 Wrath of God
1 Austere Command
1 Terminus
1 Path to Exile
1 Swords to Plowshares
1 Selesnya Charm
1 Mortify
1 Nihil Spellbomb
1 Aura Shards
1 Survival of the Fittest
1 Greater Good
1 Defense of the Heart
1 Birthing Pod
Michal Sobola
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.