Ostatní
Magic: The Gathering Online #2 - Hraju, hraješ hrajeme
Týden utekl jako voda a během něj došlo ve světě M:tGO k jedné velké události: v2.5 se po velmi dlouhé době konečně odebrala na věčný spánek a týden temnoty začal. Je to jako by mi to WotC dělali naschvál - celou dobu nic a když začnu psát seriál o M:tGO, rozhodnou se přejít na novou verzi. Ach jo. Jen doufejme, že pauza mezi v2.5 bude skutečně trvat jenom avizovaný týden a nic se zbytečně nezkomplikuje. Nicméně dobrou zprávou pro všechny notorické závisláky je, že trial server v2.5 je stále v provozu.
Ještě než přejdu ke stěžejní části dnešního článku, musím napravit dva resty z minulého týdne. Oba se týkají lagů a stability serveru v2.5. Z minulého článku to vyznělo dost negativně, ale musím se přiznat, že za necelého půl roku, co se vyskytuju na M:tGO, mi lag a padání serveru maximálně otravovaly život. Nikdy se mi nestalo, že bych kvůli pádu serveru o něco přišel a musel tak žádat o tzv. odškodnění (refund) - to byl také nejspíš důvod, proč jsem se o tom zapoměl zmínit. V případě, by vám kvůli pádu serveru měla (nebo mohla) vzniknout nějaká škoda ve hře (třeba i typu "kdyby server nespadnul, mohl jsem ten draft vyhrát a mít osm boosterů"), můžete na k tomu určeném webu vyplnit formulář. Po jeho odeslání je vaše žádost zpracována speciálním týmem, který vám buď ono odškodnění přizná, nebo ne (v takovém případě obvykle dojde k emailové přestřelce mezi vámi a oním týmem končící tím, že vám odškodnění nakonec přiznají - jako by to bez toho handrkování nešlo). Zajímavé na tom je, že pokud k pádu serveru došlo například v prvním kole draftu, zůstanou vám všechny nadraftované karty a k tomu navíc dostanete nějaké boostery jako odškodnění.
Druhou věcí, kterou jsem minule dostatečně nezdůraznil, je skutečnost, že trial server je od toho ostrého fyzicky oddělen (jedná se o jiný počítač), a díky nízkému zájmu (kdo chce M:tGO hrát, už má svůj účet a neztrácí čas na trial serveru) netrpí lagem. Pro některé tak mohl být přechod z trial serveru v2.5 na ostrý tak trochu šok.
Poznámka 1: Systém odškodnění bude zachován i pro v3, i když se předpokládá (a WotC tomu nejspíš věří), že v3 nebude trpět častými pády jako v2.5.
Poznámka 2: Veškerá fakta uváděná v tomto článku se zakládají na informacích o v2.5 a volně dostupných informacích o v3. Dá se předpokládat, že valná většina z nich bude platit i u v3, ale může se stát, že něco se změní. Proto mě prosím nekamenjte, až za týden něco z toho bude jinak.
Poznámka 3: V dalším textu budu používat následující pojmy:
- tix (Tournament Ticket) = oficiální měna ve světě M:tGO. Jeden tix má hodnotu něco pod $1.
- produkt = souhrnné označení pro Tournament Packy (Startery) a boostry potřebované pro vstup do turnaje
Já jsem tady nejlepší!
Nejzákladnější rozdělení turnajů na M:tGO je na takové, které ovlivňují vaše online hodnocení (jak jsem uvedl minule, toto hodnocení nijak nesouvisí s vaším DCI hodnocením v papírovém Magicu), a na takové, které ho neovlivňují. Začneme prvními z nich - sem spadají drafty a turnaje v konstruovaných formátech pro 8 hráčů hrané metodou "Single Elimination" na tři kola (po první výhře vypadáváte z turnaje) a dále tzv. Premier Events (PEs).
Obecně platí, že pro vstup do turnaje, který ovlivňuje vaše hodnocení, musíte "zaplatit" určité množství tixů. Na turnaje v nekonstruovaných fomátech musíte mít navíc předem nakoupený potřebný produkt. Jako výhry získáváte produkt, který můžete (narozdíl od papírového Magicu - pokud se nic nezměnilo od doby, kdy jsem ho naposledy hrál) použít pro vstup do dalších turnajů. Nejste tak nuceni otevírat boostery, za kterých vypadně kupa common karet, kterých už beztak z jiných draftů, lig a PEs máte mraky. A pokud náhodou nechcete žádný další turnaj hrát, můžete s ostatními hráči získaný produkt vyměnit za tixy - díky tomu, že produkt je vyžadován pro vstup do turnaje se vždycky najde nějaký kupec (pokud to s požadovanou cenou moc nepřestřelíte).
Vstup na konstruované turnaje pro osm lidí stojí každého 4 tixy, vstup na limitované turnaje stojí 2 tixy. Důvod je jedoduchý: zatímco v papírovém Magicu na limited turnaje se vstupným zároveň platíte za produkt, ve světě M:tGO si nejprve nakoupíte produkt a vstupné na limited turnaj je pak o to levnější. Drafty se na M:tGO dělí na dva druhy lišící se rozdělením výher mezi hráče (tzv. "queues"): 8-4 a 4-3-2-2. První znamená, že vítěz dostává 8 boosterů, poražený finalista 4 boostery, zbylých šest účastníků draftu nevyhrává nic. Druhý typ draftů oceňuje vítěze čtyřmi boostery, poraženého finalistu třemi boostery a každého semifinalistu dvěmi boostery- stačí tedy vyhrát v prvním kole a už máte jistý alespoň jeden booster! Turnaje pro osm lidí začínají vždy podle zájmu hráčů - jakmile se jich sejde potřebných osm, turnaj začne. Pokud je devátý zájemce, musí počkat, až se objeví další sedm lidí.
PEs jsou obdobou klasických turnajů známých z papírového Magicu - podle počtu hráčů se hraje příslušný počet kol švýcarským systémem a pak nejlepších osm hráčů hraje single elimination draft. Jeden PE se obvykle hraje něco kolem osmi hodin, a proto to byly právě PE, které nejvíce trpěly častým lagováním a pády serveru. PEs se hrají v kostruovaných i limited formáted, od toho se také odvíjí výše vstupného na tyto turnaje. PEs jsou rozvrhovány WotC a začínají vždy v pevně stanovenou dobu. Rozvrh lze najít na oficiální webu M:tGO (v současné době je až do spuštění v3 prázdný). Celý rozvrh je uveden pro americké časové pásmo (obvykle PST nebo EST), přepočet na náš čas je nutné provést ručně.
Moje oblíbené číslo: 1600!
Veškeré dále uvedené činnosti už pokrývají turnaje a hry, které nemohou ovlivnit vaše online hodnocení a s výjimkou lig se v nich nedají vyhrát žádné ceny a účast v nich nic nestojí (pokud se jedná o limited turnaj nebo hru, stále musíte mít předem nakoupený potřebný produkt).
Pro tzv. casual hraní (hraní, kdy testujete nové balíčky, šílené nápady, hrajete jen tak pro zábávu nebo prostě děláte cokoliv, co byste si v turnaji majícím vliv na vaše online hodnocení a nabízejícím vám šanci vyhrát nějakou cenu nedovolili) nabízí M:tGO pět místností: tři z nich jsou pro konstruované formáty (liší se především tím, jaké balíčky se očekává, že v nich budete hrát - turnajové balíčky, zábavné balíčky a v poslední z nich cokoliv jiného), jedna pro limited formáty a jedna pro multiplayerové formáty (formáty, kde se hry účastní více než dva hráči).
Mezi konstruované formáty hrané na M:tGO spadají z papírového Magicu dobře známé formáty Standard, Extended a Classic. Protože na M:tGO byly vydány pouze edice od Invasion dále (a v poslední době byly přidány edice Miraga - Visions - Weatherlight), je množina edic tvořících Classic formát poněkud omezená oproti papírové variantě. Dále sem spadá Block Constructed (v balíčku mohou být pouze karty z jednoho předem daného bloku), (Lorwyn) Tribal Wars, Vanguard (ve variantách Standard, Extended a Classic), Prismatic, Singleton, 100 Card Singleton (nazývaný též Commander nebo Elder Dragon Highlander), Momir BASIC, 10th Edition Theme Decks (hraje se pouze s předkonstruovanými balíčky desáté edice - tento formát je převzat z trial serveru) a Freeform (balíček může být libovolně veliký a může mít libovolné složení). Nepopsané fomáty budou rozepsány dále.
Limited místnost je většinou prázdná. Důvod je jednoduchý - proč hrát limited turnaje bez cen, když za pouhé 2 tixy můžu hrát turnaj s cenami a karty si stejně jako v turnaji bez cen nechávám? Existuje však období kdy je i tato místnost plná - jedná se o dobu od chvíle, kdy se začnou prodávat online boostery nové edice, do chvíle, kdy začnou release turnaje této edice (viz. dále). Protože v tomto mezidobí lze boostery otevírat pouze pro radost, nabízí limited místnost hráčům možnost zahrát si s nimi alespoň drafty nebo sealed deck turnaje. Důvod, proč chtějí své boostery otevřít, je jednoduchý: snaží se získat vzácné karty označované jako "chase rares", tedy vzácné karty, o kterých se ví nebo předpokládá, že se budou hodně hrát a budou mít tedy velkou cenu. Protože před spuštěním relase turnajů je takových karet v systému minimum, jejich cena stoupá do závratných výšin. Například Mutavault stál před spuštěním realease turnajů hodně přes 30 tixů, po jejich spuštění jeho cena postupně klesala až se ustálila na současných 23.27 tixu.
Čas mi bohužel zatím nedovolil zúčastnit se nějaké hry v multiplayerové místnosti, ale i sem jsem několikrát nakouknul. Formáty her, které tu lze hrát, jsou Free-For-All pro 3 až 6 hráčů (každý proti každému), Two Headed Giant, Three Headed Giant (hrají proti sobě dva dvoučlenné, respektive tříčlenné týmy; hráči každého z nich mají společné životy), Emperor (hrají proti sobě dva tříčlenné týmy; je hráč z každého týmu - ten "uprostřed" - je Emeror; úkolem je zabít soupeřova Emperora), týmové hry 2 vs 2 a 3 vs 3 (hrají proti sobě dva týmy s příslušným počtem hráčů) a Commander Free-For-All (jako Free-For-All, ale každý hráč má balíček legální pro Commander formát). Pravidla pro tyto formáty jsou popsána také v M:tG Comprehensive Rules, kapitola 6.
Co si jinde (obvykle) nezahrajete
Ligy jsou turnaje, kterými většina lidí s M:tGO začíná. Jedná se o limited turnaje, vstupné jsou Tournament Pack, dva boostery určených edic a dva tixy. Z rozbalených karet si postavíte balíček, se kterým hrajete - ovšem ten není nijak závazný a během průběhu ligy ho můžete libovolně měnit. Liga trvá čtyři týdny - každý týden můžete hrát pět "ostrých" her (neodehrané hry se převádějí do dalšího týdne) a libovolné množství her pro pomocné body. Za výhru v ostré hře jsou 2 body, za prohru jeden bod. Za výhru ve hře pro pomocné body jsou 2 body, za prohru -1 bod. Každý týden kromě prvního si můžete ke svému balíčku otevřít další boostery a kartami z něj balíček vylepšit. Ligy se tak stávají výborným nástrojem pro učení se karet z nových edic - můžete zkoušet různé verze balíčku a neustále ho měnit.
M:tGO se vás pokouší spárovat s hráčem, který má zhruba stejně bodů jako vy. Pokud se nikdo takový do cca deseti minut nenajde, budete spárování s libovolným hráčem, který už také dlouhou dobu čekal. Často se tak stává, že jste pro vaši první ostrou hru spárování s hráčem, který je v čele hracího pole a hraju už jen o pomocné body. Hráči již dlouho volají po změně, WotC zatím mlčí.
Zajímavé je rozdělení cen v ligách - doteď byly ligy omezeny kapacitou 256 hráčů a ceny dostávalo prvních 128 hráčů. Nutno podotknout, že dostat se mezi prvních 128 není zase tak těžké - z asi deseti odehraných lig se mi to nepodařilo jenom jednou. Bohužel funguje v ligách jakási zvrácená logika, že hráči mající stejný počet ostrých i pomocných bodů mají stejné umístění, jako nejhorší z těchto hráčů. Pokud jsou tedy v čele tabulky tři hráči se stejným počtem bodů (ostrých i pomcných), M:tGO je všechny považuje za hráče na třetím místě a podle toho jim také přiděluje ceny.
Tribal Wars je formát, ve kterém se používají běžné balíčky s minimálním počtem 60 karet, které však musí být alespoň ze třetiny tvořeny bytostmi stejného typu. Tyto balíčky nemají sideboard. Existuje i variante Lorwyn Tribal Wars, kde je jedinou povolenou edicí díky své orientaci na typy bytostí Lorwyn.
Vanguard je formát, který se dříve hrával v několika sezónách Arény v papírovém Magicu. Součástí běžného balíčku je také speciální karta, která je na začátku hy ve hře. Tato karta ovlivňuje vaše počáteční životy, počet karet v ruce a má nějakou schopnost, kterou můžete zahrát jako obvykle. Pokud se nepletu, papírové Vanguard karty již nevycházejí, ale na M:tGO je každá edice doprovázena alespoň dvěma Vanguard kartami (které na M:tGO slouží zároveň jako váš avatar). Vanguard na M:tGO se hraje ve variantách Standard, Extended a Classic.
Prismatic balíčky jsou velké s alespoň 250 kartami, přičemž je určen minimální počet karet každé barvy,který musí v balíčku být. Singleton (nebo také Highlander) balíčky zase umožňují mít každou kartu kromě základních zemí v balíčku pouze v jedné kopii místo obvyklých čtyř.Některé formáty se občas mezi sebou kombinují, takže někdy se také hrají hry Prismatic Singleton nebo třeba Pauper Prismatic Singleton (stejné jako předchozí, ale v balíčku smí být pouze common karty).
100 Card Singleton (také Commnader nebo Elder Dragon Highlander) je formát, kde si zvolíte jednu legendární bytost jako svého vojevůdce. V balíčku pak smíte hrát pouze karty, které na sobě mají stejné manové symboly, jako váš vojevůdce. Kompletní pravidla pro tento formát lze nalézt například zde.
Momir BASIC je velmi zajímavý formát, který vznikl na popud hráčů po vydání avatara / Vanguard karty Momir Vig. Balíček pro tento formát se skládá z 60 základních zemí (libovolná kombinace Mountain, Forest, Island, Swamp a Plains) a Vanguard karty Momir Vig. Ta umožňuje po zaplacení aktivačního poplatku a odhození karty dát do hry token, kteý je kopií libovolné náhodné bytosti s Converted Mana Cost odpovídající zalacené částce (vybírá se pouze z karet, které vyšly pro M:tGO). Jakkoliv se to může zdát nezábavné a příliš náhodné, je to neskutečně zábavné a vítězství rozhodně nezávisí jenom na štěstí (je dost možné, že štěstí zde má téměř stejný vliv jako v běžné Magicové hře). Cena avatara Momir Vig se pohybuje kolem 10 tixů, zájemcům doporučuju si ho opatřit co nejdříve, protože je velmi pravděpodobné, že jeho cena půjde nahoru.
Nové edice - proč tak pozdě?
Nové edice na M:tGO vycházejí se zhruba čtrnácti-denním až měsíčním zpoždením oproti papírovému Magicu. Podle slov WotC je tomu tak proto, aby si hráči dostatečně "užili" papírové release turnaje. Ponechme stranou smysluplnost takového tvrzení a řekněme si, jaké to má pro nás výhody.
Tou největší až dosud bylo, že release turnaje jsou na M:tGO jsou dotovány dvojnásobným (a některé až čtyřnásobným počtem cen). Dosud říkám proto, že podle slov Wortha Wollperta by mělo dojít ke změně struktury udělovaných cen, protože se mu zdá, že do hry jejich prostřednictvím proudí příliš mnoho boosterů. Ehm... Uvidíme, jak se s tím vypořádají.
Release turnaje zahrnují PEs (formátu sealed deck), release ligy (které trvají jenom jeden týden místo obvyklých čtyř) a release drafty.
Komunita sobě
Kromě všeho výše popsaného existuje kolem M:tGo výborná komunita hráčů, kteří se nebojí investovat svůj čas (a mnohokrát i peníze) do organiovaní vlastních turnajů. Tyto turnaje pokrývají svým konáním v podstatě všech 24 hodin, takže není problém ani pro exotické Čechy (myšleno z pohledu Američanů), aby se nějakého takového turnaje zúčastnili. Výchozím bodem pro všechny zájemce je oficiální diskuzní fórum M:tGO, především pak část Player Run Events.
Na většinu (možná i všechny) z těchto turnajů je vstup naprosto zdarma. Na většině z nich se také dají vyhrát ceny (jsou buď věnované některými z hráčů nebo některými z obchodníků, kteří si tak dělají raklamu). Všem bych doporučoval rozhodně vyzkoušet, hrají se opravdu zajímavé formáty - například jeden z předních hráčů (bohužel si již nepamatuju jméno) vytvořil několik balíčků tak, že v nich upotřebil pouze common karty z Lorwynu a každou kartu pouze jednou. Hráči účastnící se turnaje pak na jeho začátku dražili jednotlivé balíčky, kde měnou, kterou za ně platili, byly jejich počáteční životy.
Já osobně jsem propadl Pauper Magicu (hraje se pouze s common kartami). Důvod byl jednoduchý - hraní tohoto formátu nestojí téměř nic, je to stejně zábavné, jako "plnohodnotný" Magic a komunita kolem formátu je úžasná. Jednotlivé turnaje se jako u plnohodnotného Magicu dělí na Standard, Extended a Classic. Zájemcům doporučuji weby PDCMagic a PauperMagic, nebo sledovat CMUS, kde by se časem měl objevit článek (a případně seriál, pokud bude zájem z vaší strany) o tomto výborném formátu.
Dnešní dlouhé povídání o M:tGO máme za sebou, příští týden se můžete těšit na popis základy herní ekonomie a obchodování. Stále platí moje výzva, abyste mi posílali své dotazy ohledně M:tGO (nejlépe jako soukromé zprávy). Bohužel to vypadá, že v3 se rozběhne až koncem příštího týdne, takže si příště budeme muset opět vystačit s informacemi platnými z doby v2.5 a s oficiálními prohlášeními WotC. Pro ukrácení čekání bych všem doporučil přečíst si článek Pete Jahna o tom, jak to dopadne s hráčem M:tGO, když mu seberete jeho každodenního žrouta času a je nucen jít na pepírový turnaj. Užijte si to, je to zábava . Magicu zdar, obzvlášť tomu online!
Honza Zámyslický
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nejlepší sběratelské karty současnosti
Nechcem Ti do toho kecať, ale kde je honorable mention pre najlepšiu kartovú hru všetkých čias - Doomtrooper? :)
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentářeBěžní "try-hardi" a jejich pozice v karetní hře MtG
Mas uplnu pravdu, som si ich doplietol :) Vsetko co o MtG viem, ma naucil prave Lukas, cize mam k nemu obrovsky respekt. Ale viem si ho...
všechny komentářeStředeční výhledy 17/2024
UPDATE: Kvůli mým cestovním povinnostem (paradoxně cestě do Prahy :-)) vyjdou příští Výhledy o týden později, tj. 2. října. Pro doplnění...
všechny komentářeSliveři v karetní hře Magic
Můj nejoblíbenější tribe, který hraji po celou dobu na různých formátech. Největší úspěch měli na extended RG smažbo-sliveři. Ti uměli...
všechny komentáře