Ostatní
Mlýnek
Buďtež pozdraveni. Dnes bych chtěl váženým nováčkům popsat balík s názvem Mlýnek, který dokáže zvítězit nad soupeřem, aniž by mu vzal jediný život. Je to samozřejmě jen taková srandička, tento balík není zrovna dvakrát konkurenceschopný, ale je to milé osvěžení a vás bude bavit s takovým balíkem hrát. Soupeři jej také milují; na turnaji i v hospodě budete vyhledávaným soupeřem. ;o)
Zprvu si musíme udělat krátký exkurz do pravidel Magicu. Jakými způsoby je možné zvítězit? První a zcela přednostní možností je samozřejmě snížení soupeřových životů na nulu. Na tomto principu funguje 99 % všech balíků. Jsou tu ovšem i jiné eventuality: Hráč prohraje hru bez ohledu na aktuální počet životů, nastřádá-li deset poison counterů (poison countery rozdávají bytosti s vlastností Infect) nebo když nějaká karta (např. Felidar Sovereign nebo Door to Nothingness) přikáže nějakému hráči vyhrát nebo prohrát nebo když si má hráč líznout kartu z knihovny a přitom už jeho knihovna neexistuje (není v ní ani jedna karta). No a právě na tomto pravidlu stojí balík Mlýnek.
Proč ten divný název – Mlýnek? Kdysi v magicu existovala karta, která se jmenovala Millstone (v překladu „Mlýnský kámen“). Tato karta umožňovala „odemílat“ soupeři knihovnu, rozuměj přikazovala mu vzít dvě karty svrchu knihovny a odhodit je do hrobu. Kolem této karty se následně stavěly balíky, které proslavily slovo „mlít“ nebo „odemílat“ – dnes se tak obecně označuje schopnost karty přesunout některé karty z knihovny přímo do hrobu. Millstone nakonec zmizel v propadlišti dějin (nedávno sice znova vyšel v M14, ale považuji jej už za překonaný, v tomto balíku jsem proň nenašel místo, byť ho mám v albu), ale technika, které dal jméno, tu už s námi zůstala. Velkou zásluhu na tom měl jistě i fakt, že odemílání přímo podporují někteří planeswalkeři, např. Jace Beleren nebo Jace, Memory Adept (s cenou přes 100 Kč jsem si je bohužel do tohoto srandabalíku nemohl pořídit).
Mlýnek samozřejmě pracuje právě s takovýmto odemíláním. Soupeřovi roste hrob – a klesá balík, což je ještě důležitější – vskutku neskutečným tempem, až se to věřit nechce. Jeho úkolem pak je co nejdřív, v podstatě v časově omezeném počtu kol (než mu dojde balík), vymyslet něco na vaši obranu, překonat ji a zabít vás. Je to výzva. Někdy se mu to podaří, někdy ne, každopádně vy se nudit nebudete. Celou hru řešíte nedostatek man (neboť máte neustále kolem desíti karet v ruce), nepřetržitě zvažujete, co hrát teď, co za chvíli, zdali posílit obranu nebo urychlit lízání či přímo odemílání, jakou bytost zkopírovat nebo ukradnout, co na konci kola zahodit. Je to opravdu zábava.
***
Pojďme k decklistu. Z něj je vidět, že balík je postavený pro formát Modern (bez ohledu na banlist), že je celomodrý s velmi velmi jemnou splashí do bílé. Opakovaně jsem zvažoval spíše rozšíření na černou, což je přirozeně sekundární barva pro odemílání, ale z různých (podružných) důvodů jsem tak dodnes neučinil.
Mlynek | Michal Jiru |
Main Deck | Sideboard |
15 Island 2 Azorius Chancery 1 Magosi, the Waterveil 1 Etherium Sculptor 4 Jace’s Erasure 2 Jace’s Archivist 1 Dreamborn Muse 2 Howling Mine 1 Kami of the Crescent Moon 1 Font of Mythos 1 Otherworld Atlas 2 Walking Archive 1 Energy Chamber. 2 Skyscribing 4 Jace’s Phantasm 4 Fog Bank 1 Guard Gomazoa 1 Belltower Sphinx 1 Dissipation Field 1 Grand Architect 1 Creepy Doll 1 Angelheart Vial 2 Negate 2 Psychic Barrier 1 Broken Ambitions 1 Aether Tradewinds 1 Evacuation 1 Beguiler of Wills 2 Clone |
Sidedeck u tohoto balíku nepoužívám. Pokud byste oň stáli, možná bych jej připravil na splash do černé proti balíkům s unblockable, trample nebo obecně na destroying kvalitních útočníků, černá vám také dá možnost blokovat s deathtouch nebo vám dá přístup k levným tutorům.
*** MANABÁZE ***
15 Islandů, dvakrát Azorius Chancery a jednou Magosi, the Waterveil. To je vše. Osmnáct zemí stačí, je to mnohokrát prověřeno, neboť vy si lížete takovým tempem, že v ruce vždy nějakou tu zemi máte. Na bílé barvě jste naprosto nezávislí, naopak co nejvíce potřebujete mít skutečně modrých man, bezbarvé many se moc nehodí, také se snažím do hrobu si sám sobě odhazovat co nejméně; ze všech těchto důvodů jsem rezignoval na jeden kus Plains a nějaké ty vyhledávačky nebo proměňovačky, jak se to obvykle dělává, když okrajově hrajete další barvu. Jinak na zemích v jednobarvě moc nevymyslíte, doporučuji nepoužívat země, co přicházejí do hry taplé, neboť vzhledem k tomu, že balík je průměrně dost levný a vy přitom máte furt plnou ruku, své many využijete vždy do poslední šlupky. Magosi je výjimka, to je fajn věc, pokud ji položíte v jednom z prvních kol a máte postaráno o obranu. V takových chvílích s klidem soupeři věnujete tah navíc, neboť tím nic moc nezíská. Naopak později, až vy sami jste schopni odemlít třeba dvacet karet najednou nebo v jednom kole seslat pět karet, se vám tah navíc bude sakra hodit a soupeř zapláče. Nakonec lze do manabáze také počítat kartu Etherium Sculptor. Sleva na artefakty a drobný bloker, oboje se hodí. Mrkněte také na evergreen jednobarevných balíků Caged Sun; jde o slušné nakopnutí – pokud vás soupeř příliš netlačí, rádi obětujete ty hrozné many na její seslání.
*** ODEMÍLÁNÍ ***
Vzpomínáte si, že jsem tu zmiňoval skvělé odemílací planeswalkery Jace? Tak vězte, že ty nejlepší odemílací karty se po Jacem přímo jmenují:
Jace’s Erasure: Až si za chvíli přečtete o tom, jak tento balík umí lízat, dojde vám, jak je tahle karta skvělá.
Jace’s Archivist: Nenápadná abilita, ale uvědomme si, že umožňuje dvojí věc: odemílání a lízání, a to pro všechny hráče. V kombinaci s předchozím enchantmentem je to obzvláště vypečená záležitost. Hloupé je, že jakmile to soupeři předvedete jednou s plnou rukou, dojde mu, že do tří kol je konec hry, a pan Archivář se bez prodlení s hrou loučí stav se obětí nějakého jednomanového blesku.
Dreamborn Muse: Opět je desetkrát lepší, když spustíte svou lízací mašinu, to je bez debaty, bez toho je vám celkem k ničemu, protože ani nic nezablokuje.
Specializovaný odemílací balíček a nezná více odemílacích karet? Nebylo tomu tak vždy. Dříve jsem měl v balíku čtyřikrát Shriekhorn, čtyřikrát Mind Sculpt, plánoval jsem zakoupit si čtyřikrát Hedron Crab a vyzkoušet Traumatize s Archive Trap. To nejsou špatné karty, to rozhodně ne, jejich jednorázový přínos, pokud je zahrajete v prvních kolech, je obzvláště přínosný pro Jace’s Phantasm. Nicméně jsou všechny takové... prvoplánovité. V současnosti je odemílací schopnost Mlýnku postavená na interakci s lízáním, což má své výhody (máte plnou ruku), také vaše skutečné úmysly nejsou tak do očí bijící. Kdybych chtěl hrát výše zmíněné karty, co z balíku vyhodit? Nemohl bych si dovolit ubrat na blokerech a controllingových schopnostech, odneslo by to nakonec Jace’s Erasure – tedy jiné odemílání – a musel bych krouhnout právě to lízání (a zbytečně přidat na zemích). A to by mi přišlo líto. Mlýnek by už rozhodně nebyl tak zábavný.
*** LÍZÁNÍ ***
Hned zpočátku buďtež upozornění, že lízání je zde úmyslně řešeno takovým způsobem, že když si zařídíte zvýšené lízání pro sebe, stejnou měrou to umožníte i soupeři. Asi si teď říkáte, proč, proboha? Není to ovšem až zas taková pitomost, neděláte to jen proto, aby s vámi soupeři rádi hráli. ;o) Jde tu o to, že takové lízání je výrazně levnější a trvalejší – a nenápadnější, neboť soupeře tolik neprovokuje. Užitečný je ovšem především ten fakt, že karta líznutá soupeřem sníží jeho knihovnu úplně stejně jako odemletá karta. Samozřejmě odemletí je pro vás výhodnější, neboť karta cestou do hrobu neprojde soupeři rukou. Ale když spojíte obojí, odemílání i lízání, je to lepší než čisté odemílání. Nevěříte? Vyzkoušejte. Když vás ani moje bohatá praxe nepřesvědčí, tak si vzpomeňte třeba na kartu Dreamborn Muse... Uvědomme si také, že soupeř si na konci svého kola může nechat v ruce jen sedm karet (nepřestávejte to oba neustále kontrolovat! často na to nováčkové zapomínají, což hru dost negativně ovlivní). Když má soupeř sedm karet z minula a vy mu dáte líznout dalších pět, kolik on zahraje? Jednu, dvě? S položením země tři? To vaše velkorysé líznutí navíc se pak v podstatě rovná odemletí. Zpět k rozboru karet:
Howling Mine, Kami of the Crescent Moon, Font of Mythos. Ano, jistě, vy stejně jako soupeř. Ale věřte mi, že nakonec rádi sami vyzýváte soupeře, jen ať si lízne ještě jednu... a ještě jednu... a ještě dvě...
Otherworld Atlas a Walking Archive: vynikající, pokud máte na stole zároveň Energy Chamber. Pozn.: Walking Archive je ten jeden jediný důvod pro bílou manu, vidíte sami, že na tom mít bílou manu vám v podstatě nezáleží; na druhou stranu tu potřebu bílé pro aktivaci jeho ability nijak nevožulíte, a to ani s Grand Architectem.
Skyscribing: Srovnejte s Prosperity. Chce to vyzkoušet, zdali možnost hrát Forecast stojí za to, že Skyscribing stojí o manu víc. Já jsem dospěl k názoru, že ano, neboť hromadné lízání chcete hrát co nejpozději to jde, abyste ho aktivovali za co nejvíce man (a navíc s přítomností Dreamborn Muse a Jace’s Erasure na stole), a občas se šikne po celou tu dobu, co si kartu Skyscribing sušíte v ruce, mít možnost ji používat ještě i jinak.
*** BLOKOVÁNÍ ***
Jace’s Phantasm: Nejtěžší na hře s touto kartou je odolat pokušení zaútočit. Neustále si říkejte: je to bloker, je to bloker, je to bloker!
Fog Bank a Guard Gomazoa: Jsou slabí proti trample a červený si s nimi snadno poradí blesky, ale jinak je to přesně to, co potřebujete.
Belltower Sphinx: Soupeře by od útočení spolehlivěji odrazoval spíše nějaký deathtouch, ale sfinga se dá snadno ve slabé chvilce podcenit, to je její výhoda.
Dissipation Field: Aneb „každý soupeřův token je na jedno použití“. Samotná vám však hru nezachrání, to ani náhodou, budí pravda hrůzu, ale praxe nám ukazuje, že zas tak škodná není.
Grand Architect: Podpora blokování stejně jako podpora sesílání; artefaktů hrajete dost a i ty dražší chcete hrát co nejdříve, opravdu se hodí.
Creepy Doll: Poznáte, zdali má soupeř koule nebo ne. Méně odvážné útočníky tato nicka kupodivu spolehlivě zastaví. Škoda jen, že nemá létání.
*** CONTROLLING ***
Negate, Psychic Barrier: Důvod pro použití podmíněných counterspellů je samozřejmě jediný: manacost. Pokud máte kačky na to koupit si karty jako Counterspell, neváhejte, samozřejmě. Zvláštní případ je Broken Ambitions. Ano, umí mimochodem i odemílat, ale také počítejte s tím, že v late game (kam se doufáte dostat) je vám ještě víc k ničemu než Mana Leak.
Angelheart Vial: Spíš než na další líznutou kartu se třesete na ty dva vrácené životy. Pohříchu jde o jedinou možnost, jak tu získat nějaký ten život. Velmi zvažuji, že nějaké ty counterspelly vyměním za gainlife. Např. Venser's Journal.
Beguiler of Wills: Všechny Negate si schovejte jen na to, abyste si ochránili tuto přenádhernou čarodějku.
Aether Tradewinds: Mnohým testováním různých zvedaček (namátkou Into the Roil, Echoing Truth, Repulse, Call to Heel) jsem přišel na to, že pro tento balík je nejlepší, když si můžete instantně zvednout vlastní Jace’s Phantasm, je-li ohrožena na životě, a ještě se zbavit soupeřova nejhoršího útočníka.
Evacuation: Že jste mi nevěřili, že Aether Tradewinds je nejlepší zvedačka, kterou můžete hrát a že Beguilerka je nejkrásnější karta v tomto balíku, že ne? Dobře jste udělali, máme tu přece Evakuaci. Hrajeme ji zásadně na konci soupeřova kola, neboť soupeř pak v podstatě všechny zvednuté karty stejně musí zahodit, protože v ruce si může nechat jen sedm karet.
Clone: Je to tak půl napůl – když má soupeř Soul Warden nebo Celestial Force nebo něco s deathtouch, nakopírujete si rádi soupeřova maníka, ale jinak jste rádi za další ženskou, co vás poslouchá (tím myslím samozřejmě Beguiler of Wills nebo Dreamborn Muse).
***
Jak tento balík vylepšit? O planeswalkerech a pár dalších šikovných kartách jsem již mluvil. Dále se mrkněte třeba na Sol Ring, Sapphire Medallion, Crippling Chill, Sleep, Wheal and Deal, Body Double, Sword of Body and Mind, Scalpelexis (pozor, karty nejdou do hrobu, ale do exilu!), Sturmgeist, Jin-Gitaxias, Core Augur, Visions of Beyond, Sands of Delirium (zkoušel jsem, je lepší než Millstone, ale vy nikdy netrpíte přebytkem man, bohužel), Isleback Spawn. A tak dále. Uvažuje-li člověk o rozšíření na černou barvu, v úvahu připadají pecky jako Ashiok, Nightmare Weaver, Consuming Aberration, Geth, Lord of the Vault nebo Duskmantle Guildmage, Destroy the Evidence, Glimpse the Unthinkable, Gnat Miser, Locust Miser a mnoho dalších, guilda Dimir je mocná.
Ideální ruku není třeba příliš popisovat, vzhledem k brutálnímu lízání na ní příliš nezáleží; nicméně je dobré podotknout, že byste ve startovní ruce možná právě proto měli mít nějaké dvou- či třímanovky, které brzy umožní právě ono lízání (Howling Mine, Kami of the Crescent Moon, Walking Archive, Skyscribing) a dost zemí na jejich jisté seslání (dvě nebo tři). Naopak vás může překvapit, že já osobně nerad v počáteční ruce vidím Jace’s Phantasm; útočit s tím nechcete a dokud soupeři neodemelete deset karet, jako bloker je vám zhola k ničemu. Dokonce doporučuji ji jako 1/1 vůbec nesesílat; soupeř pak zahraje Blister Beetle nebo Fume Spitter a vám zbydou oči pro pláč.
Nejhorší karta, jakou se můžete setkat, je samozřejmě Laboratory Maniac. Taková prohra udělá maniaka z vás. To vyloženě nas.re.
Silné a slabé stránky? To je jednoduché. Balík žádné silné stránky nemá, haha, zato má plno mínusů. Ale jeden plus tu snad přece jen je: pokud soupeř spotřebovává své karty a many na to, aby si doplňoval životy, veselte se radujte se; i když toho asi brzo nechá, nejspíš mu brzo dojde, o co tu kráčí. Také s nějakým discardováním si na vás nikdo moc nepřijde, jednoduše proto, že vás to nijak zvlášť nebolí. Nicméně ty mínusy opravdu hodně převažují. Balík Mlýnek je citlivý na blesky do hlavy, na tapování vašich blokerů, na kompletní vyklizení stolu, na velké množství slabých útočníků, na Unblockable, Infect, Retrace, Flashback a tak dále a tak dále. Navíc v magicu existují karty, které soupeři umožní zamíchat si svůj hřbitov zpátky do knihovny, což vaše už tak dost nízké šance na vítězství srazí prakticky na nulu, neboť svou snahu musíte začít praktikovat úplně od začátku. Hodně nepříjemné jsou také karty, co z bojiště odcházejí místo do hrobu zpátky do knihovny. Nejhorší ze všeho jsou ovšem trpaslíci, pardon, reanimace. Reanimací se označuje schopnost balíků aktivně pracovat s vlastním hrobem, používat jej jako svoji „druhou ruku“ pro sesílání karet (viz např. Reanimate – tato karta dala této strategii jméno – nebo Karador, Ghost Chieftain či Angel of Glory's Rise, jim podobných karet ovšem existuje přehršel, za všechny jmenujme fénixe, skeletony, ghúly či zombie). Tak tohle prosím, pokud soupeř s nějakou reanimací pracuje, je opravdu konečná, neboť vy sami aktivně nabíjíte soupeři zbraň, se kterou si vychutná vaše odstřelení. Jojo, život je těžký. Na druhou stranu reanimační balíky často hrají abilitu Dredge – tu vy samozřejmě vidíte rádi, je to malá náplast na vaše reanimační neštěstí.
Nakonec, abych přece jen trochu zvýšil Vaše šance na vítězství s tímto balíkem (necháte-li se třeba tímto článkem inspirovat a postavíte si pro sebe něco podobného), Vám poradím jednu fintu, jak soupeře zmást (ale nechejte si ji pro sebe): Hrejte divadlo. Celou hru se musíte tvářit, jak vás strašně štve, že necháváte soupeře lízat a plnit si hrob. Nesmí mu dojít, že to je Vaše nejpřímější cesta k vítězství. Pokud má soupeř nějaké ty Oblivion Ringy a podobné likvidačky, naveďte ho nenápadně k tomu, aby Vám dobrovolně sundal nějakého blokera. Na těch až zas tak nezáleží. Hlavně ať proboha nepošle do háje takové nenápadné drobnůstky jako třeba Howling Mine nebo Jace’s Erasure, to by teprve byla tragédie.
Díky za Vaši pozornost a přízeň. Pokud se Vám moje soutežní články líbily a rádi byste, abych Vám v budoucnu zas něco napsal, prosím, dejte mi pětku (jakože pět hvězdiček). Dík!
P.S. Pokud si chcete vyzkoušet hru za balík Mlýnek, ve hře Duels of Planeswalkers 2013 (pro PC, iPad, Android) je k dispozici deck Dream Puppets, který pracuje na tomtéž principu.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.