Ostatní
Náhled na Constructed po rotaci
Náhled na Constructed po rotaci
Poslední dobou je na celosvětové magicové scéně vidět nadšení z přicházející sady Return to Ravnica. A opodstatněně. Už dříve toto gildovní město ukázalo, že formát, na kterém se vyskytuje má tendenci být velice kvalitní.
Na co bych se dnes rád zaměřil je, jak formát ovlivní rotace čtyř setů a příchod jen jednoho. Pokud se podíváme na rozložení metagame posledních několika málo měsíců, pak si vzpomeneme, že standardu dominoval Delver. Tato tempo strategie se osvědčila vůči velkému množství balíčků a jen málo z nich na ni dokázali najít odpověď. Mezi těmi, kterým se to jakžtakž podařilo, a tak byly dalšími zástupci metagame, byly:
Zombies (BR nebo BG, převážně s Podem)
Naya Pod
Variace na B controly
RG aggro
RG nebo RUG rampa
...a mnoho dalších. Pro nás bude podstatných jen těchto pár, zaměříme se na to, co balíčky spojovalo a co je činilo dobrými a jestli jsou hratelné i v nadcházejících měsících.
O tom, co činilo Delvera tak dobrým, bylo napsáno už mnoho článků, takže jen ve zkratce. Balíček se spoléhal na vyvinutí rychlého tlaku na soupeře pomocí levných bytostí a pomocí levných a účinných spellů (Gut Shot, Dismember, Vapor Snag) jim odklízel cestu a chránil si je aby zůstal v tempu. Právě levné karty byly pro deck nejdůležitější, protože mohl zahrát víc spellů za kolo a vyvinul co největší tlak. Navíc Snapcaster Mage tvořil obrovskou karetní výhodu a Ponder plnil funkci nejkvalitnějšího cantripu. S příchodem edice M13 se v decku začal hrát Talrand, který v kombinaci s levnými spelly za phyrexianskou manu nebo Ponderem, Vapor Snagem či Thought Scourem dokázal ukončit hru v jediném kole.
Co to tedy znamenalo pro ostatní balíčky? Obzvláště kvůli přítomnosti karet jako Vapor Snag nebo Gut Shot se prakticky nedaly hrát velké a drahé bytosti, které „nic neumí.“ Posuďte sami, zde je výčet nejlepších staple bytostí posledních měsíců:
Bordelrand Ranger
Huntmaster of the Fells
Sun Titan
Blade Splicer
Thragtusk
Restoration Angel
Geist of Saint Traft
Co mají tyto bytosti společného? Jsou do jisté míry nenáchylné vůči Vapor Snagu a Gut Shotu, Geist díky jeho Hexproof abilitě, ostatní díky tomu, že dávají karetní výhodu už ve chvíli, kdy přijdou do hry. Na těchto schopnostech byl v podstatě založený celý deck Naya Pod, jehož karty vždy udělaly alespoň něco. Dále se můžeme podívat na kvalitní bytosti, které neměly šanci se hrát. Mezi takové můžeme zařadit třeba Thrun, the Last Trolla, Vampire Nighthawka, Wolfir Avengera, Olivii Voldaren a další. Jaký třeba myslíte, že by byl Phyrexian Obliterator ve světě bez Vapor Snagu a Dismemberu?
Balíček, který z nepřítomnosti „kvalitních“ bytostí těžil nejvíce byl Zombies. Jeho největší síla spočívala v tom, že mohl rychle naházet do hry drobotinu a protože opponent neměl velké bytosti (a na ty malé byly připraveny blesky), dokázal balíček velmi rychle dostat soupeře na nulu. Další výtečnou vlastností bylo, že karty jako Gravecrawler nebo Dirgeaf Ghoul jsou vynikající proti Gut Shotu, takže obchází Delvera. To samé s Geralf's Messengerem, který byl prostě vždy dobrý.
Nedílnou součástí „staré dvojky“, která ji také hodně definovala byla přítomnost Clonů. Ať už šlo přímo o kartu s tímto názvem (nejslabší z nich a taky proto se nehraje) nebo Phantasmal Image, či Metamorpha. Obzvláště schopnost udělat to samé co opponent, ale za poloviční nebo dokonce třetinovou manu je vynikající. Nebo udělat řetěz Sun Titan+Image+Image+Oblivion Ring/Spellbomba/Geist atd. dokázala zcela zvrátit prohranou hru. Upřímně jsem rád, že karty jako tyto už nadále nebudou na standardu. Mezi další staple karty, které odejdou se řadí:
Karty s phyrexianskou manou
Zenithy
Swordy
Blade Splicer
Spellbomby
Titáni
Wurmcoil Engine
Birthing Pod
Timely Reinforcements
Celestial Purge
Co to tedy znamená pro formát? Obzvláště ztráta phyrexiansých karet, dle mého názoru, přispěje ke zpomalení formátu. Dále odchod Ponderu a Phantasmal Image nebude tak moc nahrávat modrým strategiím, jako tomu bylo doposud. Zpomalení bude nahrávat midrange strategiím a taky se vrátí lepší bytosti.
Poté, co jsem vám nastínil, jak zhruba se tvoří metagame a jaké faktory na ni mají největší vliv, se můžeme přesunout do více konkrétní roviny. Jak bude vypadat metagame v následujících měsících je samozřejmě velice těžké odhadnout, ovšem už teď se vyskytují prvotní prognózy, které balíčky by mohly zažívat větší úspěchy. Mezi nejčastějšími kandidáty jsou Delver (ať už opět UW, UWR nebo UR), který ovšem ztratí velkou část ze své rychlosti, dále pak Zombies (BR nebo BG), které dle mého už tak dobré nebudou, z důvodů, které jsem popsal výše, a v neposlední řadě se mluví o návratu Jund strategie. U tohoto bych se rád pozastavil, neboť Jund byl balíček, který dominoval standard před dvěma lety a spousta hráčů má ještě v živé paměti, že červená, černá a zelená jsou barvy, které se úžasně doplňují. Pro druhou část svého článku jsem tudíž vybral rozbor poněkud netradičního decku v těchto barvách a sice BG/Jund control, který sestavil americký hráč Sam Black.
BG Jund/Control Sam Black Main Deck Sideboard 4 Blood Crypt
2 Cavern of Souls
4 Evolving Wilds
4 Overgrown Tomb
4 Woodland Cemetery
1 Forest
1 Mountain
4 Swamp
2 Bordeland Ranger
1 Disciple of Bolas
4 Thragtusk
1 Griselbrand
1 Elixir of Immortality
1 Grafdigger’s Cage
2 Dead Weight
4 Underworld Connections
3 Abrupt Decay
1 Tragic Slip
1 Tribute to Hunger
1 Liliana of the Dark Realms
2 Diabolic Revelation
4 Duress
3 Mutilate
1 Sever the Bloodline
4 Sign in Blood1 Naturalize
4 Bonfire of the Damned
3 Dreadbore
3 Rakdos’s Return
4 Pillar of Flam
Můžeme si všimnout, že základem tohoto balíčku jsou dvě komba. Tím prvním je nádherná synergie karet Diabolic Revelations a Elixir of Immortality. Tím druhým poněkud slabší, ale i tak neskutečně účinné, Thragtusk + Disciple of Bolas (popřípadě ještě v kombinaci s Lilianou). Balíček staví na tom, že ustojíte prvotní tlak (pokud nějaký bude) pomocí karet jako jsou removaly 1 za 1 a co nejdříve zahrajete buď mass removal nebo Thragtuska, Lilianu atd, kterými získáte karetní výhodu. Ve chvíli kdy se balíček dostane do lategame je už takřka nemožné jej porazit, protože karetní výhoda z Diabolic Revelations je prostě až moc dobrá. Jedna z karet, kterou bych rád vyzdvihl je Underworld Connections. Na první pohled se může jevit jako docela nenápadná, ovšem troufám si říct, že to bude stálice nové dvojky. Karta má své nevýhody, jako to, že kdykoli ji budete chtít použít, tak ztratíte možnost tapnout zemi pro manu, ale karetní výhoda plynoucí z této akce ji rozhodně vyvažuje. Obzvláště vypečené pak budou Connections s Arbor Elfem. Mezi dalšími věcmi, kterými balíček disponuje je plná nálož Sign in Bloodů, bez kterých si nedovedeme představit snad žádný control, který hraje černou, pak Duressy, které nám zajišťují hladký resolv klíčových karet jako Liliana, Thragtusk, Diablic Revelations, dále Mutilate jako mass removal a Griselbrand jako další win kondice. Snad jediná věc, kterou bych možná na decklistu změnil je zařazení jedné Reliquary Tower. Tato země se v BG nebo UB controlech s Revelací hrála už dřív a opravdu jim pomáhala. Navíc si nemyslím, že by na standardu, kde je spousta různých duálů byl nějaký výrazný problém hrát jednu zemi, která nedává barevnou manu. Dále se o manabase zmiňovat nebudu, neboť je docela přímočará. Snad jen řeknu, že zařazení čtyř Evolving Wilds balíčku rozhodně nevadí.
Podíváme-li se do sideboardu, zjistíme, že v případě potřeby se dá z BG controlu poskládat regulerní Jund. Stačí si vzpomenout na doby, kdy se hrál na dvojce Blightning, jaké to bylo peklo a Rakdos's Return jde v tomto směru ještě dál! Spoustě lidí se může zdát jako problém to, že aby Return byl stejně dobrý jako Blightning musí připlatit o manu víc, ale já bych v tomhle opravdu neviděl. Nezapomínejte, že podle předpokladu má tenhle formát tendenci být pomalejší. A navíc těmto lidem mohou unikat jiné souvislosti. Tato karta je v podstatě Mind Shatter, ovšem s tím rozdílem, že ani v situaci, kdy by byl Mind Shatter zbytečný, jde Return dál. Tuto kartu uvítáte jak ve čtvrtém kole, tak v lategame kde ho potáhnete z vršku a řeknete soupeři: „Tak za sedm do hlavy.“ Bonfire of the Damned je povinnost na potvorové balíčky, Pillar of the Flames proti Scavenge deckům a Gravecrawlerovi a Dredbore prostě nasajdujete, když bude třeba se vypořádat s nepříjemným PW.
Celkově si o balíčku, či o různých jeho variacích myslím, že výhled do budoucna je velice kvalitní, neboť má odpověď v podstatě na vše, co si na nás může soupeř přichystat a navíc jeho síla v mid a lategame je opravdu obrovská.
To by bylo pro dnešek asi vše. Zdraví vás Myšák.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.