Ostatní
Nakouknutí na legacy 5
Hlavní část rybářské sezony nám skončila, takže jsem si vyšetřil trošku času, abych se s vámi podělil o své nepřeberné znalosti a zkušenosti (tady by měl být smajlík, jako že to není myšleno vážně, ale jelikož jsem byl některými svými přáteli upozorněn, že můj písemný projev se podobá písemnému projevu 13leté fanynky Justina Biebera, smajlíků se pro zbytek textu raději vyvaruji).
Jak už bylo uvedeno v nadpisu, dnes bude řeč o jednom pěkném kombu – o Ad Nauseam Tendrils (zkráceně ANT). Nejprve bych řekl něco obecně, a pak bych se přesunul na rozbor dvou konkrétních balíčků.
Ihned po vydání Scourge (2003), kde se poprvé mechanika storm objevila, se začaly vynořovat nové kombodecky zneužívající právě vydané Tendrils of Agony, Brain Freeze a Mind's Desire (ta byla velmi záhy téměř všude zakázána, resp. omezena). Hry, kdy oponent začínal, vy jste položili zem, on si pak zkompletoval skládačku a šlo se na další, nebyly ojedinělé ani před tím (jen namátkou: Prosperity-bloom, Academia deck, Hight Tides, Memory Jar deck), ale včasný ban tyto komba vždy nakonec uvrhl do hlubin zapomnění. To se u storm decku nestalo, naopak mu v Time Spiral přibyly Grapeshot, Empty the Warrens a Dragonstorm, takže jeho různé varianty nám „zpříjemňovaly“ zážitek ze hry prakticky na všech formátech. Momentálně (po banu Rite of Flame na Modernu) je ale storm záležitostí už jen Vintage a Legacy.
A právě o současný Legacy ANT nám dnes půjde. Tak předně bych asi měl říci, že je to balíček VELMI NÁROČNÝ NA PŘESNOU HRU a každá vaše chyba bývá potrestána. Pro správné hraní ANTu je opravdu důležité:pekelně se soustředit na hru, vědět, co od soupeře můžete očekávat za karty (zvlášť po sidu) a správně počítat (manu, kouzla, životy). Z čehož vyplývá, že je to jeden z balíčků, se kterým, abych tak řekl, konzumace různorodých „pochutin“ nejde příliš dohromady.
Základní strategie asi všech verzí ANTu je stejná. Vytvořit dostatečný stormcount (počet kouzel zahraných toto kolo) a následně zahrát Tendrily nebo Emty the Warrens (u některých verzí ještě přichází v úvahu Wish na Grapeshot, ale to je spíše situační). A jak onoho dostatečného stormcountu dosáhnout? V zásadě to jde čtyřmi způsoby. Pomocí Ad Nauseam, Ill-Gotten Gains, Past in Falmes a nebo "suše z ruky" (s tím se nebudete setkávat často a většinou to vyžaduje větší míru spolupráce od soupeře). Je to balíček, kde výhra v prvním kole není žádná velká rarita, a pokud Vám soupeř hru nijak zvlášť neznepříjemňuje, balíček je natolik konzistentní, že byste měli vyhrát do třetího kola.
Obecnou omáčku máme za sebou, tak vzůru za decklisty.
Vybral jsem balíček Elieho Pichona, se kterým uhrál 3. místo na GP Amsterodam a odlišnou verzi Abela Plantinga, který skončil na témže turnaji o dvacet míst hůře.
První balíček se mi moc líbí nejen pro inovativní nápad s Cabal Therapy (před tím jsem to ještě neviděl), ale celkově tím, že je velice dobře připravený na současný field. Snad jenom bych se já osobně bál toho, že v základu není odpověď na Gaddock Teega, kterého hraje poměrně dost Bantů, Mavericků a i některá Big ZOO jednou v základu na zelený Zenith.
ANT Elie Pichon Main Deck Sideboard 1 Bayou
1 Bloodstained Mire
1 Crystal Vein
1 Island
4 Misty Rainforest
4 Polluted Delta
1 Swamp
2 Underground Sea
1 Volcanic Island
1 Ad Nauseam
4 Brainstorm
4 Cabal Ritual
3 Cabal Therapy
4 Dark Ritual
4 Duress
4 Gitaxian Probe
2 Grim Tutor
4 Infernal Tutor
4 Lion’s Eye Diamond
4 Lotus Petal
1 Past in Flames
4 Ponder
1 Tendrils of Agony2 Chain of Vapor
3 Dark Confidant
1 Echoing Truth
2 Empty the Warrens
1 Ill-Gotten Gains
2 Slaughter Pact
4 Xantid Swarm
A teď nakoukneme na jednotlivé karty:
Ad Nauseam – z latinského „do omrzení“. Po seslání otáčíte a otáčíte, a skrytý gambler uvnitř sténá úzkostí před každou ukázanou kartou, aby tu úzkost vzápětí vyměnil za radostnou extázi nebo totální zoufalství... Nenechte se mýlit, že máte situaci pevně ve svých rukou. Tato karta přináší, do jinak na precizní hru náročného decku, prvek velké loterie a mě se už několikrát povedlo se zabít na 16 životech, i když jsem to kolo ještě nehrál zemi (a tomu se říká smůla). Průměrný casting cost našeho prvního rozebíraného decku je 0,97 many a druhého dokonce jen 0,83 (s tím, že nejdražší karta je právě Ad Nauseam, kterou si už otočit nemůžete), takže s rozumným počtem životů byste se mohli k nějakému výsledku dopracovat. No a kdy Ad Nauseam zahrát? Obecně samozřejmě platí, že čím dříve tím lépe, ale zase je nesmyl hrát all in na to, že islandy hrající soupeř nemá Force of Will, případně jiné counterování. Pokud váš soupeř hraje modrou, je určitě lepší počkat si na discard nebo Probu. Na druhou stranu proti agresivním deckům (ZOO, Burn) a nebo deckům které hrají v základu nepříjemné karty (Aven Mindcensor, Trinisphere, Gaddock Teeg…) nemá smysl čekat. Po sideboardu je to o tom, co od soupeře očekáváte. Jestli spelly ( Orim's Chant, Mindbreak Trap) a nebo permanenty (Ethersworn Canonist, Thorn of Amethyst) a podle toho se zařídit čekat / nečekat.
Pamatujte na to, že:
1) není potřeba vyhrát za každou cenu to kolo, kdy Nauseam hrajete, ale občas vám stačí určitá karetní výhoda, která vám, společně s Past in Flames nebo Ill-Gotten Gains zajistí výhru další kolo, což je lepší než riskovat smrt otáčením (to se samozřejmě netýká situací, kdy jste pod tlakem nebo kdy od oponenta čekáte nějakou kulišárnu)
2) Ad Nauseam je instant, takže se dá zahrát do reakce, nebo když se oponent potapuje
3) vždy je to tak trochu loterie, takže pokud se můžete Ad Nauseamu vyvarovat, vyvarujte se ho. Často vám k výhře stačí Past in Flame nebo Ill-Gotten Gains, jen to chce trošku počítání…
Past in Flames – největší výhoda této karty oproti Ill-Gotten Gains je to, že karty které se na krátkou chvíli opět podívají z hrobu do stacku jsou pouze ty vaše. Bohužel to ale nemůže být Lion's Eye Diamond (dále jen LED), které často potřebujete. Sama tato karta má flashback, což se může projevit jako klíčové, když je vám discardnuta a nebo jediný přístup k červené maně je LED. No a tím jsem nakousl ještě jednu nevýhodu - jedná se o červenou kartu, takže další barva navíc. Náchylnost na graveyardhate je stejná jako u Ill-Gotten Gains.
Suma sumárum – nemám s touto kartou tolik nahráno, abych měl jistotu, a když už, tak v červené verzi s Burning Wishi (která se mi tolik nelíbí), ale myslím, že Elie Pichon na to vyzrál a Past in Flames v základu + Ill-Gotten Gains v sidu je dobrá varianta na současnou metagame.
Brainstorm – asi nejlepší modrý proliz, co současná Legacy nabízí. Ochrání vás před nepříjemným discardem a klasické kombo Brainstorm + fetchland vám pomůže se zbavit momentálně nepotřebných karet na ruce.
Ponder, Preordain – další modré prolíznutí – nějak se to kombo přece musí najít. Preodain vám ukáže o jednu kartu méně, a proto v některých verzích úplně chybí. Preordain také bývá dobrý adept na sideout
Dark Ritual, Cabal Ritual – manová akcelerace. K prvně zmíněnému není asi moc co dodat, ale Cabal Ritual už skýtá určitá úskalí. V ANTu nebývá problém vytvořit si treshold, ale graveyardhate vám může nepříjemně změnit počty. Také dvoumanový castingcost si často naběhne do Spell Snare. Ve verzích s Rite of Flame většinou nebývá. Dá se odsideboardovat.
Lotus Petal – nejen že vám zvyšuje storm a přidává manu, ale pokud hrajete tříbarevnou verzi (+ případné chuťovky jako Xantid Swarm nebo Orim’s Chant) tak se jedná i důležitý zdroj barevé many. Při otáčení v Ad Nauseam vám udělá vždy radost.
Lion's Eye Diamond – důležitá barevná manová akcelerace, jejíž nevýhoda se v ANTu často stává výhodou. Prakticky vždy sekáte LED do reakce na vlastní kouzla (Infernal Tutor – máte hellbent, Ad Nauseam, Burning Wish, Gainsy a Past in Flames), po kterých už ruku stejně většinou nepotřebujete. Proti deckům s větším množstvím discardu je lepší nešetřit si LED na ruce pro navyšování stormu, ale vykládat ihned do hry a čekat na tutor nebo samotné Ad nauseam (to stejné platí i pro Lotus Petal).
Infernal Tutor – v kombinaci s LED se z Tutoru infernálního stává démonický (zmíněno výše). Při dostatku many si můžete Tutorem na Tutor navyšovat storm. I jeho použití bez hellbentu se nám občas hodí. Tutor na ukázaný Cabal Ritual nám nejen zvýší storm, ale při splnění tresholdu ještě vyděláme jednu manu. Zvlášť když se nám na ruce sejdou Tutory dva, není od věci si zdoublovat nějakou užitečnou kartu na ruce (Duress, LED, Rituál).
Grim Tutor – to je poměrně diskutabilní karta. Já osobně Grim Tutor v lásce příliš nemám. Casting cost 3 many nejen že při otáčení v Nauseam poměrně štípne, ale právě pro jeho manacost se mi ho často povedlo zahrát, až když už bylo pozdě. Ony 3 životy placené při jeho sesílání pak také často chybí. K tomu bych chtěl ale dodat, že Elie nejspíš věděl co dělá a jeho šesti tutorová verze dopadla tak jak dopadla.
Gitaxian Probe – mechanika phyrexiánské many mi od začátku přišla jako poměrně úlet, ale zkontrolovat, jestli na nás nečíhá nějaké nebezpečí a ještě si líznout se do toho decku opravdu hodí. Proba výborně spolupracuje s Cabal Therapy a navyšuje storm. Otázka zda platit manou či životy je dost situační, ale pokud nemáte many zrovna přehršel, tak to bude častěji za životy.
Cabal Therapy – musím uznat, že tahle karta pro mě byla překvapením. V tomto decku je její flashback až na výjimky ignorován. Po Duressu nebo v kombinaci s Probou jdete na jisto, a i když zrovna nevíte, co soupeř na té ruce má, tak řeknete to, co by vám za stávající situace nejvíc vadilo. Po sidu by daly použít do flashbacku Xantid Swarm (pokud byste je zrovna vyložili – nemohli by útočit) a nebo Dark Confidant. Místo Terapie se často hraje Thoughtseize, ale ta vás stojí životy a Terapie občas zahodí víc karet najednou.
Duress – s discardem se to většinou má podobně jako se sesíláním Ad Nauseam. Proti counterování si počkat než budeme chtít rozjet kombo a nepříjemné permanenty zavčas zahodit, aby se nedostaly do hry.
Tendrils of Agony – karta, kterou zabíjíte. Jelikož storm dělá samostatné kopie, nezastaví jí běžné counterování, ale třeba Mindbreak Trap, Flusterstorm a nebo Stifle ano.
Manabase – 9 fetchek, 2 basiclandy, 4 duály a Crystal Vein
Sideboard
Chain of Vapor – permanentů kterých se potřebujete zbavit před rozjetím komba bývá dost. Pokud máte manové artefakty (LED, Lotus Petal) si díky němu můžete navýšit storm tak, že si vrátíte svůj artefakt, obětujete zemi - vrátíte si další, a pak ještě další (pokud tedy další máte), a pak je znovu sešlete. Když hrajete verzi s Chrome Moxy můžete tímto způsobem získat i manu.
Echoing Truth – další vracení. Nejenže vrátí stejné permanenty, ale dokáže obejít Chalice of the Void zahranou na jedna
Ill-Gotten Gains – je to alternativa k Past in Flames. Tady si nastíníme takové pěkné druhé kolo. Položíte druhou zem. Zahrajete Duress, za druhou manu Dark Ritual, pak Lotus Petal, který obětujete – máte 4 many, zahrajete LED a nakonec finální Infernal Tutor, před nímž seknete LED do reakce (máte 5 man). Tutorem najdete Gainsy, zahrajete Gainsy (1 mana), vrátíte Rituál, LED a tutor. Vše zahrajete a Tutor tentokrát najde Tendrily - Finito. Zní to jednoduše, ale problém je, že i soupeř si vrací karty, takže i když by byl potapovaný a dostal Duressem, tak si může vrátit kartu, která Vám to celé zbourá (Mindbreak Trap, Force of Will, někdy i Daze). Na tomto příkladu jsem chtěl ukázat, že po zahrání tutoru stačí mít spellcount pouhých 5 (pokud máte dost man tak ještě méně – Tutorem si můžete najít nejprve další Tutor) a vyhráli jste. Bohužel je tato karta náchylná na karty removující hrob a na counterování, případně ještě na některý sideboard (Orim‘s Chant, Silence).
Empty the Warrens – alternativní killconditon, u kterého vám ale většinou stačí poloviční storm. Deset goblinů v prvním kole by to mohlo zvládnout...
Slaughter Pact – Gaddock Teeg, Meddling Mage, Aven Mindcensor, Ethersworn Canonist… Nějaké ty cíle by se našly
Xantid Swarm – sidujete proti counterování. Jelikož velkou část zabíjení soupeř proti vám odsideboardoval mají mušky poměrně reálnou šanci, že se proletí.
Dark Confidant – nejlepší je proti discardu. Proti kontrolům už dáváte Xantid Swarm a 7 karet ze základu by narušilo konzistentnost balíčku + už je to dostatečné množství cílů pro soupeřovo zabíjení. Pokud bych nehrál Swarmy, na kontrol bych ho určitě dal. O jeho využití v mirroru jsem se ještě stále nepřesvědčil, ale hodně lidí trvá na tom, že je to v mirroru dobrý sideboart – nevím.
Druhý deck, na který bych se dnes rád zaměřil je druhá nejčastější verze ANTu, a to konkrétně verze s červenou na Rite of Flame, ale hlavně na Burning Wish, který je vlastně takový další tutor. Abelova pětibarevná verze hodně sází na Empty the Warrens, takže jim dal v základu dokonce přednost před Tendrils of Agony, které číhají v až sidu na Wish.
ANT Abel Planting Main Deck Sideboard 3 City of Brass
4 Flooded Strand
4 Gemstone Mine
1 Underground Sea
1 Volcanic Island
1 Ad Nauseam
4 Brainstorm
3 Burning Wish
3 Chrome Mox
4 Dark Ritual
4 Duress
1 Empty the Warrens
4 Gitaxian Probe
4 Infernal Tutor
4 Lion’s Eye Diamond
4 Lotus Petal
3 Orim’s Chant
4 Ponder
4 Rite of Flame3 Chain of Vapor
1 Diminishing Returns
2 Empty the Warrens
1 Grapeshot
1 Ill-Gotten Gains
1 Shattering Spree
1 Tendrils of Agony
1 Thoughtseize
Karty které jsou v této verzi rozdílné
Burning Wish – karta, která dělá tyto dvě verze nejrozdílnější. Nejen, že si můžete najít kartu, která vám momentálně vytrhne trn z paty (discard, zabíjení, ničení artefaktů), ale také kartu, která vám navýší storm (Past in Flame, Gainsy) nebo killcondition (Empty the Warrens, Tendrily). Bohužel ale nenajde Ad Nauseam. V některých verzích ANTu se hraje jeden Cunning Wish, který umí najít právě Nauseam a nebo vracení. Ještě poznámka: nejspíše to už víte, ale od té doby co jsou removnuté karty exiled, si je už nemůžete vracet žádným wishem…
Chrome Mox – karet nazbyt většinou moc nemáte, proto je jeho hlavní přínos až po seslání Ad Nauseam. Tři jsou poměrně hodně, nejčastěji se hrají pouze dva, ale tato verze poměrně hodně sází na brzké Empty the Warrens. Pak je tato storm nabíjejíci akcelerace určitě na místě.
Rite of Flame – malý červený sorcery rituál
Orim's Chant – nejen že vás ochrání před soupeřovým counterováním, ale je také výtečný proti kombu, a když máte dva bílé zdroje, tak s kickerem proti agrodeckům je to prakticky Time Walk.
Manabase: 2 duály, 4 fetchlandy a 7 zemí produkujících jakoukoli manu
Sideboard je tvořený kartami, které jsme si již rozebírali + cíly na Wish
Matchupy jdou v zásadě rozdělit do dvou kategorií
Modré – tam hodně záleží na tom kolik counterování obsahují, a zároveň jestli je to spíše agro nebo kontrol. Vyloženě nepříjemný matchup je třeba Canadian Treshold, který má velmi brzy silné bytosti, má spoustu counterování a ještě Wastelandy a Stifle. O poznání lépe se nám bude hrát proti Merfolkům, což sice také není žádný super soupeř, ale counterování tolik nemají a jsou pomalejší. Z kontrolů je nejhorší určitě cokoli s Counterbalancí (momentálně už se ale tolik nehraje) a oproti tomu ty, které mají hodně karet zaměřených proti agru jsou hratelné
Nemodré – tam máte špatný matchup například s Mighty Queen, Staxem a nebo podobným deckem, který už v základu hraje karty, co vám silně znepříjemní život. V červené verzi máte ještě šanci vyřešit to Wishem, ale i tak se nejedná o dobrý matchup. Výhoda je, že se jsou to okrajové strategie, které nepotkáte tak často.
Středně dobrý matchup jsou různé WB, Poxy apod., kde je sice poměrně dost discardu, ale to vás většinou nezaství, jen zdrží.
Zbytek fieldu Goblini, Agro Loam, ZOO, Koně, ostatní komba (většinou jsou o kolo pomalejší a nebo nejsou dostatečně konzistentní) jsou před sidem dobré matchupy.
Obecně se dá říci, že pro ANT se po sidu situace mění víc než u jiných decků, protože snad každý má proti stormu hned několik karet, které jsou pro něj likvidační. Stejně ale tak vy máte odpovědi, a pokud na Vás soupeř nedal 10 karet, tak se s tím určitě poperete.
Závěrem bych rád řekl, že ANT (ač už rozhodně začil příjemnější metagame, než je ta současná) je stále jeden z nejsilnějších balíčků fieldu a pokud ho máte dostatečně nahraný, šance uhrát nějaký výsledek není malá.
Tak vám děkuji za pozornost, a jestli mi zase zbude trocha času, tak příště nashledanou.
Krafťák
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Zapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Aboroth - Ryhle se rodí, rychleji umírá... (Nebo alespoň tak nějak se to psalo ve staré Legendě... :-)) Ještěže nám s placením toho...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Výlet s gymplem na Invex do Brna, kde se rozdávaly karty Portalu, jsem také zažil... Mačkám slzu v oku. Skutečně staré dobré časy...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentáře