Ostatní
Nakouknutí na M14
Rozbor Magic 2014 na constructed
Jelikož Pavouk někde dovolenkuje, tak jsem byl požádán, abych to pro tentokrát vzal za něj…
Stejně jako upozorňuje Pavouk, i já musím upozornit, že s kartami jsem vůbec netestoval a všechno jsou pouze moje názory vycházející z mých zkušeností a z mého pečlivého sledování constructed formátů v posledních dvou-třech letech.
V edici je hodně reprintů, a já prakticky všechny vynechám, jelikož je skoro jisté, že budou mít stejné uplatnění, jako měly při svém předchozím aktivním období. Tak a teď už směle do díla!
PS: Vzhledem k tomu, že jsem v poslední době neměl moc času, tak jsem Vás ochudil o jedny Flash News. Nechci je dělat se zpožděním, protože se všichni určitě těšíte na dvojku s M14 a tudíž mi přijde zbytečné psát o formátu, který už nikoho moc nezajímá.
V M14 je jedno zvláštní specifikum – pokud pomineme reprinty, tak tu je nejlevnější mythic za čtyři many. Z toho lze tak trochu vyvodit, že tenhle anděl patří mezi ty lepší mythicy.
Určitě to není Baneslayer či Linvala, přirovnal bych ho spíše k Angel of Jubilation. Tedy podle mě se hodí hlavně do potvorových decků, kde bude sloužit jako anténka. Spolupráce s Lingering Souls by měla být příkladná. Ideální místo pro něj by tedy měl být tokenový deck, pravděpodobně BW (s Blood Artistou je anděl fajn), nebo Junk. V Junku by se mohl hrát po křivce s Trostani, což bude moštovat aggra.
Sice to není úplná protekce, ale černá a červená aggra se hodně spoléhají na bytosti a ty by měl tenhle koník v combatu hravě přejet. Lifelink je vlastně jen příjemným bonusem.
Na druhou stranu, 2/2 za tři many je proti midrangům a kontrolům nic moc (navíc ho smoštuje Bonfire), takže minimálně do rotace bych dal přednost Silverblade Paladinovi a Fiendslayera bych nechal v sidu.
Kismet se nehrál, Blind Obedience se hraje jenom sporadicky, tak proč by měl být tenhle človíček lepší?
Odpověď je jednoduchá – je skvělý v aggru. Pěkný dvojdrop do monowhitu, který bude navíc výborný proti jiným aggrům a bude dávat cukřík na Pařížana. Pět extra životů od Tuska taky nebude tolik vadit, když nebude moct další kolo blokovat.
Spolu s Thalií, Pařížanem a Silverblade Paladinem to tak bude pěkný základ pro koníky (nemluvě o reprintu Brave the Elements).
A když se podíváme třeba na modern, tak si uvědomte, že tenhle človíček umí třeba o kolo pozdržet Splinter Twin, což je nepatrná, leč další pěkná výhoda a tedy se jedná o další kousek do Hatebearů.
Není to tak dlouho, co jsme za tři many mohli kouknout dokonce na čtyři karty s instantní rychlostí. …a s flashbackem (...a byla to komona). Levné modré cantripy se v posledních letech bohužel neustále zhoršují. Musím zamáčknout slzu v oku při vzpomínce na Ponder, Preordain, či Brainstorm… Ale musíme si holt vystačit s tím, co je k dispozici a stále také můžeme doufat, že nám nějaký ten Pondřík přinese Theros.
Poslední dobou zažívá znovuvzkříšení UW Flash a i když je tenhle merfolk přes dvě modré, tak si myslím, že se do takového decku hodí. Když se hrával Delver, také se v něm hrávali Dungeon Geists a tohle je podobný případ. Navíc Thragtusk je teď opravdu všude.
Jako bonus je ale tenhle pán hratelný dost dobře i na legacy. Merfolci za dvě many vyřeší Goyfa, Lavamancera, nebo Deathrite Shamana.
Jelikož mám rád rogue decky, tak se mi tenhle černý tron celkem líbí. Navíc to není poslední černá „skládačka“ v edici a k dispozici je též reprintnutý Trading Post. Pravděpodobně bych to hrál se zelenou, která přináší akceleraci a Tuska. Sice je to na míle vzdálené tier decku, ale třeba Birthing Pod kdysi začínal taky jenom jako funny deck…
V poslední době vyjde skoro v každé edici černý enchantment, který přímo vybízí k tomu, postavit okolo něj deck - Curse of Misfortunes, Descent into Madness, nebo třeba Heartless Summoning.
Většina těchto decků se ale nikdy nestala tier decky a Dark Prophecy na tom asi bude podobně. Největší limit bych viděl v mana costu, i se spoustou duálů bude mít hodně decků problém poskládat včas tři černé. Navíc na formátu jsou velmi podobné Underworld Connections, které se přitom praktiky nehrají.
Nicméně deck, který by Dark Prophecy mohl docela dobře využít, jsou Jund Zombies (nyní pracovně nazvané Jund Aristocrats), ve kterých můžeme jednoduše mít hned tři skvělé sacrifice efekty: Bloodthrone Vampire, Varolz a Falkenrath Aristocrat. A když k tomu přidáme Blood Artistu, získáme docela zajímavý engine.
Křivka klasických BR Zombies je stěžejní hlavně u mana costu 1 a 2, na třech máme Messengera, kterého těžko něco nahradí, včetně tohoto kusu.
Jako sidovka proti Naye, Junk Reanimátoru a spol. je to ale luxusní, čemuž ještě napomáhá intimidate. Díky tomu, že se jedná o cip abilitu asi taky každého hned napadne, že jde hezky využít s Restorákem – BW Zombies už se v minulosti sem tam objevovaly a tohle je důvod, proč je zkusit znovu.
Další zajímavý kousek do zombáků, ale jak už jsem psal výše, tak místo čtyřdropu už je v BR zombies obsazené.
Nicméně jeho abilita je užitečná proti kontrolu, takže bych ho úplně nezatracoval. Navíc pokud na něj hodíte Rancor, tak to hned vypadá lépe. A který deck nehraje Aristocratku a má k dispozici Rancor? Ano, BG Zombies, což by pro Reavera měl být ten pravý deck.
Když tenhle „enčák“ vyšel poprvé, hrál se jako kombo s Blood Tribute. Teď tu máme k dispozici prakticky to samé a o manu levnější, alias Exquisite Blood.
Po dobu, co je na standardu Mutilate, by se monoblack dal podle mě hrát a navíc mít game winning engine, kterého se většina decků neumí zbavit je určitě plus. A když k tomu přidáme zmiňovaný tron a Trading Post, tak by mohlo něco pěkného vzniknout. Čekám minimálně deck od Travise Woo :)
Velké tělo, dobrá abilita a celkově hezký poměr mana cost/power dělá ze Shadowborna docela lákavě zboží.
Spolupráce s Restoration Angelem je tady naprosto zřejmá. Stejně tak je nasnadě i spolupráce s Unburiály. Vedle Thagtuska a Angela of Serenity má tak Junk dalšího finishera.
Šest bytostí do hrobu by mohl lehce dostat Deathbridge Chant, takže možná, že se začne hrát více. Sekat bytosti by teoreticky nevadilo ani Junk Aristocratům, ale nemyslím si, že tam bude lepší než Obzedat.
Další kousek skládačky pro Junk Aristocraty. Jestliže se doposud zase tolik nehráli, tak myslím, že teď už to bude naprosto jasný tier deck.
Necromancer spolupracuje skvěle hlavně s Blood Artistou - s Doomed Travellerem a Cartel Aristocratem máme 12 bytostí, které musejí „umřít nadvakrát“, aby se jich oponent nadobro zbavil. Blood Artista tak bude moct zabít skutečně odnikud. Zároveň si také myslím, že Supreme Verdict můžete zmačkat a hodit do koše.
Na formátu, kde 90% decků hraje jeden a méně basic landů je tohle velmi pěkná sidovka pro všechna červená aggra (silně upgreadovaný Manabarbs). Pokládat po křivce bytosti a pak to zakončit touhle libovkou bude pro soupeře většinou neřešitelný problém.
Kontroly a midrange zapláčou o to víc, že na formátu prakticky není karta, který by Burning Earth uměla zničit, možná tak sem tam Detention Sphere.
Jakožto ústřední motiv edice by si Chandra určitě zasloužila nějaké lepší ability, třeba ve stylu Liliany of the Veil. Ale wizardi prostě dodržují trend, že Chandra nebude součástí tier decku…
Stejně jako u předchozí Chandry (Firebrand) nejsou její ability vyloženě špatné, ale prostě nevidím deck, který by chtěl Chandru hrát.
V monoredu je první abilita de facto Mugging za čtyři many a hrát si extra Rakdos Cacklery nebo Burning Tree Emissary taky nevypadá nijak oslnivě.
Kdybych měl Chandru mermomocí někde hrát, nejspíš bych ji zkusil v BWR Midrangi, nebo v Jund Aggru. Do Jund Aggra mi přijde asi nejlepší, jenomže má velkou konkurenci v Domrim.
V minulosti se ve fritce osvědčil, ale teď je situace jiná. Na formátu je Deathrite Shaman a Ooza a na třech manách vynikající Reckoner.
Proti kontrolům je to však pořád dobrá bytost, zvláště pak když přihlédneme k tomu, že červená většinou stejnak nemá moc co sidovat.
Když už je řeč o třídropech, tak musíme zmínit tohoto fešáka. Pokud se na formátu bude hrát hodně Esper a UWR, což se vlastně teď děje, tak bude naprosto výborný do všech agger s červenou.
Karta, o které se hodně mluví, protože by mohla mít impact na Legacy.
UR Delver by si mohl teoreticky hodně polepšit. S levnými cantripy a kántrováním jako Forsáž a Daze by měl být Pyromancer výborný. K tomu lze navíc lehce přidat na chuť Confidanta, nebo Goyfa. Všechny zmíněné bytosti zároveň stojí dvě many, takže Aether Vial by mohl také najít nové využití.
Co se týče standardu, tak tady si nemyslím, že bychom Pyromancera vídali nějak často. V aggrech je 2/1 tělo vcelku irelevantní a ani extra tokeny v červené nijak pořádně nevyužijeme.
Jediná karta, se kterou Pyromancer pěkně spolupracuje je Burn at Stake. Problém storm decku je ale v tom, že na formátu prakticky nejsou žádné použitelné cantripy. Myslím ale, že tohle kombo by se dalo bez problému hrát na modernu.
Vítaná akcelerace na dvojku. Myslím, že nahradí Arbor Elfa, protože manu dává spolehlivě a nepotřebuje Forest. Fakt, že neumí dát jinou, než zelenou by neměl být takový problém.
Planeswalkeři vždycky patří mezi největší taháky nové edice a nový Garruk by tak měl tahákem ze všech největších.
Jelikož stojí šest man, tak se pochopitelně nehodí do každého decku se zelenou. Využijí ho hlavně decky se spoustou akcelerace a zároveň hromadou bytostí, jako verze Jund Aggra s Hellkitami, nebo UG Rampa, kterou jsem zmiňoval v posledních Flash News.
Kromě toho tvoří úsměvné kombo s Worldspine Wurmem (Reckoner také ze začátku tvořil úsměvné kombo s Actem) a na modernu s Progenitem.
Tuhle Hydru zde uvádím hlavně proto, že je to aktuálně nejdražší karta edice. Co se standardu týče, máme tu pěknou 4/4ku za pět man, která po svém příchodu do hry nic neudělá, což je dost velká bída.
Abych Hydru ale jenom nehanil, tak by se dala hrát v UG rampě, kde se kombí s Master Biomancerem. Další karty, se kterými je její efekt zajímavý jsou třeba Fathom Mage, nebo Corpsejack Menance.
Pokud si jí chcete sehnat, doporučuji počkat pár měsíců, až spadne tak na 150-200Kč :)
Tahle potvůrka je o mnoho lepší (než Hydra), pokud se bude hrát monogreen, neměl by v něm chybět playset. Jediná nevýhoda je, že nejde zahrát přes Burnning-Tree Emissaryho.
Myslím ale, že ideální bude hrát monogreen s malou splashí na červenou, protože Ghor-Clan Rampager je prostě brutální.
Neočekávám, že se šestimanový enchantment, který potřebuje minimálně kolo na to, aby něco udělal, prosadí na standardu, ale prostě zelená je moje srdeční záležitost a tahle karta se mi moc líbí.
Dodává všem našim spellům obrovskou value a v nějakém midrangi bych si jí klidně jednou na chuť zahrál. Zejména první abilita mi přijde skvělá proti kontrolu.
No, a kdybych měl zabrousit na EDH, tak tam bych to skutečně hrál v každém decku se zelenou!
Vedle nových planeswalkerů hlavní tahák edice. I když si nemyslím, že bude na standardu Ooza nějaká extra pecka. V plno matchupech to bude prostě jenom Grizzly Bear.
Na druhou stranu, pokud se budou hodně hrát Junk Aristokrati, tak bude opravdu skvělá. Stejně tak bude výborná proti reanimatoru a deckům se Snapcasterem. Mírné plus je také to, že jde zahrát přes Burning-Tree Emissary.
Problém ale je, že aggra většinou chtějí hrát věci po křivce tak do pěti man a většinou nemají čas si nechávat volnou manu. Dokonce i v monogreenu bych Oozu raději nechal v sidu.
Plus je pochopitelně, že si Oozu budeme moci zahrát na modernu, kde bude svačit Meliru a že bude daleko lépe dostupná (předtím stála cca 700,-).
Vedle Voice of Resurgence další pěkná hate bytost pro GW Aggro, nebo (hlavně) pro Bant Aury, kterým navíc vyšel ještě Gladecover Scout. To by jim mohlo dodat stabilitu, která jim předtím chyběla. Zároveň už také nebudou muset hrát karty jako Fencing Ace a Loxodon Smiter.
S Rancorem bude také pěkný v monogreenu, i když tam už je trojmanovek dost – Wolfir Avenger a Predator Ooze. Na Jund nebo Zombáky bych ho ale klidně sidoval.
Bonus I – Sliveři (nebo spíš Gorgony, či Predátoři). V M14 se nám vracejí Sliveři. Vypadají jako predátoři a posilují jenom vaše vlastní slivery. Myslím, že ambice mají podobné, jako měli Alíci za času Zendikaru, tedy pěkný funny deck, který by mohl třeba vyhrát nějaké FNMko, ale nic víc.
Základem takového decku by měla být bílá a zelená, k nimž bude možné přidat libovolnou další barvu. Hratelní budou hlavně po dobu, co bude na formátu Caverna.
Bonus II – zajímavé reprinty. V edici máme i několik pěkných reprintů, které se už prosadily v minulosti a o jejichž kvalitách se ví, takže se o nich nebudu zbytečně rozepisovat:
To je ode mne pro dnešek na téma M14 vše. Pokud máte chvilku času, můžete si přečíst i moje kompletní review sady.
Na závěr bych snad jenom dodal, že tento víkend se koná první zajímavý turnaj s M14, kterým je SCG Open Richmond. O týden později pak bude SCG Invitationals a GP Calgary. Na to, jak se prosadí nové karty, se podíváme v dalších Flash News, do té doby naviděnou.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře