Ostatní
(Ne)standardní okénko
Vítejte u nového čísla (Ne)standardního okénka!
Není jednoduché pro třetí sadu bloku výrazně ovlivnit celý formát, ale Dragon’s Maze v tomto odvedla slušnou práci. Dneska se zkusím podívat na největší zásahy do terče typu dva, zamyslím se nad tím, které ze stávajících strategií posílily a které šly naopak dolů a nakonec přijde má nová variace na téma Tempo BUG.
Obsah:
1) Hity DGM
2) Nejlepší strategie formátu
3) BUG Tempo vol.2
4) BONUS
1) Hity DGM
1. Sire of Insanity
Pravděpodobně karta s největším dopadem na T2. Pokud jste si ho jako já špatně přečetli a mysleli, že zahazuje každému karty v jeho vlastním end stepu, pak chyba – já ho sešlu, a karty zahodíme hnedka oba! Jednoduše se dá říct, že pokud máte na battlefieldu převahu nebo je stav vyrovnaný, pak úspěšné seslání démona většinou vyhraje hru. Sire je tak téměř dokonalou kartou pro klasický Jund Midrange, protože kontrola soupeřova bitevního pole je přesně to, co deck umí nejlépe. Navíc stejně v podstatě vždy hrál v topdeck módu. Spolu s Rakdos’s Return tak mají hráči tohoto archetypu přehršel možností jak oponentovi aktivovat Hellbent. K tomu připočtěme Putrefy jako univerzální instantní zabíjení a Deadbridge Chant jako lepší variaci na Staff of Nin a rázem se Jund dostává na místo v současnosti pravděpodobně nejlepšího balíčku formátu.
Kde jinde by Sire of Insanity mohl najít využití? Jistě ho rádi přivítají hráči RWB Faithless Looting / Unburial Rites Midrange decků. Krom Aurelie a Obzedata je to další čuník k oživení. Teoreticky by jím mohl křivku završovat nějaký Grixis Control s Planeswalkery nebo se můžete pokusit démona propašovat do hry rychleji pomocí Heartless Summoning. Jako zajímavá možnost mi přijde splashovat Zplozence šílenství v Junk Reanimátoru – krom disrupce oponenta je to i dobrý discard outlet.
Když to vezmeme z druhého konce – jak se balíčky, kterým démon vadí (tedy většinou UWx controly s Sphinx’s Revelation), mohou se touto hrozbou nejlépe vypořádat? Pokud je démon jištěný Cavern of Souls, counterování nepomůže. Jediný hratelný instant v dostupných barvách, který ho spolehlivě zabije, je Warleader’s Helix (a ještě snad Selesnya Charm a Rapid Hybridization). Hráči UWR se adaptovali a Sphinx’s Revelation začínají z decklistů škrtat úplně. Obecně bych tedy v nadcházejících týdnech nepovažoval strategii založenou na větším počtu karet v ruce za ideální volbu.
Znamená příchod Sire of Insanity konec éry bílomodrého instantu? Neřekl bych, ale v současné metagame ho rozhodně vytlačuje na druhou kolej. Tam bude ovšem Isperia a její zjevení čekat a hned jak se formát přizpůsobí, udeří zpět.
2. Voice of Resurgence
Další rána pro control. Krom zjevného sideboardového využití se nabízí otázka – který deck tohohle tuhého méďu chce hrát maindeck?
Odpověď je podle mě dvojí – Bant Auras a pak Tokeni. U obou strategií pomáhá před hromadným zabíjením, zhoršuje Azorius Charm, u Aur navíc hlídá případné podstřelení bytosti v reakci na očarování a Tokeni zbylého trosečníka dokážou Populovat.
I přes zjevnou sílu karty jí podle mě ale provází až zbytečný hype a na fungování formátu zas až tak výrazný vliv mít nebude, resp. nemá. Proti valné většině pole se totiž chová jako pomalejší Strangleroot Geist, což není až takové terno.
3. Far // Away a Turn // Burn
I přes velký ohlas na Otáčení a Pálení mi nestárnoucí hit od Sladů přijde jako lepší karta (už jen proto že mi to hraje v hlavě pokaždé když kartu sesílám, mimochodem chci alter s Holderem na jedné a Hillem na druhé straně :) ). T/B je ve své podstatě nejužitečnější v combatu, kdy z něj můžete vyždímat karetní výhodu. Pokud se do boje ale nedostanete a soupeř vás jezdí libovolnou x/3 bytostí, je to removal za pět, což není moc žhavé. F/A má mnohem univerzálnější využití, navíc plní i specifické role jako je zabíjení Hexproof bytostí, levné ničení tokenů (Advent of the Vurm), vracení bytostí v reakci na pumpování a podobně.
I bez mimomagicového flavoru by F/A bylo mou nejoblíbenější kartou nové sady.
4. Advent of the Wurm
Díky své instantnosti je ideálním nástrojem pro Bant Midrange. S podobným typem balíčků se před rotací prosadil např. Matt Sperling a Paul Rietzl. Další možnost je hrát přímo Bant Flash nebo dokonce Bant Delver. V obou případech vám Advent nechává možnost volné many v soupeřově kole, obřího obránce a až překvapivě rychlého tlaku. Tokeni trpí na vracení do ruky a Abrupt Decay, takže nějaká ochrana v podobě Simic Charm by se do balíčku taky měla vejít.
Advent of the Wurn nám i po odrotování Restoration Angela nebovolí beze strachu útočit do soupeřových otevřených čtyřech man…hurá?
5. Sin Collector
Jediný zisk v sadě pro The Aristocrats, kde by to ve vhodné metagame mohlo být i na maindeck. Klerik se prosadí i v Junk Reanimátoru jako side na UWR, control nebo případně mirror, obecně však jeho potenciál brzdí ústup cílových decků díky Sire of Insanity.
6. Ral Zarek
Ral je jednoznačně silný Planeswalker, otázka je pouze jeho správné zařazení. Musíme umět efektivně využít jeho +1 schopnost, to znamená buď odtapnout něco velkého (Gilded Lotus, země očarovaná Verdant Haven), nebo čarovat za tu jednu manu, kterou po svém seslání untapne. Oba aspekty splňují balíčky typu TurboFog / OmniDoor / Borborygmos. Ral into Fog je asi to nejlepší, co s ním můžete pro začátek udělat. Navíc je to hrozba pro control, který se ho musí zbavit, a ani zastřelení otravné bytosti nemůže škodit. Do takových decků se jistě vejde i nová Plasma Capture nebo dokonce Zhur-Taa Ancient :)
V UWR může Ral sloužit jako zdroj direct damage nebo Vigilance pro Boros Reckonery. Osobně bych ale na čtyřmanovém slotu v tuto chvíli preferoval Warleader’s Helix, protože zabije Sire of Insanity.
7 Varolz, the Scar-Striped
Neskutečný je tento Troll především na starších formátech, ale světlou budoucnost mu věštím i na T2. Jund Aggro dostalo krom něj i agresivní bytost Spike Jester, jeho spolupráce s Lotleth Trollem a Vexing Devilem je absolutně výtečná, přežije hromadné zabíjení, zajistí, že budete mít vždy větší bytosti než soupeř…IMO jeden z kandidátů na širší prosazení.
8. AEtherling
Za šest man a nic to při příchodu na battlefield nedělá? Taková bytost už na T2 nebyla dlouho hratelná. AEtherling je ale ideální kartou na rozpiknutí controlního mirroru, kdy s ním soupeř už opravdu mnoho nenadělá. Nikde jinde však jeho využití nevidím, proto i přes až úsměvnou sílu téhle bytosti tak nízká pozice.
9. Putrefy a Warleader’s Helix
Vítaná pomoc v zabíjení příšer. O půl příčky níž bych zařadil Warped Psychique, kterou rády zařadí Esper a Grixis Controly.
10. Obzedat’s Aid, Notion Thief, Spike Jester, Deathbridge Chant, Woodlot Crawler, Unflinching Courage, Renounce the Guilds, Plasma Capture, Profit // Loss, Zhur-Taa Druid
Karty, které můžete občas potkat, v některých specifických archetypech hrají i klíčové role.
11. Blood Scriviener, Render Silent, Skylasher, Viashino Firstblade
Tohle jsou naopak karty, které bych označil jako "miss". Na první pohled vypadají hratelně, ale současnost jim není nakloněna. Blood Scriviener by mohl najít využití ve správně poskládáném Rakdos / Jund Aggru, Render Silent v nějaké válce controlů a Skylasher bude hlídat, aby se už nikdy neprosadil Delver. Viashino Firstblade zase vyčká, až z formátu odrotuje Champion of the Parish a nebude tlak na jeho creature type.
2) Nejlepší strategie formátu
Můj pohled na absolutní špičku formátu vypadá následovně:
Tier 1:
Jund - Midrange se Sire of Insanity, Small Aggro s Varolzem nebo Big Aggro s Gyre Sage a vzdušnou silou Falkenrath Aristocrat a Thundermaw Hellkite. Všechny tyto možnosti jsou podle mého legitimní volbou, pokud chcete "ten nejlepší deck".
Junk – Reanimátor je pořád dobrý, i když v nové edici dostal spíše sideboardové možnosti. Není problém splashovat červenou pro Sire of Insanity nebo modrou pro Tracker’s Instincts a Sphinx’s Revelation. Reanimaci nepodceňujte a např. v Midrange Jundu bych pořád hrál 2x Ground Seal maindeck.
The Aristocrats – Největší silou a tahákem balíčku je pořád Blasphemous Act combo, díky němuž dokáže deck vyhrát i hry jinak nevyhratelné. Je ale možné, že už to není nejlepší Falkenrath Aristocrat deck – Jund s Gyre Sage mu šlape na paty. Pokud se ještě více rozšíří sideboard karet jako Eletrickery nebo Curse of Death’s Hold, mají Aristokrati problém. Zajímavou novinkou do mirroru může být Profit // Loss.
UWR – Líbí se mi agresivní pojetí decku, který dokáže díky Boros Charm, Warleader’s Helix (IMO lepší než Ral Zarek) a Snapcaster Mage upéct soupeře snadno i z dvojciferného počtu životů. Sphin's Revelation bych v nejbližší době nechal jako sideboard.
Tier 1,5:
Naya Blitz – žádné velké posily, stále tentýž tupý tlak. Oproti Jundu má více one-dropů a Thaliu.
Rakdos Aggro – nevidím zásadní výhody oproti Jundu, ale funguje to.
Esper Control, Bant Control – z předních pozic odsunuty šíleným démonem.
Bant Flash, Bant Auras – decky co mohou překvapit a klidně vyhrát turnaj, doporučuji hlídat.
Tier 2:
Různobarevné controly, RWB Midrange, Naya Midrange, Golgari Midrange/aggro, MonoG aggro, GW aggro, RUG Flash a BUG Tempo, Rapid Simic. Tyhle decky můžou udělat Top8 i na většim turnaji, sideboardové sloty si ale nezaslouží.
Pokud vás zajímají konkrétní decklisty, doporučuji sledovat Flash News
3) BUG Tempo vol.2
S novou edicí jsem přestavěl i své BUG Tempo. Jak můžete vidět, balíček ubral na agresivitě, přidal na kontrole a synergii mezi kartami. V rychlosti ho projedeme:
BUG Tempo vol.2 | Cedric |
Main Deck | Sideboard |
4 Deathrite Shaman 4 Gravecrawler 4 Lotleth Troll 4 Snapcaster Mage 3 Woodlot Crawler 3 Knight of Infamy 3 Varolz, the Scar-Striped 4 Grisly Salvage 3 Abrupt Decay 2 Simic Charm 2 Far // Away 2 Dissipate 1 Putrefy 4 Breeding Pool 4 Watery Grave 4 Overgrown Tomb 4 Hinterland Harbor 4 Woodland Cemetery 1 Swamp | 4 Appetite for Brains 3 Negate 2 Tragic Slip 1 Abrupt Decay 1 Far // Away 1 Memory’s Journey 1 Dissipate 1 Dispel 1 Putrefy |
Deathrite Shaman – stále hlavní tahák balíčku. Na T2 je férový a ne úplně degenerovaný a je to jedna z mých nejoblíbenějších bytostí na formátu.
Gravecrawler – umíme tlačit od prvního kola. Zombák sice není nejlepší obránce, ale je to levná synergický bytost, co umí vytvořit tlak.
Lotleth Troll – IMO nejlepší dvojdrop na T2, univerzální, silný v útoku i v obraně. Příkladně spolupracuje s Gravecrawlery.
Woodlot Crawler – novinka z Dragon’s Maze. Balíčků s Foresty najdete na formátu víc než dost (řekl bych dvě třetiny), takže hmyzák je neblokovatelný zdroj damage. Navíc přežije Abrupt Decay, Putrefy, blokuje Thragtuska, Flinthoof Boar, Experiment One a spoustu dalších. Pozor na to, že ho nezacílíte Simic Charmem ani na něj nenasypete Scavenge ze zelených bytostí!
Knight of Infamy – kde není dobrý Woodloot Crawler, bývá naopak slušný Knight. Umožňuje jezdit přes Augur of Bolas, Boros Reckoner, Restoration Angel, tokeny z Lingering Souls a vůbec působí prospěšně.
Snapcaster Mage – balíček přidal na instantech, otevřené maně a plnění hřbitova, proto Tiago ve čtyřech kusech.
Varolz, the Scar-Striped – svaly balíčku. Posílí pro soupeře nejnepříjemnější bytost s tou správnou protekcí, regeneruje se, umožňuje soupeře přerůst.
Grisly Salvage – lepidlo, co drží celý deck pohromadě. Spolupracuje s Deathrite Shaman, Gravecrawler, Snapcaster Mage, Varolz. Najde potřebnou bytost, zemi, nebo instant pro Snapcaster Mage. V tomto balíčku je to takový Impulse a Think Twice dohromady. Velice silná karta.
Abrupt Decay – nejefektivnější ničení malých bytostí, občas uloví i Detention Sphere, Domri Rade nebo Liliana of the Veil.
Simic Charm – ochrana klíčových bytostí, ničení tokenů, trik v combatu.
Dissipate – balíčku se tvrdý counterspell hodí. Pokud by vám Dissipate přišlo příliš barevně náročné, můžete vyzkoušet Psychic Strike.
Putrefy – v dnešním světě velkých čuňat je potřeba mít na ně odpověď, co se neptá.
Far // Away – jak jsem již psal výše, karta je to fantastická. Viz první část článku.
Sideboard - v sidu nenajdete nic, co by potřebovalo bližší vysvětlení. Je koncipován univerzálně reaktivně. Až se formát více vyvine, přidám vhodné proaktivní hrozby.
Postupně zkouším například Rot Farm Skeleton, což je slušný bijec na pomalé decky bez Pillar of Flame jako je Bant nebo Esper control.
Plán
Proti non-aggro deckům se snažíme aplikovat rychlý tlak, vyložíme dvě až tři levné efektivní bytosti, kterými soupeře ožužláváme, zatímco si necháváme volnou manu na maření jeho plánů.
Proti aggro deckům se snažíme přežít a stabilizovat situaci pomocí protekčních a regenerujících se bytostí a pomalu nabrat rozhodující výhodu pomocí Snapcaster Mage a Deathrite Shaman. Hru by měl nakonec rozhodnout Varolz.
Matchupy
Nejhorší matchup je superrychlý Naya Blitz a Jund Aggro. S vyšší soupeřovou křivkou se zvyšují i naše šance.
Nejlepší matchup je Bant Flash, UWR a pak všechny druhy controlů.
Jund Midrange je překvapivě slušně hratelný a Junk Reanimator je o tom, zda nám dojde a přežije Deathrite Shaman. V tomto matchupu navíc září oba naši protekční bijci a v zásadě bych se ho nebál.
Karta, která nás spolehlivě zabije, je Curse of Death’s Hold. Proto proti Jund Midrange určitě sidujte Negate!
Eletrickery nebo Profit // Loss taky nepotěší, dejte na ně pozor (čekat je můžete hlavně od Aristocratů).
Deck je náročný na správné hraní, zato je velice zábavný a interaktivní a dává možnost přehrát oponenta. Doporučuji všem hravým playerům!
4) BONUS
Jako perličku nakonec jsem si nechal nový combodeck využívající karty z Dragon's Maze - Nivix Cyclops a Armed // Dangerous!
Trik je v trojkaretní kombinaci Nivix Cyclops, Artful Dodge + červená strana Armed // Dangerous. Deck je tedy schopný ve čtvrtém kole udělit naráz 22 neblokovatelných damage. Pokud hledáte něco opravdu netradičního na příští FNM, může být pro vás deck inspirací :)
Existuje velký počet variant od čistě UR přes Grixis a UWR, mně se ale nejvíc líbí RUG verze s maximálním důrazem na samotné kombo a jeho hledání.
RUG Armed Cyclops Cedric Main Deck Sideboard 4 Augur of Bolas
4 Snapcaster Mage
4 Nivix Cyclops
3 Huntmaster of the Fells
4 Thought Scour
4 Artful Dodge
4 Armed // Dangerous
4 Tracker’s Instincts
3 Izzet Charm
3 Simic Charm
1 Ranger’s Guile
1 Runechanter’s Pike
4 Steam Vents
4 Breeding Pool
4 Stomping Ground
4 Sulfur Falls
3 Hinterland Harbor
2 Rootbound Crag4 Pillar of Flame
4 Mizzium Mortars
3 Dispel
1 Negate
2 Memory’s Journey
1 Huntmaster of the Fells
A to je pro tentokrát vše. Dnešním dílem jsme skončili s BUG Tempem, na příště už vymyslím a natestuji něco nového.
S přáním hezké neděle se loučí
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.