Ostatní
(Ne)standardní okénko
Zdravím čtenáře cmusu!
Minule jsem se slzou v oku dal sbohem svému oblíbenému BUG Tempu a na dnešek slíbil něco nového. Bohužel časové vytížení právě probíhajícího zkouškového mi trochu svázalo ruce a tak jsem místo vymýšlení něčeho úplně originálního od samotných základů vzal již existující, nicméně neustálený koncept, a pokusil se ho dotáhnout podle svého „kam až to půjde“.
Dnešním tématem bude deck zvaný Junk Aristocrats. Název napovídá o čem to asi bude – Junk znamená bílou, zelenou a černou a Aristocrats slibuje kombinační hru se stolem a především obětovávání nestvůr. Mým cílem bylo zjistit, jestli má tato variace šanci na současném formátu, popřípadě jestli má co nabídnout do budoucna.
Obvykle nejprv ukážu decklist a poté rozebírám jednotlivé karty. Vzhledem k tomu, že tentokrát nejsem s výsledkem až tak úplně spokojený a rozhodně bych svůj deck neoznačil za konečný produkt, mysím, že bude cennější rozebrat Junk Aristocrats z širšího pohledu. Článek tak doufám pomůže někomu, kdo nad buildem tohoto konceptu přemýšlí, naznačí možné směry a nabídne různé postřehy.
EDIT: Ve chvílích, kdy tento článek dopisuji, se na cmusu oběvuje informace, že s Junk Aristocrats Honza Kotrla prohrál ve finále na WMCQ v Praze. Jeho decklist najdete ZDE. Pokud se nepletu, je to verze, která je už nějaký ten týden k vidění na onlinu a uhrála tam i pár dobrých výsledků.
Alespoň máte porovnání. Velice by mě zajímalo, jak se deck Honzovi hrál a případně jestli by udělal nějaké změny.
Junk Aristocrats – stavba balíčku
One-drops
Deck chce rozhodně začínat s nestvůrami na první maně. Z těch reálně spolupracujících máme k dispozici tyto:
Avacyn’s Pilgrim, Arbor Elf, Doomed Traveler, Young Wolf, Gravecrawler, Deathrite Shaman.
První stupěn křivky a hned několik různých možností. Zařazení či nezařazení manových panáků záleží na pojetí zbytku balíčku. Velice brze se tak dostáváme k prvnímu problému, se kterým jsem se během testingu potýkal – mana. Nebývá ani tak problém s barvou, jako s množstvím. Balíček je často screwed nebo flood, a velice těžko se nachází vhodná rovnováha. Malý počet zemí limituje herní možnosti, což je u balíčku založeného na vzájemné interakci karet velice podstatný problém (jednotlivě jsou karty relativně slabé), při větším počtu landů vám zase velmi brzy dojde dech, protože v našich barvách chybí efektivní lízání karet. Tento fakt byste měli mít při stavbě na paměti a zařadit určitý počet karet, které můžou v případě floodu posloužit jako šikovný mana sink. Avacyn’s Pilgrim a Arbor Elf tento problém ještě více prohlubují, deck není schopný výhodu tempa přetavit v rychlé vítězství a o kartu méně vám bude ve střední fázi hry chybět. Navíc jsou to hrozné topdecky. Proto jsem se v konečném buildu rozhodl je úplně vynechat. Určitou variantou by mohlo být zařazení např. jen dvojice Pilgrimů, což chci do budoucna vyzkoušet.
Doomed Traveler a Young Wolf slušně spolupracují se „sekacím“ tématem balíčku, ale já osobně s nimi mám tento problém: jsou hrozně hrozní . Na soupeře nevyvíjí téměř vůbec žádný tlak, sami o sobě jsou k pláči a např. po soupeřově sklizení stolu je na vršku knihovny opravdu vidět nechcete.
Mojí volbou na pozoci 1-dropu se tak stává Gravecrawler. Je sice horší proti agresivním balíčkům, na druhou stranu útočí o poznání efektivněji, v pozdější fázi hry vám každý topdecklý zombák dává okamžitě možnost znovu vybudovat board, navíc lépe spolupracují s Lotleth Trollem, Varolzem, (pokud se rozhodnete pro Scavenge, což je častý plán) Grisly Salvage (k tomu se dostaneme později) a v neposlední řadě Gravecrawler + jiná zombie + sac outlet + Blood Artist znamená, že upír si do ruky místo štětce bere rotační kulomet.
Deathrite Shaman s hlavní myšlenkou balíčku příliš nespolupracuje a jeho místo je v sideboardu. Ve vhodné metagame ale klidně může být zařazen 1-2x maindeck.
Two-drops
Po složité situaci na první maně přichází oddech – dvojmanový slot je řekl byc velice jasný. Hrajeme playset karet Voice of Resurgence, Cartel Aristocrat a Lotleth Troll. K nim se přidává Blood Artist – osobně nejsem fanouškem plného počtu upírů, tři jsou podle mého názoru správný počet.Tyto karty tvoří jakousi páteř balíčku. Voice je výtečný proti controlu, mám s ním ale problém v tom, že sám o sobě tluče jen po dvojkách a soupeři tak často stačí ho v podstatě ignorovat. Tato finančně neskutečně předražená bytost tedy rozhodně není samospásná a potřebuje podporu ostatních karet. Naučit se s Voice of Resurgence hrát vyžaduje určitou praxi – osobně ho začínám používat stále více agresivněji, sekám ho na konci soupeřova kola pro podstatně větší token do tlaku apod. Nenechte se uhranout vidinou dva za jedna, lepší než výhodně měnit je soupeře prostě zabít.
Za zmínku stojí i Skirsdag High Priest. Někdo má pro tohohle klerika slabost, já ovšem nikoli. Nechci hrát v constructed balíčku (a vlastně ani v limited ani nikde jinde) Squire a Priest se většinu času jinak nechová. A i když by byla možnost ho použít, často máte pro svoje nestvůry jiné využití, např. je tapovat do útoku. Pokud jste ale nekritickým fanouškem téhle karty, jednou na chuť by se vám vejít mohla.
Thalia, Guardian of Tharben je spíše sideboardové zboží, pokud by měla přijít do maindecku, chtělo by to pár úprav (např. bych pak preferoval nestvůru na čtyřmanovém slotu před Planeswalkerem).
Strangleroot Geist je příliš náročný na barevnou manu.
Three-drops
Na třetí maně čeká Varolz, the Scar-Striped, druhý z „Aristocratů“. Hraní s ním opět vyžaduje něco tréningu, ale není to nic velesložitého. Šikovná bytost, přežije hromadné zabíjení, spolupracuje s hrobem. Citelně mu ale chybí Trample, nasypané žetony občas vyšumí do prázdna pár chumpblocky soupeře. Proto je ideálním cílem pro Scavenge Lotleth Troll a Cartel Aristocrat – pěkně pocukrovat a jedeme s protekcí.
Loxodon Smiter dává balíčku potřebné svaly. Není moc co říct, kolem dokola nejefektivnější třímanová bytost. Osvědčilo se mi hrát tři. Pokud bych zařadil Avacyn’s Pilgrim a zvedl křivku, šel by slon do plných.
Lingering Souls jsou další jasná volba pro každý build Aristocratů jakýchkoliv barev. Na rozdíl od klasické WRB verze máme k Lingering Souls skvělou Gavony Township. Pokud se rozhodneme hrát Grisly Salvage, Souls jen získávají na hodnotě. Jedna z těch karet, které nám umožňují flexibilní využití many.
Centaur Healer mi přijde obecně horší než Loxodon Smiter, Boros Reckoner je bez červené těžko sesilatelný (stejně jako Geralf’s Messenger) a Silverblade Paladin se sem nehodí. Dreg Mangler nedělá to, co od 3-dropu chceme, to samé platí o Frontline Medicovi.
Fiend Hunter je docela obtížný na seslání, dvě bílé vadí víc než by se mohlo zdát Sice v kombinaci s některým z aristokratů je to trvalý exile, ale za tři many mi to přijde jako drahý špás.
Four-drops
Z mých zkušeností vyplývá, že balíček chce křivku končit na třetí maně, s mírným přesahem jedné čtyřmanové karty. Do úvahy připadá Deadbridge Goliath, který je velký, efektivní a spolupracuje tematicky s hrobem + je to mana sink v pozdější fázi hry, Alms Beast, což je ale podle mě suboptimální oproti hmyzákovi a Desecration Demon, kterého nemám rád. Restoration Angel se s ničím nekombinuje, takže také ne.
Moje volba nakonec padla na Sorin, Lord of Innistrad. Dobře spolupracuje s celým balíčkem, posiluje Lingering Souls a na současný field je vůbec docela dobrý.
Five-drops
To už není pro tento balíček. Suplovat může Lingering Souls i s flashbackem, a občas tu manu otevřenou na regeneraci trolla nebo trik taky oceníte. Takže žádný Maw of the Obzedat a podobně.
Removal
Balíček nemá moc prostoru na to držet si hodně volných man, takže removal by měl být efektivní. Když už umíme tak hezky spouštět Morbid, nevidím důvod nehrát Tragic Slip – levný, efektivní, zabije vše co se dá cílit. Tři až čtyři kusy, podle chuti. Abrupt Decay, Devour Flesh, Orzhov Charm, Putrefy – nic z toho bych maindeck nehrál.
Ostatní triky
Balíček založený na spolupráci většího počtu karet bych raděj nerozmělňoval množstvím triků. Přesto je dobré mít možnost překvapit protivníka. Jsem fanouškem jednoho Selesnya Charmu na chuť – zabíjí hodně relevantních bytostí, občas jde do tlaku nebo spustí Morbid a také někdy zachrání nestvůru před removalem nebo v boji. Trample obzvlášť sluší bytostem nakrmených pomocí Scavenge.
Grisly Salvage – podle mého názoru dobrá volba, tak ve dvou kusech. Dobře funguje s Gravecrawlery, Lingering Souls, Scavenge, hledá potřebnou bytost či zem (Gavony Township, Vault of the Archangel). Významu nabývá i po sideboardu, kdy jdou dovnitř specifické cíle. Ukázkový příklad jsou hate karty s flashbackem – Purify the Grave a Ray of Revelation. I přes všechny tyto výhody je Grisly Salvage na současný field zamořený rychlými balíčky příliš pomalá a neefektivní. Do univerzálního build nezávislého na aktuální metagame bych jí ale zařadil
Země
Srazil jsem křivku a hraju 22 zemí. Přijde mi to hraniční, nicméně efektivní. Šest nebo sedm líznutých zemí většinou znamená konečnou, naše karty jsou dobré dohromady, ne každá zvlášť.
Barevná mana je velice důležitá, minimálně jednu Gavony Township bych ale hrál. Vault of the Archangel je otázka vkusu a zkušeností – občas bych raděj hrál dvakrát Township. Při zařazení Grisly Salvage se ale split zdá logický.
Sideboard + matchupy
Berte spíš jako inspiraci, co v dostupných barvách můžete sidovat na které matchupy.
Ani sideboard by neměl obsahovat karty za pět man a dražší – pokud vám chybí Blood Baron of Vizkopa nebo Thragtuskové, spletli jste si dveře, Junk Reanimátor je vedle.
Aggro
Hned na začátek v současnosti nejpopulárnější a asi také nejdrsnější matchup. Proti Gruul Aggru to budete mít těžké – ale kdo nemá? Všechno se dá zvládnout, až na Ghor Clan Rampagera. Ideální scénář je takový, že poměníte pár bytostí, spadnete tak na deset životů a pak s pomocí Blood Artisty stabilizujete situaci, přičemž máte stále otevřenou manu na Tragic Slip nebo Selesnya Charm na případný Bloodrush…jo, keep dreaming. Mizérie tohohle matchupu zašla tak daleko, že jsem opustil „univerzální build“ a začal hrát s verzí uzpůsobenou současné metagame – tzn. s Unflinching Courage maindeck. Ono to není až tak nelogické – máme hodně odolných bytostí, sice nemají Hexproof, ale umí se regenerovat nebo dostávat protekci. Voice pak chrání proti podstřelení – no zkrátka jsou horší věci na světě než očarovat takového Cartel Aristocrata nebo Varolze.
Po sideboardu byste měli mít proti aggru plný playset lifelinkové aury (líbí se mi tu víc než Gift of Orzhova, na velikosti tentokrát záleží) plus něco navíc. Removal není to pravé ořechové, já osobně jsem si oblíbil Rhox Faithmender. Kombí se s Blood Artistou a Unflincing Courage a sama o sobě dobře blokuje i třeba takové Boros Reckonery. Čtyři many jsou ještě přijatelné – pět na Thragtuska už je moc. Obecně jde seslat lépe než Trostrani, a ve výsledku přidá často i víc životů.
V tomto matchupu je velmi těžké odhadnout míru rizika. Jde o to, že potřebujeme soupeře co nejrychleji zabít – status quo překvapivě prospívá oběma zhruba stejně, nesmíte dát oponentovi po stabilizaci moc času – a přitom neumřít na jeho topdeck.
Control
I když control je v současnosti trochu v útlumu, blokové PT napovědělo, že tomu tak nejspíš nebude navždycky. Myslím si, že až se kontrolní balíčky naučí hrát s a kolem Voice of Resurgence a vzhledem k tomu, že Sire of Insanity ztratil na původní popularitě (resp. ztratil Jund a Sire se pak hraje jen v tier 2 decích typu RWB midrange), můžeme control očekávat ve slušné míře i v nadcházejícím čase. Nejčastěji je k vidění UWR, ale potkat lze i Grixis a Esper. Bant mi přijde mrtvý, a na Bant Flash to máme dobré.
Na jakýkoli druh controlu nasazujeme Sin Collectora – ve třetím kole exilující Supreme Verdict často vyhraje hru. Do sidu tedy nejlépe v playsetu (maindeck se mi nelíbí, ovšem ve vhodné metagame – prosím). Pokud máme místo, můžeme nasadit i Deathrite Shamana jako alternativní zdroj damage a rušení flashbacků, není to ale žádné terno jako např. v BUG Tempu. Pokud soupeř hraje větší množství enchantmentů (krom Detention Sphere třeba i Assemble the Legion v UWR nebo Curse of Death's Hold v UBx), jde uvažovat o jedné Ray of Revelation, obzvlášť pokud hrajete Grisly Salvage.
Je možné hrát i Thalii, mně osobně se ale nevešla.
Samostatná kapitola je AEtherling. Já osobně bych se jednoduše smířil s tím, že ho prostě nevyřešíme. Je drahý, jde racovat i přeletět vzduchem, a nesmysly typu Pithing Needle bych kvůli němu rozhodně nesidoval.
Obecně jsou controly slušný matchup, ale je potřeba relativně agresivně mulliganovat – pokud není úvodní ruka schopna vyvinout dostatečný tlak, je potřeba jí vrátit zpět. Tady oceníte Gravecrawlera v prvním kole oproti nesmyslům typu Doomed Traveler. Většina controlů vás už dnes zabije díky AEtherlingovi dřív než řeknete „borůvkovej koláč“, časy trýznivého mletí s Drownyardem jsou ty tam.
Junk Reanimace
Deathrite Shamani a Purify the Grave (především hrajeme-li Grisly Salvage), popř. Ground Seal, který se mi tady ale nelíbí. Obecně jsou lepší reaktivní karty než statické efekty. Pokud se Junku obáváte, můžete přitopit například pomocí Appetite for Brains.
Junk není zrovna růžový matchup. ale záleží na konkrétním buildu. Hodlá-li oponent točit slimáky, šance nám hned poskočí o pár desítek procent, neb k fungování víc než tři země nepotřebujeme. Zvítězit se vám povede většinou buď on play rychlým tlakem, armádou Spiritů posílených Gavony Township či Sorinem, posíleným Cartel Aristocratem nebo kombinací vícero Blood Aristů. Pokud dáme soupeři příliš prostoru, jeho hra je mnohem účinnější než ta naše. Po sidu se situace zlepšuje někam k padesáti procentům.
Aury
V současnosti docela populární, takže na alespoň jeden Ray of Revelation nebo Paraselene určitě nezapoměňte. Hrát různé edicty se mi neosvědčilo – od dob Voice of Resurgence už to není na Aury takový oheň. Lepší je soustředit se na zničení klíčového enchantmentu a racovat, klidně i za podpory vlastních aur jako např. Unflincing Courage.
Neřekl bych, že to na Aury máme o nic lepší nebo horší než zbytek pole – je to v podstatě hod mincí. Ničení enchantmentů mi nepřijde horší sideboardový plán než hromadné nebo necílované zabíjení. Trénujte hod kostkou. Ještě že Geist brzy odrotuje, s novými pravidly to bude ještě větší opruz než dřív.
Mirror (i klasičtí Aristokrati s červenou)
Klasičtí Aristokrati jsou docela slušný matchup. Díky tomu, že hrajeme Tragic Slip, je jejich největší trumf v podobě Falkenrath Aristocrata zvládnutelný. Pokud nás něco zabije, je to ve většině případů Blasphemous Act, na něj pozor. Bohužel i Boros Reckoner vyžaduje Tragic Slip, a jaksi jich nemáme dvanáct. Obecně jsme lepší na dvoumanovém slotu, takže počáteční tlak by měl být na naší straně. Pokud hrajete verzi s Unflincing Courage maindeck, máte slušnou výhodu.
Pokud chcete být připravení na souboj s podobným balíčkem, zařadil bych do sideboardu jeden Profit // Loss. Rozhodně lepší než např. Ready // Willing. Posloužit může i Deathrite Shaman (na Junk, ne proti WRB). Chcete-li být velmi důkladní, přidejte čtvrtého Blood Artistu, protože kdo si jich lízne víc, většinou vyhraje. Jeden sideboardový slot je ale řekl bych tak akorát. Jestli jsou Aristokrati ve vašem okolí extra populární, z výše popsaných důvodů bych přidal další zabíjení Boros Reckonerů jako Abrupt Decay.
Midrange – Jund
Jund taky nepatří mezi balíčky, ze kterých budete při napárování úplně odvaření. Chce to správěn dávkovat bytosti, vždycky hrát nejprv Cartel Aristocrata a až pak Voice of Resurgence kvůli Pillar of Flame, nechávat si manu na regeneraci Trollů a šetřit Tragic Slip na Olivii.
Pokud je ve vaší metagame hodně Jundu nebo ho na turnaji očekáváte ve větším množství, asi by to chtělo vymyslet něco jiného než pár Sin Collectorů (cílí Bonfire nebo Mizzium Mortars, což může být klíčové). Moje oblíbená karta Appetite for Brains se do tohoto balíčku oproti např. BUG Tempu tolik nehodí, ale když je nouze, je nouze.
A tentokrát na závěr – decklist. Takto verze je upravená na field plný Gruul a Naya Aggro, což dělá tento matchup jen mírně nesnesitelným. Původní univerzální verze hrála čtvrtý Tragic Slip a dvakrát Grisly Salvage, v sidu pak více one-of cílů pro Salvage.
Junk Aristocrats Cedric Main Deck Sideboard 4 Gravecrawler
4 Voice of Resurgence
4 Lotleth Troll
4 Cartel Aristocrat
3 Blood Artist
3 Loxodon Smiter
3 Varolz, the Scar-Striped
4 Lingering Souls
3 Tragic Slip
1 Selesnya Charm
3 Unflinching Courage
1 Sorin, Lord of Innistrad
4 Overgrown Tomb
4 Godless Shrine
4 Temple Garden
3 Woodland Cemetery
3 Isolated Chapel
3 Sunpetal Grove
1 Gavony Township
1 Vault of the Archangel4 Sin Collector
2 Ray of Revelation
1 Profit // Loss
1 Purify the Grave
1 Tragic Slip
1 Unflinching Courage
Shrnutí
Jsem si vědom, že moje verze není to nejlepší, co se z konceptu Junk Aristocrats dá vymáčknout. Při pohledu na decklist Honzy Kotrly je vidět, že jsem to vzal možná až příliš agresivně a podcenil kombící schopnost decku. Nicméně balíček mě neohromil, nejsem přesvědčený, že je lepší než klasičtí Aristokrati. Voice of Resurgence a Varolz nedosahují kvalit Falkenrath Aristocrata a balíčku chybí „oops I win“ faktor v podobě Reckoner / Act komba. Na turnaj bych balíček obecně nedoporučil (úspěch na WMCQ v Praze ale naznačuje že to nejspíš jde ).
Deck je to nicméně zábavný a relativně složitý na hraní, nabízí množství kombinací a často jde méně zkušený soupeř přehrát.
Pokud jste při testování došli k jiným závěrům nebo jste vymysleli originální řešení nějakého problému, rád si o tom v komentářích přečtu.
S přáním hezké propršené neděle se loučí
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.