Ostatní
(Ne)standardní okénko
Zdravím všechny kartičkáře!
Po prázdninové odmlce je tu opět (Ne)standardní okénko a s ním vhledy do hlubin formátu typu dvě. Je to formát úplně nový, neprobádaný – Theros nahrazuje celý Innistrad block a loučíme se i s M13. Odchází velká spousta silných karet a řekl bych, že žádný balík nepřežije rotaci bez velmi výrazných změn, pokud vůbec. Z těch nejvýznamnějších karet, které už na dvojkovém turnaji neuvidíte, bych jmenoval stálice jako Thragtusk, Snapcaster Mage, Lingering Souls, Geist of Saint Traft, Farseek, Restoration Angel, Thundermaw Hellkite, Huntmaster of the Fells, Liliana of the Veil, Augur of Bolas, Falkenrath Aristocrat, Champion of the Parish, Silverbalde Paladin, Stromkirk Noble, Hellrider, Think Twice, Cavern of Souls nebo Unburial Rites. Theros se na první pohled jeví jako relativně slabý (ale zajímavý) blok, a tak se nechme překvapit, jak se celá legrace vyvine.
Mým startovním bodem testingu je balíček nepříliš originální, na druhou stranu je téměř 100% jisté, že v nově utvářené metagame zaujme své místo – snad tak bude článek pro někoho z vás přínosem. Jedná se o MonoU Aggrocontrol, který získal dvě z těch úplně nejvíc nejsilnějších karet v nové edici. Jsou jimi Thassa, God of the Sea a Master of Waves. Balíček se tak točí okolo modrých permanentů a co největšího počtu správně barevných symbolů v rozích vašich karet – zkrátka nového keywordu Devotion. Projděme si balíček pěkně podrobně a poté přijde na řadu moje předpověď vývoje metagame nového formátu.
Blue Power: Myšlenka decku
Balíček má následující plán: pomocí levných bytostí s vysokou obranou stabilizovat situaci na battlefieldu, případně lehce zatlačit bytostmi s létáním, a poté buď převzít roli kontrolní, pokládat země a čekat s counterováním, dokud něco nedojde, nebo ještě lépe ve vhodný okamžik seslat jednoho z finišerů Thassa / Master of Waves a dojet si pro vítězství, které nemusí přijít úplně záhy, zato však bude jištěné nějakým tím trikem nebo rušením. Jednoduché a překvapivě účinné.
Blue Power Cedric Main Deck Sideboard 4 Judge’s Familiar
1 Faerie Impostor
4 Omenspeaker
4 Frostburn Weird
4 Tidebinder Mage
4 Nightveil Specter
4 Thassa, God of the Sea
4 Master of Waves
4 Far // Away
3 Dissolve
1 Syncopate
19 Island
4 Watery Grave4 Sensory Deprivation
3 Essence Scatter
2 Dispel
1 Prognostic Sphinx
1 Agoraphobia
1 Negate
1 Rapid Hybridization
1 Triton’s Tactic
1 Jace, Architect of Thought
Fáze 1 – zablokuj zemi!
Omenspeaker – není to žádný Augur, ale svou práci odvede. Na formátu nebude nouze o agresivní balíčky, a tak je príma mít pojištěné karty jako Soldier of the Pantheon, Burning-Tree Emissary nebo Mutavault. Díky němu lze nechávat ruce se dvěma zeměmi, v pozdější fázi hry zvětšuje šanci na líznutí správné karty a především přidává Devotion.
Frostburn Weird – velice mocný chlapík! Svůj potenciál ukázal už na bloku, kde byl stabilním sideboardem červených decků na mirror. Zde plní funkci výkonného obránce, potenciálně nebezpečného útočníka, a především dává Devotion hned za dva.
Tidebinder Mage – šikovná malá ryba. Proti slušné porci pole to bude férový removal, a věřte nevěře, v tomhle decku se neztratí ani vanilkový medvěd, hlavně když má dvě kapky v manacostu! Z těch důležitých bytostí zamkne čuníky jako Boros Reckoner, Scavenging Ooze, Stormbreath Dragon, Loxodon Smiter, Fleecemane Lion, Chandra’s Phoenix a mnoho dalších. Občas se vyplatí zle se podívat i na elfa, pěkně on play ve druhém kole, pokud máme agresivní draw do Thassy. Většinou bych mágem proti zeleným deckům ale šetřil na opravdové hrozby.
Fáze 2 – okusuj vzduchem!
Judge’s Familliar – nenápadná sýkorka, která ale umí občas velké věci. Klovne za pár damage, nayvšuje Devotion a hrdinně se vrhá vstříc soupeřovým nekalým kouzlům. O kolo zdržet klíčové spelly jako Anger of Gods, Sphinx’s Revelation, Merciless Eviction nebo Rescue form the Underworld / Obzedat’s Aid je velmi šikovné. Nejvíc ale Familliara oceníte v boji proti soupeřově rušení, tedy controlu.
Nightveil Specter – někdo by si mohl myslet, že je tu jen pro svůj triple-blue manacost, a měl by z větší části pravdu. Tuhle kartu se ale vyplatí nepodceňovat, už mnohokrát mě v testingu překvapila. Hráči jsou stále ještě zvyklí, že oblohu na dvojce terorizuje zákeřný Restoration Angel a kromě něj už mají křídla jen bytosti typu drak. Časy se ale mění a hratelných bytostí s flyingem středních a menších rozměrů není na formátu mnoho. Spectra si tak často nerušeně létá pro karetní výhodu – nejprve uzobne pár zemí (pozor, pokud to není nutné, nikdy nepokládejte zemi před bojem to kolo, kdy útočíte Spectrou – skoro vždy chcete položit případně odemletou oponentovu) a pak díky nim začne generovat opravdovou card advantage.
Faerie Impostor – testuju tuto vílu v počtu jednoho kusu a zatím jsem spokojen. Kombí se s Omenspeakerem, někdy je fajn znovu seslat i Master of Waves nebo restartovat Tidebinder Mage. Občas je to zdroj jakési pseudo-vigilance nebo vytáhne bytost zpod soupeřova spacáku. Rozhodně je ale možné ji v balíčku vynechat.
Fáze 3 – vyhraj hru!
Thassa, God of the Sea – jednoznačně nejsilnější z bohů. Je velice šikovná, i pokud nemáme dostatečnou Devotion. Scry zajistí, že brzy obživne, a neblokovatelnost umožní hru posléze ukončit na několik málo útoků. I přes její legendární status je to jasný 4-of, chceme jí vždy na úvodní ruce. Síla této karty o pořádný kus překračuje měřítka dvojky a jsem si jist, že se v brzké době ukáže na Modernu a třeba i Legacy.
Master of Waves – armáda v jedné kartě. Pro modrou barvu je to efekt nevídaný, umožňuje přečíslit soupeře a zatlačit ho pouhým množstvím, popř. vytvoří přehršel chumpblockerů. A pokud zahrajete Mastery dva nebo i více, dějí se věci. Pán vln navíc disponuje protekcí na červenou, sám tedy neumírá na Magma Jet ani Anger of Gods a blokuje všechno rudé, co po zemi skáče. Opravdu velmi silná karta a důvod, proč hrát na novém formátu modrou.
Ostatní karty - podpora a triky
Dissolve, Syncopate – určitě chcete v balíčku hrát tři až pět karet rušení. V současnosti se přikláním ke čtyřem kusům maindeck, třikrát hardcounter Dissolve a jednou Syncopate, aby se kolem toho soupeři nehrálo tak snadno. Určitě ale pamatujte, že nejste klasický draw-go, často se potřebujete zatapovat do tlaku nebo pro navýšení Devotion. S rušením to tedy netřeba přehánět.
Far // Away – asi jste si všimli, že i když je deck inzerovaný jako MonoU, v manabase jsou napsané čtyři Watery Grave. Důvodem je tato split karta. Užitečná i jen jako bounce spell, a pokud spustíte Fuse, je to příjemný bonus. Výraznou nevýhodu v hraní čtyř dual landů – krom finanční náročnosti – nevidím. Občas se vám vlastní černá mana bude hodit i při útočení Spectrou. Far // Away není mrtvou kartou ani v souboji proti controlu – zachránit si bytost před Supreme Verdictem je občas šikovné. Každopádně pokud dualy nemáte, doporučuji místo Far // Away použít Disperse – přijde mi lepší než nový Voyage’s End.
Proč v balíčku není…
Mutavault – vaše oddanost pro modrou se projevuje v náročnosti manabase. Opravdu nerad bych tady hrál bezbarvý land. Do balíčku se navíc ani nijak extra nehodí a tak s klidným srdcem tuhle kartu vynechám.
Claustrophobia, Domestication – obě karty jsem testoval, a obě mi přišly špatné. Mnohem lepší je Sensory Deprivation, která je naší základní sideboardovou zbraní proti aggro deckům. Claustrophobii si ještě dokážu proti nějakému midrange představit, ale Domestication podle mě nekrade nic, s čím by si náš balíček neporadil – snad až na Archangel of Thune. Toho by ale musela vzít dřív, než stihne vyrůst. Zajímavější mi přijde Agoraphobia, což není vůbec zlý removal. Každopádně obě fóbie jsou slušnou odpovědí na nepřátelské Bohy, což je dobré mít na paměti. Nezastaví ale jejich schopnosti.
Swan Song – do balíčku se podle mého tato nová zajímavá karta nehodí. Její uplatnění vidím spíš na starších formátech.
Cloudfin Raptor – tohle není žádný RUG Blitz. Určitě stojí za zvážení agresivnější varianta decku právě s těmihle mutanty, já mu ale prozatím dávám vale.
Curse of the Swine – jedna ze silných modrých karet z nové sady, prozatím však nevidím v decku její využití.
Bident of Thassa – zkoušel jsem ho, ale nepřijde mi jako velké terno. Na čtvrté maně nelze mít přeplněno, a Master of Waves je lepší. A Jace taky, když už na to přijde.
Sideboard
Přikládám hrubý nástin sideboardového plánu. Z netradičních karet bych zmínil Triton’s Tactic a Prognostic Sphinx. TT je velice účinný trik na aggro, kdy umožní dobré a překvapivé bloky – soupeřovy bytosti buď pomřou, nebo se neodtapnou. Obzvlášť se hodí na červenou, kdy chrání i proti přímému zranění nebo dokonce Anger of Gods. Prognostic Sphinx je pak trumfem na různé verze Rocku, Jundu nebo RWB. Téměř nesmrtelný letec s výhodou se velice hodí. Proti controlu jsem sfingu ještě nezkoušel, teoreticky by se mohla uplatnit i tam.
Aggro: White Wenee
Ven jdou familiáři a mágové, drahé counterování nahradíme levnějším, přidáme removal a nějaký ten trik. Agoraphobia je hlavně na Helioda – je lepší než Claustrophobia, protože když soupeř sešle druhého boha, můžeme si náš enchantment vrátit. S klaustrofóbií by nás soupeř podle nových legend rules vytrikoval. Dispel je na Brave the Elements, což je docela klíčová karta. Celkově je to slušný matchup, Omenspeaker a Frostburn Weird odvádí svou práci.
Out: 4x Judge’s Familliar, 4x Tidebinder Mage, 3x Dissolve, 1x Syncopate, 1x Faerie Impostor
In: 4x Sensory Deprivation, 3x Essence Scatter, 1x Agoraphobia, 1x Triton’s Tactic, 2x Dispel, 1x Rapid Hybridization, 1x Jace, Architect of Thought
Aggro: mirror
Mirror nemám natestovaný, ale moc o skillu to ale asi nebude.
Out: 4x Tidebinder Mage, 3x Dissolve, 1x Syncopate, 1x Far // Away
In: 3x Essence Scatter, 1x Agoraphobia, 2x Dispel, 1x Negate, 1x Jace, Architect of Thought, 1x Prognostic Sphinx
Aggro: ostatní
Myslím tím aggra, kde se uplatní Tidebinder Mage (MonoR, Small Gruul, WR). Aggra jsou obecně dobrý matchup, bál bych se snad jen těch ultra-rychlých v rukou nějakého šťastlivce.
Out: 4x Judge’s Familliar, 3x Dissolve, 1x Syncopate, 1x Faerie Impostor
In: 4x Sensory Deprivation, 3x Essence Scatter, 1x Agoraphobia, 1x Triton’s Tactic
Midrange: Rock, Jund, Junk s i bez reanimace, RWB
Pokud se nám povede vyvinout počáteční tlak (ideálně Thassa) a poté si na soupeřovo klíčové kouzlo počíhat s counterováním, není co řešit. Občas to ale není tak snadné a dostatek zabíjení spolu s Thoughtseize nám umí zavařit. Velice se mi osvědčila Nightveil Spectra, která pokud přežije, tak přinese pro soupeře nezvladatelnou karetní výhodu – a počastovat ho např. jeho vlastní Thoughtseize je pocit (pro vás) z pytle těch příjemnějších. Na problematické bytosti typu Obzedat nebo Blood Baron of Vizkopa si pošetříme Rapid Hybridization. Asi nejhorší karta je pro nás právě Obzedat a Merciless Eviction. A úplné peklo je Mistcutter Hydra. Co s ní jsem ještě tak úplně nevymyslel – zatím nejlepší taktika je modlit se, aby soupeři nedošla. A měnit bytosti, aby když tak šla ulovit pomocí Far // Away. Na decky s červenou a tedy Anger of Gods přidejte i Triton’s Tactic.
Out: 2x Omenspeaker, 2x Far // Away, 1x Faerie Impostor
In: 1x Negate, 1x Agoraphobia, 1x Prognostic Sphinx, 1x Rapid Hybridization, 1x Jace, Architect of Thought
Control: MonoU, UW, Esper, UWR
Opět září Thassa. Hrajte s ní okolo counterování a Azorius Charmu, a měla by vám zajistit vítězství. Bez ní je to ale trošku tvrdší oříšek - naše bytosti samy o sobě soupeře okousávají příliš dlouho. Supreme Verdict je nepříjemný, proto bytosti dávkujte opatrně. Judge’s Familliar je zde opravdu velice silný! Far // Away slouží jako ochrana našich vlastních bytostí.
Out: 4x Tidebinder Mage, 1x Far // Away
In: 2x Dispel, 1x Negate, 1x Jace, Architect of Thought, 1x Prognostic Sphinx
Co balíčku chybí
Spreading Seas, Sleep, AEther Adept, Snapcaster Mage…to je jen krátký výčet karet, které by přišly k ruce. Až na naše dva finišery deck postrádá hrubou sílu, power level karet není vysoký – občas si budete připadat, že hrajete sealed deck. Chybí také ničení artefaktů a enchantmentů, především se soupeřovými Bohy si nijak elegantně neporadíme a nezbývá než je vracet a rušit, případně využít jeden ze dvojice výše zmíněných enchantmentů. Absence klasického spot removalu mi nepřijde až tak tragická, na ty nejproblémovější bytosti jako Obzedat můžeme nasidovat Rapid Hybridization.
Nový Standard
Na co byste se měli pro nadcházející měsíce připravit?
White Wenee neboli Bílí koně budou určitě - alespoň ze začátku - častým soupeřem na druhé straně stolu. Mají dostatek kvalitních one dropů v čele se Soldier of the Pantheon, univerzálního Boros Reckonera, možnost jít over the top s Heliodem nebo Archangel of Thune, removal v podobě Banisher Priesta, hromadné posilování jako Spear of Heliod a ochranu proti Anger of Gods a jinému ničení, stejně jako hromadnou neblokovatelnost – Brave the Elements.
Heroic se podle mého názoru prosadí spíše na bloku než na T2. Vyplnit si balík posilováním a riskovat, že mi bude strašit na ruce, to mi přijde jako moc velké riziko. Navíc když bonusy od Heroic nejsou zrovna zlomové a hru vyhraje až opakované spuštění. Plus tedy Brave the Elements mi přijde mnohem lepší než Gods Willing. Osobně téhle mechanice na standardu nefandím.
Silná bude jistě i Selesnya. GW dostalo v nové edici supersilného Fleecemane Liona, a když k tomu připočítáte bílé agresivní one-dropy (Soldier of the Pantheon, Dryad Militant), elfy, na třetí maně Loxodon Smitera nebo nového Fabled Hero a hru zakončující Advent of the Wurm, popř. ještě Archangel of Thune, je jasné, že zeleno-bílá kombinace má co nabídnout. Dalším tahákem je pak jedno z nejlepších zabíjení bohů, Selesnya Charm. Zlá je ale manová základna.
Červená má oproti bílé horší levné bytosti, direct damage není, co to bývalo a vůbec mi přijde jako spíše midrange až kontrolní barva. Opravdu silné nové červené karty jsou Anger of Gods, Strombreath Dragon, Purphoros, God of the Forge a Hammer of Purphoros. K tomu přidejte Boros Reckonera, Mizzium Mortars a je vám jasné, že to rozhodně nejsou karty do klasické červené fritky s křivkou do třetí many. Červenou vidím ji spíše jako doplňkovou barvu k zelené (Big Gruul), bílé (Warleader’s Helix, Boros Charm – aggro s důrazem na direct damage) nebo černé (Rakdos „zabij všechny a všechno“ control, popř. něco s Exavou), případně do vícebarevných kreací.
Rozhodně jde postavit all-in red s kupou jednomanových bytostí včetně nového Firedrinker Satyra a síly na druhém dropu v podobě Burning-Tree Emissary. Jako finišer by se mohl prosadit Fanatic of Mogis, který se výtečně kombí Hammer of Phurporos. A Dynacharge dokáže nadělit s levnými nestvůrami pěknou kopu zranění. Úplně odsuzovat rychlou červenou tedy nechci, ale myslím, že to nebude tier 1 deck – na dobrý RG Blitz totiž chybí manová základna a jen v červené není dost síly.
Na druhou stranu Big Gruul bude podle mého názoru velice silným balíčkem. Svým charakterem by se mohl blížit starým dobrým Fires of Yawimaya, pouze chybí Birds of Paradise. Hammer of Phurphoros zrychlující vaše Kalonian Hydry je dobrý start, Xenagos určitě taky neuškodí.
Díky Sphinx’s Revelation se jistě bude dařit i controlu, obzvláště šťastni jsou jeho příznivci z odchodu Cavern of Souls. UW disponuje klasickým uklízením Supreme Verdict, univerzálním Azorius Charmem i slušným counterováním. Jako finišer může sloužit AEtherling nebo nová Elspeth, Sun’s Champion. Černá splash může přidat více spot removalu (Doom Blade, Far // Away), Merciless Eviction nebo Obzedata, Esper tudíž taky nevypadá zle. UWR zase má Warleader’s Helix, Turn // Burn a taky nové Fact or Fiction - Steam Augury.
Z midrange strategií se určitě prosadí Dega (BWR) a Junk (GWB). Junk zase jednou oprašuje reanimační téma. Sice už tu není supersilný Thragtusk, Angel of Serenity a Unburial Rites, ale hrobaři dostali nové hračky. Obzedat’s Aid je nemastná neslaná a bude spíše doplňkovým oživováním, Whip of Erebos už ale za druhý pohled stojí. Lifelink je přesně to, co vašim bytostem chybí, abyste zastavili aggro. Základem reanimace ale podle mého názoru bude jiná nová karta: Rescue from the Underworld. Instantní sesílání z ní dělá „real deal“, a přímo si říká o zneužití. Důležité je, že na formátu máme stále dostupný mlecí engine – Grisly Salvage a nově i Commune with the Gods. A co že budeme chtít tahat z hrobu? Tak především je to Ashen Rider, nový vylepšený Angel of Despair.
BWR dostalo v nové edici pouze Anger of Gods a Hero’s Downfall (IMO jednoznačný kandidát na nejhorší obrázek sady), ovšem vrací se i Doom Blade a Thoughtseize. Spojeno se stávající silou karte Boros Reckoner, Obzedat, Blood Baron of Vizkopa, Rakdos’s Return, nová Chandra, Elspeth, myslím, že síla na pomalý balíček tu určitě je. Teď jestli to bude všechno dohromady fungovat.
Jistě budou hratelné i různé verze GB Rocku a Jundu. Máme hromadné ničení v podobě Gaze of Granite, to se ale nekombí s Sylvan Caryatid – jak na to už musí vykoumat příznivci černozelené. Chtěl bych se zde ještě zmínit o kartě Reaper of the Wilds, která má podle mého názoru dobrý potenciál a na T2 se prosadí.
Přeju vám všem spoustu zábavy při testování nového formátu. Myslím, že nás čeká rozmanitý field bez komb, kde žádný deck nebude vyloženým favoritem.
Na viděnou příští měsíc (nebo v neděli na 2HG Launch party v Tolarii) se těší
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.