Ostatní
Patecni limited
Po delší odmlce je tu čerstvý Páteční limited, tentokrát si posvítíme na archetypy v Khans of Tarkir limited.
Je to už pár měsíců, co jsem napsal poslední článek pro CMUS a o Khans of Tarkir jsem se zatím dokonce nerozepsal vůbec. Hlavním důvodem (kromě obvyklého „nedostatku času“ na který se vymlouvat už tak nějak patří k bontonu) bylo to, že jsem se připravoval na PT Hawaii s ostatními Čechy a Slováky a sdílení informací pro jakoukoliv stránku, byť v češtině, jsme se snažili vyhnout. Kdekdo totiž už dneska umí pracovat s google translatorem a přestože čístě moje názory na limited formát relevantní pro PT by asi nikoho k práci se slovníkem nedokopalo, to, že se zároveň jednalo o názory celé skupiny, jejímž členem byl třeba Juzám, Slávek či Flocháč, už by mohlo. Teď, když už je měsíc po turnaji, mi ale nic nebrání pustit si trochu spisovatelské střevo na špacír a sepsat svůj pohled na KtK limited – jmenovitě na archetypy, které v tomto formátu najdeme a pro které je smysluplné pokoušet se o různé pick ordery, doporučení, co brát, a podobné legrace. Pick order pro celou sadu, pokud by vás zajímal, už před nějakou dobou uveřejňoval na Channel Fireballu ve svém článku Frankie Karsten (zajímavé také bylo, jak rozporuplné reakce článek vyvolal – různé profesionální týmy měly očividně tentokrát zcela odlišné názory na KtK limited), nicméně osobně jsem měl vždycky radši informace rozdělené pro určitý archetyp, které pomáhají s orientací během celého draftu a nejen při prvním picku v prvním boosteru. Pusťme se tedy do toho.
WB warriors
Archetypem, který je podle (téměř) všeobecného konsenzu nejlepší, je sice U/G tempo, ovšem W/B(r) Warriors je asi „nejkompaktnější“ archetyp v tom smyslu, že karty v něm nejlépe spolupracují a zároveň vám je nikdo, kdo warriory nebere, příliš nebude svačit, protože pro ostatní hráče vaše klíčové kusy nemají příliš velkou cenu. Balík lze brát čistě jen jako „W/B aggro“ – rychlých kusů má na to tahle kombinace dost a dost. Ovšem pokud chcete jít skutečně „all-in“, budete potřebovat některý z enablerů – v tomhle případě spíš jeden klíčový enabler, kterým je Raiders‘ Spoils a.k.a. „černý Bident“. Tahle karta možná vypadá nenápadně, ale ve správném balíku je naprosto neskutečná – už jen bonus +1/+0 bude často velmi přínostný (bílá umí dělat tokeny) a warriorů je v bílé a černé překvapivě velké množství – schválně si přečtěte creature typy commonových bytostí, některé (například 3/3 letec s delvem) na warriory příliš nevypadají, to ovšem neznamená, že jimi nejsou. A například takový Mardu Hordechief nabízí warriory rovnou dva v jedné kartě. Raiders‘ Spoils je karta, kterou jsem ochoten brát velmi vysoko a přijde-li pozdě, dá se to považovat za signál, že máte zelenou, a vyplatí se ji vzít a postavit kolem ní balík. Ještě o něco lepší je tenhle archetyp (jako každý, který žije z úzce vyprofilovaných common / úček, které nikdo jiný nechce), pokud náhodou hrajete u podu, kde sedí devět či deset drafterů.
Kromě Raiders‘ Spoil nabízí B/W warrioři i další synergie, ovšem už ne tak zásadní. Dvojice účkových černo-bílých medvědů, dávající +1 do útoku či do obrany je velmi dobrá, ale nikterak zásadní a balík kolem nich nepostavíte. Pokud však máte warriořích šéfů či Bidentů více, mění se značně cena některých dalších karet a třeba takový Take up Arms, který dělá tři 1/1 tokeny (pochopitelně rovněž Warriory) rázem nabývá na ceně. Raději bych se však držel při zemi a k Take up Arms či hromadnému posilování Rush of Battle bych se uchýlil jen tehdy, pokud by k tomu balík už vysloveně vybízel.
Jak už jsem psal výše, nemám příliš v oblibě pick ordery, a to z jednoho jednoduchého důvodu: cena karet je velmi závislá na kontextu. V prvním boosteru ve „vakuu“ si tak například vždy vezmu Murderous Cut přes Raiders‘ Spoils, ovšem ve třetím boosteru s devíti nadraftovanými warriory už si vezmu právě Spoils (ano, tahle karta je skutečně až tak dobrá). Místo pick orderu tedy uvedu klíčové karty pro tento archetyp, tedy ty, které mají v WB warriorech výrazně větší hodnotu než jinde (nikoliv nezbytně v pořadí, v jakém jdou v pomyslném „pick orderu“ za sebou).
Klíčové karty:
Raider’s Spoils
Mardu Hordechief (pro BW nejlepší common)
Sultai Scavenger (warrior s evasion)
Swarm of Bloodflies (většinou hrajete hodně tokenů a měníte bytosti)
Chief of the Edge
Mardu tokens
Druhý archetyp, který stojí za zmínku, má s B/W warriory mnoho společného a často se bude do určité míry překrývat. Ale zatímco warrioři jsou poměrně jednosměrné aggro, které je záhodno udržet jen ve dvou barvách a jeho páteří je dobrá křivka, Mardu tokens spoléhají výrazně více na synergii a většinou se do dvou barev nevejdou. Základ je obvykle R/W či W/B, splashuje se třetí barva do Mardu kombinace. Tenhle balík stojí do větší míry na kartách, které jsou sice individuálně slabé, dohromady však zvládnou zabít o třídu lepší balík. Jak už název napovídá, je tu potřeba co nejvíce tokenů. Červený Hordeling Outburst a bílý Mardu Hordechief jsou naprosto excelentní, Ponyback Brigade je většinou karta, na kterou budu chtít splashovat třetí barvu (a velmi časté je hrát jej za hardcast, protože na morph + unmorph lekcdy nebude čas). Mardu Charm a Take up Arms zvládnou zajistit další střelivo a v nejhorším se dá hrát i Goblinslide, zvlášť pokud se větší část vašich bytostí schovává mezi spelly (Charm, Outburst, Take up Arms).
Druhá část „komba“ je posilování. Důvodem, proč je tenhle archetyp výrazně více „deep“ než warrioři je to, že najdeme hned dvě posilování na commonovém slotu. Rush of Battle a velmi solidní instantní Trumpet Blast. Raiders‘ Spoils se pochopitelně vejdou také – Hordeling Outburst ani Ponyback Brigade sice warriory nevytvářejí, ale Brigáda je alespoň warrior sám o sobě. Mardu tokeni mohou vypadat jako pytel smetí, ovšem mechanika morph znamená, že soupeř často stráví drahnou dobu tím, aby otočil jednoho morfa, a vy jej zatím budete moci pohodlně přečíslit a zabít Trumpetou. Další varianta scénáře, podle kterého pak tento balík bude hrát, je to, že zdánlivě nebudete nic moc dělat, race bude vypadat lépe pro soupeře, ovšem o jeden Rush of Battle později, při kterém soupeř bude muset chump-blokovat a vy si přidáte ranec životů, se situace otočí a vy pak už soupeře nějak tokeny utlučete.
Stejně jako u všech archetypů, které takříkajíc „ženou věci do krajnosti“, je i tady dobré znát míru – kdy je lepší spokojit se s relativně normálním balíkem s pár pěknými synergiemi (jedna Trumpetka na chuť s několika způsoby, jak vyrobit tokeny) a kdy hodit všechno za hlavu a brát Trumpet Blast přes zabíjení a jiné objektivně nesrovnatelně lepší karty. Do druhého scénáře bych se pouštěl většinou až ve třetím boosteru (či na konci druhého), kdy už je jasné, že váš balík bude pouze a jen o synergii a potřebujete každou kartu, která splňuje příslušná kritéria a spolupracuje s kartami ostatními. V prvním boosteru ještě nevíte, zda je příslušný archetyp vůbec otevřený a zda se nevyplatí opatrnější přístup. Dobrý pozor doporučuji dávat na to, co obchází stůl – Trumpetka na devátý / desátý pick je zpravidla známkou toho, že je cesta volná.
Klíčové karty:
Raider’s Spoils
Hordeling Outburst (patrně nejlepší výroba tokenů, i když tokeni nejsou warrioři, ovšem dvě červené v costu jsou nebezpečné, hrajete-li WBr)
Mardu Hordechief
Trumpet Blast
Rush of Battle
Swarm of Bloodflies
Take up Arms (vyrábí warriory)
Ponyback Brigade
Mardu Charm (vyrábí warriory)
UG tempo
Výše už jsem zmiňoval U/G tempo jako barevnou kombinaci, která je v KtK limited patrně vůbec nejlepší (ve statistice z draftů, které jsme před PT odehráli, měla nejvyšší win percentage). V zásadě se nejedná o žádnou velkou vědu – zatímco vaši soupeři budou hrát drahé morfy a zápasit s tím, aby jejich země dávaly správnou barvu many, vy můžete hrát bytosti po křivce a pomocí triků jako Savage Punch či Crippling Chill jim čistit cestu. Důležitou roli tu hraje i bounce (Force Away, Icefeather Aven), který vám umí dát opravdu velkou tempo výhodu, pokud jím zacílíte například otočeného morfa, na jehož flipnutí soupeř právě spotřeboval celé své kolo. Základem je však dobrá křivka – U/G tlak by měl mít minimálně 5-6 dvoumanových bytostí a každý 2/1 jelen za dvě many tu je hratelný, protože se párkrát tapne do útoku a poté se za něco vymění či při alpha striku představuje další bytost navíc. Pokud však nějaké jeleny hrajete, vyplatí se na ně myslet při sideboardování a dát je ven proti Mardu tokenům.
V ideálním případě by měl zůstat tenhle balík jen dvoubarevný – budete tak mít mnohem lepší manabase a při draftu nevyplýtváte cenné picky na fixování many. Možná je však i varianta něco splashnout, ve velké většině případů červenou, která je více do tlaku a hodí se tak k U/Gčku o dost víc než kontrolní černá. V ideálním případě budu chtít splashovat tak dva-tři morphy (commonový Snowhorn Rider je výborný, srovnatelný s rérovým Avalanche Tuskerem) a nějakou tu bombu výše po křivce přes 3-5 zdrojů červené many.
Klíčové karty:
Icefeather Aven
Alpine Grizzly (nejlépe nabíjí ferocity pro Force Away, Savage Punch či Roar of Challenge, dává kotel damage s Awaken the Bear)
Crippling Chill
Všechny 2-dropy
Mystic of the Hidden Ways (nejlepší common pro tento archetyp)
UBG kontrol / delve
Přestože tenhle balík sdílí dvě barvy s archetypem předcházejícím, nemá s ním společného kromě právě tohoto faktu takřka nic. Zatímco pro U/G tempo je důležité... tempo (překvapivě), Sultai kontrol (často BG splash U či UG splash B) se snaží hrát dlouhou hru, zužitkovat všechny své bomby či získat karetní výhodu a vyhrát na vyšší křivku + zabíjení. Zároveň se jedná patrně o nejlepší balík pro různé raritní bomby, protože si je můžete najít zeleným commonem Scout the Borders. Pokud tak otevřu například Hooded Hydru, budu mít o něco větší motivaci jít právě do Sultai než do U/G tempa (i když je pochopitelně třeba nechat si otevřené všechny možnosti).
Sultai kontrol je balík, který asi jako jediný dělá z mechaniky delve něco víc než jen „náhodný bonus za plný hrob“ a klade na tento keyword důraz už v tom, jak je balík postavený. Karty, které tak plní hrob, mají vyšší prioritu a i delve kusy tu budou lepší. Je však třeba mít za cíl správný mix těchto dvou složek a v případě, že to nevypadá, že dostanete dobré delve kusy či enablery, včas sundat nohu z plynu a směřovat balík do více „normální“ polohy.
Kvůli většímu množství „self-millu“ Sultai balíku často v delších hrách hrozí, že se dolíže, je to proto jeden z mála balíků, kde často není od věci hrát víc než 40 karet. Nemá smysl kvůli tomu zařazovat off-color morfy a jiné nesmysly, ale pokud to vaše nadraftované karty dovolují, bude často správné hrát 43-45 karet, zejména máte-li víc kopií Scout the Borders.
Klíčové karty:
Murderous Cut
Dead Drop (výborná karta, kterou je však třeba zpravidla odsajdovat proti Mardu)
Scout the Borders
Bitter Revelation
Archer’s Parapet (velmi slušný levný bloker)
Death Frenzy (díky většímu množství blokerů s velkým toughness by vám toho nemělo příliš mnoho zdechnout; proti Mardu klíčová karta)
Kin-Tree Invocation (s Parapetem či Disowned Ancestorem velmi slušný poměr cena / výkon)
Treasure Cruise
Abomination of Gudul
5C Kontrol
Osobně tenhle archetyp příliš nemusím, protože riziko tu bude často výrazně převažovat nad potenciální odměnou, nicméně pokud je 5C otevřené (chodí pozdě tri-landy), pak je to určitě legitimní možnost. 5C kontrol se v zásadě chová dost podobně jako Sultai kontrol a právě UBG budou často jeho tři základní barvy. Prakticky nikdy se vám nepovede mít „vyváženou“ pětibarvu, k tomu prostě nikdy nebudete mít dost duálů (a Bannery opravdu nejsou adekvátní náhrada), takže i pokud draftujete 5C, měli byste mít při draftu stále na paměti, které barvy jsou vaše hlavní a které jen splashujete. Zároveň je tenhle archetyp dost náročný na to, vědět, kdy brát fixaci a kdy silné karty – zkuste mít proto stále povědomí o tom, jak jste na tom s „bonusovými“ zdroji té které barvy.
Klíčové karty:
Trilandy (Mystic Monastery, Sandsteppe Citadel, atd.)
...pak dlouho nic
.
.
.
.
Barevné karty s vysokým power levelem
Kromě těchto archetypů nabízí KtK ještě řadu dalších, například Jeskai tempo (případně ve dvoubarevné variantě UW či UR), Abzan midrange či R/G aggro, žádný z nich však nepatří k tomu nejlepšímu, co se dá v současném limited formátu většinou nabrat a navíc se ani nejedná o nějak extra „deep“ archetypy – prostě draftujete své dvě / tři barvy a berete silné karty. Máte-li nějaký svůj oblíbený archetyp, nezapomeňte se o něj podělit v komentářích!
Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.