Ostatní
Pauper Magic v roce 2012
Pauper Magic v roce 2012
Od začátku srpna jsem si pohrával s myšlenkou napsat po velmi dlouhé době zase nějaký článek o constructed. Bohužel jsem za poslední rok téměř žádný nehrál a nechtěl jsem se na poslední chvíli učit dvojku se Scars of Mirrodin blokem, která se stejně s příchodem Ravnicy stane naprosto nerelevantní. Při procházení zajímavých decklistů, které bych si mohl alespoň pro zábavu zahrát, jsem na stránce shromažďující výsledky z turnajů na Magic Online narazil na položku pauper a vzpomněl si, že tomuto formátu jsem se v minulosti již jednou věnoval. 21.9.2009 jsem o tomto formátu napsal pro CMUS spolu s Honzou Brožkem tento článek. A protože byl zmíněný článek kladně přijat, rozhodl jsem se nyní pauperu věnovat podruhé. Postavil jsem tedy nejhranější balíčky a věnoval velkou část volného času za posledních třicet dní právě této kratochvíli.
Metagame je v tomto formátu nebývale pestrá. Narazit zde můžete na několik verzí controlů s „cloudpost landy“, monoU, monoR, monoW, monoB, dvě verze zeleného aggra (mašinu a infect combo), dvě verze storm comba (UR a 5c), UB control a určitě jsem na nějaký balíček v tomto výčtu zapomněl. Specifikem jsou ceny některých karet. V současnosti se tento formát těší velké oblibě, nicméně mnoho důležitých karet vyšlo v digitální podobě ve velmi malém nákladu a jejich cena někdy přesahuje i 10 dolarů. Jde především o Daze, Lotus Petal a Invigorate. Ceny několika dolarů také často dosahují klíčové karty tohoto formátu jako Pyroblast, Exclude, Prohibit či „invazní“ země nutné pro chod 5c Stormu.
MonoG
MonoG Main Deck Sideboard 15 Forest
1 Garruk’s Companion
4 Nettle Sentinel
4 Quirion Ranger
2 Shinen of Life’s Roar
4 Silhana Ledgewalker
4 Skarrgan Pit-Skulk
3 Vault Skirge
4 Gather Courage
3 Groundswell
4 Hunger of the Howlpack
4 Rancor
4 Vines of Vastwood
4 Young Wolf 2 Fog
3 Gleeful Sabotage
3 Hornet Sting
4 Sandstorm
3 Scattershot Archer
MonoG | |
Main Deck | Sideboard |
15 Forest 1 Garruk’s Companion 4 Nettle Sentinel 4 Quirion Ranger 2 Shinen of Life’s Roar 4 Silhana Ledgewalker 4 Skarrgan Pit-Skulk 3 Vault Skirge 4 Gather Courage 3 Groundswell 4 Hunger of the Howlpack 4 Rancor 4 Vines of Vastwood 4 Young Wolf | 2 Fog 3 Gleeful Sabotage 3 Hornet Sting 4 Sandstorm 3 Scattershot Archer |
Pokud nevíte, jak v tomto formátu začít, je zelené aggro dobrou volbou. Dovede hrát proti všemu a není příliš finančně náročné (oproti třeba takovému Stormu). Dovede porážet jak jiná aggra, tak controly. Nahnuté to má pochopitelně s combem, ale to se občas nemusí soupeři podařit rozjet. V sideboardu má zelená sice proti Stormu možnou obranu (Sandstorm), ale jen pokud se nás soupeř chystá zabít zástupem goblinů, proti Grapeshotu nemá zelená vůbec nic. Samotný Sandstorm však nemusí nutně znamenat záchranu, protože lepší hráči Stormu jsou na něj často připravení dispelem, nebo kolem něj hrají a utočí vždy jen částí goblinů (to jim usnadňuje především Gitaxian Probe).
Infect
Infect Main Deck Sideboard 16 Forest
2 Tranquil Thicket
4 Blight Mamba
4 Glistener Elf
4 Ichorclaw Myr
2 Rot Wolf
3 Apostle’s Blessing
3 Gitaxian Probe
3 Groundswell
4 Invigorate
2 Lotus Petal
4 Mutagenic Growth
1 Predator’s Strike
4 Rancor
4 Vines of Vastwood3 Fog
4 Hornet Sting
3 Nature’s Claim
2 Predator’s Strike
3 Sandstorm
Infect je druhou možností, jak v zelené zabít rychle soupeře. Tentokrát máte dokonce možnost výhry ve druhém kole. Za to však platíte daleko nižší konzistencí než v případě zelené mašiny a taky vyššími pořizovacími náklady, protože například cena takového Invigoratu není příliš nízká (kolem 8tixů/kus). Infect má oproti mašině horší hru proti modré a matchup s combem je opět takový nic moc. Sice můžeme vyhrát velmi brzy (což ale storm taky), zároveň ale nemáme mimo Sandstormu opět příliš možností, jak do hry soupeře zasáhnout, zatímco on jich má mnoho (například Lava Dart, Vapor Snag, Grapeshot, Dispel, Duress).
5c storm
5c Storm Main Deck Sideboard 2 Ancient Spring
4 Geothermal Crevice
2 Irrigation Ditch
4 Sulfur Vent
4 Cabal Ritual
1 Chromatic Sphere
4 Chromatic Star
4 Dark Ritual
3 Empty the Warrens
1 Faithless Looting
4 Gitaxian Probe
4 Grapeshot
4 Ideas Unbound
4 Lotus Petal
4 Manamorphose
2 Preordain
4 Rite of Flame
1 Seething Song
4 Sign in Blood3 Duress
1 Echoing Decay
1 Echoing Truth
1 Empty the Warrens
2 Flaring Pain
1 Goblin Bushwhacker
1 Irrigation Ditch
1 Mogg Raider
1 Pyroblast
1 Seething Song
2 Shred Memory
Tento balíček je stabilním hráčem ve světě pauper magicu již mnoho let. Zároveň je to pravděpodobně nejlepší balíček, který tu můžete hrát. Jen je k tomu třeba zásadnější investice do karet a přípravy, protože není na hru tak lehký jako třeba monoW.
UR Storm
UR Storm Main Deck Sideboard 2 Island
3 Mountain
4 Sandstone Needle
4 Saprazzan Skerry
3 Goblin Bushwhacker
4 Desperate Ritual
4 Empty the Warrens
3 Faithless Looting
4 Gitaxian Probe
4 Grapeshot
4 Ideas Unbound
4 Lotus Petal
4 Manamorphose
2 Ponder
4 Preordain
4 Rite of Flame
3 Seething Song3 Deep Analysis
3 Dispel
2 Flaring Pain
2 Izzet Boilerworks
3 Seismic Shudder
2 Vapor Snag
Druhá možnost, jak postavit storm, je ve dvoubarevné podobě. Balíček tak dovede zabít rychleji a navíc instantně pomocí goblinů (5C storm warrensy někdy hraje, někdy ne – podle pilota). Platí za to však nižší konzistencí. V sideboardu stojí za zmínku především sideboard plán do delších her, kdy můžeme nahradit gobliní část komba o další země, a Deep Analysis. To se hodí především tam kde soupeř má příliš mnoho cest jak pobít naši hordu potvůrek (Některé verze Postu). Lze narazit ještě na verze UR stormu, které na Grapeshot rezignovaly úplně a mají jen jednu cestu, jak se vypořádat se soupeřem. Hrál jsem obě a zde uvedená varianta se mi zdá přeci jen o něco spolehlivější.
MonoW
MonoW Main Deck Sideboard 14 Plains
4 Secluded Steppe
4 Doomed Traveler
4 Icatian Javelineers
4 Knight of Sursi
4 Kor Skyfisher
4 Leonin Skyhunter
4 Loyal Cathar
4 Squadron Hawk
4 War Falcon
3 Bonesplitter
4 Journey to Nowhere
3 Prismatic Strands2 Attended Knight
3 Dust to Dust
3 Holy Light
1 Prismatic Strands
2 Standard Bearer
4 Sunlance
Bílé koně jsou archetyp starý téměř jako Magic sám, a tak o něj nemůže být ochuzen ani pauper. Nejedná se o nejrychlejší balíček, ani nejlepší, ale jde o dobrou volbu pro nové hráče a nějaký výsledek se s ním dá uhrát také. Mimo zástupu koní, co neurazí ani nenadchnou, se zde vyjímají především Javelineeři, Squadron Hawk a především Prismatic Strands. Díky těm dokážete občas porazit i Storm. Záměrně říkám občas, protože nejste většinou dost rychlí a soupeř má možnost Mlhu obehrát. Navíc je to až na Benevolent Unicorny jediná cesta jak se ubránit Grapeshotu. Proti warrensům můžete použít také Holy Light či Sutured Priesta. Dust to Dust je zase jednou z nejlepších odpovědí proti Afinitě a Standard Bearer si vyprosí pozornost zeleného soupeře tím, že na sebe poutá všechny „myšky“, o které by si soupeř chtěl vylepšit vlastní hordy.
UR post
UR Post Main Deck Sideboard 4 Cloudpost
2 Evolving Wilds
4 Glimmerpost
8 Island
6 Mountain
4 Mulldrifter
1 Capsize
3 Compulsive Research
1 Condescend
2 Electrostatic Bolt
4 Flame Slash
1 Kaervek’s Torch
1 Lightning Bolt
1 Magma Spray
2 Mana Leak
1 Mysteries of the Deep
2 Mystical Teachings
4 Preordain
3 Prohibit
4 Prophetic Prism
2 Serrated Arrows2 Earth Rift
3 Hydroblast
4 Pyroblast
2 Seismic Shudder
1 Serrated Arrows
1 Ulamog’s Crusher
2 Yamabushi’s Storm
Cloudpost je nejkontrolnější zástupce kontrolů v tomto formátu. Mimo této verze lze spatřit ještě verzi hrající více modrých potvor s CiP efektem a Ghostly Flicker. Další možností je modročerná verze postu. Tím přijdeme o Pyroblast, Xovku a v mirroru užasný Earth Rift a získáme Duress a třeba Echoing Decay. Tím balíček vylepšíme proti Stormu a zhoršíme proti mirroru a MonoU. Tradiční potravou postu jsou všechny „férové“ balíčky jako monoW a problémy má naopak s Infectem či Stormem, protože často nemá především v první hře dost reaktivních karet.
Jako první balíček pro rozbor jsem si vzal monoU. Jednak protože jsem chtěl zažít, jaké to je flipnout ve druhém kole delver of secrets (neměl jsem tu příležitost na standardu) a potom jsem v minulosti tíhnul jistou formou náklonosti k Counterspellu, který je tu stále legální.
MonoU v. 1 Main Deck Sideboard 16 Island
4 Cloud of Faeries
4 Delver of Secrets
4 Ninja of the Deep Hours
3 Phantasmal Bear
4 Spellstutter Sprite
4 Spire Golem
4 Counterspell
3 Daze
4 Gitaxian Probe
3 Ponder
4 Preordain
3 Snap2 Curse of Chains
3 Dispel
2 Echoing Truth
2 Hydroblast
3 Piracy Charm
3 Stormbound Geist
MonoU v. 2 Main Deck Sideboard 16 Island
2 Quicksand
4 Cloud of Faeries
4 Delver of Secrets
4 Ninja of the Deep Hours
2 Phantasmal Bear
4 Spellstutter Sprite
4 Spire Golem
4 Brainstorm
4 Counterspell
3 Daze
2 Gitaxian Probe
2 Gush
2 Ponder
3 Snap3 Annul
3 Curse of Chains
4 Dispel
3 Echoing Truth
2 Serrated Arrows
V přístupu ke stavbě monoU jsou v pauper magicu patrné dva základní přístupy. Liší se od sebe především v počtu zemí. Ten první hraje většinou 16-17 ostrovů a používá větší množství karty Phantasmal Bear. Druhá cesta počítá s 18 až 19 landy, menším počtem „medvědů“ a hraje i oproti první verzi více manově dražších karet jako Gush nebo Exclude. Tato verze pak mimo ostrovů hraje standardně i dvě kopie země Quicksand. Hrál jsem postupně obě, nicméně znatelně větších úspěchů jsem dosáhl s tou první. Exclude jsem si sice nemohl vynachválit v souboji proti cloudpost deckům (je to dobrá odpověď proti kartě Mulldrifter), nicméně Quicksand mě vůbec nepřesvědčil a v maně jsem se topil na můj vkus až moc.
Základní kámen balíčku je ve všech verzích stejný. Máme Delvera pro rychlé aggro, Cloud of Faeries pro získání větší value z našich Spellstutter Sprite a Ninju pro karetní výhodu. Samotná možnost vrátit si již použitou Spritu opět Ninjou do ruky je potom již jen třešničkou na dortu. K tomu pár kusů dobrého rušení (Counterspell, Daze) a trochu pro modré tradiční manipulace s knihovnou (Ponder, Brainstorm, Preordain, Gitaxian Probe).
Volba dalších karet pak záleží čistě na našich preferencích a současném vývoji metagame. Když jsem na začátku srpna začal monoU hrát, zdálo se, že 4 Spire Golem a 2 Gushe budou samozřejmostí, zatímco bylo možno vysledovat klesající výskyt Dazu (ze tří na dva až nula). Postupem času však došlo ke zrychlení formátu a trend je dnes na konci září často až opačný. Modří pomalu zapomněli na Gush, Daze prokazuje své kvality a Spire Golem v jiném než plném počtu již není utopií, protože se s ním již aggro hráči dovedou lépe vypořádat a proti kombo balíčkům je příliš pomalý. Toto zrychlení zatřáslo i s pozicí Snapu, který v některých verzích nahrazuje Vapor Snag či dochází k nějakému mixu těchto dvou či ještě Piracy Charmu.
Sideboard se dá postavit ještě odlišnější. Jasným základem jsou podle mě stále minimálně 3 Hydroblasty, nějaké Dispely, Serrated Arrows, a potom již jde jen o to, proti kterým matchupům to chcete mít lepší. Já vždy hraju nějaký počet Piracy Charmů a minimálně jeden Envelope (na comba a monored). Můžete se však setkat i s odpovědí na artefakty či očarování (Steel Sabotage, Annul), tokeny (Echoing Truth) či dalším zabíjením Curse of Chains. Někteří hráči stále používají také Weatherseed Faeries a Thornwind Faeries. Osobně nemám rád ani jednu. Ta protekční mi nepřijde příliš dobrá proti cloudpostům (zastaví ji Mulldrifter) a monoR si další samostatnou kartu v našem sideboardu nezaslouží (Hydroblast musí stačit). Její střílecí kolegyně mi však přijde ještě marnější a vůbec nechápu, proč ji někdo může hrát. Proti infectu sice virtuálně jde seslat o kolo dříve než Serrated Arrows, nicméně ji soupeř snadno zabije Hornet Stingem či za pomocí Viridian Longbow. V mirroru můžeme od soupeře čekat jeho Piracy Charm či Arrows a monoW ji smáznou „oštěpařem“ nebo removalem (Journey to nowhere, Oblivion ring, Holy Light, Sunlance). Poslední možnou „sidovkou“, o které se chci zmínit je Stormbound Geist. Ten najde své využití všude tam, kde je náš Spire Golem příliš křehký, a zajímavý může být i proti jinému modrému, o kterém víme, že nasajduje plný počet „Sabotáží“ na naše vlastní Golemy a „šipky“.
Obecná pilotáž balíčku je také celkem intuitivní. Sešleme nějaké rychlé potvory, vytvoříme tlak na soupeře a odrazíme jeho největší hrozby, tak jak to již v magicu bylo tolikrát.
Matchupy
UR Cloudpost
Tento matchup je podle mě pro monoU příznivý, obzvláště pokud soupeř nehraje Serrated Arrows v maindecku, což se příliš často neděje. Iniciativa je zde jednoznačně na naší straně před i po sideboardu, protože soupeřově late game nemůžeme konkurovat za žádných okolností. Celá hra se podle mě láme na tom, zda se povede soupeři resolvovat Mulldriftera. Pokud ne, jsme na dobré cestě k úspěchu. Pokud ano, máme rázem zaděláno na pořádný problém a lekci z karetní výhody na opačné straně stolu. Snažte se tedy šetřit si své Counterspelly a pokud možno i Daze právě na tuto příležitost (pro Daze celkově není v tomto matchupu v první hře mnoho lepších cílů, snad mimo záchrany flipnutého delvera či projíždějícího Ninji před bleskem). Ze sideboardu se hodí především Hydroblasty za Snapy. Pokud máte, můžete i prohodit nějaké Stormbound Geisty za Spire Golemy a když jsem měl v sideboardu Deprive měnil jsem ho za Daze pokud jsem nezačínal. Dispel jsem většinou nepřisajdovával, protože soupeř má často zabíjení, které není instant, a potom nemáte příliš co už vyndat. Dá se však uvažovat o přidání Steel Sabotage pokud má soupeř hodně „Šipek“, ale raději mám stále Daze (větší využití).
MonoG infect
Složitý matchup. Po prvních pár hrách jsem si myslel, že je to téměř bye, potom jsem byl párkrát nepříjemně překvapen a nakonec mám pocit, že je zde sice monoU favorizováno, nicméně ne nějak extrémně. Hvězdou je zde především „counterovací“ víla. Důležitou otázkou zde je zda máte v sideboardu Piracy Charm nebo ne. Spoléhat se jen na „šipky“ je sice krásná idea, nicméně často umřete dříve, než vůbec přistanou na stole. Vyndávám zde především Spire Golemy, které považuju za pomalé a potom očekávám od soupeře odpověd (Natures Claim). Právě kvůli této možnosti také nedoporučuji sesílat „Arrows“ na prázdný soupeřův stůl. Přeci jen žádná z jeho bytostí nemá Haste a bylo by záhodno z karty za 4many dostat alespoň nějaký efekt.
Storm comba
Do této kategorie jsem zařadil oba balíčky spoléhající na Grapeshot či Empty the Warrens. Jde o složité soupeře. Jednou jeho rozjezd komba zastavíte, jindy ne. Někdy vás zabije soupeř ve druhém kole potom, co vyndáte Delvera jištěného Dazem a jindy se jeho balíček rozpadne při snaze vytvořit dostatečný Storm count. Za užitečné karty se dá rozhodně označit Hydroblast, Dispel, Envelope a Echoing Truth. Ten poslední dovede zabít některé UR verze sám o sobě (pokud si ho líznete a soupeř nemá jinou možnost výhry), zároveň se na něj nedá extra spoléhat, protože můžete umřít na Grapeshot a také si svou hordu goblinů může soupeř podržet vlastním rušením či nás jinak „přechytračit“ (Gigadrowse). Za neužitečné tu považuju především Spire Golemy a Snapy (či Vapor Snagy). Pár her jsem proti stormu již vyhrál také na Piracy Charm, který jsem zahrál na soupeřovu poslední kartu (v reakci na zahrání předposlední karty z ruky), nicméně jde opět o specifickou situaci a nejde na to vyhrát vždy. Pokud však nemáte co nasajdovat je to také možnost.
MonoG (non infect)
Toto je podle mě nejnepříjemnější soupeř, na kterého můžete jako modrý hráč v současném poli na Pauper magicu narazit. Procentová vyjádření nemám příliš rád, nicméně bych to se současnou zkušeností označil tak za 40:60 v náš neprospěch a určitě jsem na něj již narazil více než dvacetkrát. První hra je celkem férová, kor když začínáme. Po sideboardu se však vše otáčí na stranu našeho soupeře. Nemáme proti tomuto archetypu žádnou jasně dobrou „sajdovku“ (opravdu nepočítám Coast Watchera, kterého občas můžeme v této úloze spatřit, protože proti Rancoru působí velmi chudě), kdežto soupeř jich má hned několik, od průměrných jako Hornet Sting, Gleeful Sabotage, Viridian Longbow (ten se však mění v kulomet, pokud má soupeř Quirion Rangera) po dobré jako Hidden Spider až ke skvělému Scattershot Archerovi. Já vždy siduju Piracy Charm, který sice není žádná „hitparáda“, ale zabije Quirion Rangera, což na výhru občas stačí, a potom se poslední týden začal hrát Vault Skirge, takže máme o cíl navíc. Ven dávám vždy Phantasmal Beary, protože nám je může soupeř snadno zacílit již zmíněným Rangerem.
MonoW
Podle mě dobrý matchup, nicméně by se mnou někteří hráči Pauperu asi nesouhlasili. V první hře je to celkem vyrovnané a po sideboardu si myslím, že má modrý hráč díky Piracy Charmu a „šipkám“ převahu. Pro modrého bez Charmu se však občas může stát každý „oštěpař“ zásadním problémem. Nejnepříjemnější kartou soupeře je rozhodně Squadron Hawk, „Oštěpař“ a Kor Skyfisher. Po sideboardu můžeme od soupeře občas dostat nějaký ten Holy Light, nicméně v tomto matchupu nám obranu stejně vystužuje především Spire Golem, takže jeho dopad nebývá fatální. Z balíčku v tomto případě nejčastěji vyndávám Phantasmal Beary (soupeř je zaciluje „oštěpařem“ a tapovači) a nějaké Snapy. Nebezpečný by pro nás byl například takový Kor Sanctifier, nicméně se příliš nehraje, a Guardian of the Guildpact (toho taky potkáte jen sporadicky). Na druhého jmenovaného se však dá použít Curse of Chains.
Affinita
Toto je pro změnu velice špatný matchup. Naštěstí nejsme na dvojce se starým Mirrodinem, čili příliš často proti Afinitě neusednete. Ze sideboardu se na ni dá použít Hydroblast (neguje blasty a blesky soupeře a především zabije Atoga), Piracy Charm (odpověd na discipla a Krark-clan shaman) Curse of Chains, Annul a Steel Sabotage. Poslední dvě karty však v sideboardu většinou nemám a považuji je v současném poli za zbytečný luxus. Jednak samy o sobě nejsou nijak extra „partii-otáčející“ a potom současná afinita hraje příliš nepříjemných potvor, které nejsou artefakty (Carpace Forger, Auriok Sunchaser atd..). V takové situaci považuji za lepší nemít nějakou speciální kartu proti Afinitě, kterou stejně nehraje moc lidí, a soustředit se spíše na „mainstreamovější matchupy“ (Storm, zelené balíčky, Posty). Navíc je Affinita značně nekonzistentní a v určitých případech se vám povede urvat výhru, aniž by soupeř mohl do partie nějak extra zasáhnout.
Ub rats /monoB rats
I přes možnou odlišnost jde opět o celkem stejné soupeře. Vadí jim Daze, nemáme proti nim speciální kartu jsou to určitě favorizované matchupy pro modrého hráče. Ze sideboardu na ně přidávám většinou Arrowsy a Dispely za Snapy či Vapor Snagy, protože pochopitelně nechci krysy s CiP efekty vracet soupeři do ruky.
To by jako krátký úvod do problematiky tohoto zajímavého formátu mohlo stačit. Formát považuji za přínosný pro všechny, kteří jsou přehlcení dvojkou a modernem a zároveň nechtějí na MTGO stavět balíček pro formát Legacy, který se zásadně prodraží. Pokud však chcete výrazněji v této variantě constructed Magicu profitovat, nelze se obejít bez investice, která bude patrně vyšší než byste na první pohled od formátu jménem Pauper čekali. Na druhou stranu se v něm hrají přibližně 4 daily eventy denně a dá se tedy při dostatečné pracovitosti dočkat i návratnosti své investice.
Jarda Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.