Ostatní
Pauperový občasník #1
Pauperový občasník #1
Zdravím všechny čtenáře CMUSu. Jmenuji se Pavel Matoušek a Magicem se zabývám něco málo přes pět let. Svou pozornost momentálně věnuji hlavně Pauperu, který bych vám rád ve svém článku přiblížil.
Předpokládám, že většina z vás se s tímto formátem již alespoň okrajově setkala, ale pro ty, kteří neví o čem je řeč, tu mám pár základních informací.
Pauper znamená v překladu "Chuďas", což už teď může mnohé prozradit. Rozdíl oproti jakémukoliv jinému formátu je v tom, že Pauper balíčky obsahují jen a pauze karty rarity common. Zdá se vám to příliš nudné, nebo dokonce nemožné sestavit takovýto balíček? Opak je tady ovšem pravdou. Pauperové balíčky nejsou totiž limitovány žádnými rotacemi formátů, nebo čímkoliv jiným. Jen pro zajímavost Mtg obsahuje přes 6500 karet rarity common, což bych řekl že dává velký prostor pro tvoření Pauperových balíčků. Rozmanitost však není jediným plusem tohoto formátu.
V 90 procentech je pozitivním faktorem pro hráče i cena karet, která se povětšinou pohybuje v řádech stovek korun za celý balík. Jedinou překážkou při hraní Pauperu může být dostupnost samotných hráčů a turnajů. Z mých nevelkých zkušeností vím, že většina hráčů Mtg Pauper balíček nemá a pokud ho má tak pouze na Mtg Online. Na druhou stranu pro ty z vás co disponují účtem na Onlinech je to zpráva dobrá. O soupeře na Onlinech totiž nouze opravdu není a i turnajů tohoto formátu je tam požehnaně.
No to bychom měli něco k úvodu a pojďme se teď podívat na některé balíčky, se kterými se můžete nejčastěji při hraní setkat.
U/R Delver
Jedná se o poměrně agresivní balík, proti kterému se hraju opravdu špatně, pokud se okamžitě nezbavíte příšer, které soupeř pokládá. Nejlepší je když se těchto bytostí zbavíte instantně hned po vyložení, nejdéle pak ve vašem následujícím kole, protože soupeř si později bytosti ochrání protekcí a jakmile pak s bytostí útočí, stačí mu obvykle jen to jedno kolo na to, aby vás díky Kyklopovi, nebo Fiendovi s double strikem zabil. Ideálním řešením jsou instanty tipu Geth's Verdict, Diabolic Edict proti kterým soupeře neochrání protekce a jelikož tento balík v mainboardu nemá counter spelly, tak jsou to pro něj vzhledem k malému počtu bytostí tyto kouzla neřešitelný problém.
Silnou stránkou balíčku jsou tedy, jak už jsem řekl jeho bytosti, zejména pak Nivix Cyclops jsou v balíčku opravdu silní. Díky velkému počtu levných spellů se pak z Kyklopů stávají velké bytosti, kterým soupeř dá Distortion Strike a Assault Strobe a následně vás projede neblokovatelnou 10/10 s double strikem.
Slabou stránkou je pak ona náchylnost na removaly, se kterou se balíček nedokáže vypořádat. Po sidu se ovšem mění všechno. Dispely a Spell Pierci reagují na vaše removaly a obvykle pak záleží na drobnostech které hru rozhodnou. Rozhodně je balíček dobrou volbou pro hráče, kteří už mají něco nahráno, protože někdy je opravdu důležité jak kouzla hrajete po sobě.
Cena balíčku se pohybuje od dvouset korun, přičemž nejdražší kartou je Manamorphose. Cena je to ovšem relativní. Balíček lze vylepšit Red/Blue Element Blasty, což cenu decku zvedne řádově o sto koruny. Pokud ale takovou investici zatím riskovat nechcete, bohatě si vystačíte se základní stavbou balíčku a i ta vám poskytne, jak se říká "Hodně muziky za málo peněz".
UR Delver | Pavel Matoušek |
Main Deck | Sideboard |
4 Delver of Secrets 4 Kiln Fiend 4 Nivix Cyclops 4 Apostle’s Blessing 3 Distortion Strike 3 Assault Strobe 4 Preordain 4 Ponder 3 Manamorphose 3 Gitaxian Probe 4 Lightning Bolt 4 Izzet Guildgate 8 Mountain 8 Island | 3 Dispel 3 Flame Slash 1 Mutagenic Growth 2 Spell Pierce 2 Vapor Snag 3 Voyage’s End 1 Flaring Pain |
Mono White
Toto je jeden z balíků, proti kterému hraju snad nejmíň rád. Icatian Javelineers jsou podle mě jeden z nejlepších one dropů. Díky tomu že umí dát jeden damage kamkoliv řeší jakoukoliv bytost s jedničkou dozadu, navíc pokud vystřelíte při blokování tak vám ještě ušetří pár zranění. Balík je hodně příšerový a valná většina z nich mu přináší nějaké ty výhody výhody.
Další výbornou kartou je Loyal Cathar na kterého já osobně většinou vyplýtvám dva removaly. Často se také stává že Cathara zabijete jednou, soupeř zahraje Kor Skyfishera, vrátí si Cathara na ruku a se zabíjením můžete začít pěkně odznova. Velké množství létajících příšer, kterými deck disponuje, spolu s Bonesplittery většinou znamená rychlý konec hry, a pokud soupeř po sidu přihodí ještě Guardiana a na něj sekery tak proti monocolor decku to z pravidla znamená konec.
Silná stránky balíku je tedy velké množství létajících příšer, se kterými se na Pauperu těžko vypořádáte. Nízká křivka přispívá k rychlému spádu hry a s balíkem se hraje opravdu příjemně a zvládnou ho i méně zkušení hráči.
Nevýhodou balíčku je podle mě matchup proti mono blacku, zejména pak proti kartám tipu Shrivel, Evincar's Justice, Crypt Rats. Další nevýhodou by mohl být malý počet removalů, zejména proti heavy creature deckům.
Ale rozhodně bych řekl, že i přesto se jedná o jeden z lepších balíčků. Pokud se spokojíte se základním buildem jak mainu tak sidu vejdete se do dvou až tří stovek. Nejdražší kartou pak budou ve vašem balíku Icatian Javelineers, ale to jen pokud budete balíček hrát na onlinech, kde se jejich cena pohybuje okolo dvou dolarů. V kamenném obchodě za ně zaplatíte okolo deseti korun. Další "dražší" kartou je Bonesplitter, který stojí něco málo přes 30 Kč. I přes to všechno je ale cena balíčku stále přátelská a to zhruba 300 Kč.
Mono White | Pavel Matoušek |
Main Deck | Sideboard |
3 Benevolent Bodyguard 3 Doomed Traveler 4 Icatian Javelineers 3 War Falcon 4 Kor Skyfisher 4 Leonin Skyhunter 4 Squadron Hawk 3 Razor Golem 4 Loyal Cathar 3 Bonesplitter 3 Journey to Nowhere 2 Unmake 4 Secluded Steppe 16 Plains | 4 Circle of Protection: Black 2 Sunlance 3 Guardian of the Guildpact 3 Prismatic Strands 3 Dust to Dust |
Mono Black
Tak upřímně toto je můj nejoblíbenější deck a myslím si že patří k těm lepším. Balíček disponuje opravdu velkým množstvím removalů, takže proti creature deckům je opravdu dobrý, ale je spolehlivý i proti control deckům. Díky Gray Merchantovi vůbec nevadí, když vás oponent drží zpátky. Balíček obsahuje poměrně dost discardu, což by mělo přispět k poklidnému vyložení Merchanta. Další silnou kartou balíčku jsou Chittering Rats, které dokážou soupeře zpomalit v kritickou chvíli, což vám koupí další čas. Crypt Rats v balíčku vám dává výhodu masového removalu, kterých je na Pauperu opravdu poskrovnu. No, a pokud soupeře neumlátíte Merchantem, tak máte v balíčku Corrupt, který v lategame dokáže v pohodě narvat oponenta i za deset.
Silnou stránkou balíčku je jeho univerzálnost, dá se sním hrát opravdu proti všemu. Removaly které deck obsahuje se vypořádají s každou příšerou na formátu a nouzí o karetní výhodu také netrpí. Po sidu se dá balíček s trochou karet upravit na poměrně solidní discard, takže ani proti controlum netratíte.
Slabou stránkou bývají někdy mirror matche a překvapivě i souboje proti Mono Whitu a to obzvlášť po oponentovo sidu, když vyloží Circle of Protection:Black, tak to potom hra obvykle končí.
Co se cenové relace týče, patří tento balík k těm dražším a to zejména na Onlinech. Chittering Rats stojí 2 dolary a velmi těžko se shání a to samé platí i o Crypt Rats, jejichž cena se pohybuje okolo deseti dolarů.
Kompletní balíček na MTGO stojí okolo 800 Kč. Toto ale neplatí o balíčku, který byste si normálně zakoupili v kameném obchodě. Cena by se potom pohybovala v rozmezí dvou až tří stovek.
Mono Black | Pavel Matoušek |
Main Deck | Sideboard |
4 Cuombajj Witches 3 Ravenous Rats 4 Chittering Rats 2 Crypt Rats 3 Liliana’s Specter 4 Phyrexian Rager 4 Gray Merchant of Asphodel 1 Dead Weight 1 Disfigure 3 Geth’s Verdict 4 Sign in Blood 3 Victim of Night 2 Oubliette 2 Corrupt 4 Barren Moor 16 Swamp | 3 Duress 2 Nihil Spellbomb 1 Geth’s Verdict 2 Shrivel 3 Wrench Mind 2 Oubliette 1 Tendrils of Corruption 1 Okiba-Gang Shinobi |
RUG Tron
Pokud jde o Tron, myslím si, že napříč formáty, na kterých se hraje se jedná o velmi zábavný balíček. V mainboardu se nachází osm karet díky nimž dáte tron dohromady, ne o moc pomaleji než třeba na modernu. Oraclové vám dají potřebnou karetní výhodu do začátku a sami o sobě vám poskytnou celkem slušného blokera. Po složení tronu se deck snaží co nejrychleji dostat do hry Maraudera, který spolu s 12 "sacrifice" artefakty přidá opravdu dost životů.
Červená dává balíčku možnost jak se efektivně vypořádat s nežádoucími bytostmy a Rolling Thunder funguje v balíčku většinou jako velká sekera do soupeřovy hlavy. Modrá dodává karetní výhodu, v podobě Muldriftera, potřebnou později a tím dělá balíček poměrně všestranným a stabilním v mnoha ohledech.
Silnou stránkou je samotný fakt že se jedná o combo deck, jehož kombo se dá velmi špatně narušit, pokud už je na stole. Zejména v pozdní fázi hry se balík stáva hodně špatně porazitelným.
Nevýhodou je paradoxně ono combo(tron). Pokud nemáte na opening hand žádný z potřebných landů jste nuceni většinou mulligenovat. Pokud na ruce máte jen jeden, už se s tím dá hrát, jestliže na ruce máte něco z dvojice Expedition Map nebo Ancient Stirrings. Balíček se tím řadí mezi ty pomalejší a proti Mono Whitu/Blacku s rychlým startem bojuje horko těžko.
Co se ceny týče, mluvíme tu opět o balíčku s dobrým poměrem kvalita/cena. Rozdíly nastávají tedy potom jenom v buildech které si zvolíte. Základní verze balíčku vás vyjde na zhruba 200 Kč.
Po různých vylepšeních různě připlatíte, ale tak to prostě chodí. Pokud si chcete tento balík pořídit, musíte se ale smířit s faktem že na MTGO vás vyjde levněji než v kamených obchodech.
RUG Tron | Pavel Matoušek |
Main Deck | Sideboard |
4 Sea Gate Oracle 4 Mulldrifter 3 Fangren Marauder 1 Ulamog’s Crusher 4 Ancient Stirrings 4 Chromatic Sphere 4 Chromatic Star 4 Expedition Map 4 Firebolt 1 Flame Slash 4 Prophetic Prism 2 Rolling Thunder 1 Compulsive Research 1 Haunted Fengraf 1 Khalni Garden 1 Quicksand 1 Remote Isle 1 Shimmering Grotto 4 Urza’s Mine 4 Urza’s Power Plant 4 Urza’s Tower 1 Forest 2 Mountain | 2 Condescend 1 Flame Slash 1 Pyroblast 2 Ancient Grudge 2 Circle of Protection: Green 3 Circle of Protection: Red 2 Ray of Revelation 2 Earth Rift |
Affinita
Tak to tu máme, zlatá tečka na konec. Napříč celým Magicem se jedná o balík s velkou tradicí a historií (pokud to lze takto napsat).
A jako na každém formátu se jedná o balíček rychlý, silný a vždy s nějakým nemilým překvapením. Artefaktové landy spolu s Frogmitem a Enforcerem dávají balíčku možnost zběsilého startu, Galvanic Blast se stává Axou za jednu a Thoughtcast lacinou divinací.
Velkým plusem tohoto balíku je fakt, že je stejně dobrý na začátku i ke konci hry a to zejména díky Atogovi. Karty jako Ichor Wellspring a Chromatic Star, ale i artefaktové landy se pak stávají jeho municí, načež můžete soupeře s klidným svědomím projet za velké množství damage. No, a pokud není cesta k soupeři volná, tak ho naládujte stejně a zahrajte si třeba Fling určitě to pomůže.
Řekl bych, že jedinou slabou stránkou balíčku může být široké spektrum artefaktového ničení na Pauperu a nezkušený hráč. Je velmi důležité dobře si rozvrhnout tapování landů, a to zejména pokud krmíte Atoga. Může se vám snadno stát, že sekáte jeden artefakt za druhým, zaútočíte a v domnění, že soupeř nic nemá si nenecháte volné země na reakci proti soupeřovu removalu. Vždy je dobré nechat si nějakou tu zemi k dispozici, aby jste mohli případně zahrát Fling nebo po sidu Blastu. Velkou výhodou balíčku je možnost zahrát si kartu libovolné barvy díky artefaktovým zemím. To dává hodně prostoru pro libovolné inovace.
Nejdražšími kartami balíčku na MTGO jsou Hydroblast a Atog, kteří cenu vyšponují k hranici tisíce korun, zejména tedy Hydroblast. Já si ale myslím, že pro začátek byste Blastu klidně oželeli.
Affinity | Pavel Matoušek |
Main Deck | Sideboard |
4 Atog 4 Carapace Forger 4 Frogmite 3 Myr Enforcer 4 Chromatic Star 4 Galvanic Blast 3 Springleaf Drum 2 Terrarion 2 Fling 3 Ichor Wellspring 2 Perilous Research 1 Prophetic Prism 3 Thoughtcast 3 Ancient Den 3 Darksteel Citadel 4 Great Furnace 4 Seat of the Synod 4 Tree of Tales 3 Vault of Whispers | 2 Electrickery 3 Gorilla Shaman 2 Hydroblast 2 Krark-Clan Shaman 3 Ancient Grudge 3 Doom Blade |
No a to by mohlo být pro dnešek všechno. Jelikož je toto můj první autorský počin tak jsem zvědavý na feedback. Pokud budou reakce aspoň trochu dobré, rád bych v psaní pokračoval a rozhodně bych s vámi sharenul nějaký ten daily event na onlinech. Loučím se a na přečtenou někdy příště.
Pavel Matoušek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře