Ostatní
Pauperový občasník 1
Dobrý den vážení čtenáři.
V dnešním článku jsem se rozhodl oslovit zejména ty z Vás, kteří s Pauperem začínají a disponují účtem na MTG Online.
Dnes bude tedy hlavně řeč o finančně nenáročném balíčku, za který jsem já sám platil přesně 3 tixy. Tímto balíčkem je budget(laciná) verze Mono Black Gray Merchant.
Jak jsem již psal v minulém článku Mono B je můj nejoblíbenější deck a s buildem, který Vám dnes ukážu jsem začínal na MTGO i já.
Popíšu Vám jendotlivé karty a jejich význam v balíku.
Tak takto přesně vypadá můj původní balíček a teď se podívejme co jednotlivé karty dělají pro balíček.
Fume Spitter - No popravdě, když jsem tuto kartu dával do balíčku jediné nad čím jsem přemýšlel byl Delver. Později jsem ale zjistil, že karta řeší poměrně široké spektrum karet na Pauperu. Mono W deck připravíte o Jevelery, War Falcony, v nejhorším případě můžete likvidovat i Racky(popř. Holuby, jak se říká jiný kraj jiný mrav a přezdívky kartiček nejsou vyjímkou).
Dauthi Slayer - Dle mého názoru jedna z nejlepších karet balíčku. Za dvě many dva dva s "shadow" se nemusí zdát jako úplné terno, ale pravdou je že slayer dělá přesně to co tento balík potřebuje. Jste díky němu schopni dát soupeři pěknou řádku zranění, kterému těžko zabrání a navíc ho nemuže blokovat. Tím pádem Slayer často vydrží na stole dokud nevyložítě Merchanta a tím výrazně přispěje k vysání co možná největšího množství oponentových životů.
Highborn Ghoul - Věsměs jde o kartu se stejným účelem jako Slayer, stím rozdílem, že se ghoula soupeř zbaví o poznání snadněji. I přesto se stále jedná o velmi dobrý two drop, který také umí udělat kus práce.
Ghoulraiser - Možná se tato zombie na první pohled zdá trochu nezajímavá, ale fakt že v balíčku umí udělat spoustu zajímavých věcí ji povyšuje minimálně o level výše. Raiser umí vytáhnout z hrobu Merchenty, Highborny, po sidu Creepery, sám sebe a podle mě to nejzajímavější, Nameless Inversion. Tím že Inverse má "changeling" je to tipově i zombík, takže Raiser nemá prblém s taháním tohoto removalu z hrobu.
Liliana's Specter - No tak máme tu celkem slušného letce, který soupeři umí zahodit kartu. Za tři many podle mě celkem slušná bytost a jako téměř každá bytost v balíku má v ceně dvě černé = bonus pro Merchanta.
Soulcage Fiend - Jedná se o celkem agresivní potvoru, kterou soupeři většinou neradi blokují díky její schopnosti. Když Fiend zemře kousne všechny hráče o tři životy, což by teorticky mělo bolet víc soupeře než nás. Díky velkému počtu lifegainu v balíčku si dokážeme přidat poměrně dost života, takže nějaké tři životy sem, tři tam by vadit neměly. Samozřejmě jsou situace kdy si Fienda na stole opravdu nepřejete, ale to že by mě zabil se stalo jen jednou.
Gray Merchant of Asphodel - Nemyslím si že by tato karta potřeboala nějaký rozsáhlý komentář. Nejdůležitější karta balíčku, winkondice atd.
Dead Weight - Levných removalů není podle mě nikdy dost a Těžká Váha je ještě k tomu enchantment, takže pokud jí hodíte třeba na Kor Skyfishera dá Vám i malý bonus pro Merchanta.
Sicken - Další kartička určená skoro výhradně pro Delvera. Pokud Sicken přijde na ruku později lze jí cyklovat, což dává také určitou výhodu.
Nameless Inversion - Skvělí removal řešící velké množství potvor, který mi nejednou posloužil jako combat trick na Merchanta. Jak jsem již řekl Ghoulraiser umí vrátit Inversi zpět na ruku, což dává jistý druh karetní výhody a často dokáže rozhodnout hru.
Geth's Verdict - Toto je velmi situační removal. Při větším množství příšer je téměř k ničemu, proto obvykle býva lepší proti pomalejším deckům s menším množství příšer. Velmi dobrý je Verdict zejména proti U/R-ku, proti Delverovi je celkem průměrný a proti třeba Mono Whitu je skoro nepoužielný(Vyjímkou je Mono W po sidu, pak je Verdict jedinou možností jak zabít Guardian of the Guildpact).
Consume Spirit - Tady máme asi nejspornější kartu balíčku. Často bývá horší Tendrils of Corruption, nebo Corrupt. Zejména to tak je v pozdních fázích hry. Další fakt je že máme v balíčku mnoho kvalitnějšího zabíjení, ale já jsem si z neznámého důvodu "konzum" oblíbil.
Sign in Blood - No u této karty asi není moc co řešit. Na Pauperu asi nejlepší černý "draw" spell, který pokud to někdy bude třeba může dorazit soupeře.
Enfeeblement - Enfeeblement rozhodně neberu jako removal, spíš se ho snažím sidovat proti balíkum s nějakými těmi 2/3-kami, aby vytvořil support pro Merchanta.
Doom Blade - No tak v sidu je Blade rozhodně kvůli černým balíčkům a siduji ho témeř vždy proti non-black deckům.
Shrivel - Shrivel siduji zejména proti Mono Whitu. Často sním lze sklidit ze stolu i pět příšer a je to jeden z mála masových removalů na Pauperu. Není to sice ten nejlepší ale vzhledem k absenci Crypt Rats v balíčku je nutný.
Faceless Butcher - Butrcher není špatná karta, ale i přes to že je 2/3 je celkem náchylný na removaly. Oubliette je rozhodně lepší variantou co hrát. Další nepříjemná věc je že když Butchera vyložíte a oponent si vrátí v reakci na to svojí potvoru do ruky, musíte zacílovat nějakou svojí, ne tedy pokud je na stole sám.
Seal od Doom - Pečeť siduji proti balíkum s nějakou peckou. Seal mi dává možnost položit removal a počkat si na cíl, navíc podpoří Merchanta. Nevýhodou je moment překvapení o který s pečetí většinou přijdete.
Crypt Creeper - Side proti "Dradge" balíkum, a vlastně proti čemukoliv co manipuluje s hrobem. Navíc ho můžete Raiserem vrátit na ruku.
Tak a na řadu se dostávají poslední dva stručné rozbory balíčku. Jedná se o v minulém článku chybějící Mono Blue Delver a GW Aury.
Tak tady máme představený jeden z nejdražších balíků na Pauperu. Cloud of Faeries má na MTGO šest tixů, Gush má tixů 5, Snap 4 a tak bych mohl ještě chvilku pokračovat.
Nicméně se jedná o balík na Pauperu hraný asi nejvíce, a pokud mi pamět dobře slouží na Daily eventech se v top 8 vždy aspoň jeden tento objevil. Delver v kombinaci Ponder/Preordain, nebo Brainstorm se flipne většinou hned v druhém kole a pokud nemáte okamžitě odpověd jste zpravidla ztraceni. Osm counter spellů v mainu nedává moc prostorů pro ničení Vašich příšer a po sidu 4 Dispelů se šance na zahrání removalu ještě snižují. Navíc pokud mezi countery započítáme i Spellstutter Sprite tak Vám asi dojde že se proti MOno U hraje opravdu špatně. Co se týče kvality příšer, myslím si že je poměrně vysoká. Weirdi a Golemové se opravdu špatně ničí/blokují. Snap je podle mě nejnepříjemnější kartou balíčku, hlavně kvůli counterům, nebo Spritám, které po jeho zahrání lze většinou očekávat.
Balíček je zkrátka dobrý po všech směrech. Má poměrně velké množství levných a efektivních draw spellů, příšer i counterů. Side nám nabízí přijatelné odpovědi proti špatným match-upům, jako jsou Aury nebo Mono R. Nakonec bych jen rád podotkl, že balíček není opravdu pro každého. Je potřeba mít sním celkem dost nahráno, proto ho nedoporučuju nováčkům a to i kdyby měli chuť investovat do decku sto dolarů.
Jak už napovídá název balíčku jedná se tu v první řadě o enchantmenty/aury. Balíček disponuje levnými hexproof příšerami na které postupně nahazuje aury, čímž dostává nacílovatelné velké příšery, které jsou defakto i nesmrtelné. Levné aury jako Rancor, nebo Ethernal Armor jsou naprosto výborné a díky nim soupeře dokážete velice rychle usmrtit. Aury jako Ancestral Mask a Armadillo Cloak udělají z Vaších jednomanovek hotové obry a velice efektivně díky nim ukončíte hru. Z mého pohledu balíčku chybí v mainu nějaký ten removal, ale kvalitní aury nejsou nejhroší náhradou. Aury, které generují nějakou tu manu supportují aura Gnarlida, který se ve 4 kole stává většinou už neblokovatelným po zbytek hry. Side nám dává odpovědi spíše na creature decky. Scattershot Archer je ideální proti Mono W, jakožto i karty s fog fektem. Balíček není kromě Ancestral Mask, která má 7 tixů, nijak výrazně finančně náročný a je velmi dobře hratelný i pro hráče s méně zkušenostmi. Dokonce bych řekl, že do začátku je to jeden z nejlepších balíčků, takže pokud nevíte CO hrát, tak Aury jsou rozhodně dobrou volbou.
Další kus svého článku bych rád věnoval Banned Listu formátu Pauper. Pauper je totiž formát jako každý jiný a i zde jsou karty, které prostě hrát nemůžeme.
Cloudpost
Cranial Plating
Empty the Warrens
Frantic Search
Grapeshot
Invigorate
Temporal Fissure
Myslím si, že každý kdo se na danou kartu podívá má jasno v tom proč je zakázaná, ale i tak věnuji každé kartě malou poznámku. Cloudpost a Glimmerpost dohromady=velké množství many, zkrátka stačí si přečíst texty obou karet a máte jasno. Cranial Plating dělá i z modernové Affinity velmi silný balík, takže si dokážete představit jeho efekt na Pauperu. Empty the Warrens, Frantic Search, Grapeshot, všechny tyto karty v banned listu znamenají, že se na Pauperu téměř nesetkáte se stormem, což byl svého času téměř neporazitelný balík. Invigorate spolu s příšerami s infektem dokázal hotové divy a díky němu nebyl problém ani T2 kill. Temporal Fissure se hrál v balíčku spolu s Cloud of Faeries a Snapem. Toto "storm" combo Vám vrátilo na ruku všechny permanenty, landy nevyjímaje, takže opravdu spousta legrace. Do budoucna si myslím, že by nás mohl čekat bann Merchanta, ale to je jen můj neopodstatněný názor.
Další věcí na kterou jsem byl po napsání prvního článku upozorněn byl rozdíl mezi Pauperem a All-commonem. Takže se na to pojďme ve stručnosti podívat. All-common lze rozdělovat na modern, standart a tak dále. V zásadě ale jakákoliv karta ve vašem balíčku musí být common. Platí to na rozdíl od Pauperu ale i pro karty které byly v nějaké edici jako uncommon a v nějaké jako common. Karta, která kdykoliv předtím byla uncommonem zkrátka nemůže být na all-commonu hrána. Na pauperu toto omezení neplatí.
No blížíme se pomalu ke konci a já si pro Vás ještě připravil takovou menší rubriku. Vždy je lepší slyšet na věc více názorů, případně si poslechnout zkušenosti někoho jiného. Proto dnes oslovím mého dobrého kamaráda Romana Dvořáka, aby nám odpověděl na pár otázek, jenž by nás mohli zajímat.
1)Jak jsi se k Pauperu dostal?
Kvůli časove tísni jsem přešel z papírove formy mtg na online a nejlevnější způsob jak hrát eventy byl právě Pauper.
2)Hraješ Pauper live, nebo na Onlinech?
Pouze na Onlinech, v okolí se Pauper v´ůbec nehraje.
3)Jaký byl důvod, že jsi si vybral zrovna tento balíček?
Mono white jsem už hrával na dvojce takže jsem si k němu vytvořil celkem pozitivní vztah, tak jsem se rozhodl ho zkusit na MTGO a sedl mi více než dobře.
4)Jaké jsou podle tebe slabé a silné stránky balíčku?
Mezi silné stránky patří rozhodně rychlost a spousta letců, s kterými se málo který deck poradí. Příčtěme k tomu několik combat triků(Prismatic Strands + Guardians' Pledge) který dokážou uplne změnit situaci na battlu a mame tu celkem slušně šlapající deck.
K tomu je to mono color deck, takže odpadá někdy nepříjemné čekání na land příslušné barvy.
Nevýhoda je určitě nepřítomnost instantních removalů nebo rušení. No a pokud hrajete proti combo decku, a soupeř dostane potřebné karty právě na ono "combo" tak se s tím moc dělat nedá.
5)Jaký je podle tebe nejsilnější Match-up balíčku a jaký je nejslabší/nejhorší?
Mě se nejlépe hraje proti Mono B. Větsinou hraje hodně zabíjení, které mi až tolik nevadí díky Loyal Catharovi, kterej se změní zpět v 2/1, nebo Squadron Hawk, díky kterýmu netratim tolik ani proti "discardu".
Icatian Javelineers sestřelí krysy a jinou havěť a když přijde Guardian of the Guildpact býva rozhodnuto. Naopak nejhůř se mi hraje proti Mono U, kde si prakticky nic nezahraju a soupeř mě ulítá Cloud of Faeries nebo Spire Golemem,
kterej chodí do hry a pořád má manu na countery nebo všeljaký vracení.
6)Kolik tě balíček stál?
Kolem 200 Kč i se sidem, ale nemám tam největší pecky jako Serrated Arrows nebo Standard Bearer, které by mi zvedly cenu i na trojnásobek.
7)Jak se ti s deckem daří v Daily eventech?
No heleď popravdě nijak závratně se mi nedaří. Kvůli tomu, že mám s balíkem docela nahráno neuhraju většinou hůř než 2:2. První jsem byl zatím jen jednou a popravdě se štěstím, protože jsem nehrál proti žádnýmu Delverovi.
Jak říkam nic velkýho někdy těch 3:1 dam někdy ne, záleží jak se vyspim.
8)Jaký je podle tebe nejlepší balíček na Pauperu?
Rozhodně Mono U, k těm lepším pak podle mě patří určitě Tron a Mono B, ale to jenom kvůli Merchantovi.
9)Připadá ti Pauper, jakožto formát dostatečně podporovaný Wizardy?
Myslim že Wizardi to berou jako okrajovou část Mtg, ale díky různorodosti decků a neveliké finanční zátěži si Pauper získava víc a víc hráčů.
Spíš jsem zvědavý co nám Wizardi připravý na tomto formátu do budoucnosti.
Vzhledem k tomu že na Magic Online momentálně není možné hrát Daily Eventy, nebudu pro zatím natáčet žádné hraní. Ovšem hned jako bude možnost si zase zahrát chystám se to zdokumentovat a podělit se o to s Vámi.
Pokud Vás zajímá nějaká konkrtétní věc ohledně formátu Pauper, pište do komentů nebo na mail petrkaldera@gmail.com a já se mohu pokusit zakomponovat to do dalšího článku.
Všem čtenářům cmusu přeji pěkný den a na přečtenou u dalšího dílu "Pauperový Občasník".
V dnešním článku jsem se rozhodl oslovit zejména ty z Vás, kteří s Pauperem začínají a disponují účtem na MTG Online.
Dnes bude tedy hlavně řeč o finančně nenáročném balíčku, za který jsem já sám platil přesně 3 tixy. Tímto balíčkem je budget(laciná) verze Mono Black Gray Merchant.
Jak jsem již psal v minulém článku Mono B je můj nejoblíbenější deck a s buildem, který Vám dnes ukážu jsem začínal na MTGO i já.
Popíšu Vám jendotlivé karty a jejich význam v balíku.
Budget Mono Black | Petr Kaldera |
Main Deck | Sideboard |
2 Fume Spitter 4 Dauthi Slayer 4 Highborn Ghoul 3 Ghoulraiser 4 Liliana’s Specter 3 Soulcage Fiend 4 Gray Merchant of Asphodel 2 Dead Weight 1 Sicken 3 Nameless Inversion 2 Geth’s Verdict 3 Consume Spirit 4 Sign in Blood 17 Swamp 4 Barren Moor | 1 Sicken 1 2 Enfeeblement 3 Doom Blade 2 Shrivel 3 Faceless Butcher 1 Seal of Doom 3 Crypr Creeper |
Tak takto přesně vypadá můj původní balíček a teď se podívejme co jednotlivé karty dělají pro balíček.
Fume Spitter - No popravdě, když jsem tuto kartu dával do balíčku jediné nad čím jsem přemýšlel byl Delver. Později jsem ale zjistil, že karta řeší poměrně široké spektrum karet na Pauperu. Mono W deck připravíte o Jevelery, War Falcony, v nejhorším případě můžete likvidovat i Racky(popř. Holuby, jak se říká jiný kraj jiný mrav a přezdívky kartiček nejsou vyjímkou).
Dauthi Slayer - Dle mého názoru jedna z nejlepších karet balíčku. Za dvě many dva dva s "shadow" se nemusí zdát jako úplné terno, ale pravdou je že slayer dělá přesně to co tento balík potřebuje. Jste díky němu schopni dát soupeři pěknou řádku zranění, kterému těžko zabrání a navíc ho nemuže blokovat. Tím pádem Slayer často vydrží na stole dokud nevyložítě Merchanta a tím výrazně přispěje k vysání co možná největšího množství oponentových životů.
Highborn Ghoul - Věsměs jde o kartu se stejným účelem jako Slayer, stím rozdílem, že se ghoula soupeř zbaví o poznání snadněji. I přesto se stále jedná o velmi dobrý two drop, který také umí udělat kus práce.
Ghoulraiser - Možná se tato zombie na první pohled zdá trochu nezajímavá, ale fakt že v balíčku umí udělat spoustu zajímavých věcí ji povyšuje minimálně o level výše. Raiser umí vytáhnout z hrobu Merchenty, Highborny, po sidu Creepery, sám sebe a podle mě to nejzajímavější, Nameless Inversion. Tím že Inverse má "changeling" je to tipově i zombík, takže Raiser nemá prblém s taháním tohoto removalu z hrobu.
Liliana's Specter - No tak máme tu celkem slušného letce, který soupeři umí zahodit kartu. Za tři many podle mě celkem slušná bytost a jako téměř každá bytost v balíku má v ceně dvě černé = bonus pro Merchanta.
Soulcage Fiend - Jedná se o celkem agresivní potvoru, kterou soupeři většinou neradi blokují díky její schopnosti. Když Fiend zemře kousne všechny hráče o tři životy, což by teorticky mělo bolet víc soupeře než nás. Díky velkému počtu lifegainu v balíčku si dokážeme přidat poměrně dost života, takže nějaké tři životy sem, tři tam by vadit neměly. Samozřejmě jsou situace kdy si Fienda na stole opravdu nepřejete, ale to že by mě zabil se stalo jen jednou.
Gray Merchant of Asphodel - Nemyslím si že by tato karta potřeboala nějaký rozsáhlý komentář. Nejdůležitější karta balíčku, winkondice atd.
Dead Weight - Levných removalů není podle mě nikdy dost a Těžká Váha je ještě k tomu enchantment, takže pokud jí hodíte třeba na Kor Skyfishera dá Vám i malý bonus pro Merchanta.
Sicken - Další kartička určená skoro výhradně pro Delvera. Pokud Sicken přijde na ruku později lze jí cyklovat, což dává také určitou výhodu.
Nameless Inversion - Skvělí removal řešící velké množství potvor, který mi nejednou posloužil jako combat trick na Merchanta. Jak jsem již řekl Ghoulraiser umí vrátit Inversi zpět na ruku, což dává jistý druh karetní výhody a často dokáže rozhodnout hru.
Geth's Verdict - Toto je velmi situační removal. Při větším množství příšer je téměř k ničemu, proto obvykle býva lepší proti pomalejším deckům s menším množství příšer. Velmi dobrý je Verdict zejména proti U/R-ku, proti Delverovi je celkem průměrný a proti třeba Mono Whitu je skoro nepoužielný(Vyjímkou je Mono W po sidu, pak je Verdict jedinou možností jak zabít Guardian of the Guildpact).
Consume Spirit - Tady máme asi nejspornější kartu balíčku. Často bývá horší Tendrils of Corruption, nebo Corrupt. Zejména to tak je v pozdních fázích hry. Další fakt je že máme v balíčku mnoho kvalitnějšího zabíjení, ale já jsem si z neznámého důvodu "konzum" oblíbil.
Sign in Blood - No u této karty asi není moc co řešit. Na Pauperu asi nejlepší černý "draw" spell, který pokud to někdy bude třeba může dorazit soupeře.
Enfeeblement - Enfeeblement rozhodně neberu jako removal, spíš se ho snažím sidovat proti balíkum s nějakými těmi 2/3-kami, aby vytvořil support pro Merchanta.
Doom Blade - No tak v sidu je Blade rozhodně kvůli černým balíčkům a siduji ho témeř vždy proti non-black deckům.
Shrivel - Shrivel siduji zejména proti Mono Whitu. Často sním lze sklidit ze stolu i pět příšer a je to jeden z mála masových removalů na Pauperu. Není to sice ten nejlepší ale vzhledem k absenci Crypt Rats v balíčku je nutný.
Faceless Butcher - Butrcher není špatná karta, ale i přes to že je 2/3 je celkem náchylný na removaly. Oubliette je rozhodně lepší variantou co hrát. Další nepříjemná věc je že když Butchera vyložíte a oponent si vrátí v reakci na to svojí potvoru do ruky, musíte zacílovat nějakou svojí, ne tedy pokud je na stole sám.
Seal od Doom - Pečeť siduji proti balíkum s nějakou peckou. Seal mi dává možnost položit removal a počkat si na cíl, navíc podpoří Merchanta. Nevýhodou je moment překvapení o který s pečetí většinou přijdete.
Crypt Creeper - Side proti "Dradge" balíkum, a vlastně proti čemukoliv co manipuluje s hrobem. Navíc ho můžete Raiserem vrátit na ruku.
Tak a na řadu se dostávají poslední dva stručné rozbory balíčku. Jedná se o v minulém článku chybějící Mono Blue Delver a GW Aury.
Mono Blue Delver | Petr Kaldera |
Main Deck | Sideboard |
4 Delver of Secrets 3 Cloud of Faeries 1 Frostburn Weird 4 Spellstutter Sprite 2 Ninja of the Deep Hours 3 Spire Golem 3 Brainstorm 4 Ponder 4 Preordain 4 Counterspell 2 Daze 2 Deprive 3 Snap 2 Gush 19 Island | 3 Annul 2 Dispel 4 Hydroblast 2 Curse of Chains 2 Stormbound Geist 2 Serrated Arrows |
Tak tady máme představený jeden z nejdražších balíků na Pauperu. Cloud of Faeries má na MTGO šest tixů, Gush má tixů 5, Snap 4 a tak bych mohl ještě chvilku pokračovat.
Nicméně se jedná o balík na Pauperu hraný asi nejvíce, a pokud mi pamět dobře slouží na Daily eventech se v top 8 vždy aspoň jeden tento objevil. Delver v kombinaci Ponder/Preordain, nebo Brainstorm se flipne většinou hned v druhém kole a pokud nemáte okamžitě odpověd jste zpravidla ztraceni. Osm counter spellů v mainu nedává moc prostorů pro ničení Vašich příšer a po sidu 4 Dispelů se šance na zahrání removalu ještě snižují. Navíc pokud mezi countery započítáme i Spellstutter Sprite tak Vám asi dojde že se proti MOno U hraje opravdu špatně. Co se týče kvality příšer, myslím si že je poměrně vysoká. Weirdi a Golemové se opravdu špatně ničí/blokují. Snap je podle mě nejnepříjemnější kartou balíčku, hlavně kvůli counterům, nebo Spritám, které po jeho zahrání lze většinou očekávat.
Balíček je zkrátka dobrý po všech směrech. Má poměrně velké množství levných a efektivních draw spellů, příšer i counterů. Side nám nabízí přijatelné odpovědi proti špatným match-upům, jako jsou Aury nebo Mono R. Nakonec bych jen rád podotkl, že balíček není opravdu pro každého. Je potřeba mít sním celkem dost nahráno, proto ho nedoporučuju nováčkům a to i kdyby měli chuť investovat do decku sto dolarů.
GW Auras | Petr Kaldera |
Main Deck | Sideboard |
4 Avacyn’s Pilgrim 4 Gladecover Scout 4 Slippery Bogle 4 Silhana Ledgewalker 3 Aura Gnarlid 3 Abundant Growth 4 Ethereal Armor 4 Rancor 3 Utopia Sprawl 3 Ancestral Mask 4 Armadillo Cloak | 3 Fog 3 Nature’s Claim 1 Scattershot Archer 2 Journey to Nowhere 3 Moment’s Peace 3 Nimbus Wings |
Jak už napovídá název balíčku jedná se tu v první řadě o enchantmenty/aury. Balíček disponuje levnými hexproof příšerami na které postupně nahazuje aury, čímž dostává nacílovatelné velké příšery, které jsou defakto i nesmrtelné. Levné aury jako Rancor, nebo Ethernal Armor jsou naprosto výborné a díky nim soupeře dokážete velice rychle usmrtit. Aury jako Ancestral Mask a Armadillo Cloak udělají z Vaších jednomanovek hotové obry a velice efektivně díky nim ukončíte hru. Z mého pohledu balíčku chybí v mainu nějaký ten removal, ale kvalitní aury nejsou nejhroší náhradou. Aury, které generují nějakou tu manu supportují aura Gnarlida, který se ve 4 kole stává většinou už neblokovatelným po zbytek hry. Side nám dává odpovědi spíše na creature decky. Scattershot Archer je ideální proti Mono W, jakožto i karty s fog fektem. Balíček není kromě Ancestral Mask, která má 7 tixů, nijak výrazně finančně náročný a je velmi dobře hratelný i pro hráče s méně zkušenostmi. Dokonce bych řekl, že do začátku je to jeden z nejlepších balíčků, takže pokud nevíte CO hrát, tak Aury jsou rozhodně dobrou volbou.
Další kus svého článku bych rád věnoval Banned Listu formátu Pauper. Pauper je totiž formát jako každý jiný a i zde jsou karty, které prostě hrát nemůžeme.
Cloudpost
Cranial Plating
Empty the Warrens
Frantic Search
Grapeshot
Invigorate
Temporal Fissure
Myslím si, že každý kdo se na danou kartu podívá má jasno v tom proč je zakázaná, ale i tak věnuji každé kartě malou poznámku. Cloudpost a Glimmerpost dohromady=velké množství many, zkrátka stačí si přečíst texty obou karet a máte jasno. Cranial Plating dělá i z modernové Affinity velmi silný balík, takže si dokážete představit jeho efekt na Pauperu. Empty the Warrens, Frantic Search, Grapeshot, všechny tyto karty v banned listu znamenají, že se na Pauperu téměř nesetkáte se stormem, což byl svého času téměř neporazitelný balík. Invigorate spolu s příšerami s infektem dokázal hotové divy a díky němu nebyl problém ani T2 kill. Temporal Fissure se hrál v balíčku spolu s Cloud of Faeries a Snapem. Toto "storm" combo Vám vrátilo na ruku všechny permanenty, landy nevyjímaje, takže opravdu spousta legrace. Do budoucna si myslím, že by nás mohl čekat bann Merchanta, ale to je jen můj neopodstatněný názor.
Další věcí na kterou jsem byl po napsání prvního článku upozorněn byl rozdíl mezi Pauperem a All-commonem. Takže se na to pojďme ve stručnosti podívat. All-common lze rozdělovat na modern, standart a tak dále. V zásadě ale jakákoliv karta ve vašem balíčku musí být common. Platí to na rozdíl od Pauperu ale i pro karty které byly v nějaké edici jako uncommon a v nějaké jako common. Karta, která kdykoliv předtím byla uncommonem zkrátka nemůže být na all-commonu hrána. Na pauperu toto omezení neplatí.
No blížíme se pomalu ke konci a já si pro Vás ještě připravil takovou menší rubriku. Vždy je lepší slyšet na věc více názorů, případně si poslechnout zkušenosti někoho jiného. Proto dnes oslovím mého dobrého kamaráda Romana Dvořáka, aby nám odpověděl na pár otázek, jenž by nás mohli zajímat.
1)Jak jsi se k Pauperu dostal?
Kvůli časove tísni jsem přešel z papírove formy mtg na online a nejlevnější způsob jak hrát eventy byl právě Pauper.
2)Hraješ Pauper live, nebo na Onlinech?
Pouze na Onlinech, v okolí se Pauper v´ůbec nehraje.
3)Jaký byl důvod, že jsi si vybral zrovna tento balíček?
Mono white jsem už hrával na dvojce takže jsem si k němu vytvořil celkem pozitivní vztah, tak jsem se rozhodl ho zkusit na MTGO a sedl mi více než dobře.
4)Jaké jsou podle tebe slabé a silné stránky balíčku?
Mezi silné stránky patří rozhodně rychlost a spousta letců, s kterými se málo který deck poradí. Příčtěme k tomu několik combat triků(Prismatic Strands + Guardians' Pledge) který dokážou uplne změnit situaci na battlu a mame tu celkem slušně šlapající deck.
K tomu je to mono color deck, takže odpadá někdy nepříjemné čekání na land příslušné barvy.
Nevýhoda je určitě nepřítomnost instantních removalů nebo rušení. No a pokud hrajete proti combo decku, a soupeř dostane potřebné karty právě na ono "combo" tak se s tím moc dělat nedá.
5)Jaký je podle tebe nejsilnější Match-up balíčku a jaký je nejslabší/nejhorší?
Mě se nejlépe hraje proti Mono B. Větsinou hraje hodně zabíjení, které mi až tolik nevadí díky Loyal Catharovi, kterej se změní zpět v 2/1, nebo Squadron Hawk, díky kterýmu netratim tolik ani proti "discardu".
Icatian Javelineers sestřelí krysy a jinou havěť a když přijde Guardian of the Guildpact býva rozhodnuto. Naopak nejhůř se mi hraje proti Mono U, kde si prakticky nic nezahraju a soupeř mě ulítá Cloud of Faeries nebo Spire Golemem,
kterej chodí do hry a pořád má manu na countery nebo všeljaký vracení.
6)Kolik tě balíček stál?
Kolem 200 Kč i se sidem, ale nemám tam největší pecky jako Serrated Arrows nebo Standard Bearer, které by mi zvedly cenu i na trojnásobek.
7)Jak se ti s deckem daří v Daily eventech?
No heleď popravdě nijak závratně se mi nedaří. Kvůli tomu, že mám s balíkem docela nahráno neuhraju většinou hůř než 2:2. První jsem byl zatím jen jednou a popravdě se štěstím, protože jsem nehrál proti žádnýmu Delverovi.
Jak říkam nic velkýho někdy těch 3:1 dam někdy ne, záleží jak se vyspim.
8)Jaký je podle tebe nejlepší balíček na Pauperu?
Rozhodně Mono U, k těm lepším pak podle mě patří určitě Tron a Mono B, ale to jenom kvůli Merchantovi.
9)Připadá ti Pauper, jakožto formát dostatečně podporovaný Wizardy?
Myslim že Wizardi to berou jako okrajovou část Mtg, ale díky různorodosti decků a neveliké finanční zátěži si Pauper získava víc a víc hráčů.
Spíš jsem zvědavý co nám Wizardi připravý na tomto formátu do budoucnosti.
Vzhledem k tomu že na Magic Online momentálně není možné hrát Daily Eventy, nebudu pro zatím natáčet žádné hraní. Ovšem hned jako bude možnost si zase zahrát chystám se to zdokumentovat a podělit se o to s Vámi.
Pokud Vás zajímá nějaká konkrtétní věc ohledně formátu Pauper, pište do komentů nebo na mail petrkaldera@gmail.com a já se mohu pokusit zakomponovat to do dalšího článku.
Všem čtenářům cmusu přeji pěkný den a na přečtenou u dalšího dílu "Pauperový Občasník".
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.