Ostatní
Představení a recenze autopilotního balíčku Černá smrt
Představení a recenze autopilotního balíčku Černá smrt
decklist balíčku a pravidla pro hru
verze 1.29
Michal Jírů, 2014
Format: Modern
Color: Mono Black
Deck Type: Disruptive Aggro
Mechanics: Discard (mostly as an enter-to-battlefield effect), losing life by no cards in hands, Devotion, Deathtouch, Shadow, Unearth
Creature subtypes: Rat, Giant, Zombie, Specter
Tribal: Rat
Creature Size: **
Deck Speed: ***
Deck Flexibility: -
Card Synergy: *****
Pravidla: ke stažení ve formátu pro tisk
„Devouring books is only the beginning. The librarian is next.“
Úvod
Zřejmě každého hráče karetní sběratelské hry Magic the Gathering někdy napadlo, zdali by si nemohl zahrát sám proti sobě. Někteří jsme to dokonce už zkoušeli – vytáhli jsme si dva běžné balíky, zamíchali dvě knihovny, rozdali si sami sobě dvě ruce... a nějak hráli. Jistěže to šlo, ale zábava to moc nebyla. Myslíme ovšem, že málokdo to bral nějak vážně. Tím spíš, že se časem na trhu objevil výborný produkt Duels of the Planeswalkers, které nás, kteří skutečně chceme hrát častěji, než co máme k dispozici lidského protihráče, dokonale uspokojil.
Není tomu ale tak dávno, co Wizards vydali první „Challenge Deck“ určený pro hru člověka proti... schématu, což byl revoluční počin – dosud byla oficiální podpora „pasiánsového“ hraní magicu nulová. S Challenge Decky se hráči setkali především na Game Day Eventech, ale dodnes se prodávají i v prodejnách k domácímu hraní. A někdo si to prý kupuje... Což nám otevřelo oči. Co se takhle pokusit sestavit smysluplný self-running deck z normálních karet?
Napřed jsme se museli nějak vypořádat s otázkou pravidel. Máme jít cestou upravených pravidel šitých na míru balíčku? Nebo se pokusit nějak zkrotit pravidla běžná? Rozhodli jsme se pro to druhé, když už používáme normální karty. Takže naše pravidla nejsou nakonec „pravidla“ v tom pravém slova smyslu, ale spíše návod, jak s balíkem hrát, aby vás to bavilo, abyste nemuseli rozdvojovat svou osobnost a provádět neustále volby za dva protivníky. To je vážně opruz a tady to dělat nemusíte.
Poté jsme museli vyřešit otázku konstrukce. Jaké mechaniky používat? Bylo hned jasné, že musí jít o mechaniky velice snadné s minimem možných variant, pokud možno bez volby cílů, bez potřeby správného načasování, nenáročné na many. Vylučovací metodou (žádné instanty, žádné aktivované ability, nic složitého jako equipmenty, aury, counterování ani countery, alternativní damage, alternativní manazdroje atd. atd.) nám zůstalo „na stole“ několik použitelných archetypů balíků, ale i ty jsme nakonec začali postupně zavrhovat jeden po druhém. Jako první jsme zamávali myšlence gainlife a neproniknutelné obraně; to sice může být zajímavá výzva k překonání (v Duels of the Planeswalkers jsou to ty nejzábavnější úkoly), ale zde nebudou soupeři mít jen preconstructed decky jako v DOP – stačí mít na stole jednu dvě nezablokovatelné bytosti a velice snadno to obejdete. Zadruhé jsme se rozloučili s build-your-own monster: Jedna velká potvora je také velmi snadno rušitelná taktika (vracení do ruky, deathtouch atd.) a my jsme chtěli, aby proti automatu měly všechny balíky zhruba podobnou šanci. Ze stejných důvodů jsme také odmítli armády slabých tokenů. Co odemletí? I to lze velmi snadno eliminovat: stačí si zamíchat hrob do knihovny. Napadlo nás i automatické neustálé odstraňování všeho na stole, potažmo rušení kouzel a výhra na nějaké kombíčko, jenže řekněte, bavilo vás někdy hrát proti counterování, Wratům, ultimate kombodeckům? Takže nakonec nám zbyl už jen ten intenzivní discarding a smrt skrze prázdnou ruku. Tento styl hry nám umožnil splnit spoustu cílů, co jiné taktiky nedokázaly. Jeho výhoda je, že na něj není snadná odpověď (Loxodon Smiter ani Madness není odpověď). Snad jen zvýšené lízání, ale to je tak manově náročné, že to nikdo nebude hrát speciálně jen proto, aby na něj Krysy nemohly – a nakonec se každý o nějaké to lízání stejně snaží. Ze stejných důvodů odhazování karet ztrpčuje život všem typům balíků také zhruba stejně. A navíc se v reálu ultradiscarding až zas tak moc nehraje, pročež to není okoukané. Takže nakonec ta volba nebyla až zase tak těžká. Ani co se barevnosti balíku týče. Discarding jsme pak lehounce doplnili mechanikou devotion, která je hodně pasivní, rozuměj vhodná pro robotické hraní, a Černá smrt se pomalu začala klubat na svět.
A co boj? Boj musí být. Nechtěli jsme, aby to bylo jen o něm (jako v Challenge balících), nechtěli jsme se mu ani zcela vyhnout. Takže tu je, i když nám komplikuje pravidla, ale počítáme s ním. Je to koření, bez kterého Magic nechutná. V boji si zde pomáháme tribalem. Přesně ve stylu flavor textu karty Ravenous Rats: „Devouring books is only the beginning. The librarian's next.“
Zásady pro hraní s autopilotním balíčkem Černá smrt
S tímto balíčkem se hraje dle standardních pravidel. Krysy mají dvacet životů, používají knihovnu i ruku (která je „otevřená“ – hráč smí využívat znalosti ruky Krysiček), prohrávají i vyhrávají obvyklým způsobem, tedy snížením počtu životů na nulu, odemletím knihovny, příkazem nějaké karty... Prostě klasika.Vzorem pro autopilotní hraní nám byl engine Duels of the Planeswalkers, alespoň jak ho máme odpozorovaný tisícovkami her. Ten dokáže docela slušně simulovat hraní skutečným člověkem – musíme však znova zdůraznit, že jednak nemáme přístup ke zdrojovým kódům AI Duelů, jednak nemůžeme chtít po lidských hráčích, aby neustále prováděli stovky výpočtů, komplexní vyhodnocení všech variant, modelaci situace po každé fázi hry a podobně, jak to dělá procesor. Pročež se náš vlastní „engine“ od toho originálního ve výsledku liší, a to především zjednodušováním. Nakonec přiznáváme inspiraci také velmi povedeným autopilotem Battle the Horde, Born of the Gods Challenge Deck. V jeho duchu pravidla ještě více úmyslně zjednodušujeme (např. „pokud je bytost nezablokovatelná, vždy útočí“) a tím se pro dobro věci záměrně vzdalujeme nápodobě hraní člověkem. Je to tak zábavnější. Černá smrt prostě hraje svým vlastním charakteristickým způsobem, s tím se nezbývá než smířit.
Každopádně jakákoli „umělá inteligence“ je vždy choulostivá věc; pokud si chcete opravdu dobře zahrát, neberte tato pravidla smrtelně vážně. Hrejte si! S autopilotem těžko někdy budete soutěžit, je nám jasné, že hraní s Krysami bude sloužit především k zábavě, potažmo k testování vlastních decků. K tomu poslouží dobře. Je třeba si také uvědomit, že volný výklad těchto pravidel a ochota k experimentování také hráči otevírá možnosti k nastavení různé obtížnosti hraní proti Černé smrti. I když zůstaneme v rovině základního dilematu „budu se za Krysy vždy rozhodovat pro svůj vlastní prospěch jako v Challenge balících (lehká obtížnost) / budu se snažit naprosto dodržovat tato pravidla a hrát za Krysy jako robot (střední obtížnost) / budu se snažit za ně objektivně rozhodovat vždy pro jejich zjevný prospěch (což je těžké)“, i to má elementární dopad na průběh hry, na výsledek a konečně i na celkový dojem z hraní.
Ve smyslu předchozích odstavců si Vám na konec dovolíme dát doporučení: Největší zábava podle nás je, když ignorujete naše pravidla pro pokládání zemí, pro hraní spellů a pro discarding (v těchto případech zkuste hrát jakoby „za Krysy“ pro jejich maximální prospěch), a naopak do písmene dodržujete pravidla pro deklarování útočníků a obránců. Nicméně kdo nechce takto hrát, ať samozřejmě dodržuje všechna naše pravidla. I tak garantujeme zábavu.
Decklist autopilotního balíčku Černá smrt
20 Swamp4 Typhoid Rats [2 Kč]
4 Ravenous Rats [3 Kč]
4 Pack Rat [49 Kč]
3 Rotting Rats [4 Kč]
4 Stronghold Rats [9 Kč]
2 Liliana´s Specter [2 Kč]
4 Gray Merchant of Asphodel [6 Kč]
4 Marshmist Titan [2 Kč]
1 Quest for the Nihil Stone [45 Kč]
4 Shrieking Affliction [7 Kč]
1 Skullcage [5 Kč]
2 Geth’s Grimoire [12 Kč]
1 Conjurer’s Closet [5 Kč]
1 Painful Quandary [19 Kč]
1 Dire Undercurrents [29 Kč]
[celkem je tu 20 zemí, 29 bytostí, žádné sorcery/instant a 11 artefaktů/enchantmentů; ceny k 1.7.2014 v Černém Rytíři]
Poznámky
Výše uvedený decklist je samozřejmě možné upravit. Tento byl sestavený s ohledem na co nejmenší cenu za kusové karty (k 1.7.2014 v Černém Rytíři tento balík vyšel v součtu na nějakých 250 Kč plus playset Pack Rat za 200 Kč). Pokud Vám na ceně nezáleží, doporučujeme navýšit podíl karet Quest for the Nihil Stone a Painful Quandary na úkor Geth’s Grimoire a Conjurer’s Closet. O Waste Not a Marrow-Gnawer nemluvě. Naopak pokud by byl i původní budget decklist příliš drahý, můžete playset Pack Rat zaměnit například za Squelching Leeches (po 3 Kč) – čímž se ovšem také dost zjednoduší pravidla. Konečně by se při úpravách dalo pomýšlet na splash do zelené kvůli famózní kartě Bloodbond March. Nebo to vezměte z jedné vody načisto tím způsobem, že nejdůležitější karty pro tento balík, které by neměly být vyměněny, jsou (abecedně) Gray Mechant of Asphodel, Marshmist Titan, Ravenous Rats, Shrieking Affliction, Stronghold Rats a Typhoid Rats (plus maximum, co kačky dovolí, z dvojice Painful Quandary a Quest for the Nihil Stone), no a se zbytkem libovolně experimentujte.
Plusy a mínusy autopilotního balíčku Černá smrt v porovnání s autopiloty typu „Challenge Deck“
+ Černá smrt nevyžaduje úpravu základních pravidel Magicu, jako je způsob sesílání spellů, podmínky vítězství a podobně, pravidla řeší jen čistou taktiku
– na druhou stranu se s ní nehraje tak lehce a rychle jako se speciálními Challenge Decky, jejichž pilotáž je díky speciálním pravidlům o dost snazší
+ hra proti Černé smrti věrněji simuluje souboj dvou normálních turnajových decků
– nicméně engine autopilota má do dokonalé nápodoby hraní člověka stále daleko, na to je příliš jednoduchý, Challenge Decky si na nic takového nehrají
+ proti Krysám se může postavit jakýkoli balík a slušně si zahraje; u každého Challenge Decku totiž existují jisté typy balíků, které s ním hrát nemohou, stejně jako se vyskytují karty, které při hře s ním nedávají smysl
– i při hraní proti Černé smrti existují jistá komba, která v normálu nic neznamenají, ale Krysy spolehlivě bloknou, dodržují-li se tato pravidla doslova
+ jedno velké plus: Černou smrt můžete dále budovat, upravovat si decklist i pravidla, kdežto na Challenge decky se nijak sáhnout nedá
– jedno velké mínus: decklist nebude nikdy dokonalý, stejně jako pravidla, kdežto Challenge decky jsou vymazlené a pravidla řeší vše (třebaže někdy podivně)
Používané termíny
Krysy, Krysičky: Alternativní označení balíku Černá smrt. Název balíku odkazuje na zdecimování Evropy v polovině 14. století morem přenášeným krysami.
Hráč: Hráčem je v těchto pravidlech ten, kdo hraje proti autopilotnímu balíku. Pokud ale nějaká karta používá termín „player“ nebo „opponent“, toto se může vztahovat i na virtuálního hráče Krys. Upozorňujeme, že to je rozdíl oproti oficiálním autopilotním deckům, kde „player“ někdy nebývá autopilot sám.
Vzácnost: V jistých pravidlech se zohledňuje „vzácnost“ karet. To znamená, že mythic rare má vyšší vzácnost než rare, rare než uncommon, uncommon než common. Karty stejné rarity jsou při porovnání vzácnosti rovnocenné, nezohledňuje se CMS, vlastnosti karet ani jejich ability ani užitečnost pro hru apod.
Pravidla
Před hrou
* Krysy si ponechají úvodní ruku, pokud v ní mají nejméně dvě karty, které by mohly jakoby okamžitě zaplatit se zeměmi, které mají v ruce.
Pravidla pro pokládání zemí
* Krysy pokládají země hned na začátku první hlavní fáze, a běžně to do počtu pěti svých zemí na stole. Pokud mají Krysy na stole kartu Pack Rat a měly by položit šestou zemi, žádnou zemi nepoloží a jednu ze zemí v ruce použijí pro dobrovolný discarding na aktivaci ability Pack Rat.
Pravidla pro hraní spellů a abilit
* Krysy sesílají spelly vždy v první hlavní fázi (rozuměj před útokem), pokud je to možné. Ability se aktivují hned poté, také před útokem (nikdy ne instantně).
* Krysy vybírají spelly pro seslání tak, aby ve svém kole utratily maximum man, a to bez ohledu na počet sesílaných spellů, jejich vzácnost či efekt na bojišti.
! Výjimkou z tohoto pravidla je karta Gray Merchant od Asphodel. která se sesílá vždy až tehdy, pokud není možné seslat cokoli jiného.
! Pozor na kartu Marshmist Titan, která může být občas seslatelná jen při správném pořadí hraní karet. Pro vyhodnocení tohoto pravidla se samozřejmě uvažuje právě takové vyhovující pořadí.
! Jak je jednou výběr určen, již se nemění, a to ani kdyby se během postupného sesílání změnila kriteria pro výběr karet k seslání (např. možnost průběžného draw díky Geth’s Grimoire).
* Pokud výše zmíněný požadavek na maximalizaci utracených man splňuje více možných kombinací, upřednostňuje se seslání:
1. bytostí před ostatními typy
2. karet způsobujících discard, pokud hráč má v ruce nějaké karty (jinak se karty způsobující discard také hrají, ale mají naopak poslední prioritu)
3. vzácnějších karet.
* V případě absolutně rovnocenného výběru rozhoduje volba hráče nebo los.
* Všimněte si, že neexistuje pravidlo, které by při výběru, co seslat, jakkoli zohledňovalo situaci na bojišti. Je to daň za jednoduchost.
* Pokud záleží na pořadí sesílání karet, hraje se takovým způsobem, aby dříve na stůl přišly:
1. karty zvýhodňující discarding (Geth’s Grimoire, Quest for the Nihil Stone atd.)
2. karty způsobující discarding
3. karty dle vyšší vzácnosti.
* Může se také snadno uplatnit výběr losem, kdy se náhodně vybírá z karet určených k seslání otočených rubem vzhůru (samozřejmě s výjimkou Marshmist Titana, který jde vždy poslední, aby byl co nejlevnější).
* Ability karet (např. Pack Rat a Rotting Rats) se platí až tehdy, když není žádný spell k zaplacení, tedy zásadně vždy za many jinak neutratitelné.
Pravidla pro deklarování útočníků
* Pro vyhodnocení parametrů boje se vždy uvažují trigger ability, které se spustí přímo bojem samotným a mají přímý vliv na bojové vlastnosti bytostí nebo životy – jiné ne. Počítá se tedy s texty jako „whenever [a card] attacks / is blocking / is blocked“, ale ne třeba Cipher.
* U abilit aktivovaných, které hráč při obraně aktivovat může, ale nemusí (např. Monstrosity), je jiná otázka. Záleží na tom, v jaké obtížnosti chcete hrát:
* Pokud chcete Krysy na nižším levelu Battle the Horde, hrajte, že při deklarování útočníků nijak nezohledňujete možnost aktivování abilit blokerů.
* Naopak ve stylu Duels of Planeswalker hrejte tak, jako by hráč vždy aktivoval všechny ability, které aktivovat může.
* Nakonec platí pravidlo, že možnost hraní instantů nebo flash Krysy nezohledňují nikdy, a to ani kdyby byly patřičné karty veřejně odhaleny (revealed) a Krysičky by teoreticky „měly vědět“, že jejich zahráním hráč změní poměr sil na bojišti.
* Každá jedna bytost Krysiček zaútočí, pokud nemůže být zablokována.
* Každá jedna bytost Krysiček zaútočí, i když může být zablokovaná, pokud nezahyne a „bude užitečná“, to znamená, že:
a) zničí kohokoli, kdo ji bude blokovat nebo
b) je neužitečná v obraně – pak se tato bytost může připojit k útoku, pokud tím pomůže převýšit počet útočníků nad počet blokujících obránců.
! Pravidlo „výhodné výměny“: Útočník smí útočit a zahynout, pokud by přitom jistě zničil blokera silnějšího (v součtu power a toughness) nebo vzácnějšího.
! Pravidlo „kamikaze“: Bytost, která bude jistě na konci kola obětována (např. Unearth Rotting Rats), útočí v každém případě, i kdyby to bylo bez efektu.
! „Superbloker“: Bytost s deathtouch, indestructible, protekcí nebo prevencí dmg nikdy neútočí, pokud hráč má nějakou bytost, kterou by mohla blokovat.
! „Pravidlo frontálního útoku“: Krysy útočí vždy všemi bytostmi (vč. Superblokerů), pokud jim to dá evidentně možnost okamžitě zvítězit, a to i s uvažováním zablokování nejsilnějších útočníků a i kdyby některé z útočících bytostí měly zemřít a nikoho přitom nezabít.
! Pravidlo „kdo jinému jámu kopá“: Naopak Krysy nebudou vůbec útočit, pokud by soupeř po jejich útoku měl více životů než kdyby neútočily vůbec (častý případ při výskytu lifelinku u nějakého silného blokera hráče) a tento zisk je větší než souhrnné toughness mrtvých blokerů.
! Pravidlo „jednou a dost“: Pokud Krysy v minulém kole přišly útokem o více životů, než jim nyní zbývá, neútočí nikým, kdo by mohl někoho zablokovat.
* Černá smrt nikdy neútočí na planeswalkery, pokud dává smysl útok na životy hráče.
Pravidla pro deklarování obránců
* Nejprve se určí, zdali existuje taková kombinace blokerů vůči útočníkům, kdy by nějaký bloker zabil nějakého útočníka a přitom přežil. Pokud je taková možnost, deklarují se příslušní obránci, a to samozřejmě s ohledem na maximální efektivitu (zničení nejsilnějších možných bytostí soupeře, je-li to rovno, tak nejvzácnějších).
* Poté se podobně určí, zdali existuje taková kombinace blokerů vůči útočníkům, kdy by nějaký bloker sice nezabil, ale zablokoval a přežil. Pokud je taková možnost, deklarují se příslušní obránci, a to samozřejmě s ohledem na maximální efektivitu (minimalizace ztráty vlastních životů).
* Kdyby tedy měl bloker zemřít, neblokuje. Jsou tu ovšem jisté výjimky:
! Pravidlo „výhodné výměny“: Bytost, která by jinak neblokovala, blokuje útočníka za cenu smrti, pokud by oba zemřeli a tak se uskutečnila „výměna“ bytosti zaprvé slabší za silnější (v součtu power a toughness) nebo zadruhé menší vzácnosti za vzácnější. Toto je velmi podstatné pravidlo při blokování s např. Typhoid Rats, které tak v praxi blokují všechny bytosti, které nezastaví někdo jiný, kromě commonů 1/1.
! Pravidlo „vážné hrozby“: Pokud by útočník vzal více než polovinu zbývajících životů Krys nebo by snížil jejich počet životů na méně než deset, je zablokován tak, aby se to nestalo nebo tato hrozba byla snížena na minimum možného. To je zvláště důležité, pokud má útočník trample. Krysy mu nasázejí blokery právě tak, aby ve výsledku neměly méně než deset životů a zároveň aby jim útočník nevzal více než polovinu stávajících životů. Kolik bytostí přitom umře, není podstatné, důležité je, aby to byly blokeři 1. jinak neblokující 2. co nejméně vzácní, 3. co nejslabší, na množství ani manacostu nezáleží.
* Upozorňujeme, že obě tyto výjimky se uplatňují jen u bytostí, které dosud nebyly určeny za blokery. Krysy mají pud sebezáchovy a mohou -li blokovat a přežít, udělají to. Toto pravidlo by nemuselo existovat, Duels of the Planeswalkers hrají trochu jinak, ale nám to takto připadne nejzábavnější.
* Zřejmě jste si všimli, že pro dvě hlavní pravidla se uvažuje vždy situace, kdy blokuje jeden jednoho. Pro dále uvedené výjimky je však možné blokovat více bytostmi jednoho útočníka – důležitý je celkový výsledek. „Výhodná výměna“ dvou a více blokerů za jednoho útočníka není ohodnocená jako výhodná nikdy.
* Jak již bylo řečeno, při určování, kdo koho blokuje, se samozřejmě počítá výsledný efekt damage, tedy nikoli jen prosté power útočící bytosti, ale také např. double strike, extra damage při zasáhnutí krysích životů apod. Dále dejte pozor na fakt, že Krysy nikdy nezohledňují nebojovou efektivitu hráčových bytostí: neměly by tedy přednostně blokovat bytosti s přídavnými efekty zranění, které se neprojeví na životech, tedy např. „whenever [this card] deals combat damage to a player, you draw a card“ apod. Na druhou stranu, pokud jsou útočníci stejně silní, Krysy upřednostní vzácnější kartu.
Pravidla pro discarding, Definice „neužitečných karet“
* Kromě případů nedobrovolného discardingu (z vůle hráče nebo efektem Stronghold Rats a Rotting Rats) se Krysy setkávají i s dobrovolným (Pack Rat). Dobrovolný discarding se podstupuje tehdy, pokud je na stole Pack Rat a je tak možné zahodit „nadbytečnou zemi“, nebo také „neužitečné karty“. To jsou:
a) bytosti způsobující discarding soupeři (Ravenous/Stronghold/Rotting Rats, Liliana´s Specter) v situacích, kdy hráč nemá žádné karty v ruce,
b) karty, u nichž je jasné, že dříve, než budou moci být seslány, je Krysy vyhodí z ruky nedobrovolným discardingem (jako poslední kartu v ruce).
* Co vybrat pro nedobrovolný discarding?
1. Přebytečnou zemi. 2. Neužitečné karty. 3. Bytosti seslatelné z hrobu (Unearth). 4. Kartu nižší vzácnosti. 5. Kartu s nižším CMC.
Pravidla pro hraní konkrétních karet
Conjurer’s Closet: Pro přednost na „bliknutí“ se uvažují tato kriteria:
1. Počet životů získaných plus počet životů sebraných soupeři tímto bliknutím (proto je prioritou Gray Mechant of Asphodel, pokud je ta možnost).
2. Discard, má-li soupeř co discardovat, nezapomeňte na přídavný efekt Dire Undercurrents.
3. Jakýkoli jiný enter-to-battlefield efekt.
4. Odtapnutí nejlepšího svého bojovníka, který dle situace na stole bude blokovat.
* Vzhledem k tomu, že nejde o povinnost, nikdy se dobrovolně neblikají tokeny a karty, na nichž jsou nějaké pozitivní countery; také se nic neblikne, pokud by to mělo nějaký negativní dopad na životy krysiček, potažmo počet jejích bytostí na stole apod.
Gray Mechant of Asphodel: Jak již bylo řečeno, sesílá se vždy až jako poslední možnost. Jak již bylo řečeno, je vždy první volbou pro Conjurer’s Closet.
Pack Rat: Již víme, že abilita se aktivuje jednak manami neutracenými za spelly a těsně před útokem, jednak dle pravidel o dobrovolném discardingu.
Ravenous Rats, Liliana´s Specter: Jak již bylo řečeno, sesílají se, i když hráč nemá v ruce žádné karty, nicméně tehdy mají poslední prioritu. Navíc se v těchto případech – pokud je zároveň na stole Pack Rat – mohou stát předmětem dobrovolného discardingu, což má přednost před jejich sesláním.
Rotting Rats: Platí odstavec výše, navíc si zapamatujme, že tuto kartu nelze hrát (ani aktivovat abilitu), pokud by způsobily discard jen Krysám a nikoli hráči.
Stronghold Rats: Nesmí útočit, způsobily-li by discard jen Krysám a nikoli hráči. Jinak útočí bez omezení prakticky vždy, neboť Shadow málokdo blokne, že.
Konečné pravidlo
Pokud byste se někdy s Černou smrtí dostali do situace, kterou nepostihují tato pravidla, volba probíhá dle následujícího schématu:
* Krysy volí tak, aby realizací volby získaly maximum životů nebo získaly více nebo přišly o méně životů než hráč.
Totéž, co výše zmíněno pro životy, platí následně v uvedeném pořadí:
2. i pro země, potažmo manazdroje
3. pro počet permanentů na stole
4. pro souhrnnou sílu bytostí na stole
5. pro vyšší počet vzácnějších karet na stole
6. pro počet karet v ruce
7. pro vyšší souhrnný CMC karet v ruce
8. pro vyšší počet vzácnějších karet v ruce
* Pokud není možno takovou volbu provést nebo je nesmyslná, rozhoduje hráč dle svého uvážení.
Příklady aplikace pravidel
Hráč má dvacet životů a na stole tyto odtapnuté bytosti: rare Wild Beastmaster 1/1, dvakrát common Bloodcrazed Hoplite 2/1 a jednou mythic rare Primordial Hydra 0/0 se čtyřmi countery +1/+1. Dále je pod jeho kontrolou Corpsejack Menace, který je však tapnutý. V ruce má hráč instant Bioshift a k dispozici dost man na jeho zaplacení.
Černá smrt má dvanáct životů a disponuje jedním Marshmist Titanem (4/5), jednou Liliana's Specter (2/1 s flying) a jednou Typhoid Rats (1/1 deathtouch), všichni jsou commony a odtapnutí.
Nejprve uvažujme případ, že se Krysy brání. Hráč má jisté svrbění v nose, že by mohl zvítězit. Musí ale vymyslet, jak zaútočit, aby se to stalo. Výhodou je, že hraje proti autopilotovi, takže když si dá tu práci a předem vyhodnotí pravidla pro blokování, má jistotu, jak budou Krysy blokovat. Jdem na to.
První varianta: Hráč zaútočí vším a instant si ponechá na battle trick, kdy těsně před udílením zranění přesune plusové countery na nezablokovanou bytost.
Jak bude Černá smrt blokovat?
0. Krysy si před bojem všimnou, že Beastmaster bytosti posílila o svou sílu, tedy o +1/+1. Útočí tedy Hydra 5/5, oba Hopliti 3/2 a Beastmaster 1/1.
1. Existuje možnost, že by nějaký bloker přežil a ještě zabil útočníka? Ano, pročež blokuje Marshmist Titan jednoho Hoplita.
2. Existuje dále u volných blokerů možnost, že by nějak blokovali a bloker přežil? Ne.
3. Vzhledem k tomu, že je tu ještě bytost, která je volná (Spectra a Krysa) uvažujeme výjimky „výhodná výměna“ a „vážná hrozba“:
3. a) „Výhodná výměna“: Nyní je jakákoli výměna bytostí výhodná, neboť útočníci jsou silnější nebo vzácnější než zbylí blokeři. Takže ti určitě výměnu podstoupí, a to oba. Kdo za koho? Zaprvé Morokrysa za Hydru, to je jasné, jinak by nešlo o výměnu. Zadruhé Spectra za toho, kdo by vzal nejvíce životů, tedy za Hoplita. Síla (lépe řečeno nebezpečnost pro životy Krys – zohledňuje se i double strike ap.) má vždy vyšší prioritu než vzácnost.
3. b) „Vážná hrozba“: Obvykle je to tak, že když se podstupuje „výhodná výměna“, je tím obvykle vyřešena i „vážná hrozba“, a tak je tomu i nyní.
Výsledkem této varianty je, že projde pouze Beastmaster 1/1. Hráč by mohl na něj instantně Bioshiftem přehodit všechny countery z Hydry a vyrobit z něj 9/9 (countery se díky Corpsejack Menace zdvojnásobí), ale tak by vzal Krysám jen devět životů. Zahynuly by mu navíc všechny ostatní bytosti a Černé smrti by přežila Morokrysa. Není na krámě varianta s lepším výsledkem? Zkusme to.
Jako druhá možnost jistě každého napadne, že hráč může zahrát instant před útokem, maximálně si posílit Beastmistryni a pak zaútočit opět vším.
0. Vycucnutá Hydra zemřela, Beastmaster je 9/9, Hoplité jsou oba 11/10
1. Přežije něco a zabije? Tentokrát ne.
2. Přežije někdo ostatní, když bude blokovat? Také ne.
3. a) „Výhodná výměna“? Ano, jednou, Morokrysa za Hoplita (opět se upřednostňuje nebezpečnost pro životy).
3. b) Marshmist Titan a Spectra dosud nebyli určeni jako blokeři. Je tu ale „vážná hrozba“ Beastmaster i druhý Hoplit, neboť kdyby kdokoli z nich prošel, Krysy budou mít ve výsledku méně než deset životů (je splněna dokonce i druhá možná podmínka, že každý vezme Krysám více než polovinu zbývajících životů). Marshmist Titan i Spectra se proto obětují.
Výsledek? Neprojde nic a je komplet vyčištěný stůl s výjimkou Beastmastera s osmi countery a jednoho Hoplita. S výhledem na příští kolo je to lepší výsledek, ale stejně, zkusme prověřit, zdali to nejde ještě lépe.
Třetí varianta: Hráč zahraje posilovací instant opět před útokem, tentokrát ale tak, aby Hydra přežila, aby jí zbyl jeden counter. Přesouvá tedy na Beastmastera tři countery, ty se zmnoží na šest: Mistryně je 7/7, Hydra při útoku 8/8, Hoplité 9/8. Průběh blokování je stejný, Krysa při „výhodné výměně“ dá opět přednost Hoplitovi. Následně Marshmist Titan a Spectra vyhodnotí zbylého Hoplita a Hydru jako největší nebezpečí z „vážných hrozeb“ a obětují se. Výsledek je, že prochází Mistryně za sedm. Což je sice stále málo, ale navíc přežili do dalšího kola i Hoplite a zmenšená Hydra. Takže vida, jde to ještě lépe! Hráčův šestý smysl ovšem není spokojen: A co úplně nejlépe?
Nevím, jak zkušený hráč by musel být, aby přišel na čtvrtou variantu, ale nepodceňujme šestý smysl: Hráč bude útočit bez Mistryně a instant si nechá na trik.
0. Žádné posílení se nekoná. Hydra je 4/4, oba Hoplité 2/1.
1. Přežije něco a zabije? Ano, Marshmist Titan blokuje Hydru.
2. Přežije jiný bloker blokování? Ne.
3. a) „Výhodná výměna“: Samozřejmě nastane výměna Typhoid Rats za jednoho Hoplita. Ovšem pozor, výměnu Spectry za common 2/1 není dle pravidel možné označit za výhodnou: jsou stejně silní a stejně vzácní. Spectra neblokuje.
3. b) „Vážná hrozba“: Zde je potřeba modelovat globální výsledek: Krysy se snaží nedostat se ve výsledku na méně než deset životů a podle toho blokují. Takže jeden Hoplite, který klame tělem 2/1 může akorát projít. Spectra neblokuje.
Poslední Hoplit prochází. Hráč na něj přehazuje všechny countery z Hydry (která okamžitě umírá, aniž by blokerovi jakkoli ublížila): Je aktivován heroic, Bloodcrazed Hoplite dostává napřed dvakrát jeden counter a pak dvakrát čtyři přesunuté. Útočí za dvanáct a hráč okamžitě vítězí. Game over.
Jak by to naopak vypadalo, kdyby za uvedené situace měla zaútočit Černá smrt?
0. Během útoku se evidentně situace na bojišti nezmění, není co zohledňovat.
1. Je někdo nezablokovatelný? Ano, Spectra díky flying. Spectra tedy útočí.
2. Přežil by někdo z útočníků blokování a přitom byl ještě nějak užitečný (zabil blokera / navázal na sebe obranu)? Ne. Titan může být zabit bojem.
3. Co „výhodná výměna“? Nevzpomínejme Morokrysu, neboť ta má deathtouch a protože má hráč nějaké bytosti, které by mohla blokovat, neútočí. Je tu jiná výhodná výměna, a to Marshmist Titan. Podívejte se na situaci na bojišti pořádně. Existují jen dva možné výsledky všech možných kombinací blokování: Buď Titan zabije blokera a přežije (blokuje-li ho jeden nebo dva Hoplité), nebo zemře, ale přitom zabije bytost sice ne silnější, zato každopádně vzácnější – to kdyby se k blokerům připojila Wild Beastmaster nebo Primordial Hydra. Takže Marshmist Titan určitě útočí.
Pravidlo „Superbloker“ uplatněno jak řečeno výše. Pravidlo „kamikaze“ je mimo mísu, o „frontálním útoku“ také nemá smysl uvažovat. „Jednou a dost“ se také nekoná, protože v minulém kole hráč Černé smrti nevzal dvanáct životů nebo více.
Výsledkem tedy je, že útočí Spectra a Titan za šest. Zde se tak krásně ukazují charakteristiky hry s autopilotem: Skutečný hráč, který je jen trochu při smyslech, by takovýto útok nikdy nepodnikl, protože by si tapnul bytosti a tak odkryl obranu. Ostatně ani umělá inteligence Duels of Planeswalkers by to neudělala. Jenže zkuste si definovat pravidla na dvě A4, která by dokázala postihnout i takovéto příklady! Ne, že bychom se o to nepokoušeli, ale věřte nám, nebylo by to zábavné. Díky zjednodušování tak Černá smrt hraje dosti specifickým způsobem a to je nakonec to zábavné. Hráč si může vykalkulovat třeba i několik kol dopředu, co se stane, Krysy vyprovokovat, jak se mu to líbí, a pak si vychutnat jejich záhubu. Jde to a právě toto nás baví.
Budeme Vám vděčni za připomínky a za zážitky z hraní s Černou smrtí na mailu pocketqueries@seznam.cz.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Tilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Veľmi dobrý článok! V poslednej dobe si takéto situácie (hlavne posledný odstavec) všímam čoraz častejšie; a to nielen medzi hráčmi...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentářeStředeční výhledy 5/2025
Tento tyzden som si dal za ulohu, ze to skusim rozlustit aj ja a dostal som sa presne tam, kde Ty, ale nedoslo mi, ze ked skopirujes tu...
všechny komentáře