Ostatní
Return to Delver
Return to Delver
Zdravím!
Od rotace T2 si stále kladu otázku: je Delver opravdu mrtvý? V původní síle se už určitě nevrátí, ale archetyp aggro-controlu s námi bude dál – především Snapcaster Mage je až příliš dobrá karta, než aby zůstala ležet stranou. Zbývalo tedy už jen rozhodnout se o barvách (čistě UW nebo nějaká splash) a pak testovat a testovat. V současnosti můj build vykrystalizoval do této podoby:
Return to Delver Cedric Main Deck Sideboard 1 Island
4 Steam Vents
1 Plains
4 Glacial Fortress
2 Moorland Haunt
4 Hallowed Fountain
2 Sulfur Falls
1 Slayers’ Stronghold
1 Azorius Guildgate
1 Clifftop Retreat
4 Snapcaster Mage
4 Delver of Secrets
1 Lyev Skyknight
3 Geist of Saint Traft
3 Serra Avenger
4 Thought Scour
3 Runechanter’s Pike
3 Izzet Charm
3 Azorius Charm
3 Faith’s Shield
4 Syncopate
4 Unsummon1 Divine Deflection
2 Jace, Architect of Thought
2 Purify the Grave
2 Negate
4 Pillar of Flame
1 Bonfire of the Damned
1 Supreme Verdict
2 Sundering Growth
Pro koho je balíček určený? Především pro hráče, kteří měli Delvera na minulém T2 postaveného, po rotaci si od něj na chvíli odpočinuli, a teď chtějí oprášit sotva zašlé vzpomínky. Výhoda je, že v současnosti už nebudete potkávat jeden mirror za druhým. Soupeři se také adaptovali na nové prostředí a jsou na Delvera méně připravení.
Cenu balíčku neřeším, nikdo si teď nebude jen kvůli standardu pořizovat Snapcaster Mage a Geisty. Kdo je má, ten je má, a kdo si je koupí, ten by to udělal pravděpodobně s výhledem na starší formáty tak jako tak. Jedinou drahou (zatím) čistě T2 kartou je Jace v sideboardu. Mít ho tam není úplná nutnost, na fungování decku to nebude mít zásadní vliv.
Rozeberme si balíček kartu po kartě:
Lands:
Doby, kdy si Delver mohl dovolit hrát 19 zemí, jsou pryč. V současnosti hraju manových zdrojů 21. Složení duálů občas proházím, ideální manabase ještě hledám. Moorland Haunt je potřeba zejména na control, a Slayers' Stronghold je momentálně v testingu. Zatím mi dokázal vyhrát několik her a manu příliš nekazil. Může však být nahrazen např. třetími Sulfur Falls nebo druhou Clifftop Retreat. Obě schopnosti, které nestvůrám dává, jsou užitečné. Vigilance využijeme především proti aggrům při race, obzvláště pokud máme na nestvůře equiplý Pike. Haste je zas nepříjemné pro všechny controly. Na zrychleného Geista moc odpovědí (krom Magmaquake, Tribute to Hunger a snad draw spell into Terminus + samozřejmě rušení) není, a přináší už slušnou porci zranění. Je to sice trochu manově náročné, ale ke slovu by tahle země měla přijít stejně až v mid-late game. Jedna Azorius Guildgate je pak ústupek barevné náročnosti většiny spellů – taplá země do balíčku rozhodně není ideální.
Creatures:
Výčet nestvůr začínáme samozřejmě Delverem. Neotáčí se sice tak snadno jako dřív, v tomhle buildu on play položen v prvním kole má (při dejme tomu dvou instantech/sorcery spolu s ním na úvodní ruce) 36% na okamžité transformování. Když se poprvé nezadaří, ve třetím kole je (v popsaném případě, kdy v decku zbývá 19 instantů a sorcery) šance už 60% a otočit ho v kole čtvrtém byste měli v 75% případů (popsány deflautní případy, kdy nehrajeme žádné cantripy apod.). To věru není mnoho, často Delver funguje spíš jako 3/2 Flying, U - Suspend 3. Pořád se ale dle mého názoru vyplatí, je to hrozba, kterou můžu seslat v prvním kole a pak si nechávat otevřenou manu.
Snapcaster Mage, k tomu není potřeba se nějak dalekosáhle rozepisovat. Hraje se stejně jako dřív, takže občas je to jen flash bloker Diregraf Ghoulů, občas obyčená EOT do tlaku, ať už na hráče nebo planeswalkera. Při absenci většího množství levných cantripů je s ním ale potřeba zacházet přeci jen agresivněji než v minulé sezóně.
Serra Avenger je nestvůra, kterou tenhle typ decku potřebuje. Slušně velké létající tělo za málo many, takže mi ještě zbyde na rušení / ochranu. Jediná potvora v balíčku, která dokáže i reálně bránit. Díky nízkému manacostu není takový problém ho nadopovat Strongholdem a překvapivě se projet za 5, nebo ho okamžitě equipnout Pikem.
Geist of Saint Traft je v metagame po rotaci o něco slabší než dřív. Nesvědčí mu především Supreme Verdict, ale ani Mutilate a Magmaquake. Hlavní důvod je však více potvorové složení formátu. Stále je to ale jedna z nejlepších nestvůr typu dvě, na kterou především control musí najít poměrně specifickou odpověď, nebo brzy umře. Častý cíl "unblockable módu" Faith's Shieldu.
Lyev Skyknight je zatím jednou na chuť. Dokáže pozdržet klíčového planeswalkera, zajistit průjezd Geistem nebo o kolo zdržet velkou soupeřovu nestvůru, to vše s přidáním relevantního evasivního těla na battlefield. Tři many, křehké proporce a konkurence s Geistem na témže slotu ho však prozatím řadí spíše do role náhradníka.
Instants and Sorceries:
Thought Scour je poslední zástupce dostupných hratelných cantripů za jednu manu. Občas nezbyde než ho vypálit jen tak do prázdna, ale jakákoli přidaná hodnota se počítá. Tou mohou být tři věci. Za prvé odemletí klíčového kouzla do hrobu kvůli Snapcaster Mágovi nebo Runechanter's Pike, za druhé odemletí nežádoucí karty v upkeepu po Delver look, a za třetí a nejvíce vypečené odemletí soupeřova útočníka / obránce po zahrání Azorius Charm. Pokud tedy není potřeba trefit land drop nebo něco zásadního a můžete si dovolit luxus nevyužité many, vyplácí se počkat s Thought Scourem do některé z těchto situací.
Unsummon není Vapor Snag, ale zkušenost ukazuje, že je stále dost dobrý na to, aby se v tempo balíčku hrál. Body navíc mu přidává i fakt, že se lze častěji než dřív setkat s různými tokeny. Jednoduchá karta, která má přesto velmi široké použití, a její správné hraní je věcí praxe. Po rotaci Snagu hodně balíčků začíná používat nestvůry na vracení náchylné (Troll, Wolfirové, Olivia apod.), což je přesně ten typ tempo manové výhody, kterou potřebujeme.
Faith's Shield. Důležitá karta téhle varianty Delvera. Je to vlastně takový Charm, plní v zásadě tři funkce. První je ochrana permanentů před zabíjením, a to i damage-based mass removalem typu Bonfire nebo Magmaquake. Důležitý je i kvůli přítomnosti nezrušitelného Aburpt Decay na formátu. Nezapomeňme, že Shield cíluje jakýkoli permanent, tedy i Runechanter's Pike. Druhým módem je neblokovatelnost, protekce zajistí jeden průjezd navíc třeba Geistem. A třetí varianta je Fog. Fatfeul Hour se v tomto typu racovacího decku podaří dosáhnout velice často, a několikrát už jsem si k ní pomohl i cíleně bolestně zahranými Shocklandy. Kolo navíc je zejména proti balíčkům jako BG Zombies klíčové, a když Shield recyklujeme další kolo přes Snapcaster Mága, tak pokud damage něčím vracíme nazpátek, měli bychom zvítězit.
U Azorius Charm není snadné (jako u většiny Charmů) vyhodnotit, kdy ho jen cyclovat, kdy počkat na vrácení nestvůry, a kdy se bude hodit pár životů navíc. Lifelink mód je asi nejméně použitelný, protože proti většině balíčků vrácení útočníka na knihovnu zpravidla zabrání více damage. Využití najde snad jen při souboji s fritkou, popř. když se potřebujete dostat z range topdecknutého Geralf‘s Messengera. Výtečnou spolupráci s Thought Scour už jsem zmiňoval.
Izzet Charm. Červenou splashujeme především pro Pillar v sideboardu, ale Izzet Charm je do maindecku lepší. Je otázka, jestli tyto dvě karty za splash stojí, ale zatím odpovídám že ano. Platí to samé co u Azorius Charmu, s tím rozdílem, že tady používáme všechny tři možnosti kouzla zhruba stejně často. Docela dobře spolupracuje se Syncopate, při otevřeném UR soupeř neví, jestli hrát noncreature spell kolem doplať jedna nebo dva.
Syncopate, (staro)nový Mana Leak. Občas lepší, občas horší (horší zejména v kombinaci se Snapcaster Mage). Exile rušeného kouzla je velmi často relevantní, ať už se jedná o Lingering Souls nebo jiné flashbacky, kouzla pro soupeřova Snapcaster Mage či další hrobolezecké efekty. Tady bych se rád zmínil o Cavern of Souls. Stále je to pro Delvera nepříjemná karta, ale zdá se, že v nové metagame budou přeci jen převažovat rozmanitější balíčky co se creature typů týká, a čtyřikrát jí snad bude hrát jen menší procento strategií. Výjimkou jsou např. Zombies a Humans, proti kterým rušení ale stejně není klíčové a bude side out. Cavern of Souls vždy vadila nejvíce při sesílání velkých value nestvůr typu Primeval Titan. Dnes jeho roli supluje třeba Armada Wurm, ale GWx ramp je docela náročná na barevnou manu a rozmanitá co se složení nestvůr a kouzel obecně týká, takže tam vidím Cavernu spíše jako 2-of a soupeř se bude těžko rozmýšlet, jestli jmenovat „beast“, „angel“ nebo „wurm“.
Ostatní:
Runechanter's Pike. Po rotaci nejlepší equipment, často dokáže udělit 7+ zranění v jednom kole. Proti balíčkům, které na něj mají maindeck odpověď v podobě Aburpt Decay, bych doporučoval počkat a seslat a equipnout až v rozhodujícím kole, kdy je soupeř zatapovaný. Zajímavá je situace při sideboardování. Proti deckům, které Pike vymění 1 za 1 (Decay, Smelt, Rakdos Charm), bych ho nechal. Jiná situiace je u Selesnye, jejíž Sundering Growth už nadělá pěknou paseku a 3/3 nebo 5/5 Trample token navíc může rozhodnout hru. Pokud tedy tuto kartu u soupeře očekáváte, je na zamyšlení, jestli Pike nevyndat.
Sideboard:
Je stále předmětem testingu. V této podobě se zatím jeví být silnou stranou balíčku, hodně her otáčím z 0:1 na 2:1. Deck se může předělat na docela slušný UWr control, nebo naopak přitvrdit.
Teď bych rád podrobněji rozebral konkrétní matchupy.
Aggro: Zombies
V současnosti existuji tři varianty tohoto tribe decku: RB, BG a Jund.
RB verze hraje velké množství smažení, udržet na stole cokoli jiného než Geista je v podstatě nemožné. Právě ten by měl sloužit jako hlavní okousávač soupeřovy kostky. Azorius Charm častěji funguje na lifelink mód, Faith’s Shield přehříváme při Fateful Hour. Unsummon je mnohem horší než obvykle, naopak Izzet Charm dokáže občas zcounterovat takové Brimstone Volley nebo flashback Bump in the Night. Celkově těžký matchup.
Hraní proti BG a Jund Zombies se od sebe nijak zásadně neliší. Jund bude mít větší množství Shocklandů, což pro nás může být při race výhoda. Na druhou stranu BG bez smažení nemá žádný efektivní způsob jak se prokousat přes Fateful Hour Faith’s Shieldu. Azorius Charm a Unsummon jsou oproti matchupu s RB Zombies dobré, a to především na Lotleth Trolla, plus některé verze hrají i Rancor. Naopak Izzet Charm je na obě verze téměř bez užitku. Bonfire of the Damned a Supreme Verdict bych nechal na jiná aggra, i když na BG se mi jedna kopie vejde. Divine Deflection proti Jundu je zas kvůli smažení a Bonfiru. BG verze dobrý matchup, Jund slušný.
RB:
Out: 4x Syncopate, 3x Unsummon
In: 4x Pillar of Flame, 1x Divine Deflection, 2x Purify the Grave
Pokud hraje soupeř opravdu hodně smažení, dá se zařadit i Negate místo posledního Unsummonu.
BG:
Out: 4x Syncopate, 3x Izzet Charm
In: 4x Pillar of Flame, 2x Purify the Grave, 1x Bonfire of the Damned
Jund:
Out: 4x Syncopate, 3x Izzet Charm
In: 4x Pillar of Flame, 1x Divine Deflection, 2x Purify the Grave
Aggro: Fritka (RDW)
Fritka to má na novém T2 dobré. Je to velice nepříjemný soupeř, který nás při dobrém draw často přejede. Není času na hrdinství, Delver i Snapcaster skáčí do bloku, případná cesta k vítězství povede většinou přes Geista. O Azorius Charm a Faith’s Shield platí to samé jako v případě RB Zombies. Nepříliš dobrý matchup, ale rozhodně ne bez šancí.
Out: 4x Syncopate, 3x Unsummon
In: 4x Pillar of Flame, 1x Divine Deflection, 2x Negate
Hraje-li to soupeř více přes potvory, místo Negate se dá uvažovat o Verdictu nebo Bonfire.
Ostatní aggra:
Co se ostatních agresivních balíčků týká, můžeme na současném fieldu narazit ještě na Humans (UW, RW, GW), nějaké tempo UW, RG a GW tlak a snad ještě MBA. Na tyto balíčky už dovnitř Bonfire a Supreme Verdict rozhodně dáme. Co pryč záleží na konkrétním matchupu, na decky s přímým zabíjením zůstane Faith’s Shield, na takové UW může pryč, popř. necháme jen jeden. Syncopate jde ven vždy.
Out: 4x Syncopate, dále podle decku
In: 4x Pillar of Flame, 1x Divine Deflection, 1x Bonfire of the Damned, 1x Supreme Verdict
Aggro-control: Mirror
Píšu Mirror, ale myslím tím všechny verze Delvera, které můžeme potkat. UR variantu hrál Caleb Durward poměrně úspěšně (7-2) na SCG Cincinnati. Viděl jsem už i Esper Delvera, kde slušný cantrip představuje Cremate, nicméně manabase je ještě mnohem horší než u UWr a dokud nevyjdou dualy z Gatecrash, nechla bych tuhle kombinaci spát.
Out: 4x Unsummon, 2x Syncopate
In: 4x Pillar of Flame, 2x Negate
Pokud hraje Pike, tak i Sundering Growth.
Control: UWx
V sučasnosti se hrají tři typy controlu s UW bází: čistě UW, UWr a Bant.
Nejdůležitější věc ve všech případech je naučit se hrát kolem Supreme Verdictu. S tím je potřeba se smířit, nezmůžeme nic. Dobré je, že UW ani Bant nemají v podstatě žádný způsob jak efektivně vyřešit Delvera. Snažit se ho sejmout Detention Sphere nebo Verdictem je pro soupeře drahý a pro nás manově výhodný špás. Většinou se snažím Delverem a popř. Snapcasterem vylákat právě hromadné zabíjení, a až pak zahrát Geista. Miracles jsou podle mého názoru bez Ponderu vyřízené, ale na zázračně z vršku zahraný Terminus stále ještě narazíme. Platí u něj to samé, ale alespoň se ho podaří občas po sidu zrušit pomocí Negate. Za šest man nás už v podstatě nezajímá.
Pokud naše cesta pro vítězství nevede právě zrovna přes tokeny z Moorland Haunt a nemáme ani Pike, doporučuju soupeřova Jace spíše ignorovat a útočit vytrvale na kostku a dostat jejího majitele co nejvíce pod tlak. Naopak Tamyio je velmi nepříjemná a nutí nás víc se zavázat na battlefield. Siduji vlastní Jace, který slouží jako takový další Geist – položím ho po vylákaném tap-out soupeře do mass removalu. Snapcaster často chodí bez karetní výhody jen do tlaku a nutí soupeře do reakce. Azorius Charm v podstatě pouze cyklujeme, což je ale fajn – dovoluje nám to nechávat si do soupeřova kola aktivně otevřenou manu.
U Bantu nám jeho Thragtusk vlastně vůbec nevadí, často ho úplně přehlížím – buď letím vzduchem, nebo pošlu neblokovatelného Geista. Navíc soupeře většinou kompletně zatapuje. UW i Bant dobrý matchup.
UWr je už podstatně horší soupeř. Vadí nám Pillar of Flame a v podstatě všechno červené levné zabíjení. Tady je potřeba vše vsadit na Geista a jeho resolve, ideálně jištěného alespoň Faith’s Shield. Soupeř se díky levnému zabíjení ne tak často zatapuje, a navíc se nám víc než u verzí bez červené hodí Shieldy, takže Jace nechávám na lavičce. Pro ostatní karty platí to samé co výše.
U obou decků side Sundering Growth předpokládá od soupeře Detention Sphere nebo Oblivion Ring. Když by je soupeř vyndal/nehrál, adekvátně reagujeme.
UW, Bant:
Out: 4x Unsummon, 2x Faith’s Shield
In: 2x Negate, 2x Sundering Growth, 2x Jace, Architect of Thought
UWr:
Out: 4x Unsummon
In: 2x Negate, 2x Sundering Growth
Pokud potkáte Esper (Solar Flare) kombinaci, sideboard bude předpokládám stejný jako u UWr. Ale osobní zkušenost zatím nemám.
Ostatní controly:
Grixis a snad MBC. Grixis jsem ještě moc nepotkal, ale předpokládám těžký matchup podobný UWr. MBC podobně, sice neruší, ale může klíčovou Mutilate protlačit Duressem. Nemá Terminus, naopak Liliana je nepříjemná. Jace in. Sundering Growth se může u obou hodit na Curse of Death’s Hold, což je proti nám hrozně drsná karta.
Midrange + Ramp: GWx Ramp
Důležité mana costy soupeře, kde bychom se neměli zatapovat: 2, (5), 6 a 7. Na 2 je to Farseek, ideálně bychom měli mít v ruce on play proti Rampě Izzet Charm nebo Syncopate na jeho zrušení. Na pěti je to Thragtusk, který je zde nepříjemnější než u Bant controlu, protože soupeř umí vyvinout větší tlak. Ale přežít se dá. Na šesti Armada Wurm. Občas zvládneme i jeho ignorovat, to když útočíme vzduchem s Pike, ale většinou dokáže až příliš rychle racovat nazpátek. Rampa, která křivku končí až na sedmi pro Angel of Serenity, nás někdy donutí červa pustit, protože toho třeba uracujeme, ale případný anděl o kolo později by byl konečná. Azorius Charm plní střídavě všechny funkce, Faith’s Shield zařizuje průjezdy Geistem skrz blokery. Slušný matchup.
Rampy, splashující červenou pro direct damage nebo černou pro Lingering Souls, jsou horší.
Out: 2x Unsummon, 1x Faith’s Shield, 2x Azorius Charm
In: 4x Pillar of Flame, 1x Supreme Verdict
Tento side předpokládá u soupeře Avacyn’s Pilgrim a/nebo Arbor Elf. Pillar se dá ale sidovat i když manové bytosti soupeř nehraje, direct damage nám dá reach, který je zde většinou užitečnější než Unsummon nebo Azorius Charm.
Midrange + Ramp: Jund a Junk
Můžeme se setkat s midrange verzí Jundu – Duress, Huntamster, Rakdo’s Return. Nemám příliš nahráno, čím více levného zabíjení bude soupeř mít, tím hůř. Ale neměl by to být nějak neřešitelný matchup. O GWB Junk platí to samé, včetně mé malé dosavadní zkušenosti.
Kombo: Frites
Frites jsou podle mého názoru zpět a při síle, očekávám je v následujících týdnech víc než dřív. Občas to holt soupeři přijde tak, že ve čtvrtém kole resolvne s plným hrobem Angel of Glory’s Rise a my s tím nic nesvedeme. Griselbranda můžeme alespoň vyřešit Unsummonem a někdy i pomůže, když se soupeř za těch 7 kousne. Doporučuju agresivně mulliganovat, potřebujeme proaktivní ruku, která dostane soupeře pod tlak a nedá mu moc času. Díky Faithless Lootingu a jiným Mulchům bude mít dlouhodobě vždy víc hrozeb než my odpovědí, proto je zapotřebí spěchat.
Out: 3x Azorius Charm, 1x Faith’s Shield
In: 2x Negate, 2x Purify of the Grave
Pokud soupeř hraje mana potvory, dovnitř jde i Pillar of Flame a vyndal bych asi tři Unsummony a ještě jeden Faith’s Shield. Dá se uvažovat i o Supreme Verdictu jako odpovědi na resolvnutého Anděla.
Shrnutí:
Vhodný field: BG / Jund Zombies, UW / GW Humans, UW / Bant control, GW Ramp, Frites a snad i Midrange Jund, GWB Junk
Nevhodný field: RB Zombies, RDW, RW Humans, UWr control, GWr / GWb Ramp
To by byl ve zkratce přehled současné metagame. Ještě není rozhodně vytesaná do kamene, takže je možno narazit na mnohem větší množství strategií. Tady je dobrá univerzálnost balíčku, dokáže se přizpůsobit a hrát aggro i control.
Pokud se rozhodnete deck vyzkoušet, přeju hodně štěstí a trpělivosti, ze začátku to může být tvrdé :o)
Hezký den přeje
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.