Ostatní
Rozbor EDH Sygg, River Cutthroat
Rozbor EDH Sygg, River Cutthroat
Tento deck jsem se rozhodl postavit, když jsem asi po deseti postavených balíčcích došel k závěru, že každý fungující edh deck je jednoho z následujících schémat:
Rampa
Aneb dělej si co chceš, já mám v EDH životů dost pak sem hodím třeba třikrát Wanderera a to by bylo abys neumřel.
Toolbox/control
Aneb destroy, tutor, destroy, tutor a jak zabiju to už je jedno, třeba landem. (hrával jsem i deck s Humilitou a nestalo se mi, že bych s ní na stole prohrál... jenom každá taková hra dohrána do konce trvalat ještě dalších 30 minut... ještěže už je banned)
Equipment abuse
Aneb najdu si Steelshaper’s Giftem / Englihtened Tutorem / Stoneforge Mysticem zrovna nejlépe se hodící sword, přidám low cc bílé removaly, modré countery, klasické 1-3cc potvory a sword už to vyhraje.
Reanimace
Turn 1 – Entomb. Turn 2 – Animate Dead, what else to say? Samozřejmě v EDH to nejde tak spolehlivě, ale stejně čtvrtina her bude podobně stupidních.
Combo
Fuj. =)
V zásadě každý z uvedených decků se snaží co nejvíc být schopen natutorovat, většinou se navíc budou snažit hrát zelenou protože nature’s lore / three wishes, cultivate / kodama’s reach je v EDH strašně silné a obecně to dopadne tak, že bude každý otevírat knihovnu v průměru jednou za kolo a něco hledat... Což mi někdy nevadí, ale někdy už na to nemám náladu.
Tedy, pokud chci postavit něco jiného, co v těchto schématech chybí, co to může být? Zřejmě něco s malými potvorami co nespoléhá na swordy. Zkoušel jsem několik buildů od Isamaru, Skullbriara, Exavu... Nic nefungovalo – akorát Isamaru byl jakštakš hratelný, ale jen proto, že ho držely swordy, takže to byla inferior verze nějakého bant equip decku.
Problém samozřejmě byl, že pokud chci mít rychlý deck, tak na stůl vyklopím ruku a pokud oponent najde na ruce wratha tak to rozchodím maximálně jednou, mnohdy ani to ne... Tedy, aby deck, který chce hrát malé potvory mohl fungovat, potřebuje nějak lízat. Ale pokud lízáním zaplevelím deck, už nebude rychlý. Řešením je právě Sygg, River Cutthroat. Nejprve decklist, který následně okomentuji.
EDH - Sygg, River Cutthroat | Antonín Klíma |
Main Deck | Sideboard |
Commander 1 Sygg, River Cutthroat Creatures 1 Wretched Anurid 1 Flesh Reaver 1 Carnophage 1 Oona’s Prowler 1 Dark Confidant 1 Lifebane Zombie 1 Wasp Lancer 1 Vendilion Clique 1 Dauthi Marauder 1 Serendib Efreet 1 Latch Seeker 1 Illusionary Servant 1 Cloud Spirit 1 Skywinder Drake 1 Rishadan Airship 1 Daggerclaw Imp 1 Vexing Sphinx 1 Horizon Drake 1 Tandem Lookout 1 Necrogen Scudder 1 Hypnotic Specter 1 Shadowmage Infiltrator 1 Graveborn Muse 1 Duskmantle Seer 1 Mirri the Cursed 1 Shriekmaw Counters 1 Pact of Negation 1 Force Spike 1 Spell Pierce 1 Counterspell 1 Daze 1 Memory Lapse 1 Undermine 1 Force of Will Removals 1 Snuff Out 1 Go for the Throat 1 Victim of Night 1 Dismember 1 Reckless Spite 1 Ashes to Ashes 1 Control Magic Returns 1 Chain of Vapor 1 Snap 1 Boomerang 1 Recoil Acceleration 1 Chrome Mox 1 Mox Diamond 1 Lotus Petal 1 Dark Ritual Planeswalkers 1 Liliana of the Veil 1 Jace, the Mind Sculptor Others 1 Brainstorm 1 Ancestral Vision 1 Duress 1 Thoughtseize 1 Reanimate 1 Bitterblossom 1 Sinkhole 1 Demonic Tutor 1 Hymn to Tourach 1 Phyrexian Arena 1 Dark Tutelage 1 Bribery Lands 1 Flooded Strand 1 Polluted Delta 1 Scalding Tarn 1 Misty Rainforest 1 Bloodstained Mire 1 Verdant Catacombs 1 Marsh Flats 1 Underground Sea 1 Watery Grave 1 Wasteland 1 Volrath’s Stronghold 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 1 Creeping Tar Pit 1 Darkwater Catacombs 1 Drowned Catacomb 1 River of Tears 1 Underground River 1 Sunken Ruins 1 Darkslick Shores 1 Reflecting Pool 1 Tainted Isle 1 Command Tower 1 Secluded Glen 7 Island 6 Swamp |
Myšlenka decku je následující: Co nejrychleji do hry dostat něco, co bude útočit za 3 a tedy lízat přes Sygga. Zbytek decku pak má za úkol disruptovat oponenta aby ho postupně ujezdili obvykle 2-3 letci. Vzhledem ke karetní výhodě, kterou Sygg poskytuje, přitom můžeme hojně používat 1-2cc karty.
Potvory
Páteř potvor tvoří 3cc potvory s útokem 3 a evasion abilitou (obvykle flying). Neosvědčilo se zkoušet menší potvory, dát např. 2 dmg je téměř totéž jako nedát nic. A fakt, že se Syggem je to za 3, není uspokojivý. Jednak Sygg, když přijde do hry, nemůže hned útočit, ale může lízat, no a potom nemá ani evasion. Lepší jsou potvory, které lze zahrát jen za černé many, kvůli dark ritualu, ale uplatní se kterákoliv, která nemá moc brutální drawback. Jako hraniční považuji Illusionary Servant, Necrogen Scudder a Vexing Sphinx. Jedinou výjimku z 3 power pravidla tvoří Hypnotic Specter, ale i proto, že leze z Dark Ritualu si tu výjimku zaslouží.
Za 2cc krom oblíbeného Dark Confidanta ještě v tomhle decku výborný Oona’s Prowler. No a potom poměrně kousavá trojice Wretched Anurid, Flesh Reaver a Carnophage. Tito jsou také diskutabilní, zda za to stojí, ale čím dříve začneme oponenta kousat a sami lízat, tím líp.
Vyšší mana costy jsou již naprosto minoritní, protože pouhé dmg navíc za ně nestojí. Vyšší mana cost může ospravedlnit jen poskytnutá karetní výhoda. Ať už Graveborn Muse = Phyrexian Arena, Mirri the Cursed (karetní výhoda plyne z útoku hastem a okamžitém draw za Sygga), Duskmantle Seer (sice draw pro oba ale běžně oponenta kouše hodně zatímco Sygga o dost míň a Sygg si s mnoha kartami umí poradit). Shriekmaw je spíše removal za 2 než potvora, ale pokud náhodou je k dispozici 5 man dostaneme removal+potvoru s 3 dopředu a evasionem, a to se vyplatí.
Countery
Nejedná se o žádný control, nemůžeme si dovolit sedět na manách s counterem v ruce, protože krom counterů a removalů je vše sorcery speed, takže countery jsou ideálně zadarmo, nebo nejvýše za 2 many. Jediná výjimka je Undermine, které je zde překvapivě dobré, protože je díky Syggovi s cantripem. Za povšimnutí stojí proč memory lapse a ne remand (obvykle kde hraji jeden, hraji i druhý). Myšlenka je, že Sygg má karet spoustu, zatímco oponent by jich má relativně málo, takže oběma vzít kartu Syggovi nevadí. Zato sedět na manách a čekat s counterem mu docela vadí (i když u tohoto typu "counterů" to nevadí, protože counterujeme cokoliv).
Force Spike, Daze a Spell Pierce – ač v EDH vypadají strašně špatně, když běžně má každý hromadu man – jsou zde dobré, protože důležitá je zejména počáteční fáze, než začne Sygg získávat karetní výhodu. Jakmile máme karetní výhodu několika karet, už je půl hotovo. Na ruce přistanou další potvory jako náhradníci za tu, která právě jezdí, Sygg získá možnost recastu jakmile máme dost man, a tak už je dost těžké zabránit, abychom každé kolo lízali.
Pact of Negation je trošku diskutabilní, nepromlouvá sice do early game, ale jakmile má Sygg 5 man a každé kolo líže, je toho málo, co mu vadí. Je pravděpodobné, že na potvoru, kterou opponent zahraje, bude mít removal. Single target removal mu nebude vadit, protože Sygga recastne a potvor nalízl dost. Kdybychom měli normální counter, sedíme na několika manách a většinu času zbytečně. Takhle v těch výjimečných případech, kdy opponent něco má, máme řešení, byť za 5 man další kolo.
Removaly
Opět nemůžeme si dovolit moc man. 1cc a 2cc kousky a Snuff Out jsou poměrně jasné volby. Ashes to Ashes a Reckless Spite, byť extrémně bolestivé, jsou velmi silné a oponent nemá čas nalízat dost karet aby se z nich mohl vzpamatovat. Mnohdy 2 potvory jsou vše, co má. Pokud by se jednalo o nějaký opravdu extrémně agresivní deck, kde je takovýto removal slabší (např. nějací tokeni a jiná malá havěť typu goblini), pak je to pro Sygga obvykle dobrý matchup – sám Sygg toho totiž se svou toughness hodně takovému decku poblokuje a posilování v podobě potvor zabije. Silnější jsou určitě Ashes, ale Spite za to stojí. V neposlední řadě pak Control Magic, přestože stojí 4 many tak pokud ukradne 6cc potvoru, tak za to stojí. Také pokud ukradne commandera, opponent nemůže recast, což je taky dost silné. Jen pozor na Homeward Path.=)
Returny
Returny fungují early game cca jako removaly, a o early game jde především. Chain of Vapor si oponent nemůže dovolit early game chainovat, protože ztráta landu je v podstatě ztráta kola. Snap je unsummon zadarmo. Boomerang a Recoil jsou sice dražší, ale mají jednu podstatnou výhodu – vrací zemi. Mnohdy vrácení země v podstatě získá kolo. V ostatních případech fungují jako removal permanentu se ztrátou karty, což je přijatelné. Myslím, že zhruba v polovině případů Boomerang a Recoil vracejí zemi.
Akcelerace
Deck potřebuje co nejrychleji dostat na stůl potvoru, díky které bude lízat. Je tedy vítána každá akcelerace. Tedy každá... on Dark Ritual má trochu problém, že většina potvor chce modrou manu, takže třeba Cabal Ritual už by se nevlezl, zejména kvůli tomu.
Planeswalkeři
Vleze se jen tradičně skvělá Liliana of the Veil a utterly op JTMS.
Zbytek
Familiérně bych tyto karty nazval "Too good to miss". Většinou se jedná o tradičně velmi silné karty. Brainstorm je zde zejména proto, že kvanta karet, které Sygg líže, je dobré filtrovat. Přitom doufáme, že lízne i nějakou fetchku, aby se smetí z ruky odstranilo natvrdo. Dark Tutelage je sice oproti Phyrexian Arena hodně bolestivá, ale v takto low mana cost decku je to snesitelné. V průměru kouše za 1,5-1,6 hp za kolo, což je přijatelné. Jen je škoda, že nejvíc koušou karty "zadarmo". Třeba takový Snuff Out co kousne za 4 a ještě další 4 za vlastní cast pak dost bolí. Totéž Force of Will, Shriekmaw.. Dále bych ještě zmínil Bribery – ono se sem v podstatě vůbec nehodí, ale je tak silné, že mnohdy samo vyhraje hru, takže co se dá dělat...
Landy
Vzhledem k tomu, že deck musí být hodně rychlý a zároveň klidně může chtít druhé kolo BB na hymnu či sinkhole a třetí 1UU na Vendilion Clique. A navíc i Sygg, což je taková nouzovka do druhého kola, chce dvě barevné many, tak určitě nechceme colorless many. Wasteland a Volrath’s Stronghold je to nutné minimum. I ten Stronghold je docela špatný, resp. moc se sem nehodí. Plný set fetchek a oba dualy jsou naprostá nutnost právě proto, že není neobvyklé, že potřebujeme BB a vzápětí 1UU. Navíc Daze chce Island a Snuff Out a Tainted Isle Swamp. Taplé země nám také určitě nedělají dobře, ale Creeping Tar Pit umí se Syggem lízat. Secluded Glen je na hraně, ale přece jen máme v decku 4 kousky, které ho odtapnou. Ale vzhledem k tomu, že dvoubarevné země jsou hodně potřeba, tak se snese.
Možné úpravy
Ogre Marauder Proti normálním deckům nejprve kolo dvě jezdí a pak teprve mají co seknout a zároveň něčím bloknout, ale to něco by to většinou také nepřežilo. Navíc leze z Dark Ritualu. Na druhou stranu opponent zahraje Dragon Fodder a Ogre končí. Ani třeba Khalni Garden mu nedělá dobře.
Stifle Defaultní use by měla být Sinkhole na fetchlandy, s tím, že občas udělá něco jiného, a občas nic. Ale jsou lidi, kteří fetchlandy nehrají (WTF), a pak je dost nanic.
Maze of Ith Snad jediný deck, kde se natolik nehodí, že tam není.
Treachery Když Mind Control je tak silný, proč ne Treachery? Zvlášť, když díky Syggovi bychom měli mít plnou ruku karet. Na druhou stranu Mind Control je silný dost, Treachery je sice silnější, ale když má Sygg 5 man, asi stejně vyhrává.
Street Wraith V naprosté většině případů jen kousne za 2, ale pokud má opponent náhodou swamp, nebo jsme mu ho Urborgem udělali, můžeme Wraitha chtít, když na něj máme many.
Inquisition of Kozilek Thoughtseize je super, Duress taky obstojí, protože Syggovi vadí především ničení jeho potvor. Inkvizice by také nemusela být špatná.
Vendetta Docela tvrdý destroy za 1 manu. Kdyby se neptal, jestli je potvora nonblack, tak tam určitě je. Takhle bych nerad navyšoval počet mrtvých karet proti černé, navíc se přecejen koušu už tak dost.
Mystical Tutor Pokud Sygg líže tolik karet, neměl by mu vadit Tutor jehož jedinou cenou je ztracená karta. Nicméně dokud nezačnu spolehlivě lízat tak mi ztracená karta docela vadí, a potom bych měl mít odpovědí dost. Kvůli Bribery si dokážu představit, že by mělo cenu ho hrát.
Lightning Greaves Problém je, že nástup lízání neurychlí. Možná ochrání potvoru, ale jen jednu, přitom na lízání potřebuju útočníka a Sygga. Možná dají haste, ale nástupní potvoru neovlivní a obvykle mám raději potvoru navíc než boty.
Pongify/Rapid Hybridization V podstatě removal co opožděně kouše. Ale nehrál bych to s triem kousavých potvor za 2 many viz výše. Jednak tyto koušou už dost ve spojení se zbytkem, a navíc je vyblokuje a zabije token z těchto spellů.
Shizo, Death’s Storehouse V 98% případů to bude swamp, ale náchylný na Ruination, Blood Moon a nepoužitelný pro Tainted Isle/Snuff Out.
Minamo, School at Water’s Edge V 95% případů island.
City of Brass Dvoubarevné země opravdu chceme, ale City hodně pálí.
Ebon Drake Ten už palí opravdu hodně.. Když už sám Sygg má snahu hrát 2 a více spelly za kolo.
Hunted Phantasm Opět hodně významný drawback, navíc za 1UU. Na druhou stranu Sygg může poblokovat jednoho z goblinů a 4/6 je hodně durable.
Ob Nixilis, the Fallen Často sám do dvou kol vyhraje hru, ale 5 man je na Sygga opravdu hodně, navíc když ideálně chce človek ihned zahrát a bouchnout fetchku. Ale s fetchkami dává takové nehorázné damage a navíc líže přes Sygga – i v oponentově kole, což jinak umíme využít jen pomocí Undermine..
Cryptic Command Manově asi příliš náročné.
Wrench Mind Slabší bratříček Hymny. Nicméně dobrý plán do druhého kola, hratelný za ritual...
Gitaxian Probe Celý deck se hodně kouše a Sygg velmi často nemá moc na výběr co dělat, ale přecejen někdy ano, ať se jedná o to, zda si nechat counter, nebo zda přidávat potvory na stůl.
Phantasmal Image Tradiční kousek, ale bez zabíjení opponentova commandera o dost slabší, navíc se sem moc nehodí.
Závěr
Deck je velice konzistentní, neboť hraje samé karty s malou mana cost a téměř nehraje bezbarvé many. Deck je postaven čistě pro 1v1 EDH, ale splňuje i multiplayer banlist. Velmi dobře funguje proti naprosté většině decků – kombinace levné UB disruption a rychlého lízání je těžko k zastavení. Troufám si tvrdit, že je competitive, nebo aspoň semicompetitive.
Proti běžné rampě by měl mít dostatek removalů. Jedině nějaký Maelstrom Wanderer může začít tahat tolik příšer, že se to opravdu nedá zvládnout. Pořád ale win rate cca 50%. Control obvykle nebude mít dost rychlých removalů, ale bude mít na ruce třeba putrefy a dolízne ještě jeden removal, což je ale moc pomalé a moc málo. Měli bychom ho též udolat card advantage. Equip-based decky udoláme snadno zabitím sword-bearerů. Většinou neočekávají tolik zabíjení, counterování a discardů.
Decky, se kterými nemá moc dobrý matchup, jsou zejména plné extrémně levného zabíjení včetně globálního. To v podstatě znamená červené zabíjení typu Lightning Bolt, Pyroclasm,... A to v míře, která je naprosto neúnosná, takže dotyčný třeba hraje i Firebolt, Volcanic Fallout atd. Zabíjení typu Putrefy je dostatečně pomalé, aby nevadilo. Totéž globální typu Wrath of God. Poslední věc, která může vadit, je extrémně rychlý deck plný malých potvor. Například goblini, tokeni, ... Máme jen single target removaly a pokud někdo udělá naprostý swarm přes nějaké Honor of Pure nebo Goblin Warchief, tak to opravdu nejde stíhat. Troufám si ale tvrdit, že tyto decky mají protí většině fieldu tak špatný matchup, že bychom je neměli potkávat.
Drobná potíž je také, že se deck může hodně kousat. To však opět využijí především červené decky, které ho mohou dosmažit. Obzvláště nebezpečné je přitom Price of Progress. Vzpomínám si na hru, kdy mi opponent prakticky nic neudělal, akorát já sám jsem se pokousal asi za 15. Najednou Price of Progress za 12, gg. Takže pozor na rychlé červené decky!
Co se týče stavění decku, bohužel není zde moc prostor pro šetření. Určitě nemůžeme redukovat počet potvor do 3cc, maximálně možná některé 4cc. Stejně tak zbytek karet se opírá o svou kvalitu a nejde moc budgetovat. JTMS, Liliana, Moxy, Thoughtseize.. To jsou právě ty karty, které nám hru vyhrávají. Stejně tak si nelze myslet, že je prostor použít horší země. Manabase decku, který hraje takto levné, ale barevné karty, je naprosto zásadní. Pokud by si někdo myslel, že třeba jde vynechat Underground Sea, tak opravdu nejde. I kdyby náhodou to v 70% případů tolik nevadilo, jen bychom se občas kvůli Watery Grave kousli, tak jakmile započteme možnost, že nám opponent zničí dual Wastelandem či Sinkholem, tak už je nám jasné, že bez dvou dualů nejde hrát.
Shrnul bych tento deck jako poměrně originální, takřka nehraný a v ani trochu podobném provedení jsem ho nikde neviděl. Přitom má kvality na to, aby se postavil competitive deckům. Cenově si nemyslím, že je extrémně náročný na postavení, ale ani nenáročný. Zato je ale extrémně náchylný ke snahám snížit jeho pořizovací cenu.
Antonín Klíma
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře