Ostatní
Rozbor RG Devour Commander Deck
Rozbor RG Devour Commander Deck
Dobrý den všem.
Vítejte v naší restauraci u Pana Nenasytného, vyberte si stůl, pohodlně se usaďte, co nevidět začneme servírovat první chod. Zatím račte prolistovat naše menu plné vybraných specialit.
RG Devour Commander Deck Michal Main Deck Sideboard 1 Thromok the Insatiable
1 Goblin Arsonist
1 Viridian Emissary
1 Mudbutton Torchrunner
1 Young Wolf
1 Strangleroot Geist
1 Brindle Shoat
1 Mitotic Slime
1 Skirk Prospector
1 Memnite
1 Seedguide Ash
1 Penumbra Spider
1 Tukatongue Thallid
1 Mogg War Marshal
1 Ulasht, the Hate Seed
1 Kher Heep
1 Verdant Embrace
1 Krenko, Mob Boss
1 Dragon Broodmother
1 Scatter the Seeds
1 Acorn Catapult
1 Krenko’s Command
1 Dragon Fodder
1 Fungal Sprouting
1 Goblin Rally
1 Druidic Satchel
1 Khalni Garden
1 Elemental Mastery
1 Life and Limb
1 Mycoloth
1 Chancellor of the Forge
1 Presence of Gond
1 Awakening Zone
1 Parallel Lives
1 Jade Mage
1 Nest Invader
1 Beetleback Chief
1 Dragonlair Spider
1 Rogue’s Passage
1 Horned Helm
1 Whispersilk Cloak
1 Ring of Kalonia
1 Overrun
1 Mage Slayer
1 Chorus of Might
1 Savage Hunger
1 Ruthless Invasion
1 Runes of the Deus
1 Skarrg, the Rage Pits
1 Gruul War Plow
1 Armed // Dangerous
1 Fling
1 Warstorm Surge
1 Recoup
1 Mark for Death
1 Shinen of Life’s Roar
1 Lure
1 Algae Gharial
1 Essence Warden
1 Gutter Grime
1 Hissing Iguanar
1 Lumberknot
1 Death’s Presence
1 Rage Thrower
1 Wing Puncture
1 Flame Slash
1 Thunderbolt
1 Prey Upon
1 Gruul Turf
1 Gruul Guildgate
1 Kazandu Refuge
15 Mountain
14 Forest
Přátelé, dovoluji si Vám představit RG Devour Commander Deck s komandérem Thromok the Insatiable. Je to historicky můj první commanderový balík, nicméně platí, že dodnes jsem nepostavil nic napínavějšího. Hráč při hraní s tímto deckem neustále zvažuje: Mám se držet původního plánu a šetřit si na pořádný oběd, nebo podlehnu hladu a pustím se do svačení soupeře? Vše záleží na apetýtu, každopádně u nás bude chutnat těm, kdo mají rádi hodně masíčka na stole i těm, kdo rádi rychle a s gustem něco zblajznou a jdou dál. Michelinská restaurace i fastfood v jednom. Proč ne?
Výhoda tohoto balíku:
– Balík je především levný. Jak uvidíte níže, základem je jeden preconstructed deck, který dnes již sice není úplně snadné sehnat, nicméně to jde a dá se to i za výprodejovou cenu. Dále v mém decklistu nenaleznete žádné předražené pecky z posledních edic, prostě to slušně funguje i bez nich.
– Pokud soupeř nehraje counterspelly nebo hromadné zraňování za 1 damage, dokážete-li dodržet strategii, celkem bez problémů zvítězíte v šestém kole a ještě si u toho užijete srandy.
– Oproti většině commanderových decků si zde vystačíte s dvoubarvou. Navíc jsou zde obě barvy zastoupeny víceméně rovnoměrně, takže zde není třeba používat příliš dvouzemí a manových artefaktů a podobných zpomalovátek.
– Vše je podřízeno synergii karet s komandérem, jiná kombíčka tu prakticky nejsou, pročež v knihovně nepotřebujete rozličné tutory a fetche a jiná vyhledávací udělátka a vůbec nejste závislí na kombinaci dvou tří karet, které je mezi stem tak těžké nalízat...
Nevýhody:
– Hlavní nevýhodu jsem již naznačil: Vaše strategie je tak průhledná a krystalicky čistá, že soupeři nedá moc práce ji odhalit a pak i totálně zablokovat. Pokud má ovšem ty správné karty v ruce, což bývá u commandera docela problém. Obecně se dá tato nevýhoda pojmenovat tak, že pokud vám soupeř nějak zablokuje komandéra, máte značné potíže vyhrát. Nemyslím tím jen counterspelly; karet, které umějí například zacílit zelenou či červenou bytost a zakázat jí útočit... nebo ji tapnou a zakážou odtapnout... je k dispozici dost a dost. Nemluvě o systematické likvidaci komandérovic potravy.
– Jak uvidíte níže, karty v balíku jsou striktně rozděleny na ty, které je třeba hrát „před“ a ty, co se musejí hrát „po“ (čímž myslím samozřejmě příchod komandéra do hry). Karty, které zahrajete v nevhodné fázi hry, Vám jsou k ničemu. Pokud tedy máte z tohoto hlediska nevhodnou startovací ruku, musíte mulliganovat, i kdybyste měli třeba jinak vhodné složení zemí.
Ještě před představením jednotlivých karet bych se s Vámi rád podělil o příběh, jak balík vznikal. Základem byl deck Primordial Hunger z edice Planechase 2012, který se ukázal být velmi zábavným. Obsahoval spoustu šikovných bytostí s devour, až jsme nevěděli, která je lepší. Nicméně časem se ukázalo, že nic se nevyrovná Panu Nenasytnému (Thromok the Insatiable), takže celkem logicky jsem se nechal zlákat možností mít ho připraveného k seslání neustále, pokusit se ho seslat s power 20+ a nechat ho udělit najednou ultimátní „commander damage“, pročež jsem nakonec tento šedesátkový balík předělal na stovkový-commanderový.
Původně jsem se k tomu postavil tak, že jsem prostě vzal všechny použitelné karty z Primordial Hunger a doplnil je pár dalšími podobného charakteru. Ale nakonec se ukázalo, že ostatní bytosti s devour jen vyjídají talíř Panu Nenasytnému, takže se postupně z balíku ztrácely, až vymizely zcela, takže nyní již v tomto devour balíku není žádná bytost s devour vyjma commandera a jedné výjimky... Berte to jako tajemství šéfkuchaře. ;o) Ale takto je menu opravdu nejlepší, jak se během hraní ukázalo. Balík je nyní postavený na této myšlence:
a) v prvních čtyřech kolech dostat na stůl alespoň pět bytostí,
b) v pátém kole seslat Pana Nenasytného se silou 25 nebo ještě lépe 36 (opravdu to stačí, v prvních hrách s tímto balíkem jsem se kochal komandérem s čísly jako 256/256, ale to je opravdu hříšné obžerství),
c) v šestém kole vzít soupeři komandérem najednou nejméně 21 životů a zvítězit tak na commander damage. Game over.
Balík je tedy postavený na kartách čtyř charakteristik:
1. Karty fungující jako žrádlo nebo poskytující dostatek žrádla – hrát pokud možno v prvních kolech.
2. Karty umožňující komandérovi udělit smrtelné damage (nejčastěji pomocí trample, ale jde to i jinak).
3. Karty s abilitou „whenever another creature dies“ nebo „whenever another creature enters the battlefield“ a podobně, které se živí drobečky z hostiny a v rozhodujícím kole kryjí Panu Nenasytnému záda (ostatně v nouzi jdou také sežrat, když na to přijde).
4. Karty ostatní, což jsou zejména blesky odstraňující soupeřovy bytosti ze hry.
Pozn.: V následujícím decklistu jsou hvězdičkou označené karty, které byly původní součástí Primordial Hunger. Decklist onoho balíku najdete zde: http://www.wizards.com/magic/magazine/article.aspx?x=mtg/daily/arcana/981
ad 1.: Předkrm aneb něco na povzbuzení chuti.
Vyzkoušejte lahodné masíčko těchto vybraných specialit:
Goblin Arsonist
* Viridian Emissary
* Mudbutton Torchrunner
Young Wolf
Strangleroot Geist
* Brindle Shoat
* Mitotic Slime
Skirk Prospector
Memnite
Seedguide Ash
* Penumbra Spider
* Tukatongue Thallid
Mogg War Marshal
Nechejte si povzbudit chuť aperitivy, kterých se sice nenajíte, ale které Vám později umožní snadno sníst, kolik potřebujete:
Ulasht, the Hate Seed
Kher Heep
Verdant Embrace
Krenko, Mob Boss
Dragon Broodmother
Scatter the Seeds
Acorn Catapult (za předpokladu, že střílí do vlastních řad)
Krenko’s Command
Dragon Fodder
Fungal Sprouting
Goblin Rally
Druidic Satchel
* Khalni Garden
Elemental Mastery (sežrat než vyprší trvanlivost!)
Life and Limb (lesíky žrát jen při strašlivém hladu!)
* Mycoloth
Chancellor of the Forge
Presence of Gond
* Awakening Zone
Parallel Lives
Navíc tu máme i pár lahůdek, které poslouží jako předkrm i koření v jednom:
Jade Mage
* Nest Invader
* Beetleback Chief
Na tomto místě bych se také rád zmínil o Dragonlair Spider. O tom jsem vážně uvažoval jako o komandérovi, když ještě bylo v balíku hodně bytostí s devour. Tento pavouk by uživil všechny. Nakonec ale rozhodl manacost a tento superpavouk nyní slouží především jako poslední záchrana, pokud by ani v šestém kole neměl Pan Nenasytný pět bytostí k sežrání nebo byl vrácen do command zóny a čekal by ho návrat za 7 man a více.
ad 2.: Hlavní chod
Je nám jasné, že kvůli hlavnímu chodu jste k nám zavítali. Pan šéfkuchař doporučuje. Pokud Vám bude chutnat, jedná se o zážitek do konce života.
Rogue’s Passage
Horned Helm
Whispersilk Cloak
Ring of Kalonia
* Overrun
Mage Slayer
Chorus of Might
Savage Hunger
Ruthless Invasion
Runes of the Deus
* Skarrg, the Rage Pits
Gruul War Plow
Armed // Dangerous
* Fling (až nedávno mi došlo, že když obětuji Pana Nenasytného, damage udělí Fling a ne on, takže to není commander damage... takže tuto kartu asi vyměním)
* Warstorm Surge (umožňuje okamžitou smrt, pokud Thromok vstoupí do hry, vyplatí se v tomto případě počkat s jeho sesláním)
Recoup (umožňuje znova seslat kouzlo z této kategorie, pokud commandér nezabil první ranou)
Mark for Death (užitečné zejména, má-li šéf trample)
Shinen of Life’s Roar
Lure (u všech „lákadel“ v tomto decku samozřejmě platí to, že jím očarujete nějakého zbylého goblinka či saprouše, aby Pan Nenasytný prošel)
ad 3.: Zákusek
Pozvěte své spolustolovníky ke sdílení zážitků z našeho skvělého jídla!
Algae Gharial
Essence Warden
Gutter Grime
* Hissing Iguanar
* Lumberknot
Death’s Presence
Hamletback Goliath
Rage Thrower
ad 4.: Ovoce nakonec
Ovoce vyčístí zub i spraví chuť, kdyby Vám mělo něco zkazit náladu.
Wing Puncture
Flame Slash
Thunderbolt
Prey Upon
… a samozřejmě doplňující země, které je tu ale zbytečné uvádět, jelikož to jsou kromě basiclandů jen obyčejné stabilizace dvou man, vůbec nic extra nápaditého.
Takže dobrou chuť všem! Speciální díky Jonášovi za inspiraci. Byl bych velmi vděčný laskavým čtenářům, kdyby mohli do komentářů doplnit své nápady na doplnění balíku (v jakékoli z vyjmenovaných kategorií karet).
Michal
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.