Ostatní
Rozbor Therosu na Highlander
Rozbor Therosu na Highlander
Zdravím Vás všechny u mého rozboru právě vydané edice! Kdysi jsem psával tyto články s větší pravidelností, tentokrát už nenacházím na to čas a podobné výmluvy, znáte to :-) Chvilka se tentokrát našla, tak se pusťme do tohoto řeckého světa! Upozorňuju, ze budu analyzovat karty na formát Highlander, ne Commander, i když zmínku vůči tomuto formátu sem tam mohu udělat. Hodnocení karet může být pro oba formáty i velmi podobný.
Bílá
Chained to Rocks – Na začátek máme velmi dobrou kartu, která ale bohužel nenalezne takové uplatnění v jednokarťáku. V každém bílém balíčku je určitě upřednostňováno duo Swords to Plowshares + Path to Exile, to za prvé, a za druhé na Chained to Rocks potřebujeme horu. To nemusí být taková komplikace, do Borosu by se to tudíž možná nakonec i vešlo díky levné sesílací ceně. Nicméně riskovat velký blowout v podobě zničení Chained to Rocks (což ruku na srdce, není moc obtížné na tomto formátu) Boros hráče nejspíš odradí a zůstanou u blesků, které dokáží sem tam i vyřídit protivníka.
Elspeth, Sun's Champion – Já osobně si Elspeth pochvaluju, což ovšem neznamená, že bude nějak hraná. Na 6timanového sférochodce je slušně vybavena: vyřeší několik menších útočníku, vyřeší velké bytosti a umí vcelku i pohrozit ukončením hry. Bohužel, 6 man je zatraceně mnoho. Pátrám v paměti, kdy jsem na jednokarťáku naposledy viděl takhle drahého planeswalkera hrát. Sem tam je určitě vidět Karn, ale ten toho umí mnohem víc co Elspeth, navíc není svázaný barvou, což ho zvýhodňuje víc než dost. Dokázal bych si představit Elspeth v nějakém UW kontrolu, který zdržuje a pak přes ní zkusit vygenerovat maximální výhodu. Když ale vemu v potaz srovnání staré dobré Elspeth, Knight-Errant, tak si nová moc neškrtá. I přes silnější čísla, o 2 levnější mana-cost dělá divy. Stará Elspeth dokázala dle potřeby rychleji zabít a hlavně její ultimátka je na tomto formátu mnohem nebezpečnější. Navíc Highlander je bytostně poměrně rozmanitý formát, kde nejsou buďto jen samé drobnější bytosti, aby se uplatnila 1. schopnost anebo jen velcí vašci, abychom sklidili board, takže přežití Elspeth, Sun's Champion po jejím vyložení není 100% jistota. Obecně tedy vidím šance nové sférochodkyně hůř, ale neodsuzoval bych ji nadobro.
Fabled Hero – Do Mirran Crusadera to má daleko i přes podobná čísla. Jediná hraná karta v podobných decích je Rancor, se kterým dobře spolupracuje, ale tím to nejspíš končí. V Borosu se dá zakombinovat s Reckless Chargem, ale vyjma dalších random myšek už vlastnost Fabled Hera nenajde moc uplatnění. Do 4C či nejakých Naya Agger to moc nevidím, spíš by se mohl vejít do nějakého Borosu, ale i tam to bude těsné kvuli poměrně vysokému manacostu.
Heliod, God of the Sun – Nejsem si jistý, jestli se budu zmiňovat o všech Bozích, tak to předurčuju rovnou teď. Oni mi totiž moc dobří nepříjdou, až na nějaké výjimky. Heliod to bude mít dle mě docela těžké. Do agresivních balíčků je moc drahý a vůbec není jistý, že by si měl někdy zaútočit, o což logicky takovým balíčkům jde. A produkovat za 4 many 2/1? Ne, děkuji. I kdyžje to pomerně pěkný anti-wrath tech, tak žádný kontrol nepotrápíte, když si uděláte 1 2/1 tokena za kolo; dáváte soupeři spoustu času na vyhledání řešení při minimálním tlaku. U W/x kontrolu to už bude krapet lepší, jenže Heliod negeneruje žádnou obrovskou karetní výhodu. V mirror kontrolu mu to bude nejvce sedět: necháte otevřené many a budete vytvářet tlak, pokud nebudete mít co hrát v soupeřově kole. Tak či onak, nejsem si jistý, jestli se někomu vyplatí hrát za 4 many enchantment, který jen produkuje drahé vojáky a vééélmi sporadicky si i zautočí/zablokuje.
Soldier of the Pantheon – Touhle už by se mělo pohodlně vejít do jakéhokoliv agresivního balíčku s bílou, možná vyjma těch opravdu 4-5ti barevných, který preferují manovače. Schopnosti nejsou lepší jako u Auriok Championa, který býval sem tam poměrně nepříjemný, ale Soldier útočí za dvojnásobek a zároveň stojí 2x miň, což je obrovský plus. Hodně kvalitních bytostí a removalů je vícebarevných (Maelstrom Pulse, Vindicate, Abrupt Decay, Lightninx Helix), takže několik životů byste si měli přidat a pár kartám uhnout anebo bezpečně zablokovat nějakou tu multicolor havěť. Různí Elite Vanguardi a Savannah Lions se bezpečně vešli a ani Soldier of Pantheon nebude výjimka.
Modrá
Bident of Thassa – O Spear of Heliod jsem se nezmínil, protože mi nepřijde moc kvalitní, zato tato zbraň skýtá nebývalé možnosti. Moc dobře znám ty kyselé obličeje, když ve vhodnou dobu přistane na stůl Edric, Spymaster Trest. Bident mi na rozdíl od Edrica přijde hůř zničitelný a navíc, pokud máme otevřené další many, tak si téměř jistě garantujeme příští kolo rozumnou porci nalízaných karet. A to nemluvím o tom, že druhou vlastností mužeme soupeře navést do mizerného útoku, který vhodnými blocky může být pro soupeře katastrofální! Uznávám, že na prázdném stole toho Bident moc nedělá, ale při alespoň nějakém rozumném boardu dokáže způsobit pořádný chaos. Kdo by nechtěl mít ze svých bytostí Shadowmage Infiltrátory, že ano?
Curse of the Swine – Flavourový poklad, který mě krom toho moc nepřesvědčuje. MonoU balíček částečné zničení boardu neodmítne, ale ostatní kontroly s modrou hrajou zpravidla i další barvy, které nabízejí lepší řešení bytostí než Curse. Příležitost, kdy si vy chcete zlepšit bytosti pomocí Curse z nějakých 1/1 na 2/2 je opravdová rarita. S největší pravděpodobností to bude 3manový sorcery Beast Within na bytosti.
Master of Waves – Zajímavá bytost, kterou u modré barvy nepotkáváme každý den. Mít alespoň devotion 2, tak máme na stole za 4 many 3x 2/1, což není zrovna nejhorší. Zajistit přitom, abychom měli už na stole minimálně 1 modrý permanent by nemuselo být nejtěžší, ať se už se jedná o nějakou bytost anebo planeswalkera. Mít větší devotion, pak už je to pomalu na wrata. Master of Waves by pochopitelně mohl být oblíběnější v Commanderu, kde není problém mít modrého generála a tím zajistit kvalitní přísun elementálů.
Swan Song – Tohle bohužel není úplně karta pro tento formát, ale pokud je možné mít modré kombo, tak bych se labutí píseň nebál do takového balíčku zařadit. V opačném případě jsou karty jako Spell Pierce, Mana Leak a podobně lepší, protože ač se to nezdá, ta 2/2 by mohla modrému balíčku i docela vadit.
Thassa, God of the Sea – Minimálně za povšimnutí Thassa určitě stojí. Bůh, či je-li libo Bohyně, za 3 many je už solidní kalibr. Co se mi velmi zamlouvá, je fakt, že i přes to, že není bytost, tak dokáže velmi ovliňovat hru ve Váš prospěch, aniž bychom utráceli zrovna kdo ví kolik man. Scry 1 se jednoduše hodí vždy a poslat na zteč skrz obranu velkého vašíka/prolízávače je..minimálně příjemné. Anebo proč jich neposlat rovnou víc, když to bude znamenat soupeřovu smrt? Velká výhoda mi přijde, že modrá barva (možná s černou) dle mě nejjistějším způsobem poskládá devotion, aby si Thassa zaútočila. Pokud zrovna mluvím o takových kartách, tak například s Bidentem, Opposition, Treachery anebo Jace, the Mindsculptor spolupracuje náramně. Thassa by mohla být velký hit, předvídám ji hodně světlou budoucnost. Nevím, jak Vám, ale ti Bohové mi trochu připomínají planeswalkery.
Černá
Agent of the Fates – Karta, která je jednoduše past. Abilita Agent of Fates láká k tomu, abychom ji zneužívali, pokud možno víckrát, ale jaké karty se nám vyplatí hrát, aby nebyly úplně mrtvé i při absenci Agenta? Posilovačky? To jsme asi ve špatných barvách. Aury? Tak to snad taky nepřichází v úvahu, ne? Stále, za 3 many 3/2 deathtouch nejsou nejhorší proporce, ale vyjma nějakého RB suicide tlaku, kde možná i nějakou agresivní posilovačku zužitkujeme (Soul's Fire, Gianth Strength, Reckless Charge), to jinde nevidím a i tam to nebude největší hvězda.
Erebos, God of the Dead – Taky dle mě jeden z těch lepších Bohů na tento formát. Ony totiž minimálně ty statické ability nejsou úplně k zahození. Lízaní, i když poměrně drahé, je stále dobré a spousta decků hraje nějaký ten lifegain, jehož nevyužití zamrzí. Do monoblacku sedne jak prdel na hrnec, kde karty potřebujeme a hlavně skládání devotionu není vůbec problém. S takovým Phyrexian Obliteratorem se rozjíždíte hned příští kolo! Ve vícebarevných balíččích to už nebude terno možná kromě toho výše zmíněného RB tlaku, kde potřebujete soupeře dosmahnout co nejrychleji. V jiných vícebarevných kontrolech už ztrácí trochu význam, protož první abilita nás víceméně nezajímá, lízání už tu nebude tak dobré kvůli absenci černé many a že by se Erebos někdy rozjel, na to můžeme zapomenout.
Hero's Downfall – Elegantní způsob, jak se zbavit otravného planeswalkera anebo jiné bytosti. Černá sice už měla Vampire Hexmage, který dokázal taky odklízet sférochodce, ale určitě se shodneme, že instantnost a možnost zabít i bytost je přeci jen o trochu lepší. Razantní zlepšení oproti Dreadbore a dost možná náhrada karet jako Go for the Throat, Doom Blade.
Mogis's Marauders – Černej Goblin Bushwacker. Na doklepnutí těch posledních pár životů naprostá ideálka, ale i kdyby ne, se solidní podporou je schopen rozdat svým příchodem ranec zranění. Do monoblack aggra anebo dvoubarevného decku s černou bych si ho uměl představit. Moc se mi líbí.
Rescue from the Underworld – Reanimace vítají každý možný přírůstek do svých řad, ať už se jedná o reanimační kouzla nebo super pašíky. Tentokrát tu máme právě reanimační kouzlo, které..nevím, jestli se vejde. Je důležité zmínit, že je to instant, který dělá mnoho. Nicméně potřeba mít na stole bytost, která by se do toho ráda obětovala, je už o něco komplikovanější počin. Hlavní problém vidím v tom, že reanimace nemívají žádnou bytost na stole do té doby, než zreanimují svého šampióna, který je dotáhne k vítězství. Proč bych si ho chtěl obětovat, riskujíc možnost graveyard removalu, abych přitáhl dalšího? To je přesně dle mě kámen úrazu. Pokud je na stole Relic of Progenitus/Nihil Spellbomb a podobné havětě,tak tím vlastně obětováváme bytost úplně zdarma. Proto si nemyslím, že se Rescue from the Underworld moc hodí, aniž by dané bytosti měly velmi význazmý ETB efekt.
Tormented Hero – Horší Diregraf Ghoul, víc není třeba dodávat.
Červená
Anger of the Gods – Skvělá karta na constructed, ne ale zde. Červené balíčky budou vždy raději podporovat Earthquake efekty, tzn. Aby zároveň šlo ono zranění i do soupeře. To Anger of the Gods neumí, proto si ho radši nechme na standard.
Firedrynker Satyr – Tuze nerad hraju na Highlanderu Jackal Pupa, ale je to jednoduše nutnost. Červená barva nedisponuje tak kvalitními 1dropy jako třeba bílá, a tak se podobné bytosti vejdou. To ale srovnáváme nesrovnatelné, protože na rozdíl od Jackal Pupa nebude Satyr mrtvé draw po sklizení boardu. Firedrynker Satyr stále hrozí, že dá například za 4, když nemáme co hrát a to není něco, nad čím by mohl červený balíček jen tak ledabyle mávnout rukou. Na block větší bytosti to je o poznání horší, kde dostaneme solidní dardu přes Satyra, ale účel světi prostředky, někdy taková výměna bude i nutná. Není to lepší jak Figure of Destiny, Grim Lavamancer anebo Goblin Guide, nicméně není kvalitativně zas tak daleko. Do fritky jasná posila.
Hammer of Purphoros – Nedělá to mnoho, protože na 3 manách chete hrát bytost do křivky anebo nějakou formu blesku, ale pořád by si možná kladivo našlo cestu do červeného aggra? Výhoda haste pro všechny bytosti nebude tak znatelná, protože hodně bytostí ji v této barvě už má, ale řešení pro případ mana floodu to je skvělý. Nemyslím si, že se vejde, ale rád se nechám překvapit.
Lightning Strike – Čím víc incinerací a searing spearů, tím víc Adidas!
Purphoros, God of the Forge – Takové malé Pandemonium na soupeře s přidaným bonusem. Určitě to není špatné, to né, ale myslím si, že přijde na stůl přeci jen trošku pozdě. U červených balíčků nemáme zaručeno, že se dostaneme ve 4. kole na 4 země a pokud ano, někdy tehdy následují od soupeře wrata k stabilizování boardu. Z toho důvodu si myslím, že kontroly se umí Purphorosově abilitě docela dobře bránit ať už zabíjením soupeřových bytostí anebo jakýmkoliv lifegainem. V opačném případě má soupeř menší problém, ale ne úplně neřešitelný. Je pro mě trochu otázkou, jestli tímto červený balíček získá na lategameu, kdy prostě soupeře časem přes Boha usmaží. Na tohle je potřeba Purphorose otestovat; sám za sebe mu tolik nevěřím, ale může to být omyl.
Rageblood Shaman – Konečně minotauří lord! Ne, že bychom ho moc potřebovali..
Stormbreath Dragon – Tohle nebude stačit. Na 4 manách už máme mnohem agresivnější bytosti a 5 man už je až příliš moc. I protekce na bílou je jedna z těch méně relevantních protekci na fieldu, bohužel.
Zelená
Boon Satyr – Proč ne? Za 3 many 4 dopředu je solidní poměr, i když samozřejmě je zde možnost, že se pomění s nějakým slabším 2dropem. Flash hodně napomáhá a vůbec bych nezatracoval bestow abilitu, kdy při hodně manách může Boon Satyr posloužit jako myška. Prima karta, do agger jak dělaná.
Mistcutter Hydra – Mocný finisher pro různou sortu zelených ramp, jen s jednou, poměrně silnou nevýhodou: Postrádáme vitalní trample! Nicméně proti modrému decku je to stále doslova noční můra, protože se hydra těžko krade, těžko blokuje, nedá se bouncenout atd. To, že si můžeme nastavit její velikost dle potřeby křivky, je víc než vítáný. Abych ale nechválil až moc, proti jiným balíčkům už to taková sláva nebude. Pořád to ale s největší pravděpodobností bude bytost, která se musí řešit.
Polukranos, World Eater - Celou dobu jsem si myslel, že Polukranos bude u mě oblíbenější hydra než Miscutter Hydra. Postupem času a hraní s Polukranem docházím k smutnému závěru, že Mistcutter bude mít nejspíš navrch. Považoval jsem si Polukranovu flexibilní schopnost se zvětšit (a možnost i něco pozabíjet; na to většinou není dost many), ale kupodivu jsem jí využíval malokdy a hlavně jsem jí trochu přecenil. Nemáme haste, nemáme nekántrovatelnost a nakonec přes to, že na 4 manách je Polukranos mnohem větší, tak mě to dostatečně neuspokojuje. Každopádne musím utrousit důležitou poznámku, že zatímco Mistcutter Hydra se do nějakého RG aggra určitě nevejde, Polukranos možná i ano, přičemž v rampě se též neztratí.
Sylvan Caryatid – Můj kamarád Miky bude určitě víc než spokojený, že může zahodit svůj Utopia Tree, až se mu dostanou ruce na tuto kartu. Kvalitni mana fixer, který nejde jen tak zabít a čas od casu úspěšně zablokuje. Žádné námitky.
Multicolor
Daxos of Meletis – Nemůžu si pomoci, ale úplně hrozivá bytost to není. Jsem trošku zaslepený různýma Augury Adeptama a podobnýma bytostma, kteří na první pohled vypadají až moc dobře a pak zklamou. Jenže..tohle je ještě o něco lepší, to by se už mohlo prosadit, ne? Daxos nemá úplnou neblokovatelnost, ale minimálně je tam realná možnost výměny když už anebo holt nám stojí v cestě otravná zeď. Co ale třeba jet s takovým Sword of Fire and Ice? Jiná pohádka. Pokud tedy projde, tak máme možnost se vyléčit o mnoho životů + si zahrát něco pěkného ze soupeřova balíčku. Nejhorší možný scénář je otočení země, takže nemůžeme Daxose kvalifikovat jako Shadowmage Infiltratora, ale není od toho snad tak daleko. Do UW koňů bych ho minimálně zkusil, jinam už se kvůli barevné restrikci tématicky nehodí.
Ashen Raider – Kdo? Angel of Despair? Neznám.
Ashiok, Nightmare Weaver – Zmar a bída, mizérie a trapas. Jinak bych Ashiok nemohl popsat, protože něco takového tento planeswalker přesně je. Ashiok totiž..nic nedělá. Určitě si dovedete představit, že umletí soupeře je v jednokarťáku nevídaná událost a pokud se tak stane, má v tom prsty karta Brain Freeze anebo Mindgeyser. Druhou abilitu po příchodu nemůžeme spustit a mnoho balíčků ani nebude mít mnoho bytostí, abychom nějakou přes Ashiok zreanimovali! A to za ideálního scénáře, že nám Ashiok nijak neohrožují. Ultimátka? Jestli zahodím 3 karty, tak je to moc. Vážně. Suma sumárum, na Highlanderu dost možná není horšího planeswalkera a to že nám už vyšlo několik Chander!
Steam Augury – Fact or Fiction to není, Gifts Ungiven též ne, ale dle mě hratelná karta minimálně určitě. Co se mi na této kartě líbí nejvíc je, že se budete pokoušet soupeře blafovat. Někdy nebude úplně zjevné, co se Vám bude hodit a takto Vám může soupeř přihodit lepší karty, než byste mohli mít z Fact or Fiction. V nejhorším možném scénáři si vemete jen 1 kartu, nejspíš tu nejlepší, což si nemyslím, že je nejhorší deal. V Izzetech a Grixisech bych neváhal si ji zahrát.
Reaper of the Wilds – Je to tak trochu má pet karta této sady. Na constructed si myslím, že je opravdu užitečná, ale do jednokarťáku tesně stačit nebude. Jo, nemá nejhorší čísla, scry se hodí, stějna jako užitečný hexproof, ale není to ono. Nepřídá životy, umře na wrata, taky tak velká není. Jako hráč BG Rocku vím, že se potřebuju budťo zpočátku bránit před aggry anebo proti kontrolům potřebuju težko řešitelného útočníka a to tato gorgona úplně není.
Destructive Revelry – Smash to Smithereens i zároveň na enchantmenty? Beru všemi deseti! 110% maindeck pro všechny RG, RGx aggra, velmi často lepší jak univerzální Hull Breach a to úplně stačí.
Xenagos, the Reveler – Planeswalkeři se v této sadě pro Highlandery moc nepovedli, to Vám řeknu. Ale postupně. V čem tkví chyba pro změnu u Xenagose? Protože nedělá to, co chcete. Srovnejme si to se stějně drahým Sarkhan Volem. 1. abilita nám vůbec nepomáhá v aggro plánu. 2 abilita už je znatelně lepší, ale 2/2 není 3/3 a to zdaleka. Ten rozdíl se na první pohled nezdá tak velký, ale na tomto formát dle mě je. A zatímco Sakrhan ukradne nejlepšího blokera na naší stranu, Xenagos pošle satyra. Mno. Nejhorší srovnání je ultimátka, kde Sarkhan na 100% vyšle tunu draků do vzduchu a buďto soupeř má wratha nebo ne. Xenagos se štěstím vypustí 2-3 bytosti, nějakou tu zem a konec. Takto si já ultimátku nepředstavuju. Argumentem může být, že Xenagos zapadá do jiného balíčku, spíš midrange rázu. Ok, problém je, že takových balíčků je docela poskrovnu a to Xenagos určitě nezmění. 2. argument je Xenagosova pozice na prázdném stole, která je určitě lepší jak Sarkhanova, ale pouze do ultimátky. Jo, být třeba zelený jen, tak v takových elfech by zazářil. Takto je to jen další planeswalker spíš do constructed vod, je mi líto.
Anax and Cymede – Za 3 many 3/2 first strike vigilance je skvostný. Dobře se s těmato holubičkama útočí i blokuje, což je přesně to, co chcete. Čas od času si přes ně i zvětšíte dočasně armádu, což je příjemný bonus. Do Borosů se pohodlně vejde. U vícebarevných agger to bude těsnější, ale není to pro Anax s Cymede ztracený boj.
Fleecemane Lion – Asi největší posila pro jednokarťáky z této sady. Watchwolf sám o sobě je velmi kvalitní kousek, jenže tento lvíček na cracku jde ještě trochu dál. Kde Watchwolfova síla končila, tzn. V pozdější fázi hry, tam teprve síla Fleecemane Liona začíná. A v tom to je. Fleecemane Lion nikdy nebude špatněj. Za 2 many 3/3 ve 2. kole? Spokojenost. V 5. kole 4/4 hexproof, indestructible? Oh yeah. Pokud totiž úspešně vyřešíte schopnost monstrosity, pak už vůbec nevím, co s ním soupeř moc chce dělat. Jediné řešení je mít opravdu velkého blokera, ale krom toho? Nerad se s ním budu setkávat na druhé straně stolu, opravdu ne.
To nejlepší na konec, tak to má být. Jak vidno, Theros přinesl hned několik solidních posil do již obrovitánského jednokarťákového světa. Jak vypadá má osobní TOP 5?
5. Bident of Thassa
4. Hero's Downfall
3. Destructive Revelry
2. Thassa, God of the Sea
1. Fleecemane Lion
Těsně se mi tam nevešli oba satyři, tedy Boon a Firedrynker s Soldier of the Pantheon. Planeswalkeři tentokrát tedy ostrouhali, což nebývá moc časté. Sadu bych zařadil co se týče síly do té průměrnější skupiny, protože přeci jen Fleeceman Lion není taková bomba. Třeba mě nakonec Bohové přesvědčí o opaku, protože Ti když jsou dobří, tak jsou sakra dobří.
Na shledanou někdy u dalšího článku.
Josef „Scalpelexis“ Maršíček
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.