Ostatní
Ruhan of the Fomori aka Ruhan rush!
Ruhan of the Fomori aka Ruhan rush!
Zdravím všechny sférochodce, rád bych vám představil svého commandera jmenuje se Ruhan a je to obří, nasupené, slepé monstrum. Ale teď vážně. Rád bych se s vámi podělil o můj commander balík. Jeho generálem je Ruhan of the Fomori. Když se kouknete na jeho kartu zjistíte, že se opravdu jedná o velkou… velmi velkou obludu máchající obřím palcátem a drtící vše před sebou. Když jsem tento balík stavěl a nebudu zde rozebírat jeho historii plnou výměn, porážek a pilování, rozhodl jsem se být věrný flaworu a postavit ho tak, jak je zobrazen. Velký, mocný a ničící.
Kompletní decklist:
Ruhan of the Fomori aka Ruhan | Petr Sál |
Main Deck | Sideboard |
1 Ancient Ziggurat 1 Cascade Bluffs 1 Cavern of Souls 1 Celestial Colonnade 1 Clifftop Retreat 1 Command Tower 1 Eiganjo Castle 1 Flood Plain 1 Glacial Fortress 1 Great Furnace 1 Hallowed Fountain 1 High Market 3 Island 1 Izzet Guildgate 1 Minamo, School at Water’s Edge 3 Mountain 1 Mystic Gate 1 Nimbus Maze 7 Plains 1 Reliquary Tower 1 Rugged Prairie 1 Sacred Foundry 1 Seat of the Synod 1 Shinka, the Bloodsoaked Keep 1 Steam Vents 1 Sulfur Falls 1 Tectonic Edge 1 Temple of the False God 1 Aurelia’s Fury 1 Boros Charm 1 Condemn 1 Enlightened Tutor 1 Mystical Tutor 1 Path to Exile 1 Return to Dust 1 Swords to Plowshares 1 Armageddon 1 Breath of Life 1 Catastrophe 1 Steelshaper’s Gift 1 Supreme Verdict 1 Wrath of God 1 Angelic Destiny 1 Rhystic Study 1 Spirit Mantle 1 Angel of Serenity 1 Elesh Norn, Grand Cenobite 1 Glen Elendra Archmage 1 Godo, Bandit Warlord 1 Grand Arbiter Augustin IV 1 Inferno Titan 1 Kemba, Kha Regent 1 Kor Cartographer 1 Lavinia of the Tenth 1 Leonin Abunas 1 Leonin Shikari 1 Mother of Runes 1 Phantasmal Image 1 Phyrexian Metamorph 1 Puresteel Paladin 1 Reveillark 1 Ruhan of the Fomori 1 Sakashima the Impostor 1 Solemn Simulacrum 1 Stoneforge Mystic 1 Stonehewer Giant 1 Sun Quan, Lord of Wu 1 Sun Titan 1 Tajic, Blade of the Legion 1 Weathered Wayfarer 1 Zealous Conscripts 1 Batterskull 1 Chromatic Lantern 1 Darksteel Ingot 1 Darksteel Plate 1 Kusari-Gama 1 Lightning Greaves 1 Lotus Bloom 1 Neurok Stealthsuit 1 Sol Ring/fellwar stone 1 Swiftfoot Boots 1 Sword of Body and Mind 1 Sword of Feast and Famine 1 Sword of Fire and Ice 1 Sword of Light and Shadow 1 Sword of Vengeance 1 Sword of War and Peace 1 Umezawa’s Jitte 1 Whispersilk Cloak 1 Tezzeret the Seeker |
Samotný generál je zajímavá karta za 4 many máte 7/7, která neumí nic, kromě toho, že musí neustále útočit na náhodného protivníka. To samotné ho profiluje pro duely nebo na dvojhlavého obra, kdy je pouze jeden protivník. Samotný Ruhan zvládne zničit protivníka třemi útoky, což je príma. Otázku, kterou jsem si položil, bylo jak toho docílit. Aby balík bavil i soupeře, zamítl jsem counterspelly v jakékoli podobě (vyjma Glen Elendry). Sic by byl balík silnější a generála bych mohl více chránit, ale hra by mě tolik nebavila a nejspíše ani soupeře. Výsledkem je tedy agresivní toolbox zaměřený především na artefakty a bytosti. Ruhan operuje především s rychlostí, čemuž odpovídá nízká manová křivka celého balíku.
Základem je tedy silný generál. Dalším zásadním prvkem bylo udělat z 7/7 bytosti boha smrti, kterého jen tak něco nezastaví. K tomu slouží artefakty. Kompletní pětice mečů ze světa mirrodin, batterskull jitta a Sword of vengeance, který kdysi třímala samotná Akroma. Ten sice není tak silný, ale trample, vigilance, haste a +2/0 není úplně k zahození. Jako doplnění a především ochrana generála slouží Whispersilk Cloak, Darksteel Plate, Lightning Greaves, Swiftfoot Boots, darksteel plate a poměrně opomíjená karta Neurok Stealthsuit.
Jak jsme na tom? Máme generála s arzenálem, který je schopen otřást ledasčím. No ale to nestačí. Proto přichází na řadu toolbox v podobě bytostí. Měl jsem na paměti, že k vítězství nemusím dojít čistě generálem. Je přece tolik elegantních způsobů, jak se ho zbavit! A pokud budeme mít na paměti, že rychlost je v tomto balíku jedním z hlavních prvků nebudu chtít hrát generála více než třikrát – celkově generál co nic extra neumí za víc, jak osm man není nic moc.
Na řadu tedy přicházejí Ruhanovi kamarádi. Těch je v balíku 25 (počítáno bez generála). Jako správný generál si Ruhan rozdělil své podřízené do několika skupin. První skupina je podpůrná:
Weathered Wayfarer, Kor Cartographer a Solemn Simulacrum umí přinést do hry země, které tato trojbarva (W,R,U) neumí hledat tak snadno, jako zelená.
Skupina druhá slouží k podpoře a vystříhání se nepříjemných situací, tuto skupinu tvoří Mother of Runes, Lavinia of the Tenth (krásně čistí pole od blokerů), Grand Arbiter Augustin IV a Glen Elendra Archmage, která umí říci ne nepříjemným kouzlům s wrath efekty, či tolik nebezpečné aura shards. A nesmím ještě zapomenout na Zealous Conscripts, slečna, která krade bytosti, které by blokovaly, nebo mohli způsobit velký dmg, byť je to záchrana na kolo.
Třetí skupina je univerzální, zde se nejvíce projevují modré postavičky. Sakashima the Impostor, Phantasmal Image a Phyrexian Metamorph. Zbavení se nepříjemných bytosti (s příchodem M14 sice pouze do bloku), kopírování ETB efektů, nebo zkopírování artefaktů v případě metamorpha může být k nezaplacení a dokáže otočit i nedobře se vyvíjející hru.
Další skupinou jsou artefaktový odborníci. Puresteel Paladin spolu s Leonin Shikari tvoří krásnou dvojici ideálně v kombinaci s Leonin Abunas. Dá se říci, že tito tři docílí toho, že vám artefakty skákají z postavičky na postavičky zdarma a tak jak právě potřebujete. Stoneforge Mystic, Stonehewer Giant, Godo, Bandit Warlord a Tezzeret the Seeker přináší artefakty, které potřebujete, buď na stůl či do ruky. Nemluvě o tom, že Tezzeret umí hledat i artefaktové země. A Kemba, Kha Regent jako poslední z této skupiny dokáže vytvářet chump blockery proti pozemním útočníkům.
Poslední skupinou jsou damage dealeři. Každý z nich pochopitelně umí i něco navíc ať již vracení z hrobu - Sun Titan, Reveillark a Angel of Serenity, který má využití i jako čistič blokerů. Extra zranění - Inferno Titan. Jsou nezničitelní - Tajic, Blade of the Legion. Umí z malých věcí dělat velké - Elesh Norn, Grand Cenobite. Nebo provozují jezdeckou školu :o) - Sun Quan, Lord of Wu.
To samotné by ovšem nestačilo. Někdy ani banda hrdinů sama o sobě neumí vyřešit situaci na stole bez lehkého přispění z ruky hráče. A každý správný hráč si občas zahraje na ničitele všehomíra, což zde obstarávají karty: Wrath of God, Supreme Verdict, Catastrophe a Armageddon. Poslední dvě karty nejsou právě oblíbené. Je třeba je hrát s rozumem, ale mají své dobré využití. Například Ruhan se dvěma meči té správné barvy na stole. Po spláchnutí zemí je výhra téměř jistá. Dalšími kouzly jsou Breath of Life a Steelshaper's Gift – hledání artefaktů a vytažení toho správného bojovníka z hrobu je prostě k nezaplacení.
Instatně sesílaná kouzla Path to Exile, Return to Dust, Swords to Plowshares,Aurelia's Fury a Condemn likvidují škodnou na stole. Mystical Tutor a Enlightened Tutor umí hledat odpovědi a poslední boros charm umí donutit Ruhana plácnout protivníka za 14 bodů minimálně, nebo se krásně kombinuje s Armageddonem. Za předpokladu, že umíte uhnout, až po vás navztekaný protivník něco hodí. Reálně a instantně.
Třešničkou na dortu jsou pak enchantmenty: rhystic study na card draw a pro pana generála či jeho slavné bojovníky spirit mantle a angelic destiny.
Posledním bodem, který je ovšem bodem základním jsou země a mana kameny (Chromatic Lantern, Darksteel Ingot, Lotus Bloom, Sol Ring/fellwar stone (dle příslušného banlistu). Ty se obejdou bez rozboru a jejich seznam je na konci v přiloženém decklistu.
Při tvorbě balíku jsem se snažil řídit jednoduchými pravidly. Balík musí bavit mě a měl by bavit spoluhráče. Nesnažit se moc kombinovat a být věrný flaworu generála a především umět vyhrát, ať s generálem nebo bez. Ruhan a jeho družina mě zatím nikdy nezklamaly a vždy dokázaly bojovat, co jím síly stačili, ať vítězně nebo ne.
Ještě bych si dovolil poznámku na závěr. Ruhan se moc těší na novou ladičku z M14 (Strionic Resonator), s ní prý posune toolbox zas o trochu dál.
Děkuji za pozornost a dobrou ruku!
Petr Sál
Pro všechny fanoušky casual formátu jsme připravili zajímavou soutěž. Pošlete nám rozbor vašeho jednokarťáku a můžete vyhrát 10 boosterů. Může se jednat o obyčejný jednokarťák, nebo rovnou i EDH, aneb Elder Dragon Highlander - Commander. Tento formát se těší větší a větší, tak doufáme, že vás soutěž potěší. Více informací o soutěži najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře