Ostatní
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor BR Zombies vol. 2
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor BR Zombies vol. 2
Představujeme vám jeden ze soutěžního balíčku v soutěži o 18 boosterů Avacyn Restored. Pokud chcete taky boostery Avacyn Restored zdarma, tak nám zašlete rozbor dvojkového balíčku s cenou do 4000,- Kč dle ceníku Černého rytíře. Více o soutěži se dozvíte zde. Vyhodnocení soutěže bude na konci týdne.
Zdravím všechny temné mágy. Nejdříve mi dovolte, abych se představil. Jmenuji se Michal Sobola, s Magicem jsem začínal v době vydání Exodusu (úžasná to edice), kdy mi ovšem turnaje vůbec nic neříkaly a hrál jsem pouze pro zábavu. S vydáním Mirrodinu jsem od hraní na nějakou dobu upustil, vrátil jsem se až v roce 2010, kdy jsem začal aktivně hrát i turnaje. Černá a červená byly vždy mé nejoblíbenější barvy (můj úplně první "přestávkový" balíček byl právě černo-červený), takže jsem rád, že vám mohu přestavit deck složený právě z těchto dvou barev, který vám může přinést mnoho zábavy i nějaké ty úspěchy.
Proč Zombies
Dark Ascension nám přinesl klíčové karty do této rasy. Po vydání DKA se různé verze Zombies staly poměrně populární, jelikož se jedná o příjemný balíček na pilotování a také velice dobrý v poměru cena / výkon; do 4 tisíc se vejdeme i včetně dvou Lilian, cena sideboardu pak závisí pouze na počtu Ratchet Bomb. A hlavně - zombíci jsou přece sympaťáci, ne? :-)
Proč zrovna s červenou
Viděl jsem verze snad s každou možnou barvou, sám jsem zkoušel mono black i UB. Pokud ale chceme někoho porazit, měli bychom volit mezi UB a BR verzí. Modrá nám nabídne Phantasmal Image a Kapitána, který je ale mnohými považován za nejslabší kartu decku. Je pěkný s Mortarpodou, ale vždy bychom místo něj raději zahráli Messengera. Červená nám naopak přinese Brimstone Volley, Incinerate, Stormblood Berserkera a hlavně Falkenrath Aristokratku. Také umí bořit artefakty. Takže Obrázka snadno nahradíme Metamorphem a absence Kapitána nás zatím trápit nemusí.
Základní kostra
Já jsem si oblíbil poměr 23 zemí / 23 mrch a 14 zabíjení. Taková hromada zabíjení sice není nutná, ale naštěstí máme poměrně mnoho možností, co do balíku přidat, takže si každý může kostru snadno přizpůsobit k obrazu svému. Jako 23. zemi jsem přidal jeden Mountain, přecijen z červené toho chceme hrát více než bychom chtěli z modré. Kostra červeno-černých zombíků by tedy mohla být následující:
BR Zombies skeleton Michal Sobola Main Deck Sideboard 14 Swamp
1 Mountain
4 Blackcleave Cliffs
4 Dragonskull Summit
4 Diregraf Ghoul
4 Gravecrawler
4 Geralf’s Messenger
2 Stormblood Berserker
2 Falkenrath Aristocrat
2 Phyrexian Metamorph
3 Free Slots
4 Smažení
4 Černého zabíjení
2 Mortarpod
2 Liliana of the Veil
Příšerky
Diregraf Ghoul, Gravecrawler (a Geralf's Messenger): okolo těchto tří klučinů je to celé postavené. Bez diskuse 4x v jakékoli verzi. Na jedné maně můžeme ještě přidat Hunted Ghoula – kdybych ale měl přidávat něco za manu, byl by to spíš Fume Spitter, který by mi na oplátku otevřel volby jiných karet, se kterými se kamarádí.
Dvoumanový slot je trochu složitější. V červené se na nás směje Berserker, v černé zase Highborn Ghoul. Místo modrého kapitána můžeme také přidat nejnovější přírůstek z AVR, Blood Artistu. Pokud očekáváme větší množství stejných balíčků, Crypt Creeper sice není tak dobrý Withered Wretch, ale i tak pomůže. Uvažovat můžeme i nad dalším požíračem mozků s undyingem, Butcher Ghoulem. 1/1 za dvě many ale není nic moc, takže bych ho spíš volil do nějaké koncepce například okolo Smallpoxu, kde nám každý undying pomůže. Nakonec Skirsdag High-Priest, který ovšem mě osobně mnoho dobrého nepřinesl. V druhém kole si rozhodně nechceme chystat stůl na generování nějakých pekelníků, navíc schovávat si další 2 untaplé bytosti je naprosto proti game planu. Pokud opravdu nevíme co s volnými sloty, Highborn Ghoul to nikdy nezkazí. Stejně - v druhém kole často chceme zabíjet mana ptáka nebo nějakou podobnou havěť, takže nižší počet dvoumanovek nás tolik trápit nemusí.
Na třech manách máme samozřejmě Messengera, kterého chceme vždy prioritně zahrát, případně chudšího lorda, Cemetery Reapera. Toho jsem zkoušel pouze v mono-black verzi, kde opravdu byl nejslabší kartou balíčku – i tak se nám ale za něj soupeř smát nebude - potrápit dokáže vždy. Další zajímavá novinka je Soulcage Fiend, který deck sice posune trochu dál od zombíků, ale v control-heavy meta nemusí být vůbec špatný. A pak samozřejmě Metamorph, toho chceme vždy. Zabíjí legendy, kopíruje Messengery, kopíruje Titány před tím, než je zabijeme, prostě dělá vše, o čem jsme jen snili. Navíc je imunní na Go for the Throat a pokud zkopne černou nestvůru, je imunní i na Doom Blade... Nemluvě o mečích, které si také moc rád obšlehne. Metamorpha nechceme akorát proti fritce, kde ho odsidujeme buď za Ratchet Bombu nebo za jiné boření Shriny.
Manová křivka zombíků končí na 4 manách. Podle počtu zemí bych zvolil 2, maximálně 3 čtyřmanovky. Jako první připadá v úvahu Falkenrath Aristocrat, která krásně zapadá do poslání balíčku, navíc díky haste je to vždy takové milé překvapení. Luxusní topdeck. Umí požírat Messengery, aby mohli kousnout za další 2, umí opakovaně požírat Gravecrawlery (a například je zachránit před exilem), nepohrdne ani Stormblood Berserkerem, který ji ještě posílí. Jako druhá možnost je tu starý známý Phyrexian Obliterator. I když je přes 4 černé, 2 v základu nebo v sidu si dovolit můžeme. Přesto mam ale raději Aristocratku. Obliterátor sice dokáže spoustu decků naprosto zastavit, my ale nikoho zastavovat nechceme, my chceme tlačit. V modro-černé variantě jsem ho hrál, tady ale dávám přednost upírce. Bloodline Keepera blíže zmiňovat nebudu, ten je čistě sideboardová záležitost, navíc ne každý ho má rád. Poslední věc, opět novinka, která stojí za zmínku je Demonlord of Ashmouth. Určitě bych ho nehrál v balíku s méně jak 26 příšerami. Spíš bych ho bral jako takovou budget náhradu za Phyrexian Obliteratora; seknout do něj token z Mortarpody nebo Gravecrawlera nás jistě netrápí, ale je vždy potřeba mít "zbytečnou" mršku navíc. Je potřeba si také uvědomit, že nás bude stát potvory dvě. Umí létat, ale to Aristokrat také. Zatím jsem ho v decklistech moc neviděl, ale jak se říká, je potřeba zkusit vše.
Zabíjení
Tak potvůrky máme vybrané, teď jen zvolit to správné zabíjení. 2 Mortarpody bych hrál vždy, Liliana naopak není až tolik nutná. Často ji chceme odsidovat, jiné balíčky ale naprosto drtí. Zbývá nám tedy 10 až 12 volných míst na nějaké to smažení a zabíjení. Do balíčku můžeme zahrnout tzv. Morbid package, který nám zvýhodní spoustu slabších spellů. Základem pro karty s morbidem je na jednomanovém slotu Fume Spitter. 2 až 3 a pak si můžeme krásně užívat bonusů z Brimstone Volley a Tragic Slipu. Volej jsem samozřejmě zkoušel, ale osobně se mi moc nelíbil... Vadil mi na ruce, když jsem chtěl ve 4. kole zahrát Incineračku a Berserkera s bloodthirstem. Vadil mi na ruce, když jsem potřeboval zabít potvoru Ediktem, zaútočit a ještě to dát za pět šišky. Prostě když chceme zahrát Brimstone Volley, už většinou nic dalšího to kolo nezahrajeme. 10 volných slotů jsem tedy rozdělil na 4 Incky (Garruků je mnoho a je potřeba je všechny usmažit), 3 Go for the Throat a 3 Verdikty. Červená nám nově přinesla Pillar of Flame, který můžeme podle chuti zahrnout do sideboardu nebo i do mainu. Jako další zabíjení můžu ještě zmínit Dismember, ale přecijen Tragic Slip ho ve všem předčí. Proti různým goblino-fritkám je tu stále Sorin's Thirst, na Affinitu (Tempered Steel samozřejmě, ale říkám tomu všemu Affinita) je efektivní Grasp of Darkness. Tahle věcička se sice nikdy moc nehrála, ale mně na staré dvojce mnohokrát hodně pomohla. Velice dobře to zabíjelo Wurmcoily společně s Vampire Hexmagem... Ale to jsem odbočil. Poslední zabíjení, Victim of Night už asi nepřipadá v úvahu, v tuto chvíli se hraje příliš mnoho bytostí, se kterými si to poradit neumí. Starosta Avabrucku holt dokáže zatopit.
Morbid package:
2-3 Fume Spitter
3 Brimstone Volley
4 Tragic Slip
4 Geth's Verdict
Meče
Meče se zdají být natolik dobré, že by je člověk nejraději narval naprosto všude. Hodí se mám ale do rychlého aggra bez akcelerace? No ani moc ne, po pravdě řečeno. V třetím kole chci vždy zahrát Messengera. (Výjimkou jsou kontroly, kde chci zahrát Lilianu okamžitě, jak se soupeř zatapuje). Ve čtvrtém kole chci zahrát nejlépe druhého Messengera, případně Aristokratku, ale nepohrdnu ani Inckou do hlavy a nakoplým Berserkerem. Zahrát kartu, které v danou chvíli nic neudělá se mi v tomto konceptu nezdá úplně výhodné; meče proto počítám prakticky do pětimanového slotu. Jenže v pátém kole člověk nemá vždy 5 man (ne tady), navíc to už bych si raději asi zahrál Batterskull. Tu jsem po pravdě také zkoušel ve dvou kusech v sidu, ale rychle jsem si to zase rozmyslel. Pět man je prostě pro nás moc.
Možnosti pro sideboard
Matchupy a sideboarding je podrobněji popsaný v další části rozboru, proto bych tady zmínil spíš karty, které se mi do sidu nevešly. První z nich je Manic Vandal. Ano, boření artefaktů se vždy hodí, otázkou je, jak moc ho potřebujeme. Fritce chceme zbourat Svatyni Hořícího Hněvu, chceme rozmlátit Pod, chceme ztupit meče. Záleží tedy spíš na místní metagame. Další možností je Ancient Grudge, kterému ale zase vyhovuje přidaní dalších 4 duálů, což přináší nemálo komplikací. Mountain musí pryč, navíc když je více takových duálů sejde pohromadě, mají tendence chodit na ruku bez swampů a tím pádem do hry taplé.
Další karta, která to do sidu na nové dvojce nezvládla je Phyrexian Revoker: u něj je potřeba si položit otázku, co všechno chceme zakazovat: Planeswalkery? Gideona odpráskneme téměř jakkoli, Lilču zabijeme vlastní Lilčou (nebo pěkně vyčůraně Mortarpodou) a většinu ostatních sférochodců zlikvidujeme smažením. Problematický může být akorát Venser, ale proti kontrolům nasidujeme zpravidla Hex Parasita. Birthing Pod raději přenechám Vandalovi, než bych ho nějak zakazoval. Revokera jsem proto do sidu nezařadil.
Dále je dobré mít vždy nějaké to hromadné uklízení stolu. Black Sun's Zenith jsem hrál v modro-černé verzi, kde mi mnohokrát přišel vhod. V červené ale můžeme využít Pyroclasm efekty. Za dvě many 2 pecky do všeho? Ano prosím! Ratchet Bomba se vždycky hodí; na tokeny i hromadu otravných jednomanovek. Killing Wave je zajímavá věcička z AVR, rozhodně bych to ale nehrál proti balíčkům, u kterých hrozí, že si všechno pohřbí a zůstane jim jedno velké prase. Můžeme ji ale využít jako sac-engine pro Blood Artistu.
Co se týče grave hate a exile efektů, je to jednodušší: Nihil Spellbomb nebo Surgical Extraction. Extrakce je bez discardu trochu slabší, stále je ale výborná proti mirroru. Spellbomba má ale více využití, proto jsem zvolil ji. Sever the Bloodline je divné čtyřmanové zabíjení, které je prostě divné... Dříve zmíněný Pillar of Flame je poměrně fajn věc, kterou můžeme klidně hrát i v mainu.
Proti kontrolům se často hraje v sidu Distress, já ale nejsem moc velkým nadšencem této karty. Planeswalker hate máme (Hex Parasite, ještě o něm budu hovořit), grave hate máme, countery nějak přežijeme a okolo Day of Judgement se dá poměrně snadno hrát. Jakmile donutíme soupeře zahazovat Wrata na jednu potvoru, jsme už za půlí cesty k vítězství.
Pokud potkáváme často rampy, je dobré zahrnout i nějaké to dočasné kradení. Na výběr máme Act of Aggression, Act of Treason, Traitorous Blood a Zealous Conscripts. Traitorous Blood ne, je přes 2 červené. Zealous Conscripts možná, ale 5 man je moc. Zbývá tedy Akt agrese nebo zrady a tady už je volba na každém z vás. Já osobně rád kradu instantně :-)
Matchupy pod lupou a sideboaring
Ukázkový sideboard:
2 Bloodline Keeper
2 Ratchet Bomb
2 Hex Parasite
2 Nihil Spellbomb
2 Whipflare
2 Manabarbs
3 Doom Blade
Delver
I když statistiky říkají opak, UW Delvera považuji za příznivý matchup. V základu máme tolik zabíjení, že to většinou pokryje všechny jejich potvory včetně tokenů z Moonland Hauntu, oni si navíc neumí poradit s velkým množstvím malých ghoulů. Po sideboardu nám sice vadí Celestial Purge a Timely Reinforcements, ale i to se dá zvládnout. Proti Delverovi zpravidla volím strategii "strašení soupeře Lilianou nebo Messengerem na ruce", které třeba vůbec nezahraji, ale díky nim mi snáz projde vše ostatní. Proti Delverovi by měla stačit Spellbomba. Pokud jste kamarádi s Bloodline Keeperem, můžete ho vyměnit za Aristokratku. Ten soupeři také dokáže zkazit náladu. Problematické mohou být verze s Hero of Bladehold, ale ten je problematický sám o sobě… Buď ho zabijeme nebo zabije on nás.
Mirror, UB Zombies
Proti mirroru s modrou máme jednu výhodu: direct damage; nezáleží tedy jen na počtu zahraných Messengerů. V ideálním světě bychom chtěli vyměnit všechny Verdikty, Liliany, Aristokratky (Tragic Slip je nepříjemný) a možná i Mortarpodu. V praxi ale stačí ale prohodit Verdikt za Spellbombu popřípadě Aristokratku za Bloodline Keepera. Sice soupeři přidáme pěkný cíl pro Image, ale Image zabijeme téměř čímkoli. Tohle bychom měli zvládnout.
Infect
Infekt dnes ještě někdo hraje? No občas je možné nějaký ten infekt potkat. Stále nás dokáže zabít z ničeho nic, ale jelikož máme v základu víc zabíjení než oni příšer, něměli bychom mít s infektem problémy. Vždy můžeme přidat nějaké další zabíjení ze sideboardu.
UB / UW / UBW Conrol
Kontrolů jsem poslední dobou tolik neviděl, přesto na ně rád bývám připravený. Cílem je udržet Messengera bez counteru, abychom se snadno zotavili po Wratech. Vadí nám více méně pouze Batterskull, na kterou ale stále máme dost zabíjení, abychom soupeře zdrželi a pravidelně zatapovali. Černá nám může znepříjemnit život kletbou, ale ta se ale stejně hraje maximálně ve dvou kusech celkově základ / sideboard, takže bych se jí až tak moc nebál. Kletbu vyřeší buď Cemetery Reaper v sajdu nebo Orb. Proti kontrolům bude náš nejlepší kamarád Hex Parasite. Není totiž nad snadné zabíjení planeswalkerů. Ten kluk mi už vyhrál tolik her, že už ho hrávám v sideboardu jakéhokoli dvojkového balíčku. Naše další skvělá zbraň je stará dobrá Lilča - pokud ji soupeř rychle nezabije, dokáže zvrátit hru sama o sobě. A proti Unburial Rites máme Spellbombu, takže kontroly bychom porážet měli. Doporučuji také vyměnit Incinerate za Doom Blade případně zmíněnou Spellbombu, protože kontrolu s tím moc nezabijeme a direct damage budou mít vždy pohlídaný nějakým tím přidáváním životů. Samozřejmě bychom neměli zapomenout na Manabarbs.
Mono white / UW Humans
Člobrdové patři mezi náročnější matchupy, ale i přesto nemusíme házet flintu do žita. Oproti UB verzi zombíků máme výhodu, že nám nevadí Mirran Crusader. Většinou ale stejně potřebujeme zabít vše, co soupeř zahraje (vyjma Prokletého Cestovatele). Jelikož Geist of Saint Traft nám také příliš nevadí, občas si troufnu vyměnit Verdikt za Doom Blade. Rozhodně budeme potřebovat hromadné zabíjení. Zenith se nemá příliš rád s Thalií, Whipflare jim toho také tolik nezabije, takže tady bych volil Ratchet Bombu. Alespoň umí rychle uklidit tokeny po Reinforcementech.
GW Aggro
Nepříjemný balíček. Strangleroot Geisti a Blade Spliceři se našim Verditkům a Lilianám vysmějí, navíc deck obsahuje takové množství příšer, že nám může pěkně rychle zatopit. Ze začátku je potřeba postřílet všechny mana ptáky a pilgrimy, což by nám mělo dát nějaký ten čas se rozjet dříve než oni. Po první hře budeme pravděpodobně chtít vyměnit Verdikt za Doom Bladku. Pokud jsme do sidu zařadili Zenith, přidal bych i ten. Opět tu máme ale velkou výhodu, že nám nevadí Mirran Crusader.
Wolf Run Rampa
Další z balíčků, který nechceme příliš často potkávat. Jakmile se řádně "narampí", musíme zabít vše co zahrají, jinak nás roznesou na kopytech. Act of Aggression je tady jasné volba, pokud jsme do sideboardu zařadili i Manabarbs, můžeme přidat i ten. 6 životů za Titána už není tak dobrý kšeft, o té trapné zemi co dává +X dopředu a trample ani nemluvě.
Shrnutí matchupů
Infect: dobrý až velice dobrý
Fritka: dobrý
UW Control: dobrý
UBw Control: dobrý
Pod: nepříznivý až dobrý - záleží samozřejmě na verzi Podu; jestli umí vypodovat Huntmastera, jestli má Pod jako základní engine nebo jen jako doplněk… aspektů je mnoho. Hry proti Podu ale rozhodně bývají zajímavé.
UB Zombies: vyrovnaný, ale máme trochu navrch.
Tempered Steel: vyrovnaný až dobrý, možnost vyměnit Go za Doom Blade dělá opravdu strašně moc.
Delver: vyrovnaný až dobrý
UB Control: vyrovnaný až dobrý, když nás prokleje tak je to o něco horší.
UW Humans: velice těsný
GW Aggro: velice těsný
RG Aggro, ZOO: spíš nepříznivý. Zase ten Huntmaster.
Wolf Run Ramp: spíš nepříznivý
Tokens: první hru nejspíš nezvládneme, v druhé hře musí dojít nasidované věci. Pak jsme v pohodě.
Na závěr si tedy představíme balíček celý pohromadě. Rád bych uvedl i možná rozšíření, která můžeme provést, pokud nevíme, co s penězi, ale ono toho moc není. Cavern of Souls se do této verze příliš nehodí, takže můžeme maximálně přidat nějaké další Liliany nebo doplnit Ratchet Bomby do playsetu. A pokud má někdo opravdu neoblomnou potřebu udělat balíček dražším, pak mohu doporučit například promové země nebo foilové duály :-) Děkuji za přečtení a snad jsem vás nenudil.
BR Zombies Michal Sobola Main Deck Sideboard 4 Blackcleave Cliffs
4 Dragonskull Summit
14 Swamp
1 Mountain
4 Gravecrawler
4 Diregraf Ghoul
4 Geralf’s Messenger
4 Stormblood Berserker
3 Blood Artist
2 Falkenrath Aristocrat
2 Phyrexian Metamorph
3 Go for the Throat
3 Geth’s Verdict
4 Incinerate
2 Liliana of the Veil
2 Mortarpod2 Bloodline Keeper
2 Ratchet Bomb
2 Hex Parasite
2 Nihil Spellbomb
2 Whipflare
2 Manabarbs
3 Doom Blade
Michal Sobola
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rychlý rozbor Wilds of Eldraine - 1. část
To Chainer: Na úvod chcem povedať, že napriek tomu že sa momentálne uverejnenie tohto rozboru (i jeho druhej časti) trochu omeškalo, jedná...
všechny komentářeStředeční výhledy 17/2023
jo tak asi kazdy chapeme sekci "Turnaje" jinak. Ja "postaru", tj. jako seznam relevantnich turnaju, kam muzu o vikendu vyrazit (CR a...
všechny komentářeRychlý rozbor Wilds of Eldraine - 2. část
Druhá část rozboru, druhá část mých poznámek :-) Up the Beanstalk - Troufám si tvrdit, že toto je asi nejlepší karta celé edice, která...
všechny komentářeJak na MTG Modern deck Affinity v 2023
Říkám si, jestli v tom balíčku nechybí Galvanic Blasty, ale možná to už je karta spíš pro nás "old school" hráče :-) Děkuji za pěkný...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2023
To je mnohem lepší :-) Přesto si ale myslím, že místo "then" by se použilo spíše sousloví "If you do..." anebo i "When you do..." (V...
všechny komentářeInvestování do MtG Collector Booster Boxů
Nazdar, tesim sa, ze sa clanok pacil. Co sa tyka Tvojej observacie, nie nemylis sa. Totiz ak vychadza napriklad nejaky ten dobry...
všechny komentáře